N° 196. 126® Jaargang. 1886. Dinsdag 21 Augustus. 4 FEUILLETON. Hulp Varna. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 20 Augustus. HET TISZA-ESZLAR-PROCES. DDELfillRGSCH COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. JBolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G, L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De navolgende oproeping wordt ons nog ter opname gezonden Landgenooten Met dankzegging aan velen, die mij giften of toezeggingen hebben doen geworden ter opsporing van en hulp aan de Varna, moet ik toch nog weder opwekken tot krachtdadiger en zeer spoedige ondersteuning, o. a. door het vormen van comités. Het is volkomen voldoende toezeg gingen te geven met of zonder bepaling dat die zullen aangewend worden voor de expeditie zelf, of voor de borgstelling welke ik tracht te assu- reeren. Giften en onvoorwaardelijke toezeggingen zal ik, zoowel voor de borgstelling als ten nutte der expeditie aanwenden. De verantwoording der gelden zal door een of meer heeren buiten het instituut worden nagezien en ter inzage van ieder worden gelegd, daar aankondiging in de couranten te groote kosten met zich brengt. Buus Ballot. Kunnen burgemeesters in de verschillende ge meenten van onze provinciën niet beginnen om, niet in hunne betrekking, maar als particulier persoon, den wenk van prof. Buijs Ballot op te volgen Goes gaf een goed voorbeeld. Wel is ons bekend dat uit Middelburg velen direct hun toezegging deden, maar toch, dunkt ons, kan er ook uit onze gemeente nog meer ge daan worden. En daartoe kan eene commissie vooral veel helpen. Bij beschikking van den minister van oorlog is bepaald dat de brigade der marechaussees alhier met den laatsten September a. zal worden opgeheven. Ons is verzocht te melden dat het vierde zomer- concert, Woensdag in het Schuttershof te Middel burg te geven, des avonds te half acht uur aanvangt. Goes, 20 Aug. De heden middag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden, behalve de heeren De Jonge van Ellemeet en Steke- tee, bijgewoond. De voorzitter deelde mede dat op den 24™ Augustus a., des morgens te 10 uren, de gewone jaarlijksche openbare les in de bewaar school zal worden gehouden en dat door A. Fou- draine aan de gemeente is betaald 8.80 voor vergoeding van 8 planken van de vroegere mod- dersteigersverder dat van Ged. St. bericht van goedkeuring was ontvangen op het raadsbesluit tot het brengen van posten uit den dienst 1881 op dien van 1883, en op het le suppletoir kohier van den H. O. voor 1883 en dat van het bestuur over het gasthuis de rekening en verantwoording over 1882 was ingekomen. Een en ander werd voor notificatie aangenomen. De leerling toont zich den meester waardig. Peczely heeft Maurits wondergoed gedresseerd- Deze liegt met een onbeschaamd aplombzijne on gevoeligheid doet jjzen. Doch, hoewel het lesje goed hem geleerd is, wordt hij toch op heeter- daad betrapthij beweert een ministerieelen brief gelezen te hebben, waarin de eerste minister Tisza hem belooft voor hem te zullen zorgen, Vanneer hij zich goed houdteen bericht van den minister zeiven toont aan dat de bewering onwaar is. Verder verzekert hij Buxbaum, den jongste der aangeklaagden, gezien te hebben bij de moordenaarsdoch de beschuldigde bewijst glimlachende zijn alibi: een jong Christenmeisje komt blozend bekennen dat Buxbaum op bet aangegeven uur bij haar vertoefde. Dit was het komische incident onder de tragische debatten. Naarmate deze voortgaan keeren zij zich meer en meer ten gunste van de beschuldigden. Nadat voorlezing is gedaan van het proces-verbaal der lijkschouwing, nadat de meening der wettelijke geneesheeren en die van den hoogsten medischen raad is gehoord, wordt het woord gegeven aan de hoogleeraren der universiteit, die aan den eenen kant de onmogelijkheid van Maurits' ver klaring betoogen wat betreft de wijze, waarop hij zegt Esther te hebben zien vermoorden, en Na onderzoek der geloofsbrieven van de heeren C. E. Massee en J. Van Zandbergen Buwalda werd tot hunne toelating besloten. Het verzoek van den majoor-kommandant der dd. schutterij om inrichting eener schietbaan werd van de hand gewezen. De raad vereenigde zich met het advies van B. en W. dat het wetsontwerp op de schutterijen de stadiën van voorloopig onder- derzoek in de 2e kamer der staten generaal reeds heeft doorloopen en in de eerlang te openen zitting behandeld kan worden. In art. 135, par. 5 van dat ontwerp wordt bepaald»de inrichting der door de gemeenten of door het rijk te verstrekken schietbanen wordt uit 's rijks kas bekostigd", zoo dat het belang der gemeente verbiedt thans eene schietbaan in te richten, die volgens een aanhan gig wetsvoorstel misschien eerlang door het rijk zal worden bekostigd. Bij de behandeling van dat punt verzocht de voorzitter niet uit te weiden over het nut van schietbanen maar zich te bepalen tot het voorstel, daar volgens zijne overtuiging elke cent, besteed aan de onder deze wet bestaande schutterijen, weg gesmeten is. De heer Callenfels verklaarde zich van hetzelfde gevoelen en de heer De Wilde staafde bovenstaande meening door aanhaling van autori teiten op krijgskundig gebied. De heer Quist vond schutterijen zonder schietbaan onzin en wilde de beslissing aanhouden tot na aanneming van de nieuwe wet. De begrooting van het burg. armbestuur voor 1882 werd gewijzigd zooals genoemd bestuur had verzocht en het voorstel van B. en W. tot toe voeging van posten aan de gemeentebegrooting voor 1883 toegestaan. Ten slotte bood hetzelfde college de begrooting van ontvangsten en uitga ven der gemeente voor 1884 den raad aan. Nadat de punten, op de agenda vermeld, waren behandeld, wees de heer Quist erop dat het prae- advies van het college van burg. en weth. omtrent de schietbaan in de Goesche courant stond ver meld vóór dat de raadsleden goed in staat waren geweest daarvan kennis te nemen. De voorzitter verklaarde dat dit geschied is buiten weten van het dagelijksch bestuur. De heeren Callenfels en Den Boer vonden die openbaarmaking ook onaan genaam. De heer Ramondt zeide dat zulks alleen in dit geval is geschied, nadat de verslaggever erover gesproken had. De heeren Van Swinderen en De Wilde verklaarden zich voor openbaarheid, terwijl de voorzitter ten slotte meedeelde dat burg. en weth. over het openbaar maken van stukken nader zullen spreken. De heer H. Coert te Molenaarsgraaf komt in de N. R. Ct. op tegen eene beschouwing van het N. v. d. D., waarin werd gemeld dat bij het cholera geval te Vlissingen de hoofden der autoriteiten overstuur geraakt waren. Dit noemt hij ten op zichte van den (waarnemenclen) burgemeester dier gemeente ongepast en onwaar. Hij herinnert aan de bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten, die zelfs geen uur tijd laat zooals wij ook meldden om de noodige maatregelen te nemen. Met het verschil van die aan den anderen kant de door de geneeshee ren uit het district Tisza-Eszlar aangehaalde be wijzen vernietigen. De oude Houvath en Kiss hadden gepoogd aan te toonen, dat het lijk onder geschoven was en de verdronkene Esther Soly- mossy niet kon zijn. De wetenschap en de waarheid zegevieren. De zeer heldere uitlegging van de professoren Belky Mikhalowics en Scheutaner wordt daarenboven versterkt door de bewonde renswaardige pleidooien van de advocaten Eötvoes en Funtack. Het openbaar ministerie laat de aanklacht varen. Vergeefs tracht de advocaat der civiele partij (de weduwe Solymossy) den loop van het gerecht tegen te houden door nieuwe onthul lingen te beloovende president verklaart de debatten gesloten, en den 3cn Augustus te elf uren in den ochtend wordt het vonnis geveld, dat Sa lomon Schwarz en consorten vrijspreekt, hunne onmiddellijke invrijheidstelling beveelt, en den staat veroordeelt in al de kosten van het proces. De gronden van het vonnis geven de geschiede nis van den moord gelijk de instructie die had voorgesteld in bijzonderheden weer, en zetten uiteen dat men tot vervolging moest overgaan wijl zij, die in verdenking waren gebracht, niet aanstonds in staat waren, hunne afwezigheid van de synagoge op het kritieke oogenblik te bewijzen. De debat ten hebben achtereenvolgens alle verdenking doen verdwijnen. Een onderzoek op de plaats zelve heeft aan het licht gebracht, dat de plaats waar zekere getuigen hulpgeroep hebben gehoord, 70 voet meening onder de deskundigen heeft een burge meester niets te maken. De heer Coert zegt Alzoo, de burgemeester van Vlissingen deed zijn plicht, en het mag ongepast genoemd worden hem in een veelgelezen blad onder de verdenking te brengen, als ware zijn hoofd overstuur geraakt. Het tegendeel is gebleken uit zijne handelingen, geheel overeenkomstig de voorschriften der wet; en 't ware te wenschen dat bij voorkomen van besmettelijke ziekten van welken aard ook, alle burgemeesters hun plicht deden, zonder dat de een vraagt of de maatschappij Zeeland daardoor schade kan lijden, en een ander of zijne ingezete nen niet gesteld zijn op het biljet op de deur. En de maatschappij Zeeland en de lust van inge zetenen moeten wijken voor de wet. Beter twee maal loos alarm dan eene overrompeling. Men schrijft ons uit Rotterdam Wat de macht der gewoonte toch doet Ofschoon er geen kermis is, heeft een deel dei- bevolking toch kermis willen houden. De dienst boden vergden niet alleen hare kermisfooi, maar ook den gebruikelijken vrijen dag, en Zaterdag, anders de beruchte kermis-Zaterdaggaven de meeste patroons aan hunne werklieden vacantie. Bijzondere gelegenheden tot uitgaan waren er niet. Hier en daar is door een wafel- of broedertjes bakker een leegstaand huis gehuurd, waar aan de hongerenden dit kermisgebak wordt aangeboden; maar dat is dan ook alles wat aan de kermis herinnert. De publieke vermakelijkheden zijn niet vermeerderd. Doch er zijn kroegen en daar stellen zij, die de kermis missen, zich ruimschoots scha deloos. Reeds op den middag en in den vooravond bood de stad iets aan van de gewone kermispbysiono- mie. Er waren veel meer menschen op de been dan op andere Zaterdagen, en deze flaneurs had den, als op een heusche kermis, hun beste plunje aan en vertoonden een feestelijk voorkomen. Hoe later op den avonddes te drukker werd het ge woel en gejoel op de straat. Overal ontmoette men zingende en hossende troepen, en overal ook vond men gelegenheid van de uitwerking van den jenever te bestudeeren. Tot diep in den nacht duurde het luidruchtige pretmaken voort. Als het te doen is geweest om eene proef te nemen, of men kermis kan houden zonder ker mis dan is zij tamelijk gelukt. »Den 30™ November 1882, den dag waarop 50 jaren geleden, bij de verdediging van de citadel van Antwerpen, van onze zjjde het eerste schot viel, had te Amsterdam een feestelijke bijeenkomst plaats van oud-militairen, die aan het voor Neder land zoo roemrijke wapenfeit hadden deelgenomen. Tot bestrijding van de kosten is door de regeering een bijdrage gegevenmaar aangezien de plannen tot feestviering eerst kort te voren waren tot rijpheid gekomen, en de medewerking der regee ring daartoe niet tijdig genoeg was ingeroepen, kon de minister van oorlog niet vooraf de goed keuring der wetgevende macht vragen tot het doen verwijderd is van den tempeldie kreten konden dus niet daaruit komen, en het is meer dan waar schijnlijk dat zij in 't geheel niet geuit zijn. De verklaringen van Maurits Scharf zijn zoo proble matisch en onwaarschijnlijk geworden door de tal rijke en ernstige tegenspraak, dat hij zelf niet kon beëedigd worden en nog minder kon optre den als voornaamste getuige a charge. Het is op onweersprekelijke wijze bewezen geworden, dat alle beschuldigden, en vooral Buxbaum, zich op het aangegeven uur niet in de synagoge bevonden- Daar dus elk, zelfs het minste, bewijs van moord ontbreekt, is de vrjjspraak volkomen gerechtvaar digd. De aangeklaagden en het publiek hoorden de voorlezing zwijgend aangeen woord hoorde men geen beweging werd bespeurd. De eersten bleven in dezelfde houding, toen de president, alvorens hunne invrijheidstelling te bevelen, hen aansprak, hun zeide, dat hun eer hersteld, geheel vlekkeloos gebleven was en hen opwekte om geen wraak gevoel te koesteren tegen hunne Christeljjke me deburgers. »Wjjt evenmin", voegde hij er bij, „aan de justitie uw onrechtvaardig geleden smart, maar aan een ongelukkigen samenloop van om standigheden. Vergeeft, vergeet Het scheen dat de ongelukkigen bereid waren dezen wijzen raad te volgenten bewijze de vader en moeder van Maurits Scharf. Hun eerste zorg was de teruggave van bun kind te vragen, dat zich werkelijk weder bjj hen heeft gevoegd. van de vereischte uitgaven. Hij heeft intusschen gemeend in den geest en naar de bedoelingen van de Nederlandsche natie te bandelen, door aan de feestcommissie den ingeroepen steun niet te wei geren, maar integendeel te doen blijken, hoe zeer de onverschrokken houding der verdedigers van de citadel ook thans nog door de regeering en het volk op hoogen prijs wordt gesteld." Met die woorden licht de regeering een wets ontwerp toe, strekkende tot verhooging van hoofd stuk VIII der staatsbegrooting voor 1883 met f 2820.82J, welk bedrag is besteed als volgt: le bijdrage in de kosten, op het feest gevallen, 1420,82^2° feestgave, ad f 50 per hoofd aan oud-militairen beneden den rang van officier, die wegens hun gedrag -bij gemelde verdediging tot ridder der Militaire Willemsorde werden benoemd, 11003° bijdrage ad 300 in de kosten van een gedenkboek der viering van meervermeld feest, van welk werkje een exemplaar is aangeboden aan alle gerechtigden tot het dragen van de citadel-medaille. Zooals reeds werd medegedeeld zijn bij ko ninklijk besluit eenige artikelen gewijzigd en aangevuld van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen van 9 Jan. 1876. De aanvulling van het reglement heeft hoofd zakelijk betrekking op het vervoer van honden, dat nu uitdrukkelijk is toegelaten. Aan art. 30 is nl. als zesde alinea toegevoegd de bepaling: »Het blijft aan bestuurders van de spoorwegdien sten vrijgelaten, het vervoer van honden met hunne begeleiders in afzonderlijke af deelingen van rij tuigen der 3e klasse toe te laten. Geschiedt dit, dan houden de begeleiders toezicht op de hon den." De honden, die overeenkomstig deze nieuwe alinea ten vervoer zijn toegelaten, mogen voor het vertrek van den trein in de wachtkamers der derde klasse verblijven,mits behoorlijk vastgehouden. Uit art. 4 is voorts het absolute verbod aan de reizigers verdwenen, om de portieren der rijtuigen te openen zij mogen dat voortaan alleen niet doen of uit de rijtuigen stappen, wanneer de trein nog niet stilstaat. Ook is daarin opgenomen, dat reizigers, die bij het instijgen onmiddellijk uit eigen beweging den conducteur kennis geven, dat zij niet in het bezit zijn van een plaatsbewijs en de gevorderde vracht betalen, met inbegrip van eene verhooging van 0.50 voor de 1' en 2e kl. en van 0.25 voor de 3e klasse, steeds tot de treinen moeten worden toegelaten, wanneer daarin plaatsruimte is. De redactie van artt. 3 en 4 is verder hier en daar gewijzigd, waarbij o. a. zorg is gedragen, om in art. 3 de bepaling te verduidelijken van het verbod om te rooken in de wachtkamers, waar dit niet is toegelaten, alsmede om zich in een staat van dronkenschap te bevinden of rumoer te maken op de stations. De oude bepaling gaf fe lezen, dat dit alleen verboden was aan elk, wien het uit den aard zijner betrekking niet vrijstaat." Met ingang van 1 Sept. a. zijn door den min. van marine, in alphabetische orde gerangschikt, Doch wie niet kan noch moet vergeten, dat is Hongarije. Dit proces heeft zooveel groote ge breken blootgelegd, dat thans, nu de zaak is geëin digd, het de plicht is van het rijk zijne rechterlijke organisatie geheel en grondig te herzien. Wanneer het niet beneden de Aziatische staten wil geplaatst worden, dan dient het voortaan de praktijken der kwellingen onmogelijk te maken. Dat deze in groote mate zijn toegepast bewijzen de debatten onweerspre kelijk. Barry, de rechter van instructie, en zijne helpers maakten er met al hun gezag gebruik van Zij dreigden en mishandelden de getuigen, deden hun beloften, sloten hen op in kippenhokken en zwijnenstallen, goten hun water in den mond, en kwelden hunne oogen door ze te dwingen in de zon te staren. ~>migen gaven toe, maar de meesten hielden zich flink tot het einde. Een van hen toonde zich waarlijk heldhaftig. Naar zijn onbeduidend gezicht te oordeelen zoude men hebben gedacht, dat hjj het eerst zoude bezwijken. Men ondervroeg" hem aldus: de rechter van instructie, boos over zijn antwoorden, liet hem, toen hij niet het tegendeel antwoordde, door zijn dienaren stok slagen geven, Hij bleef volhouden. Drie vuist slagen in het gelaat deden het bloed te voorschijn komen. Hjj gehoorzaamde niet. Daarop ging men over tot het watermiddel: men deed hem zooveel verzwelgen, tot hij ter aarde vieldaarna goot men hem drie glazen vuil water in den mond. „Beken!" „Neen, het is valschMen bond hem de handen op den rug, en twee der beulen k

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1