N° 212. 126® Jaargang. 1886. 8 September. Zaterdag DE ARME MIMI. Middelburg 7 September. FEUILLETON. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f l,j?Ö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Eene schets uit het dagelijksche leven, llüDELlUIUiSCillB COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Voor de ramp op Java eu Sumatra werd aan is bureau ontvangen: Van B. B. 10, van W. 1 en van X 0.50. In de beden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd door den voorzitter mededeel ing gedaan dat de heer W. J. Sprenger zijne benoeming tot wethouder heeft aangenomen. Nadat de heer Sprenger op den voor hem be stemden zetel had plaats genomen, sprak hij zijn dank uit voor de eervolle benoeming en voor het vertrouwen door de leden van den raad in hem gesteld. Niet zonder bezwaar had spreker besloten de betrekking te aanvaarden, hij zeide echter te rekenen op den steun en de welwillend heid der leden en gaf van zijne zijde de verze kering al het mogelijke te zullen doen om zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te toonen. Ook in de welwillendheid van den burgemeester beval spreker zich aan. Daarna deelde de voorzitter mede dat de werk zaamheden onder de wethouders als volgt zijn verdeeldde heer Sprenger zal zich belasten met de zaken der gemeente-fabricage, de nationale militie, de schutterij en de brandweer, terwijl de heer Ermerins de financieele werkzaamheden, die van ambtenaar van den burgerlijken stand, tevens heiast met het toezicht op de bevolkingsregisters, en die van lid en voorzitter van het college van zetters op zich nemen zal en belast zal zijn met het teekenen der patentbladen. Yoorts deelde de burgemeester nog mede dat de vergaderingen van burg. en weth., tot dusver op Maandag en Vrijdag gehouden, voortaan zullen plaats hebben des Dinsdags en Vrijdags. Nadat de heer W. J. Sprenger tot ambtenaar van den burgerlijken stand was benoemd, werd overgegaan tot de benoeming van leden der vaste commissiën. In de eerste plaats werd de plaats vervuld, die in de gascommissie is opengevallen door het tus- schentijds bedanken van den heer Dronkers. Met 12 stemmen werd de heer P. M. De Ligny daar toe benoemdde heer Jeras kreeg 2 stemmen, de heeren J. A.Van Hoek en Snijders ieder een stem. De gascommissie voor het jaar 1884 werd ver volgens samengesteld uit de heeren J. J. v. d. Harst Az. en P. M. De Ligny. Tot voorzitter der commissie van financiën werd benoemd de heer F. Ermerins, tot leden de heeren J. Luteijn, M. Volkrijk Liebert, J. A. Tak en F. G. Sprenger. Tot voorzitter der commissie van fabricage werd benoemd de heer W. J. Sprenger, tot leden de heeren mr W. A. Van Hoek (met 9 stemmen; op de heeren J. H. Snijders waren 4, M. Fokker 2 en D. Jeras 1 stem uitgebracht) en M. Fokker DOOR OCTAVIO BEER. In die familie ontspon zich de levensroman van Mimi een zeldzame roman arm aan hande ling, doch rijk aan gevoel. Op zekeren avond, toen zij in de kamer van de freule geroepen was om de laatste hand te leggen aan een baltoilet, kwam de aanstaande dier jonge dame binnen, om het eerst getuige te zijn van de pracht, welke zij dien avond zou tentoon sprei den. Het was een knappe, forschgebouwde man^ van omstreeks vijf en twintig jaren, in huzaren uniform, wiens gelaat terstond meer de aandacht trok door zijn vrijmoedigheid, goedhartigheid en vriendelijkheid, dan door zijn schoonheid. Er begon natuurlijk terstond een reekB van be wonderende gebaren, gevolgd door een stroom van complimenten. „O Suzanna, Suzanna, gij zult mij van avond zeker erg jaloersch maken. Ik ben bang voor u, men zal u geen oogenblik met rust laten", enz., Vloeide het van zijn lippen, maar hij meende wat bij zeide. Hij was inderdaad opgetogen, zooals (met 10 stemmen; op den heer Snijders waren 3 stemmen uitgebracht, terwijl de heeren Jeras en Van der Harst elk een stem verkregen en een briefje blanco Was). Tot leden der commissie voor de strafverorde ningen, waarvan de burgemeester, ingevolge art- 166 der gemeentewet, voorzitter is, werden benoemd de heeren mr W. A. Van Hoek, mr A. P. Snouck Hurgronje, mr J. A. Van Hoek en d' J. P. Berdenis van Berlekom. Als lid in de commissie van bestuur over den Vlissingschen en in dat over den Veerschen rijweg werd benoemd de heer F. Nngtglas. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede dat de rekening van het bestuur der godshuizen is ont vangen en dat van den heer J. Holm, leeraar aan de burgeravondschool, een adres is ingekomen, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. De beslissing hiervan werd aangehouden tot bij de behandeling der gemeente-begrooting. Zelden is met meer belangstelling naar de donkere, grijze lucht gezien en met meer spanning op verbetering van 't weder gehoopt dan gisteren namiddag, met het oog op het Floralia-feest van 's avonds. Die op verbetering hoopten werden be schaamd, want den ganschen avond regeerde Jupi ter Pluvius. Doch niettemin was de groote zaal van 't Schuttershof goed bezet en woelde en krioelde een vrij groote menigte, den regen trotseerende, door den verlichten tuin. Toch leed het feest eronder. De verlichting tnsschen de bloemen, die anders zoo'n eigenaardig effect maakt, kon slechts zeer kort aan regen en wind weerstand bieden, en wanneer men een paar uren met opgehouden parapluie langs drassige paden wandelt, behoort er vrij wat optimisme toe om in eene prettige stemming te blijven. Het muziekkorps der dienstdoende schutterij bracht een fraai programma ten gehoore en toen te 10 uren het vuurwerkondanks den regen, goed gelukte en de vuurpijlen met hare fraaie gekleurde sterren omhoog stegen, de spie- gelmolen, de Chineesche corbeille en de keizer lijke kroon in een zee van vunr schitterden en eindelijk uit een koninklijk bouquet tallooze ster ren en serpentaux werden verspreid terwijl de dub bele luchtmoordslagen weerklonken, ging er een daverend gejuich op, dat genoeg bewees dat de meer dan 1200 toeschouwers zich goed ver maakten. Bij het bezoek van HH. MM. den koning en de koningin, heden aan de tentoonstelling te Am sterdam te brengen, zal het incognito ten strengste worden in acht genomen. Het bezoek zal zich waar schijnlijk tot de Nederlandsche afdeeling bepalen. Aan eenige genoodigden zal door Z. M., in het koninklijk paviljoen, een déjeuner worden aange boden. Zie laatste berichten van gisteren.) De kiesvereeniging Noord-Brabant heeft gisteren met schier algemeene stemmen candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing, op Dinsdag 11 slechts een minnaar kan zijn, over de schoonheid zijner geliefde. »Als dat het geval is, komt mijn naaistertje hier de grootste verdienste daar van toe," ant woordde Suzanna, met een blos van tevredenheid zich half tot Mimi wendende, die overeen strook gebogen stond, waarin een guirlande van gra naatbloemen bevestigd moest worden en er als gewoonlijk uitzag, alsof de overige wereld haar niets aanging. Zij hief juist het hoofd op en ont moette den blik van den baron. De speld kraste over de zware zijde en viel haar uit de hand. Het tengere lichaampje beefde van top tot teen. Hier had blijkbaar een wederzjdsehe herkenning plaats. »Ik heb die oogen bepaald meer gezien," mompelde de baron, terwijl hij Mimi nauwlettend aanzag. Suzanna keerde zich om en zette een verbaasd gezicht, toen zij de verlegenheid van Mimi en den onderzoekenden blik van den baron gewaar werd. „Ja, zeker heb ik dat," ging hij voort, zonder de verbazing zijner aanstaande te bemerken. »Is het niet laat zien ja wel zeker het is Mimi, mijn dapper tamhoertje van Romarholm." „Herkent mijnheer de baron mij waarlijk?" stamelde Mimi met neêrgeslagen oogen. Ja zekerNu, hoe is het mijn tamhoertje na dien tijd gegaan het is lang geleden nog maar een kind Freule Suzanna was gereed. Dit herkenningsta fereel moest afgebroken worden, en Mimi hoorde September e. k., voor een lid der tweede kamer mr A. F. Vos de Wael, thans afgevaardigde voor Noord-Brabant ter eerste kamer (Nbr). Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische regeering het tele- graphisch bericht ontvangen dat de cholera-epide mie te Samalangan (Atjeh) een einde heeft genomen. Het plaatselijk comité te Amsterdam voor de ramp in Nederl. Indië heeft door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij weder f 19,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia. De heer Volck schrijft ons De pool-expeditie heeft heden Hammerfest ver laten en zal Drontheim aandoen tot het afzetten van Svend Pedersen, den Noorschen timmerman, die haar vergezelde. Vervolgens zal ze over Chris- tiania, Kopenhagen, Hamburg en Bremen naar Nederland komen. Zoo onze poolvaarders tijdig genoeg terug zijn, is het meteorologisch instituut van plan een feest in Utrecht te organiseeren tot verwelkoming op Zondag 22 September, anders een week later. Nadat de reizigers in het land zijn, zullen ze eerst hun familie gaan bezoekenhet bedoelde feest wordt dan ter officieele en plechtige ont vangst eenige dagen na aankomst te Utrecht ge geven. Nadere bijzonderheden zullen door een commis sie worden bekend gemaakt. Aan hen, die de expeditie nog willen schrijven, verzoek ik beleefdelijk mij hun brieven vóór Zon dag avond te willen zenden, ze gaan dan Maan dag per eerste post naar Kopenhagen, waar ze door de zorg van den heer Gamél zullen worden uitgereikt. Alzoo adres VOLCK Utrecht. Naar men meldt, is het stoomschip Ellida, 22 Augustus van Sandefiord vertrokken tot opsporing van de Varna, den 30en dier maand te Hammer fest aangekomen. lienw- en it. .Joosland. Tot wethouder is gekozen de heer C. Verhulst. Rittliem. Tot wethouders zijn gekozen de heeren W. Cevaal en A. Goedbloed. Rilland, 6 Sept. De heer C. Braam.se is herkozen tot wethouder der gemeente Rilland-Bath. Cnrljjene. Tot ambtenaar van den burger lijken stand herbenoemd de heer H. Roelof. Colijnsplaal. Herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. de Regt. Tliolen. In de laatst gehouden zitting van de freule in de deur half spottend, half plagend zeggen »Dus hebt gij ook met vrouwelijke tamboers te doen gehad waarschijnlijk de inleiding tot een klein verhoor van haar aanstaande. Mimi stond hen nog na te oogen, nadat zij lang verdwenen waren, zij staarde geheel wezenloos voor zich uit. Het ruischen van het kleed van freule Suzanna en het gekletter der sporen van den baron klonken haar als een soort van toover- muziek in de ooren, die haar in slaap wiegde. Arme Mimi Het gezicht van den jongen krijgsman had eensklaps herinneringen en gevoelens bij haar in het leven geroepen, die liever voorgoed vergeten moesten zijn of althans niet op zulk een hard vochtige wijze weer opgewekt worden. Thans was zij er geheel door overweldigd en voelde hoe de oude, half geheelde wonde weer langzaam opengereten werd. Mimi was niet altijd zulk een stil bedrukt schepseltje geweest als nu. Haar leven was niet altijd zoo arm aan vreugde en afwisseling geweest. Zij had ook gelukkige, zonnige dagen gekend, maar dat was al lang geleden. Dat was in haar prille jeugd geweest, toen haar vader in dienst was op het riddergoed Romarholm. Toen was zij een aardig, vrooljk deerntje, dat den jongens van haar leeftijd niets toegaf in guitenstreken en wildheideen ware amazone, zoodra er soldaatje gespeeld werd. En dat was indertijd een lievelingsspel te Romarholm. Er den gemeenteraad is de begrooting van het weezen-arm bestuur over 1884 vastgesteld in ont vang en in uitgaaf op 1223.21§ en die van het algemeen armbestuur in ontvang en in uitgaaf op 200. De begrooting over 1884 voor de gemeente is in ontvang en in uitgaaf op 28,399.07 vastge steld, waarbj 9510 voor onderwijs. Verder is in den gemeenteraad besloten dat de inwjding der nieuwe school zal plaats hebben in de volgende maand, naar alle waarschjnljkheid den 8en Oct- De gemeenteraad heeft f 500 beschikbaar gesteld, teneinde de schoolkinderen een feestje te verschaffen. Poortvl iet. Tot wethouder is herkozen de heer W. Van De Vate. St. Anna In ml. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijke stand is de heer H. Polderman herkozen. Biervliet, 6 Sept. In de raads vergadering van Dinsdag jl. zijn de heeren P. Lijbaart en P. Leenhouts Pz. als raadsleden geinstalleerd. Tot wethouder en tot ambtenaar van den bur gerlijken stand werd herbenoemd de heer. P. Lijbaart die ook in Augustus reeds tot die betrekkingen was benoemd geworden. De heer A. Elfrink, die met Maart jl. als onder wijzer van de 1' naar de 2e gemeenteschool, een half uur van zijne woning, verplaatst werd, had een verzoekschrift ingediend, tot het hekomen van schadeloosstelling. Bj meerderheid van stemmen werd dit verzoek van de hand gewezen. Generaal Verspyck, die namens Z. M. den koning aan den koning der Belgen de gelukwenschen is gaan aanbieden ter gelegenheid van de bevalling der kroonprinses van Oostenrjk-Hongarje, tweede dochter van koning Leopold, is Woensdagnamid dag met het gewone ceremonieel door den Belgi schen koning in het paleis te Brussel ontvangen. Te zijner eere was er gisteren avond diner ten Hove. Zaterdag en Zondag zal opnieuw diner ten Hove zijn, waartoe genoodigd zijn de otïicieren van 1s konings militaire huis, de heeren der hofhouding, de minister van oorlog en de hoofdofficieren, die met kommando's belast zijn bj de groote manoeu vres. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor- wegen en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij zullen op Zondag 16 September (en terug op Maandag 17 September) een pleiziertrein doen rjden, bestaande uit rjtuigen derde klasse, naar Amsterdam. De trein vertrekt van de stations Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom en Roosendaal. Van Middelburg des Zondags morgens om 5.15, aankomst te Amsterdam des morgens 11.10; des Maandags vertrek van Amsterdam 6.30 des avonds en aankomst te Middelburg 12.25 's nachts. Retourkaarten voor Middelburg zjn van Dinsdag 11 tot Zaterdag 15 September verkrjg- baar tegen 2.40. bestonden twee legers, het eene samengesteld uit de kinderen van het heerenhuis en het andere uit fabriekskinderen eener naburige fabriek, welke beide legers ware veldslagen leverden. De aan voerder en bevelhebber was de jonge baron Van Romarholm, die daarom den naam van generaal" droeg. Mimi was de lieveling en eerste soldaat van den generaal. En het was een prachtig schouw spel wanneer zj met haar korte wollen jurkje met roode randen, een blinkenden papieren helm op de blonde, golvende lokken, en de trom aan een rood lint over den schouder, vlak achter den generaal aan heuvels en bergen bestormde en door den dappersten krjgslust bezield voortstapte. Het heerljkste oogenblik in haar leven was misschien dat geweest, waarop de generaal haar, na een eervol volbrachten strjd, voor het front zjner armee een mooie trom, die hj.met Kerst mis van zjn vader gekregen had, ten geschenke gaf, waarbj hj een lofspraak hield op hare groote heldendaden. Zulke kleine voorvallen uit de kinderjaren heb ben vaak voor velen een groote beteekenis, zelfs nog op rjperen leeftjd. Voor velen is het het eenige lichtpunt op hun levenswegbj velen la ten zj een indruk achter, die hen gedurende heel hun volgend leven bjbljft. Dit was beide voor Mimi het geval. Het ver- bljf te Romarholm was het glanspunt van haai' leven geweest, en daar had zj haar levensvreugde en haar hart achtergelatenwant er zjn karakters;

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1