Veldmanoenvres der 3e Divisie Infanterie. in. Zeeland—Noord-Brabant. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. 1884, en tengevolge van het vertrek naar elders van den heer Overman. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van mr. A. E. .T. Modderman, minister van staat, blijven dezelfde. Zal 's Gravenhage ooit door electriciteit worden verlicht? Deze vraag zal eerlang in den Haag- schen gemeenteraad behandeld moeten worden naar aanleiding van een adres, door de Neder- landsche maatschappij voor electriciteit en metal lurgie, aldaar gevestigd, aan den raad ingediend. Genoemde maatschappij vraagt „tot wederopzeg- gings toe of voor een nader vast te stellen termijn vergunning om in de gemeente 's Gravenhage te mogen aanleggen, zoo onder als boven den grond, de noodige kabels, welke moeten dienen voor de verlichting, door middel van electriciteit van straten en pleinen, zoowel als van particuliere woningen, en voor het vestigen tot dat doel van een centraal station in de kom dier gemeente, waar de noodige werktuigen kunnen worden op gesteld". De adresseerende maatschappij heeft de tegen werping voorzien, dat de concurrentie, welke op die wjjze aan de gemeente wordt aangedaan, van nadeeligen invloed zal zijn op den financieelen toestand der gemeente, bepaaldelijk op de finan- cieele uitkomsten der exploitatie van de gemeente- gasfabriek. Zij heeft daarom naar een middel ge tracht om aan de behoefte aan electrische ver lichting te voorzien en tevens de financieele belangen der gemeente te bevoordeelen. Om die reden doet zij haar verzoek vergezeld gaan van het aanbod om onder nader met den raad vast te stellen voorwaarden en voor een tijdvak van min stens 25 en hoogstens 40 jaren, de exploitatie van de gemeente-gasfabriek met al wat er bijhoort van de gemeente over te nemen. Behalve exploitatie der gemeente-gastabriek lacht der maatschappij nog een ander middel toe: zij is namelijk bereid om, mocht de raad de ex ploitatie niet willen verleenen, de gasfabriek in haar geheel té koopen, aan welken koop dan eene aan haar, adressante, te verleenen concessie van minstens 35 jaren zoude worden verbonden voor het verlichten der gemeente zoowel door middel van gas als door middel van electriciteit". Ten bewijze van den ernst harer aanbieding is de maatschappij bereid om bij den aanvang van de onderhandelingen over den aankoop der fabriek een waarborgsom van 2 ton te storten. Het hoofdbestuur van het Genootschap van nij verheid te Groningen heeft besloten tegen 100 belooning en eene zilveren medaille des genootschaps uit te schrijven de prijsvraag eene in de Neder- landsche taal geschrevene, duidelijke, beknopte en populaire voorstelling van den tegenwoordigen stand der meteorologische wetenschap, benevens een uitgewerkt plan, waarnaar de telegraphische weerberichten der hoofdstations op de goedkoopste en spoedigste wijze in de provincie kunnen dienst baar gemaakt worden voor landbouw en nijverheid. Door de jury voor de tentoonstelling van de Geldersche maatschappij van landbouw te Deventer is aan de wed0 J. C. Massee en zn te Goes de 2° prijs, verguld zilveren medaille, toegekend voor grasmaai werktuigen Zoo als gisteren onder laatste berichten werd medegedeeld, seinde Reuter gisteren middag 12 uur uit Batavia In den afgeloopen nacht hadden vreesetjjke uitbarstingen plaats op het vulkanische eiland Krakatau in straat Sunda. De slagen werden tot in Soerakarta gehoord, terwijl de aschregen tot in Cheribon is neergevallen. De vulkanische gloed was te Batavia zichtbaar. Serang was in volslagen duister gehuld, terwijl daar steenen neervielen. Ook te Batavia heerschte bijna volkomen duisternis en gisteren avond werden alle gaslichten uitgedoofd.' Het is onmogelijk met Anjer te communiceeren- Men vreest voor ernstige rampen op verscheidene punten tusschen Serang en Anjer. Bij Anjer is een geheel dorp door overstrooming der rivier weggespoeld, veroorzaakt door het plot seling binnenstroomen der zee op de kust. Hermann verbeeldde zich dat het zijn oude meid was en vroeg zich af wat die in dit nachtelijk uur bij hem kwam doendoch de witte gedaante stapte snel de kamer door en stond in een oog wenk bij het voeteinde van zijn bed. Nu her kende Hermann de gravin »Ik kom tegen mijn wil tot u," sprak zjj op vasten toon. »Ik ben gedwongen om uw ge bed te verhooren. Drie zeven aas daar mede zult gij achter elkaar winnenmaar gij moogt slechts met éen kaart in de vier en twintig uren spelen en daarna uw geheele leven niet meer Ik vergeef u mjjn dood, mitB gij mijn gezelschaps juffrouw, Lisabetta Iwanowna, huwt." Bij deze woorden keerde zij zich naar de deur en vertrok al sloffende. Hermann hoorde haar de voorkamerdeur open- stooten en zag een oogenblik later een witte ge daante voorbij het venster gaan en weer even stil staan om naar binnen te zien. Hij zat eenigen tjjd als versuftstond toen op en begaf zich naai de voorkamer. Zijn beschonken oppasser sliep op den grond en hij had moeite om hem wakker te krjjgen. Die kon hem dus niet de minste in lichting geven. De deur der voorkamer was op slot. Herman keerde naar zijn kamer terug en schreef terstond al de bijzonderheden van dit vizioen op. t Van 10—15 September zal te Leiden het zesde internationale congres der Oriëntalisten wordefi gehouden. Dr A. Keunen zal, wegens het over lijden van den hoogleeraar Dozy het voorzitter schap bekleeden. Dr Kern is onder-voorzitter, dr De Goeje en dr Tiele secretarissen en dr W. Pleyte fungeert voor penningmeester. Het congres wordt verdeeld in 5 sectiën. De algeineene zit tingen, (twee) hebben plaats in de gehoorzaal, die der sectiën in het universiteitsgebouw. Reeds is de opgaaf van ruim veertig belangrijke onder werpen ingekomen, waaronder de Egyptologische studie van eene Engelsche dame, miss Amalia B. Edwards te Londen, en zeventien van Nederland- sche geleerden. Tot de eigenaardige feestelijkheden, welke tot verpoozing van de wetenschappelijke werkzaam heden zullen dienen, behoort een bezoek aan de internationale tentoonstelling, met de ontvangst der leden door het gemeentebestuur van Amster dam. Voorts zal er in het gemeenelandshuis van Rijnland een tentoonstelling van handschriften, boeken en kleine voorwerpen worden gehouden, belangrijk voor hen, die zich wijden aan de Oostersche studiën. Het is opmerkelijk, hoe spoedig een soldaat zich. onder verschillende omstandigheden te huis gevoelt Boxtel is tijdelijk herschapen in eene militaire kolonie officieren van alle rangen en wapens kri oelen door elkander als een zwerm bijen. Menig hartelijke handdruk getuigt van het geluk dat vrienden ondervinden, nu zij elkander weder zien, en talrijke herinneringen aan te zamen ge deelde vreugde en smart, worden uit het vergeet boek opgerakeld. De stemming onder den troep is uitstekend, de gezondheidstoestand laat niets te wenschen over, terwijl over de verpleging bij de ingezetenen met veel lof wordt gesproken. Zaterdagavond te 7 uren was door de genie troepen reeds eene telegrafische verbinding gemaakt tusschen het station Boxtel en het gemeentehuis, alwaar het bureau van den staf der divisie is ge vestigd. Van daar uit gaat eene leiding naar het kwartier van den generaal-majoor divisie-comman dant. Om 8 uren gaf het muziekkorps van het 3do regiment-infanterie eene uitvoering op de markt te Boxtel, waarbij het van de zijde der burgers en militairen niet aan belangstelling ontbrak. De Boxtelsche harmonie liet zich evenmin on betuigd en gaf Zondagavond eene uitvoering ten beste, die naar algemeen genoegen afliep. Door den leider der manoeuvres werd dien avond te uur de order uitgevaardigd, dat den 27en Augustus des morgens, bij de concentratie der brigades, de oorlogstoestand zou intreden. Het algemeen strategisch denkbeeld voor de manoeuvres van 26 Augustus tot 6 September a. is Eene Nederlandsche brigade is in en om Boxtel gekantonneerd, met het doel om het westelijk deel van Noord-Brabant te beschermen tegen een inval eener vijandelijke troepenmacht van uit het oosten. Eene vijandelijke afdeeling (6de reg.-inf.) is bij Roermond de Maas overgetrokken en reeds tot Eindhoven genaderd. Haar doel is zich meester te maken van de spoorwegbrug over het Hollandsch diep bij Moerdijk." Als een vervolg daarvan werd aan de le brigade voor den 27oa opgedragen om te 8j uur naar Eind hoven te marcheeren, ten einde de vijandelijke af deeling, die zich aldaar heeft vertoond, te verdrij ven. Op dat tijdstip vereenigden zich alle troepen op een aangewezen punt en werd de marsch naar Eindhoven aangevangen. Aan eene afdeeling cavalerie was de taak opge dragen om het terrein voorwaarts van Best in de richting Eindhoven (Sonsche en Bestsche heide) te verkennen. Spoedig na aankomst op deze heide stootte deze afdeeling op den vijand, en ontwikkelde zich een gevecht, dat grootendeels op de Bestsche heide werd geleverd. Hoewel het aan de le brigade niet gelukte aan YL Twee vaste denkbeelden kunnen evenmin in éen hoofd bestaan, als twee voorwerpen gelijktijdig dezelfde plaats kunnen innemen. Drie zeven aas wischten weldra in de verbeelding van Hermann de herinnering aan de laatste oogen- blikken der gravin uit. Drie zeven aas waren hem nooit uit de gedachten en kwamen hem telkens op de lippen. Als hij op straat een jong meisje tegen kwam, zei hij bij zichzelf Wat een lief figuurtje; zij lijkt op harten drie!" Vroeg men hem hoe laat het was, antwoordde hij»Kwartier voor ruiten zeven." Iedere dikke man dien hij ontmoette, deed hem aan een aas denken. Drie zeven aas vervolgden hem in den droom en verschenen hem onder al? lerlei vormen. Hij zag de drieën opengaan als magnolia's grandijlora's. De zevens vormden go- thische bogen en poortende azen vertoonden zich in de gedaanten van monsterachtige spinne- koppen, die van de zoldering afhingen. Al zijne gedachten bepaalden zich op éen puntHoe zou hij van dit duurgekochte geheim gebruik maken Hij dacht erover om verlof te vragen en op reis te gaan. In Parijs zou hij wel een speelhuis vinden, waar hij in drie keeren fortuin kon ma ken. Het toeval redde hem weldra uit de verle genheid. Te Moskou bestond een club van rijke speler de opdracht te voldoen om den vijand te verdrijven, bleek toch het doordringen van dezen eene onmo gelijkheid te zijn, en werden de stellingen door beide partijen behouden. Nadat door den leider het gevecht voor ge ëindigd was verklaard, keerden de verschillende korpsen naar hunne kwartieren terug. Het 2e bataljon, dat te Middelburg garnizoen houdt, keerde te 4j uur in de kantonnementen terug. Het 4e bataljon uit Ylissingen betrekt heden avond de voorposten, ten einde met den vijand voeling te houden, op de bovengenoemde heide. De leider vestigt heden zijn hoofdkwartier te Oirschot. Losse opmerkingen van een bewoner van een der Zeeuwsche eilanden. (S'ot). De lezer merkt wellicht opdoor de concur rentie, die al deze would be industrieelen elkander aandoen, moeten de verdiensten toch maar weinig- beduidend zijn. Ik antwoord daarop: die concur rentie is niet zoo bijster groot, daar het aantal eigenlijk gezegde arbeiders heel wat geringer is dan in Zeeland. Bijna ieder landbouwer is eigenaar. De groote verbrokkeling van den eigen dom en de lage prijs van den grond stellen bijna eiken Noord-Brabanter in staat zich een stuk grond aan te schaffen. De betrekkelijk geringe koeten van inspan maken het den boerenzoons gemakkelijk baas te worden. De invloed, dien deze toestand heeft op de werkkracht en den werklust der bevolking, behoef ik niet nader aan te toonen. Maar dewijl nu ieder huisgezin zijn arbeiders grootendeels onder zijn eigen leden vindt, wordt het getal werkelijke daglooners tot een zeer miniem cijfer gereduceerd. En wie onder hen dan nog overcompleet mochten zijn, schroomen niet in den drukken tijd hunne haardsteden te verlaten tot elders het werk is afgeloopen. De verklaring van de betrekkelijke welvaart laat zich dus vrijwel in deze woorden samenvatten men is er op uit. Evenals de lage Maasstreek scheiding maakt tusschen klei en zand, vormt zij ook de grens tusschen protestantisme en katholicisme. Benoorden die grens is de bevolking protestantsch van sterk geprononceerde calvinistische kleurdaar bezuiden heerscht de katholieke kerk. Het is opmerkelijk hoe sterk de invloeden dier beide kerkgenoot schappen in t oog springen, daar waar men een ineensmelting zou mogen verwachten. Het verschil spreekt uit alleskleeding, houding, aard, leef wijze, zelfs uit den spreektoon. Schoon allen even trouw »hun godsdienst waarnemen" (misschien wel daarom) steekt een zekere soort van losse gulhartigheid bij de katholieken sterk af tegen de stugge teruggetrokkenheid der protestanten. Welk een verschil in het gezellig verkeer Er is in het katholieke Noord-Brabant geen dorpje zoo klein, ot het heeft zijn vereeniging zanggezelschap, har monie, boogschutterij, gilde enz. Van deze dingen is in de meeste protestantsehe gemeenten geen spoor te vinden. Ik geloofde oorzaak daarvan zit hierin, dat de protestant, zij het dan ook onder den invloed zijner leer, »niet de kunst machtig is, zich op een fatsoenlijke wijze te vermaken." Over 't algemeen is de katholiek opgeruimd, de protestant stijf, ernstig. De eerste zingt voor en uit genoegen en oefent zich op de lie dertafel", de laatste zingt een psalm bij een glas water of straatdeuntjeseen zang- of rederijkersgezelschap is hem een gruwel. Terwijl de eerste uitspanning zoekt op kolf- of beugel baan, gaat de laatste op ter oefening. Terwjjlde eerste een destinatie geeft aan zijn pijl, vermeit de laatste zich in de leer van de predestinatie der kinderen Gods en des satans. Het gevolg is, waar de gelegenheid zich voordoet, de eerste zich werkelijk, de laatste zich slechts schijnbaar ver maakt; dat de eerste zich ontspant, waar de laatste overslaat tot losbandigheid. Wie leert hen „wijs heid zoeken, met een lach" Men mocht dat menigen protestantschen Zeeuw ook wel leeren. Een enkel woord nog ter vergeljjking van het lager onderwijs in Noord-Brabant en Zeeland. Het peil, waartoe de openbare school in beide provinciën haar leerlingen brengt, staat over 't ge- onder voorzitterschap van den beruchten Tcheka- linski, die zijn geheele leven met spelen door bracht en millioenen verzameld had, daar hij al tijd bankbiljetten won en slechts zilvergeld ver loor. Zijn huis was prachtig ingericht, zijn keuken was voortreffelijk, en zijn gastvrijheid had hem tal van vrienden en het algemeen aanzien bezorgd. Dit gewichtig personaadje verscheen op zekeren dag te St Petersburg. Alle jongelieden spoedden zich naar zijne salons, 'vergaten hunne bals en andere vermaken, ter wille zijner speelavonden en verkozen de emoties aan de groene tafel verre boven de bekoorlijkheden der schoonen. Hermann werd door Naroumof bij Tchekalinski gebracht. Zij kwamen door een reeks van ver trekken, met beleefde en dienstvaardige bedienden. Overal was het vol. Generaals en hooge ambte naren speelden whist. Jongelieden lagen op divans uitgestrekt, ijs te eten en lange pijpen te rooken. In de groote zaal zat de heer des huizes aan een lange tafel, waaromheen zich een twintigtal spelers verdrongen, en hield een pharobank. Hjj was iemand van omstreeks zestig jaren, met sneeuwwit haar en een zacht, edel gelaat, waarop men wel willendheid en opgeruimdheid las. Zijn oogen schitterden en op zijn gelaat zetelde een voort durende glimlach. Naroumof stelde hem Her mann voor. Tchekalinski gaf hem terstond de hand, heette hem welkom, zei dat hij niet ge woon was bij zich aan huis complimenten te maken en ging voort met geven. heel genomen gelijk; zoo er verschil mocht bestaan, dan is dit voorzeker ten gunste vanN.-B. Vooral in de laatste 20 jaren is daar te dien opzichte een merkelijke vooruitgang waar te nemen. De verschillende oorzaken daarvan kunnen hier onbesproken blijvenmaar voor een deel ligt de reden er van ook in het minder enorme school verzuim. Daar kent men ze niet, die 11 tot 17jarige knapen, die van de 12 maanden er 3 of minder de dagschool bezoeken. De groote meer derheid komt en gaat geregeld. Men blijft leer ling der dagschool tot zijn 12e of 13e jaar en wordt daarna opgenomen in het korps der avond- schoolgangers. Het ras der leergierige dubbel gangers voor eenige weken treft men daar niet aan, tot groot voordeel van een ordelijken gang van zaken. Men versta mij wel. Ook in Noord-Brabant is het schoolbezoek niet wat het wezen moest, maar in vergelijking met Zeeland wint het verre den prijs. De materieele verzor ging van het onderwijs wil ik voorbijgaan, ware het alleen maar om den schijn te vermijden van parti pris. Ten slotte verzoek ik den geduldigen lezer het vorenstaande voor niets anders aan te nemen, als waarvoor het gegeven is, nl. eenige eenvoudige opmerkingen, op een tochtje in Noord-Brabant gemaakt. pensioenen. Pensioen verleend aan o. G. E. Gerlach, gewezen griffier bij het kantongerecht te Delft, ten bedrage van f919 'sjaars en aan mr A. Vau Deinse, gewezen rechter in de arr.-reehtbank le Leeuwarden, ten bedrage van f694 'sjaars. gbneesk. dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondh. le kl., de off. van gezondh. 2e kl. J. II. Heintjes, W. H. L. Borgerhoff Mulder en A. A. J. Quanjer, van gemeld personeel. Tijdelijk benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het leger in N. I., dr D. E. Siilzer. KOLONiëN. Gesteld ter beschikking van den Gouv.-gen. van N. I., om te worden benoemd tot rechterlijk ambte naar daar te lande, de heereu rnrs I. A. Nederburgh, C. H. A. Born, P. II. Fromberg, L. .1. Toxopens, A. W. A. van der Mey, J. van Davelaar, O. J. vanderMeulen A. Ellerman, S. ,1. Hirseh, A. 1). VV. de Vries, E. (zich noemende en schrijvende E. D.) von Franqneinont, C. L. Dankmeijer, C. P. du Cloux, G. II. I.angimeijer, jhr. A. J. van den Bergh en J. G. Pot (zich schrijvende Pott). De school der vereeniging Ambachtschool te Zierikzee, op 1 Januari opgericht met 2 leerlingen, telt er thans 8. De begrooting over het jaar 1883/84 bedraagt in ontvang en uitgaaf 683,80. De vereeniging telt 60 contribueerende leden en geniet van de provincie een subsidie van ƒ300 en van de gemeente een dito van 200. In de Standaard wordt de eerste lijst open baar gemaakt van de 5e jaar collecte voor de »scholen met den bijbel". Daarop komen o. m. voor Bath met 12.35 Wilhelmina-dorp met ƒ10.50 en Zierikzee met 190.39. Het totaal van 25 locale comités is 6284.90. Na het bedanken van den heer A. Tap is door de hervormde gemeente te 's Heerenhoek besloten voorloopig geen predikant te beroepen. Men wil hiermede wachten tot het eerstvolgende examen, in de hoop, dat zich dan een enkele herder dit onbeheerde kuddeke aantrekken zal. De onder vinding echter dat het meerendeel dezer hoeders, onder biddend opzien naar Boven, de wolligste schapen bij voorkeur opzoeken, maakt de hope voor de arme gemeente uiterst gering. Bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuwedorp is een tweetal van predikanten gemaakt uit de keeren S. Goslinga te Bolsward en C. Kuyper te Nieuw Vennip. De l"te luitenant der mariniers M. A. G. De Petit wordt, geplaatst aan boord van Zr M' sckroef- stoomschip Leeuwarden en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. Men scbrjjft ons uit Renesse Met uitzondering van enkele late stukjes is de oogst in deze streken binnen en voldoet vrjj wel. De landbouwer ziet met vreugde de rijk geladen aren, met meer vreugde dan de arbeider het door elkaar gewaaide graan voor het snijden aanzag. 'tWas voor hem veel meer werk voor hetzelfde geld. De landbouwers die er zoo machtig vroeg bij waren, dat zij het graan sneden lang voor het rijp was, hebben dit jaar verloren tegen hen die meer den tijd afwachtten. Ook hier is er veel kwaad onder de aardappelen, veel meer in de zand- dan in de kleisoorten. Onder de melkbeesten komen gevallen voor van een ziekte in de uiers. Voor 't gevoel schijnt het of zich schijven of harde brokken in de uiers vormen. Het spel duurde lang. Er werd op meer dan dertig kaarten gezet. Bjj eiken toer wachtte Tchekalinski om de winnenden tijd te geven om te verdubbelen, betaalde, luisterde beleefd naar de aanmerkingen en liet nog beleefder de hoekjes der kaarten glad strijken, die een verstrooide hand zich veroorloofd had om te krullen. Eindelijk was het spel uitTchekalinski mêleerde en maakte zich gereed om opnieuw te geven. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2