M° 173. aargang. 1883. W oensdag 25 Juli. K I T. De Internationale Koloniale Tentoonstelling. Nationale ÏVIilitie. Middelburg 24 Juli. ÏS FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1881. Oostenrijk. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/ 3° afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 1881, behoorende tot de 10e compagnie van bet le regiment vesting artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij bun vertrek met groot verlot medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde recht streeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zicb vooraf en wel op Donderdag den 2 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester bunner woonplaats aanmelden, voorzien van bun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recbt hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis bebooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zicb bij hun korps. Middelburg, den 24 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, D. A. DRONKERS, L B. Een enkel woord naar aanleiding van bet ge beurde te Gouda meenen ook wjj nog in bet midden te moeten brengen, vooral nu vau zekere zijde de houding van ben, die oproer maakten, zijdelings wordt verdedigd. Naar onze meening mag bet hoofd van de gemeente Gouda een woord van lof niet onthouden worden voor de flinke wjjze, waarop bij tot bet laatste toe zijne houding beeft volgehouden tegenover ben die de vrijheid van anderen aan banden willen leggen. Voor een handhaver van bet openbaar gezag is de wet bet eenige richtsnoer dat bij volgen moet. Eenige jaren geleden beeft een, misschien wel betzelfde gezelschap te Goes voorstellingen van de Passiespelen gegeven. Wij hebben die bijgewoond en vonden daarin hoegenaamd niets zedekwetsends of beleedigendsalleen wanneer dit bet geval ware zou de burgemeester recbt hebben die te verbieden, thans niet. In Goes werden destijds die voorstellingen zeer slecht bezocht; er scheen een wenk gegeven te zijn, wij meenen daar van katholieke zijde, om die vertooningen niet bjj te wonen. Welnu, ieder GfilE HKBISHIKKIMG. door James Payn. TWEEDG DEEL. HOOFDSTUK XIX. De dagYaarding. Mynheer Penrijn, ofschoon een geestelijke, bleef toch een mensch en de onverstandige manier, waarop Mark partij trok voor zijn vriend, stemde den dominé niet gunstiger voor Kit. Hij zei zijn meening onverholen aan mevr. Medway en, nadat bij de brokken van de courant bijeen gezocht bad, legde bij die naast elkaar op tafel en verzocht mevrouw baar eigen verstand te laten spreken. Hij scheen te willen dat de bewijzen voorafgegaan werden door die opsomming van den rechter, bet geen wel geen zeer edele manier was om de zaak voor te stellen, maar als wij boos zijn, zijn wij geen van allen edel. Mevrouw Medway begon met te verzekeren dat bet ongeloofelijk, onmogelijk was, kwam vervolgens fot bet lager standpunt van„ik bad bet nooit beeft recbt om ze niet te bezoeken en anderen aan te raden dat voorbeeld te volgen. Niemand kan besturen van kerkeraden of gees telijken kwalijk nemen dat zij de leden van bun kerkgenootschap waarschuwen tegen bet bijwonen ervan. Men kan overtuigd zijn dat men de ge schiedenis van den stichter der Christelijke kerk niet moest bezigen als onderwerp voor voorstel lingen, waaruit men geld wil slaan. Maar een burgemeester beeft daarmee zicb niet in te laten, te minder omdat omtrent die ver tooningen de gevoelens onder de geesteljjken zeiven verschillen. Op andere, katholieke plaat sen worden zij zelfs druk bezocht en stellen zich de geestelijken aan bet hoofd der bezoekers. De burgemeester van Gouda plaatste zicb dus op bet juiste standpunt toen hij die voorstellingen liet doorgaan op grond dat zjj niet bebooren tot met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen, waartegen volgens bet voorschrift der wet moet worden gewaakt. En nu spelen zij, die zijdelings de houding der oproermakers durven verdedigen, een hoogst ge vaarlijk spel. Zij moesten bedenken dat niemand gedwongen wordt die vertooningen bij te wonen; dat zij door hunne verdediging een wapen in de band geven aan ben, die hunne kerken en bet geen daarin wordt gesproken en vertoond voor onzin verklaren dat anderen, die zicb daarmee noch met hunne zendingsfeesten kunnen veree nigen op zekeren dag ook met geweld hunne bijeenkomsten wel eens zouden kunnen versto ren, omdat zij daarin eene beleediging zien van bun gezond verstand. Het is voor die verdedigers dus zaak zicb een wei nig minder op de voorgrond te stellen, door steeds uitsluitend eerbiediging te vragen voor betgeen zij gelieven heilig te noemen. Een kalme, waardige houding pleit meer voor heiligen ernst dan bet drijven dat zulk een treu rige gevolgen beeft als o.a. te Gouda. De burgemees ter dier gemeente bewees aan de vrijheid in ons vaderland een grooten dienst door zicb niet door geweld te laten weerhouden van bet doen bet geen zijn plicht is tegenover elk burger, aan wien hij de waarborgen leveren moet vrijelijk te kunnen doen of laten wat men wil, zoolang men de orde niet verstoort of de zedelijkheid niet kwetst. De StCt. bevat bet besluit, bepalende de plaat sing in bet Staatsblad van de tusschen Nederland en Rusland op 14 April 1883 te St. Petersburg gesloten overeenkomst, tot regeling der voorwaar den, waarop de consulaire ambtenaren van Rusland in de voornaamste havens der Nederlandscbe.over- zeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten J. A. A. Jonkergouw, ter standplaats Venloo, is tijdelijk opgedragen bet dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg van Nijmegen naar Venloo en van den Nederlandschen Zuid-Ooster spoorweg van Tilburg naar Njjmegen. gedacht" en eindelijk tot de slotsom, »dat de menschen toch nooit voor niets, zonder borgstelling, naar Newgate gebracht worden." Haar moederhart was reeds gekrenkt door de jarenlange intimiteit van dien jongeling, met een bezoedelden naam (want dat was bij reeds, wat er ook gebeuren mocht), met bare lievelingen en vooral door zijn poging om de liefde barer doch ter te winnen, die baar nu al te stout voorkwam. Doch niettemin voelde zij groot medelijden met» den armen jongen. »Het kan nog een vergissing zijn, mijnheer Penrijn1', zei ze vergoelijkend; »Kit was zoo beminnelijk en aardig dat wij hem allen lief hadden en dat was bet niet alleen, maar wij hebben zooveel verplichting aan hem." „Zeker, zeker. Ik herinner mij heel goed dat bij Maud voor verdrinken bewaard heeft. Dat strekte hem zeer tot eer. Niemand zegt ook dat bij geen moed bezat. In deze heele zaak zien wij den raad van Danton bet was immers Danton in praktijk gebracht, Vaudace et Vau- dace et toujours Vaudace.'''' Het is vreemd hoe, wanneer bet iemand tegen loopt, zelfs zijne deugden tot zijn nadeel worden aangehaaldmaar die opmerking kwam mevrouw Medway niet in de gedachte. Er was nog iets, zei zij, dat zeer voor Kit pleitte en waarmede bij baar een grooten dienst bewezen bad, (zij dacht aan de liefdesgeschiedenis van Mark). „Wel zeker", zei de dominé, die in zjjn Volgens de E'toüe Beige is het zeker dat de koning der Belgen de Amsterdamscbe tentoonstel ling zal bezoeken em is bet ook volstrekt niet onwaarschijnlijk dat koning Leopold te Brussel een contra-visite zal ontvangen van koning Willem III, die daar geboren is. In de afdeeling beeldbouwkunst der tentoon stelling te Amsterdam zijn o. a. bekroond de heer F. Stracké met zilveren en mevrouw Stracké met bronzen medaille, benevens de beer Schammer met eervolle vermelding. Volgens de Amst. bestaat bet plan te Amster dam een museum op te richten en daardoor te voorkomen, dat na afloop der tentoonstelling de meest belangrijke voorwerpen op koloniaal gebied ons land verlaten. De gepensioneerde kapitein C. Ph. J. Kauff- mann beeft zicb andermaal bij adres tot de tweede kamer gewend om te wijzen op de door hem geledene geldelijke verliezen, die door de inge stelde strafvervolging, zooals ze beeft plaats gehad, voor hem zijn ontstaan. Zijn gezondheid is tengevolge van bet langdurig verblijf te Atjeb in zijn zoo moeilijke en ver moeiende betrekking, en door al bet ondergane leed zwaar geschokt. Adressant vraagt om schadevergoeding en dat de kamer in overweging neme zijn verrichtingen, zijn diensten te Atjeh bewezen, en bet voordeel dat zijn besparingen ter som van 122,320.24 's lands schatkist hebben teweeggebracht, waarvoor bij ook door den gewezen militairen bevelhebber, tevens gouverneur van Atjeb en onderhoorigheden, den luitenant-generaal K. van der Heijden, voor een gratificatie van 3000 weri voorgedragen, welke gelden hem echter nimmer zijn geworden. (Particuliere correspondentie Amsterdam, 23 Juli 1883. XIII. Oostenrijk is op de tentoonstelling mede niet zoo goed vertegenwoordigd als men van dit groote land met zijn vele bronnen voor den bloei en de welvaart der bewoners zou mogen verwachten. Dit komt, omdat vele exposanten achterwege ble ven, daar de tentoonstelling huns inziens niet genoegzaam een officieel karakter droeg en ande ren de beste voortbrengselen bunner fabrieken ter expositie te Triest zenden, evenals de Zwitsers dit deden naar Zurich. De glas- en porselein-industriën, die in dat land het toppunt van bloei bereikten, zijn echter op voldoende wijze vertegenwoordigd. In bet hoofdgebouw beschikt Oostenrijk over de breedte van een zijgalerij, en bet is hier, dat de firma's Haas en Czjzek, Springer en Oppenbeim, beide nabij Karlsbad, Alfred Stellmacber, doch voorna melijk die van Ernst Wablis te Weenen, de schoon ste voorwerpen uit hunne porselein-fabrieken hebben tentoongesteld. In de 16e eeuw kwam bet porse- partijdigheid zoover ging dat bij, als hem de zaak uiteen gezet ware, waarschijnlijk zou volgehouden hebben, dat Kit zelf met juffrouw Vink had wil len trouwen. Ongetwijfeld bad Christoffel ook zijne goede eigenschappen. Anders zou bij niet zooveel in vloed op uw zoon gehad hebben (een invloed dien ik altijd betreurd heb)." Deze zet, die als een afdoenden slag moest tref fen, bad niet geheel de gewenscbte uitwerking. Zeker", zei mevrouw, »dat is op zicb zelf al een getuigschrift voor zijne goede beginselen. Daarom i3 bet onmogelijk boe zeer de feiten ook tegen hem schijnen Schijnen? En bij zit te Newgate in de gevangenis." Goede GodJa, dat was ik vergeten, die arme Frennaen bier barstte mevrouw Medway, tot verbazing van den dominé, in tranen uit. Zij kreeg een aanval van zelfverwijt, dat zij door baar schrik over Kit en ter wille van baar zoon geheel vergeten bad dat Frenna naar baar broeder was toegegaan. »Zij is gisteren vertrok ken in bet denkbeeld dat bij hier of daar kamers voor baar gebuurd bad. Verbeeld u dat arme meisje alleen in Londen." Alleen, en haar broeder in de gevangenis riep de dominé uit. »Dat is waarlijk erg 1 Weet ge haar adres Mevrouw Medway knikte, wijl zij sprakeloos van ontroering was. Zjj was echter volstrekt niet lein naar Europa, en men weet met welk een goed succes men zicb te Sèvres in Frankrijk en te Weenen op het vervaardigen ervan toelegde, toen de regeeringen dezer beide rijken deze industrie zicb aantrokken, toen geen kosten of moeite ge spaard en na langdurig zoeken en toepassen de vindingen van denkende geesten ruim beloond werden. De eer van bet echte porselein voor de tweede maal uitgevonden te hebben komt, naar men beweert, toe aan den alchimist Böttger 1*16821719) uit Scbleiz in Saxen, waar destijds de keurvorst August II in bet slot te Meissen een porselein-fabriek oprichtte, die nog in werking is. Hier werd het Chineescb porselein met de meeste naauwkeurigheid nagebootst niet alleen door samenstelling der grondstoffen, maar ook in vorm en decoratief en verkreeg later dit fabrieaat een roem waarop bet Oud-Saxisch nog boogt. Met de grootste omzichtigheid trachtte de keur vorst de wijze van fabricatie voor zicb of liever voor zijn fabriek te behouden, doch al zeer spoedig werd in Weenen een fabriek opgericht, die in 1744 door de regeering werd gedreven en in 1865 werd geslo ten. Dit fabrikaat munt vooral uit door ongeëven aard scboone versieringen en relief met mat of glanzig verguld. Het fabrieksmerk is een klein blauw schild met dwarsbalken. Bij de opheffing der fabriek is veel wit porselein aan lieden ver kocht, die het merk op ander fabrikaat overbrachten; zoodat veel Weener porselein voor echt wordt verkocht, dat nooit in die beroemde fabriek werd gemaakt. Of echter bet fabrikaat van elders niet even fraai en schoon is en het schilderwerk niet in hooge mate de bewondering trekt, daarvan geeft de beer Josef Zasche'een paar kleine doch hoogst interressante proeven, die zorgvuldig in een kleine vitrine zijn uitgestald, terwijl Alfred Stellmacber te Teplitz zicb meester toont in bet vormen en kleuren van opgelegde bloemen. Wij kunnen onmogelijk al bet scboone opnoemen, doch wijzen, terwijl wij zoo de groote etalage van Wablis passeeren even op een wit marmeren wasch- tafel met twee bladen, die met 23 stuks wasckbenoo- digdheden bedekt zijn op de groote verscheiden heid van vazen, schenkkannen en theeserviezen, die zoowel den ontwerper der teekeningen als den uitvoerder alle eer aandoen. Ook de cristallerie wordt in Oostenrijk aller gelukkigst beoefend. Een niet al te groote doch degelijke inzending o. a. van Carl Meltzer C° te Langenau in Bohemen, wier vertegenwoordiger is de firma Focke Meltzer in de Kalverstraat alhier, strekt daarvan ten bewijze, ofschoon die van Du Val St. Lambert in België o. i. merk waardiger is. Bij onze omwandeling in de Bel gische afdeeling hebben wij deze industrie besproken en de verschillende soorten van cristal o. a. ook bet Strass-glas, genoemd naar Joseph Strasser, den uitvinder van den valscben diamant. Hoe dit cristal kan geslepen en bewerkt worden laat Franz Reiter uit Weenen ons zien. In een kleine kast treffen wij de schitterendste voorwerpen, doekspelden, oorsieraden, hoofd- en borsttooisels aan van bet Strass-glas, dat bij den eersten aanblik van den waren diamant bijna niet te onderscheiden is. Bij de tkeaterprinsessen is deze valscbe diamant dan ook in trek. De Weener meerschuim is dun vertegenwoor digd nl. slechts door een kleine vitrine in bet hoofdgebouw, waarin echter de fraaiste meer schuimen- en barnsteenenpijpen zijn geëxposeerd door den heer John Brix te Weenen. Alvorens een blik te werpen in de zijgalerij verbijsterd, en zocht in baar lessenaar naar een formulier voor een telegram. »Wat wilt gij doen?" »Ik wil baar natuurlijk laten weten dat hare vrienden terstond morgen komen." »Heel goed gij zijt een edele vrouw. Wees zoo goed te zeggen, dat, indien mijn tegen woordigheid haar van eenig nut kan zijn, zij placht wel niet veel om ons dominés te geven, maar wij verzuimen onze plichten niet zooveel als zij denkt ik terstond bereid ben bij haar te komen." »Dat dacht ik wel, mijnheer Penrijnmaar Mark zal Maud en mij natuurlijk vergezellen. Niets zou hem hier kunnen houden, terwijl Kit ergens anders in nood zit." Juistmaar waarom wacht gij de tweede post niet af? Daarmede verliest gij niets en Frenna zal toch zeker schrijven." Deze verstandige raad werd opgevolgd en onder wijl gingen mevrouw Medway en baar dochter toebereidselen voor baar vertrek maken. Mark bad zijn zuster reeds, onder de noodige verwen- scbingen tegen de getuigen, de magistratuur en de wet zelf, meegedeeld wat er gebeurd was en ten slotte gezegd»Ik ga natuurlijk met den eersten sneltrein naar Londen." - »Wij gaan natuurlijk ook mee," hernam Maud. Gij zijt zoo geheel vervuld met Kit en dat mag ook wel, arme jongenmaar we mogen ook niet vergeten dat onze goede Frenna niemand in Londen kept,"

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1