N° 174. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 26'Juli. K I T. Middelburg 25 Juli. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/' 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. FEUILLETON. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. vak dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. vak Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. vak der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Volgens een verzonden circulaire wil men op groote schaal pogingen aanwenden om een waar borgfonds voor een Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden bijeen te brengen. Zooals men weet, is er het vorige jaar opeen meeting te Amsterdam een com missie van 17 leden, waarvan mr De Beaufort voorzit ter is, benoemd om de grondslagen voor de pensioens regeling vast te stellen en verder alles te doen wat strekken kan om die zaak te bevorderen. Die commissie is nu met haar statuten gereed en wil een pensioenvereeniging oprichten, welke over het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Het doel van die vereeniging zal zijn voor de pensioen zaak propaganda te maken, kapitaal, waaruit de kosten van administratie zullen worden bestreden, bijeen te brengen, en in de toekomst op het be heer van het te stichten pensioenfonds ook controle uit te oefenen. Voor 1.kan men lid dier vereeniging worden. De door de commissie ontworpen grondslagen, waarop een pensioenfonds met daaraan verbonden waarborgfonds moet steunen, zal zij aan het oor deel der eerste algemeene vergadering onderwerpen. Naar ons gevoelen heeft nu het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van het algemeen, mocht onverhoopt de algemeene vergadering van die maatschappij besluiten aan het tot stand brengen van een waarborgfonds voor zulk een werkliedenpen sioenfonds mee te werken, gelegenheid om zich met mr De Beaufort in contact te stellen, en wordt de quaestie van uitvoering daardoor een stap nader tot hare oplossing gebracht. IJerseke, 25 Juli. In eene bijeenkomst van 19 kiezers, gisteren avond gehouden, werd met bijna algemeene stemmen besloten bij de herstem ming voor den gemeenteraad te stemmen op de heeren G. Schipper en P. Sandee (timmerman), die met de heeren J. Lemson en J. Molhoek in aanmerking komen. De heer Lemson kreeg 2 stemmen. Verder werd besloten op 't einde der volgende week eene bijeenkomst te houden tot het oprichten eener kiesvereeniging. Bergen op Zoom, 24 Juli. Hedenavond half tien kwamen de leden der schutterij, die deelgenomen hebben aan den schietwedstrijd der dienstdoende en rustende schutterijen, gehouden te Oosterhout, te dezer stede terug. Als winners van den korpsprijs werden zij aan het station door de muziek der schutterij-sociëteit afgehaald, terwijl ook de kommandant der schutterij met eenige officieren aan het station aanwezig waren. Deze hadden blijkbaar vergeten hunne uniform aan te trekken en zelfs de gebruikelijke speech werd achterwege gelaten. Dit nam echter niet weg, dat onder het spelen van vroolijke marschen een tocht door de stad werd gemaakt tot aan het KENE HKRIKHKRIf Cr. dooe James Payn. TWBEDE O K E li. HOOFDSTUK XIX. De dagvaarding. Met de avondpost kwam er, zooals mijnheer Penrijn verwacht had, een brief van Frenna. Nie mand verwonderde er zich over dat hij aan Mark gericht wasmaar wel was het geheele gezin ge schrikt van den inhoud. Adresjuffrouw Tindall, Ludgate Heuvel. »Mijn beste Mark, ik zend u een courant, die u de groote ramp, welke mijn dierbaren broe der getroffen heeft, zal melden, zonder er eenige verklaring van te geven. Dat kan ik u ook niet maar ik vertrouw op uw groote liefde voor hem en uw kennis van zijn karakter, om tot een juiste opvatting te komen. Ik moet daarop ook nog voor iets anders vertrouwen. Jk weet dat uw eerste opwelling, als gij hoort koffiehuis St. Antoine, waar de avond verder fees telijk wérd doorgebracht. Naar het Vad. verneemt, gaat de heer Modder man in de laatste dagen minder goed vooruit. Er vertoonde zich wat koorts, en de wond etterde weder. Volgens het gevoelen der geneesheeren is er echter geen reden tot bezorgdheid. In de St.Ct. is opgenomen het verslag van den directeur en de leeraren van 's rijks veeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, afgenomen in het jaar 1883. Bij dat examen zijn geslaagd de heeren: J. J. Hendrikse, geboren te Kerkwerve; D. A. De Jong geboren te Broek (gemeente Waddinxveen)A. Van Leeuwen, geboren te Leiderdorp. Bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Ned.-Indië kunnen worden ge plaatst drie practisch ervaren aspirant-ingenieurs (civiel-ingenieurs), op een traktement van 250 's maands. In de afdeeling gravure der Amsterdamsche ten toonstelling zijn de navolgende Nederlanders be kroond Eere-diplomaE. Leenhoff. Zilveren medaille P. J. Arendzen, L. Löwenstam, jhr C. H. Storm van 's Gravezande, H. Sluyter, Joseph Israels en Ph. Zilcken. Bronzen medailleH. J. Kruseman van Elten. Uit de rekening en verantwoording over 1882/1883 van de Maatschappij tot Nut van V Algemeen blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 46.639.82§, waaronder 5000 van het kapitaal der maat schappij. Van de leden is als contributie ont vangen 27.533.20. De uitgaven hebben bedragen 46.155.171, en wel aan kosten van algemeen bestuur 7680.05, aan kosten voor de algemeene vergadering 7211.861 het geïllustreerd tijd schrift De Zwaluw heeft gekost 3417.01," de almanak 3930.77de departementen zijn onder steund met 16.779.381. De inschrijving in het grootboek 21 pet. Nat. schuld bedraagt 264.800 nominaalin prolon gatie is belegd 15.000. Voor het dienstjaar 1883/1884 zijn de middelen geraamd op 41.720.90, waaronder f 27.600 con tributie de begrooting der behoefte is 41.702.00, waarvan kosten voor algemeen bestuur 7800 en van de algemeene vergadering f 7100. Voor aankoop van boekwerken en voor de voorbereiding der tienjarige wetsherziening zijn memorieposten uitgetrokken. Ook de heer mr Ch. M. Dozy heeft bedankt voor het lidmaatschap der voorloopige commissie voor het derde eeuwfeest van Roemer Visscber's dochter. waar hij is, zal zijn om naar de stad te komen en het is ook mogelijk dat de liefhebbende har ten uwer moeder en zuster haar zullen drijven om mijnentwil hetzelfde te doen. Het mag voor barig van mij zijn om dit te veronderstellen, maar ik word ertoe gedwongen door de noodzake lijkheid, om u te zeggen dat het bepaald noodig en in zijn belang is dat gijlieden het niet doet. Ik heb hem gezien en gesprokenwij werden bewaakt, doch niet beluisterd en ik ken zijn hartsgeheimen. Indien hij u zag, Mark, zou hij het besterven. Wanneer hij weer een vrij man is en in staat om u op de oude wijze de hand te drukken, zal hij waarlijk gelukkig zijn. Maar op het oogenblik is hij niet tegen zulk een ontmoe ting bestand. Hij denkt het liefst aan u in uw gezellig huis, maar het denkbeeld dat gij in de schaduw van zijn tegenwoordig verblijf waart, zou hij te vreeseljjk vinden. Hij bezweert u en ik smeek u hem dat hartzeer te besparen. Ik voor mij heb geen behoefte aan gezelschap en het minst van allen aan dat uwer dierbaren. Mijn hart is geheel vervuld met Kit en ik behoef niet te zeggen mijn geest ook. Kit heeft een advo caat en raadgever en hij verzoekt mij u te zeg gen dat hij hoopt binnen veertien dagen zijn goeden naam te zuiveren in de oogen van allen, om wier goede meening hij iets geeft; maar in dien tusschentijd is het van het hoogste gewicht dat zijn hoofd helder blijft. Hij voelt dat hij, als hij eens toegaf, zich zelf niet meer meester zou zijn. Ik weet niet of ik mij duidelijk genoeg pensioenen. Pensioen verleend aan jhr. mr. W. F. Rochussen, laatst minister van buitenlandsche zaken, ten bedrage van f 4000 's jaars. Wat wij verwacht hebben is geschied, gedepu teerde staten van Zeeland hebben het besluit van den gemeenteraad van Aagtekerke tot opheffing der openbare school, als strijdig met de grondwet, vernietigd. Dinsdag had aldaar het vergelijkend examen voor hoofd der school plaats. Drie sollicitanten waren opgekomen. De openbare school telt thans nog 7 leerlingen. Al de aspiranten voor het toelatingsexamen voor de rijks-kweekschool alhier, 45 in getal, zijn daartoe opgekomen. Geslaagd voor de hoofdonderwijzersakte te Breda de heer W. C. de Graaff, onderwijzer aan de rijksleerschool alhier. De uitslag van de overgangs-examens van de leerlingen der H. B. S. voor meisjes te Goes is, dat zijn overgegaan van de le tot de 2e kl. 4 en één voorwaardelijkvan de 2C tot de 3e kl. 4 van de 3e tot de 4e kl. ééne voorwaardelijk en ééne voor enkele vakkenvan de 4e tot de 5e kl. 4 en ééne voorwaardelijk Maandag namiddag werd door den burgemees ter van Biervliet den heer C. de Yos, in tegenwoor digheid van de leden van den raad, den secretaris, onderwijzers en den aannemerde eerste steen gelegd van de nieuwe school en de onderwijzers woning op het gehucht Driewegen. Nadat de burgemeester dit had gedaan, richtte hij het woord tot de raadsleden, den aannemer en den onderwijzer en begon hij met zijn hartelijken dank te betuigen voor de gewichtigste gebeurtenis dezer dagenstaking van het verzet. Zou dit hem al genoopt hebben aan het ver zoek van den aannemer gehoor te geven, zijn hartelijken dank kon hij bovendien ook betuigen voor de flinke manier, waarop de onderwijszaken te Biervliet door alle raadsleden behartigd zijn geworden. Biervliet kon volgens hem in de laatste jaren aan andere gemeenten ten voorbeeld strekken. De heer Lijbaart, wethouder, betuigde, als tolk der raadsleden, zijn dank voor die woorden van welwillendheid en waardeering. De aannemer, de heer Rijnberg, bedankte den burgemeester voor de bereidwilligheid waarmee deze gehoor gegeven had aan zijne uitnoodiging, terwijl het hoofd der school, de heer Yerhage, de verwachting uitsprak, dat de ouders der leerlingen nu reeds en de jeug dige Biervlietenaars eenmaal beseffen zullen, dat het onderwijsbehartigende college van burgemeester en raadsleden eene weldaad voor de gemeente is. Nadat de raadsleden, secretaris en beide onder wijzers met de volgende steenen zeer onhandig als metselaars gewerkt hadden, bleef men nog een paar uren genoeglijk te Driewegen bijeen. De uitdrukmaar mijn streven is om u aan het verstand te brengen dat gij allen op de Terp moet blijven. Om Gods wilkomt, niet hier 1 Het is nog slechts om veertien dagen te doen minder dan veertien dagen zelfs. Dan als zijn onschuld gebleken is zal hij in de armen snellen van hem, die hem dierbaarder is dan een broeder. Doch indien" hier volgden allerlei doorhalingen en vlekken indien het anders mocht uitvallen, indien hjj door een allernoodlot- tigsten samenloop van omstandigheden, er niet in mocht slagen om zijn onschuld te bewijzen, wees dan overtuigd dat hij u niet zal compromit- teeren door de wereld aan uw oude vriendschap voor hem te herinneren. Wat heb ik geschre ven Ik weet het niet. Gij moet mij vergeven dat mijn geest zoo verward is. Slechts een ding staat mij levendig voor omdat Kit het mij zoo op het hart gedrukt heeft en dat is dat gij niet komen moet. Ik mag hem eiken dag zien. Mijn geheele leven gaat buiten mjj om; maar ik ge loof dat er goed voor mij gezorgd wordt. Niemand is Goddank vriendelijk ik zou geen vriende lijkheid kunnen verdragen maar ik heb geen gebrek aan bediening. Wij hebben geld genoeg. Denk niet dat ik ondankbaar ben, goede vrienden, als ik zeg dat ik niets van u verlang te hooren. Ik moet sterk en wakker blijven voor den dag van het verhoor. Ik behoef niet te zeggen spreek hier niet van tegen anderen. Ik weet dat het veel te pijnlijk voor u zal zijn om erover te spreken. Ik vrees dat de gedachte aan ons werklieden werden, inzonderheid van wege den eersten steenlegger, flink onthaald, en de scholieren, die bij de plechtigheid waren tegenwoordig ge weest, gingen na afloop weer naar de oude school om onmiddelijk het laatste schooluur cadeau te krijgen. Bij de eerste steenlegging der le gemeen teschool in April jl. was de burgemeester niet tegenwoordig geweest. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Cortgene de heer J. van den Bergen, predi kant te Strijen. De off. van adin. le kl. L. M. Van Onselen, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en ver vangen door den officier van administratie der le klasse G. H. C. Van Nuys. De off. van gezondh. 2e kl. dr. J. G. E. Van Pee, gedetacheerd aan boord van het art. instruc tieschip Het Loo, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2* klasse dr. E. Mory. Op verzoek ingetrokken de benoeming van L. C. H. Derx en G. M. Scherer tot adelborst 3C kl. voor den zeedienst, bjj het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, en zijn ter hunner vervanging als zoodanig- aangesteld de aspiranten A. Tuckermann en jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort. Door den inspecteur van politie alhier is te Vlissingen in de bank van leening in beslag ge nomen een koralen halssnoer met gouden slot, welk voorwerp door eene dienstbode, zekere S. v. Z. ten nadeele van hare meesteres, mejufvrouw L. te dezer stede was ontvreemd. Heden middag werd in de Walstraat te Vlissingen een 22 jarig meisje door de locomotief van den stoomtram overreden met het gevolg dat zjj; na bij den heer Van Dalsem in huis te zijn gebracht, spoedig overleed. Het gevaarte was haar over de beide dijbeenen gegaan en had deze afgesneden. Het meisje was hard doof en ging in de rich ting, die de locomotief liep, over de rails. Donderdag avond, ten 7| ure, zal op de Pottenkaai te Vlissingen, de tweede openbare uitvoering van het muziekkorps der d. d. schut terij plaats hebben. Maandag avond ontving te Yerseke een 15- jarige knaap van een jong paard, dat hij al spe lende een slag met de vlakke hand gaf, zulk een trap, dat hem een diepe wonde op het voorhoofd werd toegebracht en de knaap op een kar huis waarts moest gebracht worden. Volgens den ge neesheer is er zeer weinig hoop op herstel, en mocht de knaap het leven behouden, dan zal hjj waarschijnlijk altjjd ongelukkig zijn. Heden morgen sloeg de bliksem in den molen van den heer C. Oostdjjk te Yerseke. Eene molen- u, trouwe zielen, geen oogenblik zal verlaten. Geen woorden behoeven mij dat te verzekeren maar komt toch vooral niet. »Uw toegenegene Frenna Garston." Dit haastige, gekrabbelde, gevlekte briefje was zoo geheel verschillend van haar gewoon flink schrift, dat men slechts hier en daar haar hand kon herkennen. Telkens wanneer zij erop aan drong dat de vrienden niet moesten komen was het leesbaar en duideljjk, even als haren gedachten, die blijkbaar op alle andere punten verward en onsamenhangend waren; doch op dat éene punt vast en onwankelbaar. De uitwerking op de hoorders, want Mark las den brief voor, was uiterst pijnlijk en bedroevend. Zijn eigen hart scheen stil te staan van ontzetting over dat éene woord de mogelijkheid dat Kit er niet in mocht sla gen om zijn onschuld te bewijzen. Aan die onschuld twijfelde Maud evenmin als Mark zelf en haar moeder slechts een weinig minder. Het medelijden met den ongelukkigen jongen verzwakte haar oordeel natuurlijk, dat geheel te zijnen gunste was geweest, totdat de dominé haar met zijne argumenten overheerscht haddoch daar die hun gewiqht hoofdzakelijk aan persoonljjken drang te danken hadden en die drang thans opgeheven was, sprong haar geest als een neergebogen boompje weer overeind. Zij kon echter ook zeer goed begrijpen hoe anderen zich door dat artikel in de courant hadden laten mêe- sleepen en, hoe harteljjk zij ook wenschte dat d§

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1