N° 200. 126* Jaargang. 1886. Zaterdag 25 Augustus. SCHOPPEN VROUW, Gemeente Financien. Middelburg 24 Augustus. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit Blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. JBolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1884, met eene daartoe behoorende memorie van toelichting en bijlagen, ingevolge artikel 203 van de gemeentewet op de gemeente-secretarievoor een ieder ter inzage nedergelegd en aldaar tegen betaling van ƒ0.50 per exemplaar verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 24 Augustus 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, D. A. DRONKKRS L. B. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De Nederlandsche vereeniging van gemeente-amb tenaren zal op Donderdag 6 Sept. te Amsterdam bare derde algemeene vergadering houden. Er zullen twee bestuursleden moeten gekozen worden wegens periodieke aftreding van de heeren m' G. J. Pické en J. Bosch Bruist. Er zal be sproken worden de al of niet wenschelijkheid van het instellen eener examen-commissie, belast met het uitreiken van diploma's aan aspirant-secreta rissen en ambtenaren ter secretarie en in verband daarmede de vraagbehoort, ingeval die wen schelijkheid wordt uitgesproken, die commissie van staatswege te worden in het leven geroepen, of behoort, in afwachting van wat de hooge regeering in deze later zal doen, reeds nu, op initiatief eener bijzondere vereeniging, zoodanige commissie of commissiën te worden ingesteld en zoo de vergadering de laatste meening is toegedaan, op hoedanige wijze zal daaraan uitvoering gegeven worden Van verschillende vereenigingen zijn naar aan leiding van deze quaestie rapporten uitgebracht. Hoewel daaruit blijkt dat menige vereeniging het instellen van zulk een commissie wenschelijk acht, in den geest van het door de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in dezen genomen besluit, waren er toch ook die zich daarmeê niet konden ver eenigen. Zoo verklaarde de Vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in de provincie Noord- Holland daarmede niet te kunnen instemmen, gedeeltelijk omdat zij in beginsel is tegen de heerschende examenwoede, vooral op een gebied waar practische ontwikkeling meer onmisbaar werd beschouwd dan theoretische opleiding, ge deeltelijk wijl zij aan de uitvoerbaarheid van het plan twijfelt. Evenzeer achtte de Vereeniging\oan burgemeesters en secretarissen der voormalige plat telandsgemeenten in Walcheren de instelling van zulk een examen-commissie voor die gemeenten niet wenschelijk, aangezien de geringe bezoldiging der gemeente-secretarissen daar, gebaseerd op bet lage bevolkingscijfer dier gemeenten, oorzaak is, VAM PROSPER MERIMÉE. II. Na dien tjjd ging er geen dag voorbij zonder dat de jonge ingenieur voor baar venster op en neder liep, en weldra ontstond er tusschen ben een stilzwijgende kennismaking. Als zij aan haar borduurraam zat, voelde zij zijne tegenwoordigheid dan hief zij bet hoofd op en zag hein eiken dag langer aan. Hij scheen haar voor dit onschuldige gunstbewijs zeer dankbaar te zijnzij zag met den diepen, vluggen blik der jeugd, dat een donkere blos telkens zijne wangen kleurde, wanneer hunne oogen elkaar ontmoetten. Na verloop van een week begon zij tegen hem te glimlachen. Toen Tomski aan zijn grootmoeder verlof vroeg om haar een zijner vrienden voor te stellen, begon het hart van het arme meisje hevig te kloppen, en toen zij hoorde dat Naroumof bij de garde te paard was, speet het haar vreeselijk dat zij haar geheim aan dien onbesuisden Paul had prijs gegeven. Hermann was de zoon van een Duitscher, die zich jn Rusland gevestigd en hem een klein kapitaaltje dat men geen hoogere eischen aan de titularissen moet stellen, wil men niet verscheidene secretaris plaatsen onbezet zien, terwijl verder de gemeente besturen toch altijd de bevoegdheid hebben tot bet afnemen van een examen bij een eventueel talrijk opgekomen getal sollicitanten, zonder zich daarom te behoeven te binden aan examens van rijks- of particuliere commissiën. Eenzelfde gevoelen werd ook gedeeld door de Vereeniging van burgemeesters in de provincie Gro ningen. Yolgens haar waren de jaarwedden dier gemeente-ambtenaren zoo laag dat geen eischen van wetenschap gevraagd kunnen worden, terwijl pogingen, door haar aangewend om daarin ver betering te brengen, herhaaldelijk schipbreuk leden. De Provinciale administratieve vereeniging in Gelderland kwam het voor dat door het samen stellen van zoodanige commissie het voorgestelde doel niet zal worden bereikt, als zijnde men niet verzekerd van den steun der gemeenteraden, en dat slechts door eene regeling bij de wet het ge- wenschte doel kan worden bereikt. De begrooting der gemeente Middelburg voor 1884, die wij als naar gewoonte in haar geheel zullen opnemen, bedraagt in ontvang en uitgaaf 275,669,41. De begrooting voor de gasfabriek wordt 57,175 in ontvang en uitgaaf geraamd. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbeken den, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand Juli 1883. Mej. C. Van Wjjk, 's-GravenhageP. Van den Hoek, 's-GravenhageWillemse, Kruiningen; mevr. G. Andreae, Middelburg; P. Constandt, Moerdijk. Briefkaarten J. D. v. Dijk, Amsterdam. Het waa de uitdrukkelijke iveogoh van den overledene, mr J. H. De Laat de Kanter te Goes, dat de ter aarde bestelling van zijn stoffelijk over schot in den grootsten eenvoud zou plaats hebben. Geen toespraken mochten worden gehouden. Toen dus heden morgen op de begraafplaats te Goes die droeve plechtigheid geschiedde, mocht geen der aanwezigen een woord van waardeering spre ken, en bepaalde de oudste zoon zich slechts tot het uiten, namens de familie, van een enkel woord van erkentelijkheid aan allen die door hunne tegenwoordigheid eer hadden bewezen aan de nagedachtenis van zijn besten vader. Onder de aanwezigen merkten wij op het dage- lijksch bestuur van Goes, leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs aldaar, den arrondissements schoolopzienereenige onderwij zers, den deken der orde van advocaten hij de rechtbank te Middelburg, mr W. C. Borsius, tevens een goed vriend van den overledene. Door de afwezigheid, gedurende de vacantie, van vele leden der rechterlijke macht en tenge volge van de zitting der rechtbank, die heden plaats had, kon van die leden niemand tegen woordig zijn, hoewel het anders zeker van hunne zijde niet ontbroken zou hebben aan belangstelling bij eene plechtigheid, die zulk een waardig lid der balie gold. nagelaten had. Vast besloten om zijn onafhankelijk heid te bewaren, had Hermann zich tot wet gesteld om de rente van zijn kapitaaltje niet te gebruiken, van zjjn traktement te leven en zich geen enkele buitensporigheid te veroorloven. Hij was weinig mededeelzaam, zeer eerzuchtig en stelde zijne makkers zelden in de gelegenheid om zich op zijne kosten te vermaken. Achter een voorgewende bedaardheid verborg hjj hevige hartstochten en een teugellooze verbeelding, maar hij bleef zich zelf altjjd meester en had zich weten te bewaren voor de gewone uitspattingen der jeugd. Zoo had hij, ofschoon een speler in zijn hart, nooit een kaart aangeraakt, omdat bij begreep dat zijn for tuin hem (zooals hijzelf zei) niet veroorloofde om het noodige op te offeren in de hoop van het overbodige te verkrijgenen toch bracht bij ge- heele nachten aan de groene tafel door en volgde met koortsachtige spanning de wisselende kansen van het spel. De anecdote van die drie kaarten van den graaf De St Germain had zijne verbeelding sterk getroffen, en hij bleef er den geheelen dag aan denken. „Als die oude gravin," zei hij bij zichzelf, toen hij den volgenden avond door de straten van Petersburg flaneerde, »mij haar geheim toch eens toevertrouwdeAls zij mij die drie kaarten slechts wilde noemen 1 Ik moet mij laten voorstellen, haar vertrouwen winnen, haar het hof maken Ja en zij is zeven en tach tig jarenZjj kan deze week sterven, morgen Tholen, 24 Aug. Door den kerkeraad der N. H. gemeente is een verzoekschrift aan den gemeenteraad ingezonden om geen kermis te doen houden. De aangevoerde gronden betreffen zoowel de quaestie der zedelijkheid als de besmettelijke ziekten. *St.-Annala,n<l, 24 Aug. De door regenten van het weezen-armbestuur vastgestelde rekening over 1882/83 werd heden door den gemeenteraad goed gekeurdde ontvangst bedroeg 5052,37 en de uitgaaf 4069,28, zoodat de rekening een goed slot van ƒ983,09 oplevert. De begrooting van dat bestuur werd ook behan deld en goedgekeurd, zijnde in ontvang op 4964 en in uitgaaf mede op 4964, Zoo als in ons vorig nommer onder de Laatste berichten medegedeeld werd, bezochten gisteren de koning en de koningin incognito de tentoonstelling te Amsterdam. Z. M. de koning, wiens uiterlijk weerkrachten gezondheid teekent, voerde voortdurend een leven dig gesprek zoowel met de personen die hem bege leidden als met de verschillende inzenders, en menig adreskaartje werd door Z. M. medegenomen. Ook met het bewakend personeel, de militairen, voor welke eereposten de verschillende natiën zonder uitzondering hunne s>kranigste" exemplaren hebben gezonden, wisselde Z. M. nu en dan vrien delijke woorden. Een Turksch koopman, neerge hurkt op eene tafel in de midden-galerij, genoot de eer de zakdoeken van H. M. de koningin en van hare dames met een droppel rozenolie te parfumeeren. In 't gebouw der Surinaamsche inboorlingen en in de Javaansche kampong had het onderhoud met 'sjioning? njiderdaneu uit üe Jieerlii'iügalartïdeii plaats, door tusschenkomst van den heer Mackintosh voor de eerstgenoemden, en van den heer Bosscher voor de Javaantjes. Omtrent dit allercurieust bezoek, dat de vorste lijke personen uitmuntend voldeed, meldt het Handelsblad Toen HH. MM., na even door den heer Mackin tosh te zijn toegesproken, bij de Surinamers bin nentraden, stonden ze in een groepje bijeen. De vrouwen in bet midden met de kleintjes, rechts de naakte heeren, links de met hun veeren hoofd tooisels gesierde Indianen. De koning en de koningin traden naar hen toe. Aanvankelijk maakte de blijdschap, die ze aan den dag hadden gelegd toen hun de aanstaande komst werd gemeld, plaats voor stomme verba zing. Een der heeren bleef zelfs met de oogen naar den grond geslagen staan. Langzamerhand kwam er moed in, en ieder der mannen en vrou wen bood den koning en der koningin een ge schenk aan. De een 'n mandje, de ander 'n kruikje, een derde een portret, weer een ander een groote mand enz. enz. en alles werd met de meeste vriendelijkheid aangenomen. Met de vrouwen die zoo wat Hollandsch pratenwisselden de vorstelijke personen vriendelijke woorden, en door tusschenkomst van den heer Mackintosh spraken wellicht reeds Bovendien is er misschien geen woord waar van de heele historieNeen, zuinigheid, matigheid en arbeid, dat zijn mijne drie gelukskaartenDaarmede zal ik mijn kapi taal verdubbelen, vertiendubbelen. Die zullen mij mijn onafhankelijkheid en mijn welzijn verze keren." Aldus voortpeinzende, bevond hij zich eensklaps in een der hoofdstraten voor een ouderwetsch huis. De straat was versperd door de vele rijtui gen, die een voor een voor dien schitterend ver lichten voorgevel stilhielden. Uit elk opengaand portier zag hij nu eens een sierlijk dames voetje of de hooge stevels van een generaal te voorschijn komen, afgewisseld met opengewerkte kousen of Fransche schoentjes. Pelsen en mantels trokken in statigen optocht een reusachtigen Zwitser voorbij. »Aan wie behoort dat huis?" vroeg hjj aan den nachtwacht (boudoutchnik)die in zjjn huisje verscholen stond. „Aan de gravin (Dat was de groot moeder van Tomski.) Hermann sidderde. Eensklaps kwam hem de geschiedenis der drie kaarten weêr voor den geest. Hjj begon om het huis heen te loopen, en dacht aan de vrouw die het bewoonde, aan haar rijk dom, aan haar geheimzinnige macht. Eindelijk op zijn kamer teruggekeerd, kon hij lang den slaap niet vatten en toen hij ten laatste indommelde, zag hij voor zijn oogen niets dan kaarten dansen op eene groene tafel, bedekt met ze met de anderen. Een neger-Engelsch lied, op de wijze van het Wien Nesrlandsch Bloed, werd den bezoekers toegezongen, 't Is een dankzeg ging van de Surinaamsche negers voor de eman cipatie. Daarna ging ieder aan den arbeid, bezochten HH. MM. de hutten, nam de koningin een pop aan, haar door een der vrouwen ten ge schenke gegeven voor het prinsesje, en danste ten slotte een der naakte heeren een soort van dans onder vingertrombegeleiding, die belachelijk mooi wa.s, want de man had zoo weinig begrip, dat bij alle buigingen met den rug naar Z. M. toe maakte. Ten slotte echter kwam bij naar voren en maakte een buiging, den besten saletjonker waardig. Toen HH. MM. weer naar het midden gingen om afscheid te nemen van hunne Westersche on derdanen, schaarden ze zich allen bijeen, de vrouwen neigden en stemden met de mannen in, die een hip, hip hip lioerah aanhieven. Toen de koning en de koningin 's middags op nieuw de tentoonstelling bezochten stroomde ook veel volk daarheen, doch de grenzen der discretie werden vrij wel in acht genomen. Terwijl de vorstelijke bezoekers bij de muziektent waren hief Bilse's orkest het Wien Neerlands Bloed aan en juichten allen HH. MM. toe, die daarvoor op minzame wijze hun dank betuigden Het bezoek is tot zichtbare tevredenheid der booge gasten afgeloopen. Men leest in de Japan Weekly Mail: >Bericbten van Timor melden, dat de inboor lingen op het Portugeesche gebied zijn opgestaan. Eenige tienduizenden verzetten zich tegen het Portugeesch gezag en vuurden op de troepen, die tegen hen uitgezonden wedden »Het schijnt, dat op Timor de financieele toestand der regeering zeer slecht is en dat de inlanders onder onrechtvaardige en overmatige belastingen zuchten. Men verhaalt zelfs, dat soms de plaatselijke overheid gedwongen is geweest, geld van particu lieren te leenen om de staatsambtenaren te betalen. Timor en Macao vormen, ofschoon ver verwijderd, samen een koloniale provincie, en dus is de stad houder van Macao tevens de eerste ambtenaar van Timor. Dr De Rosa heeft daarom hulptroepen gezonden naar Timor en vele leden der nationale garde van Macao, die binnenkort ontslagen zouden worden, hebben zich op Timor weder laten aanwerven voor den werkelijken dienst. »Het is verblijdend, de welvaart der inboorlingen in bet Nederlandsche gedeelte van Timor waar te nemen. Terwijl de invloed van Portugal in zijn Oostersche koloniën reeds sinds lang aanhou dend vermindert, hebben Nederland's koloniën op Timor en Java buitengewoon gebloeid. Door de wijze en vrijzinnige wetten van Nederland gaan de inboorlingen der koloniëmsnel en aanhoudend vooruit in beschaving; zij zijn een tevreden en welvarend volk, dat zijn land liefheeft en gemak kelijk te regeeren is. In de laatste jaren heeft de herziening van het strafwetboek vooral mede gewerkt tot verbetering van den toestand dei- inlanders; terwijl de misdaden merkbaar vermin stapels gouden dukaten en bankbiljetten. Hij zag zichzelf den eenen inzet na den anderen doen, en handen vol gouds in zijn zak steken, terwijl zijn portefeuille tot berstens toe vol was met bankpapier. Bij zijn ontwaken zuchtte hij dat hij zijne denkbeeldige schatten niet meer had, en ging, om zich te verstrooien, weêr in de stad wandelen. Weldra bevond hij zich tegenover het huis der gravin. Een onweerstaanbare macht dwong hem om stil te staan en naar boven te kijken. Daar zag hij aan een der vensters een jong meisje, met mooi zwart baar, bevallig over een boek of bor duurraam gebogen. Het hoofd werd opgeheven bij zag een frisch gelaat en zwarte oogen. Dat oogenblik besliste over zijn lot, III Lisabetta Iwanowna had juist haar hoed en shawl afgelegd, toen de gravin haar liet roepen. Zij had opnieuw laten inspannen, en terwijl twee lakeien met veel moeite de oude dame in het rijtuig tilden, zag Lisabetta den officier vlak naast zich staanzij voelde dat hij hare band vatte, en eer zjj van den schrik bekomen was, bad hij haar een papier in de hand geduwd en was reeds verdwenen. Zij verbm-g bet schielijk in haar handschoen en gedurende den geheelen rit zag of hoorde zij niets. Als de gravin reed, was z^j gewoon voortdurend vragen te doen.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1