BUITENLAND. Verloopiupi en Terpaclip ia Maal Marine en leger. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. Cetewayo's dood. landsche zaken zijn benoemd tot kweekelingen bij de rijkskweekschool te Middelburg: C. Pa au we, C. W. van Nieuwenhuijzen, J. van der Meer, J. J. Sturm, W. Moelker, A. van der Linde, P. Krijt, H. Maaten, M. van Spronsen, J. Boogerd, C. J. Snouck, J. W. Keemink, J. H. Admiraal, L. L. Beneker, A. van Nieuwker'k, H. P. Vroon, I. J. Faro, J. M. Visser, K. J. G. van de Wal en J. van der Weele. De heer M. Lindhout te Tholen heeft met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte afgelegd. Zooals uit eene advertentie in dit blad bleek zal te Heinkenszand worden aanbesteed de ver grooting van het schoollokaal. Dit gebouw werd vóór slechts enkele jaren nieuw gesticht. Het bevat drie flinke afdeelingen, doch vereischt uitbreiding met het oog op het aantal leerlingen, dat een derden onderwijzer of eene onderwijzeres noodza kelijk zal maken. De kap.-luit. t/z W. I. Van Loenen, dienende als le officier aan boord van Zr Ms wachtschip te Willemsoord wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den kap.-luit. t/z J. P. M. Lange. De plaatsing van den off. van adm. le kl. L. M. Van Onselen, aan boord van Zr Ma wacht schip te Willemsoord, wordt ingetrokkenwor dende hij op nonactiviteit gesteld. De adjunct-administr. J. Bennebroek Evertsz Willemstijn, J. F. De Hart en Z. J. Van der Vegte, dienende aan boord van Zr Ma wachtschip te Willemsoordworden op nonactiviteit gesteld- Heden nacht omstreeks 1 uur is een binnen brand ontstaan bij een winkelier in de Lange Noordstraat alhier, waardoor eenige kistjes sigaren zijn verbrand en beschadigd. Zonder dat de hulp der brandweer noodig was werd de voortgang van het vuur gestuit. Zekere A. G. een jongen, ruim 13 jaar oud, had Woensdag het ongeluk in het in aanbouw zijnde schip Soerabaja te Vlissingen op de fabriek de koninklijke maatschappij de Schelde van. eene aanzienlijke hoogte, en wel van het tusschendek tot op de spanten in het toekomstige ruim, te vallen. Behalve verschillende kneuzingen bleek bjj onderzoek dat het rechter been en de linker arm waren gebroken. De eerste bulp werd direct op de fabriek door den heer A. Rutner, officier van gezondheid, verleend, en nadat de beiden gebroken deelen in gipsverband waren gelegd werd de ongelukkige jongen per brancard naar de ouder lijke woning vervoerd. Zijn toestand is zeer be denkelijk. Het randschrift op de medaille, den heer Hombaeh te Hulst aageboden, luidt, volgens nadere mededeeling, Erkentenis aan F. Hombaeh. De ruime opbrengst van aardappelen valt ook te Ellewoutsdijk waar te nemen. Dientenge volge is gr een lage markt. Per halven decaliter worden zij verkocht voor 10 cent. Te Deventer maakten de metselaars, opper lieden enz. een standje aan den aannemer van het metselwerk van het in aanbouw zijnde ziekenhuis, omdat zij geen loon genoeg verdienden. Het kwam tol daadzaken en de aannemer kreeg een pak slaag en eenige wonden werden hem toegebracht Hij vluchtte in een schuur en later in een nabijj gelegen woning. Tegen den middag brak het oproertje weer uit en nu maakte ook de aannemer gebruik van een mes, waarmede hij een der werk lieden een snede of steek toebracht. Er was een menigte volk op de been. Zoodra de rijksveld wachters op het terrein verschenenliep het standje af. Zij joegen allen van het verboden terrein en de orde was hersteld. Tegen de bel hamels is proces-verbaal opgemaakt. Te Montfoort springt men al zeer zonderling om met den hoofdelijken omslag. Ambtenaar A, gehuwd en vader van 4 kinderen, met een jaarlijksck inkomen van 800, betaalt 18. Ambtenaar B., gehuwd en vader van 1 kind, met een jaargeld van 950, plus woning en tuin, betaalt 9. Ambtenaar C., ongehuwd en met een inkomen van 1200, plus woning en tuin, betaalt 12. Te Nieuwer-Amstel is eene heistelling omge vallen, waardoor een der werklieden gedood werd, en een ander de beide beenen heeft gebroken. 8 Aug. geeft de stad Amsterdam, onder be stuur van het Nederl. gymnastiek-verbond, groote volksfeesten, benevens muziekuitvoeringen en groot vuurwerk. Men zal dan kunnen touw klimmen, steenwerpen, hardloopen, enteeren aan een balk, boegsprietloopen, hoogspringen, ring steken, blokhalen, zakloopen en tonkruien. Ieder die ordelijk gekleed is zal op vertoon van een bewijs van toegang daaraan kunnen deelnemen. Ook bet muziekkorps van het 3e regiment in fanterie uit Bergen op Zoom zal zich dan doen hooren. Over de ramp op Ischia schrijft de corres pondent van de Times uit Rome»Er was op Ischia den 28ety toen de zon prachtvol scheen, niets dat het yreeseiijk onheil deed vermoeden. De avond was een der zachtste en vreedzaamste die er te bedenken zijn. De golf van Napels was als een spiegelgeen zuchtje was er in de lucht, geen zeil werd er gezien. Toen de duisternis viel was de hemel bezaaid met flonkerende starren. De vele bezoekers, waarmede Casamicciola gevuld was, verheugden zich in den schoonen Italiaanschen nacht, gelijk Shakespeare dien teekent in The merchant of Venice. Velen hadden zich begeven naar den schouwburg, terwijl anderen in het hotel Picolla Sentinella een concert bijwoonden, In minder dan een kwart van een minuut legde de Dood zijne hand op duizenden, en bet tooneel van geluk en vreugde was veranderd in een van ellende de blijde lach was vervangen door het gesteun der stervenden. Eene familie had een half uur te voren zich ingescheeptplotseling hoorde deze een donderend geluid het water werd oproerig; Casamicciola was eensklaps gehuld in donkere wolken zij hoorden het gegil en het ge kerm en verschrikt, met de hand aan het oor, roeiden zij voort, zoo snel mogelijk." Maandag heeft men eene gansche familie gered, die in een kelder gevlucht en daar opgesloten was gedurende 36 uren. Men heeft de grootste moeite om de dooden te begraven, daar het aan graven ontbreekt. De minister van openbare werken heeft gelast groote graven te maken en de hoepen lijken met kalk te bedekken ter wille van de gezondheid der gravers. Casamicciola wordt alzoo éen groote begraafplaats. De koning heeft gisteren een bezoek gebracht aan de plaats van het onheil. Men schat thans het aantal dooden op 5000. Men meldt eene uitbarsting van den Vesuvius. De lava vloeit in de richting van Torre-del-Greco. Uit de schóuwing van Webbs lijk is ge bleken, dat geen beenderen waren gebroken; behalve de wond aan den schedel had hij geen wond ontvangen, die den dood kon na zich sleepen. Genoemde wond had hij gekregen na den dood. Ook vertoonde het lijk geen kènteekenen waaruit men kon opmaken, dat Webb verdronken is; men houdt het er dus voor dat de dood het gevolg is van den geweldigen schok van het water van den whirlpool, die Webb den adem benam en de zenuw-eentra verlamde. Dinsdag zijn de gebouwen van de Velvet- Fabrik Actiëngesellschaftin de Koepenick-siras.s« te Berlijn afgebrand. De schade kan nog niet berekend worden. Drie brandspuitmannen zijn gedood en een is ernstig gekwetst. 2 Augustus, des morgens te 8 uren. VerwachtW. wind, goed weder. Th ermoraete rsfcand te Middelburg. 1 Aug. 's avonds 11 uren 58 gr. 2 if 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 1 uur 71 gr. *8 avonds 5 uren 64< gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 8 Aug. Oostkapelle, Strandgoederen, Burgemeester. 10 f Groede, Huizen enz., Hammacher. 11 Ter Neuzen, Hofstede enz., Dronkers. 15 Zontelande, Meubels enz., Tak. 10 Brouwershaven Bouw-en Weiland Van der Bent. 27 Oostburg, Bouwland, Ontv. der reg. en dom. 27 - Zierikzee, Ruhrkolen, Franse. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 23—30 Juli 1883. Lichtkracht 16.81 Soortelijk gewicht 0.432 Zwavel koolstof0.042 Zwavel waterstof 0.000 Koolzuur0.000 kaarsen. grein per M3 gas. Er valt heden niet veel meer te melden dan wat de parlementen in verschillende landen gis teren hebben tot stand gebracht. Zoo zette het Engelsche lagerhuis het onderzoek van het pacht- ontwerp voor Engeland voort en nam het in derde lezing aan. De bill zal dus onmiddellijk in het huis der lords komen, om daar gevoegd te worden bjj het ontwerp ten gunste der Schotsche pachters. Ook dit ontwerp moet nog de laatste goedkeuring verkrjjgen. De Fransche kamer verwierp het voorstel der regeering om een kabel te maken in Cochinchina. Daarna kwam het door den senaat gewijzigde ont werp op de rechterlijke hervorming in behandeling, dat door den welbekenden heer Jolibois heftig bestreden werd. De eerste tien artikels werden goedgekeurd. Een paar incidenten bleven niet uit: de beer Clemenceau wilde herstelling van de be paling, waarbij het vereenigen van verschillende ambten of bedieningen in denzelfden persoon ver boden wordt. Dit amendement werd verworpen met 215 tegen 197 stemmen: natuurlijk werd de heer Clemenceau wéder eens tot de orde geroepen. De heer Gaillard kwam met eene motie, waarin wantrouwen jegens de regeering werd te kennen gegeven. De heer Ribot van zijn kant wilde, dat de regeering zoo spoedig mogelijk een wetsont werp zal aanbieden tegen het cumuleeren van verschillende ambten of bedieningen. Op verzoek van den minister ging men over tot de eenvou dige orde van den dag. De Belgische kamer nam het wetsontwerp be treffende de verhooging van de personeele belas ting onder handen. Art. 1 werd verworpen, artt. 2 en 3 werden goedgekeurd. Ziedaar de parlementaire oogst van gisteren. De verhouding tusschen Rusland en Servië wordt meer en meer koel, men zoude haast zeggen vijandig, indien er van vijandigheid sprake kon zijn tusschen twee landen van zoo verschillende macht. Servië poogt sedert den val van het kabinet Ristitck zich los te maken van Russischen invloed en steun te vinden bij Oostenrijk. De uitbanning van den aartsbisschop Michel, dien men voor een Russisch a gent hield, is een eerste schrede ge weest op dien weg. Die uitbanning, waarover indertijd de Russische pers zooveel drukte heeft gemaakt, wordt in Rusland door ie regeering en door de geestelijkheid nog steeds beschouwd als een onwettige daad. De opvolger van den aarts bisschop Michel, de heer Mraovics, is nooit door de Russische geestelijke autoriteiten erkend. Zelfs heeft de aartsbisschop van Moseou weinige dagen geleden het hoofd der Servische kerk aldaar ge schorst, wijl die geestelijke had laten bidden voor Mraovics. Deze bepaling heeft groote sensatie gewekt te Belgrado, waar men de Servische kerk steeds onafhankelijk beschouwt van de Heilige Synode in Rusland. De regeering van koning Milan heeft dan ook geantwoord door het Servi sche klooster te Moseou geheel te sluiten. De Russische bladen behandelen nu druk deze quaes- tie, en vragen om maatregelen, waardoor de Ser vische kerk zich niet kunne onttrekken aan het gezag der Russische synode. Er is bovendien nog een punt van verschil tusschen Rusland en Serviëhet huwelijk tusschen princes Zorka, dochter van vorst Nicolaas van Montenegromet prins Pierre Karageorgevitch. Men weet dat deze laatste thans het hoofd dei- familie is, die zich de wettige erfgename van den Servischen troon beschouwtvorst Nicolaas aan den anderen kant is de beschermeling van het Petersbiu-gsche hof. De vereeniging dezer families kan derhalve koning Milan niet aangenaam zijni vooral, claar waarschijnlijk het .jonge paar van de vrijgevigheid van den Czaar zal moeten afhangen- De toestand in Cairo is ellendig. Een corres pondent van een der Engelsche bladen schrijft dat de gezondheidsraad zijn best doet, maar dat er van geneesheeren, die 3 pond per maand krijgen niet veel te verwachten is. Toch mag men vergen, dat deze mannen door kundiger lieden worden gesteund, of ten minste werken zullen voor hun salaris, al is dit klein. De doctors schijnen een laffe vrees te hebben voor de cholera en naderen den patient liefst niet. Een bekend geneesheer bekijkt de patiënten door een tooneelkijker op 50 pas afstand. Verder is de manier van zieken te vervoeren al zeer zonderling. Zij moeten dikwijls mijlen ver op een ezel rijden, aan eiken kant door eenige lieden ondersteund. Het is een feit, dat de betrekkingen soms de kleeren van den doode ver- koopen. Er bestaat bij de lagere volksklasse geen vrees voor den dood, en er schijnt geen poging gedaan te worden om aan hare handelwijze een einde te maken. De begrafenisstoet trekt door de gansche stad. De autoriteiten schijnen er nu slechts aan te denken om Alexandrië te redden en de steden aan de Rosetta-tak van den Nijl. En te Rosette èn te Alexandrië is de vreeselijke ziekte overigens reeds uitgebroken. Te Alexandrië bad gisteren eene talrijke samenkomst plaats, waar besloten werd het cordon te behouden; de khedieve had vóór deze beslissing reeds daartoe besloten. Te Caïro stierven van Dinsdag tot Woensdag morgen 275 personen, waarvan 4 onder de Engelsche troepen. De inspecteur van gezond heid heeft uit den Nijl meer dan 600 lijken van dieren doen halen en deze doen begraven. De' Egyptische raad van gezondheid wordt ver vangen door een raad van hygiene, gevormd naar het systeem dat in Engelsch-Indië bestaat. Per telegraaf zijn vele geneesheeren uit Indië ontboden. Nadere bijzonderheden omtrent het gevecht bij Ulundi en Cetewayo's nederlaag worden medege deeld door den iStoitZarcfcorrespondent te Durban. Deze berichten worden gezonden door een Euro peaan, die ooggetuige was van den slag. Hij ver haalt het volgende Usibepu's krijgers kwamen binnen twee mijlen van Ulundi vroeg in den morgen van 21 Juli, na den geheelen nacht gemarcheerd te hebben. Cete- wayo had bjj Ulundi zeventig compagnies verza meld en wachtte op de aankomst van Mnyamana en Abaqualusi met hunne krjjgers. Slechts een oogenblik stil staand om al zjjnen volgelingen ge legenheid te geven om bij te komen, marcheerde Usibepu naar Ulundi zonder rust of voedsel te nemen, Cetewayo's verspieders meldden spoedig de nadering van den vjjand, waarop al de man schappen dien tegemoet gingen. De aanval begon aan den linkervleugel van Usibepu, en gedurende tien minuten werd een flink vuur onderhouden. Ondertusschen had Usibepu zich aan het hoofd van den rechtervleugel gesteldhij bracht dien nu eensklaps in beweging. Usibepu gaf door die manoeuvre een bewijs van kunde, welke met die van een Europeesck officier niet heel veel ver schilt. Het bevel tot aanvallen werd nu gegeven, en al de krijgers van Usibepu stormden in uit nemende orde op Cetewayo's leger los. In weinige minuten was alles geschied. De Usutus wankel den, en vluchtten weldra in alle richtingeneen half uur na den aanval stond Ulundi in vlam, Usibepu scheen overal te zijn, zich blootstellend aan bet heetste vuur en zijne manschappen op wekkend. Cetewayo had 7000, ÜBibepu 3000 man onder de wapenen. Dabulamanzi zat in zjjn kraal te wachten op den uitslag van den strijdmaar toen de Usutus op de vlucht gingen, haastte hij zich weg met zjjn zoon te paard. De jongen werd gedood. Toen de vijand Ulundi bereikte, vlood Cetewayo, die niet goed scheen te beseffen wat er omging, snel weg. Hij poogde een paard te hestijgen, maar dit was hem niet mogeljjk. Te voet legde hij een anderhalve mijl af, tot hij door eenigen van Usibepu's mannen achterhaald en gedood werd. De mannen schrikten van hun eigen daad werden bang, en onmiddellijk daarna vertelden zij dat zij Cetewayo hadden gevangen genomen. Usibepu zond een compagnie om Cetewayo te halen, maar men kon den koning niet vinden. De overwinnaars roofden dapper in Ulundi. Mijn zegsman raakte in het bezit van de zilveren kroes, waarop gegraveerd staat«Aangeboden aan koning Cetewayo door Lord en Lady Edward S. Churchill." Een van Usibepu's Indunas heeft den Malacca-stok, het geschenk van den prins van Wales; en Usibepu zelf is de bezitter van den drinkkan der koningin, zoowel als vaii twee prachtige photographieën van H. M. Men verwacht nog meer strijd, daar Mnyamana en Somkela Usibepu met aanvallen bedreigen. Usibepu zegt, dat hij niet meer van Zoeloeland wil hebben dan zijn eigen grondgebied. Hij wenscht een Europeaan als opperhoofd boven hein en de andere hoofden. Hij zou als zoodanig John Dunn of Shepstone willen hebben, maar liefst John Dunn. Aldus schrijft, zooals wjj zeiden, de correspondent van de Standard uit Durban. Middelburg, 2 Aug. Alleen uit Walcheren was er heden een kleine aanvoer van tarwe, en een ruime van nieuwe win ter-koolzaad, voor welk laatste goede kooplust bestond. Goede Walcher- sche tarwe werd voor eenige verzending en ver bruik 30 cent hooger betaald, mindere soort mede kooger. Van nieuwe winter-koolzaad sc.hat men den aanvoer, met inbegrip van 11. Maandag op omstreeks 100 last, korrel en kleur zijn voldoende, doch 'tis zeer verschillend in droogte, kraakdroog ontbreekt geheel, het is voor 't grootst gedeelte voor plaatselijke olieslagerijen en eenige verzen ding 25 cent lager gekocht. Karweizaad niet getoond. Het aanhoudende natte weder blijft een zeer nadeeligen invloed op de gewassen uitoefenen. Vooral gesneden liggende gerst en gepikte groene erwten ondervonden dien. Naar droog weder wordt sterk verlangd. Goede Walchersche tarwe ƒ9.40 a ƒ9.50 betaald, mindere soort ƒ8.90 a ƒ9.15; nieuwe winter-koolzaad naar deugd en droogte van ƒ13.25 tot ƒ13.75 gekocht; raap olie 40.50, patentolie 42,50, lijnolie 27 per vat op 6/w. contant 1 korting zachte lijnkoe ken ƒ13, harde dito ƒ11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 2 Aug. Versche boter 1,10 a 1,20; eieren per 100 stuks 3,60. A louterde m. 1 2 Bi AATSLEENINGEN. Aug. Aug. Nederland. Cert. N. W. Sch. 2I1 pet,. SS66% dito dito dito 3 7 dito dito dito 4 100% 1007/g dito Obl. 1878 1000. 4 10W%6 101 dito dito 1883 4. 99H/i6 993/4 België. Obligation2% 9 Frankrijk. Origin. Inach. 3 Hongarije. Obl. Leeniug 18(17 fl. 1205' 978/4 97 dito Goudleeuiug5 840/g 84% dito dito fl. 500 6 1019% Italië. Cert. Adm. Amsterd. .5 83 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. .5 9 66 661/jg dito Febr.-Aug. 5 0 66S/g 05% dito Jan. Juli 5 67 661%g dito April-Oct. 5 9 66% G6I/3 dito dito Goud4 9 83% Folen. Obl. Schatkist 1844 4 78 Portugal. Obl. Btl. 1358/80. 3 9 53 53 dito dito 18815 9 90% 90% Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 - 93% Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 9 55% 55% dito dito 6e 9 1855. 5 7s7/s 79 Obligatien 1862 5 863/4 dito 1864 10005 968/4 967/8 dito 1864 100 5 927/8 93 dito 1877 dito5 9 93 931/g dito Oostersche le serie. 5 9 dito dito 2e 5 9 54-% 543/4 dito dito 3e ti 5 dito 1872 geeou. dito 5 9 861%6 87l/g dito 1873 gecon. dito. 5 871 's 87s/j6 tlu 0 1850 le .Leeuing dito 4-/2 9 dito I860 2e Leening dito 41/2 0 88 dito 1875 geeons. dito 480 80 dito 1880 gecons. dito 4 695/]g 693/s Cert. Hope Co. 1840 4 60 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842 44. 4 59 Obligatie-Leening 1867/69 4 777/g 78% dito dito 1859. 3 Cert, van llank-Assigu. 8 Spanje. Obl. Buit. 1867/75 1% dito dito 1876 2 48 dito Perpetueele4 5 9% 60 dito Binnenl. Esc. 5000-10000 1% Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 10S/4 107/g dito geregestreerdet# i 9% 19% dito dito 1869 6 93/4 98/4 Egypte. Obl. Leeuing 1878. 4 9 71% 713/4 dito dito 1876 5 9 Vereen. StateD Obl. 1877. 4 j dito dito 1876. 4% Brazilië. Obl. Londen 1865 5 9 1007/g 1007/g dit». Leening 1875 5 9 100% dito 1863 1004% INDUSTRIESLE EN tIN A N 0 IE K L K ONDERNEMINGEN. STederï. Afr. Hand.'Y. aand. pil. 143% Ned. Haud.-Maatsch. aand. rescontrea 9 105% 1151% Ned. Iud. Handelb. Aand. 9 U4% Stoomvaartm. Java Obl94 dito Zeeland Aand dito dito Prefer, dito ,9 96% dito dito Obl6. Ouitschland. Celt. Kijkabauk Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. O. H. 8. SPOORWEG LEENIN8 EN. Nederland. Hol!. IJ2. Spw. Obl. 1871 5 100% 100% dito Maats, lot Exploitatie van Staats-Spw. Aand117 117% Ned. Cent. Spw. Aand. /250. 39% 40% dito gestemp. Obl. 50 9 63% Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn.Spw. volgei'. Aand. 121 119 N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80573/4 57% Zuid Ooater sp. Oblf» 9S8/4 Hongarije. Tlieiss. Spoorw, Aaud. fl. 200 6 -- 105 dto dito Obl5 863/g 86%g Italië. Victor JS111. sp. Obl. 3 55 54% Zuid-ltal. Spw. Obl3 52% 52% Oostenrijk. F. O. Sp. Obl 3 74% Polen. Wars.-Brom. Aaud. 4 9 Warsehau-lYeeneu dito, 9 68% 68%

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 3