N° 199 JL26e Jaargang. 1883. Y rijdag 24 Augustus. Be MerMsclie peisiomcreeiipi voor Middelburg 23 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Mr. Jean Henri De Laat de Kanter. DDELBURGSCHE Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhïïijzen, en te Ter Neuzen; A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Na allerlei mislukte pogingen is men thans een stap verder gekomen met een vraagstuk dat reeds te lang zijn oplossing te gemoet ziet. Herhaaldelijk is in ons blad op de quaes- tie van het werklieden-pensioenfonds gewezen; wij kunnen nu volstaan met even te herinne ren aan het vroeger voorgevallene om daarna de vraag te doen of er van de nieuwe schrede, gezet op den weg die naar dat doel zou moe ten leiden,, veel heil te verwachten is. Tweemaal werd het denkbeeld der oprich ting van zulk een fonds onderzocht door afge vaardigden van de maatschappij Tot Nut van V Algemeenvan de Mij. tot bevordering der nijverheidvan de Vereeniging t. b. v. fabrieks- en handwerksniperheid en van het Ned. werklieden verbond. Na allerlei voorbereidingen werd Maandag 24 April van het vorig jaar te Amsterdam eene vergadering gehouden, waarin de zaak uitvoerig zou worden besproken en men tot een resultaat zou komen. Tal van belangstellenden waren opgekomen; mannen van naam en van invloed waren tegen woordig ja mannen van geld ontbraken zelfs niet. Er werd echter veel gesproken maar weinig gedaan. Verschillende meeningen werden ge hoord, maar er bleek spoedig dat er geen juist afgebakende punten ter bespreking waren aan gegeven; een kruisvuur van ideëen kon men waarnemen, maar de grootste verwarring heersch- te op de bijeenkomst, zoodat er ten slotte weer een zeer weinig afdoend besluit genomen moest worden. Men besloot nl. de zaak, die al zoo vele stadiën van voorbereiding had doorloopen, nog eens voor te bereiden. Twintig personen wei den benoemd om de qnaestie op nieuw van naderbij te beschouwen. Die commissie nu, door verschillende oorza ken gewijzigd en thans uit 18 leden bestaande, heeft dezer dagen een circulaire verzonden en daarbij gevoegd de statuten voor eene Neder- landsche pensioenvereeniging voor werklieden. Nadat de vereenigingen, door ons genoemd, haar steun hadden onthouden en de quaestie hadden laten rusten, was het moeilijk om een bepaalde beslissing te nemen ten opzichte van den weg, dien men het best zou kunnen in slaan. De Maatschappij tot nut van het algemeen heeft nn op hare laatste algemeene vergade ring voor goed, zouden wij bijna zeggen, haar steun aan de oprichting van een werklieden-pen sioenfonds ontnomen. Eene poging, door den afgevaardigde van het departement Goes, echter niet, naar ge bleken is, namens die afdeeling, gedaan om de algemeene vergadering te bewegen het bewaarschoolplan te laten rusten en liever, in den zelfden geest als ook wij aangaven, het tot stand komen van een waarborgfonds voor eene werklieden-pensioen-vereeniging mogelijk te maken door eene flinke ondersteuning, vond niet voldoende waardeering. Dat het plan der commissie voor het eeuw feest met groote meerderheid werd aangenomen zal zeker wel hoofdzakelijk een gevolg geweest zijn van de financieele toezeggingen, die de heer Moens kon doen. Voor dergelijke klin kende argumenten buigt men spoedig het hoofd en is men al ras geneigd andere tegen argumenten te laten rusten. Wij moeten het nu overlaten aan de ervaring om te bewijzen in hoever zulk eene inrichting tot opleiding van bewaarschoolhouderessen voor alle depar tementen, voor het gansche land nut stichten zal; maar de daartegen geopperde bezwaren Jflijven echter bij ons nog van kracht. Naar onze meening is echter door die beslissing het verkrijgen van een krachtigen steun voor een werklieden-pensioenfonds vanwege de Maat schappij tot nut van 't, algemeen voor goed vervallen. Op de indertijd afgelegde bereid verklaring om „nieuwe maatregelen tot bereiking van het beoogde doel in beraad te nemen, in dien de mogelijkheid blijkt om een zelfstandig fonds tot stand te brengen op zoodanige grond slagen dat voor de (geopperde) bedenkingen geen ruimte overblijft," valt weinig voor de toekomst te verwachten. Op medewerking van andere vereenigingen valt evenmin te rekenenhet plan, dat de commissie van achttien leden thans ontworpen heeft, moet nu op eigen wieken drijven. Wij willen hopen dat de commissie daartoe een juist middel koos, maar op grond van hetgeen zij meedeelt valt het moeilijk een oor deel daarover uit te spreken. Zij geeft ontwerp-statuten te lezen, waarbij betrekkelijk de hoofdzaak: de pensioneering der werklieden onaangeroerd wordt gelaten en die ons slechts het vooruitzicht openen op een zeer langen weg om tot het doel te geraken. Het eindeloos verschiet van eene vereeniging met afdeelingen, vergaderingen enz., lokt ons maar weinig aan. Het kan wezen dat de commissie goed ziet en wij zouden niet gaarne hulp willen ontraden, omdat dit nu op dit oogenblik de eenige weg is die tot samenwerking leiden en eenig resultaat opleveren kan, maar wij hadden toch liever nu reeds eenige meerdere ophelderingen vernomen omtrent de voor naamste punten van het vraagstuk: het waar borgfonds en het werklieden-fonds zelve. In de bewuste circulaire wordt alleen mee gedeeld dat de grondslagen, waarop die beide fondsen moeten steunen, door haar zijn gefor muleerd en aan het oordeel der eerstvolgende algemeene vergadering zullen worden onder worpen. De stichting dier twee fondsen behoort, naar hare meening, niet tot hare taak en aan een kleiner aantal personen zou, volgens haar, de uitvoering van het plan moeten worden overgelaten. Er blijft dus dan nog het voornaamste te doen, en bij ons rijst daarom de vraagware het niet beter geweest dat de commissie juist daarmee begonnen ware Tot nu toe liet zich slechts éen stem hooren tegen het plan der commissie, n. 1. die'van mr H. Wiersma te Leeuwarden. Zijn hoofdbezwaar geldt den naam, dien de vereeniging zal dra gen, wijl daarin voor werklieden voorkomt. Zulk een bezwaar achten wij gering en na al het vroeger gesprokene en geschrevene zon derling. Steeds is er quaestie geweest van de oprichting van een w e r k 1 i e d e n-pensi- oenfonds en elk belangstellende wist op welken stand in de maatschappij men daarbij het oog had. Doch dit te omschrijven vond men terecht onnoodig. De heer Wiersma vreest dat van de ver eeniging misbruik gemaakt zal worden door meer gegoeden, voor wie de hulp en bijstand, door zoodanige pensioenvereeniging te verke nen, niet zoozeer noodig is en die door buiten gewoon groote deelneming de geregelde werking dier vereeniging zouden kunnen belemmeren. Maar hij zelf geeft het middel aan de hand om dat tegen te gaan nl. door te bepalen dat geenerlei pensioen boven een nader aan te geven bedrag (b. v, ƒ16 per week) door de vereeniging kan worden verleend. Wat nut kan het dan hebben den naam werklieden te doen vervallen voor eene vereeniging die juist voor dezen wordt in het leven geroepen Binnen de grenzen dier be paling late men zooveel .mogelijk vrijheid, om daarvan gebruik te maken, aan allen die dat wenschen en meeneu zich te kunnen rang schikken onder de categorie werklieden. Wat wel eenigszins weegt ook bij ons is de vraag, die ook mr Wiersma even aanroert, of bij de oprichting dier vereeniging, zooals men die nn wenscht, het beginsel van welda digheid niet te veel op den voorgrond treedt f Zij die nu lid worden betalen hun contributie slechts als een gift en dit juist sluit weer eenigs zins het idee van self help uit. Wij willen dat bezwaar echter niet te veel doen gelden na al de phases die de oprichting van een werklied en-pensioenvereeniging reeds heeft doorloopen, is het nu meer dan zaak dat men de commissie zooveel mogelijk steune. De contri butie der vereeniging is slechts ƒ1. Mochten in alle gemeenten mannen gevonden worden die het oprichten van afdeelingen ter hand nemen. Maar mocht de steun niet voldoende wezen en wij hebben vrees daarvoor laat dan de commissie op nieuw een poging aanwenden, maar in andere richting. Zij beginne dan met de oprichting van een waarborgfonds te beproeven. Als wij de lijst nagaan van hen, aan wie de circulaire is verzonden, dan meenen wij dat daaronder mannen genoeg te vinden zijn die, ieder in zijn omgeving, wel een of meer aandeelen van 50 of 100 zouden kunnen plaatsenaan deelen die geen rente geven maar waarvan er jaarlijks een of meer worden afgelost. Men heeft dan een vaste basis, waardoor van zelf den werklieden vertrouwen wordt ingeboezemd. Dan ontwerpe men de tarieven en kieze men een raad van beheer en van toezicht waarin werklieden en patroons van bekende fabrieken of werkplaatsen niet mogen ont breken en door wie de arbeid, welke door ver deeling niet zoo zwaar zal wezen, vooral niet in den eersten tijd, kosteloos kan geschieden en die dan later, wanneer de werkkring van hot fonds zich uitbreidt daarvoor vergoeding kunnen ontvangen. De middelen om propaganda te maken voor de goede zaak zullen zich dan van zelf wel aanwijzende quaestie of men al dan niet een beroep zal doen op de medewerking van de regeering om aan de postkantoren gelegen heid te geven tot deelname aan dat pensioen fonds een idee, reeds vroeger in ons blad aangegeven zou dan eerst nader overwogen kunnen worden. Eén zaak zou dan zeker zijn men stond dan op vasten bodem. En dit juist ontbreekt, voor zoover wij het plan der commissie ken nen, nu nog geheel, hoezeer wij dus haar goede bedoeling ook waardeeret, wij vreezen dat haar doel niet bereikt zal worden door het middel dat zij aanwendde. Be circulaire, waarin als uitersten datum van toetreding 15 Juni werd genoemd, is toch eerst dezer dagen weer aan de bladen gezonden. Geen gelukkig teeken Men meldt ons, dat de tentoonstelling der bloe men en planten, gekweekt door den arbeidenden stand, dit jaar zal gehouden worden Woensdagen Donderdag 5 en 6 September a. Het FLoralia- feest zal opgeluisterd worden door muziekuitvoe ringen van het muziekkorps der stedelijke schut- terrij en een vuurwerk van den kunstvuurwerk- maker Hendrickx uit Antwerpen. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen, dat dit laatste tjjdig alhier zal zijn aangebracht. Poortvliet, 22 Aug. Bij de gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad behaalde de heer J. Bevelander Cz. 33 en de heer J. A. Van Nieuwenhuijzen 27 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Men schrijft aan de N. Roti. Crt. uit Hoedekens- kerke Bij de jongste gehouden verkiezing van twee leden van den gemeenteraad werd een der aftredenden dadelijk herkozen, en door het stem bureau eene herstemming uitgeschreven tusschen het aftredend lid Jan Steyn en L. L. Peeters. Bjj de herstemming nu verkreeg Jan Steyn de meer derheid, en werd hij door den raad in die verga dering toegelaten. Ged. staten van Zeeland hebben echter bij besluit van 17 Aug. n° 119 goedgevonden, „met verbetering van 's Raads besluit, den heer J. Steyn niet toe te laten". Deze beslissing steunt op de volgende grondenBij de eerste verkiezing was door eene kiesvereeniging bij advertentie in de Goesclie Courant aanbevolen M. Verheek, land- houwer. Nu zijn er twee broeders in de gemeente de een Marinus G. Verbeek, die landbouwer is, de andere Martinus Verbeek, die als arbeider bij zijn broeder werkt. Bij de opening der briefjes bleken uitgebracht te zijn, o. a.op M. Verbeek, landbouwer, 6, op M. G. Verbeek 2, op Marinus Verbeek 1, op Marinus Gregorius Verbeék 1 en op M. Verbeek 18 stemmen. Het stembureau heeft aan M. G. Verbeek 10 stemmen toegekend en de 18 stemmen, op M. Verbeek uitgebracht, van on waarde verklaard, als geen persoon duidelijk aanwijzende. Ged. staten zjjn van oordeel dat, daargelaten het verschil in maatschappeljjke po sitie tusschen de heide broeders, al de stemmen van Verbeek aan M. G. Verbeek, landbouwer, moesten zjjn toegekend, dewijl die als candidaat was aanbevolen. Naar wij vernemen, komt zoowel de gemeenteraad als de niet-toegelatene van deze beslissing van ged. staten in booger beroep. De heer Volck schrijft ons dat de Ellida giste ren is vertrokken. Het vertrek is mogelijk ge maakt door de cautie der Amsterdamsehe bank, die biertoe in staat gesteld werd door deposito11 van prof. Buijs Ballot, bijdragen der regeering en van particulieren. De bank deed zulks belangeloos. Het instituut beeft gemeend bet niet bjj de Ellida te moeten laten en is daarom bezig bet stoom schip George te charteren. Waarscbjjnlijk kiest dit beden avond uit Archangel zee, met last om aan de Westkust van Vaigatz te landen en over land Karazee te bereiken als de toegangen biertoe gesloten blijven. De onderhandelingen zijn te danken aan den heer Kramp, die bet in stituut reeds vroeger belangrijke wenken gaf om trent Rusland en nu, niettegenstaande de berichten van den consul te Archangel, nog dit schip met behulp der firma Scbaezler te Amsterdam en Fontaines te Archangel wist meester te worden. Prof. Bujjs Ballot, vertrouwende op zijne landge- nooten, bleef op nieuw borg voor de vrachten de heer Hujjgens, scheepsbouwmeester te Amsterdam, voor de assurantie-premie. Dat men zich dus spoedig beijvere deze kloeke mannen te steunen Naar de N. R. Ct verneemt is door den koning eene commissie benoemd tot regeling der samen werking van zee- en landmacht bjj de landsver dediging. Voorzitter zou zjjn de gepensioneerde vice-admiraal De Haas, leden de generaal-majoors Van der Star en Pfeiffer, de kapitein ter zee Binkes en de kolonel Kromhout, en secretaris de kapitein Hoogeboom. In de Staatscourant is, op verzoek van den Britschen gezant, de vertaling opgenomen van eene door de Engelscbe regeering aan bare vertegen woordigers in bet buitenland gerichte circulaire tot verdediging van bare houding met bet oog op de cbolera-epidemie, die thans in Egypte woedt. Daarin wordt vooreerst geconstateerd, dat met betrekking tot bet ontstaan of de uitbreiding van de cholera geen der tot dusver vooropgestelde stelsels als waarheid kan worden aangenomen, en dat de geschiedenis, de oorzaken en bet karakter der ziekte, zoowel in baren endemiscben als in den epideraischen vorm, tot heden nog moeten ontdekt worden. Hoezeer echter de mannen der wetenschap van meening mogen verschillen ten aanzien van de besmetteljjkheid der cholera, door al degenen, die zoowel in Indië als in bet ver- eenigd koninkrijk, eene practiscbe kennis van het onderwerp hebben opgedaan, wordt bet eenparig als vaststaande beschouwd, dat het algemeen aan genomen stelsel en de praktjjk der quarantaine niet alleen overbodig, doch ook bepaald schade lijk zijn. Tegen de bewering, dat de cholera altjjd wordt aangebracht door schepen uit Indië, wordt aan gevoerd, dat de verbalen, die over bet ontstaan van de cholera zijn in de wereld gebracht, met zorg aan de waarheid zijn getoetst, en dat op grond van dat onderzoek Hr M" regeering zonder aarzelen kan verklaren, dat bet uitbreken van cholera, hetzjj in Egypte, hetzjj in Europa, nim mer is kunnen worden toegeschreven aan over brenging door schepen, komende uit Indië. Daar entegen is bet uitbreken van de laatste cbolera- epidemie niet anders te beschouwen dan als een nieuw en zeer sterk bewijs der krachteloosheid van bet quarantaine-stelsel. Gisteren ontvingen wij de tjjding van bet over lijden van mr J. II. De Laat de Kanter te Goes,, die wjj om voor ons overwegende redenen niet openbaar maakten. Eene zeer ernstige en langdurige ongesteldheid; deed reeds geruimen tijd bet beengaan voorzien; van een man, met wiens verscheiden weder ee^-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1