126e Jaargang. 1883. Maandag 10 September. Gemengde Berichten. N° 213. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f i,5ö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. Middelburg 8 September. Een politiek program. Onderwijs. Verkoopingeii en aanbestedingen. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De veldmanoeuvres der derde divisie infanterie zijn afgeloopen; de troepen zijn heden in hunne garnizoenen teruggekeerd. Tot wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand is benoemd, te Kruiningen de heer M. Wondergem en te Schore de heer K. De Jonge. Heinkenszand, 8 Sept. In de plaats van het niet herkozen raadslid G. Nijsse is tot wet houder benoemd de heer J. Braamse. De installatie van den nieuwen burgemeester zal op Donderdag 13 Sept. plaats hebben. Vrijdag avond vergaderden vele ingezetenen om in overleg te treden over de bij die gelegenheid te houden feestelijkheden. Naar het zich laat aanzien zal den heer B. Vermande een bijzonder hartelijke en luisterrijke ontvangst van de zijde der gemeentenaren te beurt vallen. St. Maartensdijk, 7 Sept. Herbenoemd als ambtenaar van den burg. stand de heer E. Bentschap Knook. Het bestuur der muziekvereeniging Hooger zij ons doel, die eenige weken geleden opgericht is, heeft van den gemeenteraad de vergunning ver kregen de lessen en repetitiën te houden in de benedenzaal van het gemeentehuis. De felle wind heeft ook in deze gemeente nog al schade veroorzaakt, niet alleen doordat appelen en peren ontijdig werden afgerukt, doch vooral doordien veel van het ter bleeking gelegde vlas aan den wind geen weerstand kon bieden en veel ervan verward en opeen gehoopt in de slooten terecht kwam. Zooals gisteren onder laatste berichten gemeld werd, zijn door de regeering de bij de tweede kamer aanhangige ontwerpen op de militie en schutterij ingetrokken. Naar men verneemt zullen de koning en de koningin op 14- dezer van Oranje Nassau's oord naar de residentie terugkeeren. Volgens een bericht in het Hand. heeft de president der Fransche republiek aan onzen koning een schrijven gericht, waarin hij zijn leedwezen betuigt over de verwoestingen, door de vulkanische uitbarstingen in een deel van Nederlandsch-Indië aangericht. Ook te Brussel is, onder beschermheerschap van den Nederlandschen gezant, baron Gericke Van Herwijnen, eene commissie gevormd tot het ont vangen van giften voor de slachtoffers der ramp in Indië. De toestand van den oud-minister Modderman is in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. Naar men verneemt, bestaat er bij de regee ring plan om binnen korten tijd te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden, die zich wen- schen te bekwamen voor het notariaat; evenals voor enkele vakken aan de Amsterdamsche Uni versiteit zoude voor dat doel een lector worden benoemd De heer Vermeulen heeft aan de tweede kamer het antwoord gezonden op haar verslag over zijn wetsvoorstel tot wijziging van eenige art. der schoolwet. Beknopt herhaalt hij nogmaals zijn doel: 1° voor het hoofdonderwijzers-examen de akte wiskunde en 2° voor de taai-akte de hoofd akte niet langer als vereischte te stellen. Nader licht hij vervolgens de bedoeling daarvan nogmaals toede allerjammerlijkste resultaten van het hoofdonderwijzers-examen zullen daardoor verbe teren het opbieden der gemeenten onderling om onderwijzers te bekomen zal, althans eenigermate, kunnen ophouden, en ook ten plattelande zal men het te recht gewenschte taalonderwijs kunnen blijven genieten. De heer Vermeulen handhaaft zijn voorstel, omdat de regeering tot dusver geen verklaringen aflegde, welke het overtollig deden schijnen, en omdat reeds nu de resultaten der examens onrustbarend beginnen te worden, te meer daar weldra meer onderwijzers noodig zullen zijn. Het te Amsterdam gehouden wordend Interna tionaal koloniaal geneeskundig congres heeft zich j in twee sectiën verdeeld I Klimatologie, genees kundige aardrijkskunde, algemeene ziektekunde en gezondheidsleer. II Bijzondere pathologie en therapeutiek. De bureau's zijn samengesteld als volgtle sectie, voorzitter prof. Mac. Gillavry, secretarissen drs. Cochius en Gori2e sectie, dr. Gnye voorzitter en drs. Kok, Ankersmit en Van Mansvelt, secretarissen. In de eerste sectie sprak dr. B. Carsten, adjunct inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, over de tering in de koloniën een keerkringsge westen. Hij ontwikkelde daarbij de volgende stellingen a. De longtering komt veelvuldiger voor tus- schen de keerkringen dan in de gematigde en de koude luchtstreek. b. Het keerkrings-klimaat is voor teringlijders uit gematigde en koude landen nadeelig. c. De longtering komt in keerkringsgewesten, in streken die op zekere hoogte gelegen zijn, minder veelvuldig voor. Na discussie, waaraan werd deelgenomen door prof. Van Overbeek de Meijer, door prof. Almado, door dr. Scheube, door de doctoren Van Lier en Sem- meling, en door dr. Baart de la Faille, kwam de verspreiding der ziekte in de verschillende pro vinciën van ons land ter sprake, in verband tot de ziektestatistiek en tot de bewering van dr. De Man, te Middelburg, dat longtering onder de be woners van Zeeland, die daar geboren zijn, be trekkelijk zeldzaam voorkomt. De discussie gesloten zijnde, werden memoriën voorgelezen van dr. Bonnafont, te Parijs, over de draineering van den grond door de wortelen van den Aucalyptus; prof. dr. Gori, te Amsterdam, over het vervoer van zieken en gewonden per spoorwagen in de keerkringsgewesten dr. Ch. Landré, te Brussel, over de besmette lijkheid der lepra dr. Van der Heyde, directeur van het hospitaal en van de geneeskundige school te Kobé in Japan, over het aandeel der microben in de vorming van levende organismen. In de tweede sectie brachten dr. sir Jos. Fayver en dr. Jos. Ewart een rapport uit over de behan deling der uitheemsche en tropische ziekten in gematigde luchtstreken. Dit rapport handelt over genezing a der vergiftiging door moerasinvloeden en door langdurig verblijf in eene tropische hitte, b der lever-congestiec der lever-abscessend der tropische of paludiaansche bloed-armoedee der pernicieuse anaemieder zonneslagen en dei- uit de warme gewesten medegebrachtige hardnek kige koortsen. Ook de doctoren Le Roy De Méricourt en Corre, beiden van de Fransche marine, hadden over dit onderwerp een rapport ingediend, terwijl dr. Criven, militair arts te Londen, eene mededeeling deed over de behandeling van malaria-koortsen door onderhuidsche inspuitingen van quinine. Op de algemeene vergadering werd in de eerste plaats de quarantaine besproken. Het eerste rap port werd uitgebracht door dr De Choumont, hoogleeraar te Netleij. Spreker kwam tot de slotsom dat de quarantaine overal afgeschaft en de zorg der regeeringen gericht moet worden op de verbetering der plaatselijke en algemeene hygiëne. Dr. F. J. van Leent, dirigeerend officier van ge zondheid bij de marine, ontwikkelde eene tegen overgestelde meening. Daarna werd een memorie voorgelezen van den heer J. A. Kruyt, consul generaal der Nederlanden, te Djeddah. Deze schrijver acht eene wijziging van het quarantainestelsel in de Roode Zee zeer wenschelijk, op de volgende grondslagen a. zoodra mogelijk wordt in eene Europeesche stad, buiten Turkije gelegen, eene internationale conferentie belegd b. als gevolg dezer conferentie moet eene internationale gezondheids-commissie, gevestigd in eene Europeesche stad, buiten Turkije, belast worden met de regeling der quarantaine en met het vaststellen der voorschriften om er de uit voering van te verzekeren c deze commissie benoemt een internationaal comité van uitvoering, zitting hebbende in Egypte d de tegenwoordige gezondheidsraden te Kon- stantinopel en te Alexandrië worden ontbonden. Aan de vervolgens geopende discussie namen vele leden deel. Groot was het verschil van zienswijze, maar allen waren het toch zonder onderscheid eens dat de quarantaine, zooals zij thans wordt toegepast, ondoelmatig en verkeerd is. Eindelijk werden tot leden eener commissie tot onderzoek van een voorstel van prof. Van den Corput, tot het oprichten van een internationaal v'erbond ter bestrijding van besmettelijke ziekten, benoemd de heeren drs. F. J. Van Leent, J. J Da Silva Amado, F. De Chaumont, V. Cabello en P. R. Lewis. Dr. Schaepman heeft een program samengesteld voor de katholieke partij. Het bevat 17 artikelen 1. De katholieke partij in Nederland vertegen woordigt op staatkundig gebied het Ned. volk, dat, aan het oude geloof getrouw, zijn trouw aan het vaderland door zijn eerbied voor het recht, zijn liefde tot de vrijheid, zijn gehoorzaamheid aan de wet, zijn bereidwilligheid tot iedere op offering voldingend heeft betuigd. 2. Zij erkent in God, als de bron van alle gezag, en in de gehoorzaamheid om des gewetens wil, de eenige waarborgen van het vast bestand der overheid en de vrijheid der onderzaten. 3. In den staat der Nederlanden vordert zij vrijheid van godsdienst; gelijk recht voor alle kerkgenootschappen en voor alle burgersvol ledige onafhankelijkheid der kerkgenootschappen in eigen kring. Zij verlangt voor de katholieke kerk geen voorrecht, maar de volle erkenning van haar vrij en eigen rechtsbestaan. 4. Zij erkent en huldigt de souvereiniteit van het huis van Oranje, zooals die in de grondwet beschreven werd. 5. In Nederland acht zij den parlementairen regeeringsvorm, die het souvereine recht der over heid ongeschonden laat, de rechten en vrijheden van het volk waarborgt, de medewerking van het volk bij het vaststellen en toepassen der wetten verzekert, de volksregeering verwerpt, het meest in overeenstemming met het volkskarakter en de geschiedenis. 6. Voor de katholieke partij vertegenwoordigen de staten-generaal de grondwettige rechten en vrijheden, de algemeene en constante belangen des lands. Zij verlangt een regeling van het kiesrecht, waardoor de invloed van het volk op de verkie zingen zich, ook in de vertegenwoordiging der minderheden, kan openbaren. 7. Om redenen buiten de begrooting wordt geen begrooting verworpen. 8. De overheid, haar recht aan Gods souvereiniteit ontleenend, kan den eed, een godsdienstige han deling, van haar onderzaten vorderen. Zij is gehouden de heiligheid van den eed met alle haar ten dienste staande middelen te waar borgen. Ook bij het opleggen van den eed is zij verplicht de rechtsgelijkheid der burgers te handhaven. 9. De staatsmacht moet worden beperkt tot het rechtsgebied der staatseenheid, de staatszorg tot het onontbeerlijke. Zelfstandigheid in eigen kring, voor provincie en gemeente is eisch van Nederlandsch staatsbeleid. De huisvrede is, behoudens de eischen van het strafrecht, onschendbaar. 10. De vrijheid van onderwijs wordt gevorderd door het natuurlijk recht der ouders. De staatsschool is, alleen als aanvulling dei- vrije school bestaanbaar. Beginsel der schoolwetgeving is de vrijheid van onderwijs. 11. Bij de benoeming tot ambten en bedieningen behoort de rechtsgelijkheid van alle burgers begin sel, de geschiktheid regel te zijn. De rechterlijke bediening en waardigheid moet van alle betrekking tot staatkundige partijschap pen onathankelijk worden gemaakt. 12. Door de strafwet wordt de majesteit van het recht gewroken, het bestaan der maatschappij en haar leden verdedigd, de zedelijke verbetering van den overtreder beoogd. De veroordeeling tot de doodstraf is recht der overheid. 13. Aan de overheid behoort krachtens haar souverein recht het heffen van belastingen. Niet het scheppen van inkomsten, maar het dekken van uitgaven is hierbij regel. Bij persoonlijke belastingen is het belastbaar vermogen de maatstaf der belastingschuld voor ieder ingezetene. Bij het heffen van belastingen mogen de zedelijke en stoffelijke belangen des volks niet worden ge schonden. Kerken, scholen, liefdadige instellingen, vrome stichtingen en zedelijke lichamen zijn niet belas tingschuldig. 14. De organisatie onzer strijdkrachten moet zooveel mogelijk buiten de bemoeiingen der volks vertegenwoordiging worden geplaatst. De uitgaven voor leger en vloot, - alsook de lichtingen voor de militie moeten tot het nood zakelijke worden beperkt. 15. Bij het beheer onzer koloniën is noch de verrijking der particulieren, noch de stijving dei- schatkist hoogste en eenige doel. De|_prediking van het evangelie in onze koloniën is vrij. De vrije school is ook in onze bezittingen regel krachtdadige ondersteuning van staatwege, met uitsluiting van belemmerend toezicht, is gewenscht. 16. De overheid bevordert de ware oplossing dei- maatschappelijke vraagstukken door het handha ven der Zondagswetdoor het vrij houden der christelijke charitaa van alle belemmering, en door, ook ten opzichte van het kerkelijk huwelijk, het beginsel van vrijheid zoo in het burgerlijk wetboek als in het strafrecht te huldigën. 17. Naar de hier aangegeven beginselen tracht de katholieke partij de katholieke Nederlanders tot eenstemmig handelen op staatkundig gebied te bewegen. De samenwerking bij verkiezingen met andere partijen hangt van de meerdere of mindere instem ming met deze beginselen af. De heer P. Adriaanse te Middelburg is ge slaagd bij het na-examen vanwege de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs. Tot aanvulling van het bericht omtrent het ongeval, den baas van het werk van den aan te leggen spuiboezem te Vlissingen overkomen, meldt men ons nog dat de vrij ernstig gekwetste baas op de rails gevallen zou zijn, indien niet de heer Ed. De Leef, geen gevaar achtende, hem op het juiste oogenblik van vóór de wielen teruggetrok ken had. Genoemde heer De Leef werd ook ge kwetst aan de rechterhand en is op dit oogenblik in lijdenden toestand. In den Parkschouwburg te Amsterdam gaf Donderdag avond zekere Philipp Roth, omstreeks 7 jaar oud, proeven in het rekenen uit het hoofd. Op dat gebied mag hij een bepaald wonder heeten. Volgens het N. v. d. I). werden onder het talrijke publiek eenige leien uitgereiktmen schreef daarop dan eens een groep van 6 cijfers ter vermenigvuldiging met 3 cijfers, dan weder eene taaie deeling of aftrek-som, of eindelijk eene wortel trekking uit 6 cijfers. Die getallen werden dan overluid afgeroepen, en lang vóórdat de persoon op het bord zijne becijfering gereed had, vernam men de uitkomst van den knaap, die blijkbaar zonder eenige inspanning die enorme getallen, waarbij eenige milliarden te pas kwamen, in zijn jeugdig hoofd groepeerde en na weinige seconden verwerkte tot eene zuivere oplossing, tot zelfs in de eenheden. Ja, hij hield zijne becijfering vol, toen er verschil ontstonden bij natelling bleek de juistheid zijner oplossing. De paarden van het "rijtuig, waarin onze koning en onze koningin Vrijdag door het Von delspark reden, gingen, toen men stilhield, om de kap van het rijtuig voor den regen dichtte doen, er van door, doch werden zoo spoedig tot staan gebracht dat HH. MM. daarvan niets bemerkt hebben. Heel veel zal het ongeval dus niet beteekend hebben. Uit het kantoor van den sectie-ingenieur bij de exploitatie-maatschappij te Meppel heeft men 309 ontvreemd. Zooals men weet is de Louise met onze Noord- pool-expeditie aan boord door den Nordenskjold naar Hammerfest gesleept. Blijkens een te Londen ontvangen telegram wordt de Louise te Hammer fest opgehouden wegens een eisch van 50% hulploon. De zaak is in handen gesteld van het Admira liteitshof. Het stoomschip kan niet te Hammer fest gerepareerd worden en de kapitein stelt voor het naar Bergen te laten sleepen. Amst De Pruisische minister van eeredienst heeft het verlangen geuit dat op 10 November (ter ge legenheid van het Lutherfeest) aan alle leerlingen van openbare scholen een feestgave worde ge schonken, bestaande in een werkje over den groo- ten hervormer. De bekende aan Luther toegeschreven uit spraak Wer nicht Hebt Wein, Weïb und Gesang der bleïbt ein Narr sein Leben lang, is niet oor spronkelijk van Luther. Een oud Italiaansch spreekwoord zegt Chi non ama il vino, la donna e il canto, un pazzo egli sara e mai un santo. Het standbeeld van Lafayette is te Puy ont huld. Redevoeringen werden uitgesproken dooi den Amerikaanschen gezant te Parijs, den minister van binnenlandsche zaken Walcieck-Rousseau en den heer Edmond Lafayette, kleinzoon van den held uit den Amerikaanschen oorlog, namens de familie. Het internationaal rechtsgeleerd congres, dat thans te Munchen gehouden wordt, heeft besloten bij de mogendheden aan te dringen op het vrij houden van de Congo voor alle naties en op het voorkomen van conflicten in dat gedeelte van Afrika. Colijnsplaat, 7 Sept. Het bestuur van het ealamiteuse waterschap Leendert-Abraham heeft aanbesteed: het maken, herstellen, vernieuwen en onderhouden, tot 30 April 1884, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooingswerken aan genoem den polder. Raming 11,574,70. Ingeschreven werd door de heerenJ. De Rijke, te Bruinisse, voor ƒ11,800, H. C. v. d. Ende, te Zierikzee, voor ƒ11,750, B. Den Exter v. d. Brink, te Krabben- dijke, voor ƒ11,464, L. Schrier, te Colijnsplaat, voor 11,410, P. Verburg, te Colijnsplaat, voor ƒ11,090, A. Vermorken,teHontenisse, voor ƒ10,990, C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor 10,890, G. Bolier, te Scherpenisse, voor 10,860, D. Bolier, te Rilland-Bath, voor ƒ10,850, J. v. d. Bant, te Wissekerke, voor 10,850, A. v. Poperen, te Brui nisse, voor 10,645, C Bolier, te Bruinisse, vooï

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1