K I T. 9ï FEUILLETON. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Landbouw. Rechtszaken. Frankrijk. dam, met 940 punten. Tevens werd het noodige aantal punten om in aanmerking te komen behaald door Kracht en Vriendschap van Amsterdam met 897, Rotterdamsche Gymnastiek- en Schermvereeni- ging met 848, Plato te Amsterdam met 839, Ba to te Utrecht met 832, Amstels Gymnastiekvereniging van Amsterdam met 814. Verder werd uitgereikt een lauwerkrans aan La Fraternelle van Reims als verstkomende vereeniging, benevens een lau werkrans aan den heer Dasin als vertegenwoordiger der Amerikaansche turners. Des avonds had een gondeltocht plaats. Drie liavenstoombootjes, op een waarvan Sonneman's kapel was, gingen vooruit, terwijl twee sleep- booten volgden met drie zolderschuiten, waarop de turners plaats namen. Op verscheidene plaatsen werd de tocht toegejuicht. Aan de Wassenaer, het opleidingsschip, en aan de kweekschool wer den door de turners onder het zingen van het Volkslied en Piet Hein enz. ovaties gebracht en onze marine toegejuicht. Aan alle grachten had zich het publiek geschaard. Tevens werd er op verscheidene plaatsen, waar de gondeltocht pas seerde, bengaalsch vuurwerk afgestoken. (Particuliere correspondentie. Amsterdam6 Aug. 1883. XV. Geen schooner afdeeling op de tentoonstelling dan de Fransche, dat is de uitspraak van leeken en van deskundigen, van de jury, ja, van allen' die, hetzij oppervlakkig of meer van nabij, de voorwerpen hebben bezien. Van Oostenrijk naar Frankrijk heeft men maar éen stap te doen. Deze beide afdeelingen zijn door geen hooge wanden of muren van elkander gescheiden, en dit verhoogt juist het effect, dat geeft een vergezicht, voorna melijk als de etalages niet te dicht op elkander zjjn geplaatst. De Fransche afdeeling munt hierin boven allen uit. Zij heeft uiterst gunstige ver houdingen, hetgeen te danken is aan het uitste kend plan van den bekwamen architect der Fransche commissie, den heer Boulanger. Deze kwam na melijk toen de commissie wist hoeveel ruimte ongeveer de Fransche exposanten zouden noodig hebben, naar Amsterdam, overzag het geheele gebouw, en koos de ontzachlijbe ruimte, niet minder dan 11,000 vierk. meter uit, die, zooals hij terecht begreep, eenvoudig doch smaak vol versierd en ingericht moest worden. Het is waar, de Fransche regeering heeft gewild dat de Fransche republiek waardig op de Amsterdamsche tentoonstelling zou verschijnen. Zij heeft daarvoor betrekkelijk groote sommen beschikbaar gesteld, maar 't mag en 't moet gezegd wordenin deze afdeeling is een versiering aangebracht, waardoor de eenvoudige grootsche vormen, de reusachtige afmetingen van het schip van het gebouw nog schijnen te worden vergroot. De vloer in het middengedeelte is met een tapjjt van Linoleum en op vele plaatsen in de zijgalerijen met fraaie tapijten belegd, wat de in zendingen nog beter doet uitkomen en het geheel versiert. In de galerie d'honneur, zooals de Franschman de middengalerij op het hoofdgebouw noemt, beschikt Frankrijk over een oppervlakte van on geveer 70 M. lengte, bij 20 M. breedte, aan welke oppervlakte van weerszijden drie breede zijgale rijen grenzen, terwijl dan nog de achterste deelen van daaraan palende zijgalerijen, zooals b. v. van Oostenrijk, door inzendingen uit Frankrijk in be slag worden genomen. Tot de Fransche afdeeling behooren ook de vertrekken der Agence Générale Frangaise van de heeren Estor en Mortier, die voor de belangen der inzenders zorg dragen. Deze vertrekken, die natuurlijk niet voor het publiek toegankelijk zijn, zijn zoo keurig gestoffeerd, gedrapeerd en gemeu- beleerd, dat zij waarlijk in de groep meubelen enz. naar den prijs behooren mede te dingen. De Fransche commissie, die door de regeering werd benoemd om in 't algemeen voor de belangen der republiek zorg te dragen, heeft in 't midden van het hoofdgebouw een paviljoen van ongeveer 20 bij 15 M. oppervlakte, waarin de meesterwerken der Fransche industrie zijn geëxposeerd. De keu rigste meubels, de fraaiste bronzen, het kostbaarste porselein, het helderste kristal, om het hierbij te laten, treft men hier, meestal in miniatuur vor men, aan. De Belgische jury voor de groep: meubelen was over een bezoek, aan dit paviljoen gebracht, zóo in bewondering geraakt, dat zij zonder eenige beraadslaging bij acclamatie aan deze inzending het eere-diploma voor het Fransche ameublement toekende. In dit kleine paleis, dat al het fijne bevat wat de Fransche smaak kan uitdenken, treft men o. a. aan de rijke schrijnwerkers fabri katen van Fourdinois, de bronzen en meubelen van Dasson, enz. enz., te veel om alle inzenders op te noemen. Het geheel is éen modern museum. In de hoofdgalerij vóór het paviljoen der Fransche commissie nemen twee industrieën, die nl. van het veredelen van metaal, de voornaamste plaatsen in. Het zijn die van bronzen van den heer Bar- bedienne, en van zilveren of van verzilverde voor werpen van den heer Christofle, welke laatste naam ook in ons land reeds zoo inheemsch is geworden, dat hij in de meeste gezinnen niet on bekend is, en wel door de zaken van huiselijk gebruikde Ckristofle-zilveren lepels en vorken. Toch staat deze fabriek tevens op een hoog stand punt, wat betreft de toepassing van de kunst op de nijverheid. Door denkende geesten en kunstvaardige handen, aan deze inrichting verbonden, zijn hier in een groote, ruime étalage wonderwerken tentoon gesteld, zoowel van email als van gedreven zilver werk. Het zijn voornamelijk een drietal uiterst fraai bewerkte kasten, een langwerpig vierkant op vier hooge gebeeldhouwde pooten en twee hoek. kastjes met gebogen deuren. Zij, die hierop letten en vragen om ze even van nabij te mogen zien, wat nimmer wordt geweigerd, zullen verbaasd staan over de kunstvaardigheid, waarmede goud en zil ver op brons is ingelegd. Telkens weer nieuwe artistieke vormen, geen repetitie van het vorige. De emailbewerking heeft in deze fabriek blijkbaar bijna het hoogste punt bereikt, en aangezien wij het er voor houden, dat velen onzer lezers gaarne eens nader kennis maken met het emailleeren, willen wij trachten deze bewerking zoo kort moge lijk duidelijk te maken. Onder email verstaat men tegenwoordig zoowel de gemakkelijk smeltbare verbinding, die gebruikt wordt, vooral om metaaloppervlakte ermee te be- kleeden, als het email-schilderwerk. Het email bestaat uit glas dat onder toevoeging van minerale stoffen: goud, zilver, koper, ijzer etc. vloeibaar is gemaakt. Deze gloeiende en vloeiende massa wordt in koud water uitgestort, door welke bewerking het liquide weder substant is geworden, en welke substantie daarna tot poeder wordt fijngestampt. Deze poeder wordt weder met water vermengd en alsnu met een penseel op de metaalvlakte ge streken. Nu worden de aldus bestreken voorwer pen in een oven gedaan, die van buiten gestookt wordt, om de stukken voor vuil van asch of kolen te vrijwaren. Deze oven wordt zoo heet gestookt dat de samengestelde massa, die bij een verdikte verf stof zou kunnen vergeleken worden, met de metaal oppervlakte tot een samenhangend omkleedsel zich vereenigt. Uit de oven gehaald en afgekoeld worden dan de voorwerpen naar hartelust gepo lijst. Aldus worden wijzerplaten en ijzeren kook- gereedschappen met email omkleed. Naarmate men nu goud, zilver, tin, of ijzer gebruikt, is de kunst van het emailleeren van meer beteekenis. Deze kunst klimt in Europa op tot de 3e eeuw toch is het waarschijnlijk dat bij de Egyptenaren en Assyriërs reeds zeer vroeg het aanbrengen van glazuur op steen in metaal bekend is geweest. Er zijn verschillende soorten van emailwerken, zooals email cloisonne, dat is het gieten van de liquide in of op voorwerpen, die door dunne, van metaal vervaardigde, randen zijn opgehoogd of omzoomd. De naam is ontleend aan het Fransche cloisons (schotten), welke methode in Japan en China wordt gevolgd, waar deze bearbeiding ook op porselein wordt toegepast. Email champlexé is de bewerking, waarbij de metaalplaat door de graveerstift uitgediept en ver volgens ook gegoten wordt, terwijl wij in een vitrine van den heer Boucheron, fabrique de joillerie byouterie et orfevrerie d'art, in het Palais Royal te Parijs, een nachtlampje kunnen zien, dat enkel bestaat uit doorschijnend email van onderscheidene zachte kleuren, waarvan het geel de hoofdtint is, in gouddraad gevat, ongeveer op de wijze als de kleine in lood gevatte vensterruitjes van voorheen, welk kunstvoorwerp de aandacht trekt van ieder vakman, en dat H. K. H. prinses Hendrik zoo schoon vond, dat zij het voor de derde maal be zichtigde en bewonderde. Deze wijze van bewer king is nog maar weinig bekend, doch waarschijn lijk is het metaal, dat als onderlaag tot het aan brengen van het email heeft gediend, door een of ander chemisch of mechanisch middel verwijderd geworden. Benvenuto Cellini geeft een beschrij ving van zulk een beker, die aan Frans I van Frankrijk toebehoorde. Onlangs is het aan Charles Lepec te Parijs gelukt zulk email a jour te ver vaardigen. (Wordt vervolgd). rechterlijke macht. Benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te óssen mr. W. R. Alifigh, thans rechter in die rechtbank. Benoemd tot kantonrechter te Zwolle inr. H. G. Jordens, thans kantonrechter te Zuidbroek. burgemeesters. Aan S. E. S. Holland, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Egmond-binnen, van Bergen en van Egmond aan Zee, met dankbetuiging. Goedgekeurd de benoeming van den burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en Hoogblokland mr. A. A. Küller tot secretaris van laatstgenoemde gemeente; en het aan den op verzoek eervol ontslagen burgemeester van Schermerhorn G. O. R. Fontein mede op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. gemeentebesturen. Aan den secretaris van Poort vliet P. Laban vergunning verleend om te Tholen te wonen. minister, depart. He lieer J. J. Backer Dirks is, op verzoek, benoemd tot commies bij bet departement van maiiue, met bepaling dat hij belast zal blijven met de betrekking van directeur van de modelkamer en van de bibliotheek bij bet gemeld departement. Mr.lt. T. Mees, op verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van adjunct commies bij het Departement van Koloniën.. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te 's-Hertogenbosch, L. Van Assen, thans te Assen; te Zntfen, G. J. Verwey, thans te Wijk bij Duurstede. Benoemd tot inspecteur der regis!ratie en domeinen 3e kl. in de divisie van inspectie Zntfen M. Van den Bergh, thans ontv. te Bolswardin de divisie van inspectie Assen I. Woltersorn, thans ontv, te Meppel. polderbesturen. Tdt dijkgraaf van het waterschap Groote -eu Kleine Isabella, provincie Zeeland, V. N. Voeiman; tot gezworen van het waterschap Poortvliet, provincie Zeeland, L. De Rijke Anthonyzoon. koloniën. De heer J. Paré, arts te Opbeusden (ge meente Kesteren), en eervol ontslagen reserve-officier van gezondheid 1 kl. gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van Ned. Indië, om te worden bestemd ter vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk genees kundige in Ned. Indië. Oostliapelle, 6 Augustus. De hooioogst is hier ongeveer afgeloopen. De quaïiteit laat te wenschen over, vooral van het hooi, dat later is binnen gebracht. De opbrengst van de hoog ge legen weiden is niet groot; van de lagere echter veel beter. De erwten zijn bijna overal af; rnet gerst snij den is men begonnende tarwe zal weldra vol gen, vooral als het weêr wat warmer wordt. De aardappels zien overal zwart van het kwaad. Enkele stukken bloeien weer volop. Men boude dit echter niet voor een goed teekenwant in zulk een geval beginnen de aardappels door te groeien, d. w. z. de knollen schieten opnieuw, waardoor zij oneetbaar worden. Yan de andere vruchten valt nog niet veel bijzonders te zeggen. Alles staat vrij goed aan, hoewel de witte boonen door 't natte weêr nog al geleden hebben. KEKK HKRIIKKRIMG, DOOB James Payn. T W KGDE DEEL. HOOFDSTUK XXIV. Geest of g-een g-eest Mark's bloed stolde bij deze ontmoeting hem in de aderen; maar zijne groote liefde overwon in zekere mate de vrees. »Is er iets o! Kit, zelf nu „Gij kunt niets voor mij doen." „Te laat, te laat", steunde de arme Mark. »Het is mij verboden om over iets derge lijks te spreken", vervolgde de ander, „maar neem deze waarschuwing. Wees op uwe hoede voor Frank Meade. Laat hem nooit de echtgenoot van Mand worden. Vaarwel De spreker wees naar den horizont en werktui gelijk volgde Mark met zijne oogen die richting. Toen hjj omkeek was de gedaante, waarschijnlijk tusschen de struiken die in de gewezen gracht groeiden, verdwenen. Er was mjjlen in den om trek niets te zien dan de eenzame straatweg en de zee. Mark keerde naar huis terug met een gevoel van angst en ontzetting, zooals hjj nog nooit on dervonden had, vast besloten om den wil van den doode te gehoorzamendoch tevens om dit onderhoud voor iedereen geheim te houden. Maar zjjne manieren waren, toen hij op de Terp aankwam, zoo vreemd en verontrustten zjjn moeder zóo zeer dat eene verklaring onvermijdelijk werd. Hetgeen hjj vertelde verhoogde haar onrust echter nog meer, ofschoon haar schrik volstrekt niet te wijten was aan de oorzaak, waaraan hjj die toe schreef. Voor geesten was zij niet bang, maar zjj beefde voor het verstand van haar zoon. Men had haar gewaarschuwd om hem nooit tegen te sprekendoch nu waagde zjj het toch om een even krachtig als eenvoudig argument te berde brengen. „Maar beste Mark, Kit is immers niet dood Mark schudde het hoofd en zuchtte: »Ik wilde dat ik dat ook kon denken." »Maar als hjj niet dood is, Marklief, zult gjj toch moeten toegeven dat gjj zjjn geest niet kunt gezien hebben." Hier viel waarljjk niets tegen in te brengen maar Mark was er zeer gebelgd over. Het scheen hem een soort van heiligschennis toe om bjj die geheimzinnige verschijning, waardoor zjjn geheele ziel nog geschokt was, aan iemand van vleesch en bloed te denken. Het eerste wat mevrouw den volgenden morgen deed, was hare twee raadslieden te laten halen en die brachten een allerzonderlingste tijding mede. Christoftel Garston was werkelijk dood. De do- miné had juist dien morgen een brief van den gevangenis-prediker gekregen, die het overljjden van den gevangene meldde. „Ik zou u eerder geschreven hebben", voegde hij er bjj, maar juf frouw Garston verzocht nnj het niet te doen vóór de begrafenis. Ik ben overtuigd dat het kaar zeer zou gespeten hebben, indien een zjjner vrien den daarbij tegenwoordig was geweest. Zij was natuurlijk de eenige die het lijk volgde en in de gegeven omstandigheden, kan ik den dood van den ongelukkige niet betreuren. Hjj was reeds geruiuien tjjd lijdendewerd hoe langer hoe zwakker en magerder; maar het einde kwam toch nog onverwacht. Hij stierf 's nachts in het hospitaal, bjjna voordat de dokter geroepen kon worden. Op verzoek van zijn zuster is hjj op het kerkhof te Marston begraven, het dorp waar zij de laatste drie maanden gewoond heeft. Onmiddellijk na de plechtigheid verliet zij haar woning en het is mij niet gelukt te ontdekken waarheen zij verhuisd is. Het is mogelijk dat zij, nu die treurige episode in haar leven afge sloten is, hare oude vrienden weer gaat opzoeken. De hemel geve het »Dat is inderdaad een vreeselijke tijding", snikte mevrouw Medway. Gelooft gij dat het geen, waarover ik u schreef, wezenlijk gebeurd kan zjjn?" Donderdag 26 Augustus a. zal door het gerechts hof te 's-Gravenkage behandeld worden de zaak tegen P. v. d. V. te Hansweert, beschuldigd van het afleggen eener valsche getuigenis in eene civiele zaak. In deze zaak zullen twee getuigen worden gehoord. Maandag morgen begaf de deurwaarder W. Timmerman zich naar de woning van zekeren M. B. te Zierikzee, teneinde uitvoering te geven aan, een vonnis, waarbij deze laatste verplicht werd zjjne woning te verlaten wegens achterstallige huishuur. De beide echtelieden hadden echter zóo weinig lust hunnen hof van Eden te verlaten, dat zij zich gewelddadig daartegen verzetten en een viertal politie-agenten er eindeljjk in slaagden hen in voorloopig arrest te brengen. Thans zal hun een andere woning worden aangewezen, maar of hun die nog beter zal bevallen betwijfelen wij zeer. (Z.Nb.) Aanstaanden Zondag namiddag zullen het muziekgezelschap van IJzendijke en de Harmonie van Biervliet gezamenlijk eene openbare uitvoering geven op de Markt, in laatstgenoemde gemeente. Ditzelfde zal later te IJzendijke plaats hebben. Te Bergen op Zoom is gevankeljjk binnen gebracht V. N., schilder te Kruiningen, die zooals wjj gemeld hebben onder Rilland een paard had gestolen. Het Dagblad spreekt het gerucht tegen, dat de directie van de marinewerf te Amsterdam de door den brand, die daar gewoed heeft, bescha digde materialen voor een appel en een ei heeft opgeruimd. Het is volgens dat blad onwaar, dat er slechts éen inschrijver voor de bedoelde artikelen zou geweest zijnen uit het aantal inschrijvers voor de diverse artikelen bljjkt daarentegen, dat de inschrijving wel bekend is geweest. Voor puin was toch ingeschreven door 6, voor teakbalken (zwaar beschadigd) door 6, voor oud ijzer door 2 en voor nieuw ijzer (zwaar beschadigd) door 3 ge gadigden. De beschuldiging, alsof dejjopbrengst laag zou zjjn geweest omdat nagelaten was aan de inschrijving de noodige bekendheid te geven, noemt het blad derhalve ongegrond. In een Geldersch dorp had Zondag het volgende voorval plaats. De predikant maakte aan het einde der gods dienstoefening aan de gemeente bekend, dat hij bedankt had voor het op hem uitgebracht beroep. Onmiddellijk daarop begint de voorzanger te zingen: »Dat 's Heeren zegen op n daal." Een ouderling zingt mede, maar de gemeente zwijgt. Sommigen trekken een gezicht alsof zij willen lachen, waarop de dominee den voorzanger toe fluistertSchei er maar uit!" Er is thans bjj dr. Mezger onder behandeling een luitenant der infanterie, die te Atjeh 3 kogel- wonden en 23 klewanghouwen ontving. Zondag keerde per stoomtram een j ongman van Scheveningen naar Den Haag terug, en stond op het achterbalkon van den voorsten wagen. In de nabijheid van den dierentuin werd hij door jongelui, die op den weg stonden, geroepen, en sprong toen terwijl de trein reeds in vollen gang was, van den wagen af en wel aan de zijde der rails en tegen de richting van beweging van den tram in. Hjj viel en het wiel van den tweeden wagen reed hem over den onderbuik. De jongeling is overleden. Zondag avond is te Amsterdam de feestelijke bjjeenkomst van het Ned. Brood-, Koek- en Ban- ketbakkersbond in een der lokalen van Krasnapolsky geopend met eene rede van den voorzitter, den heer S. W. Siemons. Hij riep den talrijk opge komen leden met hunne dames een hartelijk welkom toe. Verscheidene mannen van het vak uit Duitschland woonden de opening bij. Maandag is algemeene vergadering gehouden, waarop huis houdelijke zaken behandeld werden. Aan het bond is ook een vaandel overhandigd. De arbeiders der Venendaalsche stoomspinnerij en weverjjvoor enkele weken nog zoo ontevreden en oproerig gezind, zijn thans wederom geheel op rust en werken tevreden door. De verdiensten zijn nu ook van dien aard, dat er geen reden tot klagen bestaat. Na de spinners maken vooral de goede wevers flinke loonen, beter dan zjj die van hier naar Duitschland trokken om daar hun geluk te beproeven. Men waarschuwt nogmaals de bezoekers van de tentoonstelling te Amsterdam tegen zakkenrol lers zulke heeren zijn er natuurlijk ook velen, en sommigen logeeren zelfs in de groote hotels. Eenigen Dat Mark zijn geest gezien heeft Maar mevrouw Medway, hoe kunt gjj mij zoo iets vra gen Ik heb u altijd beschouwd als een toon beeld van gezond verstand." >Maar hoe verklaart gij het dan?" „Zeer gemakkelijk. Mark heeft dit bericht op de een of andere manier vroeger gehoord dan wjj. En met zjjn overspannen verbeelding meent bij op de lievelingsplek van zijn ouden vriend deze zelf te zien. Het is het eenvoudigste geval van zinsbegoocheling." Maar zooals ik u schreef, zei hij mij dat de gedaante tot hem sprak hem waarschuwde voor een huwelijk van Frank met Maud.' »Ik wil u liever niet zeggen wat ik daar over denk", zei de dokter, een kleur krijgende. „Integendeel", zei de dominé, „ik vind dat gedeelte van de geschiedenis het gemakkelijkst te verklaren. Uw zoon is geheel met Kit ver vuld, zoodat hij hem meent te zien hij weet ook van diens tegenzin in het hnwelijk van Frank en meent hem te hooren." „Zoo is het", zei de dokter, reeds bekomen van zijn voorbijgaande ergernis, die hem had in geblazen dat Mark die waarschuwing wel kon verzonnen hebben, omdat zij in zijn kraam te pas kwam." Voor het oogenblik zal dit geval den toestand veel erger maken, uw zoon zal nog meer met Kit vervuld zijn dan toen bij leefde, maar nu bij dood is kan de begoocheling niet altijd duren. Ik geloof in dokter Tijd.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2