N° 188. 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 11 Augustus. Middelburg 10 Augustus. Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Frankrijk. MIDDELBUR6SC COLRAIMT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. VV. Bolland, te Ivruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G, L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Volksvriendalgemeen weekbladuitgegeven door de Ned. vereeniging tot afschaffing van sterke drank nam het, in ons nommer van 4 Aug. voorkomend, ingezonden stuk van Een vriend des volks over, waarin een klacht werd geuit over het openstaan der tapperijen, dag en nacht, het ge- heele jaar door. De redactie voegt daaraan een noot toe om te wijzen op de bevoegdheid, die de gemeenteraden hebben om eene beperking vast te stellen omtrent de sluitingsuren der tapperijen. Als nu de Middelhurgsche gemeenteraad slechts volgens haar de vereischte verordening daaromtrent vaststelt is de zaak gevonden. Wij vinden het niet onnoodig om, naar aanleiding daarvan, het volgende te herinneren In de algemeene politieverordening in onze gemeente (art. 131) leest men>Koffijhuizon, tapperijen en dergelijke huizen moeten ontruimd en gesloten worden, wanneer dit door of van wege den burgemeester bevolen wordt." In de memorie van toelichting hij dit voorstel werd gezegd »Het bepalen van een vast uur van sluiting geeftaanleiding tot vele moeilijkheden en ont duikingen, waartegen de politie veelal onmachtig is. Door eene herberg tot eene zoogenaamde sociëteit in te richten, worden alle maatregelen van toezicht verijdeld. Beter schijnt het daarom, zooals tegenwoordig in vele gemeenten geschiedt, de herbergen vrij te laten in het uur van sluiten, mits men het hoofd der politie de bevoegdheid geve om die huizen te doen sluiten, wanneer hij het noodig oordeelt. „Ook nu kan men door het oprichten van zoo genaamde sociëteiten de bepaling ontduikenmaar het belang van den koffiehuis- of kroeghouder schijnt toch mede te brengen om eenigszins af hankelijk te zijn van de politie, die veel beter in staat is, hij wanorde, het lokaal te doen ont ruimen. Daarenboven is deze bepaling ook zeer wenschelijk in het belang der straat-politie." Bij de behandeling van deze verordening gaf de heer Fokker nog den wensch te kennen dat de vroegere bepaling omtrent de sluiting van koffiehuizen enz. op een vast uur mocht behouden blijven, doch de commissie voor de strafverordeningen vond het heter de beslissing aan het hoofd der politie over te laten, voor namelijk op grond dat het bepalen van een vast uur van sluiting aanleiding geeft tot vele moeilijk heden en ontduikingen in de eerste plaats door een herberg of koffiehuis in te richten tot een zoogenaamde sociëteit, waarin zelfs de politie niet binnen mag komen, ook dan niet als er dingen gebeuren die het wenschelijk was tegen te gaan. Het artikel werd daarna dan ook zonder hoof delijke stemming goedgekeurd.. In de algemeene vergadering der Friesche maat schappij van landbouw is, nadat het onderwerp was ingeleid door den heer F. E. Botma te Met- slawier, eerst erkend dat de weerkundig waarnemin gen door het kon. Ned. meteor, instituut te Amsterdam waarde hebben voor den landbouw, en daarna besloten omdat die berichten eerst uit de courant vernomen en niet direct per telegraaf of telefoon ontvangen worden zich tot het hoofdbestuur te wenden, om dit onderwerp nader te overwegen en te trachten, door krachtig en spoedig de noodige middelen aan te wenden, dat in den volgenden zomer de berichten van die weer kundige waarnemingen in de verschillende afdeelin- gen en gemeenten tijdig kunnen worden ontvangen. Als men daar die middelen kent om dat doel te bereiken zal men zeker de voorstanders van die weerberichten in Goes en omstreken met mededeeling verplichten. Nog steeds zoekt men daar te vergeefs naar eene oplossing der quaestie hoe de berichten spoedig en duidelijk te brengen ter kennis van de land bouwers en het vraagstuk van het seinen op de torens is nog altijd niet opgelost. De gemeenteraad van Middelburg zal op Maan dag den 13en Augustus a., des namiddags te twee uren, eene vergadering houden, waarin de navol gende zaken zullen worden behandeld Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden ingekomen stukken staat van oninbare posten inkomsten-belasting 1879 voorstel tot verhuring van gemeentegrond op het Seisbolwerkrekening van het burgerlijk armbe stuur 1882voorstel tot tijdelijke continuatie van den heer G. Pattison, als leeraar a.'h gymnasium; voorstel tot goedkeuring der aanbesteding van het bouwen van een gymnastiek lokaal (school CJ; vernietiging van afgeloste obligatiën gemeente schulden en vaststelling der gemeenterekening 1882. "VerseUe. 9 Aug. In de gemeenteraadszitting van heden is de gemeenterekening over 1882 den- raad aangeboden. Zij bedraagt in ontvang f 18784.70J, in uitgaaf ƒ16469.85 en sluit dus met een batig saldo van 2314.85jj. Dit groote saldo heeft voornamelijk zijn oorsprong in be spaarde onderwijsuitgaven. De kosten van het onderwijs waren geraamd op 5028 en bedroegen slechts /3269.19j, zoodat in kas bleef 1758.80§. Gebrek aan onderwijspersoneel geeft verklaring van deze som. Volgens een ons uit Tholen gezonden berich is de tijd van het melken der oesters en mosselen voorbij. De aanslag op de oesterbanken is zeer slecht. Evenzoo is het met mosselzaad, dat bijna nergens gevallen iswel een treurig vooruitzicht voor de schippers, die een zeer hooge pacht voor hunne perceelen moeten opbrengen. Bij koninklijk besluit van 27 Juli jl. is aan mevr. C. S. S. baronnesse Van der Duijn, douai rière jhr. P. J. G. Martini te Gorssel, en anderen, concessie verleend tot bedijking van schorren en slikken, gelegen vóór en bewesten den Van der Duijnspolder en bezuiden den spoorwegdam door de Ooster-Schelde onder de gemeenten Woens- drecht en Rilland-Bath, ter grootte van ruim 400 hectaren. Het werk moet binnen vier jaren vol tooid zijn. De St.-Ct. bevat de verslagen der commissiën gedurende het jaar, eindigende 31 Juli 1883, belast met het afnemen der examens van apothekers bediende. De heer Volck schrijft ons het volgende Om een eind te maken aan de scheeve voorstel lingen en het bezigen van gezegden, die bezijden de waarheid zijn, waaraan zich voornamelijk het Algemeen Handelsblad schuldig maakt, deel ik u mede dat over enkele dagen de maatregelen zullen gepubliceerd worden, die genomen zijn. Om enkele uitdrukkingen hier te behandelen, diene het volgende, ontleend aan het ongemotiveerde opgewonden stukje in het Handelsblad van 9 Aug. Er is niets noemenswaardigs gedaan door prof. Buys Ballot." Antw. Er is geen reden zoo iets te zeggen, als men niet weet wat er gedaan is, en op welke gronden zoo gehandeld werd. „Toen de Barents in Archangel kwam wist men niet eens dat er schepen in het ijs zaten." Antw. Dit berust op een vergissing. Lang vöor dat de B. uitging, nadat dit mogelijk was gewor den door geld te vragen om de Varna te helpen en onze ongelukkige landgenooten te redden, waren èn de gouverneur èn onze consul gewaarschuwd. De officieele bescheiden en de betrokken telegram men zijn in mijn bezit. N. B. Het is vreemd dat het Hbld. als orgaan van het Barents-comité in een vorig artikel zegt, dat er nog Diets gedaan is voor onze ongelukkige landgenooten het schijnt dus zijn eigen hulp, die ten grondslag strekte voor zijn aanvragen om geld, geheel over het hoofd te zien. Toen ik indertijd schreef, dat we die hulp zeer op prijs stelden, doch dat ze uit den aard der zaak zwak was, heeft men zulks in het geheel niet aardig gevonden. Wat een consequentie „Als het een redelijk ijsjaar was geweest, zouden de schepen de Karazee reeds hebben verlaten." Antw. Hierover is zooveel te zeggen, dat we zulks wel eens later zullen behandelen. Hierin kan het Hbld. gelijk hebben, doch ook ongelijk. »Er zijn geen maatregelen genomen tot het brengen van onmiddellijke hulp. Er had een stoomschip moeten klaar liggen te Vardö om in de eerste week van Augustus hulp te verleenen." Antw. Er zijn wel maatregelen genomen en er liggen twee schepen klaar, doch niet te Vardö, maar onder anderen een te Hammerfest. Ze liggen klaar zonder evenwel huur te trekken. Het denkbeeld van het Instituut is altijd ge weest om half Augustus hulp te zenden zoo men niets gehoord had. »Er is geen deskundige te Tromsö om onze zaken te regelen." Antw. Zoodra een schip dat hulp gaat verleenen Hammerfest verlaat, zorgt onze nooit genoeg ge prezen consul aldaar dat een bekwaam en vertrouwd ijsloods, bekend met de Karazee, mede gaat. Zulk een deskundige is ons het liefst van allen zooala te begrijpen is, »Prof. Buys Ballot heeft niet eens brieven medegegeven met de Willem Barents Antw. Volkomen waar, want ik heb ze mede gegeven. Daar deze punten van belang zijn voor het publiek, zend ik ze naar de gewone bladen ter kennisgeving aan allen, die gesteld zijn op een juiste voorstelling.- Dit schrijven is niet namens Prof. Buys Ballot en voor verdere polemiek heb ik geen tijd. De minister van waterstaat heeft aan de com missarissen des konings de volgende aanschrijving gericht Op grond van door hen gedane waarnemingen en onderzoekingen hebben de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht de aandacht gevestigd op het gevaar van overbrenging of verbreiding van besmettelijke ziekten door de lompenmagazijnen en het vervoer van lompen. Naar aanleiding daarvaD werd aan de vergade ring van geneeskundige inspecteurs gevraagd, welke voorwaarden naar haar oordeel aan de krachtens de wet van 2 Juni 1875 (Stbl. n° 94) te verleenen vergunningen tot het oprichten van bewaarplaatsen van lompen moeten worden verbonden, om het terecht gevreesde gevaar zooveel mogelijk te voor komen. Op die vraag heeft de vergadering in haar des wege uitgebracht verslag o. a. medegedeeld, dat het naar haar oordeel wenschelijk ware 1°. dat het aanleggen van bewaarplaatsen van lompen in den regel slechts plaats hebbe buiten de bebouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen, door den betrokken inspecteur van het genees kundig staatstoezicht goed te keuren 2°. dat het vervoer van lompen niet andera plaats hebbe dan in goed gesloten, met een vochtig zeil gedekte zakken. In het belang van de openbare gezondheid kan het nuttig zijn de gemeentebesturen, door wie krachtens art. 1 in verband met art. 2 der boven genoemde wet, de bedoelde vergunning worden verleend, op deze wenken van het geneeskundig staatstoezicht te wijzen. Dinsdag en Woensdag 18 en 19 Sept. zal te Gouda de 48e algemeene vergadering der Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterkedrank gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de heeren dr J. C. Brutel de la Rivière, dr H. B. Yan Rhijn, dr D, Beeckman en dr D. Lubach. Behalve huishoudelijke werkzaamheden, o. a. het kiezen van drie leden van het hoofdbestuur, ter voorziening in de vacatures, ontstaan doof de periodieke aftreding der heeren jhr J. L. de Jonge, mr C. C. E. d'Engelbronner en het bedanken van den heer G. H. Eshuijs, zal een voorstel van het hoofdbestuur worden behandeld om, ter on dersteuning van de pogingen die "langs verschil lenden weg worden aangewend om het Neder- landsche volk van zijn drankkwaal te genezen, te bespreken langs welken weg hier in ons land onderlinge aaneensluiting van alle genootschap pen, groot en klein, die in soortgelijken geest werkzaam zijn, te verkrijgen is. Hoofdzakelijk is de bedoeling om eene vereeniging tot stand te brengen, naar het voorbeeld van de Britsche Alliancedie in haren kring alle lichamen op neemt, welke trachten, hetzij door matigheid, hetzij door geheel-onthouding, hetzij op gods- dienstigen, hetzij op burgerlijk maatschappelijken grondslag drank en drankgebruik te beperken. Verder zal besproken worden het toekennen van eene onderscheiding als blijk van erkenning van verdienstelijke werkzaamheid ter bevordering of van het streven der vereeniging öf van de handhaving der drankwet; en de vraag wat er gedaan kan worden tegen het verderfelijke drank- verkoopen op zee. In de Tijd komt eene klacht voor van het comité voor de bedevaart naar Lourdes. Neder land blijft besluiteloos, zegt het comité, terwijl het woord Lourdes alleen in staat is geheel Frankrijk te begeesteren, België jaarlijks duizenden zijner zonen derwaarts zendt en in Italië', Spanje en Oostenrijk, tot zelfs over den verren Oceaan, er een heilige wedstrijd bestaat om naar het be roemde heiligdom op te gaan. Het comité had niet kunnen onderstellen, dat er op geen 400 Nederlandsche pelgrims was te rekenen. Wij gelooven dat er reden bestaat om verheugd te zijn over het bewijs van gezond verstand, dat onze katholieke medeburgers daardoor geven. De Standaard kan het bericht als zou de heer Spurgeon binnenkort ons land bezoeken, uit goede bron tegenspreken. De laatste drie weken heeft hij, wegens ernstige ongesteldheid, in Schotland doorgebracht. Hij zal zich voor geruimen tijd van alle inspanning moeten onthouden, om hoop te kunnen voeden op herstel. De Provinciale Groninger werklieden-vereeniging heeft aan de regeering een adres gezonden, waarin zij, naar aanleiding van de intrekking van het wetsontwerp-Modderman vraagt dat deze regeering de zaak zelfstandig onderzoeke, en door het in dienen van een nieuw ontwerp in „eene van de dringendste behoeften" voorzie. Zij spreken, al ware het alleen om te toonen, „dat het volk over dit onderwerp, dat zijn dierbaarst belang betreft, niet is ingeslapen." Zaterdag wordt in Zeemanshoop te Amsterdam eene vergadering gehouden van belangstellenden in de Noerdpoolvaart, om te bespreken, welke maatregelen er kunnen genomen worden om de Varna op te sporen. De leiding dier vergadering is aangeboden aan professor Buys Ballot te Utrecht. Onder begunstiging van fraai weder had Woens dag, nabij het station Halfweg, de internationale wedstrijd plaats met graanmaaimachines. Daaraan werd o. a. deelgenomen door de firma wede J. C. Massee en Zn te Goes met systeem Indispensable grasmaayer, Hornsby and Son. De uitspraak wordt eerst het volgend jaar he kend gemaakt, maar over het geheel voldeden de machines uitstekend. De aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk en zijn gemalin Maria van Oostenrijk brachten gisteren een bezoek aan onzen koning op Oranje- Nassau-oord en zijn 's namiddags naar Scheveningen vertrokken. De aartshertog is door den koning benoemd tot ridder-grootkruis van de orde van den Neder- landschen Leeuw. De heer M. H. Van 'tKruijs uit Winterswijk, een jong componist, vroeger leerling der Haag- sche muziekschool, heeft Luthers koraalUm fester Burg voor orgel, gemengd koor en koperen instru menten gearrangeerd. De directeuren, die het werk bij het aanst. Lutherfeest willen uitvoeren, kunnen daarvan een afschrift bekomen bij den componist. In een particuliere correspondentie uit Batavia in de Arnh. Crt. lezen wij Atjeh is op dit oogenblik weer rustigopti misten gelóoven door de versterking der legermacht met het 10e bataljon, maar inderdaad omdat het tegen de vasten loopt en de Atjeher in zijn Al- Allah ilah-ih meer opgewektheid vindt dan in zijn wapenkreetMadjoe. Companie. Dit komt overeen met het officieel telegram van den gouverneur van Atjeh, dd. 5 Juli, luidende In Groot Atjeh voor het oogenblik overal rust. Bevolking IV Moekims, niettegenstaande het ge beurde te Anakpaija, ook rustig in hare kampongs, natuurlijk met uitzondering van de moordenaars de huizen dezer laatsten en de inlandsche verster king te Anakpaija door ons gesloopt. Van benden wordt thans niets bespeurd, hoewel zjj nog steeds op de grenzen der XXII Moekims bijeen zijn. Volgens eenstemmige berichten van verschillende zijden zullen in den loop der poeasa de vijande lijkheden weder op groote schaal beginnen. Op de Westkust is de rust hersteldop de Noord- en Oostkust hebben de Radja's van Blang mangat en Gedong een inval gedaan in het land van den Radja van Baijoe, die, verbonden met dien van Tjoenda en door ons van munitie voorzien, nu zijn vijanden wil aanvallen. (Particuliere correspondentie.) Amsterdam, 6 Aug. 1883. XV. (Slot.) Niet minder dan de zjjde verdienen de inzen dingen van fijne damast- en linnengoederen, van geborduurd neteldoek de aandacht, waaronder vooral rijk te noemen zijn die van J. Casse te Lille, en de witte madepolams etc. van de firma Gros, Roman, Marozeau C°, wier fabrieken in Frankrijk en in den Elzas (Wesserling) aan meer dan 4000 arbeiders brood verschaffen. Dit huis behoort, volgens tallooze hooge bekroningen, tot de eerste op dit gebied van Fransche nijverheid. In de nabijheid treffen wij een inzending aan van de firma Clair Leproust, waarvan het borduurwerk

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1