126" Jaargang. 1883. Zaterdag 15 September. N° 218 FEUILLETON. DE PAASCHHACHT. PATENTEN. Middelburg 14 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f l,5ü iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDËLBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten van het dienstjaar 1883/84 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 22 September 1883 tot den 20 October 1883, des "Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 14 September 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, L. B. De secretaris. Gr. N. DE STOPPELAAR. De opbrengst van het concert, Zondag alhier te geven door de fanfaren-maatschappij Kunstliefde van Saffelare, zal voor de eene helft bestemd zijn voor de slachtoffers der ramp te Java, terwijl de andere helft ten bate van den algemeenen armen in onze gemeente zal komen. Maandag 24 dezer zal door de Middelburgsche Schietvereeniging een huishoudelijke schietwedstrijd worden gehouden. De bekende beker van Veere heeft, zoo meldt men ons, op de tentoonstelling te Amsterdam de aandacht getrokken van baron Rothschild, die de commissie der tentoonstelling de opdracht heeft gegeven om het prachtige stuk, zoo mogelijk, voor hem te koopen tegen een zeer hoogen prijs. Jammer voorzeker dat de gemeente Veere den beker niet verkoopen mag. Vlissingen, 14 Sept. In de gisteren avond gehouden zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier is besloten1° om aan den commis saris des konings als het gevoelen der kamer te kennen te geven dat zij het in rekening brengen van 0.30 per kop, voor de bijmonstering van manschappen op zeevisschersschepen, in den loop des jaars en op de bestaande monsterrol, alleszins billijk acht2» voor notificatie aan te nemen een adres, door Opsterlaud aan de tweede kamer in gezonden tot afschaffing der wet op het patent. Hoewel de leden eenstemmig waren in hunne af keuring der patentwet, meenden zij, met het oog op de vele pogingen, die reeds vroeger gedaan zijn, dat daarvan toch geen heil te wachten is; Eene Russische Legende VAN GRIGORO VITCH. (Slot). Vrienden, Andreaskom eens hier, kijk eens wat gij hebt. O vrienden O mijn God !'1 «Wat is er dan toch, tante? Wat hebt gij riep Andreas, toeschietende. «Kijk dan,11 vervolgde zij, op de plaats wij zende waar de boer het brok steenkool neêrge- gooid had toen hij thuis kwam. «Welnu, wat is dat; het is steenkool." «SteenkoolAch, arme jongen, kijk dan kijk dan GeldVadertjes, vriendjes, een heele hoop geld Andreas kwam nog naderbjj en stond als aan den grond genageld. In plaats van steenkool en asch, lagen er twee handenvol goudstukken «Ik weet het niet, tante," mompelde hij, een kruis makende en achteruit gaande. »God is mijn getuige dat ik niet weet »Wat? Weet gij het niet? Hoe is het dan bij u gekpmen, zeg Ogilde zij en klapte Weer in de handen. Zoowaar als God ons ziet, ik weet het 3° eveneens voor notificatie aan te nemen een adres aan den koning, waarbij tariefswijziging ge vraagd wordt. De kamer, boewei niet meer zóo eenstemmig en onvoorwaardelijk als weleer ge stemd voor de toepassing der theorieën omtrent het vrij handelsverkeer, meende toch dat de tijd nog niet rijp was om een juist oordeel te vellen over den aard en de uitgestrektheid der noodige wijzigingen; 4° om in handen eener commissie te stellen het verzoek om adhaesie aan een adres van de kamer te Winschoten tot wijziging der bepalingen op het kwitantiezegel5° als haar gevoelen uit te spreken dat zij het drijven van handel, door de stationschefs der AP tot exploitatie van staatsspoorwegenom de eigenaardige voordee- len die zij zich kunnen toekennen, boven andere in 't algemeen afkeurt en mitsdien verbod daar van, indien mogelijk, wenschelijk is. Voorts werden verschillende ingekomen stukken en handelsberichten medegedeeld en voor kennis geving aangenomen. pet, tante Anna Ik ben vuur gaan halen Heinkenszand, 14 Sept. Van huis tot huis wapperden Donderdag de vlaggen. Zes rijk versierde eerepoorten, een werkelijk fraai berceau voor de woning van den heer B. Vermande, tal rijke decoraties aan de huizen van particulieren, alles des avonds verlicht door vele lampions, gaven onze gemeente een recht feestelijk aanzien. Het feest zelf begon, toen de heer Vermande, na zjjne beëediging, met den trein van 2.47 .uit Middelburg terugkeerde. Een eerewacht van 88 ruiters onder bevel van den heer J. Nagelkerke, de gemeenteraadsleden en een vijftal dochters dezer heeren in rijtuigen, wachtten hem te 5s Heer Arends- kerke aan het station op, waar hij ook door een der dames begroet en geluk gewenscht werd. Bij den ingang van het dorp werd de jubilaris gecom plimenteerd door de heeren J. Stoel, J. Van den Dries en J. Rijk, respectievelijk namens de feest commissie, de handboogschutterij Soranus en het muziekgezelschap Prins Hendrik, waarbij van weers zijden hartelijke toespraken werden gehouden. Hierna reed de nieuwe burgemeester met den ganschen feeststoet, onder klokgelui en het ge juich der inwoners, door de lange dorpsstraat en zonder overdrijving mag gezegd worden dat deze intocht veel had van een triomftocht. Voor de officieele personen eindigde het feest met een diner, door de raadsleden den burge meester aangeboden, voor de dorpelingen in eene ongedwongen pretmakerij. Het fanfarengezelschap, dat menig lustig mu ziekstukje in een geïmproviseerde muziektempel ten beste gaf en de speellui, die de meisjes en jongens bij den Zuid-Bevelandschen rondedans met hun gefiedel begeleidden, werkte mede om allen in de meest opgewekte stemming te brengen. Het feest is in de beste orde afgeloopen en zonder twijfel zal het nog lang in aangename herinne ring blijven. Ook de burgemeester van Axel beeft eenige ingezetenen uitgenoodigd om een commissie te bij karrevoerders, ginds op het veld, en die hebben mij twee handenvol gegeven." Karrevoerdersvriendjes! twee handenvol! O HeerO Vrienden gilde de oude. Zonder iets verder te zeggen, wierp zij het jjzer weg en liep zoo hard zij kon de hut uit. Andreas duizelde hij stond eenige oogenblikken als versuft; eindelijk ging hij naar de kachel, raakte het kleine hoopje aan en het blonk in zijn hand. Het waren waarlijk twee handenvol gou den dukaten, die daar voor hem lagen. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd, maar de kreten en het lawaai op straat brachten hem spoedig tot zichzelf. Met een onbestemde vrees vervuld ging bij naar buiten, sloot de deur goed dicht en liep de straat op. Daar heerschte een onbeschrijfelijke verwarring en wanordede menschen liepen als razenden heen en weder en te midden van al die opschud ding vernam men de doordringende kreten van de oude Anna «VriendjesEr zijn karrevoerders ginds op het velddie deelen geld uit. Andreas heeft er van, ik heb het zelf gezien; zij hebben hem twee handenvol gegeven." Van alle kanten werd zij met vragen bestormd. »Waar? Welke karrevoerders? Laat ons er dadelijk heengaan! Neem een zeef, een emmer; de braadpan gauw, of zij zijn weg i Daar, daar!11 Andreas streek met de hand over het hoofd, wreef zijn oogen uit en keek naar den kant van vormen ter inzameling van giften voor de nood lijdenden op Java en Sumatra. Ter aanvulling van het bericht betreffende de belastingplannen der regeering wordt nog mede gedeeld dat een invoerrecht op het graan van 1.50 per last zal worden voorgesteld. De opbrengst der middelen over Augustus 1883 is minder voordeelig geweest dan in dezelfde maand van 1882. Het verschil is echter slechts 183,000 en wordt geheel verklaard uit de 230,000 lagere opbrengst der successiebelasting, gedeelte lijk opgewogen door een hoogere ontvangst van 150,000 uit de accijnsen (grootendeels uit suiker). Over de acht verloopen maanden dezes jaars is er echter een nadeelig verschil, bij 1882 verge leken, van ƒ1,140,000 wat tot 700,000 inkrimpt, als men een in 1882 betaalde achterstallige post uit den suikeraccijns achterwege laat. Wel hebben de directe belastingen reeds bijna 3 ton meer ingebracht, zijn de invoerrechten 35,000, de domeinen 300,000, de posterijen 240,000 vooruitgegaan, te zamen 875,000 meer dan uit die middelen in 1882 tot 31 Aug. inkwam, maar op een der hoofdposten van de begrooting, de indi recte belastingen, is een veel belangrijker tekort. Tegen 16.8 millioen in 1882 is nl. slechts 15.2 millioen aan indirecte belastingen ingekomen, waarbij 1 millioen minder uit de successiebelas ting, die bij de raming nog 17 ton meer ten achter is gebleven. De zegelrechten hebben wel 8 ton meer gegeven, maar de registratie 14J ton minder, zoodat die twee heffingen, welker wijzigingen tegen elkander moesten opwegen, ten slotte 6| ton zijn tegengevallen. Het is mogelijk, maar niet waarschijnlijk, dat de 4 laatste maanden den achterstand goed maken. (H.) De koning en de koningin hebben 5000 ge schonken voor de noodlijdenden op Java, terwijl bij prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voor hetzelfde doel van de groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden, te Weimar 3000 is ingekomen. Prinses Hendrik viert heden haar 28en verjaardag. Aan een particulier telegram, op 12 September afgezonden van Kotta Boemi (Lampongsche dis tricten), door een ambtenaar van Telok Betong, ontleent de N. Rott. Crt. het volgende. «Telok verwoest door een golfslag. Alles ver loren en zonder dak. Gezondheid goed. De minister van marine geeft kennis, dat gisteren van den kommandant der zeemacht te Batavia het volgende telegram is ontvangen „Vaarwaters straat Sunda veilig, uitgenomen tusschen Krakatau en Sebessie. Vierde punt krijgt spoedig hulplicht." Namens de Fransche regeering is H. M. de koningin een prachtig koffie-servies van Sèvres- porselein aangeboden. het veld. De houtstapel brandde nog midden op de vlakte. «Wat is er, Andreas? Wie zijn het?" vroeg een zachte stem achter hem. Hij keerde zich om en zag Daria staan. «Waar loopen zij altemaal heen vroeg zij weer; «wat hebben zij toch? luister, luister, zij noemen uw naam Kijk, nu zijn ze allemaal weg, allemaal naar het veld." «De karrevoerders," stamelde de boer, en wees met een bevende band op den houtstapel die in de verte flikkerde. »Ik ben vuur gaan vragen en zij hebben mij een paar kolen gegeven nu ik thuis ben, zie ik dat bet geld is." «Hoe zoo, geld «Wel geld; goudstukken; kom zelf kijken, als gij niet gelooft." Het meisje zag om zich heen en ging met den boer zijn hut binnen. Het is waar! het is een Wonder en wat een boelriep zij uit, „maar waar is Latot- schka? Latotschka, kind, kom gauw," zei zij, het meisje opnemende en haar bij de kacbel brengende, «Kijk, kijk wat er bij uw vadertje isVriend, er is zóóveel dat men bet niet tellen kan, Gij waart zoo aan bet tobben over uwe armoede, Andreas en ziedaar wat God u zendt nu zijt gij rijkIn heel Vuyssièlok zal niemand rijker zijn dan giji" voegde zij er bij en zag hem vol blijd schap aan. Het hart van Andreas bonsde hevig; bij zag eerst naar het geld, toen naar het meisje, ging Naar aanleiding van het artikel van de Afri- kaansche Patriot over dr Jorissen schrijft de Zuid- Afrikaan De Patriot bevat een artikel van drie kolommen, waarin al dr Jorissen's gruweldaden worden op gesomd, en verlangt dat de bladen, die de han delwijze van den volksraad ten zijnen opzichte veroordeeld hebben, dat artikel overnemen en of het weerleggen of hun oordeel herroepen zullen. Wij zijn niet van plan om iets van die drie te doen. Wij nemen het artikel niet over, omdat wij niet gewoon zijn stukken uit andere bladen te plaatsen, tenzij wij dit in het voordeel onzer lezers achten. Wij weerleggen het artikel niet, omdat wij hiertoe evenmin reden zien als de middelen hebben. De Patriot heeft welbekende berichtgevers in de Transvaal, wier beweringen zich niet laten weerleggen zonder nadere informatie uit de plek zelve, en al hadden wij die informatie dan zou het nog de vraag zijn of bet der moeite waard was er ons blad meê te vullen. Wij her roepen ons oordeel niet omdat het artikel in de Patriot ons volstrekt niet getoond heeft dat onze kritiek van het gebeurde met dr Jorissen voorbarig was. Integendeel, zoo iets geschikt is om ons in ons oordeel te sterken, dan is het een artikel als dat van de Patriot, dat, hoewel geen koloniaal blad, betere inlichtingen omtrent Transvaalsche zaken kan bekomen, naast hetgeen vroeger door ons gelezen stukken inhouden, niets dan de lafste en armzaligste beschuldigingen tegen dr Jorissen bevat, zooals iedereen zal inzien, die eenig denk beeld beeft van hetgeen in kringen als die der Transvaalsche regeering omgaat. De Zuid-Afrikaan levert daarna een schets van d' JotisseKs loopbaan, die, geheel op nauwgezette waarneming berustende, het tegendeel meldt van hetgeen de Patriot wist mee te deelen, en weer legt eenige der door de Patriot tegen dr Jorissen ingebrachte beschuldigingen. Yolgens de Standaard zal de Transvaalsche de putatie, bestaande uit den president der republiek, den heer Kruger, en voorts uit den minister van onderwijs, den heer Du Toit, en den „vechtmajoor" Smith, omstreeks den 28cn October in Darmouth aankomen. Voorts bestaat het plan, dat de president en zijn mede-gedeputeerden zich eerst naar Londen zullen begeven, om, bijgestaan door rechtskundige advi seurs, met de Engelsche regeering te onderhandelen over de wijziging of afschaffing der Conventie en om voorts, na afloop hiervan, zich naar Den Haag en Amsterdam te begeven, met het doel om de verbro ken saamwerking voor Transvaal hier te lande te herstellen, en de fmancieele en commercieele verhou dingen met Nederland op vasten voet te regelen. De Amsterdammer bevat een uittreksel van een brief van den vertegenwoordiger in Bremen der reeders van het stoomschip Louise, die tevens eigenaars zijn van de lading. Daaruit blijkt, dat de heer Sibiriakoff, reeder van de Nor- denskjöld, geen aanspraak wenscht te maken op een stap achteruit en zei met een stem, die van aandoening beefde «En wilt gij mij tot man hebben, Daria?" »Ja!" antwoordde zij met neergeslagen oog, terwijl zij den band van baar boezelaar om haar vinger wond. Onderwijl waren de dorpelingen bij de karre voerders gekomen. «Vadertjes, vriendjesriepen twintig man nen tegelijk, elkaar verdringende om de karrevoer ders, die nog altijd onbewegelijk zaten, „vergeet ons niet, leent ons ook een stukje vuur." «Weest welkom sprak de oudste, dezelfde met wien Andreas te doen had gehad. «Vriendjes, beste vriendjes!" gilden allen te gelijk en ieder wat vooruitstekende, de een een emmer, de ander een zeef, de derde zjjne handen. (lij zijt talrijk, er is niet genoeg voor allen wij dachten dat een 11 «Vriendje, al zijn het maar een paar hand- jesvol" gilde Anna, als een bezetene en duwde-den rand barer nieuwe japon tusschen de hoofden en handen barer buren. «Maar een klein stukje steenkool, mijn beste," riep een ander eii hield een bak op. «Hierheen, hierheen, grootvadertje «Ik heb niets gehad laat mij doorkom, laat mij door «Houd uw rok op!" zei de oude voerman. En hij stak zijne handen in den houtstapel ej}

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1