N° 182. rgang. 1883. Zaterdag 4 Augustus. 126' K I T. J aarmarkt. Middelburg 3 Augustus. so FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCH RANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: a. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en we tbouders van Middelburg, gezien artikel 12 der verordening op het ruarkt- wezen van den 13e Mei 1857, nader gewijzigd, maken bekend dat de kramen, tenten en andere inrichtingen, welke bij gelegenheid der jaarmarkt zijn opgericht, Dinsdag den 7 Augustus a. des avonds zullen moeten zijn afgebroken, en de daarin aanwezige koopgoederen en voorwerpen van de markt en pleinen weggevoerd. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 3 Augustus 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het Vaderland heeft een pleidooi geleverd voor het plan der bekende commissie om, ter viering van het eeuwfeest der Maatschappij tot nut van het algemeente Haarlem een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen op te richten. Daarbij roert echter het blad niet aan een paar bezwarenin het Middelburgsche departement besproken, nl. dat het bezoeken van zulk een kweekschool voor velen bezwarend zal zijn, dat slechts in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem die inrichting van nut kan wezen, maar dat voor de provinciën buiten Noord- of Zuid-Holland de school niet zal beantwoorden aan de verwachting. Wij kunnen het plan niet alleen om die redenen niet toejuichen, maar ook omdat het te kostbaar is. Wil men bovendien het gebruik van de school aanmoedigen bij hen die ver van Haarlem afwonen dan dienen er ook toelagen verleend te worden voor huisvesting, kost enz., wat voor de maat schappij in het algemeen en voor de afdeelingen in het bijzonder te veel kosten zou veroorzaken. Het plan om door het stichten van een waar borgfonds voor een Nederlandsche werklieden pensioenfonds de oprichting daarvan mogelijk te maken blijft ons, wat het reeds een jaar gele den deed, toelachen. Dan zou het Nut een weldaad bewijzen aan een zaak die over ons gansche land zegenrijk zou kunnen werken. Nu er een commissie is die de zaak van het werklieden-pensioenfonds een stap nader heeft gebracht, wezen wij in ons nommer van 26 Juli erop dat, mocht onverhoopt de algemeene verga dering der Maatschappij tot Nut van Algemeen besluiten mee te werken aan het tot stand brengen van een waarborgfonds voor zulk een pensioen fonds, het hoofdbestuur gelegenheid heeft om zich met de commissie van 17, waarvan mr De Beaufort voorzitter is, in contact te stellen over de verdere regeling. Het Vaderland zou het verkeerd vinden als dit plan tegenover het aanhangige van de kweekschool REIVE HERIIKKRIK». DOOB James Payn. ÏWBEI5E DEEL. HOOFDSTUK XXII. Op de getuigenbank. Op de vraag van den president der rechtbank of Kit zich erop beroemde het vertrouwen der directeuren te genieten, antwoordde Mark »Hjj beroemde er zich niet op. Hij consta teerde het als een feit dat zijn bemoeiingen in hun belang gewaardeerd werden." »Hij sprak immers ook van een zeker bljjk van waardeering dat zij hem gegeven hadden?" Ja." Mijnheer Medway, wees zoo goed u tot de jury te wenden, terwijl ik u deze vraag doe Waarin bestond dat blijk van waardeering »Het was een diamanten ring." Weet gij zeker dat het geen speld was »Ik weet bet bepaald zeker." Er volgde een pauze. »Zoudt gij in staat zjjn om dien diamanten ping te herkennen?" werd gesteld, maar het houdt zich overtuigd dat de pensioenvereeniging ook bij het Nut niet te vergeefs zal aankloppen als zij den directen of jndirecten steun vraagt van die machtige maatschappij- Welnu, die steun is niet heter te verleenen dan door de pensioenvereeniging de zekerheid te geven> dat het waarborgfonds er is, behoudens voorwaar den door het Nut te stellen. De samenwerking volgt dan van zelf. Wordt haar die niet verleend dan vreezen wij nog dat, al is de eerste stap ook gezet, bet tot stand komen van het zoo lang ge- wenschte werklieden-pensioenfonds nog jaren lang tot de onverhoorde wenschen zal blijven behooren, want wij stemmen het Vaderland toe de pensioen vereeniging zal nog heel wat tegenstand hebben te overwinnen, heel wat vooroordeel hebben te bestrijden, en heel wat ondersteuning behoeven wil zij haar ideaal verwezenlijkt zien. Volgens Daily Telegraph kwam het Fransche stoompakketschip La Péluse, aan boord waarvan den 26cn Juli twee personen aan cholera stierven, den len Augustus, na Napels te hebben aangedaan, te Marseille aan. Gedurende de reis waren alle mogelijke voor zorgen genomen; linnen en beddegoed der slacht offers werden'in zee geworpen, de hutten, na goed schoongemaakt te zijn, afgesloten, en het geheele schip naar de bestaande voorschriften der hygiëne ontsmet. Bij binnenkomst te Marseille was de gezondheidstoestand van passagiers en equipage dan ook bevredigend, daar, dank zij die aan boord genomen voorzorgen, geene gevallen der gevreesde ziekte meer waren voorgekomen. Te Marseille werden de passagiers in een spe ciaal daarvoor ingericht gebouw in quarantaine gesteldde eerste klasse passagiers afgescheiden van die der tweede, onder wie de ziekte was uit gebroken, en beide klassen weder afgezonderd van de andere passagiers. Zoodra de Fransche minister van koophandel kennis had bekomen dat aanboord van de Péluse de cholera was uitgebroken, zond deze onmiddel lijk per telegraaf volledige voorschriften aan de autoriteiten van Marseille. Er is dan ook alle reden om te hopen datdank zij de genomen voorzorgen, alle gevaar voor het tegenwoordige is afgewend. Zonder nu overdreven vrees te willen opwekken, is toch de vraag zeker niet ongewettigdwat er gebeuren zal wanneer in een onzer havens een schip aankomt, waarop zich hetzelfde had voor gedaan als op de Péluse De N. R.olt. Crt wees er reeds op dat nog veel aan het hoogst noodige in zulke gevallen ontbreekt en wij vernamen nog niet dat daarin is voorzien. Uit de gemeenten, waar de heer G. A. Vorster- man van Ojjen thans achtereenvolgens zijne aan schouwelijke voordracht over kaasbereiding houdt, ontvangen wij van onze correspondenten berichten daarover, die allen op hetzelfde neerkomen als het door ons reeds gegeven verslag. »Dat geloof ik wel." »En den diamant?" Indien ik den ring herkende zou het aan den diamant zijn. Kunt gij dien beschreven?" »Niet als een kenner; maar het was, geloof ik, wat men noemt een roos, een halfrond met facetten overdekt." „Is dit de diamant", (hier werd de steen voor den dag gehaald en den getuige in de hand gegeven), die u door den gevangene getoond werd, als een geschenk van zijne directeuren Het was een kritiek oogenhlik en iedereen in de gerechtszaal voelde dit, behalve Mark Medway. Hij had het volste vertrouwen in de onschuld van zijn vriend en kon niet begrijpen hoe het spreken van de waarheid hem kon benadeelenhet kwam niet in hem op dat Kit hem een leugen kon verteld hebben, veel minder dat hij uit louter jjdelheid en blufferigheid die heele geschiedenis van de dankbaarheid der directeuren en hun ge schenk verzonnen had; eerst zeer lang daarna herinnerde hjj zich zekere omstandigheden die dit vermoeden opwektenvooral hoe terughou dend Kit later over den ring geworden was en er niet meer van wilde hooren spreken. Buitendien dacht Mark bjj het zien van den ongezetten steen niet aan een doekspeld, maar alleen aan een ring. Ook had hij tengevolge der aan doeningen die hem bestormden, den loop van het rechtsgeding lang niet zoo gevolgd als de veel kalmer jury, en hjj begreep dus ook niet hoe Wij achten dus de opname van die berichten overbodig. r-p Jammer is het dat daaruit ook blijkt de geringe belangstelling, welke vooral de personen, waarvoor de voordracht is bestemd, toonen. De opkomst is meestal geringde een schrijft dit toe aan het slechte weer, een ander aan het ongeschikte uur waarop de voordracht wordt gehouden en een derde aan drukke bezigheden van de boeren, een gevolg van het meer droge weer der laatste dagen. De te Tholen gemaakte kaas werd aan het bestuur der afdeeling, op diens verzoek, in bewaring gegeven, teneinde na eenig maanden te kunnen constateeren of die kaas waarde heeft. Het programma van de muziekuitvoering, op Zondag 5 Aug. des namiddags 2 uur, door het muziekkorps der dd. schutterij alhier, luidt als volgt: Marsch,La Magicienne, wals, Kinsbergen Ouverture VAurore, Clément;— Fantaisie uit de op. EuryantheWeber, A. de Jong Polonaise, A. de Jong;a Am MeerSchubert, 6 Ik ken een lied, De MolPotpourri-populair, Clément en Marsch. Oostburg-, 2 Aug. Door den gemeenteraad is gunstig beschikt op het verzoek der hier be staande afdeeling der Maatschappij van Landbowv in Zeeland, om wekelijks op de graanmarkt een of meer tafels beschikbaar te stellen tot het uit stallen van monsters granen, voor den zaai geschikt. Met 1 September zal hiermede worden begonnen. Het doel, dat het afdeelingsbestuur beoogt, is het openen van eene gemakkelijke gelegenheid voor de landbouwers om zich te voorzien van het verlangde zaaigraan, niet alleen van de gewone handelaren in dit artikel maar ook vooral van de landlieden onderling. Men hoopt dat daar van ruimschoots gebruik zal worden gemaakt. Biervliet, 2 Aug. Uit de aan den raad ingediende rekening over 1882 blijkt, dat de in komsten over dat dienstjaar 12846,88 en de uit gaven 10810,93 bedroegen, zoodat er een batig slot van f 2035,95 verkregen is. Onder de inkomsten komen 450 voor, die het vergunningsrecht opleverde, en van de uitgaven noemen wij 3572 voor het onderwijs. Nu het onderwijzend personeel sedert Januari '83 verdubbeld is, zullen de uitgaven voor onder wijs ook een flinker figuur op de begrooting van volgende dienstjaren uitmaken. Yoor de finantieele draagkracht onzer gemeente is het een gelukkig verschijnsel, dat de hoofdelijke omslag, die in '82 3169,18J opgebracht heeft, voor dit loopende dienstjaar kon vastgesteld worden op 3100. Het onderwijs is geheel kosteloos. Uit de bij ons ingekomen berichten blijkt dat overal de verjaardag van onze koningin op de ge bruikelijke wijze is herdacht. Te Ter Neuzen gaf het muziekgezelschap Apollo des avouds op de markt eene openbare uitvoering. Te Wageningen en te Renkum was het op dien veel er thans van zijn antwoord afhing. Men had den gevangene tot nog toe nooit het bezit van den diamant kunnen bewijzen en dat was het punt waartoe de rechter van instructie thans den niets vermoedenden Mark wilde brengen. Latei- werd er gezegd dat er twee manieren waren ge weest waarop Mark, als hij den toestand begrepen had, zijn vriend had kunnen redden. De eene was meineed, de andere ontwijking. Hij had botweg kunnen bezweren dat die diamant niet dezelfde was, dien Christoffel Garston hem in De Kroon te Mogadion had laten zienof hij had kunnen verklaren dat hij volstrekt geen verstand van die dingen had en niet kon zien of dat dezelfde steen was of niet. Dit was het waarschjjnljjk geweest, waarop Kit in zijn briefje gedoeld hadwant hij wist zeer goed dat Mark nooit tot het eerste te bewegen zou zijn, ofschoon hij zelf niet ge aarzeld zou hebben om dit voor Mark te doen, indien de rollen omgekeerd waren geweestmaar hij twijfelde niet of Mark zou er niet tegen hebben om zich buiten staat te verklaren om in dit geval een oordeel uit te spreken. Het is moeielijk na te gaan wat Mark zou gezegd hebben als hjj het gevaar, waarin Kit verkeerde, ingezien had. Maar wat hij zeide toen hem de diamant overhandigd werd was dit Volgens mjjn beste Weten en vertrouwen is dit de diamant, die mij in het logement te Mo gadion vertoond is." „En die diamant, mijne heeren van de jury" merkte de rechter van instructie met een heldere, dag vooral druk. Op Oranje-Nassau-oord kwamen velen hun naam zetten in het daarvoor bestemd register. Namens de ingezetenen van "Wageningen 1 werd H. M. een korf met prachtige bloemen aan geboden. Des middags maakten H. H. M. M. met de kleine prinses een rijtoer door de beide gemeen ten, wat de geestdrift natuurlijk nog vermeer derde. De Amerikaansche Pelgrimzanger" Philip Phil lips, die thans Nederland gaat doorreizen, ten. bate van 'tweeshuis te Neerbosch, zal o. a. zich te Goes doen hooren. Zoo meldt de Standaard, echter onder voorwaarde dat aldaar gelegenheid gevonden wordt. Men schrijft ons uit Rotterdam Dat Rotterdam nu voor het eerst een anti-revo lutionair in den raad zal krijgen, zooals u gisteren meldde, is een vergissing. De heer Voorhoeve werd vroeger reeds gekozen, maar is kort daarna overleden. De heer Altona zal de tweede zijn van die richting, nadat een ultramontaansch lid vroe ger reeds door de vereenigde anti revolutionairen en ultramontanen in den raad was gebracht. Toen en nu was het échec der liberalen alleen aan hunne verdeeldheid en hunne lauwheid te danken. Ditmaal waren het allerlei nietige eonsideratiën, die een deel der liberalen ertoe brachten om aan de kerkelijke partijen de overwinning in den schoot te werpen. Het ergste echter nog isdat gelijk de verhouding der verschillende cijfers aanduidt liberalen op den anti-revolutionairen candidaat gestemd hebben, om éen der candidaten van hunne eigen partij te weren, ofschoon deze een bekwaam, ijverig en algemeen geacht man is. Wat men dan tegen dezen candidaat, den heer mr J. A. van Gilse, had Hoofdzakelijk dat hjj een voorstander van het algemeen stemrecht is. Daarbij komt, dat de kerkelijke partijen het vooral op dezen candidaat hadden gemunt, en dat zelfs kwistig lasteringen werden uitgestrooid, om de lieden tegen hem op te winden. En dat waar om? Alleen omdat hij een vurig voorstander van volksontwikkeling is en men zijn invloed op ons schoolwezen vreesde. Ofschoon de strijd een geprononceerd politiek karakter had, bleef verreweg de grootste helft van de kiezers thuis. De rentmeester van 's konings domein te Soest- dijk heeft een keur ontworpen, waarvoor elk gemeentebestuur het hoofd moet buigen. Deze verordening voor de wandelaars in het Baarnsche bosch telt zes artikelen, waarvan er een niet minder dan een en twintig verbodsbepalingen bevat. Op zeldzaam uitvoerige wijze is daarin voorgeschreven, wat men zooal niet mag doen in dit park. Het verwondert ons slechts dat er nog niet een n° 22 in voorkomt, waarbij verboden is zich aan een der boomen op te hangen, of een n° 23 om zich op een der gazons dood te schieten. duidelijke, eenigszins zegevierende stem aan, »is, zoo als ik u bewijzen zal, dezelfde diamant die den heer Flesker ontstolen is." Mark zag met schrik en ontzetting naar de bank der beschuldigden. Kit keek hem niet aan maar staarde, met de handen op de balustrade geklemd, vlak voor zich uit, met een gelaat dat van mar mer had kunnen zijn, indien niet zijne oogen de vreeselijkste wanhoop hadden uitgedrukt wanneer zijne bleeke lippen hadden geroepen: »genoeg, ik ben schuldig J" zon hij de omstanders niet meer van zjjn schuld hebben kunnen overtuigen dan thans door de uitdrukking van zjjn gelaat. Op dat oogenblik werd echter de algemeene aandacht van hem afgewend door »een ongeluk" er werd om water" en een „dokter" geroepen. Mark Medway was op de getuigenbank neerge zegen en lag in zwjjm. HOOFDSTUK XXIII. Donkere dagen. Er verliepen dagen en weken eer Mark dien vreeselijken schok te boven kwam. Hjj lag in zjjn hotel te Londen gedurende eenigen tijd in een harde koorts, waaronder hij voortdurend ijlde over Kit en verkeerde later in een toestand van volslagen uitputting. Het eerste woord dat hjj sprak toen hij tot zich zelf kwam, was de naam van zjjn ongelukkigen vriend. Kit wat is er gebeurd de uitspraak

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1