N° 179. 126® Jaargang. 1883. Woensdag 1 Augustus. K I T. Nationale Militie. Verteer scïi Middelburg 31 Juli. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1880. flIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dei. Pe„l, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M, Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n" 829/3e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 1880, behoorende tot het le regiment, het 3e regiment en het 2e bataljon van het 4e regiment, het 5e regiment, 6e regiment en het 5* bataljon van het 7e regiment infan terie en het 5e bataljon van het 4e regiment infanterie en de le trein-compagnie van het 1* regiment veld-artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde recht streeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Woensdag den 8 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 30 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, A. J. VAN EEKELEN, L. B V OOm.iXrjlï.'t to g- Donderdag den 2en Augustus 1883van des Toormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders van Middelburg, A. J. VAN EEKELEN,L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPEL AAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bet verkeer over de schipbrug wegens daaraan te brengen herstellingen, gedurende deze week, aan te vangen met den 31 dezer maand, voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd. Middelburg, den 30 Juli 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. J. VAN EEKELEN l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Op uitnoodiging van de afd. Walcheren der Zeeuwsche maatschappij van landbouw hield de RENG BKBISSKKIKCl. dook James Payn. TWEE5IE BEK li. Me ïnoeilijltlieStl van Mark. »Van daag maakte het gepraat van den vogel Mark echter diep bedroefd, zoo ging de brief van mevrouw Medway voort. Wij zaten aan bet ontbijt. Mand en ik praatten over onverschillige zaken, waarmede ons hart niets te maken had, toen de vogel eensklaps met zjjn schorre stem begon: „„Foei! Foei! Kit! Tut, tut, tut, tut, tut, Kit is een lieve jongen! Arme Frenna, arme Fren „Het was waarljjk alsof een menschelijk wezen Kit aanklaagde. Gjj hadt bet gezicht van Mark moeten zien, of liever, ik ben bljj dat gjj het niet gezien hebt. Ik dacht dat hij het beest zou vermoorden. Eindelijk greep Maud een shawl en wierp dien over de kooi, waardoor het dier zoo als gewoonlijk tot zwijgen gebracht werd Sedert heeft Mark niet meer naar hem gevraagd en wij hebben hem buiten zijn gezicht en gehoor geplaatst. beer G. A. Vorsterman van Oijen, uit Aarden burg, heden voormiddag in de concertzaal alhier eene aanschouwelijke voordracht over kaasberei ding, daarbij ter zijde gestaan door mejuffrouw Cornelia van de Plassche, eveneens uit Aardenburg. Het aantal belangstellenden, dat van de gele genheid, om met dezen loonenden tak van het landbouwbedrijf kennis te maken, gebruik ge maakt had, was gering en vooral zij, die in de eerste plaaats er hadden moeten zijn: onze Walchersche boerinnen, schitterden op eene enkele uitzondering na door hare afwezigheid. De heer Van Oijen vervaardigde van 80 liter melk eene Derby kaas, die netto ongeveer 8 kilo gram wegen zal. Tijdens het werk verklaarde de heer Van Oijen, op de hem eigene, duidelijke manier de verschil lende bewerkingen. Bij het stremmen werd het stremsel en de bereiding ervan besproken, en daarna had het snijden, wringen, persen en zouten der kaas plaats. De aanwezigen, ofschoon velen ervan leeken op het door den heer Van Oijen bewandelde terrein waren, volgden met belangstelling zijne voordracht, zoodat de wensch van spreker dat zijn werk navolging of ten minste bespreking uitlokken zal zeker zal vervuld worden. Wij zullen niet in bijzonderheden treden over het verrichtte, aangezien daaromtrent in de vroe ger in ons blad reeds besproken Beschrijving der Z. Holl. methode van zuivelbereiding door den heer Van Oijen alle mogelijke inlichtingen te vinden zjjn. Belangstellenden verwijzen wij dus opnieuw naar bedoeld boekwerkje. Moes, 31 Juli. Bij de opening der stembus bleek heden dat gekozen zijn de heide liberale candi- (/Cantfbergen Buwalda met lt>4\7(?uêü geldige stemmen. De candidaten der anti-revolutionaire partij, de de heeren H. De Wilde (aftr.) en J. H. Donner, bekwamen respectievelijk 155 en 141 stemmen. Axel, 30 Juli. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd overgelegd de reke ning over 1882. De ontvangsten bedragen 16461.35 en de uitgaven 13212,89; er is dus een goed slot van 3248.46. Voor het onderwijs is uitgegeven 3930.05^, voor subsidie aan het bur gerlijk armbestuur 1927.45, ^Hoofdplaat, 30 Juli. De raad heeft in de zitting van Zaterdag in het voordeel van den aannemer een eind gemaakt aan de lijdensge schiedenis van den weg naar den Nieuwl. molen. Het voorstel-Cammaert om met den heer MacRet eene dading te treffen, laatstelijk in de zitting van 22 Juni teruggebracht tot eene eenzijdige wilsverklaring, om hem van alle verdere verplich tingen nopens dien weg te ontslaan en uit te betalen zonder eenige korting, bad aan gedep. staten aanleiding gegeven tot de verklaring, dat zij een ander besluit hadden meenen te mogen verwachten, en dat zij vreesden dat, bij het ken- Wij komen Zaterdag allen in de stad, in het hotel Roden. Met ons hoevelen zullen wij terug- keeren dat weet de hemelMark rekent vol vertrouwen op Kit en Frenna; en wat de laatste betreft is het, zelfs al gebeurt het ergste, zeker. Waar zou zij anders heen moeten Mijn hart bloedt evenzeer voor haar als voor Kit. Hoe oneindig zwaarder te dragen is haar kruis dan het mijne. En toch heef ik voor mijn armen jongen. Welk een beproeving staat hem te wach ten Ik ben overtuigd dat bij zijn leven zou geven om zijn vriend te redden maar k a nj hij hem redden? Mijnheer Penrijn en al de buren schijnen te denken dat het er slecht voor hem uitziet. Bedenk toch dokter dat hij geen moeder gehad heeft en welk een vaderGod sta ons allen bijAls gij ons komt opzoeken, spreek dan geen woord van het geneeskundig attest. Mark heeft het er op gezet om voor het hof te verschijnen." Deze brief baarde den dokter nog meer bekom mernis dan haar zwijgen gedaan had, dat door dien laatste volzin verklaard werd. Mevrouw Medway had blijkbaar zijn voorstel aan haar zoon meêgedeeld en hij had haar verboden het aan te nemen. Des Zaterdags arriveerde de familie in de stad en den volgenden dag dineerde de dokter met haar. Mark gebruikte nietssprak weinig en naar het scheen met groote inspanning en zag doods bleek. Hij had geenerlei mededeeling van den rechter van instructie gekregen en scheen er ooi? nelijk gemis aan een juist besef van 's raads verantwoordelijkheid tegenover de subsidiëerende provincie, het genomen besluit bij latere gelegenheden ongunstig werken zou. Maar de raad is en bleef doof voor deze welwillende waarschuwing Ook werden denzelfden aannemer de boeten kwijtgescholden, hem opgelegd wegens niet nakomen van het con tract van aanbesteding der dorpsbestrating. De heer Machet en de wethouder Cammaert kunnen dus tevreden zjjn over den behaalden triomf, terwijl de eerste nu ook voor het vervolg zeker gevrijwaard is voor alle lastige inmenging van de zijde van het dagel. bestuur in de uitvoering van werken voor de gemeente. Het is te vreezen dat de naweeën van 's raads onverstandig besluit niet uitblijven en voortleven zullen in de financiën der gemeente. Daarna had de aanbieding plaats der rekening over 1882 en verklaarde de raad het buitengewoon subsidie van 3325, ingevolge art. 49 der onder wijswet, te aanvaarden. De voorzitter bracht alsnu eene van bemzelven herkomstige reclame tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag ter tafel, die hij zelf voorlas. Scherp trok hij daarin te velde tegen het raads besluit, dat den schjjn van gebrek aan goede trouw en eerlijkheid in de aangifte van hem, als eersten burger der gemeente, vooronderstelt, en tegen het gebrek aan ernst, die van den raad als bestuurslichaam bij de toepassing zijner eigene wetgeving in de gemeente verwacht worden mag. De beslissing daarover geschiedde met gesloten deuren, doch de aanslag bleef, naar wij vernemen, onveranderd. Aan het eind der zitting werd, op voorstel van het raadslid Weijnen, het aan den voormaligen veldwachter tijdelijk verleende pensioen met in- gansr yfphjLJiFiftbvjXrOiiKeri,zofiuer aat ae termen aanwezig waren die de raad bij de toekenning van dat pensioen gesteld bad. Datzelfde lid in terpelleerde daarna den voorzitter over het incident van 14 Juli. Na de niet-ont vankelij kheid van dat lid te hebben opgemerkt, diende de voorzitter met een hartelijk maar ernstig woord van repliek, en wees op de deloyale oppositie, die sedert nagenoeg 2 jaren tegen hem gevoerd wordt, en hoe deze aanleiding gaf tot zulke uiterste maat regelen als hier bedoeld werden. Hij betuigde er zijn leedwezen over en uitte den wensch dat in het vervolg meer zal worden gelet op de be hartiging van de belangen der gemeente, dan op partijzucht of personaliteiten, onder mededeeling dat hij bij onverhoopt voorkomende omstandigheden, niet zou terugdeinzen voor ernstige krachtsbetoo- ning, waar het noodig blijkt de perken, die de vrijheid gesteld zijn, te doen eerbiedigen. Of het zwijgen der leden op 's raads besluit, om de nieuw benoemde leden Verplanke en Van Sloten toe te laten, voor meerdere warmte en waardeering zal plaats maken, moge de toekomst leeren. Met ingang van 5 Augustus aanstaande zal het rijkstelegraafkantoor te Bruinisse op Zon- en feest- geen te verwachten»Ik heb niets te zeggen", zei bij, ,zij weten dat ik niets te zeggen heb. Het was een dagvaarding in den blinde." Hij Rad zich dit zoo vast in het hoofd gezet, dat de dokter er niet over wilde redeneeren, of schoon hij er heel anders over dacht. Er werd een weinig over zijn zoon gesproken, aan wien het heele gezelschap des morgens een bezoek ge bracht had in de woning van den dokter, waar heen hij vervoerd wasmaar voor Mark en zijn moeder wierp de gebeurtenis van den volgenden dag een schaduw over alles en nam al hunne gedachten in beslag, terwijl hat hart van Maud te vol was om te spreken. Zij voelde zich innig dankbaar dat Frank weer aan het leven was teruggegeven, al was hem dan nog zoo weinig van vroeger geblevenmaar met hetgeen Frenna en Kit boven het hoofd hing, zou zij het leelijk gevonden heb ben om zich te verblijden. Zij had aan de eerste een aandoenlijken brief geschreven, en haar ge smeekt om haar te ontvangen maar toen zij met haar moeder kwam kregen zij toch belet. Mark had, naar men begreep, alhoewel er niet over gesproken werd, een dergelijk poging bij Kit ge daan; doch ook te vergeefs. Zondag avond laat echter, lang nadat de dokter afscheid genomen had, kwam er een briefje voor Mark, dat hem in de grootste verlegenheid bracht. Het bevatte slechts een paar regels van een wel bekende hand. dagen open zijn van 8 tot 11 uren voor- en van 5 tot 7 uren namiddags. De diensttijd op werk dagen blijft onveranderd. Door de regeering is in een wetsontwerp voor gesteld om tot dekking van het tekort van f 94.000, ontdekt in de kas van den gewezen ontvanger der registratie enz. A. Rijser te Goes, van welk bedrag 11.000 in de staatskas is teruggekeerd door verkoop van den borgtocht, eene som van 84.000 beschikbaar te stellen. Prinses Hendrik der Nederlanden is naar Berech- tesgadeh, bij Salzburg vertrokken. Volgens de Indép. Beige zou een groep van Fransche, Belgische en Nederlandsche ondernemers concessie hebben aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg, loopende van de Fransche naar de Nederlandsche grenzen. De lijn zouloopen van Breskens tegenover Vlissingen, naar Duin kerken, en wel over Knocke, Heijst, Blankenberghe, Wenduye, Ostende, Middelkerke,Nieuwpoort, en la Panneze zou den Graaf-jansdijk volgen. Maandag is te Amsterdam de algemeene ver gadering van Volksonderwijs gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental, hetwelk ten vorigen jare 8076, in 117 afdeelingen en 21 cor respondentschappen, bedroeg, is teruggegaan tot 7548, in 111 afdeelingen en 23 correspondentschap pen. In 't geheel bedraagt de vermindering 1052, de vermeerdering 534 leden. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester hebben de ontvangsten over het afgeloopen jaar 10,575,37, de uitgaven 6064,45 bedragen, zoodat een batig saldo jtiet Hoofdbestuur heeft besloten. van het gebeurde te Aduard, een adres"aan de tweede kamer te zenden. Omtrent het Volksblad wordt besloten de leden der vereeniging in de gelegenheid te stellen om, voor zoovelen zij het blad bij voortduring wenschen te ontvangen, zich vóór 1 October e. k. bij inschrij ving (buiten hunne contributie als leden of be gunstigers der vereeniging) daarop te abonneeren, en, bijaldien 2000 abonnementen a. ƒ1 of wel 1000 a 1,50 verkregen worden, het blad in 1884 en vervolgens uitsluitend aan deze geabonneerden franco per post te doen toekomen. Verder om, indien het minimum abonnementen bereikt wordt, het hoofdbestuur te machtigen, zoo mogelijk, een contract met den uitgever te sluiten tot gratis-verspreiding van het Volksblad onder de niet-geabonneerden, voor welke de afdeelings- besturen zich bereid verklaren een daartoe over een te komen prijs te betalen en om, indien het vereischte aantal abonnementen niet verkregen wordt, het weekblad bjj het einde des jaars in een maandblad te veranderen. Een volgende algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden, terwjjl tot leden van het hoofdbestuur benoemd werden de heeren mr. H. Goeman Borgesius en G. van Willigen. ïBadenkIk heb u eens gered uit een levend grafverbrand dit terstond Het doel was duidelijk genoeg. Kit bezwoer Mark bij de herinnering aan hetgeen hij als jon gen voor hem gedaan had, om hem tbans den zelfden dienst te bewjjzen. Maar hoe moest hij dat doen? In wereldsche aangelegenheden was Mark een kind en van rechtszaken wist hij niets af. Waarom had Kit niet uiteengezet wat hij van hem verlangde? Waarom had hjj hem niet willen spreken en hem op het laatste oogenblik dit raadsel gezonden Mark lag den heelen nacbt wakker om ae oplossing van dit raadsel te zoeken', en toch was het een raadsel dat ieder ander onmiddellijk zou geraden hebben. Het raadselachtige lag in den, vorm, waarin hij zich zelf de vraag stelde»Hoe zal ik dezen onschuldige redden fWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1