187. 126® Jaargang. 1883. Vrijdag 10 Augustus. Rijks-Belastingen. Middelburg 9 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f .3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. O DDELBUR Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den bet door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg den 6en Augustus 1883 invorderbaar verklaarde kohier van bet patentrecht n° 2 voor het dienstjaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aan gaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de be zwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden bebooren te worden ingediend. Hiervan is beden afkondiging geschied waar bet behoort. Middelburg, den 8en Augustus 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De beer W. Haanstra, directeur der kweek school tot opleiding van bewaarschoolhouderessen te Leiden, levert in bet Vaderland eene beschou wing over de vraag: is er voorsbands nog een kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen noodig, of beeft de bewaarschool dringender be hoeften De eerste vraag beantwoordt bij ontkennend. Volgens hem wordt er van lieverlede meer naar opgeleide onderwijzeressen gevraagd, maar er zijn nog een aantal scholen, waarvan de be sturen bet gemakkelijk vinden, dat ze voor weinig geld toch iemand kunnen krijgen, die bun kinderen bewaart; wat ze verder kan en doet, die onderwijzeres dat is winst. De kweekschool in Leiden beeft als regel ge steld, tegen een salaris lager dan 600 met vrije woning, geen onderwijzeressen te laten vertrek ken. Natuurlijk is er geen regel zonder uitzon dering: vrije woning is niet altijd noodig. Enkele meisjes vertrokken ook onder voordee- liger condities: ƒ700—ƒ900. Wil men. de besturen dwingen van lieverlede meer traktement te geven, dan moet men zijn waar op prijs houden. Nu zal ook iedereen begrijpen, dat, wanneer er •Voor meisjes gedurende 3 of 4 jaren voor een opleiding per jaar 500 plus zakgeld en kleeding wordt besteed, zulke meisjes minstens aanspraak hebben op een bezoldiging zoo groot als die van een onderwijzeres bij het lager onder wijs, voor wier opleiding al heel weinig onkosten behoeven gemaakt te worden door de ouders. Als men nu weet, dat in de laatste jaren de kweekschool te Leiden aan de aanvraag naar op geleide onderwijzeressen heeft kunnen voldoen, dat er nu nog drie op een fatsoenlijke betrekking van hoofdonderwijzeres wachten (zij werken zoo lang in Leiden als hulp ƒ500), dan mag men vragenWaartoe die nieuwe kweekschool Over vier jaren zou die nieuwe kweekschool twintig opgeleide onderwijzeressen afleveren; in- tusschen zullen Leiden en Rotterdam en 's Gra- venhage en Dordt en Groningen ook niet hebben stilgezeten. Over vier jaren alzoo overvloed van hoofdonderwijzeressen, die niet eens geplaatst kunnen worden; gevolg: daling in bet be drag der jaarwedde! Het jaar daarop komen er weer twintig. De Zaid-Hollandsche steden zullen wel evenveel leverenIn tien jaar zou alzoo het geheele land van een nieuw stel hoofdonderwijzeressen voorzien zjjn, de Katho lieke scholen niet meegerekendook de Christe lijke bewaarscholen zullen van het Nut niet ge diend zjjn. „Over tien jaren moet dus 5f het oude stel maar zorgen naar een andere betrekking uit te zien, öt het nieuwe stel loopt zonder betrekking." Zjj zouden als helpster kunnen dienst doen, maar verdienen dan van 40 tot 200, of bp het lager onderwijs overgaan, doch dat kan toch de bedoeling niet wezen van een kweekschool zooals het Nut er een wil oprichten. En daarom doet de heer Haanstra de vraag: Mag een zedelijk lichaam als het Nut jaarlijks twintig meisjes de wereld insturen zonder haar eenigszins de zekerheid te kunnen geven, dat ze aan 't eind van drie jaren studie, gepaard met betrekkelijk aanzienlijke kosten, een betrekking zullen krpgen als onderwijzeres Mag het zelfs een oproeping plaatsen, waardoor ouders worden yeriokf om hun kipderen te zenden, jonder eenigen waarborg van een goede toekomst, maar met groote kans op teleurstelling En dan komt, de schrijver ook tot hetzelfde waarop wij herhaaldelijk wezen Zal het Nut het verwijt willen ontgaan van roekeloos te handelen, van verwachtingen op te wekken, die in de toekomst bedrogen zullen wor den, dan moet het minstens beurzen uitschrijven, opdat geen familie het verwijt tot de maatschappij zal kunnen richten»Gij hebt mij verleid om drie jaren lang elk jaar zooveel geld voor mijn dochter uit te geven, en nu heeft ze nog geen toekomst; nu zal ze als helpster moeten dienen tegen 100 a 200, zoodat ze nog jaren te mijnen laste zal zijnik heb haar immers niet naar de kweekschool gezonden om haar kinder juffrouw te laten worden En al werden nu de ouders door beurzen tevredengesteld, 't geen voor de maatschappij een uitgave van 60 x 300 zou vorderen, mag dan nog de maatschappij zelve in haar verwach tingen bedrogen worden Mag zjj een kweek school stichten, waarvan gezegd zal worden »Wat een geschenk aan de natie moest heeten, is een doellooze lastpost gebleken Volgens den heer W. Haanstra is er tegen woordig geen gebrek aan hoofdonderwijzeressen maar wel gebrek aan hulp. Wat kunnen de hoofden zonder helpsters, die de noodige opleiding genieten of genoten hebben? Het is onmogelijk fatsoenlijke helpsters te krijgen tegen gering loon zonder opleiding, maar het is gemakkelijk, als haar een vooruitzicht wordt ge opend door een opleidingTwintig hoofdonder wijzeressen, door de kweekschool van 't Nut gevormd, ontnemen aan 20 fatsoenlijke helpsters een toekomst en jagen haar van de bewaarschool, waar ze vervangen worden door dagmeisjes en meiden van dat soort! De opleiding dier helpsters ligt buiten het be reik der Leidsche kweekschool, maar het Nut kon door invloed op do departementen daartoe het zijne doen. De kosten voor een kweekschool berekent de heer Haanstra op 17000 jaarlijks, de inkomsten op 5000, zoodat er altijd nog een som van 12000 jaarljjks als nadeelig saldo blijft te voldoen. De schrijver komt tot deze conclusie Er is voorshands geen nieuwe kweekschool noodig. Er moet in de eerste plaats gezorgd worden voor de opleiding van de helpsters, werkzaam in de verschillende bewaarscholen van ons land. En, wil men bovendien iets doen voor de op leiding van bekwame hoofdonderwijzeressen, dan ondersteune men een kweekschool als die te Leiden, door jaarlijks eenige beurzen beschikbaar te stellen voor onvermogende meisjes. De door de afd. Middelburg van de Vereen. t. b. v. Fabriek- en Handwerksnijv. gisteren avond gehouden vergadering, gewjjd aan de bespreking der punten van beschrijving en de benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergadering, was niet druk bezochtbehalve het bestuur telde men er slechts zes leden. Het eerste punt van beschrijving betrof de vraag of het wenschelijk is, dat het staatstoezicht op de stoomketels uitgebreid worde tot de werk tuigen en het personeel en, zoo ja, welke maat regelen dan dienen genomen te worden. Dit punt, reeds vroeger besproken, heeft de afdeeling Amsterdam aanleiding gegeven tot het doen van het volgende voorstel: dat door de vereeniging de aandacht der regeering worde ge vestigd op de wenschelijkheid dat, evenals dit aan de spoorwegmaatschappijen is voorgeschreven, zoo ook de stoomtram- en stoombootondernemingen verplicht worden tot het nemen van maatregelen, die voldoenden waarborg opleveren voor de be kwaamheid en de geschiktheid der in haren dienst zjjnde machinisten. Het bestuur stelde voor zich hiermede te ver eenigen, mits als het gevoelen der afd. Mid delburg worde kenbaar gemaakt dat zij dien waarborg alleen noodig acht bij middelen van vervoer voor personen, niet bij die voor goederen, welk voorstel aangenomen werd, Het tweede puntIs internationale regeling van octrooi en op gelijken voet voor alle natiè'n wenschelijk is ook reeds ten vorige jare behan deld de afdeeling bleef bij baar toen uitge sproken gevoelen. Het derde punt luidtIs bet niet de plicht der vereeniging om, met bel oog op het welzijn van den Nederlandschen werkman, maatregelen te beramen, die kunnen leiden tot de afschaffing der openbare of staatsloterij, die onverdedigbaar is uit een zedelijk en staathuishoudkundig oogpunt en reeds voor vele jaren in Engeland, Frankrijk, België e* de meeste Duitsche staten is afgeschaft. De heer A. E. van Kempen zal deze vraag in leiden. De afgevaardigde zal vrijgelaten worden hoe, na de inleiding gehoord te hebben, te handelen. Is het wenschelijk, dat door den Nederland schen staat bij aanbestedingen de binnenlandsche industrie worde bevoorrecht boven de buitenland- sche, ook wanneer de prjjs der binnenlandsche industrie hooger is dan die der buitenlandsche Zoo ja, is het dan wenschelijk, dat onze vereeni ging daarop bij de regeering aandringe zoo luidt eene volgende vraag. De afgevaardigde zal worden opgedragen tegen te stemmen op grond dat het niet aangaat de binnenlandsche industrie te steunen ten koste van de staatskas. Het door de afd. Middelburg opgegeven punt van beschrijving is van den volgenden inhoud. De afdeeling stelt voor te besluiten, dat het hoofdbestuur worde opgedragen een adres te richten aan den minister van justitie, met verzoek eene circulaire te zenden aan de arrondissements-recht- banken in Nederland, dat uitvoering worde ge geven aan art. 787- sub 2° van bet wetboek van koophandel, en diensvolgens voortaan bij faillisse menten de curatoren worden benoemd uit de schuldeischers, hetgeen in de laatste jaren zoo zeldzaam geschiedt. Naar aanleiding van de kantteekening van het hoofdbestuur, dat er prijs op gesteld zou worden indien elke afdeeling in haren kring gegevens verzamelde tot. beoordeeling van dit vraagpunt, te meer daar het geenszins zeker is, dat de opmerking van Middelburg algemeene geldigheid heeft voor bet geheele land, deed de secretaris der afdeeling de volgende mededeelingIn 1882 zijn in ons land behandeld 660 faillietzaken, in welke zaken als curators benoemd werden 578 advocaten, 12 pro cureurs, 34- deurwaarders, 17 notarissen of candi- daat-notarissen en 31 particulieren. Deze laatsten waren voor het 9/10 gedeelte nog zaakwaarnemers, zoodat in 1882 in ons land hoogstens twee maal een der curatoren uit de schuldeischers is benoemd. Den afgevaardigde zal worden opgedragen dit vraagpunt ten krachtigste te steunen. Het volgende punt betrof de bezwaren der steenfabrikanten tegen het gebruik van buiten landsche materialen hij rijkswerken. De afgevaardigde werd gemachtigd met het voorstel van het hoofdbestuur mede te gaan. Door het hoofdbestuur is voorgesteld aan de algemeene vergadering een krediet te vragen van 50 boven de 50, die door de vorige verga dering reeds zijn toegestaan, ten behoeve der com missie, die zich ten doel stelt te onderzoeken, langs welken weg verbetering van den toestand der leerlingen bij ambacht, handwerk en fabriek kan worden verkregen. Dit werd goedgevonden. Ook vereenigde men zich met het voorstel van het hoofdbestuur dat de algemeene vergadering op nieuw de noodzakelijkheid van vernieuwing van het handelstractaat met Frankijk uitspreke. Over het volgende vraagpunt: heeft het gebruik van stalen platen voor stoomketels beantwoord aan de booge verwachtingen, daaromtrent ge koesterd, konden geen inlichtingen verstrekt worden en ook de daarop volgende vraag: Is er voor de kunstnijverheid veel nut van algemeene ten toonstellingen te verwachten en zal, tengevolge van het weinig geordende daarvan, niet de voor keur aan plaatselijke beperkte musea geschonken moeten worden? bleef onbesproken. Naar aanleiding van een schrijven van de com missie, belast met de voorbereiding der oprichting van een Nederlandsch pensioenfonds voor werklie den, vraagt het hoofdbestuur het te machtigen om te betalen de nog ingekomen rekeningen ter zake van de voorbereiding dezer zaak in 1882. Het daarvoor aangevraagde krediet van 200, in 1882 door de algemeene vergadering toegestaan, is ontoereikend gebleken, en het hoofdbestuur vraagt dus op nieuw 200, terwijl het meent er te moeten bijvoegen, dat daarmede alle uitgaven kunnen worden bestreden. Het vraagt ook machtiging aan de algemeene vergadering om deze zaak te blijven steunen met alle mogelijke zedelijke middelen, terwijl het vertrouwt, dat de volgende algemeene vergadering bereid zal worden bevonden ook finantieel tot de stichting van bet fonds mede te werken, waartoe tijdig de noodige voorstellen zullen worden gedaan. De gevraagde machtigingen werden verleend. Ten slotte kwam in behandeling de vraag om trent den kolenhandel, door stationschefs van spoor wegen gedreven. Men vereenigde zich ook ten dien opzichte met het voorstel van het hoofdbestuur, om namelijk te besluiten dat de nijverheid in het algemeen zeer is gebaat door de wijze, waarop de kolen- verkoop door de spoorwegmaatschappijen wordt bevorderd, en het dus te wenschen is, dat daaraan geene belemmering worde in den weg gelegd, hoewel tegen misbruiken dient te worden gewaakt. Men meent echter dat het dien ambtenaren moet worden verboden handel te drijven. Op voorstel van het afdeelingsbestuur werd daarna besloten voor de volgende algemeene vergadering Middelburg aan te bevelen, onder voorwaarde dat die vergadering den 2en Dinsdag en Woensdag van Augustus gehouden worde. Tot afgevaardigde werd vervolgens benoemd de heer D. G. Kröber j* en tot zjjn plaatsvervanger de heer D. G. Kröber sr. In de vraagbus werd de volgende vraag gevonden. »In verband met bet laatste spoorwegongeluk in de nabijheid van Zutfen, waarbjj weder is gebleken dat bij spoorwegrampen de eerst aan de locomotief volgende waggons de meeste gevaren opleveren, zij de vraag gewettigd van waar halen de conduc teurs vooral op de Zeeuwsche lijn het recht om de reizigers steeds te dwingen in de evenge- noemde waggons plaats te nemen Is dit willekeur of gemakzucht van die ambtenaren, of bestaat er een voorschrift van het bestuur der exploitatie- m11 In ieder geval meent steller dezes dat het op den weg onzer vereeniging ligt om mede te werken niet alleen tot veiligheid maar ook tot vrijheid der spoorwegreizigers, en in deze dus licht te verkrijgen." Dit onderwerp zal in eene volgende bijeenkomst besproken worden. Door de afdeeling zijn voorgedragen tot het erlangen van medailles Arie Geervliet, sedert 50 jaren in dienst als olieslager bij de firma Spoors en Sprenger, voor de groote en Hendrik Francois van Simmeren, sedert 41 jaren in dienst als koper slager bij de firma gebr. Peek, voor de kleine medaille. «roede, 8 Augustus. Heden vierde onze gemeente feest ter gelegenheid van het 40jarig jubilé van den heer M. M. Lucieer, als genees-, heel- en verloskundige alhier. Reeds in den vroe gen morgen wapperde van tal van woningen de nationale driekleurin den voormiddag werden den jubilaris door commissiën uit de ingezetenen van Groede en Breskens geschenken aangeboden: dat van Groede bestond in een pièce de milieu, zijnde een kristallen bloemvaas op zilveren voet en met zilveren bloemranken; op bet voetstuk zijn twee medaillons aangebracht; op het eene bevin den zich de zinnebeelden van genees- en heelkunde op het andere het opschriftHulde van de ingeze tenen der gemeente Groede aan M. M. Lucieer 1843 8 Augs. 1883, rond de initialen M. M. L. in ver heven karakters. Het geschenk van Breskens be staat in een zilveren tafelschel met het beeld van Esculaap in mat zilver tot handvat, en op de schel de woorden De ingezetenen van Breskens aan M. M, Lucieer, genees- keel- en verloskundige 1843—8 Au gustus 1883. Beide voorwerpen zijn vervaardigd in de fabriek van Van Kempen te Voorschoten en doen den vervaardiger alle eer aan. Des avonds werden den jubilaris serenades ge bracht door het fanfarengezelschap Eendracht maakt macht en de zangvereeniging O. E. G., beiden van Groede, en het strijkorkest van Nieuwvliet. Tot laat in den avond vierde de gansche gemeente feest en werden den waardigen man, die met recht een vriend van arm en rijk mag genoemd worden, tal van gelukwenschingen toegebracht. Moge hij nog een reeks van jaren ten nutte van de ljjdende menschheid werkzaam zijn Het bericht uit het Vaderland dat de kapitein der marine C. H. Pilaar om gezondheidsredenen zijn ontslag zou nemen uit den dienst, kunnen wij op goeden grond tegenspreken. Krachtens art. 89 der provinciale wet kan in gevallen, waarin eene beslissing door ged. staten volstrekt wordt gevorderd en de stemmen staken, een lid der prov. staten, daartoe jaarlijks te be noemen, in bet college van gedeputeerde staten worden geroepen, om aan bet nemen eener be slissing mede te werken. De vraag was gerezen of op zoodanig lid art. 53 der prov. wet van toepassing was en of bij mitsdien wel mocht zijn lid van den gemeenteraad. De minister van binnenlandsche zaken heeft deze vraag toestemmend beantwoord. HH. MM. de koning en de koningin doen ge regeld tochten in de omstreken van Arnhem en Wageningen. Dinsdag bezochten zjj den Planten

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1