Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten^ Onderwijs. Verkoop!ngen en aanbestedingen. Met groote meerderheid, 52 tegen 8 stemmen, twee leden hielden zich buiten stemming, werd het behoud van art. 194 in de'grondwet, bij eventueele herziening, als noodzakelijk uitge sproken. Tevens is besloten om'van wege de vereeniging een subsidie toetekennen aan den uitgever of de uitgevers, die zich belasten met het doen ontwerpen en uitgeven van voor de lagere school geschikte en in alle opzichten goed uitgevoerde serieën platena. voor het aanschouwingsonder- wijs b. voor het onderwijs in de natuurlijke historiec. voor het onderwijs in de aardrijkskunde d. voor het onderwijs in de geschiedenis des vaderlands. En om vanwege de vereeniging bij de regeering aantedringen op de stichting van een rijksmuseum van leermiddelen, bij het lager (en middelbaar) onderwijs, zoowel hier te lande als in het buitenland in gebruik. Door de algemeene vergadering werd de aan dacht der afdeelingen gevestigd op het bevorderen van het schoolbezoek van schipperskinderen door de invoering van een livretten-stelsel, terwijl deze worden uitgenoodigd, met inachtneming van plaat selijke omstandigheden, in dien geest werkzaam te zjjn. Op de begrooting voor 1884 zal eene, in overleg met de financieele commissie door het hoofdbestuur vast te stellen som uitgetrokken worden tot toe kenning van subsidiën aan vereenigingen, die onder voldoende waarborgen hetzij voor ééne provincie, hetzij voor enkele provinciën te zamen, het uitbesteden van schipperskinderen, opdat dezen geregeld de school kunnen bezoeken, geldelijk steunen. Een voorstel om aan het hoofdbestuur op te dragen bij de regeering op leerplicht en kosteloos onderwijs aan te dringen, werd verworpen, even als een ander voorstel om een onderzoek in te stellen naar de werking der onderwijswet van 1878. Op de Zondag te Amsterdam gehouden leden vergadering van de vereeniging De Dageraad zijn tot bestuursleden herkozen de heeren B. H. Heldt, uit Amsterdam; F.DomelaNieuwenhuis, uit 's-Gra- venhage; H. F. A.Peijpers, medicinae dr. en J. J. Severijn, gep. kapit. O.-I. leger, beiden uit Amster dam. Ter vervanging der heeren W. F. E. Wijnen, ontvanger van 's rijks bel. te Mijdrecht, en I. Schippers, hoofd eener school te 's-Hage, welke beide heeren voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschten te komen, werden gekozen de heeren P. C. F. Frowein, leeraar a/d. H. B. S. te Goes en M. T. H. Perelaer, oud-majoor Ned.-Ind. leger te 's-Gravenhage. De heeren P. C. F. Fro wein, dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, dr. H. C. Muller, S. E. W. Roorda van Eysinga en mr. L. Zegers Yeeckens werden benoemd tot afge vaardigden bij het aanstaand vrijdenkerscongres. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging voortdurend in bloei toeneemt en het ledental zich aanhoudend uitbreidt, terwijl het orgaan der ruimer mmg gmezen worcTtTStaande de vergadering werden weder een 30-tal nieuwe leden in het vrijdenkersbond opgenomen. Het op 31 Aug. a. s. en volgende dagen te houden congres, waarop Bradlaugh, Buchner e. a. zullen spreken, zal ook door onderscheidene verslaggevers van buiten- landsche bladen worden bezocht, 's Daags voor het congres zal een feestvergadering worden ge houden. De Jav. Ct. bevat het volgend verslag over de militaire verrichtingen in Atjeh en onderhoorig- heden van en met 81 Mei tot en met 6 Juni: Gewapende Atjehers beschoten den ln Juni jl. nabij Toengkoep eenige aan den weg werkende Atjehers. Dezen vluchtten naar een inmiddels op het hooren schieten uit Toengkoep afgezonden patrouille, welke, toen de aanvallers aftrokken, haar marsch voortzette tot Kroeng-Kali, waar van den vijand, die naar het gebergte was te ruggegaan, niets meer werd bespeurd. Den 2" Juni rukte uit Toengkoep een 150 bajonetten sterke afdeeling. Nabij de brug tegen over de gesloopte benting van Kroen-Kali gekomen ontving zij vuur van een vijandelijke bende, welke zich had opgesteld op den heuvel, waar onze vroegere versterking had gestaan. Na het vuur gedurende eenige oogenblikken beantwoord te hebben, ging de patrouille tot den aanval over, waarop de vijand zich in het gebergte terugtrok. Gedurende j uur niets meer van den vjjand bespeurd zijnde, werd de terugmarsch naar Toen- koep aangevangen, waarop weder gewapende Atjehers kwamen opdagen, die het detachement al vurende eenigen tijd bleven volgen. Wij ver kregen bij die gelegenheid 4 gewonden, terwijl de vijand een verlies leed van 8 dooden en 6 gewon den. Verschillende patrouilles, gedurende den 31" Mei tot b Juni op ongezette uren en dagen van verschillende plaatsen en posten uitgezonden tót het doorzoeken van het omgelegen terrein en tot het onderhouden der gemeenschap tusschen de posten en plaatsen onderling, hadden verder geen ontmoetingen met den vijand. DE KERMIS. c De kennis heeft in den tegenwoordigen tijd geen recht van bestaan meerze geeft aanleiding tot ergerlijke, onzedelijke tooneelen en strekt der ge meente tot groote zedelijke en financiale schade; afschaffing ervan is dus dringend gewenscht. In dien geest sprak een dezer dagen in den gemeenteraad te Middelburg behandeld adres tot afschaffing der jaarmarkt. En niet geheel en al ten om echte. V aar is het dat de kermis vaak walgelijke tooneelen van dronkenschap te zien geeft; evenwaar is het dat de zedelijkheid van sommigen eronder lijdtniet te ontkennen valt het dat er uitspattingen op te merken zijn, die men zou wenschen dat niet bestonden, en evenzeer zal niemand tegenspreken dat menigeen op de kermis geld verteert dat beter in het huishouden te ge bruiken zou zijn. Maar evenwaar is het ook dat diezelfde wal gelijke tooneelen van dronkenschap, diezelfde on zedelijkheid, niet minder uitspattingen te consta- téeren zijn op de kerkelijke feestdagen, die naar wij meenen alleen in onze omgeving nog met een derden dag vermeerderd, evenzeer geld zoek doen maken, dat, op andere manier besteed, vrij wat meer vruchten zou afwerpen. Zoowel op die feestdagen als op de kermis geeft veel wat men hoort of ziet stof tot ergernis. Maar dit is een gevolg van de treurige wijze, waarop velen, onverschillig van welken stand ook, waarlijk het z. g. volk is niet altijd het ergst zich trachten te vermaken. Zjj kennen geen genoegen zonder uitspatting, geen vermaak of ontspanning zonder ergerlijk genot. Iedere gelegen heid grijpen zij aan om hun slechte eigenschappen te toonen. Het schoonste volksfeest kan daarvoor niet gevrijwaard worden. En hoe dan de kermis? Er valt echter nog wel het een en ander te zeggen voor eene instelling die sedert eeuwen bestemd is tot feestvieren, al zagen wij haar zoo gaarne ontdaan van hetgeen haar mismaakt. Op de kermis worden zorg en kommer op zij gezet en velen, vooral uit den arbeidenden stand, sma ken er genoegen, doen er weder voor geruimen tijd teerkost op voor hun moeilijk leven en ver garen er kracht om den arbeid op nieuw met tevredenheid te hervatten. Voor hen vervangt die kermistijd een badreisje of een tentoonstellingsbezoek, of zooveel dat groote gemeenten dagelijks opleveren maar kleinere steeds derven. Maar vooral voor de jeugd heeft de ker mis hare beteekenis behouden. En zij zelf waar schijnlijk, die thans zoo tegen de kermis ijveren, hebben als knaap of meisje even verlangend uit gezien naar de laatste Juliweek als de tegenwoor dige hoop der toekomstook door hen werd waar schijnlijk het s. kermisdeuntje" van den Abdijtoren als de introductie voor acht lange dagen van ge not beschouwd en met tintelende oogen »pleizie- rige kermis" gewenscht. Al ware het alleen daarom, zouden we in het nog eenigen tijd voortbestaan der kermis kunnen berusten. Ze wordt toch van zelf elk jaar minder en minder. De verschijnselen van bloedarmoede en verzwakking treden steeds meer en meer aan 't licht en binnen korten tijd zal zij tot het ver- ledene behoorenze worstelt reeds met den dood en de kermis van 1883 is reeds veel magerder dan hare voorgangster, misschien is ze wel de laatste. Want onze illusie van haar te veranderen^ te doen herleven in een betere gedaante, meer overeenkomstig de eischen van den tijd, blijkt hoe langer zoo meer geen werkelijkheid te zullen worden. ot behoud der kermis óp' zij zetten en ónVnaar de Markt begeven om daar een kijkje te nemen en onzen lezers mededeelen wat ze er kunnen zien. Dus naar de Markt. Maar neen, laten we dit jaar ook eens een kijkje nemen in sommige win kels van onze stadgenooten, die eene kermis-etalage inrichten. Ook zij mogen in zulk een tijd niet vergeten worden terwille van de vreemdelingen. Greep's nieuw speelgoedmagazijn in de Korte- delft, dat we 'teerst bezoeken, geeft elk wat wils- zoowel de meer gefortuneerde als de daglooner kan er iets van zijne gading vinden, speelgoed en huisraad, opschik en voorwerpen van dagelijks gebruik, kramerijen en nieuwigheden, alles vindt men er in ruime keuz». Bij den heer P. A. D. Ronca in de Langedelft is eene zeldzame collectie galanteriën te zien; van af de eenvoudigste tot de duurste soorten. De rijke sorteering oorbellen, broches, colliers portemonnaies, rookersartikelen, bloemvazen, bis- cuitbeelden en etagère-artikelen maakt de keus moeilijk, terwijl van de rook-, salon-, bloem- en albumtafeljes, die we er opmerkten, het een al smaakvoller dan 't andere is. Van een geheel ander gehalte, doch niet minder uitlokkend voor sommige kermisgangers is de winkel van den heer Gravestein. Wordt bij de voren genoemden het oog gestreeld, hier kan daarbij ook de smaak genieten; we twjjfelen niet of aan dezen aantrekkelijken tempel der zoetighe den zal een druk bezoek ten deel vallen. De heer D. II. Van de Kamer étaleert in de eerste plaats eene keurcollectie van Hooft's Delfts aardewerk. Voorts vindt men er eene prachtige sorteering galanteriën en quincalleriën, artistieke voorwerpen in cuivre poli, kermiscadeaux voor dames en voor heeren, voor jongen en voor ouden, tot hoogen en lagen prijs. Victor Ceulen heeft in de Noordstraat een ker mis apart. Kinder speelgoederen, rieten meubelen, galanteriën, spelen, poppen, wagens zijn daar in bonte verscheidenheid uitgestald en vinden druk koopers. Men duizelt bij het groot aantal arti kelen, maar vindt in den heer Geulen een bereid- willigen gids bij het doen eener keuze. Een geheel ander genre vindt men vertegen woordigd op den Langenburcht bij de van ouds bekende firma Makkers. Thee- en tafelserviezen prijken daar in groote verscheidenheid, geflan keerd door waschgarnituren, waterfilters, lampen, en wat niet al, terwijl ook eene groote collectie luxe-artikelen, vooral de dames, tot koopen uitlokt. En nu naar de Markt. Wat is een kermis zon der paardenspel? Niets, want dat is de kermis- verschijning bij uitnemendheid. In dat opzicht hebben we geen reden van klagen twee cirques, weinige ellen van elkaar, wedijveren om de gunst van t publiek. En ze verdienen die beide. Bij Planus en Cohen zagen we eene voorstel ling, die in alle opzichten verdient geroemd te worden. Flinke rijders en rijderessen, in fraaie costuums, brachten bevallig en net de zwaarste toeren ten uitvoer. Grappige clowns vulden de pauzen aan en wisten het talrijk publiek in eene prettige, opgewekte stemming te houden. De heer Cohen en mej. Rosine gaven een uitstekenden Zeeuwschen boer en een zeer aardig boerinnetje te zien en de toejuichingen, die dit nommer ten deel vielen, waren ten volle verdiend. De slangendame doet haar naam eer aan, even als de sterke Moustapha. Eene pantomime besluit de voorstelling. Is men bij Blanus geweest, dan kan men ook gerust een kijkje gaan nemen bij Schuitevoerder, of omgekeerd. Wat de een niet te zien geeft, vult de ander aan. Is bij de eerste firma vooral kunstrijden de hoofdzaak, bij de tweede wordt vrij wat gedaan aan dressuur, niet alleen van paarden, maar ook van een geit en een var ken. Behalve rijden, voltigeeren, tours deforce, geeft Schuitevoerder ook koorddansen te zien, wringt een slangenmensch zich in allerlei bochten, verkoopen clowns hunne grappen en geeft eene pantomime stof tot lachen. Naast de cirque Schuitenvoerder heeft de elec- trische dame haar tent opgeslagen, waar men de leuning pakt. We willen daarover niet veelzeg gen, alleen dat velen diep geschokt de tent ver laten. De reu» Raymond en de dwerg verdienen een bezoek en natuurlijk brengt men dat ook aan den Zoeloekaffer. De catacomben van Parijs, door den heer Heyman tentoongesteld, zullen vooral de liefhebbers van mystieke verhalen uit vroegere eeuwen aantrekken; hier zijn zij in de gelegenheid om daadwerkelijk de gruwelen, in vorige eeuwen gepleegd, te aan schouwen wij vinden dit echter een griezelig ker- mis-vermaak. De daarachter staande schiettent ontbreekt het niet aan bezoekers, die bewijzen geven dat ze stamgenooten der Transvalers zijn. Mejuffrouw Minerva ontvangt weinig bezoek en eigenlijk verdient ze 't in 't geheel niet. We zijn er aan gewoon met kermis in 't ootje genomen te worden, maar deze dame doet het wel wat al te brutaal. We willen haar industrie laten voor 't geen ze is. Een ander industrieel, de heer Levis, fabriceert portrettenZes stuks voor 0,50 is een prijs die niemand tegen behoeft te houden de tijd die voor het vervaardigen noodig is, drie minuten, heeft elk kermisganger wel disponibel en wie wil zich niet gaarne eens vereeuwigd zien En zoo komen we eindelijk ook bij het kermis vermaak bij uitstekde draaimolens. Geen prettiger aanblik op de gansche kermis dan al die kleuters met schitterende oogen, in een bakje of op een leeuw gezeten te zien draaien en ge nieten er is veel concurrentie in het vak, maar allen maken goede zaken. Datzelfde doen ook de wafel-, poffertjes-, olie- bollen- en ververschingskramen, die in grooten g&ïAïstoi:- "W'aaltdaar Speelgoed-, benevens koek en banketkramen in lange rijen trachten door meer of minder sierlijke uitstalling het publiek tot zien en daardoor tot koopen te nopen. Hier kan men steeds een groot publiek van kleine kermisgangers vinden en menige verlangende blik moet oningewilligd blijven, want de kleuters zouden wel een heele kraam mee huiswaarts willen nemen. De Rotterdamsche bazar op de Markt is voor de speelgoed-kramen een niet te verachten concur rent. 't Is ongeloofelij k wat daar voor een schel ling te koop is. Morgen nemen wij een kijkje in 't Schuttershof om dan ook een bezoek aan de fine fleur der kermis de Beurs te brengen. qeneesk. dienst. Bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de student voor genoemden dienst (arts) J. Nord. zeevisscherijen. Opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zaevisscherijen mr. E. N. Rahusen. posterijen. Benoemd tot directeur van het jjostkantoor te Wassenaar J. C. Kramer, thans brievengaarder-directeur te Warfuni. ministerieels dep. Benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van waterstaat, F. Van der Gragt, thans adjunct-cornmies bij het provinciaal gouvernement van Noordholland; en aan de boden bij genoemd departement J. Ten Voorden en K. A. Schiiffer een eervol ontslag ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. Aan het admissie-examen der kweekschool voor machinisten te Amsterdam namen 65 aspiranten deel, waarvan na voldoend afgelegd examen ge plaatst zijn C. G. Baas Becking, J. L. E. Bartelink, G. Z. Bochardt, H. J. Bos, B. A. Bosdijk, W. j! Brandts, J. W. v. d. Broek, J. C. Broekhuijzen, J. J. de Bruin, A. ten Cate, A. H. Clignett, J. b! Drossaers, H. M. van Dura, G. Ehrenfeld, H. B. v. d. E ijken, F. Frowein, C. Gauw, K. C. Graichen, C. Greiner, B. J. Hendriks, P. Hessel, L. J. Jansen, C. J. Jüng, H. Kolff van Oosterwijk, J. H Knoops, N. de la Lande Cremer, J. P. Marinissen, J. Raket, P. Reints Bok, W. Schuurman, J. Sinderam, M. Stok, H. G. van den Toorn, N. Tromp, H. P. Versteeg, A. v. d. Ven, A. W. Viersma! P. de Vries en L. A. Zürcher. - Wegens gebrek aan onderwijzers is de Zon dagschool, te Rilland, die reeds jaren achtereen door een groot aantal kinderen werd bezocht, op geheven. De onderwijzer Chr. Krijger te Poortvliet is tegen 15 Augustus e. k. benoemd aan de openbare school te Oud-Vosmeer. Omtrent het festival, Zondag te Hulst ge houden, meldt men ons nog nader. Dit feest werd Zaterdag avond aangekondigd door het lossen van geschut en het houden eener muzikale wandeling door de stad door de harmonie van Hulst, en op den feestdag zeiven, des 's mor gens te half negen uur, door het luiden dei- klokken, het losbranden van geschut en het uit steken der vlaggen. 's Namiddags te 1 uur begaf zich bovengenoemde harmonie naar het station om de aankomende ge zelschappen af te wachten en te verwelkomen. De deelnemende gezelschappen, die deels per gewonen, deels per extra-trein en ook per as waren aangekomen, waren omstreeks 2 uur allen tegen woordig. Daarop werd de optocht samengesteld, bestaande uit de volgende gezelschappen Harmonie van Hulst, zanggezelschap Broedermin van St. Nikolaas, harmonie du Casino van St. Nikolaas, fanfaren van Kemseke, zanggezelschap Vooruit van St. Nikolaas, harmonie Amphion van Stoppeldijk, Neuzen's mannenkoor van Ter Neuzen, koninklijke harmonie van Hamrae, zanggezelschap de Vreugd van St. Gilles-Waes, harmonie St. Cecilia van St. Gilles-Waes, harmonie van Tem- sche, zanggezelschap de Ware Vrienden van Vracene, fanfaren van Belcele, zanggezelschap Waasche- Zonen van Temsche, harmonie Apollo van Ter Neuzen, fanfaren van Rupelmonde, harmonie St. Cecilia van Hontenisse, harmonie van Clinge-Waes, terwijl een zanggezelschap van Rupelmonde en een fanfaren van Edegem niet waren afgekomen. De optocht trok daarna onder het beurtelings spelen van marschen en pas redouble's door eenige der voornaamste straten naar de markt, waar in de benedenzaal van het stadhuis aan de besturen de eerewijn werd aangeboden en de herinnerings- medailies werden uitgereikt. Vervolgens had het eigenlijke festival plaats. Daartoe waren twee estrade'seene op het marktplein en eene op de vischmarkt opgericht terwijl op elk der kiosken het feest werd geopend door de harmonie van Hulst. Elk der bovenge noemde gezelschappen, in volgorde door loting vooraf bepaald, gaf twee stukken ten beste, die goed afgespeeld en steeds door een talrijke menigte aangehoord en toegejuicht werden. Daarna werd door elke harmonie- of zang gezelschap een serenade aan den burgemeester gebracht, terwijl enkele harmoniën die eer ook aan den secretaris bewezen hebben. Des avonds werd er aan vele woningen geillu- mineerd, terwijl de beide kkmken mede verlicht waren, en om half tien een vuurwerk werd afge stoken, dat werkelijk fraai mag genoemd worden. Het geheele feest mag dan ook goed geslaagd heeten en is in de beste orde afgeloopenvooral het schoone weder bracht tot het welslagen bij. Een talrijke menigte zoowel per spoor als per as aangevoerd, gaf aan de stad een vroolijke en aangename drukte. De spoortrein MechelenTer Neuzen bracht 3600 personen aan; rekent men nu nog daarbij 2000 personen met andere gelegenheden aange komen, dan kan men eens nagaan welke drukte er geheerscht heeft, en welk voordeel zulk een festival aan een gemeente geeft. Maandag avond werd in eene vergadering van het bestuur en de werkende leden der Harmonie aan den heer T. Hombach, secretaris dier Harmo nie, een medaille geschonken, als blijk van waar deering voor de moeite en den ijver, door dien heer uü U.HJ- Ivjv/Ob cuuiUL CLcii vleug, golcgvl. Dc medaille, hem geschonken, is dezelfde als de herinnerings medailles, welke de Harmoniën hebben ontvangen alleen met deze uitzondering dat daarop een randschrift is aangebrachtmet de woorden. Herinnering aan T. Hombach. Aangaande den bekenden James Carey, die zulk een treurige rol speelde in het Dublinsche proces, meldt Reuter een zonderlinge tijding. Men weet dat Carey onder de bescherming van de politie uit Ierland is verwijderd. Hjj zou nu, volgens dat telegram, zjjn doodgeschoten op weg naar de Kaap aan boord van de Kinfarms- Castle door een anderen Ierschen passagier, O'Donnell genaamd. Aan den anderen kant wordt evenwel uit New- York aan de Sint James bericht, dat Carey ver leden Dorderdag te Montreal aankwam, dat hij reisde onder den naam O'Neill, en dat twee detec tives hem vergezelden. Voor een paar dagen bleef onder het eten bij een 60jarig man te Nijmegen, een varkenszwoord in de keel steken, dat daaruit niet onmiddellijk kon verwijderd worden of tot zakken was te brengen, hoewel de man eenigermate adem kon blijven halen. Eindelijk is het aan een paar geneesheeren gelukt om het zwoord iets te doen zakken; doch dit mocht intusschen niet meer baten. De on gelukkige is na een hevig lijden bezweken. Het lichaam van kapitein Webb is Zaterdag gevonden beneden Lewiston, ongeveer vier mijlen van het punt waar de zwemmer te water ging. Het lichaam was gezwollen, maar de trekken waren natuurljjk gebleven. Er waren eenige lichte wonden op te zien en boven op het hoofd een gapende wond van drie duim lengte. Het bericht, dat Sarah Bernhardt in Amerika Fedora gaat spelen, wordt door haar zelve tegen gesproken. Be commissie van het Oost-Indisch huis te Middelburg heeft heden aanbesteed de uitvoeringen van vernieuwingen en herstellingen met het onderhoud over dc jaren 1883 en 1884 van de rijksgebouwen, bekend als Oost Indisch huis te Middelburg. Ingekomen waren 6 biljetten t. w. van de heeren Goethals f37,30, Krijger f 3700, Van Ditmars f3790, Van der Heil f3680, Van Sorge f3670, en Van Puf- felcn f3390. Al de inschrijvers wonen te Middelburg, De voordracht voor hoofd der openbare school te Aagtekerke bestaat uit de heeren v. d. Ende te Groede, Pols te Geersdijk, (Wissekerke) en Onnekes te Bruinisse. 's (ilraveiiliagc. Heden werd alhier ge opend de 38e algemeene vergadering van het Ne- dérlandsch Qnderivijzersgenootschap. De vergadering was zeer talrijk bezocht en werd bijgewoond door

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2