Laatste Berichten. lülTElLIÏP. Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Algemeen Overzicht. lijke wijze vertoont, gelooven we dat ieder overtuigd zal zijn in liet schuttershof wat wils te vinden en zich den tocht erheen niet beklagen zal. Wanneer we naar de beurs gaan, passeeren we nog tal van winkels, die, liet onze ruimte het toe, eene vermelding zouden verdienen. Op het gebied van koek- en banketbakkerij maakt de étalage van den heer Papegaai, op den Langen Burcht, o. a. een aangenamen indruk. Het tus- schen groen en bloemen uitgestalde zal niet alleen op 't gezicht, maar ook in den smaak wel voldoen. Uitstallingen van kanten kraagjes, dassen enz. in de verschillende winkels verdienen bezichtiging, zoowel als die der goud- en zilver-kashouders. Liefhebbers van fijne sigaren of dames, die de heeren der schepping op dit artikel willen trak- teeren, hoeven ook niet verlegen rond te zien, terwijl zij, die iets dieper in de beurs willen tasten, bij de heeren Beunke, Neelmeijer, Doesburg, Van Schaïk en K. C. de Baare een ruime keuze van fraaie meubelen vinden kunnen. Ook het bekende ma gazijn van den heer Ceulen, Langedelft, zal niet vergeten worden. Men vindt er eene rijke keus in leder artikelen voor kantoor en ander gebruik. Eene groote sorteering photographie- en poëzie albums benevens prachtige mora portretten leent zich uitstekend om een kermiscadeau uit te zoeken, terwijl ook voor de kleinen aardige zaken tot lagen prijs te bekomen zijn. We kunnen natuurlijk niet alle winkels op noemen. We deden slechts hier en daar een greep, overtuigd dat, nu de aandacht eenmaal er op gevestigd is, ieder wel zal weten dat ook bij onze stadgenooten eene ruime keuze is van nut tige of luxe artikelen. Volgens belofte loopen wij nu ook nog even de beurs op, de standplaats der fraaiste kramen. In de eerste plaats vinden wij daar, naast de spaar bank aanvangende, den heer Vos veld van Boeck- holt met een grooten voorraad parfumeriën, zeepen, vederen grasbouquetten en toiletartikelen. Daarnaast heelt een stadgenoot de heer Ant. Lawado en c° zijn tent opgeslagen. Onder de hier verkrijgbare odeurs, verdient het Silverstein-odeur genoemd. Ook kan men er kennis maken met een kortelings in den handel gebracht reukwater, Lelietjes van Dalen genaamd, dat als fijn parfum door vele dames op hoogen prijs gesteld wordt. Een volgend kraam trekt meer de dames dan de heeren aan, kanten kraagjes enz. vindt men daar in bonte verscheidenheid, terwijl men nog een kraam verder geregeld een aantal jonge dames de prachtige collectie poppen bewonderen ziet. Daarnaast is een kraam geheel aan de étalage van smakelijke zoetigheden gewijd, terwijl een pas verder dolken en messen, geweren en pistolen met leder en optische artikelen een kraam vullen. Na nog een zoeten inval gepasseerd te zijn, moeten we een oogenblik stilstaan bij de groote keuze van fraaie photographiën, oleographiën en galanterie-artikelen, die nu volgen. Carl Wimpisinger sluit de rij met zijne gere- nomeerde handschoenen en de prachtige gedroogde alpenbloemen. In 't midden zijn nog eenige speelgoed- koek- chocolaad- en galanteriekramen, waaronder wij veel oude bekenden, en ook dit jaar voor 't eerst den heer Melse van Middelburg opmerken. notarissen. Aan A. llöfelt, op verzoek, eervol ontslag verkend als notaris te Kampen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Zuiilbroek D. N. Wentholt. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de polytechnische school te Helft dr. C'. A. Scheltema. Op verzoek aan J. J. C. Donck eervol ontslag verleend als eersten onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem. Benoemdtot leeraar bij de normaalschool voor teekeu- ouderwijzers de heer Ludwig Jünger en tot leeraren bij de school voor kunstnijverheid de heeren Ludwig Jünger en Georg Sturm. belastingen. Benoimd tot ontv. der dir. bel. enz. te Nieuwesluis c. a. P. De Haan, ontv. te Buiksloot c. a. te Hoorn c. a. F. M. J Van Ghert, ontv. te Zevenbergen c. a. te Noordwelle, c. a. K. De Graaf, commies ter inspectie in Amsterdam. huis des konings. Benoemd tot Z. M. adjudant in buitengew. dienst de, met behoud van recht op pensioen op de meest eervolle wijze ontslagen, luitenant-generaal H. G. Boumeester, laatstelijk kommandant van het leger in N. I. koloniën. Op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen F. H. Voigt,' gewezen veearts bij den burgerlijken dienst in Ncderlandsch-Iudië, en A. O. Everaars, gewezen gezaghebber der le klasse bij de gouv.-marine aldaar, beiden laatstelijk met verlof, de een in Europa en de andere hier te lande, met toekenning van pensioen en C. M. Kooy, gewezen 2e commies hij het dep. van binnenl. bestuur in N. I., laatstelijk met verlof hier te lande. De heer C. van Dijk, hoofd der openbare school te Terneuzen, nam Dinsdag middag afscheid van zijne talrijke leerlingen, hen tot voortdurenden ijver en nauwgezette plichtsbetrachting opwekkende. Het viel hem zwaar, afscheid te nemen van een werkkring, waaraan hij veertig jaren zijne beste krachten had gewijd. Door de onderwijzers werd hem namens de leerlingen dank gezegd voor het onderwijs en de goede lessen, die steeds door hem gegeven zijn. Een versje werd den heer Van Dijk opgedragen, en met een handdruk aan al de leerlingen nam hij plechtig afscheid van hen. 's Avonds namen het gemeentebestuur, de commissie van toezicht op het onderwijs benevens de onder wijzers op het raadhuis een afscheid van den algemeen geachten onderwijzer. Zondag nam de heer D. Pont, predikant te Tiel, wegens zijn vertrek naar Vliasingen, afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van Hand. 20 vers 32. De luit. t./z. le kl. H. Schotborgh, uit West-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Een voormalig ingezetene van Waterlandkerkje P. P. M., thans in hechtenis, is de vorige week door het gerechtshof te Brugge wegens bigamie tot 5 jaren celstraf veroordeeld. Nadat hij in België, waar M. geboren is, zijne wettige huisvrouw verlaten had, huwde hij in 1878 te IJzendijke opnieuw. In verschillende bladen doet het bericht de ronde, dat de bekende geneesheer De P. te Yerseke zou gevangen zijn genomen. Alleen ter voorko ming van allerlei overdreven gevolgtrekkingen, die zoo licht daaruit gemaakt kunnen worden, deelen wij mee dat het' hierbij slechts een zeer eenvoudige zaak geldt, nl. de uitvoering van een vroeger over De P. uitgesproken vonnis, waarbij hij wegens dronkenschap tot 14 dagen gev. is veroordeeld. Op de tot hem gerichte uitnoodiging was hij niet ver schenen en daarom was zijne aanhouding bevolen. Waarom nu juist zulk een aanhouding van dezen beklagenawaardigen man moest gemeld worden, terwijl zoo iets bijna dagelijks met anderen voor valt is ons niet duidelijk maar nog minder, waarom men, zoo men die aanhouding dan bekend wilde maken niet de geheele toedracht van het gebeurde meedeelde. De dochter van een schipper, die met zijn vaartuig hier ligt, was gisteren aan het begin van het droogdok druk in gesprek met een belang stellenden kennis, die haar vroeg waar haar vader met zijn schuit lag. Onder aanduiding daarvan liep het meisje achteruit en viel in het water tusschen de bateau-porte die eruit gelicht was, en den muur van het droogdok. Door het toewerpen van een lijn en door verdere hulp, met een bootje haar verleend, gelukte het haar weer op het droge te brengen. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag werd uit de weide van den landbouwer J. B., onder Rilland, een zijner beste paarden gestolen. Toen men het ontdekte zag men al spoedig dat de dief zijn weg genomen had over den dijk door het Kreekrak naar Noord-Brabant en weldra wer den alle middelen aangewend hem te achterhalen. De politie vond hem dan ook te Bergen op Zoom, nog uitrustende van zijn vermoeienden tocht, terwijl zijn paard op stal stond. De dief, een zekere A. van N., wagenmaker en schilder te Kruiningen, had Maandag verscheidene gebouwen gemeten, zoo hij zeide voor eene assurantie-maatschappij. In die bezigheid is hij nu gestoord aangezien hij in verzekerde bewaring werd genomen. Te Rilland heeft zich verleden week een geval van typhus voorgedaan met doodelijken afloop. Gelukkig zijn er tot heden geen andere gevallen. Volgens verder bericht uit die gemeente sukkelt de landman weer bijna even erg met zijn hooi als in 1879bij herhaling wordt het gewend en telkens weer opnieuw door 't hemelsche nat be goten. De erwten liggen veel uitgeregend en geschoten, terwijl de mooiste velden witte vruch ten zoo tegen den grond liggendat ze zich niet meer kunnen oprichten. Volgens aanteekeningen heeft de atgeloopen maand Juli 22 regendagen opgeleverd, zijnde even zooveel als Juli 1882 en het dubbele getal van Juli 1881. Tenbewijze dat er groot onderscheid bestaat in de waarde van gronden kan dienen dat verleden week twee weiden in de Poel onder 's-Heer Abtskerke zijn verkocht,respectievelijk voor 980 en /1800per hectare. De polderlasten bedroegen van beide 14 per hectare. In den Borsselepolder zijn toen 2 perceelen bouwland verkocht, waarvan het eene 600 per hectare en het andere 860. De polderlasten heloopen aldaar 30.50 per hectare. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd te Sluis in een schuurtje, dat naast de woning staat van den landbouwer I. de B., ingebroken. De dieven namen drie mansjassen, één vest, twee paar vrouwenschoenen en een stuk spek weg. Een dergelijk geval deed zich in de afgeloopen week te Aardenburg voor. Men heeft vermoeden op rondloopende Belgen. De personen, die, onder verdenking op het muziekfestival te Hulst beuzensnijderij gepleegd te hebben, aldaar in arrest werden genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Aan den Hoek van Holland heeft in een twist, waaraan misbruik van sterkedrank weer niet onschuldig was, de eene broeder den ander door een messteek vermoord. De dader, gehuwd en vader van twee kinderen, is dadelijk in arrest genomen De vermoorde laat een vrouw en vijf kinderen achter. Beide broeders waren van beroep metse laar en afkomstig uit Brielle. In de gemeente Emmen zijn in de maand Juni 5 vrouwen overleden, na zonder hulp van een geneeskundige bevallen te zijn Men heeft Jan Melis, die beschuldigd was van moord, gepleegd op zijne huishoudster, en onlangs door het hof te Leeuwarden bij gebrek aan wettig bewijs werd vrijgesproken, te Garwerd verdronken gevonden. Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn eenige Friesche landbouwers voornemens zich in Suriname te vestigen. Zij hebben zich tot den heer Mac kintosh gewend tot het verkrijgen vandenoodige inlichtingen. Het getal bezoekers der Amsterdamscheten- toonstelling, betalenden, geabonneerden, inzenders vertegenwoordigers enz. op Zondag wordt door het Handelsblad geschat op 25,000. Des avonds waren ongeveer 14,000 personen op de terreinen. Allerlei praktijken worden uitgeoefend om de inzenders op die tentoonstelling geld af te persen. Nu weer biedt iemand uit Parijs hun zijne dien sten aan om hen aan eene bekroning te helpen. Wat men al niet verzintIndertijd werden er vervalsehte photographische toegangskaarten voor die tentoonstelling in omloop gebracht. De hou ders hadden die voor weinige guldens gekocht. In verband daarmede zijn S. en W., bedienden aan het bureau der internationale tentoonstelling, onder verdenking van zich aan misbruik van ver trouwen te hebben schuldig gemaakt, in hechtenis genomen. Op de Bullenmarkt in den Beemster is een man door het dier, dat hij 'tot geleider strekte, gedood. De heer D., photograaf te Eindhoven, had voor iemand te Valkensweerd portretten gemaakt en zou die verzenden, doch had het adres vergeten. Goede raad was duur. Hij nam een photographie uit het pakje en plakte die op het adres, met het opschriftAan den hier bijgevoegden persoon te Valkensweerd. Het pakje werd aan den rechten persoon besteld. De kantoorlooper der Credietvereeniging te Amsterdam, die belast was om diploma's van Artis te innen en het geld' voor zich behield, heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Hij had in een kof fiehuis een portefeuille met 160 diploma's achter gelaten, zoodat de Credietvereeniging er nog be trekkelijk goed is afgekomen. Te Lippenhuizen is bij een brand een man omgekomen en bekwam eene vrouw deerlijke brandwonden. Het monument voor Stieltjes in het plantsoen op het Noordereiland te Rotterdam nadert lang zamerhand zijne voltooiing. Het is een slanke kolom van gekleurden zandsteen, aan het voetstuk met eenige medaillons voorzien. Het beeldhouw werk wordt op de plaats zelve voltooid. Te Zwolle is een rerapla9antenbaas,uit Grave, gevankelijk binnengebracht, onder verdenking dat hij de papieren van een gedeserteerden koloniaal (Duitscher) heeft vervalscht. In het kamertje van den portier van het departement van binnenlandsche zaken staat sedert Maandagochtend aangeplaktStukken, afkomstig van het departement van oorlog, waarop staat: Spoed, hebben geen spoed. Dat men aan de ministeries zich niet haast, weet men algemeen, maar zoo erg dachten wij niet dat het was. De bliksem heeft hier en daar wêer schade aangericht. Te Renkum sloeg hij in een paal woningen, van dr Van Z. en de dames C., ver brijzelde, zonder brand te veroorzaken, een schoor steen, doorboorde verder in eene der vertrekken een boekenkast, terwijl eene dienstbode, die in de keuken werkzaam wasdoor den voorbijschieten den straal eenige oogenblikken bedwelmd is ge weest. Te Nijmegen sloeg de bliksem in een directiekeet, waardoor alle glazen in de ramen en deuren en een gedeelte van het dak werden ver brijzeld de gordijnen voor de ramen werden aan flarden gescheurd en eenige planken in den zolder en in een beschot aan splinters geslagen, terwijl een aantal voorwerpen van de wanden werden geworpen. Een instrumentkist, waarin een water- passings-instrument geborgen was, werd totaal verpletterd, terwijl het koperen instrument op een tafel werd geslingerdeen der uiteinden van het instrument is gesmolten en overigens is het gedeukt ol zwart. Vlak naast die tent stond het circus-Carré, waarin 1500 menschen waren. In Arnhem sloeg hij in een bierhal. De bezoekers hielpen den veroorzaakten brand blusschen. De ramp van Casamicciola blijkt niet over dreven te zijn. Zevenhonderd gekwetsten, van welke velen voor hun leven zijn verminkt, zijn te Napels en in de omstreken dier stad gebracht. Men spreekt nu van 3000 dooden. Onder de slachtoffers zijn verscheidene hooggeplaatste per sonen. Onder hen die op wondervolle wijze gered zijn behooren wel prins Giustimiani Badini en zijn zoon, die kaart speelden toen eensklaps de tafel werd omgeworpenzij vermoedden de oorzaak, en snelden naar buitenachter hen stortte het huis ineen. Het volgende verhaal doet een der gered den Ik was om half tien in den schouwburg, doch nauwelijks was de gordijn opgehaald en wa ren eenige woorden gesproken of wij allen voel den een geweldigen schok. Ik viel met het hoofd voorover, en onder mij hoorde ik een geluid als van een spoortrein die in volle vaart over een brug rijdt. De grond rees en daalde als de golven der zee. Wat er verder gebeurde weet ik haast niet meerwij vormden een groote hoop van dooreengegooide lichamenik zag dat de omge vallen lampen brand veroorzaakten toen zijn wij opgestaan en naar buiten geloopen na een oogen blik beproefd te hebben om den brand te blusschen. Een oogenblik daarna was ik verward in de tak ken van een omgevallen boom, en zag ik overal menschen zich eraan vastklemmen. Ik zag om mij heen een woest tooneel van naakte kinderen, wanhopige mannen, vrouwen in nachtgewaad met toortsen zoekende tusschen de puinhoopen, en de namen gillende van de geliefden die zij misten. Soms kwamen mannen of vrouwen met wild sta rende oogen mij vragen„Hebt ge mijn zoon ge zien? Hebt ge mijn man gezien?" Een duizend soldaten zijn aan het werk en men prijst hun onverschrokken moed. Daar de hospi talen vol zijn worden ook de kerken voor het verplegen der gewonden gebruikt. Yan alle zijden komt hulp, en er wordt een dringend beroep op de weldadigheid van gansch Italië gedaan. De regeering zond 200,000 lires. De paus heeft reeds 20,000 lires toegezegd. Men verwacht koning Humbert spoedig op de plaats des onheil s. Sommige geleerden brengen deze aardschudding in verband met den toestand van den Vesuvius, die Zaterdag en nu nog aan het werken is. 's Cwraveiihagee Bjj de herstemming voor een raadslid is gekozen de heer P. C. Evers (liberaal) met 708 stemmen. Mr. H. graaf van Hogendorp bekwam er 696. 's-Gravenliag-e. In de heden voortgezette algemeene vergadering van het Nederlandscli On derwijzersgenootschap, die door jhr mr Six, oud minister, werd bijgewoond, herdacht de secretaris Bloem zijn 25jarig jubilé. Groningen werd geko zen als vergaderplaats in 1884. Het voorstel- Rotterdam tot regeling van het voorbereidend onderwijs werd, na langdurige discussie, unaniem aangenomen. Op de vraagIs de onderwijzer verantwoordelijk voor het gedrag der kinderen op de straat, luidde het antwoordDe onderwijzer heeft geen bevoegdheid daar toezicht uit te oefenen alleen kan hij zijn moreelen invloed aanwenden om onordelijkheden tegen te gaan. Voor de op leiding tot hoofdonderwijzer werd een cursus alge meen gewenscht, maar aangegeven dat de deelne mers zeiven de kosten moesten betalen. Met al gemeene stemmen werd deze door den inleider gestelde conclusie aangenomen. Tot honorair lid werd benoemd dr Lubach, geneeskundig inspec teur. Boston. De groote leerlooierij hier ter stede, die werkt met 15000 man, is failliet. IIn Id in. Gisteravond zijn vreugdevuren ge brand om den dood van James Carey. Er had eene botsing plaats met de politie, waarbij ver scheidene personen werden in hechtenis genomen. Het onnutte voorstel-Stafford-Northcote, wij meldden 't gisteren nog in een Laatst Bericht, is door het Engelsche lagerhuis met 282 tegen 183 stemmen verworpen. En de motie-Norwood, die handhaving verlangde van de vrijheid der kamers in haar oordeel over de waterverbinding tusschen de Middellandsche en Roode Zeeën, werd aange nomen, gelijk de regeering het bij monde van den heer Gladstone gevraagd had. Het hoofd van het kabinet heeft nog eens zijne meening gezegd over de rechten van den heer De Lesseps en betoogd, dat de belangen van den algemeenen handel daarin geene verandering kunnen brengen. Laat ons hopen, dat door deze overwinning van het ministerie de oppositie een weinig zal terug gehouden worden om door nuttelooze steken onder water den gang van zaken tegen te houden. Minder aangenaam voor de regeering is het feit, dat in weerwil van hare uitgebreide voor zorgsmaatregelen James Carey aan de wraak der „onverwinlijken" niet heeft kunnen ontkomen. Onaangenaam is 't voor haar te bemerken, dat de hand der Iersche vereeniging verder reikt dan de hare. Carey was met zijn vrouw en kinderen aan boord van de Melrose en was ingeschreven onder den naam Powerhij was bestemd voor Port Elizabeth. Zekere O'Donnell, een Ier, schoot hem neer, en gal zich daarna gevangen. Het nieuws van Carey's dood verwekte groot gejuich in Dublin, en het is voor de regeering te vreezen dat de „onverwinlijken" thans in hun overmoed zullen worden versterkt. De nationalisten be schouwen den dood van O'Donnell als een grooten triomt en men zegt dat zij een grooten optocht met fakkellicht zullen houden. Dit nu zijn ern stige teekenenen hoe aangenamer 't voor de regeering moet wezen van een ellendeling als Carey geheel af te zijn, des te meer reden moet zij hebben om te vreezen voor eene opflikkering van den ouden geest in Dublin. Het fakkellicht der „onverwinlijken" kan een gevaarlijk vuur worden, dat moeilijk is te blusschen. In de militaire en politieke kringen van Berlijn houdt men zich druk bezig met het definitief ontslag van den vice-admiraal Batsch, chef van het scheep vaartstation aan de Noordzee. Men herinnert zich dat deze hoofdofficier reeds meermalen zijn ontslag heeft aangeboden, het laatst in April, tengevolge van de verkoeling tusschen Bismarck en den chef der admiraliteit, den generaal Stosch, die sedert als minister van marine is opgevolgd door den luitenant-generaal Caprivi. Nadat deze in functie is getreden bood de vice-admiraal Batsch wederom zijn ontslag aan, en men beschouwt deze daad van den kundigsten officier der Duitsche vloot als een protest tegen de toekenning van de directie der marine aan een generaal der infanterie. Toen de heer Stosch moest wijken voor den almachtigen wil van Bismarck, hoopte men dat er eene ver andering van systeem zoude plaats hebben. De benoeming van generaal Caprivi vervulde die hoop niet, en daaraan schrijft men. het ontslag van den vice-admiraal Batsch toe, die sedert tien jaren zóóveel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling der marine, dat deze verlangt onafhankelijk te worden. De Fransche senaat nam met 144 tegen 129 stemmen de wet op de rechterlijke hervorming in zijn geheel aan. Deze wet komt nu, zooals zij door den senaat gewijzigd is, in de kamer terug. Dit lichaam keurde na de conventie met de Orleans-maatschappij, welke tot ongenoegen dei- uiterste linkerzijde gelijk wij zagen met eene zeer sterke meerderheid werd aangenomen, ook de conventie met de spoorwegmaatschappijen Du Nord en Du Midi na zeer korte bespreking goed. Aldus loopt ook de arbeid van het Fransche parlement ten einde, en breekt ook voor zijne leden de vacan- tietijd aan. Minder gelukkig was gisteren het Belgische ministerie. Doch voor wij van die zitting gewagen moeten wij een verzuim herstellen door mede te deelen welk een belangrijke daad de senaat beging door de wet aan te nemen, volgens welke de geestelijken en de leerlingen der geestelijke scholen niet meer worden vrijgesteld van den krijgsdienst. De bisschoppen hadden een adres aan den senaat gericht, waarin zij smeekten de wet te verwerpen. Maar de senaat antwoordde door de wet met 35 tegen 27 stemmen aan te nemen. De minister van binnenlandsche zaken Rolin-Jacquemijns hield overigens eene rede, die duidelijk den concilianten geest der regeering aantoont. Het werk, waaraan wij bezig zijn, zeide hij, is een werk van verstand en niet van hartstocht. De wet is geen wet van eene partij. De eenige oppositie, die tegen de wet gehoord werd, kwam van dien kant, die steeds warm wordt, wanneer men een privilege der gees telijkheid aantast. In de zitting van gisteren werden de belasting- ontwerpen op azijn en cacao verworpen, het eerste met 75 tegen 57, het tweede met 67 tegen 48 stemmen. Na deze beslissing stelde de heer Fe-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2