K I T. MIDDELRURGSCHE COURANT VERKIEZING. Groenten- en vruchtenmarkt. FEUILLET O N. Middelburg 21 Juli. BIJ" V OB GSBL Maandag 23 Juli 1883. N°. 171. VAN DS" VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij de op den 18en dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van acht leden voor den gemeenteraad is gebleken, dat als zoodanig zijn gekozen de heeren Joh5 Luteijn, D. Jeras, mr A. P. Snouck Hurgronje, mr J. A. van Hoek, mr W. A. van Hoek, M. Fokker, W. J. Sprenger en P. M. de Ligny. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 17en en 18en Juli jl. aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 20en Juli 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat, gedurende de op den 23en dezer aanvangende jaarmarkt, de weekmarkt van groenten en vruchten zal gehouden worden op de Groenmarkt. Middelburg, den 20en Juli 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Donderdag avond werd zooals wij gisteren met een enkel woord meedeelden in het Schut tershof alhier de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden der vereeniging Uit het volkvoor h. volk, welke bijeenkomst door een twintigtal belangstellenden bijgewoond en door den heer mr G. jST. de Stoppelaar gepresideerd werd. Uit het door den heer Doorenbos uitgebracht verslag over het jaar 1882 bleek dat het afge- loopen jaar voor de vereeniging een gunstig jaar was. Wat de vereeniging ondernam slaagde voor het meerendeel goed. De geldmiddelen gingen vooruit, en waren nog nimmer in zulk een gun- stigen toestand als op dit oogenblik. De Floralia gaf, even als vorige jaren, reden tot tevredenheid en het bestuur is daarmede weder voortgegaan, niettegenstaande de zeer aanzienlijke kosten, die Floralia van de kas der vereeniging eischt. Tegenover eene ontvangst toch van 449.45 staat eene uitgaaf van 895.22een te dekken tekort dus van 445.77. Het bestuur meende evenwel tot deze uitgave te moeten besluiten, omdat de Floralia tegen woordig het eenige is, waarmede de vereeniging voor het volk, in den engeren zin, werkzaam is. Yan de bloemperken, op de bolwerken kan nog niet veel gezegd worden. De perken werden met drie vermeerderd, doch het bestuur koestert de vrees dat op den duur de kosten te groot zullen zijn, tenzij het voorbeeld gevolgd worde van hen die aan de vereeniging de planten voor twee bedden geschonken hebben. De uitgestrektheid der bolwerken vorderen te groote, bloemperken zullen zij eenig effect maken, terwijl ze door het publiek, helaas niet altijd geëerbiedigd worden en de lengte van het gras er vaak het uitzicht op belemmert. KE1ÏE HEBIHNKRIX DOOB James Payn. TWEEIJE D K L. HOOFDSTUK XVIII. Sliet te overtuigen. Met wêerzin en minachting hield Mark het blad voor zich en las het volgende „Verleden Dinsdag werd de zaak van Chris- toffel Garston, agent van de mijnontginnings- maatschappjj der Kreek van Cook op het stadhuis geïnstrueerd; hij wordt beschuldigd van diefstal, ten nadeele van den heer Flesker, bekend juwelier in de Lombardstraat te Londen. De aanklager betuigde dat beklaagde in November jongstleden met een dame, in een rijtuig bjj hem was geko men en met hem gesproken had over eenige kostbare steenen. Hij had een diamant van groote waarde uitgezocht, waaraan zelfs een historische bijzonderheid verbonden was, daar men veronder stelde dat hij behoorde tot de Douze Mazarins die eens in de kroon van Frankrijk geprijkt had- Voorts werden de uitkomsten medegedeeld die de drie tentoonstellingen, door Uit het volkvoor het volk gehouden, hebben opgeleverd, waaromtrent het belangrijkste reeds door ons werd medegedeeld. Alleen omtrent de schilderijen-tentoonstelling moeten wij nog 't een en ander melden. Het bestuur der vereeniging had bepaald dat van den verkoopprijs der schilderijen 5 ten bate der tentoonstelling zou komen, terwijl later door het bestuur zou worden bepaald, waarvoor deze gelden zouden worden besteed. Deze bepaling leverde eene bate op van 530.75, aangezien 25 schilderijen, waaronder van vrij hooge waarde, verkocht werden. Behalve aan de teeken- en schilderkunst wijdde de vereeniging ook hare aandacht aan den zang en de muziek. Zooals vroeger door ons medege deeld werd, werd door eene commissie uit het bestuur te dier zake een belangrijk rapport uit gebracht. Aan burg. en weth. werd gevraagd om bij muziekuitvoeringen op het Molenwater over het gazon rond de muziektent te mogen beschikken en daar banken te plaatsen. Het eerste werd toegestaan; het tweede stuitte echter op te veel bezwaren. Het bestuur zal echter overwegen of er geen mogelijkheid is uit de kas der vereeni ging daar voor algemeen gebruik eenige banken te plaatsen. Ook net stichten van een kunstmuseum bleef bij het bestuur een punt van overweging uitmaken en kon het, dan zou het gaarne daartoe spoedig het besluit wenschen genomen te zien. Het bestuur zou dan daarvoor de opbrengst van de 5% der verkochte schilderijen willen geven, terwijl het bij het bestuur bekend is, dat ook enkele der verkochte schilderijen daarvoor zouden bestemd worden. De moeilijkheden, aan deze zaak verbonden, kan het bestuur niet ontkennenhet verre verschiet waarin de verwezelijking ligt ontveinst het zich niet, maar toch meent het zich daardoor niet te moeten laten afschrikken. Onder dankbetuiging aan den secretaris werd besloten dit verslag te doen drukken, daarvan een exemplaar uit te reiken aan elk der leden en een 200tal afdrukken voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar te stellen. In verband met het vermelde in het jaarverslag betreffende de wenschelijkheid eener op te richten volkszangschool deed het bestuur thans het voor stel tot het stichten van zoodanige school. Verbetering van ons volksgezang, door ieder gewenscht, moet volgens het bestuur de vrucht zijn van zangonderwijs aan de kinderen, degelijker en langer dan zij dit op de volksschool kunnen genieten en zoo lang mogelijk voortgezet. De met dit doel opgerichte kostelooze zangscho len te Utrecht, Groningen, Rotterdam en misschien op nog vele andere plaatsen bewijzen, dat het aan liefhebberij voor het zangonderwijs bij ouders en kinderen uit de volksklasse en aan genegen heid om de zaak financieel te steunen bij de burgerij niet ontbreekt. Op grond hiervan en na een ingesteld onder zoek en gehouden overleg met deskundigen is het bestuur tot het besluit gekomen om pogingen aan te wenden, ook te Middelburg eene volks zangschool op te richten. Het doel van zoodanige school moet volgens het bestuur zijnu a de beoefening van de gron den der zangkunst, b opwekking tot een beteren smaak voor den nationalen zang, en c aankwee king van liefde tot den zang. Door het oprichten van zoodanige school hoopt het bestuur eene poging, op bescheiden schaal, tot verbetering van ons volks-gezang te doen. Tot het ontvangen van onderwijs zullen toege laten worden de leerlingen van beiderlei geslacht der openbare en bijzondere scholen, die zich door goed gedrag onderscheiden, aanleg voor den zang bezitten en op zoodanig onderwijs prijs stellen. De leeftijd voor de toelating op de school is voorloopig bepaald op niet beneden de 10 en althans om te beginnen, niet boven de 12 jaren. Het onderwijs zal kosteloos verstrekt worden, aanvankelijk één uur in de week, op Woensdag en Zaterdag, gedurende een der namiddag uren. Het bestuur zal in overleg treden met dat der den. Hij woog niet minder dan zeventien karaat en de som waarvoor mjjnheer Flesker hem te koop presenteerde bedroeg 25,000 gulden. Beklaagde zei dat dit zijn middelen te boven ging en ver genoegde zich met een paar kleinigheden te koo- pen, welke hij verzocht hem te laten bezorgen aan het adres van den beer Braithwaite, een zeer be kend koopman in de City, wiens woning op het Portmansplein ligt. Het noemen van dien naam alleen zou voldoende geweest zijn om elk ver moeden te verdrijven, maar de houding van den beklaagde maakte zulk een gunstigen indruk op den heer Flesker, de dame van middelbaren leeftijd, die hem vergezelde, was zoo fatsoenlijk gekleed en zag er zoo deftig uit en ook het rijtuig waarin zij kwamen was zoo netjes, dat er geen argwaan bij hem oprees. De dame zelf bemoeide zich weinig met de diamanten, doch wijdde al haar aandacht aan een camelia, die in een porseleinen pot voor het raam stond. Eer hij den winkel verliet verzocht beklaagde nog eens den diamant te mogen zien en toen mijnheer Flesker de lade opende, waarin hij zeker wist dat hij hem gelegd had, kon hij hem ner gens vinden. Niets evenaarde de bezorgdheid dei- beide bezoekers. Zij hielpen met den grootsten ijver overal zoeken en toen dit alles vruchteloos bleek, sprak beklaagde aldus »Wees zoo goed, mijnheer Flesker, om naar hel kantoor in de stad te zenden, waarvan ik de zangvereenigingTot oefening en uitspanning, be heerders van het concertgebouw, om, na afloop van het aldaar te geven onderwijs, voor het volks zang-onderwijs gebruik te mogen maken van een der lokalen en de aldaar aanwezige hulpmiddelen voor het zangonderwijs, kosteloos of tegen eene geringe vergoeding. Voor het geven van zangonderwijs vleit men zich iemand te zullen vinden, die, sympathie gevoelende voor het beoogde doel, zich daarmede zal willen belasten tegen eene bloote schadevergoeding voor verlies van tijd. Het bedrag daarvan meent men gelijk elders te mogen stellen op 100 per curcus, voor éen uur onderwijs in de week, en voor ieder uur meer 50 per curcus. Tot bestrijding van de verschillende kosten zal een beroep gedaan worden op de geldelijke onder steuning onzer mede-ingezetenen, en opdat de medewerking zoo algemeen mogelijk zij, zal voor het lidmaatschap der vereeniging slechts eene jaarlijksche bijdrage van 1 gevraagd worden met vrijlating om tegen een hooger bedrag toe te treden als donateur. Bijaldien examens of uitvoeringen mochten ge houden worden, zullen zij, die in de kosten dei- inrichting bijdragen, tot de bijwoning daarvan uitgenoodigd worden. Mochten de pogingen van het bestuur met gunstigen uitslag bekroond worden, dan zal de school in de eerste dagen van September zoo mo gelijk moeten geopend worden. Bij de hierop volgende discussie erkende de vergadering ten volle de wenschelijkheid. van zoo danige oprichting. Enkele leden achtten het even wel beter, om het zangonderwijs niet kosteloos te verstrekken. Al worden daarvan slechts enkele centen 's weeks betaald, dan zal het beter gewaar deerd worden dan geheel gratis. Het bestuur, ofschoon die zienswijze deelende, gaf de redenen op waarom het, althans in den aanvang, eene kostelooze verstrekking wenschelijk achtte. Aan de commissie, die met de regeling dezer zaak is belast (de heeren mr De Stoppelaar, Appel en L. K. van der Harst), werd ten slotte overgelaten ten deze naar omstandigheden te handelen, zoo noodig na ingewonnen advies der deskundigen, die haar vroeger hierbij ter zijde hebben gestaan. Daarna kwam in behandeling het tweede, op het citatie-biljet vermelde puntoprichting van een Zeeuwsch museum van moderne kunst. Werd reeds vroeger herhaaldelijk door het bestuur der vereeniging erop gewezen, dat door de achtereen volgens alhier gehouden tentoonstellingen van schilderijen en teekeningen de liefde voor de kunst en waardeering van het schoone allengs meer en meer worden aangewakkerd, blijkbaar uit bet steeds vermeerderend bezoek, dat aan de onder scheidene kunstbeschouwingen ten deel viel, de overtuiging, dat daar op belangrijken invloed kan uitoefenen eene kleine verzameling, beter en met meer nut te zien dan eene gropte, en door welker bezichtiging men zich voortdurend als het ware in het zien van schilderijen kan oefenen, heeft het bestuur dier vereeniging doen besluiten pogingen aan te wenden om ook te Middelburg dergelijke verzameling tot stand te brengen. Moge zij in baar oorspong klein zijn, dikwijls neemt zij spoediger in omvang toe dan men oor spronkelijk gedacht bad, gelijk blijkt uit de thans bestaande musea te Haarlem, Dordrecht, 's Gra- venhage en elders. De daartoe op te richten vereeniging zou zich naar de meening van het bestuur ten doel moeten stellen het tot stand brengen van eene verzameling kunstwerken van Nederlandsche meesters, aan te koopen op de tentoonstellingen hier te lande en bij voorkeur op die, gehouden in de provincie Zeeland. Deze verzameling zou den naam kunnen dragen Zeeuwsch museum van moderne kunst. Omtrent den eigendom zullen later bepalingen moeten vastgesteld worden. Leden der vereeniging zijn zij die door jaarlijk sche geldelijke bijdragen of door het ten geschenke geven van eenig kunstwerk het doel der vereeni ging helpen bevorderen. Zij hebben voor zich en hunne huisgenooten den vrijen toegang tot het museum. Het bestuur der vereeniging is opgedragen aan agent hen en waar mijnheer Braithwaite mijn identiteit zal bewijzen. Intusschen dring ik er op aan dat deze dame en ik onderzocht worden om u zeiven en ons gerust te stellen." Er werd aan dit verlangen voldaan. Mijnheer Flesker onderzocht in persoon den beklaagde, ter wijl de huishoudster hetzelfde bij de dame deed, maar de diamant werd oij geen van beiden ge vonden. Er kwam weldra een klerk van den keer Braithwaite, die verklaarde dat mijnheer Garston de persoon was voor wien hij zich uitgaf zoodat mijnheer Flesker niet den minsten argwaan omtrent den beklaagde koesterde. Den volgenden dag kwam deze weer alleen terug om te vragen of de diamant reeds terecht was en drukte zijn innig leedwezen over het gebeurde uit. Hij vertelde dat de dame, zijne lieve, oude vriendin, ernstig ongesteld was geworden van ake ligheid over het gebeurde. Het spijt mij zoo voor haar", zei hij, »zij ging alleen mee om mij pleizier te doen, want zij geeft niets om juweelen. Zij zou veel liever de camelia daar ginds hebben dan den mooisten diamant ter wereld en als gij er niet tegen hebt zou ik dien gaarne voor haar willen koopen." De beer Flesker merkte op dat die bloem niet te koop wasmaar als de dame er zulk een zin in had, was hij bereid ze haar te geven, tot vergoeding voor hetgeen zij onver diend geleden had. Beklaagde beweerde dat hij dit aanbod niet mocht aannemen van iemand die zulk een zwaar verlies geleden had, dat toch in eene commissie van vijf personen, te kiezen door en uit de leden. Dat bestuur heeft tot taak het ontwerpen der verschillende reglementen. Behalve de contributie der leden en de soms later te heffen entreé-gelden voor de bezichtiging van het museum, zullen ook de overschotten der alhier te houden tentoonstellingen en kunstbe schouwingen kunnen strekken voor den aankoop van kunstwerken. Zoolang het aantal schilderijen, aan de vereeni ging^ eigendom toebekoorende niet toelaat om daarvoor een afzonderlijk lokaal te bestemmen, zal men bij het gemeentebestuur pogingen aanwen den, om die stukken tijdelijk in een der lokalen van het raadhuis te mogen plaatsen. Het bestuur meent zich te mogen vleien, dat de oprichting van zoodanige vereeniging goede vruchten zal afwerpen voor de beoefening der schilderkunst en voor de verbreiding van den kunstzin. Na mededeeling van dat voorstel van het bestuur had eene bespreking plaats over de vraag of dit museum ook zal gewijd zijn aan de beeldhouw kunst Voorts werd de wenschelijkheid uitgesproken om zoo mogelijk ten deze in overleg te treden en gemeenschappelijk te handelen met het bestuur der teekenakademie. Dit laatste is ook het voor nemen van het bestuur der vereeniging. Uit bun midden zijn aangewezen de heeren mr de Stoppe laar, Van den Berghe en Sprenger, om met gemeld bestuur, wanneer dit daartoe bereid is,alle noodige voorbereidende maatregelen te nemen. Nog werd besloten de opbrengst der geheven 5 pet. van de verkochte schilderpen op de laatste tentoonstelling ad 530.75, bij het welslagen dei- pogingen als eerste gift aan het museum te schenken. Met dankbaarheid werd ook aanvaard het aan bod van den heer A. Bekeijdt te Rotterdam, oud ingezeten van Middelburg en lid der vereeniging, om bij bet tot standkomen van het museum, daarin gedurende eenigen tijd eenige schilderstuk ken uir zijne kunstverzameling voor de leden ter bezichtiging te stellen. Bij de bespreking van de muziekuitvoeringen op het Molenwater werd door een der leden be vestigd de in het bestuursverslag voorkomende verklaring, dat door het beschikbaar stellen van het gazon rond de muziektent voor de hoorders, de orde en de aandacht bijzonder zijn bevorderd. Deze laten, vooral bij de Zondag-uitvoeringen, tegenwoordig weinig te wenschen over, in verge lijking met elders. Het verspreiden van programma's gelijk vroeger werd wenschelijk geacht, eveneens ook het aan brengen van zitplaatsen. Omtrent dit laatste punt is een voorstel bij het bestuur der vereeniging aanbangig voor bet volgend seizoen. De heer P. D. Koning gaf, op verzoek van den voorzitter, eenige inlichtingen betreffende een door hem bij het bestuur ter sprake gebracht denk beeld om van wege de vereeniging aan te schaffen •en eenigszins groot mikroskoop, teneinde zich daarvan te bedienen bij eenige volksvoordrachten gedurende den winter, tot het houden waarvan eenige allezins bevoegde personen bereid zouden bevonden worden. Na de gisteren reeds gemelde aanvulling der, wegens periodieke aftreding, in het bestuur open- gevaflen plaatsen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Tot gezworene van den polder Oud-Wolfaait» dijk is gekozen de heer D. W. den Herder, land bouwer te Wolfaartsdijk. Volgens de Goesche art. heeft een der kiezers te Krabbendijke zich gewend tot ged. staten dezer provincie, wegens »het verminken of verduisteren'* door het stembureau van het stembiljet, door hem ingeleverd bij gelegenheid der laatst gehouden gemeenteraadsverkiezing. De naam, waarmede bedoelde persoon zijn biljet heeft ingevuld, is volgens sommige aanwezigen bjj de opening der biljetten niet opgelezen en komt ook op bet proces-verbaal der verkiezing niet voor. Voor de algemeene vergadering van de maatschappij tot nut van t algemeen is tot afgevaardigde gekozen zekeren zin met zijn vorig bezoek in verband stond, maar eindigde met de bloem in den por- eeleinen pot mede te nemen. Thans werd echter de aanklacht gegrond op het feit dat die vrouw zijn medeplichtige was geweestdat zij den dia mant had weten machtig te worden en hem,< terwijl zij deed alsof zij de bloem bewonderde, in de aarde van den pot gestopt had, zoodat zij door een vrijwillige daad van den aanklager in het bezit van het gestolen voorwerp was gekomen. „Gedurende langen tijd bleef de zaak evenwel in een geheimzinnig duister gehuldtotdat de verloren diamant plotseling weer te voorschijn kwam en wel onder volgende omstandigheden." »Een bejaard, gezet heer, een Engelschman kwam in den juwelierswinkel van den heer Baine, in de Reu Viveune te Parijs, nam een klein goud speldje uit zijn das met een zeer mooie diamant en bood het te koop. De armoedige zetting -- want het speldje had bijna geen waarde in ver gelijking vanden edelsteen, trok de aandacht van den juwelier. Gij wilt dezen steen zeker laten verzetten", zei hij. Integendeel", merkte de vreemdeling aan. „Ik verlang hem te verkoopen, als ik er goed geld voor kan krijgen. Het is een erfstuk en ik weet er de juiste waarde niet van, maar men zegt dat hij heel kostbaar is Hierin stemde de heer Baine toe, zeggende »De waarde is zoo groot dat ik die niet in

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5