N° 172. 126* Jaargang. 1883. Dinsdag 24 Juli. K I T. FEUILLETON. Nationale SVIilitie. Middelburg 23 Juli. Dit blad verschijnt, dagelijks., met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlotgangers der licliting 1880. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/3e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 18 8 O, behoorende tot het 2e regiment huzaren om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde recht streeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Woensdag den 1 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich hij hun korps. Middelburg, den 23 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Ook de heer P. van Geer, professor te Leiden, komt, naar aanleiding van het bekende voorstel der commissie tot viering van het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van t Algemeen in het Handels blad op voor het vierde punt door de commissie ge noemd maar niet voorgesteld: het bestemmen van eene bijdrage voor de reservekas van een werklieden pensioenfonds. Het geven van eene bijdrage alléén zou zeker niet van genoegzaam belang zijn, doch de Maatschappij kan de stichting van zulk een pen sioenfonds geheel op zich nemen. Met hare talrijke vertakkingen door het geheele land zou zij in staat zijn, wat zonder haar moeielijk is, deze weldadige instelling tot stand te brengen, die in ons land nog in het geheel niet bestaat en toch zulk eene uitgestrekte, heilzame werking zou uitoefenen op den /werkmansstand. De heer Van Geer bestrijdt verder het plan dar commissie tot het oprichten van een kweekschool voor be- waarschoolhouderessen. Het bewaarschool-onderwijs kan niet op éene lijn met het lager onderwijs gesteld worden. Het nut der bewaarschool als algemeen opvoedings middel wordt van verschillende zijden in twijfel getrokken. Al is men echter hiervan overtuigd, dan is het nog zeer de vraag, of alleen de op- FE1VB HKIIIÜSKIIING, DOOB James Payn. HOOFDSTUK XVIII. Jlief te overtuigen. Maar de bewijzen waren zóo sterk tegen hem en het vergrijp, waarvan hij beschuldigd werd, was zoo zwaar, dat de borgstelling geweigerd Werd." Dit was in korte woorden bet relaas, dat Mark in de courant lasmaar het liet niet meer in druk op zijn geest achter dan een benauwde droom. En even als daarbjj bet geval is, was de laatste indruk de sterkste. Hij herhaalde de laatste woorden van bet rapport overluid»De gevangene, die geen verdediger had, bewaarde een kalme houding en toen bem gevraagd werd of hij iets ten opzichte der beschuldiging te zeggen had, merkte hij glimlachend aan,,dat bet hem voor |iet oogenblik overbodig voorkwam om iets te richting van eene kweekschool een voldoend middel is om de zaak onder het volk te bevor deren. Er bestaan reeds twee goede inrichtingen van dien aard, zoodat de Maatschappij biermede volstrekt niets nieuws tot stand zal brengen. In dien de commissie, in plaats van louter onder elkander te beraadslagen, eens de voorlichting van anderen had ingeroepen, zou zij bovendien tot een geheel ander besluit zijn gekomen. Op dit oogenblik toch bestaat er geene behoefte, daal de bestaande inrichtingen bet maximum der kwee- kelingen, die zij kunnen opnemen, nog volstrekt niet hebben bereikt. Die te Leiden bestaat reeds verscheidene jaren; het gebouw is voortdurend uitgebreid en verbeterd, het personeel door veel jarige oefening thans volkomen op de hoogte dei- zaak, de directrice welbekend als de eerste spe cialiteit op dit gebied in ons land; gemeente, provincie en rijk geven elk een jaarlijksch subsi die hoe ter wereld kon de commissie op het denkbeeld komen, dat zij iets beters op dit gebied zal tot stand brengen dan de kweekschool te Leiden? Doch er is meer en erger. Er zal eene concur rentie in het aanzjjn worden geroepen, die op de nieuwe en de reeds bestaaude beiden een verder- felijken invloed zal oefenen. De financieele voor stellen reeds alleen maken voorts het geheele plan volkomen onaannemelijk. De kosten voor het gebouw worden op 60.000 a 70.000 geschat, zoowel voor op- als inrichting. Doch het bestek van een deskundige ontbreekt, zoodat aan deze cijfers niet de minste waarde is te hechten. De copimissie stelt voor, dit bedrag door plaatsing van rentelooze aandeelen onder de leden van het Nut te verkrijgen, doch de jaarlijksche aflossing is zoo laag gesteld, dat er ten minste een halve eeuw moet verloopen eer de schuld is afgedaan de contante waarde van zulk eene leening bedraagt nauwelijks een derde deel va,n de uit te geven som. Verder meent de commissie, met eene jaar lijksche uitgaaf van f 6000 te kunnen volstaan, die dan ten laste der maatschappij zou komen. Doch hiermede wordt eene betere inrichting dan de bestaande volstrekt niet bereiktzelfs de kosten van deze worden er niet door gedekt. Geheel dus in den geest van betgeen op de vergadering van het Middelburgsch departement werd gezegd, meent dus ook professor Van Geer dat het aanhangige voorstel der commissie geen steun verdient. Croes, 23 Juli. Reeds lang bestond bij den majoor der d.d. schutterij, den heer M. J. Souten- dam, het plan om het feest door hem onlangs gevierd, toen het 30 jaar was geleden dat hij tot die waardigheid werd geroepen, voor de leden van zijn korps, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Door bet min gunstig weder op Zaterdag 14 Juli verhinderd de exercitie te houdenbad die Zaterdag plaats en werd de compagnie, die vrij voltallig tegenwoordig was, op de weide van Valcke-slot, na eene hartelijke toespraak van den jubilaris, onthaald. Het ontbrak daarbij ook niet aan gelukwenschen en dankbetuigingen aan zijn adres. Toen de compagnie later op de Markt werd afgedankt, nam de heer D. Stigter, 2e lui- zeggen; maar dat hjj nooit in het bezit van dien diamant was geweest, behalve toen mijnheer Eles- ker hem dien zelf ter hand had gesteld." »Welk een vreeselijke vergissingWelk een onhoudbare toestand voor den armen Kit barstte Mark los en staarde mijnheer Penrijn met verbijstering aan. »Ja wel een onhoudbare toestandstemde deze toe. „Het kon bijna niet erger zijn, indien bij schuldig ware", vervolgde Mark, driftig de kamer op en Deer stappende. »Ga eens na wat een fier gemoed als het zijne geleden moet hebbenEn toch wilde hij ons met geen woord daarover be droeven slechts heel op het laatst zond hij om Frenna en toen onthulde hij de waarheid nog niet eens." »Juist," zei de dominé eenvoudig, »bet zou u allen een grooten schrik gespaard hebben en voor iedereen beter geweest zjjn, als bij openhar tiger geweest was." „Maar waarover moest hij dan openhartig zijn vroeg Mark verontwaardigd. „De heele zaak is een samenloop van noodlottige omstan digheden. Kit beeft nooit den diamant in zijn bezit gehad, behalve toen mjjnheer Flesker hem dien zelf ter hand stelde. Dat zijn zijne eigen woorden." „Maar hij had toch een diamant in zijn be zit", merkte de dominé bedaard aan, „een van tenant, in verband met zijn aanstaand vertrek naar Middelburg, tevens afscheid van kader en manschappen. Groede, 22 Juli. In een onzer gewestelijke blaadjes kwam dezer dagen het bericht voor dat door de welwillendheid der gemeentebesturen van Groede en Nieuwvliet aan den rijksontvanger van beide gemeenten een flink lokaal was aangewezen in de beide nieuwe gemeentebuizen. Ten opzichte van Nieuwvliet is dit waar, maar met Groede heeft de berichtgever blijkbaar een loopje willen nemen. Stel u voor dat dit zoogenaamde nieuwe gemeentehuis is éen kamer in een leegstaand huis van den wethouder Mazure, tijdelijk aan de ge meente ten gebruike afgestaan, die éene kamer namelijk dat die kamer is gemeubeld met 7 stoelen van Kuilenburgsch model, gemeenste soort, 1 ouden leuningstoel, een oude tafel, waarvan de pooten oorspronkelijk voor eene andere tafel bestemd zijn geweest, en een plank op 2 timmermans schragen, waaraan de secretaris zit te werken, want dit flinke lokaal is ook secretarie en raadzaal. Als de raadsleden rond de tafel zitten, die te klein is, kunnen zij de armen niet bewegen, en voor bet publiek is er geen plaats. Het ameublement is gehuurd bij een winkelier voor, ik meen f 2.50 's maands. Ziedaar nu het nieuwe gemeentehuis van onze welvarende gemeente met zijn 2600 zielen. Vooruitzicht op een eigen gemeentehuis schijnt er nog niet te bestaan. Misschien zal de raad uit zuinigheid besluiten om, evenals de oude Bata vieren, onder de boomen in de open lucht te ver gaderen; wij hebben nog al een mooi beplant marktplein, dat zich daar uitstekend toe leenen zou. Hloosterzande, 22 Juli. Vrijdagavond kwam de commissaris des konings in onze pro vincie op zijne reis door het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen te Duivelshoek, alwaar hij op de grens der gemeente Graauw ontvangen werd door een eerewacht van ruim 40 ruiters uit de gemeente Hontenisse, onder bevel van den heer J. A. Pateer Ez. Na een bezoek gebracht te hebben aan Lamswaarde, waar geen huisje zonder vlag was gebleven, kwam jh' Van Karnebeek omstreeks half tien alhier aan, waar hij ontvangen werd door onze Harmoniekapelmeester de heer J. v. Braband, die een zeer aardigen fakkeltocht had ingericht. Zaterdag verleende 's konings vertegenwoordiger ten gemeentehuize audiëntie, bezocht de openbare gebouwen in 't noordelijke deel onzer gemeente en reed daarna naar de gemeente Ossenisse. In den namiddag bezocht hij Hengstdijk en Stoppeldijk, 's Avonds gaf onze Harmonie ter zijner eer eene muziekuit voering. Zondag middag is de heer Van Karnebeek van zjjne reis te Middelburg teruggekeerd. Mejuffrn. J. Steketee van Sint Maartensdijk en A. Steketee van Scberpenisse, beiden leerlingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, hebben met goed gevolg het examen als vroedvrouw afgelegd, groote waarde en bijzonderen vorm dat hebt gij mij zelf verteld." „Zeker, dien heb ik gezien. Die was hem door de leden der directie van de maatschappij ten geschenke gegeven. Ofschoon die hem niet zoo lang kenden als sommige menschen, die ik zou kunnen noemen, wisten zij zijn karakter heter te beoor- deelen en zij hadden bet volste vertrouwen in zijn eerljjkheid." „De hemel geve dat dit niet misplaatst is geweest „Daar ben ik in het minst niet bevreesd voor", was het koele antwoord„elke toespeling op het tegendeel is beleedigend voor mij en ik zal .niet dulden dat er in dit huis een kwaadwil lig of boosaardig woord in dien geest gesproken wordt." „Mark, Mark, gij begrijpt mij heelemaal verkeerd", hernam de dominé rood wordende. „De hemel weet dat ik niet door kwaadwillig heid of boosaardigheid gedreven wordt. Ik verlang evenzeer als gjj dat Christöffel zijn on schuld moge kunnen bewijzen. Maar wat zijn de feiten Daarover verlang ik niet te redetwisten, mijnheer Penrijn", sprak Mark afgemeten, „ik wil den man niet aanhooren, niet kennen, die ze ten nadeele van mijn vriend zou willen ver draaien," Met het oog op den meer levendigen handel in dat tijdvak wordt, te rekenen van 1 Augustus tot en met 30 April aanstaande, op het Rijks telegraafkantoor te Bruini8se de doorloopende dagdienst met beperkten Zondagsdienst ingevoerd. Het kantoor zal Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uur voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uur nammidags. Benoemd bij het mijnwezen in N. O. I. tot in genieur le kl. de ing. 2e kl. J. A. Hooze, geb. te Wissekerke en oud-leerling der R. H. B. S. te Mid delburg. Amsterdam23 Juli. De Amsterdamsche journalisten kring vierde heden weder feest. Een groot aantal zijner leden met hunne dames toogen per Gooischen stoomtram naar Muiden en Muider- berg om in eerstgenoemd stadje een bezoek aan Floris1 slot te brengen en vervolgens naar den beroemden echo in Muiderberg te luisteren. Toen men te ruim elf uur in feestelijken optocht bet roemruchtig kasteel naderde, waarin eenmaal de Drossaert Hooft vele schoone vaerzen schreef, schetterde de klaroen van een der torentransen naar oud-vaderlandsch gebruik als er hooge gasten in aantocht waren en heette de heer Spoor, lid van 't Nederlandsch tooneelgezelschap in oud- Holl. gravencostuum den gastheer Floris Y voor stellende, de schare met een toepasselijk vaers van Vondel welkom, waarna mevrouw RossingSa- blairolles in een costuum a la Tesselschade reci teerde, mevrouw Kleine voordroeg, mejuffr. Egger (alt) en de heer Rogmans (tenor) zongen. Het was alles heel lief en aardig, doch de pret bereikte het toppunt aan een gezelligen lunch in Muider berg, waarbij menig bon mot werd geuit en menige dronk voor het heil van 't lieve vaderland en den journalisten kring werd ingesteld. Een deel van Bilses beroemd muziekkorps luisterde de feestelijk heid op, die uitmuntend slaagde, dank zij de goede zorgen der heeren Martin Kalff en J. H. Róssing, president en secretaris der feestcommissie. Men schrijft ons uit Gouda Het oproer, dat wij hier beleefd hebben, het was werkelijk een formeel oproer! is weder een treurig kenteeken van den geest, die sommige kerkelijke drijvers bezielt. De zoogenaamde passie spelen, die aanleiding gaven tot de ergerlijke rust verstoringen, leveren inderdaad niets op wat rede lijken aanstoot geven kan. Zooals men weet, waren de passiespelen (voorstellingen uit de bijbel- scbe geschiedenis) in de middeleeuwen zeer alge meen en werden zij destijds openlijk op de markten vertoond. 'In onze dagen heeft men ze voor het eerst weder zien herleven te Ober-Ammergau in Beieren, waar zij elk jaar duizenden en duizenden bezoekers trekken, van heinde en verre bijeenge stroomd. De bijval, dien de Ober-Aminergausche passiespelen vinden, heeft anderen uitgelokt om mede dergelijke vertooningen te organiseeren. Een dezer gezelschappen, óok uit Beieren af koin- stig, is sedert eenige weken in verschillende plaatsen van ons land opgetreden. Wat het vertoont zijn niets anders dan reproducties van beroemde schil derijen (van Rubens, Yan Dijck, Da Vinei en Verdraaien wel nu nog mooier! maar daar is uw moeder." Mevrouw was in de kamer gekomen, toen zij Mark zoo hard hoorde praten en zag nu de beide sprekers beurtelings met verbazing aan. »Lieve mevrouw Medway. Ik moet u ver zoeken om scheidsrechter tusschen mij en Mark te zijn. Ik wil mijn eigen zaak niet bepleiten, maar verwijs u eenvoudig naar deze courant. Ik ben niet de aanklager van Christöffel, maar dit rechtvaardigt mjj stellig." Mark rukte het blad weg en scheurde het in stukken. »De geest mijner moeder zal niet be zoedeld worden met zulke leugens," riep hij uit, Indien dit huis het mijne ware, mijnheer Penrijn, zou ik u verzoeken het te verlatendaar het ech ter het huis mijner moeder is, zal ik het eenige wat mij te doen staat, verrichten." Hierop stapte hij de kamer uit en deed de deur' achter zich dicht, 'vVordt vervdtjfk.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1