N° 197. gang. 1883. Woensdag 22 Augustus. 126' MiMelbare school voor meisjes. SCHOPPEN VROUW, Middelburg 21 Augustus. 1 FEUILLETON. Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: H1DDELBIRGSGHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat een tweede toelatings examen voor gemelde school zal plaats hebben op Dinsdag den 4en September a. Ouders of voogden, die hunne kinderen of pu pillen aan dat examen wenschen te doen deelnemen, worden verzocht daarvan mededeeling te doen vóór den 1 September a. aan jhr mr J. F. Schuurbeque Boeije, secretaris der commissie van toezicht over de scholen voor middelbaar onderwijs. Middelburg, den 20 Aug. 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A DRONKERS_ L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het doet vaak goed kernachtige, krachtige taal te hooren, al is zij niet gepolijst. In zake het ontslag van den heer Jorissen als staats-procureur van Transvaal laat het Wage- ningsch Weekblad zulk een woord hooren, ouder het opschrift »Dat is gemeen." Het schrijft o. a. Wij zijn in langen tijd niet zóo verontwaardigd geweest als na het lezen van deze fatale stukken. De heer Jorissen behoort niet tot onze geestver wanten we staan in godsdienstzaken lijnrecht tegenover hem. Maar juist dit geeft ons te meer vrijmoedigheid het voor hem op te nemen. Ons rechtsgevoel is beleedigd. En dan vragen wij niet of de mishandelde onze vriend of onze vijand is. Jorissen is een eerlijk man. Toen hij het met zijne overtuiging niet langer kon overeenbrengen predikant te blijven legde hij zijn ambt neer en begon te Groningen een boekhandel. Zoo handelt een man met een geweten. Burgers engageerde hem om meê naar de Transvaal te gaan* Daar werd hij staats-procureur. Wel had hij niet in de rechten gestudeerd, maar een man met aanleg en energie kan zich in betrekkelijk korten.tija op de hoogte van zijn vak werken, vooral als hij gelijk Jorissen een gestudeerd persoon is. Waarlijk Burgers heeft wel anderen naar de Transvaal meegenomen, die in de schaduw van Jorissen niet konden staan. En deze heeft zich met al de kracht zijner ziel aan de belangen van zijn nieuw vaderland gewijd, zelfs met gevaar van zijn leven. Zonder hem zou het, naar den mensch geoordeeld, heel anders met de Transvaal afgeloopen zijn. En wat is nu zijn loon? Weggejaagd te worden als een schelmMen zegge niet, dat de betrekking van staats-procureur noodzakelijk door een rechtsge leerde moet waargenomen worden. Maar hoe dan in den Oranje-Vrijstaat? De heer C. J. Veis, die daar hetzelfde ambt reeds jaren bekleedt, heeft hier te lande hij een nog levend notaris zijne •pleiding ontvangen. Hij besloot naar de Kaap te gaan en ontving toen van zijn patroon eenig onderwijs in het oud-Hollandsch en het Romeinsch VAN PROSPER MERIMÉE. I. Er werd gespeeld hij den luitenant Naroumof. De lange winternacht was voorbijgegaan, zonder dat iemand het gemerkt had, en het was vijf uren in den morgen toen men zich aan het souper neerzette. De winnenden begonnen met smaak te eten, maar de anderen keken treurig op hunne leêge horden. Van lieverlede werd echter het gesprek, onder den invloed der Champagne weêr levendig en algemeen. «Hoe is het u vandaag gegaan, Sourine?" vroeg de gastheer aan een zijner vrienden. «Verloren, zooals altijd. Inderdaad, ik ben ongelukkig. Ik speel la mirandole. Gij weet hoe koelbloedig ik ben. Ik verander mijn spel nooit en ik verlies altijd." »Wat! Hebt gij den heelen avond niet eens geprobeerd om op rood te zetten Ik moet zeg gen die hardnekkigheid gaat mijn begrip te hoven." „Wat zegt gij van Hermann vroeg een der gasten, op een jongen officier van de genie ^ijzende. «Die jongen heeft zijn leven lang nog recht. Het ging den heer Veis voorspoedig, en thans is hij dermate gezien, dat men hem een half jaar verlof heeft toegestaan met behoud van vol traktement. Dit geschiedt in den Oranje- Vrijstaat, die in ontwikkeling ver boven de Trans vaal staat. Als de heer Veis, die niet eens eene akademische opleiding genoot, staats-procureur zijn kan, hoeveel te meer de heer Jorissen, die grondig niet de oude talen bekend is en te Utrecht eene akademische opleiding genoot. De Standaard wenscht meer licht eer ze haar oordeel velt. Wij behoeven dat meerdere licht niet. De overgelegde stukken zijn daghelder. De behandeling, den heer Jorissen aangedaan, moet gequalificeerd worden als ondankbaar, laag, gemeen. Hetzij ver van ons het Transvaalsche volk verantwoordelijk te willen stellen voor wat zijn raad misdeed. Toch zal het er onder lijden. Over eenigen tijd komen de hee- ren Du Toit en N. J. Smit laatstgenoemde heeft het fataal besluit meê helpen doordrijven naar Nederland om er geld op te nemen. Dan zal men den heer Smit waarborgen vragen. En hoe zal hij, die Jorissen hielp aan den dijk zetten, die kunnen geven Wie kan zoo'n man en zoo'n volksraad vertrouwen De beleediging onzen landgenoot Jorissen aangedaan, mag niet geduld worden. Daarom zouden we onzen geldmannen willen adviseeren, dat zij alle onderhandelingen weigerden voordat Jorissen in zijn eer en ambt zal hersteld zijn. Wij Nederlanders moeten het toonen, dat er in onzen boezem een levendig ge voel van recht klopt, dat we niet zonder een be- teekenisvol protest laten hoonen. Volgens den Haagschen kroniekschrijver der N. G. Crt zal de troonrede zeer stellige toezeg gingen omtrent grondwetsherziening en belasting hervorming bevatten. Wat het eerste betreft, noemt hij zijn vroegere mededeelingen over den arbeid der staatscommissie bevestigdhet voor bereidend werk is afgeloopen en tegen einde Sep tember worden de rapporten en memoriën verwacht, die dan, tot een geheel vereenigd, in October het licht zullen zien, hoogstwaarschijnlijk met de daarop gegronde wetsvoorstellen der regeering. Ten aanzien van de belastingquaestie zal de troon rede echter, volgens hetgeen men ervan hoort in de bureaux van financiën, niet veel kunnen be loven, ten minste met kans op de vervulling van die beloften. Er moet ongeveer nog niets gereed zijnalleen schijnt de minister Grobbee eenige gegevens te hebben bijeenverzameld om te onder zoeken, in hoever een belasting op spoorweg- en speelkaarten en nog enkele indirecte belastingen en weeldeartikelen, duurzame verbetering kunnen brengen in den toestand der schatkist. Vooral nu de heer Van Lynden in de Eerste kamer ge legenheid zal hebben zijn programma te verdedigen en tegenover het miniatuur-werk van zjjn opvolger te stellen, kan het financieel debat in September interessant worden. Zeer aangenaam is anders, volgens dit schrijven, het verschiet met dezen minister van financiën niet. Volgens nadere regeling zal nu het concert niet gewed of een kaart aangeraakt en kijkt tot 's morgens vijf uren naar ons spelen." «Het spel boezemt mij belang in, maar ik heb geen lust het noodige te wagen om het overbodige te winnen." «Hermann is een Duitscher hij is zuinig," riep Tomski»maar veel verwonderlijker is mijn grootmoeder, de gravin Anna Fedotovna." «Waarom?" vroegen de vrienden. »Hebt gij niet opgemerkt dat zij nooit speelt «Inderdaad, eene dame van tachtig jaren die niet dobbelt, dat is een zeldzaamheid," zei Naroumof. «Weet gij niet wat de reden is «Neen. Is er een reden voor »0! ja, luistert maar. Gij zult toch wel weten dat mijn grootmoeder, een goede zestig jaren geleden, naar Parijs ging, waarzjj zeer veel opgang maakte. Men noemde haar de Moscoviti- sche Venus. Richelieu maakte haar het hof en grootmoeder beweert dat het weinig gescheeld had, of zij had er hem door hare strenge zeden toe gebracht om zich voor het hoofd te schieten. In dien tijd speelden de dames pharo. Op zeke ren avond aan het hof verloor zij op haar eerewoord eene aanzienlijke som aan den hertog van Orleans. Thuis gekomen, legde grootmoeder hare mouches af, deed haar hoepelrok uit en ging in dit treurig costuum haar ongeluk aan grootvader vertellen en geld vragen om haar schuld te voldoen. van de Zigeuner-kapel plaats hebben te Goes op Donderdag en te Middelburg op V r ij d a g a. Teü Buitengewoon politieblad wordt de opsporing en bericht verzocht aan den officier van justitie te Zierikzee van de volgende ontvreemde of ver miste voorwerpen 4 4% pandbrieven der Rotterdamsche hypotheek bank, van 1000 serie L L L n° 844--847; 3 4% obligatiën gemeente Rotterdam, 1822, n° 4473-75 ruim 5 gouden Willempjes in een bruin-houten tonnetje met dekseltje. Tot lid van ^den raad te Hontenisse is, ter voorziening in de" vacature ontstaan door het be danken van den heer P. A. Joossen, gekozen de heer P. F. Fruytier met 55 van de 73 uitge brachte stemmen. Omtrent de Varna-zaak zijn de volgende nadere bijzonderheden In antwoord op een uit Zwolle aan den minis ter van marine gezonden adres, in zake de opspo ring van de Varnaheeft de minister, onder betuiging van de belangstelling der regeering. in dezen, verklaard geen voor dat oogmerk geschikte schepen van den staat beschikbaar te hebben en dat de tijd overigens veel te kort zoude zijn, om die alsnog uit te rusten en naar de Poolzee te zenden. Volgens het Utr. Dagblad zal de Amsterdamsche bank de borgstelling van prof. Buys Ballot aan nemen en de expeditie in Noorwegen mogelijk maken. Het schip zal 22 Aug. vertrekken, en dus in de eerste dagen van Sept. in de Karazee zijn, zoo deze ten minste open is, hetgeen men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken ten eenenmale ontbreken. Aan het Handelsblad deelt men mede dat de heeren, die prof. Buys Ballot met raad bjjstaan, in de afgeloopen week de Ellida gedeeltelijk ver zekerd hebben aan de Amsterdamsche beurs, en nu pogingen in het werk stellen om het schip, dat nog altijd in eene Noorweegsche haven ligt, verder in het buitenland te assureeren. Een Zwollenaar heeft aan prof. Buys Ballot bericht gezonden, dat hij voor duizend gulden deelneemt in de kosten en het waarborgfonds voor het opsporen van de Varna. Voorts heeft zich te Zwolle eene commissie ge vormd, die eene lijst laat circuleeren, welke ge legenheid aanbiedt om prof. Buys Ballot te steunen, hetzij door inschrijvingen voor het waarborgfonds, hetzij door directe aanbieding van gelden voor de kosten van opsporing onzer landgenooten vereischt. De jaarlijksche algemeene vergadering derVer- eeniging van officieren der schutterij in Nederland zal worden gehouden te Amsterdam op Zaterdag den 1™ September 1883, 's voormiddags te 11 uren, in het Maison Stroucken, terwijl de daaraan ver bonden schietwedstrijd ditmaal niet zal plaats hebben. De achtste algemeene vergadering der Vereeni- Wijlen mijn grootvader was een soort van inten dant voor zijn vrouw. Hij was doodsbang voor haar, maar het cijfer, dat zij noemde, deed hem van schrik opspringenhij werd boos, begon zijn kas op te maken en toonde grootmoeder aan dat zij in zes maanden tijds een half millioen ver teerd had. Hij zei dat hij te Parijs zijne dorpen in het gouvernement Moskou of Saratof niet had en eindigde met de gevraagde som te weigeren. Verbeeld u de woede mijner grootmoeder. Zij gaf hem een oorvijg en betrok, ten bewijze harer verontwaardigingeen ander vertrek. Den volgenden dag kwam zjj op de zaak terug. Voor het eerst in haar leven verwaardigde zij zich om te redeneeren en verklaringen te geven. Te vergeefs trachtte zij haar man aan het verstand te brengen dat er schulden en schulden zijn, dat men een prins niet kan behandelen als een krui denier maar al haar welsprekendheid werd vruch teloos verspildgrootvader bleef onverbiddelijk. Grootmoeder wist niet wat zij beginnen moest. «Gelukkig kende zij een zeer beroemd man in zijn tijd. Gij hebt wel hooren spreken van den graaf De St Germainvan wien men zoovele wonderen verhaalt. Gij weet dat hij zich voor een soort van Wandelenden Jood hield, die het levenselixir en den steen der wijzen bezat. Som migen lachten hem uit en noemde hem een kwak zalver. Casanova zegt in zijne Mémoires dat hij een spion was. Hoe het zjj, De St Germain was, ging voor lijkverbranding zal worden gehouden te Delft op 22 September. Zij zal hoofdzakelijk aan huishoudelijke aangelegenheden gewijd zijn, o. a. aan de verkiezing van leden van het hoofdbestuur. Uit het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 13 tot en met 26 Juni, blijkt dat de vijandelijke benden zich niet meer in de vlakte van Groot-Atjeh waagden, behoudens enkele troepjes, die op roof uitgingen. In de afdeeling Westkust van Atjeh bleven de vijandelijke benden in Malaboeh huishouden. De passer werd tot den 14™ bijna iederen nacht hevig beschoten, soms gedurende vijf uren zonder op houden. Zoodra de van Kotta-Radja gezonden 30 man infanterie te Malaboeh waren aangekomen, werd aan deze de verdediging van het civiel etablissement opgedragen, en de gewapende poli tiedienaren ter assistentie aan de passerbevolking gezonden. Deze laatste was reeds zoo moedeloos, dat men den passer wilde prijsgeven. De contro leur kon haar echter hiervan nog terughouden, en gelukkig herleefde de moed op het bericht van het succes, dat te Merbouw behaald werd. In deze goed versterkte kampong was, door ver raad van een der vroegere bewoners, een bende onder aanvoering van Toekoe Sinamoe en Toekoe Jit binnengeslopen, terwijl het kamponghoofd Datoe Djangoet werd bezig gehouden. De henden stak daarop het huis van den Radja van Malaboeh, benevens de huizen der Ketoea's en den passer Merbouw in brand, doch werd door de toeschie tende gewapende bevolking zoodanig beschoten, dat zij moest terugtrekken. Dit geschiedde in zoo groote overijling over de rivier, dat de meeste sampans omsloegen en meer dan vijftig man verdronken. De munitie der bevolking uitgeput zijnde, werd de gouvernements-stoomer Arend naar Oleh-leh gedirigeerd om aanvulling te halen. Genoemd stoomschip bracht terugkeerende tevens vivres van Groot-Atjeh mede, waaraan ook gebrek begon te ontstaan, daar veel rijst te Rantou-Pandjang en Merbouw verbrand was. Op daartoe gedaan verzoek werd de wd. assistent-resident gemachtigd aan de van have en dak beroofden eene geldelijke tegemoetkoming tot een totaal bedrag van 150 dollars uit te keeren. Toen den 16™ Juni 7j M" kruiser Atjeh voor Malaboeh kwam, waren de vijandelijke benden juist den vorigen dag afgetrokken. Toch werd besloten Tenom eene tuchtiging te doen onder gaan. Den 19ea Juni nam de Atjeh voor Tenom positie en werd die plaats daarop met granaten beschoten. Den 18™ Juni maakte de controleur eene pa trouille in den omtrek van den passer Malaboeh. Hij vond meer dan 30 verlaten groote en kleinere versterkingen. Om deze in zoo korten tijd op te werpen, oordeelde de controleur, dat meer dan 1500 man noodig waren geweest. De communicatie met de bovenstreken werd hersteld en door aanvoer van rijst, vruchten enz. weder in de behoeften der kustkampongs voorzien. ondanks zijn geheimzinnig bestaan, zeer gezien in de groote wereld en waarlijk een zeer aange naam mensch. Nog heden ten dage denkt groot moeder met groote ingenomenheid aan hem en zjj wordt rood van toorn, wanneer men oneerbie dig over hem spreekt. Zij hoopte dat hij haai de som, welke zij noodig had, zou kunnen voor schieten en schreef hem een briefje, waarin zij hem verzocht bij haar te komen. De oude won derdoener snelde naar haar toe en vond haar aan de grootste wanhoop ten prooi. Zij bracht hem met een paar woorden op de hoogte, vertelde hem haar ongeluk en de wreedheid van haar man en voegde erbij dat haar eenige hoop op zijn vriend schap en hulpvaardigheid gevestigd was. „Na eenig nadenken zei De St Germain «Mevrouw, ik zou u gemakkelijk die som kunnen voorschieten; maar ik weet dat gij niet zoudt rusten voor gij ze mij teruggegeven hadt en ik wil u niet uit de eene verlegenheid helpen om u in de andere te storten. Er is echter een ander middel om uw schuld at te doen. Gij moet dit geld terugwinnen „Maar mijn waarde graaf," hernam groot moeder, «ik heb u immers gezegd dat ik geen piaster meer bezit „Die hebt gij ook niet noodig, luister slechts naar mjj," sprak De St Germain, en deelde haar daarop een geheim mede, dat gjj allen zekejf heel duur zoudt willen betalen."

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1