Nü 219. 126® Jaargang. 1883. Maandag 17 September. PATENTEN. Middelburg 15 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f l,5ü iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. fiSCHE COL RAM. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zich met 1 October op deze courant abonneer en, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. De burgemeester en. wethouders van Middelburg inaken bekend dat de patenten van het dienstjaar 1883/84 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 22 September 1883 tot den 20 October 1883, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, hun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 14 September 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, L. B. De secretaris, J. W. DE RAAD. L. S. Wat ieder, die eenigszins den politieken toe stand kent, heeft kunnen verwachten blijkt thans reeds duidelijk: het idee van den heer Van Houten, om samenwerking te verkrijgen tusschen zijne partijgenooten en de linkerzijden der anti-revolu tionairen en der Katholieken, zal wel niet verwe zenlijkt worden. Be Tijd laat er zich dan ook ongunstig over uit en noemt het een monsterverbond. Ware het doel van den heer Van Houten zoo schrijft het blad alleen het tot stand brengen van kies recht-herziening of welke andere politieke her vormingen ook, het woord monsterverbond,11 zelfs voorwaardelijk gebruikt, zou vermetel of overdreven schijnen. Maar krachtiger en scherper dan eenig ander lid der kamer heeft de heer Van Houten steeds door woord en geschrift doen uitkomen, dat zijn doel verder reikt dan de staatkunde alleen, dat voor hem kieswet-herziening, algemeen stem recht en wat dies meer zij slechts middelen zijn om te geraken tot eene groote maatschappelijke hervorming, welke bijna alle tot nu toe geldende begrippen omtrent godsdienst, eigendom, maat schappelijke verhoudingen en zedelijkheid moet omverwerpen en eene nieuwe maatschappij tracht te gronden, van de tegenwoordige zeker evenveel verschillende als deze verschilt van de romeinsche maatschappij ten tijde van Augustus. Voor een dergelijk doel de hulp te willen inroepen van anti-revolutionairen en Katholieken, hij moge hen dan al willekeurig in een rechter- en linkervleugel hunner partij splitsen, noemt de De Tijd in zede lijken zin bepaald ongeoorloofd. Het gaat niet aan, te zeggen, dat de linkervleugels van alle partijen hetzelfde op het oog hebben. De afgrond tusschen de kerkelijke partijen en de loochenaars der openbaring, die hunne levensbeschouwing ge grond hebben op eene bloot natuurlijke orde van dingen, zou ook dan niet minder wijd gapen. Wil de heer Van Houten, zegt De Tijd ten slotte, van zijn, ons geheel vijandig standpunt uit, strijd voeren tegen centralisatie op het gebied van onderwijs en gemeentelijke en provinciale administratie, de hulp, daardoor in enkele bepaalde gevallen geboden, zal natuurlijk door niemand worden afgewezen. Maar zijne meening over een mogelijk samengaan in de toekomst tusschen hem en de Katholieken, op principieele aan het libera lisme ontleende gronden, kan De Tijd niet anders dan onnoozel noemen. Hadden wij geen gelijk het plan van den heer Van Houten een illusie te noemen De Brusselsche correspondent der Meuse doet de volgende mededeeling, waarvan een telegram reeds in 't kort melding maakte. »De samenkomst van koning Willem III met Leopold II te Spa en de aanstaande reis van onzen koning naar Nederland vormen de derde phase van het werk' der toenadering tusschen Nederland en België. Er bestaat alle reden te hopen dat wij in de paaste toekomst de bekroning van dit werk zullen zien, welke bestaan zal in een tolverbond tusschen beide landen. »Deze hoogst nuttige zaak voor de stoffelijke welvaart van België is met zooveel beleid als tact en volharding voorbereid door het hoofd van het kabinet van 1878, aan wien wij deze nieuwe weldaad danken, naast de afschaffing der gemeente- accijnsen, de oprichting der Nationale Bank en zoovele andere zaken, welke hem aanspraak geven op roem in de oogen van het nageslacht. „Men zóu de gevolgen van zulk eene gewichtige zaak uit het oogpunt onzer financiën en der ont wikkeling van den nationalen arbeid niet licht kunnen overschatten. Misschien zal deze maat regel, van zulk groot gewicht, het glanspunt vor men der aanstaande parlementszitting, en tevens een werk zijn, eenstemmig tot stand gebracht dooi de beide groote politieke partijen, want het denk beeld, heden door den heer Frère-Orban zijne uitvoering nabij gebracht, is als een droombeeld ontstaan onder een katholiek bestuur, waarvan de heer Malou ongeveer 40 jaren geleden deel uit maakte." Terecht merkt de N. R. Ct hierop bij Een zonderling licht op het beleid van den minister-president wordt, in verband met zijn groot- sche plan, geworpen door het feit dat nauwelijks eene maand geleden door den minister van finan ciën in zijn kabinet, tot dekking van een dringend tekort in 's rijks financiën, werden aangeboden en door hem zeiven met kracht werden verdedigd nieuwe indirectie belastingen, die zooals b. v. de belastingen op koffie, op tabak, enz., zoo weinig overeenstemmen met het in Nederland geldende stelsel van indirecte belastingen. Het ministerie Frère-Orban, dat ter wille van die belastingen zich zelfs aan het zeer dreigend gevaar eener neder laag heeft blootgesteld, zou dit dus volgens den correspondent gedaan hebben met de groote waar schijnlijkheid in 't verschiet, dat deze belastingen weldra, zoo al niet ingetrokken, dan toch zeker gewijzigd zouden moeten worden Veere, 14 Sept. Door de commissie, gevormd uit eenige notabelen met den burgemeester als voor zitter ten einde gelden in te zamelen voor de ramp te Java, is gecollecteerd een som van f 77.50, welke gelden aan het centraal comité zullen wor den overgemaakt. Ook in Vrouwepolder is eene commissie gevormd. Men schrijft ons Sedert eenige jaren zijn in vele gemeenten van Zuid-Beveland werkmansvereenigingen opgericht tot aanschaffing van steenkolen voor brandstof ten dienste van huiselijk gebruik. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in de hooge prijzen der kolen welke de handelaars bedongen, wijl zij meester van het terrein waren, doordien hoogstens in elke gemeente slechts een koopman werd aangetroffen. Van den tijd der oprichting af daalden de prijzen per hectoliter van f 1,50 tot de helft en daar beneden, zoodat de vereenigingen eene heilzame concurrentie in 't leven riepen, tot groot voordeel van den arbeidenden stand. De Kandelaars, daar door geenszins afgeschrikt, beginnet thans die vereenigingen concurrentie aan te doen, waardoor het ledental hier en daar gaat afnemen. Deze handelaars vormen te zamen een bond om de kolen in 't groot bij duizenden hectoliters aan te schaffen, waardoor de inkoopsprijs lager blijft dan waarvoor de vereenigingen kunnen inslaan, die een beperkt getal hectoliters behoeven. Bovendien hebben laatstgemelde administratiekosten te be strijden, die door de handelaars worden uitgewon nen, terwijl de kosten van aankoop en onderhoud van materieel belangrijk verschil opleveren. Daar door zou eindelijk wel eens bewaarheid kunnen worden de bewering der handelaars dat de ver eenigingen van de baan moeten. Voordeel heeft echter in elk geval de coöpe ratie opgeleverd. Hoedekeuskerke, 15 Sept. De heeren L. L. Peeters en L. Van Doeselaar zijn op hun verzoek eervol ontslagen als opper-brandmeester en brandmeester, terwjjl in hunne plaats zijn be noemd de heeren J. Thomson en C. Schrijver, die hunne benoeming als zoodanig hebben aangenomen. Ter voorziening in de vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, ont staan door het vertrek van mr A. Heemskerk, is door genoemde rechtbank eene voordracht opge maakt, waarop in alphabetische orde zijn geplaatst de heerenmr J. P. Cau, substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Dordrechtmr R. A. Fockema, advocaat en reehter-plaatsvervanger bij de arr.- rechtbank en wethouder te Zutfen en m' A. J, J, baron Van Styrum, substituut-griffier bij de arr.- rechtbank te Heerenveen. Mr J. R. H. Van Schaik, subst.- •riffier bij de arr.-rechtbank te Breda, is door het lo. afgevallen. (Z. Nb.) Ijverige en gezonde jongelui van 18 tot 22 jaar kunnen bij de cultures in Suriname een werkkring verkrijgen, mits zij niet tegen een moeilijk begin opzien, en als leerling-opzichter hun loopbaan willen beginnen tegen eene geldelijke tegemoet koming, voldoende om in hun onderhoud te voor zien, maar ook niet meer. De Nederl. Handelmaatschappij wil zulken jon gelui een aanbeveling geven voor hare agenten met opdracht om hen bij hare eigene onderne mingen aan te stellen teneinde voor de cultures of suikerfabricage te worden opgeleid, en zoo dat niet mogelijk is dan te trachten hen bij anderen te plaatsen. De vereeniging voor Suriname, adres den heer J. W. Tydeman te Amsterdam, zal belangheb benden wel nader terechtwijzen. De koning en de koningin zijn met het prinsesje gisteren in Den Haag teruggekeerd. De gisteren te Rotterdam gehouden tweede algemeene vergadering van de Ned. vereeniging ter bevordering van Zondagsrust werd door den voorzitter, prof. C. P. Hofstede De Groot, geopend met een korte toespraak, waarin hij erop wees dat de vereeniging een groot beginsel voorstaat, 't welk van het hoogste belang is. Hij wees op de groote vorderingen, welke men reeds in het buiten land heeft gemaakt, inzonderheid in Italië. Op merkelijk vooral was het succès dat men te Palermo gehad heeft, waar geen enkel persoon op Zondag werkt, en zelfs ook het telegraafkantoor, dat vroeger geopend was, thans gesloten is. Hier te lande is men nog niet zoover, doch de beweging van Zondagsrust breidt zich uit, hoewel het volk nog niet van het heil daarvan door drongen is. Te Rotterdam, Amsterdam en Groningen zijn reeds meetings gehouden. Daarna bracht de secretaris, de heer Schim v. d. Loeff, verslag uit over den toestand en de werkzaamheden der vereeniging. De vereeniging telt op dit oogenblik 850 leden, vjjf afdeelingen, als Helder met 146, Schouwen en Duiveland met 14, Leiden met 47 leden,Leeuwar den met 78 en Haarlem met 25 leden, terwijl op 69 andere plaatsen in verschillende provinciën correspondenten werkzaam zijn. De 8e algemeene vergadering der Vereeniging voor Lijkenverbranding zal worden gehouden te Delft op Zaterdag 22 Sept. 1883, in Den Doelen-, aan den Verversdijk. Tot de punten ter behandeling behooren: Voorstel van het hoofdbestuur om het voordee- lig saldo der algemeene kas over het jaar 1882 (geraamd op 322.85) te storten in het fonds voor lijkovens (stat. 36c). Verkiezing van leden van het hoofdbestuur en bepaling der plaats, waar in 1884 de algemeene vergadering, bedoeld in art. 27a der statuten, zal gehouden worden. Het hoofdbestuur stelt voor die vergadering te houden te Leiden of Haarlem. De heer B. H. Heldt, voorzitter van het Ned. Werlcliedenbond te Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat hij steeds bereid is alle ge* wenschte inlichtingen te verstrekken omtrent het verkrijgen van nachtverblijf en voeding in het Militair Logement aldaar, voor groepen van werk lieden, die de tentoonstelling komen bezoeken. Hij brengt daarbij in herinnering dat in die ge meentelijke instelling slechts een vergoeding van 1.60 per persoon wordt gevraagd voor logies, ontbijt en avondeten (brood en kaas met koffie), middagmaal (vleesch, groenten, aardappelen en 5 flesöh bier) en een boterham met vleesch, om tusschentijds te gebruiken. De heer Heldt durft de verzekering geven, dat voeding, ligging en bediening niets te wensehen overlaten. Voorts dient de aandacht erop gevestigd te worden, dat werklieden, die niet en corps de ten toonstelling komen bezoeken, zich hebben te voor zien van een verklaring van hun patroon, opdat zij hun entrée-biljet in de P. C. Hooftstraat, n° 44, naast de tentoonstelling, door afstempeling kunnen geldig maken voor 2 personen. Alleen een ver klaring van een president eener plaatselijke werk- lieden-vereeniging, kan die van den patroon ver vangen. De Amsterdammer meldt dat door de heeren Be ving ton, Foster C° den 12" dezer een schrijven is ontvangen, o. a. inhoudende»Wij ontvangen heden 10 Sept. een telegram uit Hammerfest in zake de Louisemeldende dat de kapitein en verdere bemanning van de Nordenskjöld, niet tegenstaande de instructiën van den reeder, voor hen zeiven 25000 kronen hulploon eischen, buiten en behalve de gemaakte onkosten, die wij verklaard hadden te zullen betalen. »Wij hebben ons daarop terstond tot den heer Sibiriakoff, reeder van de Nordenskjöld gewend, met verzoek om door zijne tusschenkomst de equi page hun eisch te doen intrekken, en wachten thans nader bericht omtrent deze zaak af." Hetzelfde telegram meldt, dat de Louise met de inhebbende lading te Bergen kan dokken, en dat eene sleepboot wordt gezocht, om haar der waarts te sleepen. De heeren Louis Charles De Bourbon, Charles Edmond De Bourbon en Adelberth De Bourbon hebben een manifest gericht aan de Fransche natie, waarin zij zich voorstellen als de kleinzoons van Bodewijk XYI en protesteeren tegen de aan spraken der afstammelingen van Philippe Egalité. Zij voegen er overigens bij, dat zij voor zich niets eischen dan het erkennen van hun burgerlijken staat. Bij het manifest is gevoegd een stuk van den heer J. J. Van Brederode, zich noemende secre taris van prins Adelberth De Bourbon." In dat stuk wordt herinnerd, dat de nationale conventie beloofd heeft, dat de Fransche natie zich het lot der familie van Bodewijk XVI zou aantrekken, en wordt de nakoming dezer belofte geëischt. domeinen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. J. W. C. P. baron VanderBorch, genaamd Van Rouwenoort, te Breda, tijdelijk rentmeester der domeinen in het rentambt Zeven bergen het rentambt Zevenbergen is opgeheven en met het beheer der daartoe behoorende do meinen, afkomstig van de dotatie van wijlen Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, zijn belast de ont vangers der registratie en domeinen, in den kring van wier kantoren zij gelegen zijn. De collecte voor de „scholen met den bjjlel" bracht op te Cortgene 172.50 en te Colijnsplaat met Cats 41.72}. Aspiranten ter deelneming aan de examens, door het bestuur der Handelsvereeniging Mercurius te Rotterdam af te nemen, worden uitgenoodigd zich bij genoemd bestuur aan te melden, tot en met 10 Oct. a. Evenals ten vorigen jare zijn de onderwerpen der bedoelde examenshet boek houden en de Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche handelscorrespondentie. Formu lieren, enz. zijn voor belanghebbenden verkrijgbaar. Op de algemeene vergadering van onderwijzers uit het arrondissement Axel, welke den 24" Sept. a. te Kloosterzande zal gehouden worden, zijn o. a. de volgende punten ter bespreking aan de orde gesteld a het onderwijs in de aardrijkskunde; b hoe moeten wij de geschiedenis bestudeerenc waar heid der spreuk: »Door onderwijzen leert men;" en d Justus Van Effen, een en ander in te leiden door de heeren Roosma, Kok, Odink en Wisse. De heer J. Postma, te Domburg, heeft bedankt voor het beroep naar Coljjnsplaat. De behandeling der zaak van Jantje Struik c. s. in appèl door het gerechtshof te 's-Gravenhage is thans nader bepaald op 23 October a. s. Naar wij vernemen zijn te Middelburg 286 kaartjes genomen voor den goedkoopen trein, die morgen van Vlissingen naar Amsterdam loopt. Te Vlissingen zijn 223 en te Goes zijn 113 kaartjes verkocht. Vrijdag is op het kanaal de proeftocht gedaan met de salonboot van den heer G. Alberts Bzn., welke op de werf der kon. maatschappij De Schelde is gebouwd. Nadat deze tocht goed was afgeloopen werd het vaartuig aan den eigenaar overgegeven, zoodat eene spoedige indienststelling kan worden verwacht. Weldra zal het publiek zich van de gemakkelijke en doelmatige inrichting kunnen overtuigen reeds 1 vroeger werd in ons blad eene beschrijving van de boot gegeven, terwijl door deze boot de gemeenschap tusschen Middelburg en Vlissingen met een uitstekend vervoermiddel vermeerderd is,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1