N° 210. 126* Jaargang. 1883. Donderdag 6 September. Ejjks-belastingen. Benoeming wethouders. Middelburg 5 September. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 4 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; GEMEENTERAAD. IHIDDELBUR(>S€HE COURAIMT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Holland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den lem September 1883, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting n° 5 voor het dienstjaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na hekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwjjl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9cn April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden af kondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 5en September 1883. De burgemeester voornoemd, C. J. P I C K De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 7en September 1883, des namiddags te half 2 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 5en September 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat door den gemeenteraad in zijne zitting van den 4en dezer, ter vervanging van de beeren D. A. Dronkers en mr A. J. Van Eekelen, tot wethou ders dezer gemeente zijn benoemd, de heeren W. J. Sprenger en F. Brmerins, die zich deze benoeming hebben laten welgevallen. Middelburg, den 5en September 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. Dr. E. J. P. Jorissen heeft zijne eenigen tijd geleden aangekondigde brochure, getiteldMijn advies over het rapport der volksraad-commissie in zake hanlc-concessie enz. in het licht gegeven. Niet over zijn ontslag spreekt de heer Jorissen, zelfs met geen enkel woordmaar hij bepaalt zich tot het rapport der volksraad-commissie, dat overvloeit van directe en indirecte aantijgingen, dat voor een groot gedeelte onjuist is, en dat als een onteerend vonnis de wereld is ingezonden zonder dat de aangeklaagde zelf is gehoord geworden. Al is de heer Jorissen geneigd het feit te laten gelden, dat de Transvaalsche regeering niet voorzien kon, dat eene zekere partij ten zijnen nadeele verband zoude zoeken tnsschen dit Rapport en een hem weinige dagen daarna op gronden van geheel anderen aard gegeven ontslag, toch beklaagt hij zich ten zeerste, dat het rapport hem zelfs nooit officieel is toegezonden. Bovendien dat zijne ad viezen daarin in een verkeerd licht worden gesteld. Aan dr Jorissen wordt in het rapport verweten, dat hij inconsequent handelde, daar hij eerst den volksraad tegenover de Handelmaatschappij ge bonden achtte en later aan de regeering de be voegdheid toekende om met anderen over bank- concessies te onderhandelen. Maar wat was er gebeurd De omstandigheden waren geheel ver anderd de Handelmaatschappij te Amsterdam had goede gronden om van de toegezegde bankconcessie af te zien, wijl in eene vergadering van notabele burgers van het land, waarin de president van den volksraad, de auditeur-generaal, de thesaurier- generaal, ook de vice-president en andere leden van den uitvoerenden raad tegenwoordig waren, was besloten tot het oprichten van een volks bank met een kapitaal van 75.000 p. s. De Han delmaatschappij wenschte deze circulatie-bank niet in den weg te treden en trok zich terug. Zoo werd door de zorgeloosheid en lichtvaardigheid de onderhandeling met de Nederlandsche maat schappij afgebroken, en beteekende alzoo het advies van dr Jorissen ten opzichte van andere conces sies niets anders, dan dat hij de regeering als het bevoegde lichaam erkende om nieuwe onder handelingen aan te knoopen. Waa-om die volksbank'? vraagt mou. Omdat die moest medewerken tot het beoogde doelbe vordering der onderhandelingen met de Handel maatschappij, zegt de commissie in haar rapport. Doch er is al heel weinig politiek of financieel doorzicht toe noodig om de waarheid te erkennen, dat men niet aan eene Nederlandsche maatschappij concessie kan geven voor een nationale bank en een eigen volksbank oprichten. Neen, dit sprookje moet dienst doen als de officieele verklaring en vergoelijking van eene allerongelukkigste handeling. Hoewel het nergens rechtstreeks door heeren leden der volksraad commissie wordt gezegd, is het toch kennelijk in htm rapport duidelijk genoeg geïnsinueerd, dat ik de oorzaak ben van het mislukken dezer onderneming. Daar toe moet dienst doen de poging om mij te doeD voorkomen als met mijzelf in strijd, in mijne adviezen aan de regeering over hare gebondenheid aan de Handelmaatschappij Daartoe moet vooral ook dienst doen de onwelvoegelijke opmerking dat des staatsprocureurs bewering over het plan der volksbank een ongegronde bewering is .- «daar hij wist dat het volk dezen stap deed, niet uit tegenwer king, maar dat het, in onbekendheid met de aangevraagde concessie, hierdoor veeleer medewerkte tot het beoogde doel." Wanneer in het vimr van zijn pleidooi een advocaat zulk een verdachtmaking aan zijn tegenpartij richtte zou elk rechtgeaard rechter hem op de vingers kunnen tikken, en hem indachtig maken, dat hij niets mag stellen, wat niet bewezen is, of waar zelfs geen schijn van bewijs voor geleverd is. En hier zijn het drie rechters die zich aan zulk een insinuatie schuldig maken Het feit is, dat ik niet het allerminste geweten heb van het plan der op richting eener volksbank, dat de oprichters mij geheel onkundig hebben gelaten zoowel van hun plan, als van hun bedoeling dat ik zelf nu nog niet weet, dat het de bedoeling der oprichters geweest is, om de concessie der Handelmaatschappij in de hand te werken. Dot ik het zelfs nu nog niet geloof. Neen, daar is niemand in de Transvaal die meer en bitterder teleurgesteld is geweest door het in duigen vallen van het plan der Handelmaatschappij, dan de ondergeteekende. Ik heb van de herstelling onzes volks- bestaans af alle eerlijke pogingen in het werk gesteld om Hollandsch geld, Hollandsche energie, Hollandsehen invloed voor de jonge republiek te winnen. En dat het gulden plan der Handelmaatschappij mislukte »door nalatigheid onzerzijds" en "door het onverstandig plan der volksbank" voeg ik aan de conclusie der commissie toe, terwijl ik vooralsnog daar laat te gissen welk oorzakelijk verhand er bestaan heeft tusschen die nalatig heid en dat volksbankplan, is mij altoos voorgekomen als een persoonlijk échec in mijne eigene politiek. De commissie verwijt dr Jorissen zijne be moeiingen ter wille van eene nieuwe bankconcessie gedurende zijn verblijf in Europa. Hij beoogde evenwel daarmede niet anders dan 's lands be langen en zond dus, toen hij te Londen hoorde dat daar alle onderhandelingen over de onderne ming mislukten tengevolge van de minder goede stemming tegenover Transvaal, aan de regeering het advies om met de Banque d'Escompte te Parijs in onderhandeling te treden. Het rapport geeft ten slotte den heer Jorissen aanleiding tot de drie volgende opmerkingen 1». Het mislukken der plannen tot het verkrij gen eener nationale bank is éen van beiden öf het gevolg van een zekeren samenloop van om standigheden, niet geheel in de macht der regee- ringsmannen te Pretoriaof wel de directe fout van sommige personen doch zij had dan, over tuigd van de waarheid en met den moed harer overtuiging, die personen in staat van beschuldi ging moeten stellen. 2°. De voorlichting, die de commissie geeft over het nut en de vereischten eener bank, mag geene voorlichting genoemd worden. Het plan dat de commissie aanbeveelt heeft deze goede zijde, dat het een onmogelijk plan is: indien het mogelijk ware zou het reddeloos het financieel bestuur van het land in den grond boren. 3°. Een allerbedenkelijkst verschijnsel in deze geheele zaak is het optreden van drie rechters in de commissie. Er is in langen tijd geen grooter kwaad gedaan aan de zelfstandigheid van de recht bank dan door deze bemoeiing van rechterlijke ambtenaren met de politiek van den dag. De grondwettige basis van den regeeringsvorm is daardoor geschonden en het vertrouwen op de onafhankelijkheid der rechterlijke macht daardoor geknakt. Overigens wil de heer Jorissen, in het belang der Zuid-Afrikaansche republiek, niet in het open baar zijn oordeel uitspreken over de punten in het rapport, die de buitenlandsche politiek raken. Uit de brochure blijkt ten duidelijkste, dat de Transvaalsche regeering al heel zonderling heeft gehandeld niet alleen door do wjjze waarop zij de oprichting eener bank heeft tegengewerkt en door dit rapport blijft tegenwerken, maar ook door de be jegening welke zij dr Jorissen aandeed. Zal het 'Haar nóg gelukken financieele hulp uit Nederland te krijgen Blijkens een Maandag avond aan het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is de omvang der ramp, tengevolge van de uitbarstin gen op het eiland Krakatau nog niet te overzien. Telok Betong is onbereikbaar, doch waarschijnlijk geheel verwoest. Van den resident der Lampong- sehe districten is nog geen bericht ontvangen, een derwaarts gezonden expeditie tracht inlichting te verkrijgen. De vaart door de straat Soenda is zeer gevaarlijk. Voorloopige opnemingen worden door de marine gedaan. Veiligheidsmaatregelen zijn genomen. De vuurtorens op Java's eerste punt (Zuid-West Java) en op Vlakke Hoek staan nog; het laatste vuur wordt niet ontstoken. In Tjiringin zjjn tienduizend menschen verdronken. De con troleur van Kutinbang (zuidoostelijk uiteinde dei- residentie Lampongsche districten) W. Bejerinck is met familie gered. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag den 7el September a., des namiddags te balf 2 uur, eene openbare zitting houden ter behande ling der volgende zakenbenoeming van een ambtenaar van den burgerlijken standbenoe ming leden der vaste commissiën. Floralia viert heden voor de achtste maal haar jaarfeest en opnieuw mag de Vereeniging Uit het Volk- voor het Volk geluk gewenscht worden met den goeden uitslag die hare poging tot het ver aangenamen van de huiskamer van den werkman heeft gehad. Die duizende fraaie planten, keurig geëtaleerd onder de met vlaggen en schilden, sierplanten en beelden versierde kolfbaan in het Schuttershof, leveren voldingende bewijzen van de onvermoeide zorg die de kweekers ervan, 446, aan de van de vereeniging ontvangen stekjes gewijd hebben. Niettegenstaande het minder aangename weder was heden middag de tentoonstelling, die door eene uitvoering van het muziekkorps der schutterij werd opgeluisterd, vrij1 druk bezocht. Behalve de inzenders kwamen er 377 personen, 't Spreekt wel van zelf dat de inzenders, nieuwsgierig om te weten of hun een bekroning was ten deel ge vallen, niet ontbraken en, wanneer de fortuin bun gunstig was geweest, niet nalieten dit heuglijk feit met rechtmatigen trots aan vrienden en ken nissen mede te deelen. Wij willen die onderscheiding, als naar ge woonte, nog meerdere bekendheid geven en laten daarom de uitspraak der jury hier volgen. Met een prijs, bestaande in een spaarbankboekje waarop 5 is ingeschreven, zijn bekroond de in zendingen van de twee best gekweekte planten van een soort, nl. J. Schrijver, voor Tradescantia multicolor, J. P. Dikkenberg voor Begonia Dregi (alba), Wed. Yan Hecken voor Forenia Edentula, Jacoba de Graaf voor Coleus variabilis, Corn. Casteleijn voor Iso- lepus pygmea, A. W. J. Snijders voor Pelargonium peltatum (wit bont bh), D. Van Hensden voor Lantana hybrida (roodbloem.), Catharina Casteleijn voor Heliotropium peruvianum, P. C. Melis voor Pelargonium peltatum (gr. bl. met b.), C. J. Cas- telejjn voor Fuchsia's in soorten, Jan Janse voor Zonaal Pelargonium, Maarten Casteleijn voor Cupliea platicentraW. Alewijnse voor Begonia semperflorens (alba), A. J. Vroon voor Ageratum (nieuw blauw), Jan Corré voor Lobelia Erinus, vr. J. Dbont voor Verbena pulchella, J. M. Lacor voor Petunia com- pacta multiflora, J. J. Dhont voor Tropaeolum Tom Thum (d. bl.), Jannetje Gruson voor Celsea Coc- cinea, en M. De Jonge senior voor Sedum Fabarium. Voorts zijn premiën toegekend, voor de best gekweekte plant, als volgt voor Tradescantia multicolor: le premie aan S. M. Vreke, 2e aan J. A. Minet, 3e aan Neeltje Keersemaker, 4e aan J. A. Poerstamper voor Begonia Dregi (alba)le aan L. Huissoon, vr. van De Klerk, 2e J. H. Akkerman, 3e H. G. Louterbak, 4e J. Hoogstraten voor Forenia Edentula: le aan W. J. P. Snijders, 2e Jac. Ooms; voor Coleus variabilis: lc A». Van der Heijdt, 2e Joh. De Meulder, 3° vr. Verhage—Gilde, 4e vr. Jongepier, 5e M. Janse, 6e Corn. De Graaf; voor Isolepus Pygmea: le aan W. C. Bergman, 2' C. Van ICarssen, 3» Jac. Van der Heijdt, 4-e A. Koekrnan voor Pelargonium peltatum (w. bl. bl.)le Van WijkUrfer, 2e vr. A. W. Poerstamper, 3e J, Jongepier; voor Lantana hybrida (roodbl.)l" J. Dhont, 2e C. M. Pieters, 3e E. Dhont. voor Heliotropium peruvianumle aan C. H. Dhont, 2e T. De Jonge, 3* L. D'Espenois, 4e P. H. Witte; voor Pelargonium peflatum.- (g. b. m. d. b.) l° C. A. Melis, 2e J. Van Aartsen jr., 3e vr. Schou— Haneberg, 4= H. J. Eblie; voor Fuchsia's in soorten le J. Eblie, 28 vr. Alleman, 3e M. Wanda, 4e P. Jansse; voor Zonaal pelargonium in soortle M. De Jonge, 2" A. B. Koekrnan, 3e J. M. Adriaanse, 4" S. Van Aartsen, 5" K. Kraak; voor Cupliea Platicentrale G. Gernler, 2' M. Snijders, 3e T. P. J. Vos, 4e J. Van Aartsen, 5* wed. Kuyt voor Begonia semperflorens albalc II. Pieters, 2" J. A. Pieters, 3e P. J. Lagter, 4* C. v. d. Weele, 5* D. Machielse voor Ageratum (nieuw blauw) le P. W. Krijger, 2e A. Eblie, 3e vr. De Steur, 4e M°. Hubregtse, 5C A. Van Sorge voor Lobelia Erinus le vr. Wanda, 2C P. Kuyt, 3e C. Baale, 4M. Adam voor Verbena pulchella: le H. v. d. Voorn, 2' H. P. De Buckviel, 3e M. D. De Meerseman; voor Petunia compacta multiflora: le A. Entink, 2e J. Snijders, 3° S. C. Cornelissen voor Tropaeolum Tom Thumle H. M. D'Espi- nois, 2e J. M. De Meulder, 3e J. J. Van Aartsen, 4° S. Simonse voor Celsea Coccina le vr. Hegberg, 2' M. Van Lindonk, 3" M. C. Van der Poll, 4e A. Arentse; voor Sedum Fabariumle A. Le Grand, 2' H. Vader, 3e P. Nortier. Deze premiën zijn alle voorwerpen van huise lijk gebruik of versiering. Voor door 34 inzenders ingeleverde planten van '82 werd toegekend een prijs van f 5 aan C. Van Karssen en premiën, eveneens voorwerpen van huiseljik gebruik, aan A. Verhage—Gilde, C. J. Casteleijn, M. Casteleijn, P. Vor en vr. Adam. Heden avond heeft in 't Schuttershof de uitrei king van de prijzen en premiën plaats. itrnemuiden. Door den gemeenteraad is tot wethouder en ambtenaar van de burgerlijken stand herbenoemd de heer S. Van Eenennaam. Meliskerke, 4 Sept. Tot wethouder is herkozen de heer K. Wisse. «ri jpskerke, 4 Sept. Tot wethouder is herkozen de heer M. Franeke. Borssele, 4 Sept. In de raadsvergadering van heden is tot wethouder herbenoemd de heer A. Mol Cz. Moedekenskes-ke, 4 Sept. In de op heden alhier gehouden raadsvergadering werd het raadslid A. Van Der Hel als zoodanig beëedigd en geïn stalleerd. Tengevolge der vacature J. Steijn, die tevens wethouder was, werd tot tijdelijk wethouder gekozen het raadslid J. De Jonge Az. Hoofdplaat, 4 Sept. Heden had de in stallatie plaats der nieuw benoemde raadsleden P. K. P. J. Van Sloten en A. W. Verplanke. Nadat de eerstgenoemde in handen van den wethouder Cammaert de gevorderde eeden had af gelegd, richtte de burgemeester tot den heer Ver planke, een hartelijk woord van welkom. Daarna had de benoeming plaats van een wet houder. Met 4 stemmen werd hiertoe benoemd de heer C. J. Weijnen. De heer J. F. Tas bekwam 3 stemmen. De benoemde, die in 1881, onder verdenking dat hij den burgemeester steunde, »gejonast" werd, zal thans een moeilijken strijd te voeren hebben met zichzelf. Ter leuzen, 4 Sept. In de raadszitting op heden is de heer Jac. De Feijter Pz., herbenoemd als wethouder, en tot ambtenaar van den burge lijken stand benoemd de heer J. A. Tazelaar. Aarrlenbnrg, 4 Sept. In de op heden gehouden raadsvergadering had de installatie plaats der onlangs gekozen raadsleden. Het herkozen lid, de heer J. De Muijnk, werd herbenoemd als wethouder en als ambtenaar van den burgerlijken stand. De gemeentebegrooting voor 1884 werd vastge steld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van ƒ15629,55. De onvoorziene uitgaven werden geraamd op 3004,40 en de kosten van het lager onderwijs op 5430. De ontvangsten der in de vorige raadsvergadering vastgestelde gemeentere kening over 1882 bedroegen 15866,28 i en de uitgaven f 11666,64, zoodat de rekening overdaij

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1