N° 208. 126e Jaargang^ 1883. Dinsdag 4 September. Be schoone Inès, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/' 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 3 September. FEUILLETON. UIT HET DUITSCH VAN BILLER. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de PublÉtité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij ontvingen n° 1 van de Staatkundige hrieven, welke mr S. Van Houten voornemens is van tijd tot tijd, naarmate er aanleiding voor is, tot het Nederlandsehe volk te richten, in het bijzonder tot hen, die in het vijftienjarig tijdvak van zijn parlementaire loopbaan zijne aanhangers zijn ge worden. Yoor ons, zegt hij, is de tijd voor krach tiger optreden gekomen. In dezen eersten brief doet mr Van Houten uit komen, dat de »geavanceerden" niets anders zijn dan de liberalen die met hun tijd medegaan en dat de liberalen in den lande eens moeten beslissen tusschen in de liberale partijen heerschende rich tingen, Zij behooren bij de verkiezingen niet langer de halve conservatieven te steunen, voor welke men zich niet warm kan maken. Veel beter dan naam-liberalen te kiezen acht hij het de libe rale of radicale elementen bij de katholieken of anti-revolutionairen te versterken. Het staatkundig en economisch liberalisme zoude er bij winnen, indiende anti-revolutionaire partij, in plaats van een soort jonkerpartij te vormen, mannen van den stempel van Gladstone en John Bright in ons parlement zond. En hetzelfde geldt van de katholieken. Het liberalisme is bij hen tijdelijk overvleugeld, niet uitgestorven. Dit be wijzen keuzen als die van Van der Hoeven en dr Scbaepman. Als uit alle partijen de linkervleugels elkaar de hand reikten tegenover de onbewegelijken, dan zou de toestand veel gezonder worden. Het ver- eenigingspunt kunnen grondwetsherziening en kiesrecht vormen. Principieel verschil bestaat er, volgens den heer Yan Houten, niet tusschen de linkerzijden der drie partijen over quaesties die het geloof raken. De kiesquaestie heeft in elk geval thans den voorrang boven de schoolquaestie, en is de eerste opgelost, dan zal de andere ook weder aan de orde komen, en de partij-groepeering verandering ondergaan. Maar inmiddels zullen vooral de anti-revolutionairen, die zoo op alle wijzen en tonen hebben geijverd tegen den druk, dien bet, zoo bet heette, in zijne meerderheid on- geloovige pays legal op het geloovige volk achter de kiezers legde, niet willen, zelfs niet kunnen weigeren ertoe mede te werken, dat de census worde afgeschaft, en langs dien weg een nieuwe beslissing over de schoolquaestie door het op rui mer schaal tot medewerking geroepen volk worde voorbereid. Zelfs al komen zij tot de overtuiging dat hunne wenschen ook dan niet zullen bevredigd worden, kunnen zij zich beter neerleggen bij eene beslissing, waaraan niet de fout kleeft, dat zij slechts door een klein deel van het volk is goed gekeurd en aan het overige deel, zonder zijn wil of medewerking, is opgedrongen. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. Prins De kamenier naderde thans met den brief van Gil en zag met welgevallen dat Pura ingesluimerd was, zoodat zij haar dus niet behoefde te vreezen. Zij had echter besloten om onder alle omstandig heden hare belofte te vervullen voor een horloge en een gouden dubloen mocht dat waarlijk wel! „Mejuffrouw1" begon zij, Inès naderende, alsof Enrique er in het geheel niet zat, kunt gij mij even aanhooren Enrique trad onmiddellijk bescheiden terug. Hier is een brief, dien ik plechtig beloofde u op dit uur te laten lezen." »Wat kan mij dat schelen," zeide Inès, en wees den brief af. >Dan moet ik hem openen en voor uwe oogen houden want de hemel zou mij straffen, zoo ik mijne belofte niet vervulde." Werkelijk deed Teresa, die vol ijver was om haar geweten gerust te stellen en tot de overtui ging te geraken dat zij het haar geschonkene verdiend had, alsof zij het zegel wilde verbreken, waarop Inès den brief aannam, en het meisje wenkte zich te verwijderen. Toen Inès die regels, zoo eenvoudig en toch ?oo roerend door hun waarheid las, voelde zij Alexander der Nederlanden, getroffen door de ram pen op Java, het plan opgevat om zich aan het hoofd te stellen van eene commissie tot het bij eenbrengen van liefdegiften, ter leniging van den nood. Door Z. K. H. zullen uitnoodigingen worden gericht aan verschillende hooggeplaatste personen, om zich met HD. in commissie te vereenigen. Yoorts verneemt men, dat ook door eenige in- vloedrjke ingezetenen te Amsterdam pogingen worden aangewend om eene algemeene commissie in het leven te roepen, op het voorbeeld dei- wat ersnoodcommissie, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers in onze Indische bezittingen. De heden namiddag gehouden zitting van de kamer van koophandel alhier was bijna geheel gewjd aan de mededeeling en overlegging van ingekomen stukken, die deels aan de leden rond gezonden en deels in 't archief zullen gedepo neerd worden. Onder de stukken, die behandeld werden, be hoorde ook een schrijven van de kamer te Win schoten, houdende verzoek om ondersteuning van een adres aan den min. van financiën, waarin de bezwaren worden ontwikkeld, die de zegelbelas ting voor den kleinhandel oplevert, en den wensch uitgesproken quitantiën en wissels beneden een bedrag van 25 van zegelrecht vrij te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd met alge meene stemmen op een na, die van den heer Snjders, besloten het adres niet te ondersteunen. De heer Snijders achtte ondersteuning wensche- Ijjk wijl ook hij meende dat het zegelrecht vooral op den kleinhandel drukt. Door de kamer van koophandel te Opsterland is instemming gevraagd met een door haar aan de tweede kamer ingediend adres tot afschaffing der patentbelasting. Naar aanleiding daarvan werd in de eerste plaats gevraagd of de kamer op dit oogenblik wenschte aan te dringen op afschaffing der patentbelasting. Aangezien met 5 tegen 4 stemmen hierop ont kennend werd geantwoord, werd het schrijven der kamer van Opsterland voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van den min. van waterstaat behelzendp eenige vragen ten aanzien van de mogelijke gevolgen voor onzen handel en scheep vaart van de doorgraving der landengte van Panama gesteld, waarbij tevens advies wordt verlangd nopens hetgeen voor de belangen van handel en nijverheid, in verband tot die doorgra ving, kan gedaan worden, werd gesteld in han den der commissie voor de maand. Yan den heer L. J. P. Maas alhier was een schr ij ven ingekomen, houdende verzoek om medewerking der kamer, tot het bekomen van mildere bepalin gen ter verkrijging van accijns-vrij dom van zout bij vee- en landbouwgebruik. Ofschoon dit verzoek, als zijnde op ongezegeld papier, niet tot een beslissing kon leiden, stelde de voorzitter voor nader op deze hoogst belang voor het eerst haar hart kloppen, en was het haar als werd zij uit een bedwelmenden slaap gewekt. Het kostte haar moeite om hare ontroering voor Enrique, die haar na het vertrek van Teresa we der genaderd was, te verbergen. »Ik hoop dat gij geene slechte tijding ont vangen hebt?" vroeg hij, verbaasd over de ont roering die hij op haar gelaat las. »Mijnheer Enrique," zeide zij kalm, »mijn buurman Gil Pajez verkeert in doodsgevaar, ik moet terstond naar zijne tante. De kerk gebiedt ons met de weenenden te weenen en de lijdenden te vertroosten," en zonder zijn antwoord af te wachten, ging zij het huis in, nam in den gang Teresa's mantille en sloeg die om, opende de deur en was verdwenen voor dat iemand het ver hinderen kon. Zij schelde niet aan de woning van Gil aan, doch stormde het huis binnen, waar juist tante Beatrix uit de berk teruggekomen was en als kwam zij de oude dame rekenschap vragen, riep zij „Waar is Gil Tante Beatrix meende dat Inès waanzinnig was geworden, daar dit de eerste maal was dat het meisje over haar drempel kwam. »Waar is Gil riep Inès nog gejaagder, terwjjl de doodsangst op haar gelaat te lezen stond, waardoor tante Beatrix opeens eenig ver moeden van de waarheid kreeg. »San Jose riep zij verschrikt uit, terwijl zij zich de haren uit het hoofd trok, »bjj zal zich rijke zaak terug te komen en het advies der maand-commissie er over in te winnen. Alzoo werd besloten. Dinsdag zal de gemeenteraad van Vlissingen eene vergadering houden, waarin de nieuw gekozen raadsleden geïnstalleerd, een wethouder, een ambtenaar van den burgerlijken stand en vaste commissiën uit den raad benoemd zullen worden. Yoorts komen in behandeling de volgende voorstellen: Tot afschaffing met 1 Januari 1884 van de torenwachttot regeling van het gymnastiek onderwijs en vaststelling der jaarwedde voor den gymnastiekonderwijzer. Met het in ons vorig nummer geplaatste stuk over de quaestie van den secretaris van Wolfaarts- dijk kan onze correspondent zich niet vereenigen. Hij zendt ons het volgende over de gehouden raadsvergadering Den secretaris had men in de vorige vergadering verzocht om in de notulen op te nemen, dat art. 30 van het burgerlijk of algemeen armbestuur in de vergadering van 11 April 1883 was vastgesteld zooals het thans luidt, en er dus van eene wijziging of aanvulling in later gehouden vergaderingen geen sprake kon zijn. Aangezien echter dit niet in de no tulen was opgenomen, konden de leden van den raad deze niet goedkeuren. Staande de vergadering en na eene discussie van ruim een uur werden de notulen in dien geest gewijzigd en alzoo goed gekeurd. Op de geldleening groot 6900 benoodigd voor het verbouwen der school te Oostkerke en der onderwijzerswoning te Oud-Sabbinge was inge schreven door den heer J. A. Zip te Middelburg tegen 4| 's jaars. De in de vorige vergadering benoemde commissie belast met het nazien der gemeente-rekening over 1882 brengt rapport uit. De heer De Kater zegt Yolgens kon. beluit van den 16en Maart 1862 Stbl. n° 5 ontvangt de gemeente jaarlijks f 25 van 't rijk als toelage of gratificatie voor een kweekeling. Aangezien echter den kweekeling die van 1 Jan. '82 tot 1 Aug. '82 als zoodanig aan de school te Oostkerke is werkzaam geweest niets ter vergoeding is toegekend zoo meen ik dat dit geld zijne bestemming niet heeft bereikt-'1 De heer De Kater vraagt den voorzitter hierom trent inlichtingen, die ZedAchtb, hem niet geven kan. Hij verzoekt aanteekening in de notulen van deze opmerking. De rekening over 1882 bedraagt in ontvang 13,217.89 en in uitgaaf 11,769.12, batig slot 1448,77, welke rekening is goedgekeurd. De begrooting over 1884 bedraagt 12,992.23^. Een commissie van 3 personen wordt benoemd deze begrooting na te zien om in de eerstvolgende vergadering rapport uit te brengen. Benoemd worden de heeren De Kater,Yan Weel en Kallemein. Het hoofd der school te Oud-Sabbinge wordt eene gratificatie toegekend van 30 voor de meer dere werkzaamheden, gedurende de vacature van een onderwijzer aan zijne school. toch niet tekort gedaan hebben Hij moet boven zijn, wat zou er met hem gebeurd zijn?" »Hij sterft, omdat hij mij niet tot vrouw kan krijgen," sprak Inès trotsch, en toch leed zij meer dan zij ooit geleden had, en zij reikte tante Beatrix den ontvangen brief over. Beatrix beproefde te vergeefs hem door hare tranen heen te lezen. Laat ons gaan en hem zoeken, wellicht is hij nog te redden," riep Inès. „Maar waar zouden wij hem zoeken s Woont Gil Pajez hier?" riep een stem aan de voordeur, en een arme jongen, wiens kloppen men niet had opgemerkt, trad blootsvoets binnen. Leeft hij nog?" riepen beide vrouwen te gelijk. De knaap, verschrikt door haar angst, ant woordde blijkbaar verward „Hij wordt bediend," terwijl hij er, als een les die men hem had geleerd, bijvoegde, tante Beatrix wordt verzocht om een flesch ouden rooden wijn mede te brengen, daar dit hem mogelijk nog wat opwekken kan." »Ik kom terstond gilde tante. „Hjj wordt bediendO, God waar vind ik de flesch voor mij verloren! Hoe kon hij mij dat aandoenen aldus voortjammerende, zocht en vond tante den wijn, dien Inès terstond aannam, waarop beide vrouwen snel de woning uittraden en zich het gelaat met hare mantilles bedek ten. De knaap, die haar geleidde, stapte zoo snel voort, dat zjj hem nauwelijks konden behouden, De begrooting van het armbestuur wordt met algemeene stemmen aangenomen, zooals ze is voorgesteld. De heer De Kater vraagt den voorzitter of de secretaris ged. staten geschreven heeft, dat het abuis omtrent het bewuste art. 30 van het burg. armbestuur niet gezocht moet worden bij de leden van den raad maar wel bij den secretaris. De bur gemeester beantwoordt deze vraag ontkennend; doch voegt er bij, dat de secretaris persoonlijk met den commissaris des konings over deze quaestie heeft gesproken. Genoemd lid wijst in 't kort op de verkeerde handelingen van den secretaris gedurende zijne nog korte zitting, zegt dat de verhouding tus schen de raadsleden en den secretaris onhoudbaar wordt, dat het hem gebleken is, dat de secretaris voor geene verbetering vatbaar is, en dat hij, om aan dien toestand een eind te maken, den heer Yan Weel verzoekt zijn voorstel van de vorige vergadering, nl. het ontslag van den secretaris, in omvraag te laten brengen. De heer Van Weel voldoet hieraan de voor zitter echter weigert dit voorstel in behandeling te nemeneerstgenoemde wijst hem op zijne ver plichting in dezen, en met meerderheid van stem men wordt het ontslag aangenomen. De burge meester weigert dit besluit ten uitvoer te brengen. TUolen. Alweer is bij de booge regeering aanhangig de zaak der afdamming van het Slaak. Zou er nu eindelijk een eind aan die zaak kunnen komen? Hare historie is een droevige, en de vooruitzichten zijn er niet op gebeterd sedert de man die zoolang persoonlijk erbij betrokken was zich op de gebruikelijke manier verwijderd" heeft. Jarndyce Jarndyee is het beruchte proces, naar welks einde in Dicken's Deserted Home vergeefs wordt gewacht, waardoor zoo menigeen wordt teleurgesteld in al zijn hoop. 't Ligt zeker niet aan het publiek, als het bij de Slaak-afdamming des wachtens moede begint uit te roepen „Jarn dyce Jarndyce" »er komt toch niets van terecht De heer Yolck schrijft ons Het is mij een aangename taak mijn landge- nooten eenige nadere bijzonderheden omtrent onze expeditie te kunnen mededeelen, ontleend aan een telegram van dr Snellen uit Hammerfest. De expeditie en de bemanning der Varna zijn gezond in Hammerfest aangekomen. Men leed geen ellende en had niet de minste last van scheurbuik. Proviand was er in overvloed, geen wonder dat dit er toe bijdroeg om de reizigers in een opgewekte stemming en in gezonden toestand te houden. Toen de Varna na het vertrek der Louise voor goed ingevroren was, dreef zij met het ijs rond tusschen 69° 55' en 71° 45' Noorderbreedte en tusschen 65° 25' en 62° 41' Oosterlengte van Green wich. In dien tijd was men in staat compleete seriën en de oude tante zou zonder den steun van Inés het einde van den tocht niet bereikt hebben. Men nam den korsten weg door stegen, daar men ongaarne de Galle Ancha volgde,teneinde geen opzien te baren. Iedereen toch kende Inès en al verborg de kanten sluier haar gelaat, haar statige houding kon zij niet verbergen. Geen van beiden kwam op het denkbeeld den knaap naar bijzonderheden te vragen. Zij wilden zoo snel mogelijk bij Gil komen, en haar angst nam voort durend toe. De knaap hield eindelijk stil voor de woning van Manuel Ortiz. »Daar ligt hij," sprak hij op de deur wijzende en achteruit tredende, om haar zelf de deur te laten openen. Beatrix legde haar hand op den knop, doch miste de kracht om dien om te draaien. Inès vermande zich en opende vastberaden de deur. Een' Aanwen gil, doch geen angstkreet, ontsnapte haar. Zij zag Gil, knielende aan het sterfbed van den ouden Manuel, wien de priester het laatste oliesel toediende. De tegenwoordigheid van den dood verbande elke vraag; wanhoop en angst losten zich op in eerbiedige aandacht, en de beide vrouwen knielden naast Gil bij bet sterfbed neder. (Wordt vervolgd.f

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1