Laatste Berichten. Ds MmtioEÉ Koloniale TeBtoönstellim Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. De machines. behalve door andere voordeelen, uitmunt door eene regelmatige en zachte werking. Ieta verderop in de richting naar de machine- galerij treffen wij de graaf- en baggermachine aan van den heer Priestman te Hull. Men moet deze machine in werking zien om het vernuftige der vinding te bewonderen. Ik wil trachten zoo kort en duidelijk mogelijk de inrichting te ver klaren. De machine bestaat uit een verticalen stoomke tel, een toestel met twee cylinders en een lange ijzeren kraanbalk op een onderstel op wielen, dat over een paar korte rails kan loopen. Boven, aan het uiteinde van de kraan, hangt door middel van kettingen een bok, in doorsnede een halve cirkel, die uit twee helften bestaat, welke van tanden voorzien zijn. Gesloten passen deze tanden juist in elkaar en vormen dan een volkomen bak. Nu wordt de machine te werk gesteld. De bak, die wjjd gaapt, wordt op den grond neergelaten door zijne zwaarte en door den val zakken de tanden een eind in den grond de bak wordt door het aanhalen van een ketting gesloten, doch ge lijktijdig graaft hij zich door den vorm der tanden dieper in de aarde en wordt dan geheel vol op gehaald; de kraan wordt gedraaid, de geheele toestel over de rails voortbewogen en de specie neergelaten daar waar men begeert. En al deze bewegingen volgen' elkander bliksemsnel op. Men kan in korten tijd heel wat uitbaggeren met deze machine, als men slechts nagaat dat de bak ongeveer een halven M3 inhoud heeft. Om te laten zien, dat men er alle grondsoorten mede kan ophalen, heeft men eenige groote bakken met verschillende grondsoorten alszand, grint, klei, enz. er voor geplaatst. Alleen voor klei wordt een ander model van bak gebruikt. Dat deze wijze van baggeren een groot voordeel bezit boven de oude manier met den ladderbaggermolen zal iedereen wel inzien. Niet alleen, dat men met deze machine overal bij kan komen, waar men anders door de lompheid van vorm der ladder baggermolens niet aan denken kan, maar ook vervalt bij deze inrichting het zoo dikwijls defect raken van den ladder en het spoedig afslijten der emmers. Nog een groot voordeel van deze machine is zeker, dat men ze ook kan gebruiken als stoom- kraan en als heimachine en dat ze ook zeer ge schikt is voor tiet laden en lossen van graan. In een afzonderlijk gebouw aan de oostzijde van het hoofdgebouw vinden we de inzending van de heeren Ruston, Proctor c°, die verschillende machines geëxposeerd hebben, waaronder wij willen noe men de compound locomobile van 16 P. K. die zeer snel, doch uiterst regelmatig werkt en dus bijzonder geschikt is voor het voortbrengen van electrisch licht. Eene andere, horizontale stoom machine werkt insgelijks door den stoom uit den ketel der locomobile en loopt zeer zacht en regel matig. Over 't algemeen kenmerken zich de machines van deze inzending door soliditeit en nette afwerking. De heeren Ruston, Proctor en c° leggen zich vooral toe op het vervaardigen van machines voor den landbouw. De heeren Langen en Hundhausen te Grevenbroick hebben hunne machines ook in een afzonderlijk gebouw geëxposeerd; het zijn alle machines voor de suikerbereiding, die wel de moeite waard zijn om bezichtigd te worden. Vóór dat wij de machinegalerij ingaan, willen wij nog een kijkje nemen in de nevengalerij, die in het verlengde van de machinengalerij ligt. De heeren H. J. Suijver te Amsterdam, hebben een paar hoogedruk stoomketels geëxposeerd. De eene is een scheepsketel met gegolfde vuurgangen (in de machinengalerij hopen wij over dit systeem breedvoeriger te spreken) voor het stoomschip Rembrandt van de Kon. Ned. S. B. Maatsch**. De andere is eene horizontale ketel, gemaakt voor een druk van 7 atmospheeren. Wij merkten verder nog een kleinen ketel op, die vervaardigd is voor den dienst der havenstoombooten. Alles ziet er soliede en net uit en het deed ons genoe gen te bemerken dat wij met betrekking tot het vervaardigen van ketels en machines volstrekt niet bij andere natiën ten achteren staan. Wij zullen dit nog beter zien in de machinen galerij zelve. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Ootmarsum B. Nordholt, assistent te Enschede. consuls. Ingevolge machtiging des konings is de heer William P. Atwell erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde staten van Amerika te Schiedam. De gemeenteschool te Tholen is voltooid, door burg. en weth. goedgekeurd en zal, als nog de goedkeuring van den districts-schoolopziener verkregen is, den eersten Maandag van Sept. in gebruik genomen worden. Het gebouw is duur, het kost met bouwterrein en ameublement ruim 50.000, maar het geheel maakt dan ook een hoogst aangenamen indruk. Alles is fraai, stevig en solide en verraadt den kundigen bouwmeester. De 12 lokalen worden door 6 kolossale kachels van 200 elk verwarmdvoor de ventilatie is uitstekend gezorgd. Toch zal, ondanks dit alles, de som van 50.000 bevreemding wekkendoch men dient te weten, dat door de belending van 2 booge woonhuizen en doordien het. terrein aan een niet zeer breede straat grenst, het licht zoo danig betimmerd was, dat in het midden een open ruimte moest gelaten worden, die van de school 2 geheel vrij van elkaar staande gebouwen maakt, waarvan bet achterste nogmaals in tweeën is verdeeld. Zoodoende ontstonden veel meer buiten muren en gangen en 3 trappen, die de kosten aanmerkelijk verhoogden. Men hoopt nu maar dat de laatste poging van het bestuur, nl. een request aan den koning, om het tot stand brengen eener tweede school voor- loopig te vermijden, met een gunstigen uitslag zal worden bekroond. wenden, om de medewerking van deze te vragen tot 't bereiken van het beoogde doel. Met het oog op de bezwaren, die rijzen uit de toepassing van art. 127 der militiewet, in verband met de artt. 11 en 12 der wet op het hoogef onderwijs, zullen stappen bij de regeering worden gedaan, om voor hen, die een gymnasium bezoeken met de intentie om in de theologie te studeeren, vrijstelling van den dienst bij de militie te bewerken. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Sir Jansland de heer W. G. van Doorne, thans te Bussnm. De 2e luit. der infanterie Van der Meer Mohr heeft overplaatsing aangevraagd bij bet leger in de Nederl. O.-I. bezittingen. Kantongerecht te Hulst. PouJerdag zijn veroordeeld A. v. II., te Zuiddorpe, wegens het plaatsen eener houtmijt op verboden afstand van eeu weg, tot f 1, subs. 3 dagen gev. A. E., te Koewacht, en P. v. O., te Clin'ge, wegens het los en onbeheerd laten staan van een t houd en niet muilbanden daarvan, ieder tot 2 boeten van f 3, subs. 1 dag' voor elk. J. A., te St Janssteen, we gens het laten los- en onbeheerd laten staan van een hond, tot f3, subs. 1 dag gev. L. M. t'G., te Iiontenisse, J. v. d. V., te Osseuisse, A. v. J., te Graauw, P. A. H., te Hulst, D. C. en J. H, beiden te St Janssteeu, en J.J., te Hontenisse, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f3 boete, subs. 1 dag gev. C. M., te Hulst, wegens als voren, tot f5, subs. 2 dagen gev. J. v. K. en J. de S., beiden te llonteuisse, wegens alsvoren, tot t 15, subs. 5 dageu gev. A. L. en J. V., beiden te Hulst, wegens vissclieu zonder vergunning, ieder tot 50 cent boete, subs. 1 dag. J. v. P., te Bergen op Zoom, wegens bet verspreiden van gedrukte liedjes zonder naam van den drukker, tot f 3 boete, sub3. 1 dag gev. 11. de B en A. de N., beiden te Hulst, en A. v. I)., te St JaDsteen, wegens liet maken van nachtelijk burenge rucht, tot f5.50 boete, subs. 1 dag gev. D. v. H. en Joh. B. P., te St Janssteeu, wegens overtreding van het reglement op de herbergen, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag gev. J. F. J., P. L. J. en A. D., allen te Stoppel dijk, en Tb. A., te Boschkapelle, wegens het gaan over eens anders in den oogst staaudeu grond, ieder tot f3 boete, subs. 1 dag gev. J. v. II., te Hulst, wegens het beschadigen van boomen, tot f 5 boete, subs, 1 dag gev. H. B., te Meerdonk, wegens in fiet veld komen met wildstrikken, tot fl, ,subs. 1 dag gev., en J. F. S., te Clinge, wegens overtreding van het reglement op be- vissching der Schelde en Zeeuwsche stroomen, tot f 10, subs. 1 dag gev. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken is 1). S., te Axel, beklaagd van het los en onbeheerd laten staan van een hond en het niet muil banden ervan. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werd mededeeling gedaan dat de benoeming tot onderwijzeres door mej. Marda en die tot leeraar in bet hand- en rechtlijnig teekenen door de heeren A. Koppejan jr. en J. J. Garjeanne aangenomen wordt. Tot helpster aan de schooi C werd benoemd mej. M. J. Dobbelaere met 6 stemmen. Met de benoemde waren voorgedragen mej. M. J. Florusse en M. J. E. Rocholl. Laatstgenoemde verkreeg 4 stemmen. De geloofsbrieven van de onlangs gekozen raads leden, de heeren A. Smit, Th. van Ujje Pieterse, Jos. van Raalte, W. C. van Duuren Dutilh en A. Loois werden onderzocht en goedgekeurd, zoo dat tot hunne toelating besloten werd. Aan burg. en weth. werd een krediet verleend van 50 per maand voor de benoeming van een opzichter bij den aan te leggen spuiboezem met ingang van 1 Aug. a. De begrooting der gemeente voor 1883 werd gewijzigd. Aan burg. en wetb. werd een krediet verleend van 2000 tot bet aanleggen van trottoirs Behalve dit krediet werd nog een krediet van ƒ2800 verleend om in de Walstraat trottoirs aan te leggen, teneinde eene betere gelegenheid te geven voor voetgangers. Te dezer zake waren twee verzoekschriften ingekomen van bewoners der Walstraat die echter, als niet gezegeld, niet in behandeling konden komen. Met betrekking tot het verzoek van de Middel - burgsche maatschappij van stoomvaart om haar in huur aftestaan een stuk gemeentegrond aan de Dokkade voor het bouwen van een pakhuis, stellen burg. en weth. voor dit in te willigen. Van twee ingezetenen, eigenaren van huizen op de Dokkade, was een bezwaarschrift ingekomen, waarbij zjj op grond, dat bet bezit van dien grond voor de gemeente nuttig zijn kan, dat dit pakhuis uit een asthetisck oogpunt hinderlijk zijn zal, en het ook tegen het rechtsgevoel indruischt de be woners van die perceelen in het uitzicht te belemmeren verzoeken afwijzend te beschikken. De beer Loois wensebte de beslissing aan te houden; kfj meende dat wel eene andere plaats gevonden kon worden. De heeren Verkuyl Quak- kelaar en Van Uije Pieterse en do voorzitter waren van eene andere meening en van oordeel dat de geopperde bezwaren geen aanleiding tot verwerping van bet voorstel van burg. en weth, moesten geven. Zij meenden dat het belang van Vlissingen medebrengt, handel en scheepvaart zoo veel moge lijk gemak te verschaffen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van burg. en weth. daarna Om zeker te zijn deze verordening in geen op zicht te overtreden, is het veiligste niet in het bosch te gaan wandelen. AmhCt.) De inspecteur van het loodswezen in bet 4e en 5' district, de- heer A. de Bruijne, is van Helle- voetsluijs naar Rotterdam verplaatst. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding tot de betrekking van opzichter bij de rijks-telegraaf, waaraan eene jaarwedde van 800 tot 2000 gulden verbonden is, met 1 October aanstaande twee adspirant-opzichters kunnen worden toegelaten, op een maandgeld van 50 gulden. Zij, die hier voor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóqr 1 Sept. aanst. bij het dep. daartoe aan melden. Zie verder de St. Ct. van 2 Augustus. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, werd de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geschat op 932.000 picols, waarvan 517.000 picols in de pakhuizen waven afgeleverd. (Particuliere correspondentie.) Amsterdam, 30 Juli 1883. XIV. (Slot) Naast het gebouw zien wij zoo'n pulsometer in werking. De stoom, dien hij verbruikt, wordt geproduceerd door een verticalen stoomketel. Aan dezen pulsometer, die 6000 liters water per minuut levert, is eene verticale persbuis van 15 M. lengte aangebracht, waaruit men zien kan, dat pulsometers, in tegenstelling met de centrifugaalpompen, wel degelijk geschikt zijn om het water tot een aan zienlijke hoogte op te persen, doch deze perskoogte is natuurlijk afhankelijk van den stoomdruk, waar mede men werkt. Pulsometers worden daarom dan ook wel als brandspuit gebruikt. Nog eene andere wijze om eene vloeistof op te zuigen en weg te persen, zien wij bij de zooge naamde injectors, waarvan eenige door de Gebr. Korting tentoongesteld zijn. Deze injectors zijn werktuigen die voornamelijk gebruikt worden voor het voeden van ketels. De verklaring van hunne werking ligt buiten ons bestek en zou bovendien zonder figuur zeer moeieljjk te begrijpen zijn, doch de Gebr. Korting hebben den zeer gelukkigen inval gehad van een hunner injectors in doorsnede voor te stellen. Een ieder kan nu de werking van den injector nagaan en begrijpen. Wij verlaten de inzending der Gebr. Korting en wenden ons naar de gracht bjj de P. C. Hooftstraat, waar wij verschillende in werking zijnde machines aantreffen. Wij willen slechts onze aandacht vestigen op de inzending van den heer L. Dumont te Parijs, die eene centrifugaalpomp geëxposeerd heelt welke door eene locomobile in werking wordt gebracht. Ieder weet, dat eene centrifugaalpomp bestaat uit eene gegoten ijzeren kast, die veel heeft van een slakkensckelp. In deze kast wentelt met groote snelheid eene as rond, waarop (gewoonlijk 6) schoepen bevestigd zijn. Door deze roteerende beweging zal een luchtledig gevormd worden; de vloeistof worde opgezogen of opgeperst door den dampkringsdruk en vervolgens door den perspjjp weggeperst. De centrifugaalpomp kan het best gebruikt worden daar, waar groote hoeveelheden water moeten verplaatst worden, bijv. bij het droogma ken van polders. Zij is evenwel niet geschikt om het water boog op te voeren. Dat de centri fugaalpomp verre te verkiezen is boven de zuig- pompen kan iedereen wel begrijpen. Zelfs aan boord van onze groote stoomschepen wordt zij reeds toegepast en voor verschillende doeleinden gebruikt alsom lens te pompen, dek te spoelen enz. en ook om water te leveren voor het con- denseeren van den stoom in surface condensors, wat anders door de circulatiepomp geschiedt, die een zuigpomp is en door de groote machine be wogen wordt. "Verder doorwandelende, achter het hoofdgebouw om, komen we langs de inzending van den heer J. Weidtman, uit Dortmund, welke eene heete- luchtmachine van 1 p. k. geëxposeerd heeft, die, Men was genoodzaakt het hem te zeggen want ontwijkende antwoorden verergerden zijn angst. Het woord schuldig deed hem vreeselijk ontstel len en hij riep gejaagd, fluisterend uit »Niet schuldig, neen, neen. Kit was niet schuldig." Het was echter bewezen en Kit was tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. „Tien jaren", mompelde Mark met het klam me zweet op het voorhoofd. »Een levend graf en daar heb ik hem heen gezonden!" Er was geen redeneeren met hem en het zou zijn leven zelfs in gevaar gebracht hebben, als men had willen uiteen zetten hoe men een on schuldige, enkel door het vertellen van de waar heid, onmogelijk tot een schuldige kan maken. Het was beter om hem aan zijn zelfverwijt over te laten dan om zijn toorn op te wekken. Zijn tweede vraag was naar Frenna en ook in deze hadden zij slechte tijding voor hem. Ondanks de bezwijming van Mark was mevrouw Medway vijf minuten na de uitspraak naar Ludgate gereden, maar Frenna had haar woning reeds veriatan en niemand wist waarbeen zij gegaan was. Zij had den dit van Kit zelf kunnen vernemen. Maar de veroordeelde wilde niemand zien. Door den ad vocaat kwamen zij te weten dat Frenna gezond was en geen gebrek aan middelen had; maar zij scheen hetzelfde besluit genomen te hebben als haar broeder, en mevrouw Medway en Maud konden niet meer doen dan haar vriendelijke brieven schrijven en alle mogelijke hulp aan bieden. (Wordt vervolgd.) De synode der Ned. Herv. kerk heeft besloten de kerkeraden uit te noodigen het mogelijke te doen, om Zondagsrust en heiliging te bevorderen; tevens zal die synode zich tot de hooge regeering aangenomen. Yan een 90tal bewoners van de beide Walstra ten was een adres ingekomen, houdende verzoek dat, met hel oog op de onlangs voorgevallen onge lukken en ter voorkoming van meerdere, in het belang der publieke veiligheid het rijden van den stoomtram door de straten mag worden verbodeni met bepaling dat de afrit voortaan zal geschieden van af den nieuwen weg bij de remise. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de stukken die ter zake van het bedoelde ongeluk gewisseld zijn, nl. een brief aan de directie van den stoomtram waarbij deze opnieuw erop gewezen is, dat in de stad met geen grooter snel heid dan 8 kilometer in 't uur mag gereden wor den een brief van den commissaris van politie, waaruit blijkt dat steeds nauwlettend wordt en zal blijven worden toegezien op de nakoming der concessievoorwaarden en eindelijk van een schrijven van dieuzelfden ambtenaar, waaruit blijkt dat de voerders van den tram hier geen schuld hebben. Op grond dus dat de directie van den tram niet is te kort gekomen aan de gestelde voor waarden en er dus geen reden is om de verleende concessie in te trekken, stelden burg. en weth. voor het verzoekschrift vo.or kennisgeving aan te nemen. Alzoo werd besloten. Aan burg. en wetb. is nog een krediet verleend van 225 tot het toekennen eener schadeloos stelling aan P. Duijvekot c. s. voor gemis van veldvruchten door den aanleg van den spuiboezem eveneens van 38 aan Matb. Vader. Ook werden burg. en weth. gemachtigd tot betaling van de kosten van het taxeeren der vestinggronden ad 120|ö. Eindelijk werd goedgevonden in te willigen het verzoek van Swenne, om eene tegemoetkoming in de kosten van aanleg van een trottoir, tot een bedrag van 27,72. Wag-eniug-eii. Door eene deputatie, na mens de ingezetenen, is beden aan de koningin een prackt-album aangeboden. De deputatie werd aan de koninklijke tafel genoodigd. Pestli. In het bekende proces Tiszla-Eslar zijn alle beschuldigden aan den ritueelen moord vrijgesproken. Cairo. De cholera heerscht overal in Egypte nog hevig. Zekere J. v. d. B. alhier, vrijwilliger, heeft zich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een kapotjas van een zijner kameraden. Hij heeft zijn misdrijf bekend. Na een smartelijk lijden, meest ten gevolge van inwendige kneuzingen, is A. C., de jongen die aan boord van het in aanbouw zijnde stoomschip Soerabaja te Vlissingen zulk een ernstig ongeluk overkwam, Donderdag namiddag overleden. De Zoeloes hebben bet tentoonstellingster rein verlaten, omdat zij geene zaken konden maken. Donderdag avond geraakte te Colijnsplaat, een paard dat schrikte, op bolde voerman viel uit het rijtuig en kwam op eenige balken te recht, waardoor hij hevige verwondingen aan beenen en borst bekwam. In bewusteloozen toestand werd hij per wagen naar zijn woning gebracht. Volgens de N. Gr. Crt. zag dezer dagen een ingezeten van Groningen, die een lot in de Haarlemscbe loterij genomen had, de lijst der nummers na, waarop prijzen gevallen waren en bemerkte tot zijn vreugd en groote verwondering, dat de hoogste prijseen span Isabellapaarden met rijtuig, naar men zegt, ter waarde van onge veer drie duizend gulden, op zijn nummer was gevallen. Opgetogen van geluk spreekt hij met vrienden er over, haalt het lot uit de portemonnaie, laat het aan hen zien, en steekt het vervolgens zoo meent hij weer in zijn geldbeurs. Des anderen daags 's morgens het nummer willende nemen, ontdekt hij tot grooten schrik dat het weg is, en hoe hij zoekt, 't is nergens weer te vinden. Thans heeft hij zich per brief tot het hoofdbestuur gewend om bij geval het nummer mocht aangeboden worden, den prijs niet terstond af te geven. Eenige jongens te Assen hadden de verre gaande roekeloosheid om aan hoofdvaart kruit en zwam in een flesch te doen. Ze zette die op het hek voor den ingang van de kerkhofslaan en staken toen het zwam in brand. Daar de ont ploffing wat lang duurde, kwamen er intusschen menschen in de laan aanwandelenbeducht voor ongelukken, gaat de grootste der jongens naar de flesch, neemt deze in de hand en tracht het vuur uit te spuwen, doch nu ontploft, met een ver- schrikkelijken knal, de flesch en kwetst den jongen deerlijk in 't aangezicht en aan beide handen. De rederijkerskamer Hofdijk te Hoorn is van plan in den aanstaanden winter een wedstrijd van rederijkers te houden. Tot deelneming daaraan worden alle werkende leden van liefhebberij too- neelgezelschappen uitgenoodigd. De bliksem is nog geslagen in den vlagge stok op den toren der Groote Kerk te Dordrecht, tengevolge waarvan daaruit een stuk werd gesla gen, ongeveer 150 meter lang, 7 duim breed en 3 duim dik. Eene dame in Den Haag beeft het kind ont voerd van haar schoonzoon. Woensdag middag te 1 ure wachtte de dame het jongske op aan de gymnastiekschool in de Riemerstraat terwijl vlak daarbij op de Veenkade een rijtuig met twee paarden wachtte, waarin zij met baar kleinzoon stapte. Op last van mevrouw reed de koetzier naar Rotterdam, waar zij met den ontvoerde in bet hotel Leygraaf afstapte. Volgens gerucht moeten zij van daar per Harwiehboot gisteren avond fn gezelschap van een bejaard beer naar Engeland zijn vertrokken. De tentoonstelling te Amster dam. Deze wordt thans dagelijks bezocht door 10 a. 12 duizend betalende personen. Er zijn proeven genomen met brandspuitende spuit van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee spoot het verst, terwjjl de proeven met een nieuw ge weer tot het afvuren van lijnen naar in nood ver- keerende schepen goed geslaagd zijn.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2