Gemengde Berichten. Veldmanoenvres der 3e Divisie Infanterie. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. windsel werd door hem van de wond gerukt. Hjj eindigde zijne voordracht met een warm woord aan Multatuli. In de gisteravond voortgezette feestvergadering traden de heer prof. L. Büchner uit Darmstadt en het bekende parlementslid Charles Bradlaugh uit Londen op. De eerste had tot onderwerp gekozen»De vooruitgang, beschouwd in het licht der Darwin- sche theorie." De quaestie van den vooruitgang heeft reeds tal van denkende geesten bezig ge houden. Er zijn vurige bewonderaars van den vooruitgang, er zijn er ook die den vooruitgang ten eenemale loochenen. Zooals gewoonlijk ligt de waarheid in het midden. De sleutel tot het raadsel is gevonden door Darwin's theorie van het ontstaan der soorten en de nasporing der wetten, welke den ontwikkelingsgang der ondergegane en nog levende wereld van organismen regelen. Darwin's theorie wierp de geheele scheppingshypothese in duigen. Na de opmerking dat Darwin niet is de vader der ontwikkelings-theorie, die reeds veel vroeger geleerd werd, zeide dr. Büchner, dat het niet Darwin's doel was om den vooruitgang in de or ganische wereld aan te toonen, maar door welke invloeden de verandering der organische wezens en het ontstaan van nieuwe soorten plaats vond. De ontwikkeling wordt door sommigen verge leken met een spiraal, door anderen bij een zig zag. Beide vergelijkingen hebben dit nadeel, dat de ontwikkeling als eene steeds vooruitgaande wordt voorgesteld. Niets is minder waar dan dit. De opmerking van Darwin en Haeckel, den Duit- schen Darwin, dat de ontwikkeling meer over eenkomst heeft met een boom, komt der waarheid meer nabij. Stam en takken stellen den tegen- woordigen toestand voor. Knoppen en bladen groeien en vallen af. Zoo is de ontwikkeling in de natuur, zoowel als in de geschiedenis op te vatten. Maar politiek, wetenschap en kunst zijn toch an ders dan ze vroeger waren, heeft men gezegd. Spreker meent echter, dat wat in de oudheid meer in de diepte was, thans meer in de breedte zich heeft ontwikkeld. Waarheen leidt de ontwikke-, ling? Spreker verklaarde geen profeet te zijn maar wees er op dat wij nog maar aan het begin) slechts in de kinderschool van den vooruitgang zijn. Slechts 6000 jaren is onze ontwikkeling oud. Misschien wordt de aarde een paradijs, zooals men zich voorstelt, dat in vroegeren tijd heeft bestaan wanneer alle kiemen van den menschelijken geest, die thans sluimeren, ontwikkeld zullen zijn en het recht voor allen de overhand zal hebben. Deze beschouwing bevredigt ons in den laatsten tijd minder, nu wij geleerd hebben dat de aarde zich steeds ontwikkelt, eindelijk tot verval zal geraken met al wat er op en in is. Wij behoeven ons daarover echter niet ongerust te maken, omdat het niet in de eerste tjjden plaats zal vinden. Spreker besloot zijne rede met erop te wijzen, dat de waarheid even zeker zal zegevieren, als de nacht volgt op den dag. De heer Bradlaugh sprak over de rechten en plichten van het denken en spreken hoe daarvoor is gestreden en hoever de strijd is gewonnen. Op deze rede komen wij morgen terug. In de gisteren te Utrecht geopende Ï4e verga dering der Nederlandsche Juristenvereenig ing waren 60 of 70 juristen tegenwoordig. Het bureel werd gevormd door de heeren mr* J. Pols, voorzit ter, Eyssell, secretaris, Gr. De Vries, prof. Fruin, Rombach en Tydeman. Geen der beide praeadvi- seurs over het te behandelen onderwerp (de grond wettige bepalingen omtrent de justitie) was tegen woordig. De eerste vraag luidde moet de grondwet voor schrijven, dat de leden van den hoogen raad benoemd worden uit een door de tweede kamer op te maken nominatie Aan de discussie namen deel m™ Gregory, Levy, die eene wijziging voorstelde, VanNooten en Th. Heemskerkde eerste en derde verdedigden de nominatie van den hoogen raad zeiven. Deze vraag, evenals de wijziging: moet de benoeming worden voorafgegaan door een aanbeveling van de tweede kamer werden ont kennend beantwoord. Over het tweede vraagpuntmoet de grondwet iets voorschrijven omtrent den aard der rechtsmacht van den hoogen raad in burgerlijke zaken werd niet beraadslaagd. Het werd met groote meerder heid bevestigend beantwoord. De derde vraag: moet de grondwet voor be paalde personen en zaken een forum prinilegiatum aanwijzen, a in strafzaken, b in burgerlijke zaken gaf alleen aan den heer Levy aanleiding om zijne algemeene bezwaren tegen elk forum privileglatum uiteen te zetten; hij verklaarde zich uitdrukkelijk tegen het behoud van art. 92 R. O. Het eerste gedeelte dezer vraag werd bevestigend, het tweede ontkennend beantwoord. Langdurige beraadslaging werd gevoerd over het vierde punt (of verdere grondwettelijke regelen noodig zjjn omtrent de rechterlijke organisatie.) Bjj de bespreking dezer vraag kwam de princi- pieele vraag ter sprakewat moet de grondwet bevatten? Aan de discussie namen deel m" De Louter, Hingst, A. A. De Pinto, Van Hamel, Verloren Van Themaat en Philips; de meesten waren van oordeel dat de grondwet ook omtrent de justitie een minimum var. bepalingen moet inhouden, terwijl laatstgenoemde betoogde, dat de grondwet wel degelijk behalve een aanwijzing van de fundamenteele beginselen van staatsrecht, ook de afspiegeling der volksovertuiging op een be paalden tijd moet bevatten. De groote meerder heid beantwoordde deze vraag ontkennend. Het vijfde vraagpuntmoet de grondwet elke bepaling vermijden, die den wetgever de invoering der jury onmogelijk maakt werd met 26 tegen 17 stemmen eveneens ontkennend beantwoord. De zesde vraagmoet de grondwet iets beslissen omtrent de rechtspraak over het krijgsvolk en de schutterijen werd bevestigend, en het zevende puntmoet de bepaling van art. 152 der grondwet behouden blijven algemeen ontkennend beant woord. Heden, Vrijdag, is te 's-Gravenhage de achtste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het anti-dienstvervangingbond. Generaal Van Lim burg Stirum presideerde (voor de laatste maal, want hij wil wegens gezondheidsredenen als lid van het hoofdbestuur zijn ontslag nemen). Hij leidde de vergadering in met een uitvoerige rede, waarin hij verklaarde, dat als er uitzicht bestond op een spoedige oplossing van de militaire quaes tie, hij zijne taak nog eenigen tijd zou hebben voortgezet. Maar in het gunstigste geval kan men niet rekenen vóór 1886 tot eene grondwets herziening op het stuk der levende strijdkrachten te zijn gekomen. Krachtig was zijne aansporing aan de regeering als gouvernement uit de partij van behoud, om alles te doen wat mogelijk is om in de grondwet het «moderne beginsel" te doen opnemen, dat het bond voorstaat. Hij eindigde zijn rede met een gelukwensch aan het vorstelijk huis met den verjaardag van prinses Wilhel- mina en vroeg en verkreeg machtiging om, namens de vereeniging, op het register ten paleize te teekenen als blijk van hartelijke deel neming in het welzijn van de lieve kleine, in'het geluk barer koninklijke ouders en in al wat kan strekken tot bevordering van den roem en het geluk, tot belang van Oranje, welke onafscheidelijk zijn van Neêrland's heil. Uit het jaarverslag blijkt dat 15 afdeelingen van het bond zijn opgeheven, en dat van de 36 over geblevene vele nog slechts in naam bestaan, ter wijl voor het overige weinig opgewektheid bij de leden bestaat, zoodat ook van verscheidene afdee lingen het ledental is verminderd. Het totaal aantal is echter met 332 vermeerderd tegen 163 ten vorigen jare en dat is toe te schrijven aan de krachtige propaganda, die op de meetings en ver gaderingen aan den dag worden gelegd. De rekening over het afgeloopen jaar wijst een batig saldo aan van 447.58^. Aan den heer Van Stirum werd daarop hulde en dank gebracht voor zijn ijverige en onbaat zuchtige bemoeiingen ten behoeve van het bond. De generaal Knoop bracht hulde aan een voorstel van de afdeeling Wageningen, om den heer Van Stirum tot eerevoorzitter te benoemen. De aftredende herkiesbare bestuurders werden herbenoemd in plaats van de heeren Van Stirum en Weitzel werden gekozen de heeren O. Van Rees en H. Vreede. De Koophandel van Antwerpen schrijft «Wij hebben de Antwerpsche bevolking eene tijding te melden, die haar zeker welkom zal zijn en genoegen baren. «Uit goede bron vernemen wij, dat er in onze stad een comiteit is tot stand gekomen, met het doel eene maatschappij in te richten voor het tot stand komen eener internationale tentoonstel ling te Antwerpen. «Dit comiteit bestaat uit Belgische en vreemde kapitalisten. „Het tentoonstellingsgebouw zou worden opge richt op de nog beschikbare gronden van het zuiden onzer stad en de opening der tentoonstelling zou plaats hebben in de maand Mei van 1885. „Laat ons hopen, dat het comiteit in zijn pogen zal gelukken en dat Antwerpen, thans de volk rijkste en belangrijkste stad van België, toonen zal dat het den naam, dien het in de wereld heeft, waardig is ook de eer te genieten, die men het wil aandoen. „Zijne ligging is overigens allerbest geschikt om te mogen voorzien dat het ontwerp der leden van het comiteit alle kans van welgelukken heeft." De door de redactie van het Nieuwsblad voor Nederlandsche leerlooierijen en aanverwante vakken voorgestelde vergadering van leerlooiers is bepaald op Maandag 3 September 1883, des voormiddags 11 uren, op de Looiersbeurs, bij den heer P. Opper- mans, op den Heuvel, te Tilburg. Mr B. M. Bahlmann, lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het district Tilburg, heeft bereidwillig de leiding dezer bijeenkomst op zich genomen. Alle Nederlandsche looiers worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Op de Woensdag te Amsterdam, onder voorzit terschap van den heer L. Janse Bz., gehouden vergadering van de Vereen, t. b. v. h. zeevaartkundig onderwijs werd door den heer F. Brug de vraag ingeleid of het wenschelijk zou zijn het geheele theoretisch gedeelte van het programma voor de examens der stuurlieden te brengen op dat van den derden stuurman, zoodat het theoretisch ge deelte van 't examen voor de verschillende rangen geheel gelijk zou zijn Na eenige bespreking verklaarden alle leden zich voor zoodanige wijziging van het programma en werd besloten, dat men dit punt zou brengen onder de aandacht van de commissie, die, zooals men verwacht, binnen korten tjjd zal worden be noemd, ten gevolge van een adres, dat door de heeren L. D. P. Op ten Noort c. s. is opgezonden aan zijne excellentie den minister van waterstaat handel en nijverheid- Dat adres, geteekend door tal van belangheb benden bij de Nederlandsche scheepvaart, werd staande de vergadering besproken. Het resultaat daarvan was dat de vereeniging met algemeene stemmen besloot hare adhaesie met dat adres te betuigen in een, aan den bedoelden minister ge richt schrjjven. Met bijna al de punten in dat adres konden de leden der vereenigingen geheel instemmen. De heer W. Van Hasselt besprak daarna den deviations magnetometer van Bamberg, de magne tische balans van Thomson en den deflector van Thomson. Die instrumenten, welke dienen bij het bepalen van den invloed van het scheepsijzer op het kompas, waren ter vergadering aanwezig. De heer Van Hasselt verklaarde de inrichting en het gebruik ervan. De voorgenmne verzameling van Multatalianu, zal, op verzoek van den heer Douwes Dekker geen voortgang hebben. V. Door den generaal-majoor Pfeiffer werd in den avond van den 28eB onderstaande order uitge vaardigd «Volgens ingewonnen berichten schijnt de vijand versterking te hebben ontvangen en moet hij voor nemens zijn, nu de aanval op de versterkte stelling bij Best is afgeslagen, over Oirschot zijn doel te bereiken." In verband met deze onderstelling nam de ko lonel Van der Schrieck de volgende dispositiën om ook langs dezen weg het doordringen van den vijand te beletten. De le brigade moest zich daartoe te 7j uur in eene rendez-vous-stelling bevinden op de heide- strook, gelegen noordwaarts van den Eindhoven- schen dijk, teneinde van daar uit eene stelling in te nemen in de denkbeeldige lijn die de torens van Best en Wintelre verbindt. Spoedig na den opmarsch in deze stelling, stootte men op den vijand die ditmaal gelukkiger was geweest in het kiezen van het punt van aanval, want het gelukte hem de artillerie op onzen lin kervleugel te noodzaken hare positie te verlaten en eene meer achterwaarts gelegen stelling in te nemen. Thans echter was verder voortgaan hem onmo gelijk, en nadat de leider, na een hevig vuur van beide zijden, de manoeuvres deed eindigen, bleek het, dat het den vijand andermaal niet gelukt was, om langs Oirschot den voorgenomen marsch naar Moerdijk voort te zetten. Het spreekt echter van zelf dat tengevolge van gemaakte plannen tot logeering van troepen en paarden de le brigade moest terugtrekken teneinde de algemeene gedachte dezer manoeuvres ten uit voer te kunnen brengen. Hoofdkwartier brigadekommandant te Oister- wijk. Het 2 bataljon uit Middelburg had heden een vermoeienden dag. 's Morgens te 4 uren uit de kantonnementen opgerukt, kwam het na een werkzaam deel aan het gevecht te 3( uur namid dag in het bivak bij Moergestel, waar het heden de voorposten moet uitzetten. Het regent. Zooals wij boven meldden werd tot voortzetting van de manoeuvres aangenomen, dat het den vijand gelukt was tot Oirschot door te dringen, en aldaar de kantonnementen te betrekken. De onderstelling voor den 30en was als volgt «Volgens ingewonnen berichten zal de vijand trachten uit Oirschot over Moergestel naar Til burg op te rakken." De kommandant der le brigade gelastte, dat zjjne onderhoorige troepen te 8j uur opgesteld moesten zijn in het bivak bij Moergestel, en dat van daar uit eene verdedigende stelling zou wor den ingenomen, oostwaarts van dat bivak tusscken Kolkven en Allemansven. Door de genietroepen moest te 8 uren worden begonnen met het voorbereiden van de vernieling eener brug in de nabijheid van Moergestel, terwijl eene loopbrug over den Achtersten Stroom moest worden geslagen, noordwaarts van de brug over dien stroom in den grintweg Moergestel. Ofschoon het bij het betrekken van het bivak door het 2e bat. regende, verbeterde de weersge steldheid in den avond, en werd de niet aangename voorpostendienst onder gunstige omstandigheden volbracht. Dat aan dit bat. (uit Middelburg) eene moeilijke taak was opgedragen, om na 12 uren onder de wapens te zijn geweest den veiligheidsdienst tot den volgenden morgen waar te nemen behoeft niet gemeld te worden en het bleek dan ook spoedig hoe vermoeid de krijgers waren, toen zij, die niet tot den wachtdienst waren aangewen, zich op hun strooleger neervleiden en spoedig in Morpheus' armen rustten. Dat dit echter niet lang zou duren was te be grijpen en reeds bij 't krieken van den dag was alles in beweging; de bivakplaats werd opgeruimd, en de brigade concentreerde zich op hetzelfde ter rein waar de beveiligers den nacht doorbrachten. Uit deze plaats rukte de kolonel Van der Schrieck met zijne brigade op, nadat te voren het voorgelegen terrein door de cavalerie was geëclaireerd. 's Vijands aanval bepaalde zich hoofdzakelijk tot onzen linkervleugel, doch het bleek ook heden weder eene vergeefsche poging te zijn om den marsch naar Tilburg te volbrengen. Eene door hem beproefde beweging om door een ven te trekken dat onzen linkervleugel tot steunpunt diende was een zeer gewaagde manoeuvre, die in de werkelijkheid weinig kans van slagen zou hebben. Te 2 uren was de oefening geëindigdhet mee- rendeel der troepen keerde naar de verlaten kwar tieren terug. Het 2e bat. verliet echter het bivak en kwam gedeeltelijk in kantonnement te Moergestel, en gedeeltelijk in een kamp. De veld-telegraphie bewijst uitstekende diensten; gedurende de manoeuvre van heden, was de ver binding tot stand gekomen tusschen Oirschot— Oisterwjjk, het kamp en de voorposten. Morgen rustdag, doch ter eere van H. K. H. prinses Wilhelmina, parade. 't Ia mooi weêr, weinig zieken, goede verpleging marine. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst aan den luit. ter zee 2e kl. H. M. E. Van den Brandelaar, behoorende tot het eskader in O.-I. commissien. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer O. Baron Van VVassenaer Vau Cativijck als lid van het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleeneu van hulp aan zieke eu gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog, en zulks onder dankbetuiging. koloniën. Cesteld ter beschikking van deu gouv.-gen. vau N.-I. de h-eren A. l1'. P. Graafland, E. F. Jochitu, J. Dijkstra, C. C. A. M. W. V. Haye, J. F. Hoedt, J. C. Keiler van Hoorn, C. W. A. Van Kinsum, L. M. Vonck, D. Tollenaar, W. J. F. Vermeulen, T.J.Janssen, G. C. D. Neumann, K. N. Binnendijk, H. Engelmann, S. De Graaft", A. P. Stoorvogel, C. J. Beynen, C. J. Hasselman, G. A. M. Meijer, VV. H. Wegener, M. M. Craandijk, F. Vau der Dossen, H. A. De Groot, E. W. DeJong, H. VV. Kloos, C. J. Westenberg, J. Van Weert jr., C. Kemper, J. B. Onnen eu W. H. Vrijburg van der Heil, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Op de 4de lijst der collecte voor de «scholen met den bijbel" komt Kloetinge voor met 56,73. Heden is men te Heinkenszand begonnen met het bouwen van het nieuwe lokaal aan de open bare school. Daar dit, door gebrek aan plaats ruimte, niet zij- maar achterwaarts tegen de school geplaatst moet worden, zal het geheel den vorm van een winkelhaak verkrijgen, hetwelk zijne architectonische waarde niet kan verhoogen. De voorgevel der school, welke met de onder wijzerswoning een sieraad der dorpsstraat uitmaakt, zal echter gelukkig ongeschonden blijven. Met 3 Januari a. wil men het nieuwe gedeelte in ge bruik nemen. Axel, 30 Aug. De heer E. B. Gunnink, te Klundert, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Beroepen tot predikant bij de N. H, gemeente te Arnemuiden, de heer A. H. den Boer, predikant te Muiden. De kapitein t/z G. Kruijs, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. -- De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en na hun inlijving, tot nadere oproeping, met verlof zijn gezonden, zullen op Dinsdag, den 2den October a., in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden ge kleed en geoefend. In de week van 24 tot 31 Aug. zijn alhier slechts overleden drie personen; hieronder zijn twee kinderen van 7 en 5 maanden. Alissing-en, 30 Aug. Bij den aanvang dei- werkzaamheden op de fabriek der maatschappij de Schelde had heden namiddag te half twee, een jongeling het ongeluk van de brug, die naar liet in aanbouw zijnde schip Soerabaja leidt, van eene hoogte van ongeveer 10 M. te vallen, waarbij hij tot aller verbazing slechts eene geringe kneuzing aan de schouders heeft bekomen. "Vlissliigen, 30 Aug. Heden avond had bij de werkzaamheden aan den nieuwen spuiboe- zem bij de Noordwatering de baas van hét werk het ongeluk zijdelings tusschen de locomotief en een der zandwagens te geraken, waardoor hem eenige ribben en het linkerbeen werden gekneusd. Naar omstandigheden liep het ongeval nog vrij goed af en is er gegronde hoop op spoedig her stel van den baas. Op het oogenblik bevinden zich in het mi litair hospitaal twee lijders aan het roodvonk. Vlissiiigen, 31 Aug. De uitgraving van den nieuwen spuiboezem, die met alle kracht is aangevangen, kan nog merkwaardigheden van het oude Ylissingen aan den dag brengen. Naar men zegt moet aldaar voor vele jaren de stad een aantal straten hebben gehad, die met den aanleg van de vesting zijn opgeruimd. Men heeft nu heden reeds zwaar puinwerk waaronder aanzien lijk groote stukken stoepsteenen gevonden, zoodat de vermoedens waarschijnlijk zullen bevestigd worden. Biervliet, 30 Aug. In den tuin van den heer LeenhoutsVerplanke op de markt1 te Bier vliet doet zich een zeldzaam botanisch verschijnsel voor. Een peereboom bloeide dit jaar drie malen in Mei, in Juli en Augustus, en belooft drieërlei vruchten. De boom draagt nu reeds volwassen vrucht; de bloei in Juli is veranderd in half volwassen vrucht, terwijl de jongste bloei al peertjes in miniatuur te aanschouwen geeft. Te Naarden heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl eenige veldartilleristen bezig waren een vuurmond te laden, ontplofte de lading. Van een soldaat werd een gedeelte van den arm ge heel weggerukt, oogen en borst zwaar gekwetst een wachtmeester en een ander soldaat bekwamen eveneens zware brandwonden. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend, waarop de gewonden per ziekenwagen naar het hospitaal werden overge bracht. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in het nog aanwezig zijn van vuur van de vorige lading. Volgens de A. C. hebben de Fransche exposanten op 't oogenblik zeer vele onaangenaamheden, wijl men nogmaals staangeld van hen vordert, op grond dat er wel betaald is voor de expositie, maar niet voor den verkoop van artikelen. De Fransche con sul heeft zich de zaak aangetrokken en er zal eene vergadering belegd worden, ten einde maatregelen te nemen. Zooals wij reeds meldden, zullen in den loop der maand September a. door den heer L'Hoste met den balon Mercurius, een of meer luchtreizen worden ondernomen uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De eerste opstijging is vastgesteld op Woensdag 5 Sept. e. k. des namiddags te 4.30 uren. Op de Beekstraat te Arnhem werd dezer dagen een dronken politieagent door eenige bur gers opgebracht. De man moest nog een paar weken dienen om dan met pensioen ontslagen te worden. De jenever ontnam hem nu betrekking en pensioen. Te Amsterdam zjjn van 20—24 Augustus

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2