221. 126® Jaargang. 1883. Woensdag 19 September. g FEUILLETON, Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 18 September. DL GOLDEN SPELD. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Landbouw. Marine en Leger. O COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij-, die zich met 1 October op deze courant abonneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. De beweging voor het algemeen stemrecht, Zon dag in Rotterdam begonnen, is gisteren in Den Haag voortgezet en kalm afgeloopen. Wij hadden niet anders gewacht. Het is waar dat men niet vooruit zeggen kan wat er uit eene volksbeweging kan voortkomen maar de leuze algemeen stemrecht is toch waarlijk niet zoo ver schrikkelijk en in onze oogen volstrekt niet ge schikt om oproer te veroorzaken. Onder zulk een leuze zal, in Nederland, niemand eenig kwaad doen en wellicht niet eens de ruiten ergens inwerpen. Men meldt ook dat de publieke tribune in de Troonzaal bij gelegenheid der opening van de kamers was gevuld door weesmeisjes. Stond dit soms in verband met de heerschende vrees voor de eene ot andere demonstratie Want hoe toch komt het bestuur van het weeshuis in Den Haag anders aan het zonderlinge idee om de weesmeisjes daarheen te zenden? Hoe aardig zulk een schouwspel ook moge wezen, ook voor kinderen; er zijn op dien dag wel anderen die meer belangstellen in hetgeen daar gebeurt dan die meisjes, en wien door hare tegenwoordig heid de gelegenheid om te zien en te hooren ge heel werd ontnomen. Wij willen hopen dat dit geen zacht middel is geweest om de tegenwoor digheid van het publiek te weren, want wij zouden dit niet alleen uiterst kinderachtig maar zelfs ongeoorloofd achten. Yolgens ons gezonden bericht is de Willem Barents te Hammerfest aangekomen. Alles was wel aan boord. Yan verschillende gemeenten ontvangen wij berichten omtrent commissiën die gevormd zijn ter inzameling van giften voor de noodlijdenden op Java. De vermelding daarvan achten wij nu overbodig; aangenaam zal het ons wezen den gunstigen uit slag der bemoeiingen van die comités te kunnen meedeelen. Wij hopen dat velen zich in eene ruime ondersteuning zullen mogen verheugen. De Vereeniging tot bevordering van goede voor stellingen op kunstgebied te Middelburg heeft, zoo als wij gisteren mededeelden, eene overeenkomst aangegaan met de directie van Het Nederlandsch Tooneel tot het geven van zes tooneelvoorstellingen in den schouwburg alhier Deze voorstellingen zullen plaats hebben op Donderdag 11 October, Yrijdag 9 November, Donderdag 22 November van dit jaar, Yrijdag 18 Januari, Donderdag 31 Januari en Vrijdag 29 Februari 1884. Door den heer P. A. Janssen alhier is in DOOR GEORGES PEYREBRUNE. I Zij bleef bij die gedachte stilstaan, die eens klaps in haar brein onmetelijke afmetingen aan nam. Daar rees een wereld van plannen voor baar oog op, zoodat zij er van begon te duizelen. Zij was opgestaan en stond hijgend, met strakken blik op haar droombeeld te staren. Weldra droomde zij overluid »Ja, dat is het. Wel zeker, natuurlijk, er is geen ander middel. Hij moet trouwen. Maar met wie Kom, zoekHet is niet gemakkelijk Geen vader, het arme kindWie zal hem wil- en hebben? een naaistertje misschien? Dankje wel. Hij moet een dame hebben, die lieve jongen, ïs hij misschien niet knap genoeg? Jawel, maar wie zal hem willen hebben O Die O welk een denkbeeldMijn hemel, sta mij bij zou die hem willen hebben? Ik ga er dadelijk heen, dan zullen wij zien." Een uur later stond de huishoudster van baas Barbarin, geheel in het zwart, met een donkeren shawl om, en een zeer eenvoudig hoedje op met een sluier erover, op den stoep van het pensio naat van mevrouw Morimbeau en schelde aan. Maart 11. een request bij de tweede kamer inge diend, waarin hij verzoekt herstel van het geleden onrecht door zijn ontslag als kapitein, dat inder tijd door de kamer als niet voldoende gerecht vaardigd werd genoemd en tevens om een enquête in te stellen naar de handelingen die geleid hebben tot zijne veroordeeling. Goes, 18 Sept. Heden werd in het koffie huis de Prins van Oranje eene vergadering gehou den door de afdeeling Heinkenszand der Maat schappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Er waren ruim 40 leden tegenwoordig. Tot leden van bestuur der vereeniging tot aankoop van kunstmest en zaaigranen werden gekozen de heeren J. H. Overman, C. Zuidweg, M. De Jager, Padmos en De Kater. Er werd meer krediet toegestaan voor het op richten van seintoestellen voor de te verwachten weersgesteldheid. De toren te 's Heer Arendskerke is daartoe afgestaan, wijl die te Goes voor dat doel ongeschikt is bevonden. De lezing van den heer Yorsterman Yan Oijen is uitgesteld tot na Kerstmis. Yolgens mededeeling van het bestuur is de in ternationale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, met het oog op den oogst uitgesteld tot 25 Augustus. Het lid A. Nijssen van Kapelle deed eene me dedeeling omtrent de Zborower aardappelen. Uit de gedane proef is gebleken dat deze alleen ge schikt zijn voor fabrieken van aardappelmeel. Aan het slot der vergadering werd weer eene gewone verloting van voorwerpen gehouden. does, 18 Sept. Yan de jaarlijksche begroo ting geniet gewoonlijk éen hoofdstuk het zevende de eer van aan alle kanten bekeken en aan het nauwlettendst onderzoek onderworpen te worden. Yoor 1884 zijn de „kosten voor onderwijs" uit getrokken tot een bedrag van 49501.671 of ruim 49 van het geheele bedrag der gemeente lijke uitgaven, en wel 28.224 voor middelbaar, 19,127,67a. voor lager onderwijs, 1750 voor de bewaar- en f 400 voor de ambachtschool. Tot vervelens toe is beweerd, dat het bevorderen en voorstaan van het onderwijs gelijk staat met zich onsterfelijk te maken. Archimedes moet een maal gezegd hebben, dat, wanneer men hem een vast punt buiten de aarde gat, hij onze geheele planeet een anderen stand zou doen aannemen. Had hij in onzen tijd geleefd, misschien had hij dan wel gezegd met,, goed" en „grondig" onderwijs hetzelfde kunstje te kunnen verrichten. Onderwjjs was langen tijd 1t alleen zaligmakend idee. Niet zoozeer evenwel om die zaligheid deel achtig te worden, dan wel om den post eenigszins te beknibbelen wordt van zekere zijde aan genoemd hoofdstuk zooveel aandacht geschonken. En werkelijk, 49 van het totaal der uitgaven voor het onderwijs te bestemmen zou onzinnig mogen heeten, als niet een subsidie van om de 14,000 voor het middelbaar en van ruim 5700 voor het lager onderwijs die met een aanzienlijk bedrag kwam verminderen. Bovendien werpen de hier bestaande inrichtingen II Dat pensionaat" was eigenlijk niet meer dan een gewone school, waar de kleine meisjes uit den werkenden stand leerden lezen en behoorlijk haar les opzeggen: waarom God haar geschapen had. Yan den morgen tot den avond verkondigde een eentoonig, nu en dan afgebroken gegons den buren, welke vorderingen die jeugdige hersenen maakten, want om de zaak te vereenvoudigen, werden de antwoorden op den Catechismus door alle leerlingen tegelijk gegeven. Dat was natuur lijk een verrukkelijk concert. Eerst hoorde men een zachte stem, die de vraag deed, en daarop barstte eensklaps een zwerm van klinkers los, uit vijf of zes en dertig kleine mondjes, die wel wijd genoeg opengezet werden, doch niet altijd denzelfden toon aansloegen. Dan werd het oor getroffen door een stortvloed van schelle kreten, zoodat de buren woedend hunne deuren en ven sters sloten. Doch de arme onderwijzeres bleef geduldig op haar post en haar zachte stem brak als een ver zuchting, nu en dan het helsch lawaai af. Dat was echter niet mevrouw Morimbeau. Mevrouw Morimbeau had ernstiger bezigheden. Zij schreef stichtelijke boeken voor de jeugd, die door den bisschop goed gekeurd, en als prijzen op de scholen aan de meisjes gegeven werden. Niets was dan ook beter geschikt om haar een waar denkbeeld van menschelijkheid te geven, voor onderwijs nog directe voordeelen af: ruim 35 leerlingen der beide H. B. S. komen uit andere gemeenten en zijn dus bier bij ingezetenen in den bost. Maar wat al te vaak wordt vergeten, is dit als een van beide of beide inrichtingen voor M. O. werd opgeheven, zoude een aantal ouders hunne kinderen elders moeten zenden. Maar dan zouden dezen ook, als belastingschuldigen, het recht heb ben hun belastbaar inkomen te verminderen met het bedrag der uitgaven ten behoeve hunner kin deren. En dat dit ongunstig werken zon op het kohier van den hoofdelijken omslag is duidelijk. De overdrijving in zake onderwijs gaat langza merhand tot de geschiedenis behoorenmocht de zucht om stelselmatig en ongemotiveerd het open baar onderwijs te zwart te maken, eerlang den zelfden weg opgaan SBeiiikenszanti, 17 Sept. Naar de vacante betrekkingen van gemeente-ontvanger alhier zijn drie sollicitanten. Niet Dinsdag 28 Sept. zooals abusief gemeld is maar Woensdag 26 Sept. zal de verkiezing voor een lid van den raad plaats hebben. De kroonprins beett ook ditmaal wêer de ope ning der zitting van de kamers niet bijgewoond. In Den Haag is plotseling overleden de beer L. J. T. Broekhoff, secretaris-generaal van het departement van marine, die met 1 October zijne functiën zou hebben neergelegd. Den 16eB September 1883 beeft aan bet minis terie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusseben Neder land en België, betreffende de samenwerking van de Nederlandscbe rijks-postspaarbank en de Bel gische algemeene spaar- en pensioenkas, in het belang der ingezetenen van beide landen. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij het korps stafmuziekanten te Batavia de gelegenheid bestaat tot plaatsing vaneen hoboïsteen eersten piston- en een C- tuba-blazer. Gegadigden, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaren, moeten zich persoonlijk aanmelden aan het bureel van den kolonel, kom- mandant van het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, ten einde in de gelegenheid ge steld te worden bij een te houden examen bewijzen hunner geschiktheid te geven. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. gezantschappen. De heer J. A. Mazel, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg is in die hoedanigheid benoemd te Weenen. (Zie laatste berichten van gisteren.) burgemeesters. Goedgekeurd het aan den burgemeester van IJselmuiden, Wilsum en Grafhorst C. H. A. A. Engelenberg, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris. Benoemd tot burgemeester van Zuidhorn, E, dan die kleine üunstelooze verhaaltjes, waarin alle voorvallen uit het leven verklaard werden door de tallooze werkingen van de hand der Voorzienig heid allerliefste handleidingjes voor het ver keer in de wereld, netjes ingebonden, en verguld op sneê, bestemd om de meisjes geheel onvatbaar te maken voor bet besef der hoogere deugden, die uit bet begrip cler menschelijke verantwoordelijk- beid voortvloeien doch mevrouw Morimbeau lachte met die wjjsgeerige waarheden. Als haar uitgever- haar slechts zeshonderd franken per jaar betaalde voor twee handschriften, welke zij geregeld met Kerstmis en in den kersentijd leverde, hield zij zich zelf voor een zeer knappe vrouw en bijzonder goed schrijfster. Zij teekende zich fier Blanche De Morimbeau. Zij had van haar uitgever gedaan gekregen, dat hare werken bij Barbarin gedrukt werden, opdat zij gemakkelijk zelf hare proeven kon corrigeeren. Daardoor was er een voortdurend heen en weder geloop tusschen de drukkerij en het pensionaat waaruit een zekere gemeenzaamheid ontstaan was. Tusschenbeide trof mevrouw Morimbeau de huishoudster van den drukker aan en hield een praatje met haar over hare werken. Magdalena voelde zich daardoor gestreeld en luisterde met belangstelling. Een andermaal bracht Angelus de proeven en als bet dan bijvoorbeeld na schooltijd was, wachtte hij gaarne tot de proeven gecorri geerd waren. Meestal slenterde hij in dien tijd den tuin in Bnttinger, secretaris dier gemeentetot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe, D. J. baron Van Heeckeren van Brandsenburgvan Lieshout, J. van den Heuvel, secretaris dier gemeente; van Vlijmen, P. A. Zvvaans; van Nieuwkoop, H. B. OnderWater. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer bij de rijkskweek school voor onderwijzer te Haarlem R. Luijter, thans hoofd eener school te Texel. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. ter zee der 2e kl. G. J. Buijs. Op verzoek eervol uit den dienst ontslagen de heer dr. S. Pigee, leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan bet koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. belastingen. Benoemd A. P. Van der Schoot, ontv. der dir. bel. invoerr. enz. te Eysden (land) c. a., tot ontvanger te Heerlen c. a. C. G. Bannier, ontv. te Bo degraven c. a., tot ontv. te Maarssen c. a.A. Bakker Mzn., ontv. te Tubbergen c. a., tot ontv. te Akkrum c. a.J. Heyt, ontv. to Nieuwerkerk c. a., tot ontv. te Oude Tonge c. a. E. W. Van der Meulen, boekhouder der 2e categorie te Amsterdam, tot ontv. te Ruinerwold c. a., W. E. N. Muskeyn, ontv. te IJzendijke c. a, tot ontv. te Hedel e. a. Uit Aagtekerke wordt ons gemeld dat 3 leerlingen van de bijzondere school naar de open bare overgaan. Aan de openbare school te Hoek is tot onder wijzer benoemd de heer C. De Kok, te Ter Neuzen De aardappeloogst, waarvan men zulke goede verwachtingen koesterde, is op menige plaats in Westelijk-Zuid-Beveland bitter tegengevallen. Niet weinigen klagen over het geringe beschot en de kleinte der knollen; sommigen daarenboven nog over de vele kwade aardappelen. Nog geen middelmatige opbrengst schijnt over bet geheel hier regel te zijn, een ruimere opbrengst uitzondering. De le luit. H, J. Iwes, bij bet 3e reg. inf. ingedeeld, is geplaatst bij bet 4e bataljon te Ylissingen. Zr. Ms. schroef stoomschip Bonaire is 17 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegrammen, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit. t 'z. 1- kl. H. G. Hildebrandt, den 15el dezer te Gibraltar aangeko men en in den namiddag van den daarop volgenden dag vandaar weder vertrokken, koers stellende naar Malta. Aan den sergeant-majoor W. F. Bekkerran het 2e bataljon 3 regiment infanterie, is de bron zen medaille uitgereikt voor 12-jarigen trouwen dienst. Het getal cadetten aan de kon. mil. acade mie bedraagt thans in zijn geheel 324, waarvan 69 in het IY., 73 in het III., 79 in het II. en 103 in het I. jaar zijn geplaatst. waar hij zeker was de ondermeesteres, juffrouw Thilda te vinden. Zij namen dan samen plaats op een bank, zij met een werkje in de hand en bij met de oogen strak op bet bleeke gelaat en de ver moeide oogen van bet jonge meisje gericht. Dat gebeurde nog al dikwijls en dus kenden zij elkaar heel goed en hadden elkaar bun geheele levensgeschiedenis verteld. Misschien hielden zij wel van elkaar, maar daar hadden zjj nog nooit over gesproken. Thilda werd al een oude vrijster; zjj was vier en twintig jaren en haar vermoeiend beroep be gon zichtbare sporen van uitputting op baar ge laat achter te laten. Bovendien lag er een groote neêrslachtigheid in bare groote, donkere oogen. Zij leefde omdat zij niets anders kon, maar hoe verbitterd was zij tegen baar lot! Zij gevoelde zich diep ongelukkig dat zij door bare armoede veroordeeld was om tusseben die vier schoolmuren te leven, alleen vergeten, terwijl zij evenveel aanspraak had op liefde en huiselijk geluk als iedere andere vrouw. Haar gelaat werd waskleu- rig, hare oogen stonden hol, hare mondhoeken begonnen met een uitdrukking van weemoed en walging naar beneden te hangen. 'ordt vervoi

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1