N° 180. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 2 Augustus. Nationale Militie, Middelburg 1 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1880 Gemeenteraadsverkiezingen. DE KERMIS. mddelbiirgsch courant. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/ 3e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting U8SO, behoorende tot het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 7e regiment in fanterie om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen hij hun vertrek met groot verlof medegenomenbenevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Donderdag den 9 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 30 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, A. J. TAN EEKELEN, L. B. Naar aanleiding van het door ons ook overge nomen bericht uit het Volksbladorgaan der vereeniging Volksonderwijs, omtrent het niet toela ten van niet betalende leerlingen aan de openbare school te Oost-en West-Souburg, na hun twaalfde jaar, meldt men ons van daar dat dit slechts een maatregel is van tijdelijken aard, waartoe de beperkte plaatsruimte op de school noodzaakte. Zoodra de nieuwe school voltooid is, wordt die bepaling weer ingetrokken. Het Wageningscli Weekblad schrijft o. a. het volgende „We hebben dezer dagen heel wat moeten hoo- ren over ons niet willen breken met de anti-revo lutionaire partij onder haar tegenwoordigen leider. En men mag het als zeker aannemen, dat, gaat dr Kuyper nog verder den in de laatste jaren be treden weg op, of lieverkeert hij op zijne schre den niet terug, dat dan ,,de scheuring onzer partij onvermijdelijk is, en de schuld der daardoor ont stane machteloosheid van beide deelen zal liggen aan dr Kuyper en de zijnen, die langs staatswegen kerkelijke doeleinden zoeken te bereiken, niet aan ons, die ondanks dat drijven tot eendracht vermaanden, en dat willen blijven doen, tenzij het ons onmogelijk gemaakt worde, waar men reeds hard mee bezig is. Helaasook wij hebben ten dezen weinig hoop. Het is voor dr Kuyper schier eene onmogelijkheid om te retraiteeren; hij heeft zijne schepen verbrand en moet nu overwinnen of sterven. De anti-revolutionaire partij komt rechts en links in het gedrang. De Christelijk Gereformeerde kiesvereenigieg, Marnix heeft in de meest krasse termen den oorlog aan dr Kuyper c. s. verklaard. Heeft zij, althans vooralsnog, kleine kracht, toch kan het verlies ook van enkele stemmen groot nadeel berokkenen. En komt daar nu bij, natuurlijk van een tegenovergesteld beginsel uitgaande, een meer beslist vijandig op treden van de „fanatieke irenischen", dan is het uit met de behaalde triomfen en zal zelfs het vereenigd optreden der Roomsche hulptroepen niet in staat zijn, den achteruitgang onzer partij te verhoeden. Dat zal dan het met daden gegeven antwoord zijn der „op vertrek staande broeders", gegeven op bet tartend woord: „Wie niet met zjjn hart bij ons is, doet zelfs beter als hij ook niet meeloopt". Dr Kuyper zij gewaarschuwd. Nog trokken ditmaal Banier en Wag. Weekbl. met Stand, en centraal comité éene lijn. Maar er behoeft niet veel te gebeuren, of dit verandert, daar zoomin de heer Tinholt als de heer Buyten- dijk voornemens zijn ten faveure van het doel van de Heraut werkzaam te zijn." Wo 1 laartsdijI»1 Aug. In de gisteren gehouden raadsvergadering zijn ingekomen beslui ten van ged. staten, waarbij ide onderhandsche aanbesteding van den bouw der school in de kom der gemeente en het aangaan eener geldleening, groot 6900, werden goedgekeurd. Er werd bepaald dat als leden van het burger lijk armbestuur zullen aftreden J. Kallemeijn in 1884, D. W. den Herder in 1885 en W. van Strien Czn in 1886. De rekening over 1882 werd gesteld in handen der leden Tan Damme, De Kater en Tan Weel, terwijl de rekening van 1882 en de begrooting voor 1884 van het burgerlijk armbestuur aan de heeren De Kater, Noteboom en Tan Weel tot onderzoek werden gegeven. Beide commissiè'n zullen in eene volgende vergadering rapport uit brengen. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden C. van Damme en G. de Jager werden onderzocht en goedgekeurd. Aan het einde der zitting wees de heer Tan Weel erop dat hij de vergadering van den llen Juni niet heeft kunnen bijwonen en dat hij na dien datum van den secretaris een afschrift heeft ontvangen van bet reglement op het bur gerlijk armbestuur. Het verwonderde hem toen zeer dat het slot-artikel van genoemd reglement daarin gewijzigd voorkwam. In de vergadering van 11 April was dit artikel met algemeene stem men aldus vastgesteld: »De tegenwoordige leden van het burgerlijk armbestuur en de secretaris-penningmeester be hoeven, om in die betrekking voort te kunnen gaan, vóór het tijdstip van het in werking treden van dit reglement herbenoeming. Deze benoeming zal zonder aanbeveling door den gemeenteraad geschieden. Teertien dagen na bericht van ontvangst van het reglement door heeren ged. staten zal de be noeming van het bestuur en van den secretaris- penningmeester geschieden, terwijl het reglement op den leB Mei 1883 in werking zal treden en op dat tijdstip het tegenwoordige wordt ingetrokken." Nu was echter in de verordening, zooals zij ged. staten is aangeboden, de le alinea van ge noemd artikel weggelaten. Het bestuur en de secretaris-penningmeester waren dus onwettig benoemd, wijl er in het arti kel geen sprake was van aftreden. Den lleH Juni wordt ged. staten bovengenoemd artikel, zoo als het in de vergadering van 11 April was vastgesteld, aangeboden. Geen wonder dat gede puteerden den raadsleden van Wolfaartsdijk hunne verbazing te kennen gaven over dit anagronisme immers het gaat toch niet om een besluit, dat den li011 Juni is genomen, den leB Mei van het zelfde jaar in werking te laten treden. De heer Tan Weel verzoekt daarom den voor zitter dat de secretaris gedep. staten zou melden dat dit abuis niet schuilt bij de raadsleden, maar wel bij den secretaris en dat deze daarvan aan- teekening zal houden in de notulen. Heden is onze gemeente door den commissaris des konings, jhr Tan Karnebeek bezocht. De heer J. Tleugels van Biervliet heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als, surnumerair bij de staatsspoorwegen en is thans werkzaam bij de telegraphie, station Kruiningen. Men schrijft ons uit Rotterdam De vrees voor onlusten bij gelegenheid van het feest in de diergaarde is gebleken geheel onge grond geweest te zijn. Althans het schitterend feest is zonder de minste rustverstoring afgeloopen, en de duizenden menschen, die de wegen langs het terrein bezet hadden om mede van het vuur werk en de illuminatie te genieten, was den geheelen avond in de beste stemming en dacht blijkbaar aan geen kwaad. Waar zulke geruchten toch vandaan komen Algemeen was men hier onder den indruk dat er iets gebeuren zou. Op de beurs werd heden nog verteld, dat er een 240 man huzaren heden avond te Overschie zouden gereed staan om op het eerste teeken herwaarts op te rukken. Men wist ook stellig te verzekeren dat de mariniers in de kazerne waren geconsigneerd evenals de bemanning van het wachtschip op haar vaartuig, enz. Op het bezoek van de diergaarde hebben die geruchten nadeelig gewerkt; zeer vele families, en vooral dames, durfden niet te gaan, uit vrees dat eene kwaadgezinde volksmenigte het terrein zou binnendringen. En niet weinigen, die er heengingen, verkeerden in het begin van den avond in eene min of meer gedrukte stemming. Het feest is met dat al uitmuntend geslaagd, en er waren toch nog duizenden en duizenden bezoekers. De uitgestrekte tuin met hare smaak volle en kwistige verlichting bood een niet te beschrijven indruk aan, en zelden is een vuurwerk zoo uitmuntend geslaagd. Ook het weêr hield zich boven alle verwachting goed. Onze koning komt niet vóór Zaterdag 15 Sept. in de residentie met het oog op de Maandag daarop volgende opening der staten-generaal. Tolgens een statistiek, uitgegeven door het ministerie van waterstaat, waren er op 1 Jan. 1883 in ons land in gebruik 6690 stoomketels met een verwarmingsoppervlak van 197,249,97 meter en 6405 stoomwerktuigen met 110,968,2 nominaal paardenkrachten, hieronder niet begrepen de stoom ketels op oorlogsschepen en die der locomotieven voor het vervoer van personen. Een suppletoire begrooting voor het departement van financiën voor 1882, is noodig geworden ter aanvulling van de post van het verlies op de nominale waarde van versmolten wordende Neder- landsche koperen pasmunt. Er is 190,000 mëer noodig tegenover de 200,000, voor dat doel op de diensten 1880 en 1882 toegestaan doch niet uitgegeven. Het eindcijfer ondergaat geen ver hooging. De verleden jaar genomen proeven met het ontmunten van de oude centen door pletting heb ben, ook uit een oogpunt van bezuiniging, zeer bevredigende uitkomsten gehad. Een nominaal bedrag van 78,349 aan oude centen is in hat najaar van 1882 en de eerste maanden van 1883 door de pletting ontmunt en zal in den loop van dit jaar verkocht worden. Tooralsnogis intusschen geen belangrijke vermindering te bespeuren in het aantal koperen centen, hetwelk bij 's lands kassen inkomt. In Mei en in Juni werd nog tel kens voor ruim 550 aan oude centen ingetrokken tegenover gemiddeld 7150 in de maanden die daaraan voorafgingen, en met het oog op die cijfers komt het der regeering vooralsnog niet wenschelijk voor den wettelijken maatregel tot het buiten omloop stellen dier muntsoort in het leven te roepen. Zoodra mogelijk zal dit intusschen ge schieden. Toortaan zullen door de dd. schutterijen jaar lijks voor ieder officier en voor ieder afgeëxerceerd onderofficier en mindere kunnen worden aange vraagd 1° zestig scherpe patronen tot geweren 2° tien losse patronen tot geweren; 3° dertig patronen tot kamerschiet-cylinders. De schutterijen, die geen schietbaan ter be schikking hebben, kunnen, in plaats van de patronen, bedoeld onder punt 1, aanvragen zestig patronen van de soort onder punt 3 genoemd. Bij deze aanvragen mag dus niet in rekening worden gebracht de totale sterkte der schutterij, maar alleen het aantal officieren en het gedeelte der officieren en minderen dat, afgeëxerceerd zijnde, werkelijk aan de schietoefeningen deelneemt. De kommandanten der schutterijen moeten der halve, bij hunne aanvragen om munitiën, de sterkte aan officieren en van het zooeven bedoelde ge deelte door eene schriftelijke verklaring opgeven, zoo noodig onder bijvoeging, dat over geen'é schietbaan kan worden beschikt. Omtrent het plan tot stichting van een koloniaal museum te Amsterdam, om te verhoeden dat de koloniale schatten, die thans op het tentoonstellings terrein bijeen zijn, na afloop van de expositie we der worden verspreid, melden Amsterdamsche bladen thans, dat het voornemen bestaat eene Nederland- sche koloniale vereeniging op te richten, die een koloniaal museum en eene daaraan verhonden bibliotheek zal bijeen brengen en ook eene kolo niale revue zal uitgeven. Een comité heeft zich tot dat doel gevormd, bestaande uit de heeren J. Wüste, M. J. Waller, W. F. Tersteeg, M. P. Pels, allen te Amsterdam, en dr L. Serrurier te Leiden. Op een diner, dat door den heer Wüste gegeven werd, is het denkbeeld nader besproken en mocht men van vèrschillende aanzienlijke vreemdelingen de toezegging van hunnen steun uitlokken. Het beschermheerschap der jeugdige vereeniging is door Z. K. H. den prins van Oranje aanvaard. Binnen enkele dagen zal een uitvoerig programma de bijzonderheden van het plan uiteenzetten. Thans meldt men met zekerheid dat niej. Jos. de Groot wederom bij de Amsterdamsche af deeling der kon. ver. II. N. T. zal optreden, en dat mej. Eveline Kapper en de heer M. van Beem, leden van het Rotterdanisch tooneelgezelschap, directie W. van Zuylen, met September a. ver bonden zijn aan het Nationaal Tooneel van Ant werpen, directie W. Lemmens. De uitslag der gehouden herstemmingen i» als volgt Axel. Gekozen is de heer D. J. Oggel met 107 stemmen; op het aftredend lid, M. J. Tan V.essem waren 84 stemmen uitgebracht. Baarland. Getal kiezers 37, waarvan er 22 stemden. De heer K. Schipper Pz., aftredend lid, werd gekozen met 17 stemmen. Hoedekenskerke. Van de 58 kiezers brach ten 45 hnn stem uit. Het aftredend lid, de heer J. Stejjn, werd met 24 stemmen gekozen. De heer L. L. Peeters bekwam 21 stemmen. Nieuw en St Joosland. Van de 44kiezers kwamen er 39 ter stembus. Gekozen werden de heeren Jan de Vogel en C. Reijnoudt met 28 stemmen elk. Heinkenszand. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 89. Gekozen is de heer Jan Vermue Mzn. met 45 stemmen. Het aftredend lid, de heer G. Nijsse, bekwam er 44. Hoek. Gekozen is de heer Joh. de Fejjter met 41 stemmen. Op het aftredend lid H. Wolfert waren 35 stemmen uitgebracht. Kruiningen. Van de 151 kiezers stemden er 96 tegen 128 op 17 Juli. Gekozen is de heer Jan Blok Ezn. met 52 stemmen. De heer J. C. Bouwens bekwam er 44. Bij de eerste verkiezing verkreeg de gekozene 53 en de heer Bouwens 63 stemmen. St. L a u r e n s. Van de 52 kiezers stemden er 34. Het aftredend lid, de heer L. Louwerse, werd herkozen met 22 stemmen. Meliskerke. Van de 57 kiezers stemden er 46. Herkozen werd het aftredend lid K. Wisse met 26 stemmen. De heer E. de Korte jr. bekwam er 16 en de heer F. J. Louws 4. Terneuzen. Tan de 252 kiezers stemden er nu 227, tegen 220 bij de eerste verkiezing. Gekozen is de heer J. A. Tazelaar met 120 stem men. Op den heer H. C. E. van IJsselsteijn waren er 102 uitgebracht. IJerseke. Aantal kiezers 87, van wie er 72 stemden. Gekozen zijn de heeren G. Schipper met 49 en P. Sandee met 41 stemmen. De heeren J. Lemson en J. Molhoek bekwamen respectievelijk 28 en 20 stemmen. eos(-)=m (Slot.) De schouwburg op het Molenwater opende Dinsdag avond zijne deuren om hen, die met ker mis uitgaan, uit te noodigen binnen te komen. Niet velen hadden daaraan gevolg gegeven en van zelf is het dan in zulk een zaal ongezellig. Onder de leden van het gezelschap, dat onder directie van den heer Hendricx uit Brussel staat, troffen wij drie goede bekenden aan nl. mevrouw Verstraeten-Laquet, mevrouw Verstraeten-Dries- sens en den heer Victor Driessens. Al doen de jaren natuurlijk hun invloed bij hen gevoelen, zij handhaafden nog hun ouden roem. Voor dit gezelschap was, meenen wij, de keuze van Uitgaan, het bekende stuk van Glanor, geen gelukkige. Wij misten te veel fijne puntjes, zoo noodig om het schoone van dit zwak gebouwde tooneelspel te doen uitkomen. Eigenaardige Vlaam- sche woorden konden ons daarbij niet bekoren. Mevrouw Rans mocht wel wat harder en duidelij ke): spreken, wil zij verstaan worden. Men speelde overigens naar zijne beste krachten, maar wij ge- looven dat voor dit gezelschap volksdrama's en blijspelen meer geschikt zijn. Wie dus in deze kermisdagen van zulke uitvoeringen houdt, hij 'oezoeke den schouwburg, waar hij Driessens en mevrouw Verstraete weer in hun kracht kan zien. Als naar gewoonte heeft de heer Pickaneser er weder voor gezorgd dat het talrijk publiek, dat op kermis-avonden de Schuttershofzü,a,\ vult, die niet onvoldaan verlaat. Kunst, kracht en geoefendheid op verschillend terrein en in onderscheiden vorm zijn hier allergelukkigst vereenigd. De uitvoering van het goed orkest, onder leiding van den heer J. Kresner, alleen reeds zon tot een tocht naar de Vlaamarkt noodigen, doch bovendien vindt men er nog een breede rij artisten. Fransche, Duitsclie en Engelsche zangeressen brengen chansonneties, Lieder en Songs ten gehoore, terwijl Duitsche, Fransche en Hollandsehe komieken voor grappige afwisseling zorgen. De gebroeders Morting zjjn, hoe jeugdig ook, vlugge, geoefende acrobaten, even als de Cheldons. Mr. Arr. You doet zjjn naam als Chineeschen jongleur eer aan en The Julia Albert troupe is een goed geoefend ballet- en zang-gezelschap. Wanneer we nu nog mededeelen dat mr. Mallvaï zijn keurig ingericht dwergentheater op meesteïx

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1