N° 203. 126* Jaargang. 1883. 29 Augustus. Woensdag SCHOPPEN VROUW, Nationale IVIilitie. Middelburg 28 Augustus. FEUILLETON. Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Oproeping van verlofgangers der lichting 1880. Eene Middelbtrrgsclie volks- zangschool. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooii, te Tholen: W. A. van Niedwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/3e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1880, behoorende tot de 2e Treïn- compaguie -van liet le regiment veld artillerie, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomenbenevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Donderdag den 6 September a., des voormiddags tusschen 10 en 11- uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich hij hun korps. Middelburg, den 28 Augustus 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De klacht over het gebrek aan zangkunst onder onze volksklasse wordt herhaaldelijk gehoord, en zeker niet ten onrechte. Wie bedenkt hoe op kermissen en hij andere gelegenheden deunen, en welke deunenworden uitgegalmd, die moet ten volle die klacht beamen; en tevens zal bij hem, zoo hij althans afkeerig van soezelig voort dommelen en vaardig is voor vooruitgang, voor verbetering van den bestaanden toestand, aanstonds de vraag opkomenop welke wijze kan dit ge brek, dit euvel worden verholpen Meer dan een jaar geleden heeft de vereeniging Vit het volk—voor het volk zich deze vraag gesteld, en naar aanleiding van de destijds rondgezonden stukken maakten ook wij eenige opmerkingen over ons volksgezang. Hoe het te verbeteren Niet alleen moet men pogen de „dichters" der straatdeunen te bewegen geene gemeene of zede- kwetsende rijmen in omloop te brengen, maar er is bovendien nog iets anders te doenvan een geheel anderen kant moet de zaak aangevat VAN PROSPER MERIMÉE. IV. Zij stond op, nam een sleutel uit een lade en gaf dien met de noodige inlichtingen aan Hermann. Hij vatte haar ijskoude hand, drukte haar een kus op het voorhoofd en vertrok. Hij ging den wenteltrap af en kwam in de kamer der gravin. Zij zat geheel verstijfd in haar stoel; haar gelaatstrekken waren volstrekt niet verwron gen. Hij bleef voor baar staan en bekeek baar eenigen tijd, als om zich van de vreeselijke wer kelijkheid te overtuigen, daarop betrad hij het donkere kamertje, tastte langs het behangsel, tot dat hij een deurtje vond dat op een trap uitkwam. Onder het naar beneden gaan kwamen hem allerlei zonderlinge dingen voor den geest. „Langs dezen trap zou men zestig jaren geleden op dit zelfde uur den een of anderen fat, met een gegal- lonneerden rok en een steek tegen de borst gedrukt, die sedert jaren begraven is, hebben kunnen verrassen, en eerst heden heeft het hart zijner vroegere geliefde opgehouden te kloppen," dacht hij onder anderen. Qnder aan den trap vond hjj weer een deur, worden, en dan kan de straatdeun, zoo mogelijk gezuiverd, voorloopig met rust gelaten worden. De vereeniging, die reeds door hare Floralia het schoone doel nastreeft om het leven van ons volk schooner en rijker te maken, heeft begrepen, dat het volksgezang alleen kan verbeterd worden door aan de kinderen zingen te leeren. Het zang onderwijs op de scholen draagt voor het volks gezang weinig vrucht, vermoedelijk wijl de klassen te talrijk, de onderwijzers niet genoeg met dit onderdeel hunner veelzijdige roeping vertrouwd, en de kinderen te ongelijk van aanleg zijn. Te Groningen, te Utrecht en te Rotterdam heelt men speciale zangscholen opgericht, waar de kinderen uit het volk kosteloos onderwijs kunnen ont vangen, en de pogingen die men daar gedaan heeft zijn met goeden uitslag bekroond geworden. Die gunstige resultaten in andere steden en de overtuiging dat ook Middelburg eene dergelijke verbetering ten zeerste noodig heeft, deden het bestuur van Uit het volkvoor het volk in Januari van dit jaar besluiten eene vergadering van eenige onderwijzers, muziekleeraars en belangstellenden bijeen te roepen, ten einde over de mogelijkheid der oprichting van eene zangschool voor kinderen uit de volksklasse van gedachten te wisselen. Als gevolg van deze vergadering is thans aan de huizen der ingezetenen een circulaire rondge zonden, onderteekend door het comité uit het bestuur der genoemde vereeniging: de heeren mr G. N. de Stoppelaar, W. Appel en L. K. v. d. Harst JJz., waarin een beroep wordt gedaan op aller medewerking teneinde bij voldoende gelde lijke ondersteuning over te kunnen gaan tot de oprichting eener Middelburgsche volkszangschool. Het doel van zoodanige school wordt aldus om schreven »door de beoefening van de gronden der zangkunst op te wekken tot een beteren smaak voor den nationalen zang, en de liefde tot den zang aan te kweeken." Tot het ontvangen van onderwijs zullen toegelaten worden leerlingen van beider geslacht van openbare en bijzondere scholen, die den leeftijd van 10 jaren bereikt hebben, doch niet ouder dan 12 jaar zijn; zij moeten zich onder scheiden door goed gedrag, aanleg voor den zang bezitten en op zoodanig onderwjjs prijs stellen. Het onderwijs zal voorloopig althans kos teloos en aanvankelijk éen uur 's weeks op Woensdag of Zaterdag middag gegeven worden. Er zullen pogingen gedaan worden om tegen eene geringe jaarlijksche vergoeding gebruik te mogen maken van het benedenlokaal van het concert gebouw, ril reeds voor zangonderwijs gebezigd. De heer J. H. Thiel, onderwijzer aan 's rijks leer school alhier, heeft zich op verzoek der commissie bereid verklaard om tegen eene jaarlijksche tege moetkoming, gelijk die elders wordt gegeven, zich te belasten met het onderwijs in den zang. Het is duidelijk, dat zonder geldelijke onder steuning het onmogelijk is deze zoo zeer gewensehte zaak tot stand te doen komen en voortdurend in stand te doen blijven. Opdat de deelneming zoo algemeen mogelijk zij is de jaarlijksche contributie welke hij met den sleutel open deed. Zij bracht hem eerst in een gang en daarna op straat. V. Drie dagen na dien noodlottigen nacht, begaf Hermann zich 's morgens om negen uren naar het klooster, waar aan het stoffelijk overschot dei- gravin de laatste eer zou bewezen worden. Hij voelde geen wroeging en toch kon hij zich niet verhelen dat hij de moordenaar dier arme vrouw was, en bijgeloovig als hij was, voelde hij zich stellig overtuigd dat zij na haar dood een kwaden invloed op zijn leven kon uitoefenen, en verbeeldde hij zich dat hij haar geest kon bezweeren door haar begrafenis bij te wonen. De kerk was eivol en het kostte hem veel moeite om een plaats te vinden. Het lijk was op een rijk versierde katafalk onder een fluweelen baldakijn bijgezet. De gravin lag in de kist met de handen op de borst gevouwen, in een wit satjjnen kleed, en met een kanten muts op. De familie was rondom de katafalk geschaardde dienstboden in zwarte kaftans, met een strik op den schouder met de kleuren van het wapen en een kaars in de handde bloed verwanten in den zwaren rouw, kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen doch niemand was bedroefd, tranen zouden hier voor affectatie gehouden zijn. De gravin was zoo hoogbejaard, dat haar dood niemand verrast had en men had zich reeds sedert lang aan het denkbeeld gewend van begunstigers vastgesteld op 1 met vrijlating om tegen hooger bedrag toe te treden als donateur. Allen, die belang stellen in de verbetering van het volksgezang, en bovendien allen, die liefde koeréSrec voor het volk, die gaarne licht en vreugde helpen brengen waar vaak zooveel somberheid en troosteloosheid heerschen, aan die allen zij deze goede zaak warm aanbevolen Men schrijft ons uit Den Haag In al te korten en eenvoudigen vorm hebben de dagbladen medegedeeld, dat de heer De Bergh de uitgave zijner Haagsche Pennekrassen heeft ge staakt. Yan -de beweegredenen tot dit besluit wordt er geen woord bijgevoegd. Het publiek denkt nu misschien dat de Pennekrassen ophouden te verschijnen, zooals er zoo menige uitgave ein digt, namelijk tengevolge van gebrek aan belang stelling. Dit is echter het geval niet. De Penne krassen werden druk gelezen, en de heer De Bergh had er, uit industrieel oogpunt gezien, een aardig zaakje aan (hij bezorgde de uitgave zelf). Waarom er dan mede geëindigd Zijn wij wel onderricht, dan besloot de heer De Bergh niet vrijwillig tot de staking, maar werd dit besluit geprovoceerd door de regeering. De schrijver der Pennekrassen is namelijk ambtenaar van den Nederlandschen staat. Dat hij, ondanks die qualiteit, den hoofd commissaris van politie Yan Schermbeek herhaal delijk in zijne Pennekrassen op de vingers tikte, werd hem door dezen waardigheidsbekleder hoogst kwalijk genomen. Men herinnert zich, dat dezer dagen die hoofd commissaris een schriftelijke klacht indiende bij de regeering tegen den Pennekrasser, waarbij na drukkelijk op het ambtenaarschap van den heer De Bergh werd gewezen. Deze nu zou naar aan leiding van die klacht een wenk gekregen hebben die hem deed begrijpen dat hij te kiezen had tusschen zijne Pennekrassen en zijne betrekking als staatsambtenaar. De keus zal wel moeielijk zijn geweest, doch is ten slotte ten gunste van het ambt van adjunct commies beslist. Het publiek zal de Pennekrassen missen; door deze uitgave toch heeft de heer De Bergh menigen dienst aan de algemeene zaak be wezen, vooral op het terrein der gemeentelijke aan gelegenheden. Dat hij bij een groot deel van zijne medeburgers goed staat aangeschreven, is nog zeer onlangs gebleken bij de verkiezingen voor den gemeenteraad, toen hij een groot aantal stemmen bekwam. Dat had hij niet te danken aan zijne betrekking bij de administratie der ridderorden, maar aan zijne werkzaamheid als publicist. Zonder al wat de heer De Bergh in zijne Pen nekrassen schreef, te willen goedkeuren, meen ik te mogen zeggen, dat de wijze waarop aan die uitgave een einde is gemaakt, geen toejuiching verdient, als het tenminste waar is, dat hij dooi de regeering ia gemuilkorfd geworden. Zulk een systeem zou men wel in Pruisen verwachten, maar niet in Nederland, waar tot hiertoe ook in den ambtenaar de vrijheden van den staatsburger werden geëerbiedigd. dat zij er niet meer zijn zou. Een beroemd pre diker hield de lijkrede en schilderde in eenige eenvoudige, treffende zinsneden het heengaan des rechtvaardigen, die vele lange jaren besteed heeft om zich voor te bereiden op een Christelijken dood. »De engel des doods," zei de redenaar, »heeft haar weggenomen, te midden harer vrome overpeinzingen, in afwachting van den bruidegom, die des nachts komt." De dienst liep met de gebruikelijke plechtigheid af. Daarop kwamen de bloedverwanten de afge storvene een laatst vaarwel zeggen. Vervolgens trokken al de genoodigden in een langen stoet langs de baar en bogen voor de laatste maal voor haar, die gedurende zoovele jaren als een schrik beeld op hunne feesten verschenen was. De leden van haar huis kwamen het laatst. Onder hen merkte men de oude huishoudster van denzelfden leeftijd als de gravin op, die door twee vrouwen ondersteund werd. Zij had geen kracht meer om neer te knielen, maar hare tra nen stroomden toen zij de hand harer meesteres kuste. Ook Hermann naderde op zijn beurt de baar. Hij knielde een oogenblik op de met den- netakken bestrooide zerken neer, stond doods bleek op, beklom de treden van den katafalk en boog daar was het hem eensklaps alsof de doode hem spottend aanzag en met éen oog tegen hem knipte. Hij maakte een plotselinge beweging en viel achterover. Men haastte zich om hem op te richten. Op datzelfde oogenblik zonk Lisabetta in het voorportaal bewusteloos De vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Z. en N. Beveland zal zich op derde algemeene vergadering van de Ned. vereeniging van gemeente ambtenaren doen vertegenwoordigen. De heer H. G. Hartman jr, secretaris van Goes, is tot afgevaardigde benoemd. Benoemd tot stationschef te Rilland-Bath H. P. Monté thans 3e klerk te Goestot stationschef te Vught I. Hisselman thans stationschef te Rilland Bathtot stationschef te Vries-Zuidlaren H. J. Lammertink thans stationschef teVught, entot3eu klerk te Goes L. F. Paulssen te Wirdum GC.) Biiervliet, 26 Augustus. Alle ingezetenen waren heden op de been bij gelegenheid van een klein volksfeest, dat werkelijk goed slaagde. Zeven tien personen, waaronder de voornaamste inge zetenen, legden ritten af met kar of filbury, terwijl op verschillende afstanden met zand gevulde eieren waren neergelegd. 178 eieren werden stuk gereden, en de heeren M. Wadde van Rhoon, P. Lijbaart jr en P. G. de Jonge behaalden de prijzen. Het is duidelijk gebleken, dat dergelijke volksvermaken, des Zondags op kleine schaal gehouden, succes hebben. Te Caprijcke zal op 8 September, een feestdag der Roomscben, datzelfde Vlaamsche volksspel eier- koers zeggen onze zuidelijke naburen plaats hebben, waarbij 300 francs uitgeloofd worden. Zondag a. gaat ons fanfarengezelscbap Har monie naar IJzendijke om aldaar, gecombineerd met het muziekgezelschap dier gemeente, eene openbare uitvoering te geven. Het zijn prettige en voordeelige dagen voor zoo'n gemeente. Van daar, dat ze in alle gemeenten aan deze zijde der Schelde zooveel bijval vinden. Eene collecte der Unie voor de »school met den bijbel" is in deze en drie aangrenzende gemeenten gelukkig niet gehouden. De mazelen zjjn snel aan het afnemen. Gedeeltelijk gisteren onder onze laatste berichten opgenomen). *Coltjnsplaa,t, 27 Ang. Tal van meuschen waren heden morgen op den dijk om het vertrek der sleepboot Excelsior bij te wonen. Deze boot zou het gemaakte zinkstuk, ter grootte van 3500 M* op sleeptouw nemen om het naar de plaats zijner bestemming te brengen. Toen tegen den middag de wind heviger begon te worden was men weldra overtuigd, dat er van zinken geen sprake kon zijn. Tegen vijf uur bracht de sleepboot het stuk wederom naar hier op de slikken, tot gunstiger gelegenheid. Op Maandag den 10en Sept. a. zal in de ver gaderzaal van de staten der provincie Zeeland eene kiesvergadering worden gehouden ter vervulling van vier plaatsen in het college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland. Deze verkiezing heeft plaats tengevolge van het aftreden van de heeren Buteux, Mazure en Callenfels met 1 Januari ineen. Dit voorval stoorde gedurende eenige oogenblikken de plechtigheid derbegrafeniser ging een gemompel door de omstanders en een der bloedverwanten fluisterde een Engelschman, die naast hem stond, in het oor „Die jonge officier is zeker een onechte zoon van de gravin waarop de Engelschman: »0 antwoordde. Dien geheelen dag bleef Hermann ten prooi aan een buitengewone onrust. In de afgelegen restau ratie, waar hij altijd at, dronk hij veel meer dan hij gewend was, in de hoop van zich te bedwelmen, maar de wijn deed niets dan zijn verbeelding verhitten en de denkbeelden, die hem vervulden, verlevendigen. Hij ging vroeg naar huiswierp zich geheel gekleed op zijn bed en viel in een loodzwaren slaap. Toen hij ontwaakte was het nog nacht en de maan scheen in zijn kamer. Hij keek hoe laat het was, kwartier voor drieën. Hij had geen slaap meer, ging rechtop in zijn bed zitten en dacht aan de oude gravin. Op dat oogenblik trad er iemand op straat aan zijn venster, als om in de kamer te kjj ken en ging terstond weer verder. Hermann lette er tenauwer- nood opmaar na verloop van een paar minuten hoorde hij de deur zijner voorkamer opengaan- Hij meende dat zijn oppasser, beschonken als al tijd, van een nachtelijken tocht thuis kwam maar weldra vernam hij een onbekenden stap. Er kwam iemand binnen met zacht sloffende pantoffels aan. Zijn kamerdeur ging open en daar verscheen eene vrouw, geheel in het wjjtv

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1