191. 126* Jaargang. 1883. Woensdag 15 Augustus. Mil cm te weten iclii om te toen. Rijks-Belastingen. Middelburg 14 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O MIDDELBURGSE Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Holland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg den 10en Augustus 1883 invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht n° 3 voor het dienstjaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aan gaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de be zwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den llen Augustus 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. II. Voor ons verder betoog is het noodig dat wij nog even herinneren aan het aantal chole- ra-gevallen dat zich achtereenvolgens voordeed, en wel in 1832—33 107, 1848—49 317, 1853: 36, 1854: 123, 1855: 13, 1856:1, 1859 59, 18601, 1866 387, 1867 67 en 1873: 13. Vergelijken wij nu de beide periodes, waarin de epidemie het hevigst woedde1848 49 en 1866. In eerstgenoemd tijdperk bedroeg het aantal bewoners onzer provincie 160.297, terwijl dit uit. Dec. 1866 177 832 personen beliep. Als wij nu tegenover die vermeerde ring der bevolking met 17.000 inwoners bet verschil in aantal gevallen aan cholera asiatica tusschen beide periodes stellen, nl. 70: wan neer wij dan niet uit het oog verliezen dat in laatstgenoemd jaar nog gewerkt werd aan het kanaal door Zuid-Beveland en te Wemeldinge zich de ziekte ernstig voordeed, waartoe het groot aantal werklieden ook bepaald het zijne bijbracht, dan is waarlijk de toestand in onze provincie, op grond van de ervaring, niet on gunstig te noemen, en is er geen reden om in ons gewest met overdreven angst de toekomst tegemoet gaan, zonder echter daarom tot zorge loosheid te vervallen. Wat in 1849 de heeren J. C. van den Broecke en J. C. de Man, med. doctores, in hun verdienstelijk werk. Be cho lera asiatica in Zeeland schreven blijft nog steeds van kracht, ook op grond van de onder vinding, in latere jaren opgedaan. „Men late zich door de weinige kracht, waarmede de cholera in Zeeland, bij beide verschijningen (183233 en 184849) gelieerscht heeft, niet in slaap wiegen en wachte zich van de toekomst zorge loos te gemoet te gaan. Mag men toch, vragen wij,met redelijken grond aannemen, dat Zeelands bodem eene mindere vatbaarheid voor cholera geeft dan andere landen waar die ziekte nu tot tienmalèn toe fel gewoed heeft, b. v. in Zuid-Holland of Vlaanderen, gewesten aan het onze grenzende De openbare meening zegt ja, doch bij het ondervragen der weten schap, antwoordt deze ontkennend, voor zoover men ten minste hare antwoorden bij de raad selachtige cholera mag vertrouwen. Ook de ondervinding bevestigt het. Wij behoeven het niet met citaten aan te toonen, dat die ge vreesde ziekte bij voorkeur lage, vochtige, aan zee gelegene landen, de delta's der rivieren, de bakermatten der tusschenpoozende koort sen opzoekt en teistert. En ofschoon men Zeelands ongezondheid ook te hoog aanslaat, zoo moet men toch ons gewest ónder de rubriek van bovengenoemde landen een plaats geven. Zoo het intusschen waar is, gelijk wij dit in onze provincie hebben aangewezen (en, voegen wij erbij, de latere ondervinding heeft het bevestigd), dat elke cholera-epidemie uit ge- isoleerde gevallen ontstaat, dan moet men ook aannemen, dat geen land gemakkelijker dan Zeeland zulke ingebrachte ziekten kan uit- dooven, vooral wanneer de cholera, hierin met vele besmettelijke ziekten overeenkomende, slechts nu en dan door uitbreiding haar be smettelijk vermogen gelden doet. „Mocht dan ooiten hiermee besloten de schrijvers hun werk de ziekte, aan wier kennis deze onze arbeid is gewijd geweest, op nieuw dit gewest naderen, dan zullen, gelijk wij vertrouwen, de geneeskundigen te samen met de autoriteiten, die het aangaat, hunne vereenigde pogingen aanwenden om den vijand, reeds vóór dat hij daar is, het terrein te be twisten en zorg te dragen dat alles samenspanne om zijn verwoestenden invloed af te wenden." Toch zijn de omstandigheden gewijzigd. Er mogen zich bij deze ziekte vaak raadselachtige feiten voordoen, zoo o. a. dat indertijd bij een epidemie een of meer schuiten metArnemuid- sche visschers wekelijks naar het hevig geteis terde Antwerpen zijn gevaren, zonder dat iemand door haar werd aangetasthet zal toch niet ontkend worden dat het algemeen verkeer de besmetting in de hand werkt. En dit is in ons gewest sedert de laatste jaren zeer vermeerderd door zijn spoor en vooral door de stoomvaart op Engeland. Als er gevaar dreigt dan kan van die zijde juist de ziekte ons gewest binnenkomen. Het is dan vooral op die beweging dat de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in onze provincie zijne aandacht heeft gevestigd en reeds voorstellen deed aan de regeering om aan de Zeeuwsche havens barakken en ont smettingsovens op te richten. Wanneer nu slechts de regeering niet te lang wacht met daaraan gevolg te geven, dan zal het voor den heer Dozy des te gemakkelijker vallen daarmee in verband de noodige voor schriften te doen. De directie van de stoomvaartmaatschappij Zeeland en die van het Nederlandsche zoowel als het Belgische loodswezen, dat ook vooral door zijn aanraking met verschillende schepen aanleiding tot voortplanting der ziekte geeft, wanneer die zich eens in Europa mocht ver- toonen, kunnen tevens door de noodige voor zorgsmaatregelen de goede bedoeling van den inspecteur in de hand werken en wij twijfelen geenszins of van hunne zijde zal het niet aan medewerking ontbreken. Het gevaar, dat uit de binnenlandsche scheep vaart voorkomt, kan door de gemeentebesturen worden bestreden door te waken dat alles worde uit den weg geruimd, wat de locale voorbeschiktheid kan in de hand werken. Als wij eens nagaan dat Middelburg, ruim en luchtig gebouwd, zindelijk als het, op zeer enkele uit zonderingen na, eruit ziet, steeds zeer weinig lijders telde, zelfs al waren de ziekte gevallen te Vlissingen ook talrijk, dan blijkt daaruit, dunkt ons, dat die frischheid, die ruimte machtige factoren ter bestrijding der ziekte zijn. Ook Goes, al laat daar de ruimte te wenschen over, en al is daar nog veel te verbeteren wat het rioolstelsel en het drinkwater betreft, werd weinig bezocht, maar men zie niet over het hoofd dat men daar niet zoo nauw verbonden is met een gemeente, waar zoo ligt zulk een ziektegeval kan plaats hebben, als Middelburg met Vlissingen. Op dat punt is de ligging van Zeelands hoofdplaats niet te vergelijken met die van Goes. Toch stuitten alle overwegingen af op de veranderde omstandigheden, die andere gevolgen kunnen hebben. Er is ook in beide gemeenten veel nog te doen voor reinheid op sommige punten, voor den afvoer van vuil en de faeca- liën en vooral voor het drinkwater. Het plan voor een duinwaterleiding in onze gemeente, waarvoor, zoo wij ons niet bedriegen, concessie is aangevraagd, de zaak wordt ove rigens nog al geheimzinnig behandeld schijnt nog steeds in staat van wijzen te zijn. Wanneer een krachtige steun van de zijde der gemeente aan hen die concessie vragen, ware het slechts door zich te verbinden voor het gebruik van het water in alle gemeentege bonden het tot standkomen van het plan bevorderlijk wezen kon, wij zouden tegen die kosten geen bezwaar maken. Wat er verder in zoo menige gemeente te doen is weet het bestuur ervan beter dan wij. Telkenmale wordt in de vergadering van den geneeskundigen raad op tekortkomingen in het behartigen der gezondheidsbelangen gewezen, o, a, te Tholen waar totnutoe het gemeente bestuur is afgestuit op bezwaren van techni- schen of finantieelen aard om eene gewenschte verbetering te brengen in den afvoer van vuil, niettegenstaande die gemeente, wat het aantal typhuslijders betreft, steeds bovenaan de lijst staat en volgens het oordeel van dr. Dozy een sloot, die vooral stank schijnt te verspreiden, wel eens licht een groote epidemie zou kunnen veroorzaken. Over het geheel laat de toestand van slooten veel te wenschen overwij noemen slechts die in Hansweert, Yerseke, Noordwelle en Nieuw- dorp. In laatstgenoemd, deel der gemeente 's-Heer Arendskerke, werden zelfs de gemeente- vuilnisbakken gebruikt voor vergaderbakken van faecaliën. In Ellewoutsdijk liet het terrein achter de school veel te wenschen over. Wij weten niet of in een en ander thans is voorzien, maar zoo niet dan merken wij op, dat nu juist de beste gelegenheid is om zich te verantwoorden wanneer men groote uitga ven doet in het belang der hygiëne. Met het gevaar voor oogen zal menigen ge meenteraad nu spoediger bereid bevonden worden om niet te veel te letten op de on kosten die gemaakt worden. Wat ieder onzer verder doen kan is een kalme, geregelde levenswijze volgen, zich niet door buitengewoon veel arbeid overspannen, en in deze dagen vooral letten op het eten van onrijp ooft. De ervaring heeft verder geleerd dat het overmatig gebruik van sterkedrank veel kwaad veroorzaakt en vatbaarheid voor de ziekte bevordert. De inrichting onzer woningen is ook in dezen van veel belang. Wie uit vrees voor de fris- sche lucht zijne ramen en deuren sluit toont de eischen der gezondheidsleer niet te kennen. En het is niet alleen bij hen die armoede lijden dat gezondigd wordt tegen de regelen dier leerook vooroordeel, onverstand en toeval zijn nog oorzaken dat zoovelen, die beter kon den weten, op de meest onpraktische en voor de gezondheid nadeelige wijze partij trekken van de hun geschonken woning. De luchtigste, vroolijkste, gezondste kamer wordt vaak als zg. mooie kamer gebezigd waar men slechts hoogst zelden zit. Het vertrek voor dagelijksch gebruik staat daarbij verre ten achter. Bij de keuze van slaapkamer gaat het vaak al even ongelukkig men bedenkt niet dat daarvoor juist een flink, luchtig ver trek het best is. In dezen zou de invloed van geneeskundi gen misschien veel vermogen, en zouden nut tige wenken hunnerzijds nog doel kunnen treffen. Zoo valt er voor ieder wat te doen om den vijand te bestrijden. Het gevaar kan niet spoedig als geweken beschouwd wordenmen heeft het vroeger gezien dat zelfs in Novem ber een epidemie uitbrak. Maar wanneer zooveel mogelijk alles is ge daan om het kwaad te bestrijden dan geve men zich en dit is onze laatste wenk niet aan overdreven angst over. Mocht zich dan eens een geval van werke lijke cholera-asiatica voordoen dan kan, waar men direct flink en doortastend weet te han delen en het gevaar goed onder de oogen te zien, veel voorkomen worden en verdere uit breiding worden tegengegaan. Menigeen heeft zich door overdreven angst ziek gemaakt. Dat vermijde men in de eerste plaats. pogingen aangewend om eene concessieaanvraag voor een stoomtram Middelburg-Domburg mogelijk te maken. Wij hopen dat voor deze zoo drin gend noodige zaakeene levensquaestie voor Domburg, het den ondernemers niet aan de noo dige medewerking moge ontbreken. Met ingang van 15 dezer is door den minister van financiën benoemd tot tijdelijk boekhouder ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen alhier, de heer H. Beekman, thans geagreëerd klerk aan dat kantoor. De man die tusschen Zondag en Maandag nacht te Vlissingen door cholera is aangetast, is heden voormiddag overleden. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht meende dat het hier een geval van inheemsche cholera is geweest. In Vlissingen zijn over het geheel vele gevallen van diarrhee. Later meldt men ons het volgende: Nog zijn twee kinderen aan cholera nostras overleden. De kleederen der gestorvenen worden vernietigd. Het overlijden van den eersten lijder is aan gegeven als ten gevolge van cholera asiatica. Te Goes heeft zich eene commissie gevormd om het pogen van den heer Buys Ballot te steunen. Zij bestaat uit de heeren mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester, C. L. M. Lambrechtsen, Z. D. Van, der Bilt La Motthe, J. M. Kakebeeke, L, G. Ka- kebeeke, J. J. Ramondt en jhr. M. J. De Marees Van Swinderen. (Q. Crt.) De heer mr. W. N. Lantsheer, onlangs te Oost- kapelle overleden, heeft aan de maatschappij Be Toekomst (Toonkunstenaarsfonds) een legaat gemaakt van f 2000, vrij van scccessierechten. Door de heeren Ceulen en c°, ingenieurs te Amsterdam en Soerabajja, worden bij polder- en gemeentebesturen en bjj eenige grondeigenaren Men schrijft uit Hoofdplaat aan de Tijd: De wethouder, die op 14 Juli j.l., op bevel van den burgemeester, door den veldwachter geweld dadig uit de raadzaal verwijderd werd, heeft tegen deze handeling des burgemeesters een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Middelburg. Het voorstel, eerst door den wethouder aan Z. E. A. gedaan, om binnen drie dagen in de Middelb. Cour. verschooning te vragen voor zijn willekeurige handelwijze, heeft de burgemeester niet aangenomen. l 'rcclit. 13 Aug. Na gehouden conferentie met de deskundige commissie is door het met. instituut besloten het schip tot opsporing van de Varna uit te zenden zonder dat een zeeofficier de reis medemaakt, om reden die officier te laat op Ham- merfest zou komen om nog met succes werkzaam te zijn, nl. eerst 30 Aug. Bjj het vertrouwen op den ijver van onzen consul en de plichtsbetrachting van den kapitein, den ijsloois en de equipage, heeft men echter een be looning van 35,000 uitgeloofd aan het schip dat onze reizigers opspoort, om den ijver in deze zaak meer te prikkelen. Dit bericht zal tevens geseind worden naar Noorweegsche havens en naar Archangel. De natie beijvere zich intusschen voor de som in te schrijven, waarvoor professor Bups Ballot borg bleef. Toezeggingen kunnen ook gezonden worden aan den heer Volck te Utrecht. (Zie laatste berichten van gisteren.) Tot het medemaken van den tocht om de Varna op te sporen hadden zich nog aangeboden jh' Speelman, oud-zeeofficier, thans burgemeester van Harlingen, en de luit. t/z 1» kl. Hecking Colenbrander. Van deze aanbiedingen zal nu geen gebruik gemaakt kunnen worden. De commissie voor de grondwetsherziening is, naar wij vernemen, reeds zoover gevorderd, dat zij tegen October met hare taak geheel gereed denkt te zijn. Vad.) De regeering heeft het afdeelingsverslag van de tweede kamer over het wetsontwerp, van het vorig kabinet, tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen beantwoord. Naar aanleiding van de nadere overweging van de daartoe betrekkelijke stukken is wijziging van het wetsontwerp op verschillende punten noodzakelijk voorgekomen. De regeering is het beginsel toegedaan, dat één, of bij groote behoefte aan plaatsruimte, meer gestichten van rijkswege moeten worden opgericht ten einde in de eerste plaats te voorzien in de verpleging van die krankzinnigen, die ten laste van het rjjk komen en voorts in dringendt

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1