Nu 20(5 1883. Zaterdag 1 September. Be schoooe Inès, 126* Jaargang. Middelburg 31 Augustus. FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. DE VARNA. Wij ontvingen beden van den beer Volck te Utrecbt de volgende berichten, die wij in de stad en in de provincie zooveel mogelijk verspreid bebben De Poolexpeditie is binnen te Vardöe, allen zijn gezond. In de Karazee zijn meteo rologische observaties gemaakt. Volgens telegram van den gezant te Peters burg, bleef de Dymphna in de Karazee achter. De consul te Hammerfest seint, dat de Varna is vergaande leden der expeditie zijn veilig teruggekomen met den stoomer Nor- ctenskjcld, een der schepen die, behalve de Ellida en de Georgy, opdracht hadden op hun tocht naar de Poolexpeditie uit te kijken. Het eerste gevoel, dat zicb in gebeel ons land bij bet ontvangen dezer tijdingen moet openbaren, is blijdschap over bet behoud der wakkere leden der expeditie, onder welken zicb ook een stadge noot bevindt. Blijdschap over dit heugelijk bericht, dat zoo vurig verwacht werd door betrekkingen en vrien den, en met zooveel dankbaarheid door de man nen der wetenschap zal worden vernomen. Als van zelf wenden zicb thans aller oogen naar den man, die in de benauwde omstandighe den zijn persoonlijke belangen offerde en op wiens krachtige roepstem twee vaartuigen ter opsporing van de Varna werden uitgezonden. Deze daad van den Utrechtscben professor Buys Ballot zal niet licht vergeten worden. Aan onze wakkere Noordpoolvaarders een har telijk welkom Een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, bevat het volgende bericht Op 26 dezer bad er eene hevige uitbarsting plaats op Krakatau met een ascbregen, die een groot deel van Noord-Bantam beeft verwoest. Voedingsmiddelen zijn vernield, en de bevolking verlaat in wanhoop hst land. Den 27en des morgens hevige vloedgolf, op enkele plaatsen dertig meter, in de omtrek van Anjer en Tjiringin twaalf meter hoog. De kuststreek van Merak tot Tjiringin is ver woest. Anjer, Merak en Tjiringin met alle gou vernementsgebouwen verzwolgen. De vuurtoren op bet vierde punt (Java) en Ylakkeboek (Sumatra) zijn vernield. Vijf Europeesche en verscheidene inlandscbe ambtenaren van Anjer en Tjiringin worden vermist. Het vaarwater in straat Soenda is geheel ge- UIT HET DUITSCH VAN BILLER. Dit nu kan men haar niet ten kwade duiden een Spaanscbe vrouw mag niet lezen dat verbiedt de kerk, mag niet schrijven dat verbiedt de opvoeding, mag niet wandelen dat verbiedt bet klimaat, mag niet werken dat verbiedt de gewoonte, en de zeden van bet land verbieden, dat zij zich met openbare zaken bemoeit. Dus blijven haar vóór bet huwelijk niets over om den tijd te dooden dan opschik en de liefde. Zoo gaf Inès zicb dan ook over aan bet eenige wat de omstandigheden baar lieten, en bet lag in haar aard om dit evenals alles hartstoch telijk te doen. Zoo werd zij bijv. woedend wan neer de naaister niet terstond begreep boe zij een kleedje vervaardigd wilde hebben. Zoo vond zij bet zeer gewichtig als zij beslissen moest of zij den Parijscben hoed met gouddraad belegd zou opzetten, of de Spaanscbe kanten mantille, met granaatbloemen versierd, omslaan, en bracht het baar in vertwijfeling wanneer zij niet de juiste kleur van lint bij een kleedje kon krijgen en achtte zij bet gebrek aan ijver, zoo men baar die niet bezorgde. Gelukte het haar echter zicb alles verschaffen, zooals hare fijne smaak dat wenscbte, wijzigd. Krakatau is ingestort. Waar vroeger de top was, staat thans water, terwijl zestien vulkanische opheffingen tusschen Krakatau en Sibesie zichtbaar zjjn. Waarschuwingen voor zeevarenden zijn naar Suez Aden, Melbourne en Hongkong geseind. De gebeele omvang der ramp is nog niet bekend. {Reeds gemeld onder laatste berichten van gisteren.) Reuter ontving 's namiddags te vier uren uit Batavia het volgende bericht Tusschen de plek waar Krakatau zicb verhief en bet eiland Sebesie zijn zestien nieuwe vulkanen verrezen. In den vulkaan Soengepan bebben zicb vijf kraters geopend. Een gedeelte van de resi dentie Bantam is in eene aschwoestijn verkeerd. Het vee is zonder weiden, en de bevolking is wanhopig. Men begint de lijken op te sporen. In bet district Tanara beeft men er 704 gevonden, in Serang 40, en in bet dorp Krainat 300, meer- rendeels Cbineezen. Aan bet boofdagentscbap der Nederl.-Indische handelsbank werd gisteren te 12 uren bet volgende telegram van Batavia verzonden »Met referte aan mijne depêche van gisteren zijn Krakatau, Anjer, Merak, Telok Betong, Tji ringin gebeel verwoest, Straat Sunda gevaarlijk. Ascbregen beeft belangrijke schade veroorzaakt in Bantam aan koffieboonen en verdere aanplan tingen. Suikerriet beeft veel geleden, tenzij er spoedig regen kome. Het vee sterft bij gebrek aan voedsel". (.oei. In de den 4en Sept. a. s. alhier te houden raadsvergadering zal, na beëediging der toegelaten raadsleden, bet doen van mededeelingen en bet ter tafel brengen der ingekomen stukken, de benoeming plaats hebben van een wethouder, van een ambtenaar van den burgerlijken stand en van een lid en voorzitter der financieele commissie. De secretaris van Wolf aartsdijk is door den ge meenteraad ontslagen. De burgemeester weigert uitvoering te geven aan dit besluit. N.R. Ct.) In de beden gehouden zitting van den gemeen teraad van Zierikzee werd op voorstel van burg. en wetb. besloten om den beer B. W. Mondt, definitief te benoemen tot leeraar in de natuur kunde aan de boogere burgerschool enz. Ook werd besloten tot verkoop van ingeschreven kapitaal op bet grootboek der nationale 2| werkelijke schuld, tot een nominaal bedrag vau 30,300. Door burg. en wetb. werd aan den raad de begrooting voor 1884 aangeboden. De rekening van bet burgerweesbuis over 1882 werd overeenkomstig bet rapport der commissie vastgesteld in ontvang op 8787,424 en in uit gaaf op 7731,205, dus met een goed slot van 1056,22. De gemeenterekening over 1882 werd eveneens vastgesteld in ontvangst op 137,892,55J en in uitgaaf op 132,992,604, dus met een goed slot van 4,899,95. Corfgene 30 Aug. In de gemeenteraads- dan stond zij stralend van geluk voor den spiegel. Zij rekende op hare schoonheid als op eene macht, baar door den hemel toevertrouwd en als een naïef kind wachtte zij op bet wonder, dat die kracht baar zou doen verrichten. Zoo verliepen er zes maanden zonder dat er een wonder verricht was, en de tijd begon baar lang te vallen. Haar vader, dien zij natuurlijk gebeel naar bare wenscben liet bandelen, begon te overleggen welke van zijne compagnons, die huwbare zonen hadden, wel bet grootste kapitaal ten huwelijk zoude meegeven; want bij was vast besloten, om ook bij de keus van een schoonzoon zijne leuze ge trouw te blijven. Inès intusschen was weinig voorkomend voor bare bewonderaars. Bewezen de jongelieden baar beleefdheden, of overlaadden zij haar met vleie rijen, dan schold zij ze uit voor laffe zotten, die alle mooie meisjes betzelfde toefluisterden. Vroegen zij baar ten huwelijk, dan beschouwde zij ben als lage berekenaars, die om haar bruidschat kwamen. Geen een had den weg tot baar hart gevonden, en toch bezat zij een naar liefde dorstend hart. Waartoe dan die groote schoonheid vroeg zij, als zij mij niet eens de liefde brengt, zooals ik die begeerEene liefde die naar dolk en mes grijpt om mij te veroveren en die eerder sterft dan mijn verlies te dragen. Zij vermoedde niet dat zij zulk eene liefde bij Gil bad opgewektboe zou bij baar ook kunnen bewijzen dat bij haar, en niet haar geld, aanbad vergadering van beden werd bet rapport ingediend door de commissie, belast met onderzoek in zake bet gemeentehuis. Zij gaf daarin als bare meening te kennen, dat het in bet belang der gemeente was, te onderbandelen met den tegenwoordigen ver buurder, den herbergier L. D. Van de Linde, die voor een jaarlijksche huur van 150 zijn gebouw zoo wilde inrichten dat de lokalen, benoodigd voor gemeentehuis, voldeden aan de eiscben der drank wet, temeer daar door ingezetenen een adres aan bet gemeentebestuur was aangeboden om geen nieuw gemeentebuis te bouwen, wijl volgens adressanten daardoor de lasten te veel zouden verzwaren. Het raadslid Vader merkte op dat men met deze zaak geen baast behoefde te maken, aange zien men tijd bad tot 1886, in dien tusschentijd kon zicb allicht beter gelegenheid voordoenanders kon bij zicb wel met het rapport van de com missie vereenigen. De voorzitter, mr L. A. Bijbau, merkte evenwel op dat men aanstaande jaar verplicht was te vragen aan gedeputeerde staten om in dit lokaal te mogen vergaderen, dus dat er wel gehandeld diende te worden. Hoofdplaat, 30 Augustus. Sedert deu 18el1 dezer werd de raad6 maal belegd en hield 2 maal eene zitting volgens art. 49 gem. wet. De oogst en de komkommertijd dragen biervan wellicht ook eenigen schuld. In de vergadering van den 21em benoemden de twee aanwezige leden een tijdelijk opzichter bij de verbouwing der schoollokalen en beslisten over eenige reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, e. a.; terwijl de voor zitter, na de begrooting voor 1884 te bebben aangeboden, bet oorbaar achtte, de behandeling der rekening 1882 te verdagen. In de vergade ring van Woensdag werd zjj door bgt eenig aan wezige lid voorloopig vastgesteld. De uitgaven bedroegen 26590.914, de ontvangsten 28228.60, zoodat zij sluit met een goed slot van 1637.684, 't welk echter met een bedrag van 850, moet worden verminderd, wegens na 31 Juli gedane betalingen aan den aannemer Macbet. De uitgaven voor onderwijs bedroegen ƒ4107.56, waarvan 3550, alleen aan jaarwedden. Met den bouw van een regenbak van 27 M' inhoud, aan de school in bet dorp, is een aanvang gemaakt. Dit werk vereischt, wegens het sin- kalven" der zandlaag onder het fundament van bet schoolgebouw, veel zorg. In de buurtschap Nummer Éen heerschen de mazelen, doch slechts in éen gezin. Ter eere van den verjaardag van prinses Wil- helmina wapperde beden van alle openbare ge bouwen de vlag. Te Dokkum is tot lid der provinciale staten gekozen de heer jhr mr C. Van Eysinga, te Leeuwarden, met 655 van de 1266 stemmen. De St. Crt. bevat een kon. besluit houdende Den ganschen weg van Chiclana naar Cadix bad hij er slechts over gedacht boe bij baar winnen zou. Een jeugdig Andalousiër vindt zelfs een wonder niet onmogelijk. Misschien kwam de oude Rodondo wel tot de overtuiging dat bij dank ver schuldigd was aan den kleinzoon van hem, die hem zijn buis bad helpen bouwen. Misschien be minde Inès hem reeds lang in stilte: meisjesharten zijn ondoorgrondelijk. Verleden Zondag bad zij het wijwater van hem aangenomen, en toen voor het eerst laten blijken, dat zij zich hunne kindsche jaren herinnerde. Zoo baande zicb bet verlangende hart een weg naar bet huwelijks-altaar, en Gil's hart verlangde zoo vurig. Inès stond niet aan bet venster toen hij voor bijging, maar dat beangstte hem niet; zij wist zeker niet, dat Gil, die toch in gedachte juist met baar vereenigd werd, voorbij zou komen. Tante Beatrix kwam hem toen bij 't buis kwam tegemoet als iemand, die iets«nieuws te vertellen beeft, maar Gil kende bare gewoonte en wist zeer goed, dat zij hem eerst zou laten eten, vóórdat, zij hem dit mededeelde, want zij stond erop, dat bij zicb goed voedde. Daarom nam hij de gebakken viscb en bet brood en trachtte aan baar verlangen te voldoen, hoewel bij te zeer vervuld was met zijne aanstaande jonge vrouw om grooten eetlust te bebben. Tante Beatrix zag hem van terzijde aaneen jongeling die een halven dag gewandeld beeft en niet als een wolf op het eten aanvalt, heeft iets dat hem hindert, en zjj wist maar al tegoed bepalingen betreffende invordering en overmaking aan de afzenders van de waarde der per post verzonden pakketten. Daaraan is bet volgende ontleend Door bet bestuur der posterijen wordt gelegen heid gegeven om de waarde van pakketten, waarvan die waarde is aangegeven, mits een bedrag van 150 niet te bovengaande, van den geadresseerde te doen invorderen, en door middel van een postwissel aan den afzender te doen overmaken. Behalve bet port en bet recht, ingevolge artt. 2 en 3 der wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad no. 70) voor pakketten met aangegeven waarde verschul digd, wordt, voor de overmaking van bet inge vorderd bedrag, bet voor postwissels te betalen recht van 5 cent voor elke som van 12.50 of gedeelte van ƒ12.50 aan den afzender in rekening gebracht. De pakketten, waarop eene waarde is in te vorderen, worden niet dan tegen voldoening van die waarde aan de geadresseerden uitgereikt. Dit besluit treedt in werking op een door den minister van waterstaat, enz. te bepalen tijdstip. Door Z. M. is aan de besluiten der staten van Noord-Brabant tot oprichting van een waterschap bet Moerschot, gelegen onder de gemeenten St. Michelgestel en Schijndel goedkeuring verleend, zoomede aan bet besluit der staten tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het waterschap de Royale polder, waarmede de gronden gelegen onder de gemeenten Zwaluwe, Zevenbergen en Klundert in den Bredaschen en den Elderenscben en den grooten Zonzeelscben polder, die bij bet stoomgemaal belang bebben, uitsluitend voor dat stoomgemaal worden vereenigd. Op bet internationaal vrijdenkers-congres, dat in deze dagen te Amsterdam wordt gehouden, werd de beer S. E. V. Roorda van Eysinga warm toegejuicht, toen bij als spreker optrad. In scboone bewoordingen vergeleek bij het heerlijk bezielend oogenblik, dat Columbus moet doorleefd bebben toen bij bet juichend geroep Landuit den top van den mast boorde weerklinken met bet oogenblik, dat de vrjjdenkers thans beleefden, nu ook zij de eerste omtrekken van bet land der toekomst als een donkere lijn in zee ontdekten. En evenals toen Columbus zijn God en zijn koning dank zeide, wilde spreker hulde brengen aan zijne geloofs helden. Niet wat men gelooft is hoofdzaak maar boe men gelooft. Naar aanleiding van die, helden, mannen en vrouwen van de daad, richtte spreker een woord van opwekking tot zijne land- genooten. Er moet iets gedaan worden, en aan de vereeniging Be Dageraad is bet om voor te gaan, Nederland is ziek geworden door zijne virtuositeit in praten en nemen, bet kan slechts gezond wor den door bandelen en geven. Met dat stelsel van nemen" doelde de beer Roorda op onze koloniale politiek, die bij sterk afkeurde. Telkens vond hij aanleiding om te wijzen op de fouten onzer maat schappelijke en staatkundige toestanden en menig wat Gil op het hart bad. Zij bezat scherpe oogen en bad maar al te goed gemerkt wie hem betooverd had. Daarom baatte zij Inès, zooals alleen eene verongelijkte vrouw, die men haar eenig overgebleven kleinood ontneemt, baten kan. »Hij zal bet zicb aantrekken," mompelde zij bij zichzelf, »maar als hij er éénmaal overheen is, zal bij weder beter eten." Heeft Alvarez u niet betaald en hebt gij daarom geen eetlust?" vroeg zij. Hij wierp een beurs op tafel, waarin de gouden dubloenen schitterden. „Bij St Jagowij worden nog rjjkriep zij, en nam bet geld snel op, want zij hield de kas, »er is ook een bestelling uit Barcelona; de naam van Pajez is nog bekend, wacbt maar, het geluk keert terug. Dit buis is in waarde geste gen en als gij bet wildet verkoopen in de straat Fernando komt een kleine winkel open; de oude Rodondo zal hierover van boosheid uit zijn vel springen als hjj ons niet meer in dit buisje ziet." De kamer verkoopen waaruit hij Inès kon be spieden Gil meende dat men hem tot echtbreuk wilde verleiden. »Gij weet," viel hij zijne tante in de rede, »dat ons geluk met deze buurt samenhangt, bier werd mjjn grootvader rjjk Wordt vervolgd,}

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1