De mcta'p li onze proracis in 1882. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. had De Bergh erop gezinspeeld dat Hertzveld wel eens de bedrijver kon zijn van zekere gruweldaad, een paar jaar geleden te Delft gepleegd en waar van de dader nooit is ontdekt gewordenvan die verdenking kon Hertzveld zich zuiveren door te bewijzen dat hij destijds zich buitenslands bevond. Toen nu de officier zijn straf had ondergaan, eischte hij dat de heer De Bergh de beschuldi gingen, die onwaar gebleken waren, zou intrekken. In plaats daarvan gaf deze in zijne Haaqsche Pen- nekrassen te verstaan, dat het bovenbedoelde 8jarig kind was omgekocht om gunstig voor Hertzveld te getuigen. Dit bezorgde hem Dinsdag een standje en eene uitdaging. Hertzveld wachtte hem in het lokaal van het departement van algemeen bestuur, waar De Bergh als ambtenaar werkzaam is, op, en eischte satisfactie. De heer De Bergh, die waarschijnlijk beter met een pen dan met een degen kan omgaan, weigerde op grond dat de officier een vonnis tot zijn last haden op die weigering gaf Hertzveld op zóó hevige wijze aan zijn gemoed lucht, dat hij door de boden van het departement moest verwijderd worden. De zaak maakt hier vrij wat sensatie en zal waarschijnlijk nog niet »uit" zijn. Als men te avond of morgen verneemt, dat hetzij de heer De Bergh, hetzij de officier Hertzveld ergens ontzield aan den weg gevonden is met een degenwond of een kogel in het hart, dan moet men maar denken, dat hij viel in een eerlijk duel. Eenige turners hebben zich tot eene commissie gevormd om bij hunne turnmakkers bijdragen te verzamelen voor de Varna. In een circulaire doen zij een warm beroep op medewerking. Tot de leden dier commissie behoort o. a. de heer I. D. Fransen van de Putte te Goes. H. M. de koningin bezocht Vrijdag 11. de Hel dringgestichten en bezichtigde alles met groote belangstelling. Wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Oude Tonge kunnen ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ont vangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 1 September e. k. bjj het dep. van financiën aanmelden. Te Amsterdam werd Dinsdag geopend de alge- meene vergadering van het Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. In zijne openingsrede wees de heer Goeman Borgesius op den schitterenden uitslag, waarmede de Amsterdamsche afdeeling hare poging bekroond heelt gezien om in kiosken op den openbaren weg bier als volksdrank te verkoopen. Daaruit is gebleken dat ons volk, indien het voor hetzelfde geld als jenever uitste kend bier kan krijgen, dit wel als zijn drank wil aannemen. Naast dit heuchelijk verschijnsel geeft de hoofdstad er echter andere verschijnselen te zien van minder bevredigenden aard. Bij het binnentreden in de Nederlandsche afdeeling der schoone en trotsche tentoonstelling wordt men dadelijk gewaar, dat in Nederland Bacchus zjjn triomf viert. Ondanks de drankwet wordt naar vermindering van het aantal vergunningen tot drankverkoop door de gemeente-besturen nog niet gestreefd, ja vermeer dering daarvan op allerlei wijze toegelaten. Yoor het overige geeft de toestand in Neder land een geheel van gunstige en ongunstige ver schijnselen te zien, dat zoowel tot voortdurende werkzaamheid opwekt, als recht geeft om in de toekomst vooruitgang te verwachten. In het jaarverslag wordt mededeeling gedaan van verschillende stappen, door het hoofdbestuur gedaan. Daaronder behoort een adres aan den koning, dat voorgelezen werd, waarin aangedrongen wordt op handhaving van het in de drankwet opgenomen verbod der samenkoppeling van drank verkoop met andere neringen. Twee nieuwe afdeelingen zijn opgericht Harlingen en Groen- loo. In alle afdeelingen was men ijverig en met goed gevolg tot bestrijding van het drankmisbruik werkzaam. Het aantal leden van het bond is onveranderd gebleven. De rekening en verant woording werd goedgekeurd en de begrooting voor het volgende jaar gesteld op 1250. Bjj de behandeling van het vroeger medegedeelde rapport omtrent het gebruik van bier als volks drank, werd, op voorstel van het hoofdbestuur, dat bezwaar heeft tegen de voorgestelde aanvaar ding van een patronaat over verschillende bier soorten, besloten eene vaste commissie van drie leden te benoemen, met opdrachtprimo aangaande het gehalte der volksbieren voorlichting te ver strekken, secundo die bieren, welke aanbeveling verdienen, bekend te maken, tertio die bieren, waarvan het gebruik minder wenschelijk wordt geacht, aan te wijzen onder opgave van redenen. Het volgend jaar vergadert het bond te Arnhem. Op de Maandag te Arnhem gehouden algemeene vergadering der Broederschap van candidaat-nota- rissen waren ruim 20 leden tegenwoordig. Niet veel voorzeker. Men heeft uitvoerig gediscusseerd over het ontwerpSannesmet welk resultaat is niet bekend. Het volgend jaar zal de broeder schap te Groningen vergaderen. Men kan geen oog houden op de diners die, in verband met de Amsterdamsche tentoonstelling, worden gegeven, maar niet een is zeker zoo van pas als het diner, dat de minister van buitenland- sche zaken gisteren gaf ter eere van den burgemeester van Amsterdam, wien vooral de tentoonstelling allerlei zeer vermoeiende verplichtingen oplegt. Hem een warme ovatie te brengen is zeker meer dan vorm, is plicht. Onwillekeurig is men geneigd om te zeggen »de klad komt er in." Ook in Reikiavik, de hoofdstad van IJsland, wordt thans eene njj verheidstentoonstelling gehou den. De vreemdelingen" die ze bezochten roemen ze zeer, zegt het bericht. Als er vijftig vreemdelingen op het eiland ver toefden, zal het veel wezen en als men nagaat dat de stad zelve slechts 1500 en geheel IJsland niet meer dan 70,000 inwoners telt, zuigelingen mede- gerekend, dan zal men zich wel niet voorstellen, dat er gedrang is op de tentoonstelling. Toch zou dit kunnen wezen, want er zijn slechts 400 inzendingen en daarmede zal de ruimte dei- lokalen wel in verband staan. Feestelijkheden hebben er niet plaats; toch trekt het geheele land bij deze gelegenheid naar Reikiavik, omdat de tentoonstelling een merk waardige eigenschap heeft. Er zijn geen fabrieken op het eiland; alles is huisarbeid, en met het oog hierop zijn deze inzendingen belangrijker dan de prachtigste voorwerpen, die elders aanschouwd worden. De horloges, naaimachines, handschoenen, dekens, kleederen, tapijten, kortom alle voorwerpen zijn met de hand vervaardigd en de drie naaimachines o. a. door personen, die vroeger nooit zulke dingen gezien haddenzij zijn niet alleen IJslandsch fabrikaat, maar zelfs eene IJslandsche uitvinding. Of er eene jury zal benoemd worden en of er bekroningen zullen worden uitgereikt durven we niet zeggen, maar wij gelooven vast, dat de IJs landsche tentoonstelling met zijn 400 nommers voor de nijverheid van het land van veel grooter nut is dan de weidsche tentoonstellingen op het vasteland van Europa gehouden. (Arnh. Ct (Vervolg.) Met betrekking tot de ansjovis visscherij ontlee- nen wij aan het verslag het volgende De eerste ansjovis werd op den 24 Maart gevangen. Niettegenstaande het ruwe weder, dat het vroege voorjaar kenmerkte, liet deze visscherij zich aan vankelijk gunstig aanzien. De uitkomst was, wat de gevangen hoeveelheid betreft, echter slecht en ook de verkoopprijzen namen niet den loop, dien men er van verwachtte, daar de vangst op de Zuiderzee ruimer was dan ze zich eerst liet aanzien. In tegenstelling met de Zuiderzee, waar de vangst ruim die van een gemiddeld jaar was, bleef die in het Scheldegebied daar beneden. De totale vangst op de Oosterschelde bedroeg voor Tholen 38 a 40 ton en voor Bergen op Zoom 115 tondie op de Westerschelde omstreeks 6 ton. Dus een totaal van ongeveer 160 ton. De prijs was in den beginne hoog, n. 1,. 175 een enkele ton werd zeifs verkocht voor 180, doch veel is voor deze prijzen niet van de hand gezet. De visschers waren traag in het verkoopen, omdat men hoogere prijzen verlangde, die de koop lieden niet wilden besteden, wijl de visscherij op de Zuiderzee goed bleet gaan en er in het buitenland weinig vraag was. Weldra viel de markt dan ook op ƒ155 a ƒ150 per ton, zoodat de visschers, die dit jaar vasthielden, minder voor- deelige zaken deden dan het vorige jaar. Het weder was dit jaar niet bijzonder gunstig voor de visscherijde storm van 29 en 80 April berokkende bovendien veel schade aan de weeren twee ervan stormden voor een groot gedeelte omver. Een zeer onaangename zaak, die aan den klein handel der visschers groote schade veroorzaakte, deed zich dit jaar voor. Yischventers hadden zoogenaamde bliek, d. i. jonge haring en sprot, evenals anjovis in het zout gelegd, de bekende potjes er grootendeels mede gevuld en er een laagje anjovis boven opgelegd, waarna zij het geheel voor Bergen op Zoomsche ansjovis verkoch ten. Dit bedrog kwam spoedig uiten werd gerechtelijk vervolgd en ook gestraft. Hoewel deze lieden geheel buiten de visscherij stonden en geen der zouters in het bedrog be trokken was, was toch van het oogenblik dat de nieuwsbladen melding van de zaak maakten, de verkoop van potjes Bergsche ansjovis zoo goed als voorbijieder wantrouwde het artikel. Dat dit een belangrijk dadelijk nadeel voor de visschers was, is, hoe onaangenaam ook, niet het ergsteimmers blijft dit wantrouwen bestaan, dan heeft de kleinhandel een zoo belangrijken knak gekregen, dat verscheidene zouters er hun bestaan voor een deel door zullen verliezen. Om de onschuld van de visschers aan deze zaak te constateeren, wordt in het verslag melding van dit feit gemaakt. De rogvisscherjj, die weinig afzonderlijk uitgeoe fend wordt, was nog al bevredigend, ofschoon zij voor- degenen, die uitsluitend op rog vischten, dit jaar niet voordeelig was, In al de ansjovisvisscherijen werd rog gevangen, in de bovenste visscherij en veel minder dan in de benedenste, daar de rog gewoonlijk niet zoo hoog opzwemt. In het beste van den tijd brachten enkele der benedenste visscherijen er gemiddeld 150 stuks per week aan; de anderen minder. De vaste inrichtingen waarmede naar rog ge- vischt wordt, nl. de staande roggenetten, zijn op het Scheldegebied maar weinig in getaldeze brachten het tot omstreeks 100 stuks per week. Enkele zeilvaartuigen vingen er met de scharkuil 25 per week, terwijl op de Wester-Schelde de garnalenvisschersvloot met de kor er gemiddeld omstreeks 6 per tij en per vaartuig ving, hetgeen dus per week_ en per vaartuig 70 stuks bedraagt. In de nabij de visscherijen gelegen plaatsen besteedde men per stuk van 30 tot 50 cent, ter wijl men te Antwerpen 85 cent tot 2 per stuk maaktebijna al de rog werd dan ook naar Ant werpen verzonden. Op het einde van October werden de laatsten uit Brouwershaven verzonden. Van de palingvisscherij is, voor zooveel de Ooster-Schelde betreft, de beteekenis gering. Op de Wester-Schelde werd vooral in Met tame lijk veel paling gevangen. In den zomer leden de visschers veel schade door de groote menigte krabben, die in de korven kwamen en de paling deerlijk havenden. In Augustus verminderden de krabben en werd de vangst weer beter. De garnalenvisscherij was over het algemeen genomen dit jaar zeer gunstig. De visschers van de Ooster-Schelde konden, wat de vangst aangaat, zeer tevreden zjjn. In het begin der., visscherjj waren de garnalen echter overal klein en daardoor moeielijk verkoopbaar, zoodat de markt te Londen zeer gedrukt en de opbrengst derhalve gering was. Op de Wester-Schelde was de toestand beter. Reeds in Februari begon men aldaar met de visscherij, en ook daar leed men eerst aan dezelfde kwaal als op de Oosterscheldede visch klein en daardoor moeielijk verkoopbaar. In Mei werden de garnalen echter grooter en de verkoop beter de vangst bleef verder goed alsook de grootte van de visch, en de prijzen waren stijgende. Frankrijk en Engeland waren de grootste af nemers de rest ging naar België. Het is niet mogelijk de juiste hoeveelheid die gevangen werd aan te geven. Men kan echter wel aannemen dat de vangst voor de Westerschelde in ronde cijfers 300,000 KG. bedragen heeft. Op de Oosterschelde hielden zich omstreeks 30 vaartuigen, bemand met 60 koppen, met deze visscherij bezig, en op de Westerschelde 91 vaar tuigen met 350 koppen. De publieke oestervisscherij was dit jaar evenals de vorige jaren van geene beteekenis. Het aantal visschers dat zich met die visscherij onledig hield, hoewel altijd gering, bedroeg dit jaar niet de helft van vorige jarenwel een bewijs dat de oestervisscherij op publiek terrein steeds achter uitgaat. Op de Westerschelde komen geen oesters meer voor, zelfs aan de steenglooiingen der dijken niet. Alleen in het Sloe werden in November, met lage eb, goed ontwikkelde en zeer vette een- en twee jarige oesters aan de steenglooiingen ontdekt. Het is niet onwaarschijnlijk dat daar gekweekte oesters, evenals de van daar komende mosselen, aan de markt zeer gezocht zonden zijn. De oestervisscherij op de verpachte perceelen was in het najaar niet zoo gunstig als men had kunnen verwachten. Wel waren er meer oesters dan het vorige seizoen, doch over het geheel waren ze kleiner. In vaten, voor 1000 stuks be stemd, werden dikwijls van 12 tot 1600 verzonden, verzending was dit jaar belangrijk minder dan in 1881. De voorname oorzaak daarvoor moet gezocht worden in de mindere vraag van Engeland. Ook de prijzen waren dit jaar lager dan in 1881. Wel was in het voorjaar de prijs nog 100 per duizend stuks, doch in het najaar opende de markt met 70 en kon zich al zeer spoedig daarop niet houden. Sommige oesterkweekers, die in den regel hunne oesters eerst aan de markt brengen als de voorraad hunner collega's nagenoeg verkocht is, en die daardoor altijd hoogere prijzen maken, bevonden zich dit jaar bij dat stelsel niet bestniet dan tot verlaagden prijs konden de oesters worden afgezet. Hier valt op te merken dat op de Engelsche markt onder den naam van Franco Dutch oesters belangrijke partijen Fransche oesters voorkwamen die, op de Zuid-Hollandsche banken uitgezaaid en aldaar tamelijk vet geworden, voor 35 a 40 per duizend verkocht werden. Deze oesters, die, ofschoon in smaak ver bij de Zeeuwsche achter staande, op het oog goed waren en die, daar ze den winter in ons klimaat niet kunnen doorstaan, en door het in den winter vooral op de Greve lingen dikwijls afkomende vele zoete water zouden worden gedood, moesten in het najaar zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd en deden aan de Zeeuwsche industrie eene zeer belangrijke en scha- deljjke concurrentie. Een der gevaren, verbonden aan den invoer van Fransche oesters in het Scheldegebied, heeft zich dus reeds geducht doen gevoelen, en mocht die industrie meer uitbreiding verkrijgen (naar wij vernemen Bpreekt men van het nemen van derge lijke proeven met de nog veel slechtere Portugee- sche oesters), dan schijnt de vrees gewettigd, dat de Zeeuwsche oester voor een groot gedeelte op de Engelsche markt het veld zal moeten ruimen, tenware de prjjs ongeveer gelijk aan die van de Fransche oesters gesteld worde. Wordt vervolgd.) burgemeesters. Op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Margraten J. W. Brouwers en als zoo danig benoemd C. J. H. Broers, secretaris dier gemeente. Goedgekeurd de benoeming voor den tijd van e'én jaar van C. Z. Tailcma, burgemeester van Leek, tot secretaris dier gemeente, alsmede de benoeming van E. Dumon burgemeester van Den Ham, tot secretaris van Deu Ham en bekrachtigd het aan H. W. Greven, burgemeester van Doornspijk op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente bekrachtigd. gymnasia. Bekrachtigd de aanstelling van dr. A. H. G. P. Van den Es, rector van het gymnasium te Am sterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek en deGrieksche antiquiteiten aan de gemeentelijke univer siteit aldaar. onderscheidingen. Toegekend als blijk var. Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid, de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift aan den sergeant-ma joor van het korps genietroepen J. A. Huberts, wegens het met levensgevaar redden van een stukrijder. O. Koppijn, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een kind G. T. Van den Berg, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar reddeu van twee personen G. P. J. Wiringa, oud 16 jaar, en F. Rosenberg, oud 14 jaar, beiden te Groningen, die met levensgevaar twee drenke lingen uit de Noordhaven redden. onderwijs. Aan P. H. Hopper, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Assen en aan J. Ariens Kappers, te Sa; pemeer op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Hoogezand. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Maassluis c. a. G. J. Van Kerkwijk outv. te Beerta c. a. te Zaandam c. a. jhr. C. W. Von Weiier te Venloo c. a. te Goriuchem c. a. F. C. M. Grosham te Oldenzaal c. a. pensioenen. Op zijne aanvrage op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1600 'sjaars, de majoor C. D. H. Sethe van het 3e reg. huz. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot ma joor, bij het 3e regiment huzaren, de ritmeester J. O. Rijnbende, van den staf van het wapen, adjudant van den inspecteur der cavalerie. ridderorde. Zijne Majesteit de koning, een bewijs van zijne hoogc tevredenheid willende geven aan de mili tairen die zich in Atjeh op 29 en 30 December 1882 en op 4 Januari 1883 bij verschillende ontmoetingen met de vijandelijke henden hebben onderscheiden, heeft goedgevuu- den te dier zake te benoemen tot ridders 4e lil. der Mi litaire Willemsorde den sergeant der inlanterie G. H. Bazzoni en den fuselier J. Groothuizen, en lij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als ia Nederland eervol te doen vermelden den 2e luitenant der infanterie (sinds bevorderd tot len luit.) P. A. Gallas, den 2e luit. der infanterie G. M. Bleckmann, den hoornblazer J. Gross- bach en de fuseliers C. Hoyoll en J. F. Peters. koloniën. Op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen met toekenning van pensioen P. Heering laatstelijk predikant bij de prot. gem. te Pasoeroean in N. I. De adelborsten le klasse F. Bauduin, J. A. M. Bron, W. Houwing en L. J. H. Willinge, behooren- de tot de rol van Zr. M. opleidingsschip Anna Pauwlona, J. W. Van Aalst, J. Albarda, A. L. De Kruyff en P. J. Serlé, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Marnix, worden op non-acti viteit gesteld. Westelijk Keeuwscli-Vlaantlereii. Verleden week Woensdag, Maria Hemelvaart zagen wij oogsten en kerkwaarts gaan. Met verandering van personen was Zondag jl., hetzelfde verschijnsel te zien. Op het veld is alles vol leven en bedrijvigheid. Met dit echte zomerweder doen de boeren gelukkige zaken, en dit gewensckte weder komt hier juist van pas, aangezien Maandag eerst aan de inzameling der tarwe kon begonnen worden. Aan de overzijde der Schelde en van den Braakman komt de tarweoogst, ook onder normale omstandigheden, steeds eenige dagen vroeger dan in dit kanton. De oogst valt mee. Ze zal bij de flinke land bouwers in ruime mate gunstiger zijn dan de officieele verwachting, d. i. die de St. Ct. mede deelt, kan doen vermoeden. Als er geen verandering komt ziet het er met onze liefhebbers van honing treurig uit. Want de bijen, die in den gunstigsten staat naar de boekweitvelden in België vervoerd werden, zijn in den jammerlijksten toestand teruggekeerd. In geen jaren keerden zij zoo zwak terug. Door den gemeente-veldwachter te Koudekerke is proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal knapen van 13 jaar die zich aan bogeren" inden boomgaard van Der Boede schuldig maakten. Het schijnt echter dat niet de zucht naar een enkelen appel of peer de jongens daartoe drijft, maar veel eer aan diefstal moet gedacht worden, aangezien de Vlissingsche jeugd herhaaldelijk strooptochten naar Koudekerke onderneemt en dan rijp en groen van hare gading is. De eigenaardige „ontspanning" van een deel der bevolking op den Hartjesdag heeft Maandag te Amsterdam weder op een aantal plaatsen aan leiding gegeven tot opstootjes en vechtpartijen. Op de Baangracht bij de Laurierstraat ging 't zelfs zoo hevig toe dat in eene vechtpartij een man zijn tegenstander zulke hevige verminkingen met een mes toebracht dat de getroffene aan de ge volgen bezweek. De dader is in hechtenis. Op den zeedijk moest de politie den wapenstok hanteeren om de vechtenden te scheiden, en wer den de grootste belhamels door haar gearresteerd. Te Sloterdijk ging wat gelukkiger ver schijnsel is dezelfde Hartjesdag stil voorbij. Men zal dus daar weldra een lijkrede op dién dag kunnen houden. Merkwaardig, dat ook in de school de invloed van den verouderden toestand merkbaar was. Vroeger bleven vele kinderen af wezig om van de pret op straat getuigen te zijn. Nu werd de school door niemand om die reden verzuimd. De tappers klagen, maar het hoofd dei- school niet. Op een zijweg van den Loosduinschen weg deed Maandag tegen den avond een troepje Maan- daghouders, tamelijk door den drank verhit, een aanval op eene in de richting van Loosduinen rijdende tilbury, waarin twee personen gezeten waren. De gewelddadigheid werd kennelijk onder nomen met het doel om den bestuurder van het voertuig geld af te persen. De aangehoudenen legden evenwel eene buiten gewone mate van koelbloedigheid tegenover hunne aanvallers aan den dag. Fluks sprongen zij uit het rijtuig en hielden toen met de zweep en stok eene razzia onder het vijftal, met het gevolg dat allen op de vlucht sloegen, terwijl een hunner werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. De aanhouder overwint. Dit kan de heer Van Heeckeren, die thans als raadslid te Zutfen ge kozen is, met recht zeggenvooraf was hij toch viermalen door een liberaal verslagen. 6745 personen woonden Maandagavond de voorstelling in den Parkschouwburg te Amsterdam bij. Of het er ook warm geweest zal zijn! Zooals wij meldden is de Oostenrijksche noordpoolexpeditie in welstand van het eiland Jan Mayen te Hamburg aangekomen. De leden der expeditie zijn zeer tevreden over hun weten- schappelijken tocht. De winter was zacht met weinig ijs maar veel sneeuw. Het maximum der koude bedroeg 32 graden Celsius. In Januari van dit jaar woedden zware stormen gepaard met hooge zee. Men zag 126 maal het noorderlicht. Men schoot vele vogels, ving levende poolvossen, maar men werd geen ijsbeeren machtig. Niemand leed aan scorbut noch aan de poolziekte. De keizer van Duitschland heeft 50.000 mark gezonden voor de slachtoffers van Ischia. De Ita- liaansche gezant heeft officieel den souverein namens koning Humbert en de Italiaansche regeering dank betuigd voor de krachtdadige hulp, die Duitschland, met zijn keizershuis aan het hoofd, in deze om standigheden verleent. Professor Palimieri vat aldus zijn oordeel over de aardbeving van Ischia samenEen tame lijk geringe aardschudding, die zeer veel onheil berokkende. Het voortdurend wegzakken van den grond door de warme onderaardsche bronnen ver klaart voldoende de uitgebreidheid van de ramp, die door den slechten bouw der huizen werd vergroot. De aardbeving van den 28ea Juli blijft in de herinnering meer door het ontzettend verlies van levens, dan door haar seismographiseh belang. Ook wij hebben kort geleden melding ge maakt van het plan van den Parijsehen journalist Ivan de Woestijne om een reis te organiseeren naar de vjjf hoofdsteden van het noorden. Velen hadden zich verbonden de reis mede fe maken en de boot Poitou zoude Zaterdag 11. van Havre ver trekken. Alles was gereed, de kapitein was aan boord, de passagiers hadden het station Saint Lazare verlaten met den specialen trein het eerste diner was opgediend, en men wachtte slechts op het hoofd der expeditie ten einde het anker te kun nen lichten. De heer De Woestjjne had bij het vertrek aan het station beloofd des avonds te nullen terug zjjn. Doch wie er kwam, hjj niet;

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2