N° 215. 126* Jaargang. 1886. W oensdag 12 September. DE PAASCHNACHT~ Middelburg 11 September. 2 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 4 -7 regels f 4,5ü iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bericlxt. UlilllKLKI KliSCII] COI lit\T. Agenten voor dit blad zijn te YlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P, van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Belanghebbenden merken wij op dat ons adres is Voor telegrammen Middelburgsche cou rant Mid delburg. Voor nieuwsberichten en ingezonden stukken Redactie Middelburgsche courant. Voor advertentiën Administratie Mid delburgsche courant. Wij herinneren hierbij tevens hun, die dit nog niet weten, dat de Middelburgsche cou- rant en de firma de G e b r. Abrahams twee geheel afgescheiden zaken zijn. Door de jongste vergadering der maatschappij Tot Nut van V Algemeen is besloten, voor veelbe lovende maar minvermogende jongelieden, die aan het onderwijs der rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam wensehen deel te nemen, tien beur zen uit te loven, elk van f 300 's jaars. Alle in Nederland geboren en metterwoon ge vestigde, onbemiddelde jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren bereikt, een vak gekozen en reeds éen of meer jaren het practisch onderricht in een werkplaats met vrucht genoten hebben, en daar enboven van bijzonderen aanleg blijk geven, wor den ter mededinging naar voormelde beurzen toe gelaten. Ook voor onderwijzers en onderwijzerressen inits reeds in het bezit van een der akten- middel baar onderwijs voor teekenen - die zich in eenige kunst-industrieele richting wensehen te bekwamen, wordt de gelegenheid tot mededinging opengesteld. Met name, hoezeer niet uitsluitend, kunnen in aanmerking komen zij, die verlangen opgeleid te worden in het vak van meubelmaker, goud- of zilversmid, émailleur, jjzersmeder, terra cotta- of cementvormer, stukadoor, huis- of sierschilder, décorateur, tegel- of plateelschilder, patroonteeke- naar voor tapijten, borduurwerken, geweven stoffen, behangsels enz., lithograaf, spiegel- of ljjstwerker boekbinder, kunstdraaier, ivoorwerker, lakwerker, décoratief beeldhouwer, metaalgieter, koperslager, tinwerker, stempelsnijder, graveur, industrie-teeke naar voor fabrieken van haarden, lichtkronen, bronzen voorwerpen, weeldeartikelen, enz. De beurzen worden voorloopig voor den tijd van één jaar verleend, doch kunnen voor nog twee, hoogstens drie daaropvolgende jaren, telkens voor één jaar, vernieuwd worden, zoo de aanleg en de ijver der leerlingen daartoe voldoende aan leiding geven. Van hun kant verbinden zich de leerlingen, zoo die vernieuwing van de hun toegekende beurzen plaats heeft, den ganschen cursus van drie of vier jaren te volgen. Om tot de lessen, die uiterlijk 1 November a. Eene Russische Legende VAN GRIGORO VITCH. Er Was echter toch éen goed schepsel in het dorp, dat haar best deed om Andreas wat op te beu ren, en somtijds gelukte het haar. Daria was een arm weesmeisje, dat bij rjjke boeren diende. Een gelijk lot, dichte nabuurschap (hunne hutten waren slechts door een heg gescheiden), brachten haar onwillekeurig nader tot Andreas, en daar zij beiden arbeidzaam en vredelievend waren, moch ten zij elkaar gaarne lijden. Zonder dat hij er ooit met haar over gesproken had, wist Andreas dat zij gaarne met hem zou trouwen en hij dacht er dikwjjls over na. Maar hoe die zaak tot stand te brengen Hij zag duidelijk de onmogelijkheid van dergelijke plannen in. Hoe kan iemand, die zelf niet weet waar hij van leven zal, aan trou wen denken Geheel van dergelijke overpeinzingen vervuld, naderde hij den heuvel die hem nog van het dorp Vuyssiélok scheidde. Hij was zóo verdiept in het verledene en de toekomst, dat hij eindigde met zijne gedachte bij Daria te bepalen en dit maakte hem nog droefgeestiger. Hij merkte niet eens dat de weg reeds begon te stijgen. De lucht werd scherper en bij een bocht van den weg, waardoor een aanvang zullen nemen, te worden toegelaten moeten de kandidaten op een nader te bepalen dag bewijzen van genoegzame bekwaamheid geven in a. lezen, schrijven en rekenenb. de beginselen der Nederlandsche en algemeene geschiedenis, als mede die der aardrijkskundec. het behoorlijk teekenen van een voorwerp naar de natuur en van een eenvoudig pleister-ornement. Zij, die voor het verkrijgen van een der beurzen in aanmerking begeeren te komen, gelieven zich vóór 1 October a. schriftelijk aan te melden bij den algemeenen secretaris der maatschappij (te Am sterdam, Kloveniersburgwal 27), onder overlegging van a. een extract hunner geboorteakteb. de noo- dige bescheiden tot toelichting hunner aanspraken; c. een voldoend getuigschrift van patroon of van personen, onder wier leiding zij reeds eenig prac tisch onderricht in huu vak hebben genoten d. diplomas, getuigschriften, teekeningen en verdere stukken, die tot aanbeveling kunnen strekken. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek om het bovenstaande eene plaats te geven en de aandacht van belanghebbenden erop te vestigen. 't Mag overbodig geacht worden om de groote waarde aan te toonen die het onderwijs aan eene inrichting als de rijksschool voor kunstnijverheid moet hebben voor een flink ontwikkeld, aanko mend ambachtsman. De eischen, die gesteld worden, zijn niet grootzij die het onderwijs aan eene lagere school en aan een burger avond- of industrieschool gevolgd hebben behoeven het examen niet te schromen. Men schrijft ons Volgens achterstaande annonce zal a. Woensdag avond door de goede zorgen van het bestuur van Vlissing's m,annen- en gemengd hoor een concert gegeven worden, dat een groot kunstgenot belooft. De uit te voeren negen solo nummers zullen namelijk gezongen en gespeeld worden door mevr. Martha Van Ophemert Schwenke, sopraan der opera te Rotterdam, den heer Jerome Sams- son, bariton uit Hamburg, en den heer Schram, solo pistonist uit Middelburg. Wij mogen ver trouwen dat het Vlissingsche publiek het bestuur van het mannenkoor door een drukke opkomst zijn sympathie zal betoonen. Wel betreuren wij het eenigszins dat het man nenkoor niet een paar nummers ten beste geeft. Immers een geheelen avond enkel solo's te hooren, hoe uitstekend ook uitgevoerd, is wel wat ver moeiend. Gisterenavond vertrokken van Vlissingen via Queenboro, met het stoomschip Willem Prins van Oranje der maatschappjj Zeeland, naar Engeland, twee dochters van den Duitschen kroonprins: HH. KK. HH. de prinsessen Sophia en Margaretha van Pruisen, met gevolg. Zij zullen eenigen tijd bij hare grootmoeder, koningin Victoria, doorbrengen. Burgemeester en wethouders van Goes hebben hij op een soort van hoogvlakte kwam, sloeg de wind hem zoo hard in het gezicht, dat hij moest blijven staan om zijn bonten muts recht te trek ken. Hij betastte Latotschka, die gerust sliep, en toen hij zich overtuigd had dat zij geen koude leed, sloeg hij den blik in 't rond over de vlakte, die met sporen en holle wegen doorsneden was. Hij was nog aan het berekenen hoever hij nog moest loopen, wilde hij weeï op den goeden weg komen, toen het geluid van voetstappen zijn oor trofi Een oogenblik later verscheen er een witte gedaante aan het begin van de bocht, welke hij had afgelegd. Die gedaante nam elke minuut in grootte toe en meenende dat het een van de oude vrouwen uit het dorp was, die zich verlaat had, besloot Andreas op haar te wachten. De vrouw van haar kant, een man ziende, was blijkbaar verheugd dat zij op dit late uur een tochtgenoot vond en verhaastte dus hare schreden. III Andreas was niet weinig verrast toen hij in die vrouw, zoodra zij naderbij kwam, Daria herkende. Het jonge meisje scheen van haar kant niet min der verbaasd over die ontmoeting. »Dat had ik nooit gedacht 1" riep de boer uit, en liet zijn blijdschap onwillekeurig blijken uit den toon van zijn stem en de wijze waarop hij zjjn muts afnam»ik keek al wie is zich in commissie vereenigd om giften in ontvangst te nemen tot leniging der ramp in Indië. Cortgene, 10 Sept. In de heden gehou den raadsvergadering, waarin, zooals reeds gemeld werd, de heer H. Roelof tot wethouder werd gekozen, wijl de heer Vader voor eene herbenoe ming had bedankt, kwam ook in behandeling een voorstel van B. en W. om vanwege de gemeente een toelage van 35 te verstrekken aan den te be noemen rijksveearts, in vereeniging met de andere gemeenten op ons eiland. De voorzitter deelde mee dat door den raad te Wissekerke 50 zal worden toegestaan en dat het in de bedoeling lag van Coljjnsplaat ƒ50 en van Cats 15 te vragen. Hij wees tevens op het groote belang dat de landbouwers bij een veearts hebben, daar de keuring bij invoer van vee uit Holland op dit oogenblik door den heer Mazure uit Middelburg moet geschieden, wat in sommige gevallen wel eens lastig zou kunnen zijn. De heer Vader verklaarde die behoefte niet in te zien en vond het voor Cortgene veel om 35 te betalen, te meer daar het ruim driemaal grootere Wissekerke slechts 50 toestaat. Nadat de heer Van Damme verzekerd had zich wel te kunnen vereenigen met het voorstel, te meer daar de beide personen, die dienst doen als veearts, bij de zeventig zijn, zette de heer Vader zijne meening nader uiteen. Hij was tegen een geëxamineerd veearts, omdat hij bang was voor die jonge heeren van wie zoo licht in overijling abuizen zijn te verwachten. Als voorbeeld haalde hij aan het cholera-geval te Vlissingen, waarop de voorzitter dadelijk opmerkte dat dit voorbeeld al zeer ongelukkig gekozen was. Het was waarlijk geen jongman, die als dokter daarbij betrokken is geweest. Overigens achtte de voorzitter het niet zijn taak om de heeren van de veeartsenijschool te verdedigenalleen wilde hij als zijne meening te kennen geven dat, hoeveel waarde hij aan de ondervinding ook toekende, deze wel ter deeg de wetenschap noodig heeft, wil zij tot haar recht komen. Men behoeft zich niet te laten afschrikken om een wetenschappelijk man te nemen. Ten slotte werd het voorstel echter door den raad verworpen. 's CSravenïiage, 11 Sept. Gisterenavond hebben eenige slechtgezinde arbeiders van de drukte, die er heerschte bij de serenade, welke door de werklieden der fabriek van de heeren Van Enthoven C° aan hun patroons werd ge bracht, gebruik gemaakt om allerlei baldadigheden te plegen, waartegen het verzet der politie som wijlen niet bestand was. Dientengevolge hadden er ernstige vechtpartijen plaats en werden in sommige straten, zooals de Kempenstraat en de Thullingstraat, de ruiten bij rustige burgers in geslagen. Eenige belhamels zijn gearresteerd. De minister van financiën maakt in de St.-Ct. dat toch zei ik bij mijzelven, en zie, gij zijt hetGoeden avond 1 goeden avond 1" „Goeden avond, Andreas," antwoordde het meisje vriendelijk. Zij was geheel buiten adem van den spoed waarmede zij den heuvel beklommen had en was genoodzaakt een oogenblik te blijven stilstaan. Zij lichtte een tamelijk zwaar pak, dat zij over haar schouder droeg, op, en zette het voorzichtig op den grond. Vervolgens zag zij den boer aan en zei »Ik dacht ook niet dat ik u zou ontmoeten. Ik liep stevig door, maar eensklaps bekroop mij een gevoel van angstik hef het hoofd op en zie een man voor mij uitloopendat moet een van onze oudjes zijn, denk ik, die te laat van huis gegaan isik kjjk nog eens goed en zie dat gij het zijt." Vindt gij mij dan misschien jong?" mom pelde de boer glimlachend. Hij zette zjjn muts weer op, zag haar aan en vroeg: »Wat doet gij op dit uur hier?" »Het spijt mij welmaar ik kan het niet helpen, ik kon niet vroeger weg. De vrouw heeft mjj gelast om een Faaschkoek en eieren naar de kerk te brengen en daarop is zij uitge gaan. Ik moest wachten totdat het brood klaar was, en dat is pas na den eten in den oven ge zet." »Des te beter; laat ons samen gaan, dat is veel vroolijker." Komaan 1" bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 deze. bedroeg 11.809.170.62. Ook de kroonprins van Portugal zal ons land en onzen koning bezoeken. Uit de beschikking van den minister Heems kerk in de Winterswjjksche boekenquaestie is ge bleken, dat het werkje van Nuiver en Reinders, welke eerste drukken nu op den staats-iViJej; zijn geplaatst, in de openbare school werd gebruikt met vergunning van het schooltoezichthet stond te Winterswjjk, waar de verschillende uitgaven daarvan in handen waren, vermoedelijk reeds op de goedgekeurde lijst der schoolboeken, lang vóór de heer Poppink werd aangesteld. Hoe kan deze dan strafschuldig worden geacht, nu hjj volgens des ministers eigen verklaring, dezelfde uitdruk kingen had gebezigd als in genoemd leerboek voorkomen Had men recht hem euvel te duiden dat hij zich hield aan een leiddraad, dien hij volgens het schooltoezicht gebruiken mocht Ware een berisping op dien grond reeds moei- ljjk verdedigbaar geweest, een schorsing is stellig in dit licht niet te rechtvaardigen. Mag men nu een koninklijk besluit tegemoet zien, waarbij de schorsing wordt te niet gedaan (Hand.) In zjjn rede waarmeê prof. Kuenen het congres der oriëntalisten opende, bracht hjj in de eerste plaats hulde aan de nagedachtenis van prof. R. Dozy. »Toen zoo sprak hjj twee jaren geleden Leiden als plaats van bijeenkomst was aangewezen en tot de benoeming van eene regeling-commissie moest worden overgegaan, was Dozy de eerste aan wien werd gedacht. Hij was aangewezen om den voor- zittersstoel te bekleedende eerste vergaderingen hadden te zijnen huize en onder zijne leiding plaatshij heeft nog den oproepingsbrief als voor zitter onderteekend. Maar de vrees, toen reeds geuit, werd helaas bewaarheid. Den 29en April 11. bezweek Dozy als het slachtoffer van de kwaal, die zijne krachten sinds lang ondermjjDde. Aan zijne nagedachtenis dus in de eerste plaats de rechtmatige hulde in dezen wetenschappelijke)! kring Dozy moge zich in de Moslemsche wereld éen gebied hebben afgebakend en bearbeid, zijne monographie over het Islamisme in zijn geheel is een classiek geworden werk. Zjjn hoofdwerk echter was de Geschiedenis der Moslemen in Spanje, een meesterstuk, waarvan de schoone en aantrekke lijke vorm de degeljjkheid van inhoud evenaart. Zijne uitgebreide kennis van de Arabische letter kunde in haar ganschen omvang getuigen o. a., daarvan zjjn de twee deelen van den catalogus der Leidsche, Oostersehe handschriften door hem bewerkt stelde hem in staat die Arabische teksten der uitgaven ie kiezen, welker openbaar making èn in 't algemeen èn voor zjjne bjjzondere studie het meest wenschelijk was. Met welke bewonderenswaardige philologische nauwkeurigheid en taalkennis hij daarbjj te werk ging, leert ook Het meisje nam haar pak op; Andreas zette zjjn muts weer recht en zjj begonnen naast elkaar den heuvel verder te beklimmen. Misschien kwam het omdat het pad zoo steil was, of door. den zwaren last, dien hjj droeg, maar zeker is het dat het hart van Andreas sneller begon te kloppen de sombere gedachten, die zijn gelaat verduisterd, hadden, werden verdreven; het gemoed van den boer werd rustiger. »Wat draagt gij daar?" vroeg Daria na een poos en wees met het hoofd naar de borst van haar metgezel, die door het slapende kind 'onder zjjn pels bijzonder opgezet scheen. Andreas zag haar aan en begon te lachen. Waarom lacht gjj »Raad eens!" zei hjj en l'aakte even aan zjjn pels. Het meisje bleef staan, deed een stap naar hein toe en keek nieuwsgierig onder den peis j op dat oogenblik ontwaakte het kind het opende de oogen, zag Daria aan en sloeg eensklaps hare beide armpjes om haar hals, zoodat Andreas zich tegen wil en dank naar het jonge meisje moest overbuigen. »Zoo, is het dat?" zei Daria en streek met de eene hand het haar van de kleine glad en trachtte met de andere te. vergeefs om zich uit haar omhelzing te bevrjjden. „Kom, nu is het ge noeg Latotchka, laat mjj nu los. Hoor eens An dreas" vervolgde zij toen zij vrij was, »geef haa?' aan mjj, ik zal haar dragen."

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1