N° 204. 126* Jaargang^ 1886 Donderdag 30 Augustus. SCHOPPEN VROUW, Nationale Militie. Middelburg 29 Augustus. 8 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1881. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van dek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/ 3e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1881, behoorende tot de 4", 5e, 6e, 9e en 10e compagnie van het 3e regiment en de 2e, 4e, 5e, 9e en 10e compagnie van bet !e regiment Vestlngf-artillem-ie, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenvoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrus ting door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen benevens van bun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hnn korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 7 September a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij bun korps. Middelburg, den 29 Augustus 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben tot adjunct-commies der 24e klasse ter griffie hunner provincie benoemd den beer mr. M. M. de Lange Boom, te Tholen. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werd in plaats van den heer B. W. Schuurman, overleden, tot lid der commissie van toezicht op de scholen van M. O. benoemd de beer C. L. Plate, technisch beambte bij de kon. De Schelde. Met den benoemde was aanbevolen de heer R. T. Winkel man, apotheker. In verband met de in de vorige zitting plaats gehad hebbende benoemingen van leeraren in bet teekenen werd den heer C. A. Terwiel op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leeraar aan de burgeravondschool. Op voorstel van bet dag. bestuur werd de rekening over 1882 vastgesteld met een goed slot van 26882.82, nadat de heer Callenfels gewezen had op de z. i. groote som, immers 550, voor leermiddelen bij het onderwijs in de handwerken. VAN PROSPER MERIMÉE. (Slot). Veroorlooft gij mij een kaart te nemen?" zei Hermann, zjjn hand uitstekende, over een dikken man heen, die de eene zijde van de tafel geheel versperde. Tchekalinski lachte hem vrien delijk toe en boog beleefd, ten teeken van toe stemming. Naroumof maakte Hermann lachend een complimentje dat hij zijn vroegere stijfheid liet varen en wenschte hem alle mogeljjke geluk bjj zijn debut in het spel. »Daar!" zei Hermann, nadat hij een cijfer achter op zijn kaart geschreven had. Hoeveel?" vroeg de bankier knipoogende. »Neem mij niet kwalijk, ik kan het niet zien." Zeven en veertig duizend roebels," zeide Hermann. Bij die woorden werden alle hoofden omgekeerd en richtten zich aller blikken op hem. »Hij is gek!" dacht Naroumof. Vergun mij u te doen opmerken, mijnheer," m Tchekalinski, met zijn eeuwigen glimlach, »dat Daarbij werd door den voorzitter den heer Cal lenfels bet meest gewenscbt toezicht en de meeste zuinigheid toegezegd. Daarna kwamen in behandeling de adressen om vermindering of vernietiging van den aanslag in de H. O. voor 1883. Korting werd verleend op de aanslagen van de volgende personen, voor minderjarige kinderen Ph. De Leef, A. Loekemeijer, B. H. Esser, J. H. Geselschap, J. Van der Sta, J. Callier, T. Tim merman en F. Timmerman. De volgende aanslagen werden vernietigd wed. C. Scheijbeler, F. Snijders, H. P. Snijders, wed. Elslander, H. Van Kampen, S. Van Opbergen, Z. G. Belderok en W. Bekker. Gewijzigd werden de aanslagen van J. H. Beenhouwer en D. Kemeling van de 3e naar de le; D. Van Poelje van de 4e naar de 3e C. Mommaas van de 8e naar de 3e, J. A. Storte- wagen van de 4e naar de 3"; A. Van Unen van de 6e naar de 4e wed. G. A. Huijbregtse van de 9e naar de 4e; J. Spaeter van de 7e naar de 5e; A. Jeronimus van de 10e naar de 8eP. H. Van Meerbeek van de 9e naar de 8=S. J. Lemmers en P. Van Ganzen van de 13e naar de 10eJ. B. Kuiper van de 13e naar de 12e, en J. P. Peeters van de 14e naar de 13e klasse. Afgewezen werden de verzoeken vanC. M. Kruijsse, J. Groenenberg, C. Malipaart, H. Mink, J. Rondel alle le kl., W. Leijnse, K. H. De Ivoki L. Elias, J. J. Vlekke, I. Cadée, J. J. Haars en I. Cadée, alle 2» kl.G. T. H. Frank, F. Van Tatenboven en H. Vogelvanger, 3e kl.F. J. Van den Hout, M. E. Rubber en J. Borger 4° kl.T. G. de Boer, W. Lagaajj Iz., D. J. De Leeuw en D. Van der Meijde 5» kl.F. Van de Velde 6e kl.C. P. Nobbes 7e kl.J. Dronkers 9e kl. A. E. Edelman, 10e kl,P. De Bruijne, J. A. Van Hoek en A. Adriaanse 12° kl. Het le suppl. kohier voor den H. O. voor 1883 werd vastgesteld tot een bedrag van 623.77. De begrooting voor 1884 werd overgelegd, in ontvang en uitgaaf 257.239.84 beloopende onder dit cijfer is echter begrepen eene som van ƒ100.000 op prolongatie uit te zetten en op te nemen. Achtereenvolgens werd besloten tot aanwijzing van een post voor de betaling van de toegekende gratificatie aan het hoofd van school B, tot vast stelling van de pensioens-bijdrage voor de leeraren der burgeravondschool, terwijl eindelijk een crediet van ƒ15 verleend werd tot bet toekennen eener schadeloosstelling aan Daane voor gemis van gras gewas, ten gevolge van aanleg van werken. Donderdag zal het muziekkorps der dd. schut terij op het Molenwater alhier het volgende programma ten gekoore brengen Marsch; Wals, Weiss; Ouverture, Clément; Fant. uit Donizettis opera, Lucie de Lammermoor, A. de Jong; Mazurka, Ascber; Air, Louis XIII, Fant. uit Mozarts opera Don Juan, A. de Jong. Arneintiïden, 28 Aug. Yolgens de gemeen terekening over 1882, bedragen de ontvangsten uw spel wel wat hoog is. Men zet hier nooit meer dan tweehonderd vijf en zeventig roebels op." »Goed," zei Herman „maar geldt mijn kaart, ja of neen." Tchekalinski boog toestemmend. »Ik wilde u slechts doen opmerken," zei hij »dat ik, hoeveel vertrouwen ik ook in mijn vrienden stel, alleen tegen comptant geld kan spelen. Ik ben volkomen overtuigd dat uw woord zoo goed is als goud; maar voor de orde van het spel en het gemak der berekeningen zult gij mij zeer verplichten indien gij het geld op uw kaart wilt zetten." Hermann baalde een papier uit den zak, dat hij aan Tchekalinski gaf. Deze bekeek het even en legde het op de kaart van Hermann. Hij keerde de kaartenrechts kwam een tien links een drie. »Ik win," zei Hermann, op zijn kaart wijzende. Er ging een gemompel onder de spelers op. De wenkbrauwen van den bankier werden even saamgetrokkendoch weldra verscheen de gewone glimlach weer. »Wilt gij afrekenen?" vroeg hij aan den winnende. »Als gij zoo goed wilt zijn Tchekalinski nam eenige bankbiljetten uit zijn portefeuille en betaalde terstond. Hermann stak zijn winst op en verliet de tafel. Naroumof wist niet hoe hij het had. Hermann dronk een glas limonade en ging naar huis. 38676.83%, de uitgaven 31988.75J en mitsdien het batigslot ƒ5687.07 waarvan echter in 1884 aan het rijk moet worden gerestitueerd ƒ4620.98) wegens in 1882 te veel genoten vergoeding, krachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs. De begrooting voor 1884, bedraagt in ontvang en uitgaaf 14329.46. De kosten voor het lager onderwijs zijn uitge trokken op 4477.20. Yerselte. De begrooting voor 1884, zooals zij den raad is aangeboden, bedraagt in ontvang en uitgaaf 15786.19. De kosten van het onder wijs zijn geraamd op 5398, waarvan voor jaar wedden 4460. 'tls te verwachten dat dit jaar verscheidene gemeentebegrootingen zullen worden afgekeurd, daar van hooger hand is voorgeschreven dat jaar wedden voor het volle getal onderwijzers volgens de wet geëischt, moeten worden uitgetrokken, aan welk voorschrift waarschijnlijk sommige gemeen tebesturen niet zullen bunnen of willen voldoen. Alhier is heden door den gemeente-geneesheer bij bet gemeentebestuur een sterfgeval aangegeven hetwelk veroorzaakt is door cholera nostras. De lijder, een man van ongeveer 50 jaren, is gisteren avond na eene ziekte van 10 uren bezweken. Een paar dagen te voren moet hij reeds onwel geweest zijn. Het schoone weder van de laatste dagen heeft een paar ondernemers hier, en naar men zegt ook te Krabbendijke, verlokt nog eenige pannen te water te brengen. Het melken schijnt dus nog niet geëindigd te zijn. Overigens is de aanslag van oesterzaad op de Yersche banken nog al uit eenloopend doch over 't geheel slecht. Die de eerste week pannen op de banken beeft kunnen brengen is er het best aan toe. Men boort spreken van 2 of 3 oestertjes per pan, de allerbeste een dertigtal, doch deze gevallen zijn zeer schaarseh. De opening van het verzendings-seizoen is door de groote oesterhandelaars bepaald op 1 Sept. De oud-minister mr Modderman beeft Maandag te Wiesbaden een derde operatie ondergaan, die goed is afgeloopen. De lijder is zeer zwak. De heer Yolck schrjjft ons Ook het tweede stoomschip is Maandag in zee gestoken ter opsporing van de Varna, bovendien met order Yaigatz te exploiteeren. Het schip heet Georgy, heeft 90 paardenkracht en meet 250 ton, de machines zijn in uitmuntenden staat en de romp werd door experts volkomen zeewaardig ver klaard. De Georgy lag, voordat het definitieve telegram van vertrekken werd afgezonden reeds te Solombala, voorhaven van Archangel, en zou na ontvangst van bedoeld telegram dadelijk zee kiezen. Als geleider is medegegaan de heer Ro- buseh, oud Russisch ambtenaar, die o. a. laatst door zijn regeering werd gezonden tot verkenning van het poolstation op Nova Zembla te Karmakuli. Deze zaakkundige dient tevens ter controle van de uitvoering. Den volgenden avond keerde hij bij Tcheka linski terug, die weêr aan het geven was. Her mann ging naar de tafelditmaal haastte men zich plaats voor hem te maken. Tchekalinski hoog beleefd tegen hem; Hermann wachtte een nieuw spel af, nam een kaart en zette er zijn zeven en veertig duizend roebels, benevens zijn winst van den vorigen avond, op. Tchekalinski begon te keeren. Rechts kwam een boerlinks een zeven. Hermann vertoonde een zeven Er volgde een algemeene kreet van verbazing. Tchekalinski was blijkbaar niet op zijn gemak; bij telde zijne vier en negentig duizend roebels en stelde ze Hermann ter hand, die ze met de grootste kalmte aannam, opstond en heenging. Den volgenden dag keerde bij op het gewone uur terug. Iedereen verwachtte hem, de generaals en de hooge ambtenaren hadden hun whisttafels in den steek gelaten om dit buitengewone spel te aanschouwen. De jonge officieren verlieten hun divans, al de bedienden verdrongen zich in de zaal. Iedereen schaarde zich om Hermann heen, en zoodra hij de speelzaal betrad, hielden al de overige spelers op en vestigden met gespannen aandacht hunne oogen op den bankier, die hem met een bleek gelaat, doch steeds glimlachend, zag naderen en zich gereed maakte om alleen tegen hem te spelen. Zij namen ieder een spel kaarten. Tchekalinski mêleerde en Hermann nam af; daarop nam hij een kaart en bedekte die met bankbiljetten. Het geleek op de toebe- Op de Ellida wordt door onzen consul te Ham- merfest medegezonden de ijsloods Hendrik Manzika> die gedurende 15 jaren rjskapitein was en zeven reizen op de Karazee maakte. Nog moet ik melding maken van een brief dei- firma Lange Sohns in Bremen, aan wie ik ver zocht heb voor ons het uitloven der premie te seinen naar Siberië, opdat deze tijding ook den kapitein der Louise zou bereiken. Woordelijk schreef mij de firma misschien zal het bericht den heer kapitein Dalman niet bereiken, doch al zou hij niets weten van de uitgeloofde belooning, zal hij doen wat in zijn vermogen is om uw land- genooten te helpen. Het terugbrengen van de expeditie werd verleden jaar reeds afgesproken tusschen het instituut en de voor ons zoo wel willende firma. Ten laatste iets over de middelen. Gelijk men gezien zal hebben publiceerde (gra tis) de Amsterdammer, dagblad voor Nederland reeds twee lijsten van giften en toezeggingen voor opsporing der Varna, terwijl ook de andere bladen hun bedragen en de totalen annonceerden. Deze week zal ik aan de bladen opgeven, hoeveel van deze totalen behoort tot de cautie, tot dekking der onkosten of betaling der premie. Dank zij de firma De Yos en Zoon, assuradeurs te Amsterdam, werden op de Ellida afgesloten ƒ20,000 te Amsterdam en 3200 pond te Londen, makende 58,400, terwijl de Georgy geheel ver zekerd werd, n. m. te Amsterdam voor 20,000 en te Londen voor 1300 pond, samen 35,600. De groote kosten in acht nemende zal men zeker alle krachten inspannen om financieele moeilijkheden te voorkomen. De last voor éen paar schouders te zwaar, wordt licht als velen willen mededragen. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende vast stelling van een nieuw reglement voor de konink lijke militaire academie. Blijkens nader bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Port-au-Prince, zijn door de regeering der republiek Haïti, bij besluit van 24 Juli 11., de havens van Port-au-Prince, Léogane en Jacmel in staat van blokkade verklaard. Blijkens mededeeling van het consulaat-generaal der Nederlanden te Hamburg, is, met het oog op het onlangs aldaar uitgevaardigd verbod van in voer van varkens, varkensvleesch en worst van Amerikaansohen oorsprong, door den senaat be paald dat gezagvoerders van te Hamburg aanko mende zeeschepen die Amerikaansch varkensvleesch als proviand aan boord hebben, verplicht zijn hiervan, terstond na de aankomst, zoowel bij het bestuur der kaaien als bij het declaratiebureel aangifte te doen onder nauwkeurige opgave der hoeveelheid. Overtredingen van dit voorschrift hebben ver beurdverklaring en. geldboete tengevolge. Yolgens den Haagscben correspondent der Zutph. Ct. is de minister van binnenlandsche zaken nog reidselen voor een dnel. Er heersehte diepe stilte in de zaal. Tchekalinski begon te keeren, zijne banden beefden. Rechts kwam een vrouw; links een aas. »Het aas wint," zei Herman, en legde zijn kaart open. »Uw vrouw verliest," zei Tchekalinski op hlomzoeten toon. Herman sidderdein plaats van een aas had hij schoppen vrouw voor zich. Hij kon zijn oogen niet gelooven en begreep niet hoe hij zich zóo had kunnen vergissen. Hij hield de oogen zoolang op die noodlottige kaart gericht, tot hij zich verbeeldde dat die schoppen vrouw tegen hem knipoogde en spottend glimlachte. Met ontzetting merkte hij een bijzondere gelijkenis op tusschen die schoppen vrouw en wijlen de gravin »Leelijk, verwenscht oud wijf!" gilde hij verschrikt. Tchekalinski haalde met éen streek zijn geheele winst naar zich toe. Hermann zat langen tijd onbewegelijk, als versuft. Toen lip eindelijk de speeltafel verliet volgde er een oogenblik van druk gepraat. »Een groot dobbelaar zeiden sommigen. Tchekalinski mêleerde de kaarten en het spel werd voortgezet. Besluit. Hermann is krankzinnig geworden. In het hospitaal van 0boekhof is hp n° 17. Hp antwoord^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1