De IiternatiüMle Koloniale Tentoonstellini. Nieuwe Uitgven. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Gemeenteraadsverkiezingen. De machines. Rotterdam zal voor het eerst een anti-revolu tionair in den raad krijgen. Bij de gehouden herstemming voor dat college- is herkozen de heer W. C. Schalkwijk (liberaal) met 1000 en gekozen de heer J. B. Altona (anti- re vol.) met 1039 stemmen. Op den heer mr J. A. van G-ilse (liberaal) wat ren 966 en op den heer P. Gilissen (kath.) 951 stemmen uitgebracht. De 67® jaarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is op 25 Juli te Amsterdam gehouden. Het daarin uitge bracht verslag bevat onder anderen de navolgende mededeelingen De inkomsten over 1882 hebben bedragen eene som van 95,238.95). Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die 50,807.89 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad ƒ29,156.73, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk, ter ge legenheid van Zijner Majesteits 25jarige regeering, ad 9,070.33 en de subsidie van het rijk ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, groot 5000. Voorst een gift van IJ. groot f 200. In het bedrag der collecte zijn begrepen eenige bijzondere giften van de districts-commissiën te Groningen, 's Hertogenbosch, Rotterdam, Utrecht en Zutfen, respectievelijk ten bedrage van 30, 12.90, 5.73, 200 en 16.15. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met 11,353.87 overschreden. Aan 1994 deelgerechtigden keerden het fonds 87,643.60) aan gratificatiën en toelagen uit de renten van *s konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 4 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 264 verminkten uit Oost-Indië, 1 verminkte uit oorlogen vóór November 1813, 72 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1539 infirmen, blinden en veteranen, 89 oud-strijders van Waterloo en 16 militairen van de Amsterdamsche landmilitie. Het invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 64 deelgerechtigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 21,509.95). Gedurende het afgeloopen jaar werden 95 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, als 12 verminkten uit Oost-Indië, 1 verminkte van België en 82 infirmen. Het aantal sollicitanten bedraagt 1127. Van het hoofdkapitaal moest 20,000 4 pets. inschrijvingen worden verkocht. Met het stoomschip Zeeland zal 4 Augustus a., 's voormiddags te 10) uur, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang worden verzonden. Nog valt de uitslag van de gehouden herstem ming voor raadslid te melden van Aardenburg. Er werden 72 geldige stem men uitgebracht. Gekozen is de heer J. B. Dierikx met 42 stemmen. De heer P. B. Galon, (aft. lid) die na de eerste stemming verzocht had niet meer in aanmerking te komen, bekwam 30 stemmen. C a d z a n d. Van de 64 kiezers stemden er 47. Gekozen is de heer Adr. de Bruijne met 28 stemmen. Hontenisse. Aantal kiezers 205. Uitge brachte geldige stemmen 90. Herkozen is de heer P. A. Joossen met 55 stemmen. Kap el le. Van de 97 kiezers stemden er 81. Twee briefjes waren van onwaarde. Gekozen is de heer S. Wisse met 51 stemmen. De heer D. J. van der Have bekwam er 28. N i s s e. Aantal uitgebrachte stemmen 28. Gekozen is de heer J. Koeman met 18 stemmen. De heer C. Smits verkreeg er 6 en de heer C. de Blaey 4 stemmen. De verkiezing gold eene vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. van Driel. O v e z a n d. Van de 51 kiezers stemden er 33. Herkozen werden de heeren P. A. de Jonge met 18, H. V. Gerstin en P. A. Rijk elk met 15 stemmen. Sluis. Herkozen werd de heer J. de Bruijne Brevet, aftredend lid, met 51 van de 91 geldige en gekozen de heer J. C. Stern met 44 van de 87 geldige stemmen. Vee re. Van de 64 kiezers stemden er 52. Een briefje was blanco. Het aftredend lid, de heer A. Volkers Jzn werd herkozen met 26 stem men. Op den heer J. A. Jelgersma waren 25 stemmen uitgebracht. Oud-Vosmeer. Aantal kiezers 109. Geldig ingeleverde biljetten 88. Gekozen is de heer J. Rijstenbil Aba. met 54 stemmen. (De uitslag der herstemmingen te Cadzand, Sluis en Veere werd reeds gemeld onder de Laatste berichten in een deel der oplaag van ons vorig nommer.) De Globe van Augustus bevatDe samenleving in AmerikaEenige typen van gierigaards Robert van Beieren en de hertog van MilaanDe dood van Schultze-Delitsch en Het vaderland van den aardappel. De Indische gids van Augustus bevatDe feite lijke toestand in het gouvernementsgebied Celebes en onderhoorigheden door P. J. Kooreman. (Ver volg). Landbezit. - De Madoereesche hulptroepen van het Indische leger. Varia. (De toekomst der koffiecultuur, de koffieteelt in Liberia, Bil lijk en staatkundig? Ook een eedsquaestie in Indië.) Correspondentie. (Brief van prof. mr J. de Louter aan dr C. Snouck Hurgronje.) Koloniale literatuur. (Critische overzichten van d' O. Moh- nike's Blicke auf das Pflanzen-und Thierleben in den. Nied Malaienlandern, door H. von Rosenberg van G. Birnie's denkbeelden over onsterfelijkheid bij de Hindu's, door dr A. Bruining, berichten en mededeelingen Kaart van Nederlandsch-Indië, mededeelingen over de Bataks en het Tobameer, Atjehsche taalstudiën, eene bijdrage tot de geschiedenis der zending in Ned.-Indië.) Wetenschap en industrie. (Aanteekeningen omtrent de suiker- fabricatie en rietbemesting door S. Gazan.) Over het Boedhisme in China, door J. van der Spek, en Een lief blondinetje, (Vervolg), doorM. C. Frank. (Particuliere correspondentie Amsterdam, 30 Juli 1883. XIV. Voordat wij onze aandacht vestigen op de ver schillende werktuigen in de machinengalerij zelve, willen wij eerst een kijkje nemen daarbuiten, en eens nagaan wat ons daar (altijd met betrekking tot de machines) te zien wordt gegeven. Om nu met zekere regelmaat te werk te gaan, hebben wij het geschikt geacht de machines in drie gedeelten te behandelen nl. 1° die, welke wij in het hoofdgebouw aantreffen 2° die, welke daarbuiten op het terrein der ten toonstelling te zien zijn en 3° de werktuigen in de machinengalerij. Wat de machines in het hoofdgebouw betreft,, hierover kunnen wij kort zijnwij zullen slechts stilstaan in de Duitsche afdeeling Spoorwegen. De inzending, welke in de Duitsche afdeeling onze bijzondere aandacht trekt, is die van den ver maarden Fried. Krupp te Essen. Wat reeds aan stonds in het oog valt, is een kolossale achtersteven, vervaardigd voor Z. M. schroefstoomschip Korte- naer (waarvan de kiel reeds op de marinewerf te Amsterdam gelegd was, doch die tegelijk met de Doggersbank door het vuur vernield werd). In dezen achtersteven zien wij een gedeelte schroefas koker, waarin een enorme schroefas wentelen moet. Aan het eene uiteinde van deze schroefas, nl. buiten boord, moet natuurlijk de stuurschroef be vestigd worden en binnenboord wordt zij door dreigend in de ooren, als het rammelen van on zichtbare ketenen Maar op Kit zelf hadden zij niet die uitwerkingzij schenen zelfs evenzeer zjjn gevoel voor het belachelijke op te wekken, als zjj in gewone omstandigheden zouden gedaan hebben. Maar zijn gelaat werd reeds weer ern stig voor die woorden wegstierven en met zijn wel luidende, zachte stem, die echter door de geheele zaal verstaanbaar was, verklaarde hjj de schuld te ontkennen. Hij had op Mark slechts éen blik geworpen en die werd niet herhaaldmaar dat was ook niet noodig. Geen blik van eenigen sterveling kon meer vertrouwen en liefde uitdrukken, ja er lag zelfs de verzekering in dat hij zijn zieleleed be greep en hem bemoedigen wilde. Thans was de blik van den gevangene op den rechter van instructie gericht, naar wiens redevoering hij met gespannen aandacht scheen te luisteren, slechts nu en dan door een vluchtig glimlachje afgebroken. Mark hoorde die redevoering natuurlijk ook, maar zijn onrust belette hem om haar geregeld te volgen, laat staan er den zin van te verstaan. Zijne oogen waren op Kit gevestigd zijne gedach ten dwaalden af naar het Kasteel van Frenarvon en de rivier; voorts terug naar zijn schooltijd, toen hij en Kit knapen waren Kit zijn intieme vriend, tusschen wien en den man, dien de rechter daar stond af te schilderen, evenveel overeenkomst bestond, als de zaken in een nachtmerrie hebben, meer niet. Weldra werden de getuigen opgeroepen. Eerst verschenen de betrekkelijk onbeduidenden en daar op mijnheer Flesker, de juwelier, een ernstig, le vendig heer, die in alle geval iets van groote waarde verloren had, wie dat dan ook gestolen had. Mark zag als het ware de weerkaatsing van dien man op het gelaat van Kit en voelde dat hij de waarheid sprak. De feiten welke hij noemde waren duidelijk genoeghij vergiste zich echter in de gevolgtrekking. Het denkbeeld dat Kit, die Kit, dien Mark van kind af gekend had, die zijn leven en zijn eer gered had, de zonneschijn van de Terp, de Eensklaps werd hij in zijn gepeins ge stoord door het luid roepen van zijn naam. Het was hem alsof elkeen in de zaal hem riep en vlak naast zich hoorde hij de vriendelijke stem van den dokter «Mjjn jongen, zjj roepen u op. Gij moet naar de bank der getuigen gaan." «Goede Hemel! Wat moet ik zeggen?" Mark had geen plan en zou er ook nooit toe te krijgen zijn geweest om iets te zeggen wat niet waar was, maar hij was geheel van streek. Hij ging naar de getuigenbank, niet minder beschaamd en verlegen dan wanneer het de schandpaal ge weest ware, behalve dat hij niets om de toeschou wers gaf. Er was slechts éen man in die heele vergadering, met wien zijne gedachten zich bezig hielden en dien zag hij bitter meewarig aan. »Wees zoo goed mij uw aandacht te schen ken, mijnheer Medway," zei de rechter op zachten toon. Mark was een getuige a charge, die ont zien en aangemoedigd moest worden. Wanneer middel van verschillende tusschengelegen assen gekoppeld aan de krukas, die zijne ronddraaiende beweging van den zuiger ontvangt. Deze krukas, insgelijks tentoongesteld, is met de krukken eraan uit éen stuk gesmeed ijzer vervaardigd, wat, zooals iedereen begrijpen kan, een alles behalve gemak kelijk werk is. Wij willen nu evenwel van de expositie van den heer Krupp afscheid nemen en even verder in de Duitsche afdeeling rondzien en daar wij ons voorgenomen hebben alleen het belangrijkste na te gaan zullen we over de overige inzendingen kort zijn. De Gutenhoffsnungshütte te Oberhausen aan de Ruhr heeft eene zeer net afgewerkte compound- machine geexposeerd van 259 indicateur P. K. voor een stoomschip met dubbele schroef, en de heeren Schulz, Knaudt en c° te Essen hebben een scheepsketel ingezonden, met wijd gegolfd kanaal, welk systeem van kanalen in den laatsten tijd zeer veel in gebruik komt, om de groote voor- deelen die het oplevert. (Wij hopen later in de machine-galerij op dit systeem terug te komen). En hierbij verlaten we de Duitsche afdeeling om ons te begeven naar de afdeeling spoorwegen, waar wij een oogenblik wenschen stil te staan bij de inzendingen van de heeren Krauss en c° te Mün- chen (Beieren), en te Linz (Oostenrijk) die ver scheidene locomotieven (zoowel tramway als trein- locomotieven) geexposeerd hebben, van welke de compound rangeer-locomotief onze bijzondere aan dacht trekt, vooreerst, omdat het compound-systeem bij locomotieven in ons land nog zeer weinig toegepast wordt en ten tweede door de nette wijze, waarop zij afgewerkt is. De Schweizerische Locomotiv ünd Machinenfa- brik in Wintherthur heeft een zeer eigenaardig tramrijtuig geexposeerd, waarbij ketels, machines en rijtuig op een en hetzelfde onderstel staan en wel zoodanig, dat ketels en machines het rijtuig in twee compartimenten verdeelen, die evenwel met elkaar in gemeenschap staan doordat er aan weerszijden van het rijtuig, dat is links en rechts, éen ketel en eene machine geplaatst zijn, die, van elkander gescheiden, de beide compartimenten met elkaar verbindt. Het eigenaardige van dit systeem is, dat er vóór de ketels geen plaats is voor den stoker, zoodat het eene onmogelijkheid is, onder het rijden te stoken, wat dan ook in dit geval niet behoeft daar men er in geslaagd is dit bezwaar op te heffen en wel op de volgende wijze De vuurhaard heeft eene cirkelvormige opening, waarin een cylindrische bus met vuur kan ge schoven worden. De inrichting hiervan maakt het mogelijk, gedurende 4 uren stoom te houden, zoodat slechts bij stations, die ongeveer vier uren van elkaar verwijderd zijn, deze bus vernieuwd moet worden. Beknoptheid van inrichting en groote brand stofbesparing kunnen zeker als voordeelen van dit systeem aangemerkt worden. De Saechsische Machinenfabrik te Chemnitz heeft een keurig, net afgewerkte berglocomotief van 140 P. K. geexposeerd voor den dienst der staatsspoorwegen op Java, terwijl eene kleinere doch niet minder net afgewerkte berglocomotief van 40 P. K. ingezonden is door de Socielé Ano- nyme des anciens etablissements Cail te Parjjs. Thans komen wij aan de machines op het terrein. Om geregeld te werk te gaan, zullen we voor eerst een kijkje gaan nemen ter rechterzij van het hoofdgebouw om daarna achterom links van het gebouw te komen en daar de voornaamste werk tuigen te bezichtigen. Zoodra wjj de passage onder het museum door zijn, slaan wjj rechts af, het hek door en zien dan voor ons de kolossale stoom- kraan, ingezonden door de maatschappij de Atlas." Iets verder op treffen wij de inzending aan van den heer D. W. Van Rennes te Utrecht. Deze heeft, behalve een gasmotor, twee heeteluchtma- chines geëxposeerd. De gasmotor, die niet alleen weinig gas verbruikt, maar tevens zeer beknopt van vorm en stevig van constructie is, en boven dien zeer zacht werkt, brengt door middel van drijfriemen een roteerend pompje in beweging dat op zijne beurt eene fontein doet springen, terwijl de kleinste der heeteluchtmachines de drijfkracht levert voor eene naaimachine. deze rechtsgeleerde niet norsch keek en snauwde, was hij uiterst beleefd en vleiend. «Gjj kent den gevangene, meen ik?" »Ja zeker." «Sedert lang?" «Sedert jaren, bijna zijn geheele leven." Gij zijt dus oude vrienden, in éen woord." «O Ja. Wij zijn nooit anders geweest." «Juistde gevangene heeft veel verplichting maatschappelijke verplichting aan u niet waar «Niet dat ik weet; ik hoop dat hij tegen over mij zich niet verplicht zal gevoelen. «Nu ja dat zij zoo (glimlachend) In alle geval is de verplichting toch niet aan den anderen kant „Gij vergist uik heb zeer veel verplichting aan hem en dat hoop ik nooit te vergeten." «Zoo waarlijkHebt gij er iets tegen om te zeggen in welk opzicht «Hij heeft mij onder anderen het leven gered." Mark zag naar de bank der beschuldigden en ontmoette den blik van Kit. Hunne rollen schenen geheel verwisseld te zijn het was de gevangene die den getuige bemoedigdezijn glimlach scheen den ander vergiffenis te vragen voor de verlegen heid waarin hij hem gebracht had. „Het zal spoedig voorbij zijn, be9te Mark," scheen die te zeggen, „maar intusschen heb ik erg met u te doen." „Behalve dat hjj u het leven gered heeft, Zoowel gasmotoren als heeteluchtmachines zijn, dunkt ons, uiterst geschikt voor de kleine indus trie. Links van de inzending van den heer Yan Rennes, treffen wij een ingemetselden stoomketel aan, systeem De-Naeijer: Deze ketel, die eene verbetering is van het systeem Belleville, is de zoogenaamde «onontplofbare veelbuizige stoom ketel." In de machinengalerij willen wij nog eens uitvoeriger op dit systeem terugkomen en nu de inzending van de geb3. Korting beschrijven die in een afzonderlijk gebouw geëxposeerd en wel de moeite waard is om iets nauwkeuriger in oogen- schouw genomen te worden. Zoodra wij het gebouw binnentreden, zien wij twee in werking zijnde gasmotoren van 1 en 4 P. K. Deze motoren, die beide van een geribde ijzeren toestel voorzien zijn, werken zeer zacht en gebruiken weinig gas. Ik sprak daareven van geribde ijzeren toestellen. Wij zien hiervan ver scheidene soorten in hetzelfde gebouw van de geb3. Korting opgesteld. Ze dienen in het alge meen voor verwarming of voor afkoeling en be rusten op het zeer eenvoudige beginsel, dat met een grooter verwarmend of verkoelend oppervlak men eene spoediger verwarming of verkoeling kan teweegbrengen. Deze verwarmingstoestellen nu bestaan uit een aantal gegoten ijzeren buizen, waarop men dicht bij elkaar ribben aangegoten heeft. Het gevolg hiervan is, dat het totale oppervlak der buis zeèf veel vergroot wordt. Laat men nu stoom, heete lucht of warm water door deze buizen gaan, dan zullen deze dezelfde temperatuur verkrijgen als de stoom, de heete lucht of het warme water en dus (daar het oppervlak zooveel vergroot is) ook grooter uitstralingsver mogen bezitten dan de gladde buizen, en de om ringende lucht dus spoediger verwarmen. Deze verwarmingstoestellen zijn zeer geschikt voor de verwarming van broeikassen, groote lokalen enz. Ik zeide, dat beide gasmotoren voorzien waren van zulk een geribd toesteldeze dient hier niet voor verwarming, doch voor afkoeling van het afkoelingswater voor den cylinder. Hiermede vervalt het bezwaar, dat altijd aan een gasmotor verbonden is namelijk het aanvoe ren van het noodige afkoelingswater. Dat de toestel goed werkt, kan men het best aan den motor zelf voelen. Verder zien we eenige pulso- meters of stoompompen. Men weet dat de werking van den pulsometer, die uit twee kamers bestaat, hoofdzakelijk berust op het condenseeren van den aangevoerden stoom, beurtelings in de beide kamers. Wij kunnen evenwel de geheele verklaring hier niet bijvoegen, daar wij slechts een kort overzicht willen geven, doch men kan deze vinden in elk werk over de stoomwerktuigkunde. Alleen willen wjj nog dit er bjjvoegen, dat de pulsometer, niet alleen omdat hjj voor alle vloeistoffen gebruikt kan worden, maar ook door zjjne eenvoudige in richting en zjjne groote capaciteit, met de beste pompen kan concurreeren. (Slot volgt.) pensioenen. Pensioen verleend aan J. N. Voorstad, commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, ad f 1584 's jaars. geneesk. dienst. Benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondheid 2e kl. de student voor genoemden dienst (arts) T. W. H. Paulusseu. Bjj beschikking van den minister van binnen- welke verplichting hebt gij dan nog meer aan den gevangene Mark werd vuurrood. «Nog zeer veel", ant woordde hjj. „Juist. Het is onnoodig verder in bijzon derheden daaromtrent te treden. Niets daarvan stond zeker in verband met de zaak in quastie?" Mark schudde het hoofd. „Gjj waart dus groote vrienden en hadt geen geheimen voor elkaar?" «Ik heb geen geheimen voor Christoffel Garston", antwoordde Mark ernstig met een blik op zijn vriend, die scheen te zeggen: «Och! of gjj in mjjn hart kondt lezen." «Ik moet u nog eens verzoeken er op aandringen mjjnheer Medway, dat gjj injj uw aandacht onverdeeld schenkt", merkte de rechter aan. Tot hiertoe was het hem zeer welkom ge weest dat de gehechtheid van Mark voor den gevangene aan de jury bleek, maar thans was het van groot gewicht dat er geenerlei verstandhou ding, zelfs niet door blikken, tusschen den getuige en den beschuldigde bestond. «Als gjj zoo vertrouwelijk met elkaar om- gint, heeft de gevangene u zeker ook wel verteld van .zjjn verhouding tot de mjjnontginnings-maat- schappjj «Hjj sprak er in het algemeen over niet in bjjzonderheden." „Zoo, zoo. En wat zei hjj er dan van «Over het geheel sprak hjj vol hoop over de voor-uitzichten van de mjjn." «En over zjjn eigen vooruitzichten „Die hingen natuurljjk af van het welslagen van de mjjn." „Ongetwjjfeldmaar wat zei bjj van zjjn betrekking als bezoldigd agent Beroemde hjj er zich niet op dat hij het vertrouwen der directeu ren genoot Was het niet zoo (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2