N° 220. 126" Jaargang. 1883. Dinsdag 18 September. Middelburg 17 September. FEUILLETON, DB GOUDEN SPELD. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRIJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuweniiuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zich met 1 October op deze courant abonneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. De heden gehouden vereenigde zitting der beide- kamers van de staten-generaal is, wij deelden dit aan onze geabonneerden in Zeeland per bul letin mee door Z. M. den koning geopend met de volgende troonrede: Mjjne Heeren Met genoegen zie ik de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands belangen te behartigen. Mijne betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn hoogst vriendschappelijk. Vloot en leger geven mij reden tot tevre denheid. De tentoonstelling te Amsterdam, door eene bijzondere onderneming in het leven geroepen en door mijne regeering gesteund, gaf aan de Neder- landsche nijverheid en kunst gelegenheid met die van het buitenland te wedijveren. De oorlogstoestand in Atjeh vordert nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waar- deeren plichtsvervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijandelijke bewegingen worden bedwongen. Ook door andere rampen werd Nederlandsch- Indië bezocht. In sommige gewesten beerscbten ziekten van men- scben en vee, en eene bijna voorbeeldelooze vul- caniscbe uitbarsting verwoestte een deel van wes telijk Java en van Sumatra's Zuidkust. Het medelijden met ben, die door deze ramp alles hebben verloren, toonde zich reeds door milde weldaden. Aan de veerkracht, bij mijne regeering en de volksvertegenwoordiging vereischt om de onder vonden bezwaren te boven te komen, vertrouw ik dat bet niet zal ontbreken. De kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van bare bronnen van welvaart. Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen, die voor de kolonie Cura9ao te wachten zijn van de doorgraving van de landengte van Panama. Eene onmisbare versterking van 's-rijks inkom sten zal u worden voorgesteld. Weldra zullen u wetsontwerpen bereiken, strek kende om de invoering van bet wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter hebandeling zal bet u niet ontbreken. Met bet onderzoek, van welke bepalingen der grondwet herziening raadzaam is, houdt de door mij benoemde staats-commissie zich bezig. Moge Gods onmisbare zegen rusten op onzen DOOR GEORGES PEYREBBUNE. I De huishoudster van baas Barbarin een klein 'lboekdrukkertje in een heel klein stadje was zóo knap in alles wat bet huishouden betrof, dat alle vrouwen in bet stadje er jaloerscb van waren en daarom altijd wat op baar te zeggen hadden, 'tgeen, zooals iedereen kan nagaan, hoogst on aangenaam is. Men noemde baar in de wandeling meesmuilend Juffrouw Barbarin", en de ergste kwaadspreek sters beweerden, dat die zoogenaamde neef, die de buishoudster in de drukkerij grootbracht en vertroetelde, eigenlijk baar eigen zoon was en dat zij vroeger, toen zij nog jong en mooi was, in een zeer intieme betrekking tot den boekdrukker had gestaan. Niemand kon natuurlijk iets met zekerheid zeggen, maar iedereen zou er zijn hand voor in het vuur gestoken hebben. Het is waar lijk een wonder dat er niet meer handen ver schroeid rieken, zoo vaak worden zij, en om min der waarschijnlijke oorzaken, in het vuur gestoken. Magdalena ging echter trouw voort met het vervullen harer huishoudelijke plichten, kookte allerlei drankjes voor den goeden, ouden man en propte den kleinen Angelus vol met lekkernjjen. gemeenschappelijken arbeid tot bevordering van het heil des vaderlands Ik verklaar de vergadering der staten-generaal te zijn geopend. Muntte de toespraak, waarmee de minister van binnenlandsche zaken het afgeloopen zittingsjaar sloot, uit door een zekere voldoening over betgeen, trots de plaats gehad hebbende crisis, nog werd tot stand gebracht, de woorden, door het hoofd van den staat gesproken, ademen juist een geheel tegenovergestelden geest. Waar herinnerd wordt aan het verleden waren er droevige snaren aan te roeren, en viel er weinig nieuws ons te zeggen. De mededeeling omtrent Atjeh zegt dan ook niet veeleerst bij de behandeling van bet adres van antwoord kan wellicht blijken welke weg de regeering zal bewandelen of de kamers verlangen dat ingeslagen zal worden. Wat wij in de toekomst van deze regeering kunnen verwachten, het is niet deze troonrede die bet ons zegt. Met eene angstvalligheid en eene achterhou dendheid, die overdreven genoemd zouden kunnen worden, verneemt men niets dat met grond eenige verwachting zou kunnen opwekken. Dat eene onmisbare versterking van 's rijks inkomsten ver wacht kan worden weet men reeds, maar in welke richting voorstellen daartoe zich zullen bewegen, er is niemand die het uit die troonrede zal kunnen opmaken. Dat bet aan andere belangrijke onderwerpen ter behandeling niet zal ontbreken, en dat er eene commissie is, die zich bezighoudt met het onder zoek van welke bepalingen der grondwet herziening raadzaam isziedaar twee mededeelingen die beiden even weinig zeggen. Het is verwonderlijk dat men zulke nietszeggende tiraden den koningin de mond beeft willen leggen. Eene memorie van toelichting, welke belangrijke onderwerpen daarbij bedoeld worden, zou zeker niet onnoodig zijn, evenmin als eene mededeeling hoever die grondwets-commissie is gevorderd. In ieder geval beeft de nietsbeduidendbeid van deze troonrede dit voordeel dat zij geen enkelen grond aanbiedt voor eenige verwachting en in bet verschiet de regeering vrijwaart van lastige ber innering aan gedane beloften. Wij hopen nu slechts dat de weg, dien de regee ring zal inslaan om eene onmisbare versterking van 's rijks inkomsten eene paragraaf die al meermalen dienst deed te verkrijgen, in dit zittingjaar den gewenscbten uitslag moge hebben. Maar wij vreezen De geruchten die in omloop zijn doen ons niet veel goeds verwachten. En de troonrede verloochent ook daarbij vooral baar ganscbe karakter nietzij zegt niets. Door de jury voor de internationale-, koloniale-, en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam zijn aan Zeeuwsche inzenders de volgende be kroningen toegekend Gouden medaille aan de kamers van koop handel te Middelburg en te Vlissingen en aan J. F. Fak Brouwer te Middelburg. Als ik zeg den kleinen, dan bedoel ik nietigen, tengeren, want Angelus was bijna drie en twintig jaren, en zoo groot als een opgeschoten meisje, met een fijn blond kneveltje met omgekrulde puntjes, net genoeg opgestreken om de guitige mondhoeken te laten zien. Yoeg daarbij een paar heel zacht blauwe oogen, een blanke huid en een kinderlijke beschroomdheid, dan hebt gij bet por tret van bet beminnelijke neefje, dat Magdalena ruim twintig jaren lang met moederlijke bezorgd heid opgekweekt heeft. Hij was begonnen met haar op banden en voe ten te volgen, want hij kon nog niet loopen toen zij hem in buis bracht. Toen bij drie jaren was deed bij echter reeds boodschapjes en dribbelde voortdurend van de drukkerij naar bet kantoortje. Later leerde men hem letterzetten. Thans was hij meesterknecht en corrector. Magdalena ver langde sedert eenige jaren dat men hem veel werk gafzij had haar eigen denkbeelden en daartoe behoorde vooral dit eenedat Angelus braaf bleef. Zij bezat ten opzichte der braafheid een schat van barbaarsche vooroordeelen, die zij herhaaldelijk te pas of te onpas uitkraamde. Zoodra zij een paar baartjes onder zijn neus zag opkomen, zei zij tot Angelus „Pas op; als gij bet ooit in 't hoofd krijgt om de meisjes na te loopen, draai ik u den hals om." Dat was duidelijk, en Angelus nam die waar schuwing volstrekt niet als gekheid op. Hij bleef zoo braaf als een heilige in zijn nissemaar daar hjj niet van marmer was, namen zjjn hoofd en Zilveren medaille aan J. Vullings en O te Veere, J. J. Ocbtman te Goes en de maatschappij De Schelde te Vlissingen. Bronzen medaille aan Jan Fak Brouwer en Zonen J. J. Bal Spoors en Sprenger en de Commercie Compagnie, allen te Middglburg. Eervolle vermelding aan L. Vogel Jr, Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé te Middelburg en J. Vullings en C° te Veere. Tot ons leedwezen was de lijst der bekroningen Zaterdag te laat bekend gemaakt om ons op de hoogte te brengen van bet bovenstaande. De plechtigheid der bekendmaking van de be kroningen in het Paleis van Volksvlijt moet zeer stijf en koel zijn geweest. Des namiddags vereenig- den zich de leden van bet uitvoerend comité en eenige genoodigden aan een banket. Onder het spelen van het Wien Neêrlands Bloed kwamen gisteren namiddag per sleepboot Tei- Neuzen hier de heeren uit Saffelaere aan, die 's avonds ten voordeele van de armen van Mid delburg en tot leniging der ramp op Java een concert zouden geven. Een der bestuurders van de confrérie van St Sebastiaan heette de Vlaamscbe heeren aan boord welkom en daarna begaf de fanfaren-maatschappij zich onder bet spelen van een opwekkenden marsch en omstuwd door eene vrij talrijke menigte naar het Schuttershof. In den scboonen tuin van deze aan Apollo en Melpomene gewijde plaats had zich des avonds een vrij groot aantal bezoekers vereenigd, die, naar de herbaalde bijvalsbetuigingen teoordeelen, zich den weg erheen niet beklaagden. De fanfa ren-maatschappij Kunstliefde, onder leiding van den heer A. De Gelder, kweet zich dan ook verdienstelijk van hare taak, te meer wanneer men in aanmerking neemt dat de executanten, ruim een dertigtal, allen tot den landbouwenden stand bebooren en de directeur zelf dilettant is. Natuurlijk zou bet niet moeilijk zijn eenige vlekjes in de uitvoering aan te wijzen en lieten b. v. de tweede partijen, een gewoon verschijnsel bij fan faren, nu en dan wel iets te wenscben over. Daar tegenover echter kwamen de solo's voor twee cornets a piston in de twee uitgevoerde concertpolka's goed tot bun recht en werd de fantaisie uit Faust, voor fanfaren zoo lastig te vertolken, niet onverdiensteljjk ten gehoore gebracht. Na de uitvoering van bet programma hadden de Belgische heeren nog de beleefdheid ons op een paar extra-nommers te vergasten, waarna zij de Neerlandscbe volksliederen uitvoerden, die op dringende uitnoodiging van bet publiek door de Brabanfonne werden gevolgd. Toen bet concert in den tuin was afgeloopen, werd in de groote zaal nog een offer gebracht op het altaar van Terpsichore, waartoe een deel der leden van Kunstliefde zich weder beschikbaar stelde. Heden morgen vertrokken de heeren weder per sleepboot Ter Neuzen, na, weder vergezeld van een talrijke menigte, nog een muzikale promenade door de stad gemaakt te hebben. hart bun toevlucht tot bet zoete land der droo- men, dat bij niet met de voeten mocht betreden. Daar merkte Magdalena niets van, want de brave jongen kon evengoed huichelen als een wel opgevoede, jonge dame en sloeg de oogen even zedig neêr als deze. Maar Magdalena was altjjd op baar hoede en eiken morgen als Angelus zijn kamertje een keurig net, vroolijk zolderkamertje, met een raam dat op de plaats uitzag, verlaten bad, begon zij bet op te ruimen en alles te doorsnuffelen, zijne zakken om te keeren, zijn geld na te tellen enz. Op zekeren dag ontdekte zij een ruikertje ge droogde viooltjes, daar was zij acht dagen ziek van. Al dien tijd mocht Angelus de drukkerij niet verlaten en werd zoo door tante geplaagd, dat hij niet meer wist boe hjj het bad. Toen die bui over was maakte zij het weer goed met dubbele porties chocolaad, vanillekoekjes en pas teitjes.. Doch zulk een groot geluk kon niet lang duren. Op zekeren morgen klopte zij buiten het raam een vest uit, dat Angelus den vorigen avond bad aan gehad om een boodschap in de stad te gaan doen. Er viel iets uit dat met een »Tingbe neden op de steenen terecht kwam. Zij keek uit bet raam en zag met afschuw een allerliefste gouden haarspeld met een openge- werkten bal als knop erop op de plaats liggen. Het is overbodig te zeggen hoe vlug zij den trap afholde en zich van bet corpus delicti meester maakte. Zjj raapte het met uitgespreide vinger toppen op, jnet een afkeer, alsof het een onrein Uit naam van bet publiek meenen w jj een woord van dank niet te mogen onthouden aan bet bestuur der maatschappij, met name aan zijn voorzitter, den heer E. Lippens, en aan de executanten, voor de vele opofferingen die zij zich geheel belange loos hebben getroost. De dank van de armen en ongelukkigen, tot bet lenigen van wier lijden zij ook het hunne toebrachten, is echter hunne schoonste belooning evenals voor een onzer stad- genooten, die zich voor het welslagen van dit uitstapje zooveel moeite beeft gegeven. Vlissingen, 17 Sept. Per stoomschip Prins Hendrik van de stoomvaartmaatschappij Zeeland kwam hier beden morgen van Engeland aan de oudste zoon van den prins van Wales, Z. K. H. prins Albert Victor, met gevolg. Z. K. H. werd opgewacht door den beer P. L. De Bruijne, Britsch vice-consul, en zette de reis naar Duitscbland met den trein van 7.20 voort. Heinkenszand, 17 Sept. In de zitting van Zaterdag beeft de gemeenteraad den heer B. Ver mande tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. De verkiezing van een nieuw raadslid, ter aan vulling der vacature, ontstaan door de benoeming van den beer Vermande tot burgemeester, zal op Dinsdag 28 September worden gehouden. Een groot aantal kiezers zijn echter voornemens hunne stem uit te brengen op den nieuwen bur gemeester. Ook bier beeft de gemeenteraad zich tot eene commissie gevormd, die zich in den loop dezer week belasten zal met het houden eener collecte voor de noodlijdenden op Java en Sumatra aan de buizen der ingezetenen. Borssele, 17 Sept. Tusscben den eigenaar van liet grootst aantal hectaren grond, benoodigd voor de Inlaagkade alhier, en bet dijksbestuur is de vereischte overeenstemming over de waarde van den grond niet verkregen, zoodat de onteigenings wet toegepast zal moeten worden, tenzjj bet pro vinciaal bestuur mocht goedvinden aan den eisch van eerstgemelden te voldoen. Kruiningen, 17 Sept. Alhier is eene commissie gevormd tot bet inzamelen van gelden ten behoeve der slachtoffers te Krakatau en Java. Zij bestaat uit de leden van den raad en de heeren mr. K. Rembges, P. A. Le Clercq, L. Lujjk, J. B. Van Hootegem, J. Van Acker en E. VanHootegem. De begrooting van \le gemeente Schore voor 1884, bedraagt in ontvang en uitgaaf 5827.994. De kosten van bet onderwjjs zjjn geraamd op 2375.— Gedeputeerde staten van Zeeland hebben ver nietigd bet besluit van den raad der gemeente Ossenisse, waarbij besloten was tot toelating van bet herbenoemde raadslid J. F. L., die drie jaren geleden ter vervulling eener tusscbentijdscbe va cature gekozen was, en gedurende dat tijdsverloop, voorwerp ware, en bekeek het met oogen die baar van gramschap uit bet hoofd puilden. »Een haarspeldDus ging Angelus met meisjes omen welke meisjessloddervossen, die bare spelden lieten slingeren opdat jongens ze in den zak zouden stekenHet was wat moois! Wat gaf nu die goede opvoeding, welke zij hem gegeven bad, nu bij toch net deed als alle anderen. Hier was dus noodlot in bet spel Wat men ook deed, de mannen waren altjjd bestemd om kwaad te doen. Op baar kamer gekomen, zonk Magdalena op een stoel neêr, verborg baar gelaat in haar voor schoot en schreide. Die overdreven gestrengheid had welbezien een aandoenlijke oorzaak. Als jong meisje was zij verleid; daar bad zij zich nooit overheen kunnen zetten en zij verbeeldde zich stellig dat, indien men aan de jongelieden van beider kunne een zedelijker opvoeding gaf, dergelijke gevallen niet zouden voorkomen. Dit was haar vaste overtui ging en zij vleide zich in stilte dat zij er bet bewijs van zou leveren door bet onberispelijke gedrag van Angelus. En ziedaar! nu was hjj ook al op den slechten weg Omaar zij zou hem redden als bet nog maar niet te laat was. Zij zou hem aan bet ont aarde schepsel, dat hem bare strikken gespannen bad, ontrukken; zjj zou hem op den goeden weg: terug brengen. Wordt vervolgd^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1