BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. lijk rekening te hebben gehouden met den beschik baren tijd, zich ook afvragen welk schip is het geschiktste zoowel wat aangaat de grootte en het vermogen als den daarvoor gevraagden huurprijs- Het spijt mij dat Nederland niet in het bezit is van een stoomschip dat bestand is tegen de ijszee vaart. Mocht er evenwel toch nog een hier of daar verborgen zijn dan houd ik mjj aanbevolen ▼oor opgaveterecht echter twijfel ik aan deze zaak als men nagaat met welke moeite wij verleden jaar een Noorsch schip zijn machtig geworden om de expeditie uit te brengen en zulk» na eerst de noodige pogingen hier te lande in het werk te hebben gesteld. Men moet zich niet voorstellen, dat zulk een schip, uitgezonden om de Kara-zee te doorzoeken, heele kleine eischen stelt. Zoo vroeg bv. de Ellida 150,000 kronen (1 kroon 70 cents) als garantie te storten inde bank van Noorwegen oiu hiermede de volgende kosten te dekken500 kronen daags en 25,000 voorschot (wat niet terug betaald wordt), 20,000 kroonen gratificatie voor het vinden, herstelling van averij en zes maanden huur als het schip weg mocht raken. Het spreekt van zelf dat we zulk een aanbod nog niet hebben aangenomen, hopende een beter te krijgen. Doch ook andere schepen vragen hooge sommen en hoe die toe te staan als er geen geld is Op het aanzoek van prof. Buijs Ballot en de daarop gevolgde besprekingen in het Niewvs van den Dag, het Vaderland en andere bladen, kwamen ongeveer voor 1000 toezeggingen in. Dat men nu zelf oordeele Al mocht het later blijken niet noodig te wezen, dan moet men toch gerust zijn op het denkbeeld dat we een goed ingericht vaartuig hebben, ge reed om op elk gewild oogenblik zee te kiezen, want zoodra de noodzakelijkheid is gebleken be hoort men gereed te zijn en niet eerst moeten beginnen met het treffen van maatregelen. Dit te laat komen zou het verlies van mensehenlevens kunnen tengevolge hebben Dat men dus zijn toezeggingen zende, waarvan we geheel of gedeeltelijk zullen moeten gebruik ma ken. Van uitstel mag geen sprake meer zijn. Men meldt ons dat de beproeving van graan- maaiwerktuigen en zelfbinders, in verband met de bekroningen op de internationale landbouwtentoon stelling in 1884 te Amsterdam, zal worden ge houden op de gronden van den heer D. F. A. Bauduin in den Houtrakpolder bij het station Halfweg-Haarlem-Amsterdam, op Woensdag 8 Augustus 1883. De wedstrjjd zal aanvangen des morgens te tien uren. Met het oog op de belangrijke deelname aan den wedstrijd en de onmiddellijke nabijheid van het station der Hollandsche ijzeren spoorwegmaat schappij verwacht men vele belangstellenden. leger. Benoemd tot generaal-majoor de kol. der inf., laatstelijk chef van den generalen staf in Nederlandsch Indië H. F. Meijer. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Amersfoort jhr mr T. A. .1. Van Asch Van Wijck, 0nderw1js. Benoemd tot onderwijzers bij den cursus tot opleiding van gymnastiek-onderwijzers te Haarlem A. A. Sprenger en J. A. Lodewijks. grootboek. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan B. tl. Schultz, als verific. met rang van comm. bij de dir. vaD de grootboeken der nationale schuld, te Amsterdam. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf vau den Philippinepolder, en van den Sint-Pieterspolder, E. Ceule- naere. leger. Benoemd bij het wapen der genie tot kap. de le luit. L. Waller van het wapen, gedet. bij het leger in Ned.I.; en bij den staf van het wapen, tot kap. de le luit. jhr E. Quarles Van Uffbrd, en tot len luit. de 2e luit. J. M. Van Hoogstraten, beiden van dien staf. marine. Benoemd.- a. tot adelborst le kl. de adel borsten 2e kl., le afd., bij bet kon. instituut voor de marine te Willemsoord, C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, E. Coenen, D. J. Van den Honert, D. Birnie, T. A. P. De Bruine, J. J. Rambonnet, L. P. De Stoppelaar, G. R. Van Nauta Lemke, F. Smit, J. P. Guepin, jhr J. O. Lie Jong van Beek en Donk, M. W. Houck, P. H. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie v. d. Hoeven F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen.W. Rouwenhoff, jhr W. C. I. Versluys, A. J. Goozen, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luyteu, W. De Ruyter van Steveninck, N. J. Van den Worm, K. L. Reepmaker, M. H. E. Saebse; h. tot 2en luit. bij het korps mariniers, de adel borsten 2e kl. 2e afdeeling bij gemeld instituut E. Ber denis Van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Sehraver, W. G. Vennekool. Bevorderd: tot off. van admin. le kl., de off. van admin. 2e kl. N. W. Lasonder. pensioenen. De off. van adm. le kl. W. F. E. Le R-utte is, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1400 en een verhooging van dat pens. met f 1050 's jaars. Op eene zangrepetitie, Zaterdag door de onderwijzers in Noord-Beveland gehouden op Zuidvliet, het buiten van den heer J. H. Bybau, te Colijnsplaat, werd bepaald dat de onderwijzers- vergadering in het arrondissement Tholen, den 24 Aug. zal plaats hebben. De heer Conradi, pred. bij de Herv. gemeente te Hontenisse, heeft het beroep naarNisse aange nomen. Laatstgenoemde gemeente was zeer ge lukkig, daar dit het eerste beroep was dat na het vertrek van den heer VanSelms was uitgebracht. Zondag namiddag hield de heer E. Jansen Schoonhoven te Axel, beroepen naar Kamerik, zijn afscheidsrede, naar aanleiding van Filippen- san 1 vers. 27, eerste gedeelte. Een groot aantal ingezetenen en inwoners van omliggende gemeenten woonden deze plechtigheid bij. Yan de ringpredikanten was alleen de heer Gonradi van Hontenisse tegenwoordig. —Bij de Chr. ger. gemeente te Tholen is beroepen de heer J. Verhave, predikant te Kamperland. Ingevolge machtiging des konings is de kapt.- luit. t/z. C. A. Le Brun de Vexela eervol ontheven van het bevel over Zr Ms wachtschip te Amster dam, en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. t/z. W. I. van Loenen. Bij beschikking van den minister van marine is de benoeming van J. A. van Hoogstraten tot adelborst 3e kl. voor de mariniers, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken en ter zijner vervan ging als zoodanig aangesteld de aspirant P. S. Groen. De benoemde tijdelijke off. van gez. 2e kl. bi] de zeemacht d' W. H. H. Lohman, arts, wordt geplaatst in de rol van Zr Ms wachtschip te Wil lemsoord. Omtrent den oogst wordt ons uit Zuid-Beveland, Oostelijk deel, gemeldVan het hooi is, omdat het niet tijdig kon binnengebracht worden, veel bedorven. De aardappelen staan tot heden bij zonder mooi en beloven een ruime opbrengst; van de ziekte zijn er nog weinig of geen sporen. Yan de gerst, die grootendeels gesneden op 't land staat, is veel geschoten, evenals van de erwten, waarmee het er treurig uitziet. Over de juin wordt veel geklaagd; zij staat dun en heeft van de worm geleden. Rogge, tarwe, haver en paardenboonen staan goed en geven, als 't weer beteren mocht, recht om een vrij ruimen oogst te verwachten. Het koolzaad is tusschen de buien door gedorschen en binnengebrachtslechts een klein deel is nog op 't veldhet beschot valt niet tegen; zoo heeft bijv. een stuk 14£ HL. per ge- met opgeleverd, een ander 10J HL. In Zeeuwsch-Vlaanderen's westelijk deel duren de wisselingen van pachten nog steeds voort. Een landbouwer K. te Biervliet heeft de vorige week alles wat tot het landbouwbedrijf behoort aan den eigenaar moeten afstaan en zal nog dit jaar verhuizen. De eene verkooping van veldvruch ten volgt op de andere. Toch begint de kooplust bij die veilingen zeer te verminderen. Op een Zaterdag, bij den land bouwer R. gehouden verkooping bleven de meeste vruchten onverkocht. Lagere marktprijzen van de granen en tegen spoeden bij de inzameling benemen velen den lust om hooge prijzen te besteden. In een gemeente gaf de eigenaar van eene groote hofstede dezer dagen een goed voorbeeld. De boer, die al een groot kapitaal op die hoeve verloren had, was bovendien verachterd met de betaling en had alles: inspan, vee, oogst den keurigsten tarweoogst in het land van Kadzand aan zijn heer af moeten staan. Deze, rekening houdende met de enorme waardevermeerdering zijner landerijen door den boer in ongunstige seizoenen verkregen, schonk hem zoo een groot kapitaal, dat het verlies van den pachter zeer gering mag heeten. Ook in het kanton Oostburg doet het on gunstige weer zich sterk gevoelen. Het hooi heeft door den voortdurenden regen veel in waarde verloren; het vlas verkrijgt een onbehagelijke kleur. De natte oogstmaanden der vorige jaren doen nu den landbouwer met te veel gejaagdheid te werk gaan. Rijpe en groene vruchten worden gesneden en gebonden, met wenden en keeren tot nasleep. Twee vruchten zijn gewonnen vlas en koolzaad. Dit laatste gewas valt mee, want het uitmuntende voorjaar deed bij het zaad, door late voorjaars- vorsten benadeeld, wonderen en de zaadmarkt is gewillig. Een som van 14 gulden en Zaterdag werd te IJzendijke op de weekmarkt nog meer bedongen voor een mud droog gewonnen zaad is zelfs hoog te noemen, terwijl tot 25 hectoliter per hectare gedorscht is geworden. Onze oogen zouden aangenaam getroffen worden door meer dere kostelijk bloeiende koolzaadvelden, indien bij volgende jaren die hooge marktwaarde normaal kon blijven. De aardappelen, bijna volwassen, houden zich uitstekend. Ooede aardappelen zijn voor 2 gulden al verkocht. In April jl. moesten wij voor slechte aardappe len meer dan den dubbelen prijs per mud betalen. Bibberende van koude gaan de arbeiders met den sikkel naar het veld om gerst te snijden. De erwten worden afgepikt. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage kwam Vrijdag in behandeling het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij J. v. D,, schipper te Hontenisse, is veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens diefstal van mosselen op bjj laagwater droogvallende slikken in de Grevelingen onder de gemeente Zonnemaire, behoorende tot de heerlijkheid Bommenede. Bekl. ontkende geweten te hebben, dat de visscherij, waar hij de mosselen had bemachtigd, verpacht was. Zijn verdediger, mr M. De Pinto, betwijfelende het recht van de ten deze plaats gehad hebbende onderhandsche verpachting, geloofde, dat de mo gelijkheid kon bestaan dat bekl. in dwaling heeft verkeerd, en dat aan kwade trouw bjj hem niet kon gedacht worden. Hij oordeelde in elk geval de qualificatie van diefstal te gestreng en zag subsi diair een lichtere straf tegemoet. Adv.-gen. mr. Gregory, die zich met die ziens wijze niet kon vereenigen, eischte de bevestiging van het vonnis. Overeenkomstig dat requisitoir werd door het hof beslist. - De oesterbeurs te Yerseke zal, na eene slid ing van drie maanden, a. Vrijdag weer ge- thouden worden. Te Oostburg is de mazelen-epidemie geëin digd. De ziekte heeft in 160 gezinnen aldaar geheerscht, terwijl geen enkel lijder overleed. De heer G. A. de Looze, të Zierikzee, die reeds zoo menigmalen uit de Haarlemsche paardenloterij hooge prijzen trok, heeft thans in die loterij den 2en prijs, eene Victoria met een bruine merrie,^gewonnen. De vijfde prijs in die loterijjte tendeel gevallen aaneen ingezetene van Bruinisse. Zondag hield de reisduiven-vereeniging Ata- lanle te IJzendijke wêer een prijsvlucht, nu op Albert. De afstand bedroeg 161 kilometers. De duiven werden des morgens te 7 uren los gelaten. Achtereenvolgens kwam aande eerste duif van den beer V. Groosman, te 9 u. 32 m. de tweede van denzeltden beer te 9 u. 36 m.de derde van den heer Ch. Vlierbergh te 9. u. 38 m.de vierde van den heer L. Groosman te 9 u. 47 m.de vjjfde van denzelfden heer te 10 u. 13 m.de zesde van den heer J. Verkruissen te 10 u. 14 m. en de zevende van den heer A. Groos man te 10 u. 23 m. Het volksgeloof wil weten, dat een slaap wandelaar zelfs op de gevaarlijkste punten, in dakgoten enz., veilig wandelt. De onwaarheid daarvan bleek dezer dagen weer te Huissen, waar een slaapwandelaar van een zolder doodviel. Bij zijn afscheidsvoorstelling te Leeuwarden heeft de heer Oscar Carré verloot een ge dresseerd varken In het schutterskamp te Oosterhout had 24 dezer des avonds een treurig ongeluk plaats. Er werd vuurwerk afgestoken, en een zoogenaamde tele- graafvüurpijl kwam in aanraking met een heer en eene dame, die in het duister met hunne hoofden langs den te laag gespannen of afgezakten draad stonden, waarlangs de vuurpijl loopen moest. De rechterwang van den heer werd geheel verscheurd, terwijl het te vreezen is, dat hij zijn rechteroog verliezen zal. De dame ontving een ernstige brandwond aan het hoofd. Men is den bekenden Oscar Meunier, alias Muller, leeraar in de goede manieren, die Arnhem verliet na aller onbeschoftste bejegening van een zijner vele crediteuren, op het spoor. Hij is te Treplow nabij Berlijn en het ter zijner vervolging, door zijne schuldeischers benoemde comité heeft de zaak in handen gesteld van de justitie. Een jeugdige jolleman was Zaterdag ochtend met zijn vlet op den terugtocht van het tolhuis naar Amsterdam, toen hij werd aangevaren door de Zwolsche stoomboot en met zijn vlet onder dompelde. De jongen deed wanhopige pogingen om zich boven te houden. Van de boot werden terstond een drietal lijnen toegeworpen, maar hij kon ze niet grijpen. Eindelijk sprong nog een man in het schuitje der boot om den ongelukkige te redden, doch helaas! te laat. Zaterdag is de koningin Maria Christina van Spanje op hare terugreis uit Oostenrijk te Parijs aangekomen met hare beide kinderen en een tal rijk gevolg. Zij werd aan het station ontvangen door haren schoonvader Frans d'Assises. Des avonds is de koningin naar Madrid vertrokken. Zoo is de reis afgeloopen, waarover de Spaansche, en daarna de geheele Európeesche pers, ten onrechte zooveel drukte heeft gemaakt Het monsterachtig proces Tisza-Eszlar *adert gelukkig het einde. Het openbaar ministerie heeft de aanklacht laten varen, daar het duidelijk be wezen achtte, dat Esther Solymossi niet door de Joden is gedood. De procureur-generaal laakte scherp het gedrag van hen, die door haat ertoe gebracht de verzinsels hebben uitgestrooid en verzocht de jury een algeheele vrijspraak te ver leenen. De advocaat van de moeder van het zoogenaamde slachtoffer bleef niettemin de ver oordeeling eischen, en in zoo heftige woorden, dat de president hem herhaaldelijk in de rede moest vallen. De heer Funtak trad als verdediger op van Schwarz, den voornaamsten beschuldigde. »Het schaamrood" zeide hij stijgt ons naar het hoofd, wanneer wij zien, hoeveel zelfs ontwikkelde per sonen nog gelooven aan dien fabel van ritueelen moord bij de Israëlieten. Nooit heeft men die moorden kunnen bewijzen." Verder wijdde hij uit over het treurig lot van Moritz Scharf, en vroeg zijn vrijspraak. Den 27en werd de vergadering van den Wagner-verein te Bayreuth gehouden. Gross, die haar leidde, deelde meê dat in 1884 stellig de Festspiele zullen gehouden wordende kunste naars, die daaraan medewerken, hebben eene ver- eeniging gevormd welke het behoud der Festspiele ten doel heeftLiszt is tot eerevoorzitter benoemd. De Verein telt 1581 leden. De vergadering werd bijgewoond door 150 afgevaardigden uit Weenen en de meeste groote steden van Duitschland. Men heeft wel eens beweerd, dat de Oosten- rijksche dichter Robert Hamerling, ten ontzent vooral bekend door zijn Ahasver in Rom (1866), Der Koning von Sion (1868), Danton und Robes pierre en Die Sieben Todtsünden (1873), in den vreemde meer bewondering vond dan in zijn vader land. Hoe weinig waar dat is, blijkt het best uit het bericht dat in de vorige week te Schrems (Oostenrijk) met veel plechtigheid een standbeeld voor hem is onthuld. Door de stichters werd bij die gelegenheid aan den dichter het volgende telegram afgezonden »Den heer professor Robert Hamerling te Graz. Van dankbaarheid en vereering voor onzen grooten landgenoot vervuld, hebben wij heden op den Vereinsberg bij Schrems, tegenover de plek waar gij het eerste levenslicht aanschouwdet, een stand beeld voor u opgericht, en dit gedenkteeken in tegenwoordigheid van talrijke feestelingen aan de autoriteiten overgedragen. Wij verzoeken u van deze mededeeling en van een te zenden afbeel ding kennis te willen nemen." Het dadelijk gevolgde antwoord van Hamerling luidde Bruderkuss Euch, Landes- Genossen Gruss Dir, theure lleimatherde Wie mein Bild du tragst, so trag ich Deines in mein Herz ge- schlossen Hamerling is thans ruim 51 jaar oud. Amst Eene leerlinge van de vierde klasse der volksschool te Rome had onlangs aan koningin Margherita op haren jaardag een paar door haar zelve gemaakte kousen gezonden. De koningin beantwoordde dit cadeau met het zenden eveneens van een paar kousen aan de kleine, van welke ed eene met zilverstukken en de andere met bonbons gevuld was. Daar bjj vroeg de koningin of de kleine wilde terugschrijven, welke kous haar het meest genoegen had gedaan, daar H. M. dan later hij gelegentieid nog eens zoude zenden. Hef; meisje antwoordde op sterk gelinieerd papier: Lieve koninginBeide kousen hebben mij veel verdriet gegeven, want het geld heeft vader ge nomen, en de bonbons de zusjes en broers." De werkstaking der telegrafisten in Amerika zal zeker niet lang meer duren. Reeds hebben eenige maatschappijen aan de eischen der beambten toegegeven. En daar de Western Union Company dagelijks een verlies lijdt van ongeveer 1 millioen, verwacht men dat ook zij spoedig zal toegeven. De gezondheidstoestand van Bismarck, die naar Kissingen is vertrokken, verbetert. Wellicht zal de kanselier den 7eu Augustus te Ischl tegen woordig zijn bij de ontmoeting van keizer Wil helm en keizer Frans Jozef. Zaterdag avond werden hevige aardschokken gevoeld te Casamicciola, niet ver van Napels. Verscheidene huizen zijn ingestort, en vele per sonen omgekomen, wier aantal nog niet bekend is maar op duizend geschat wordt. Honderden gekwetsten zijn naar Napels vervoerd. Het muziekfestival, gisteren te Hulst gehouden, is uitstekend geslaagd. Dank zij het gunstige weder, was een talrijke menigte op de been, vlaggen wapperden van huis tot huis, vooral in de straten, waar de optocht voorbij kwam. Nabij de twee estrades was voor liefhebbers van muziek en zang veel te genieten en luide toe juichingen beloonden herhaaldelijk de executanten. 's Avonds was op verschillende plaatsen een schitterende illuminatie ontstoken en het prachtig vuurwerk dat 's avonds op de Markt plaats had zette eenjwaardige kroon op dit welgeslaagde muziek festival. Ook Ppick pockets hebben van de gelegenheid geprofiteerd, vele bezoekers missen beurs of hor loge. Drie verdachten zijn gearresteerd. 's Gravenhage. De regeering heeft voor gesteld de afschaffing van het speciaal examen voor referendarissen en commiezen van staat bij den raad van state. Een doctorstitel voor de staats- of de rechtswetenschap zou dan voldoende wezen, benevens eene aanbeveling van een tweetal candidaten door den raad van state. Napels. Casamicciola (men zie gemengde berichten) is door de aardbeving bijna geheel ver nield. Er zjjn meer dan duizend dooden. lew-ïork. De Spaansche gezant heeft in zijn hotel zich doodgeschoten. Goes. Aan de heden gehouden herstemming voor twee raadsleden namen 328 van de 421 kiezers deel. Den 17en Juli stemden er 316, en verkregen de heeren, tusschen wie nu eene herstemming is gehouden, respectievelijk C. E. Massee (aftr. lid) 152, H. de Wilde (aftr. lid) 150, J. H. Donner 133 en J. van Zandbergen Buwalda 125 stemmen. 's Oravenliag-e Voor het notaris-examen, eerste gedeelte is o. a. geslaagd de heer W. F. J. Wagtho te Tholen. 30 Juli, des morgens te 8 uren. Verwachtveranderlijk weder. Thermometers tand te Middelburg. 29 Juli. 'a avonds 11 uren 57 gr. 30 a 'smorgens 8 uren 61 gr. 's middags 1 uur 68 gr. 's avonds 5 uren 67 gr. F. Van 22 tot 29 Juli. Middelburg. OndertrouwdP. de Boer, jm. 30 j. met W. Kareis, jd. 23 j. P. J. Koster, wedr. 31 j. met M. E. Hanegraaff, jd. 30 j. BevallenJ. W. Jobse, geb. Verbeek, z. H. Albregts, geb. Schuijs, z. M. Leijnse, geb. Dobbe laar, z. A. J. Hendrikse, geb. Hubregtse, d. E. P. M. Snijders, geb. Moorman, d. A. L. Soetens, geb. Braat d. (levenl.) Overleden: L. C. Villée, z. 7m. A.Kampman, man van C. P. Bolleman, 66 j. T. A. Buijze, wed* van J. van der Meulen, 86 j. M. C. Boasson z. 6 d. Van 21 tot 28 Juli. Vlissingen. Bevallen: M. Boot, geb. Van Doeze laar, d. J. C. Bijl, geb. Van Erkelens, d. Overleden: J. Sckouwenaar, z. 4 j. J. J. Geijsen, man van C. van Schaik, 41 j. M. L. van Alphen, ongeh. z. 24 j. J. O. van Breen, ongeh. z. 46 j. C. J. Lührs, z. 3 j. Goes. Bevallen: A. C.Leempoel, geb. Engels, d. P. J. de Jonge, geb. Van Blitterswijk, d. A. Houvenaghel, geb. Hermans, z. M. de Buck, geb. Den Herder, z. B. van Lujjk, geb. Reijnout, d. C. J. Dhondt, geb. V. d. Putte, z. B. J. Pennings, geb. Ter Heijden, z. OverledenL. Korstanje, z. 7 m. A. W. M. Brouwer, d. 3 w. Lady Florence Dixie jammer dat het bewijs ran haar excentrieken aard ons nog zoo versch in het geheugen ligt Florence Dixie heeft een warm pleidooi geleverd ten gunste van den gedooden Zoeloekoning Cetewayo. Moge vroeger de hofdame van koningin Victoria een glimlach op veler gelaat hebben teweeggebracht, thans ver dient zij waardeering voor haren dapperen brief, in de Sint James Gazette openbaar gemaakt. De dood van Cetewayo, schrijft zij, komt op de hoofden van hen die hem naar zijn land terug zonden, geboeid door voorwaarden die zijn lot voorspelden en door beloften die zijn ondergang moesten ten gevolge hebben. De voorwaarden zijner herstelling op den troon van Zoeloeland, waarmede Cetewayo in Engeland genoegen namwaren niet dezelfde als die, waarop hij is teruggekeerd naar zijn grondgebied. De transactie was misdadige spot ternij. In Engeland zeide lord Kimberley tot den koning, dat bet de bedoeling der regeering was om hem op den troon te herstellen, en dat slechts een smal strookje aan de Tugelen-rivier bestemd was voor het volk dat zijn regeering niet verkoos; maar van zijn reis naar Zuid-Afrika hebben zij, die vrede in Zoeloeland onmogelijk willen maken,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2