Gemengde Berichten. Nieuwe Uitgaven. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. links vermelden wij als der bezichtiging overwaard een vitrine, waarin 5 of 6 proeven van kantbe werking zijn tentoongesteld. Eene ervan een klein fijn zakdoekje, waarvan de rand ter breedte van een hand is geborduurd met de klos of de naald, staat voor. 200 genoteerd, wel een bewijs dat deze arbeid ook in Oostenrijk op goeden prijs wordt gehouden. Ook mogen niet onvermeld worden gelaten de inzendingen van aardwas door H. IJjehely en c° en van F. A. Sarg en c°, dat 60 p. goedkooper is dan honigwas, en van welke aardwas de fraaiste en grootste kerkkaarsen alhier zijn tentoongesteld. Wanneer wij nu de zijgalerij links binnengaan ontwaren wij allereerst een vrij belangrijke col lectie stoelen van gebogen beukenhout, dat door middel van stoom in alle mogelijk en onmogelijke bochten gedrongen of verwrongen is. Twee groote fabrikanten wedijveren hier om den voorrang nl. de genoemde en de gebroeders Thonet. Meubelen treft men hier nagenoeg niet aan. Van fijne weefsels zijn ook maar een paar fa brieken vertegenwoordigd nl. die van S. Spitzer en c" uit Weenen die, ofschoon maar weinig, toch uiterst rijk passementwerk inzond. De inzendingen van den heer Spitzer verdienen een nauwkeurige beschouwing, voornamelijkxun de uiterst schoone bewerking van op peluche gestikt gouddraad en door eenige zeldzame schenkkannen, die thans in het bezit zijn van een paar adellijke heeren, doch voor deze expositie om haar hooge kunstwaarde tijdelijk zijn afgestaan. Ook treft men hier een groot aantal schilderijen, op doek geschilderde portretten, landschappen, stillevens enz. aan die voor geringen prjjs te bekomen zijn. Over de kunstwaarde zijn het ook velen niet eens. De een vindt den prijs van f 20 tot f 100 nog te hoog, een ander veel te laag. De smaak doet in deze veel af. Weener handschoenen, Weener bottines, Weener vilthoeden, alle bij ons om hun schoonheid en voortreffelijkheid maar voorname- ljjk om hun ongeëvenaarde lichtheid hoog geprezen, zjjn maar schaars vertegenwoordigd. Daarom ver melden wij de inzending damesschoenen van de firma Löwenstein uit Weenen, die in een fraaie vitrine in de hoofdgalerij uiterst schoone muiltjes, en schoentjes uit zijn fabriek heeft tentoongesteld. Van Weener handschoenen komt slechts eene in zending voor, en die kan nog niet op voortreffe lijkheid bogen. Opmerking verdient voorts de inzending van paarlemoeren knoopen uit de fabriek van Jozef Jaruscha, die in de étalage tevens een aantal ge polijste schelpen geplaatst heeft en aanschouwelijk heeft voorgesteld hoe de schelp wordt uitgezaagd of uitgesneden teneinde den knoop te verkrijgen. De bekende en beroemde fabriek van Berndor- fer metaal van de firma Schoelier O. te Weenen is ook slechts door een kleine, uiterst eenvoudige inzending in een klein kastje vertegenwoordigd, en toch is het vrij wel bekend dat deze fabriek op bijna even groote schaal werkt als Christoffel te Parijs. Fraaie bewerkte serviezen van Alpaca zilver of groote stukken zond de firma niet in 'tzijn bijna uitsluitend voorwerpen voor huiselijk gebruik. Ofschoon eenvoudig van toon mag de inzending van uurwerken van Adolf Stern te Weenen rijk in aantal genoemd worden. Het zijn op een paar uitzonderingen na alle hangklokken van verschil lende grootte, doch van éen model. Muziekinstrumenten, waarin Oostenrijk ook eene vermaardheid bezit, zijn mede weinig vertegen woordigd, terwijl van ertsen, steensoorten en hout, waaraan het land bijzonder rijk ia, nagenoeg niets werd ingezonden. Datzelfde kan niet gezegd worden van de Hongaarsche wijn, waarvan achter in deze galerij eenige groote en fraaie inzendingen te vinden zijn. Hiermede hebben wij de lezers op het voor naamste wat Oostenrijk inzond gewezen. Het is betrekkelijk weinig, wanneer wij de uitgestrektheid van het land en de groote industrie, die daar aan duizende handen werk verschaffen, nagaan, en maakt bij de Fransehe afdeeling, die op Oostenrijk volgt, een droevig figuur. Aan Frankrijk komt dan ook in elk opzicht de lauwer toe op het uitgestrekte veld. Zoowel het uitwendig schoon der afdeeling als de verbazend vele en fraaie in zendingen hebben aanspraak op een uitvoerige vermelding, wanneer wjj uwe aandacht vragen in een volgend artikel. Van Normatijdschrift voor onderwijzers, 2e jaargang, verscheen bij den heer A. Akkeringa te Amsterdam, de 12e aflevering. Dit tijdschrift zal met den nieuwen jaargang verschijnen onder den titel van Bladen voor opvoeding en onderwijs, »Zeer waarmoeder gaat, dat spreekt van zelf maar gij »En waarom ik niet; ik zou mij schamen om hier op mijn gemak te blijven zitten, terwijl Frenna in droefheid en haar broer in gevaar ver keert." »Gij denkt meer aan Frenna dan aan den armen Kit," zuchtte Mark verwijtend. Het had hem gegriefd dat Maud zijn vriend afgewezen had en nu maakte die herinnering hem bitter. s-(Jij doet mij onrecht aan, Mark" zei Maud met waardigheid: s-Ik zou alles willen doen om den man die mij het leven gered heeft en uw vriend is te helpen en ik kan hem het best hel pen door Frenna terzij te staan." Mark dankte haar aangedaan, ofschoon het bij iemand van het karakter van Maud niet veel meer dan instinkt was om een onschuldig en miskend man ter zijde te staan; hij had liever van hare lippen een bekentenis gehoord van haar liefde want hij wist zeer goed hoe dat de beste troost zou zijn dien hij Kit kon brengen. Had hij haar genegenheid voor Frank kunnen gissen, dan zou hij haar bereidwilligheid om naar de stad te gaan aan een andere oorzaak hebben toegeschreven maar hij was te veel met Kit vervuld om aan iets anders te denken, en zijn verbolgenheid tegen zijn ouden vriend den dominé was zóo groot dat hij niet naar beneden wilde gaan voor dat die het huis verlaten had. (Wordt vervolgd.) terwijl de redactie bestaan zal uit de heerend' S. Sr Coronel, A. J. -Duyfjes, dr E. Epkema, J. Geluk, W. Gosler, dc R. Sinia, A. W. Stellwagen, C. FA Taurel en A. van der Voort, gesteund door een rij van medewerkers. De prijs is slechts een gulden per kwartaal, waarvoor men maande lijks eene aflevering ontvangt. Bij denzelfden uitgever verschenen afl. 15 en 16 van Uit alle werelddeelen, schetsen en tafereelen uit de natuur en het volksleven, nihilisme, joden vervolging, emigratie enz. enz,, verzameld en be werkt door d' L. P. Heringa. De zesde aflevering van De Natuur, een tijd schrift dat bij den heer J. G. Broese te Utrecht verschijnt, bevatDe havenwerken te Antwerpen. Een paar opmerkingen over den zeewolf. De thermo-elektrische batterij. Oberstein en zijn agaat-slijperijen. Aardbevingen. Een nieuwe toepassing van het elektrisch gloeilicht. Verbranding zonder vlam. Slangen in kolo niaal Zuid-Afrika. Gewijzigde bell-telefonen. Een nieuw koudmakend mengsel. Het op zetten van vogels. Het vegetarianisme. Kos ten van drijfkracht. Leven en maaksel van den aard- of regenworm. D» aarde en hare volken, afl. 7, bevat Reize naar Nedsjid, het stamland der Arabieren (vervolg) en Friesland (vervolg). Schorer's Familienblatt geeft in zijn 7e maande- lijksche aflevering o a. het vervolg van Prusias, roman van Eckstein, en van Richard Wagners Charakterhild II van Schmiedland, benevens een keur van schoone gravures. Mej. C. Alberdingk Thijm, de hoofdredactrice van Lelie- en Roze knoppen, heeft het vdornemen om bij den uitgever A. Akkeringa te Amsterdam een reeks verhalen voor de jeugd te leveren, onder den titel van In vrijen tijd. Het eerste daarvan is verschenen en beschrijft de lotgevallen van een wees. Wij hopen dat ouders, vóór zij dat werkje hun kinderen ter lezing geven, zeiven daarvan eerst zullen kennisnemen. Wij zijn gewend aan verhalen van weezen die slecht worden behandeld, en wij zouden wel eens een prijsvraag willen uitschrijven voor het leveren van een verhaal, waarin wordt beschreven hoe een verzorger van een wees zich uitstekend van zijn taak kwijt. En gelukkig zijn daarvan ook vele voorbeeldenDe hoofdfiguren, die mej. Thijm teekent, zijn echter zoo in en in slecht; de bejegening, der heldin van het verhaal aangedaan, is zoo onzedelijk, dat wij moeten waar schuwen om zulk eene beschrijving onder de oogen der jeugd te brengen. Zijn er zulke slechte menschen, welk nut kan het dan hebben die den kinderen te leeren kennen Er zijn wel beter voorbeelden te beschrijven, en voor jeugdige harten dient ïuen vooral voorzichtig te zijn met de keuze der lectuur. Heeft mej. Thijm met dit verhaal een stap ge daan in de richting der realistische schoolwij willen hopen dat hare volgende verhalen de sporen mogen dragen dat zij zelve heeft ingezien, vooral waar zij voor kinderen schrijft, op den geheel ver keerden weg te zijn geweest. Die volgende ver halen geven der jeugd liefde en poëzie te lezen schenken haar, met voorbeelden ter navolging, alles wat de jeugdige harten tot het goede kan opwek ken. Dan zal zij, dunkt ons, hare taak als schrijf ster voor de jeugd beter vervullen dan wanneer zij op den nu ingeslagen weg voortgaat. De heer S. Okkevse, te Middelburg, is be noemd tot onderwijzer aan de le O. school te Maasland. Tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium te Dordrecht is benoemd de heer A. Loeff. D". J. Post te Goes heeft voor Baambrugge bedankt. De heer B. A. de Jong, pred. te Nieuwer- kerk a/d IJsel, is beroepen naar Bruinisse. Door een ongenoemde is 15,000 aan het Nederlandsche zendelinggenootschap te Rotterdam geschonken, tot dekking van het tekort op de rekening van 1882. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft heden veroordeeld .- C. van W., 37 j arbeider te Serouskerke, wegens mishandeling, tot eene maand cel eu drie geldboeten van f8 ieder.— S. van S., arbeider te Stekene, wegens ongedekt vervoer van aeeijns goederen en weigering van visitatie, tot twee geldboeten, een van f25,20 eu eene van faO.Gr. A. de B., 36 j., landbouwer te Clinge, wegens alsvoren, mede met weigering van visitatie, tot geldboete van f25, f 12,50 f21,60 en f50.G. de V., 42 j., te St, Jansteen, wegens ongedekt vervoer van accijnsgoederen tot eene boete van f5,40. C. L. B., te Koewacht, wegens alsvoren tot 15 dagen gev.F. van den B., arbeider te St. .Jansteen, wegens alsvoren tot 8 dagen gev., allen met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Allen in de kosten. Vrijgesproken is P. J. S., 35 j., te Stekene, beklaagd van het ongedekt vervoer van accijnsgoederen en weigering van visitatie. Kantongertcht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. G. Cz., P. v. B. Mz., J. M. Az., J. v. B. Jz., J. d. K J. S„ K. v. B., M. d. R, K. d. N, J. v. B M. d. 11. wed. J. V., J. V. Md., allen te Arnemuiden, M. K., .1P., M. N., P. IJ., J. v. D. en J. K., allen te Vlissingen, wegens het wegnemen van voorwerpen die gegroeid zijn op de werken van een rijkskanaal, ieder in eene boete van f 10 of een dag gev. Allen in de kosten. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld M. v. d. J., te Renesse, wegens diefstal, tot 1 maand celstraf. J. Q., te Stavenisse, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot f 25 boete subs. 7 dagen gev. En verder wegens openbare dronkenschap.- P. V., te Brouwershaven, tot 3 dagen, A. J. S., te Zierikzee, tot 21 dagen en A. K., te Zierikzee, tot 14 dagen gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. V., te Kerkvverve, beklqagd van diefstal. De zaak tegen den heer mr. A. K. J. Van der Drift, lid van den gemeenteraad van Schiedam, beschuldigd van valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik uiaken van dat valsche stuk, is door de raadkamer van de arrondissements-recht bank te Rotterdam verwezen naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Er is thans rechtsingang verleend tegen den architect en den opzichter bij den bouw der R. K. kerk te Vught, door wier nalatigheid een gedeelte van dien bouw op 5 Dec. jl. instortte en 8 per sonen overleden. Zaterdag namiddag is door een vijftal jongens alhier een mandje kersen ontvreemd en opgesnoept. De smulpapen zullen hun snoeplust duur moeten boeten, want de politie heeft de zaak in handen. Als eene bijzonderheid, vooral in dezen tijd, verdient vermelding dat een landbouwer onder Ovezand dezer dagen de zevende hofstede gepacht heeft voor gewoon Zeeuwsch landbouwbedrijf. Een daarvan bebouwt hij zelf, terwijl de anderen door naastbestaanden worden geëxploiteerd. Uit 's Heer-Abtskerke vernemen wij, dat in den zoogenaamden Poel op lage weilanden het hooi dras heeft gelegen, zoodat men genoodzaakt was het op hooger gelegen plaatsen te brengen. Behalve voor uitroeiing van z, g. worm in ajuin enz. is het roet tevens aanbevelingswaard voor het verdrijven van springex-s of aardvlooien, terwijl het tegelijk zeer goed dienst doet als be mesting in tuinen. Te Utrecht is men voornemens, indien de koning en de koningin de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau komen bijwonen, een grooten optocht te organiseei-en. De Rotterdamsche bakkers schijnen geen schitterende zaken te maken. Vjjf hunner zitten voor schuld in de gijzeling. - Zaterdag, zoo verhaalt het N. v. d. D., stierf een vreemdeling onder ons. Het was een der twee Arrowakken, behoorende tot de Su- rinaamsohë inboorlingen, welke op het tentoon stellingsterrein te zien zijn. Een borstkwaal, waaraan hij reeds in Suriname leed, sleepte hem op een en twintigjarigen leeftijd ten grave. Diezelfde kwaal was oorzaak, dat de heer Mackintosh, te Suriname zijnde om de verschil lende typen voor de tentoonstelling te kiezen,, weigerde hem mede naar Nederland te nemen, ofschoon de inboorling het verzocht. Maar de jongen had een plicht der dankbaarheid te ver vullen en liet zich niet terugwijzen. Zooveel jaren als zijn leeftijd bedroeg geleden, had zijn vader, prins Albert van Koerbabo, het dappere opperhoofd der Arrowakken, van het gouvernement de opdracht ontvangen eenige weg- geloopen negerslaven in de bosachen te gaan op zoeken en in handen van het gouvernement te leveren. Dit stootte hem, die jaren lang met de ver volgde slaven in de grootste vriendschap geleefd had, tegen de borst. Maar de drang van hooger hand werd sterker, en hij wist niets anders te doen dan er voor te vluchten. Gelukkig vond hij toen een schuilplaats op de plantage La Rencontre, welke onder het bestuur stond van den heer Mackintosh, met wien hij be vriend was, en die hem alle mogelijke hulp ver leende. Hier werd hem een zoon geboren, die, naar de gewoonte dier volken, „Col-hee Macken- tosh" of kleine Mackintosh" genoemd werd, ter eere van den directeur. Deze verliet na eenigen tijd de kolonie. Het Arrowakken-opperhoofd stierf, na echter eerst- de plechtige gelofte te hebben afgelegd in naam van zijn zoon, dat deze, waar hij den heer Mack intosh ooit ontmoeten mocht, van hem" zou zijn, hem niet meer verlaten, maar hem beschermen en dienen zou. En nu, na t wintig jaren, deed de jongeling dien eed gestandhjj wilde den heer Mackintosh volgen waar hij mocht henengaan. Geen macht kon hem weerhouden. Zjjne starn- genooten, die zich met de meeste woede tegen zijn voornemen verzetten, werden, twee dagen vóór het vertrek van de mail, door zijne moeder en zuster, op een dwaalspoor gebracht of dronken gemaakt, en hij wist door allerlei listen het middel te vinden om ongemerkt aan boord te komen met zijn zwager Hi-a-lee, die nu aan zijn sterfbed heeft gezeten. Eenigen tijd geleden was hij in de katholieke kerk opgenomen en had hij bij den doop den naam van Jozef Col-hee ontvangen. Hij was een goed jager, een knap visscher en een handig mandenmaker, en wordt bovendien als de gehoorzaamste van de acht en twintig Surina- mers geroemd. Heden zoix hij worden begx-aven en indien aan het verlangen zijner landgenooten, die allen het lijk vergezellen willen, voldaan werd, zou deze treurige stoet zeker wel een van de zonderlingste zijn, die in de hoofdstad ooit gezien werd. Het dragen van hooge hoeden is duur, maar voor den postillon op de postkar te Smilde komt het niet dragen van zulk een hoofddeksel op een boete van drie gtxlden. Waarom veroorloofde zich de man, terwijl hij in dienst was, de vrijheid van zich niet deftig te kleeden Op echt Amerikaansche manier bracht de eige naar van de Neiv-York Herald, de heer Bennet, verleden Zaterdag, vergezeld door een zestal heeren een bezoek aan het eiland Marken en Monniken dam. Met een sierlijk stoombarkasje voeren zij naar Marken, waar zij slechts korten tijd vertoefden, maar tot groot genoegen der bewoners met kwistige hand zilver-, soms goudstukken uitstrooiden. In Monnikendam had hetzelfde plaats. Een Luiksch werktuigkundige, Pieper ge naamd, heeft een klein electrisch geweer vervaar digd, dat in militaire kringen, o. a. ook in Engeland veel opzien baarde door de snelheid waarmee het gelost kan worden. Men kan met dit geweer, als het met een kleinen gemakkelijk mee te dragen accumulator verbonden is, 104 schoten doen in twee minuten. De uitvinder noemt het een kinderspeelgeweer"; maar wie weet, hoe spoedig dergelijke wapenen dienst zullen doen bij het bloedige oorlogsspel? Nadat 11. Zaterdag een vrouwelijke getuige voor de arrondissements-rechtbank te 's-Bosch haar verklarixxg had afgelegd, is zij ten justitie- paleize voorspoedig bevallen. De Haagsche correspondent der Pr. Gr. Ct. verhaalt het volgende vermakelijke geval Jaren geleden zou er eens een Engelsche vorst naar de residentie komen en het land doortrekken, zoodat onze marine hem begroeten moest. Onge lukkigerwijze ontbrak er toen juist een muziekkorps, zoodat men het Engelsch volkslied niet aan boord spelen kon. »Dan zingen wij maar!" zei de kommandant. »Maar de matrozen kennen het nietwerd hem tegengeworpen. Wel zeker Die kunnen toch wel zingen „Een sleepers paard op hol, dat is eene ouwe knol, enz. Ja, maar Dat is de wijs van God save the Queen En zoo gebeurde het. Het hooge personage werd aan boord ontvangen en Janmaat zong uit volle horst: „Een sleepers paard op hol!" De vorst of minister gaf zijn verbazing te kennen, dat die lui zijxx nationalen zang zoo goed kenden, maar zei, dat hij van de woorden niets begreep. Zeker vertaald Ja excellentie, met de grootste nauwkeurig heid vertaald. - Het personage gaf zijne bijzondere ingenomenheid met dit huldebljjk te kennen en roemde de ontwikkeling onzer zeelieden. Als dit niet gebeurd is, kan het nog gebeuren. Een verxuetele dief wist zich toegang te ver schaffen tot de kamer van den rechter Kay in het gex-echtshof te Londen. Hij stal er een paar laarzen en eenige handdoeken, en tot nu toe heeft meu hem niet ontdekt. Te Havre vindt men in dezelfde straat de twee volgende uithangborden voor een restaurant Au tombeau des homards bij een koopman in curiositeiten Antiquités modernes. De maire van Boulogne-sur-mer heeft plotseling de bevolking der stad in groote verbazing gebracht. Zonder te waarschuwen veranderde hij de namen van 51 straten. Men heeft nu een protest ingediend. Het zonder linge van dezen maatregel van den autocrati- schen maire i» dat de niexxwe hamen toebe- hooren aan beroemde onbekenden, terwijl de oude de feiten en personen uit de stedelijke en nationale geschiedenis in de herinnering terugx-iepen. Door een storm aangewakkerd legde een te Chodorow in Gallicië ontstane brand het gekeele stadje in den asch. Ongeveer 120 hxxizen verbrand- <Ten, en meer dan duizend personen zijn zonder dak en zonder middelen van bestaan. In den nacht van den 17en op den 18en werd Doxnbrova, een stad in dezelfde provincie, eveneens een prooi der vlammen. Zestig hxxizen brandden at. Vrijdag avond heeft de luchtreiziger Jovis met zijn balon Albatross en in gezelschap van den secretaris der luchtscheepvaartmaatschappij Glaës en den heer Lions uit Marseille beproefd om de Middellandsche zee over te steken. Hij steeg te Marseille op des avonds- om 8^ uur, en had ge noeg mondbehoeften ingepakt om met zijn beide reisgenooten verscheidene dagen in de lucht te blijven. Duizenden waren bij de opstijging tegen woordig en juichten toen de balon statig zich verhief en in de richting van Toulon verdween. Deze balon is in Parijs vervaardigd, is 18 meters lang in middellijn en bevat 3.231 kubieke meters. Het teenen bootje heeft een lengte van 2 meter 30 op een breedte van 2 m. en een hoogte van 1 m. 40. Aan eiken kant van het bootje bevindt zich een waterdichte doos, waarin de instrumenten, kleederen, wapenen en het proviand geborgen worden. Het maken en de bewapening van de Albatross kostte bijna 30,000 frank. Vóór de balon de reis aanvaardde waren aan alle scheepskapiteins, die naar Algerië varen, hevelen gegeven om den balon in het oog te houden en hulp te brengen indien het noodig was. Men was overeengekomen, dat het teeken van gevaar zoude zijn een vlag onder het bootje, het teeken van goede reis een vlag boveix het bootje. Gelukkig behoefde men deze voorzorgsmaatregelen niet in praktijk te brengen. De Albatross is xxeergeko- men in Italië bij Florence zonder eenige averij te hebben geleden. Het was zeker een zeer ge vaarlij ke onderneming. Het hoofd van het kabinet van den sultan van Turkije zal nu toch eindelijk den hoofdcom missaris van politie te Pera gaan vervolgen. Ver scheidene personen, die men heeft onder vraagd, verklaren dat de handel en het namaken van zilveren muntstukken reeds meer dan vier jaren duurde, en dat het hoofd der politie zijne ondergeschikten aanspoorde om daarmede voort te gaan, ja zelfs om rooverij te plegen onder be dreiging van ballingschap of dood, terwijl een groot aandeel in het geroofde werd beloofd aan hen die getrouw de bevelen opvolgden.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2