Gemeenteraadsverkiezingen. Gemengde Berichten. Middelburg in 1882. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. in handen gesteld van twee deskundigen, die echter overleden zonder hun oordeel te hebben meegedeeld. Daardoor bleef de zaak sinds dien tijd hangende. Men leest in het overzicht van het Alg. Bat. Handelsblad Kolonel Schafer wordt op Atjeh door kol. H. Demmeni vervangen. De Jew. Ct. meldde niet, dat de ontheffing van eerstgenoemde van het kommando op verzoek geschied was. Het schijnt, dat wegens de niet zending der troepen op drin gende aanvrage, zulk een verzoek in min of meer rechtstreeksche termen geschied is, als natuurlijk uitvloeisel van de voor de hand liggende opmer king, dat in de niet uitzending der troepen (eerst een maand later gegaan) een blijk van wantrou wen in het beleid van den bevelhebber, die ze dringend noodig verklaard hadkon of moest gezien worden. Nu het bataljon gezonden is, schijnt de regee ring het tevens eens met een ander konimandant te willen beproeven en verder vooreerst weder op zien komen te zullen spelen. Wij zouden het niet betreurd hebben, zoo ook de gouverneur, van wien tevens het gerucht wilde, dat hij, als hem geen andere middelen gegeven werden, ontslag gevraagd had, werkelijk afgetreden was en in die vacature een aanleiding gevonden was, om bij de langzamerhand meer en meer bui tengewoon geworden omstandigheden op Atjeh, tijdelijk het gouverneurschap aan den komman- dant der troepen, met den heer Sol, met den resi- denttitel naast zich op te dragen. Het zal er toe moeten komen de Atjehers met den sterken arm te regeereu, en na de poging om hun ingenomenheid met ons bestuur in te boeze men, hun vooreerst weder eens de vrees te leeren kennen. Het einddoel moet hetzelfde blijven, maar het blijft de vraag, of niet tot bereiking daarvan, vooreerst althans, weder strengheid noodig is. De opmerking werd ons gemaakt, dat de Atje- hers tusschen twee vuren zitten, en begrijpelijk genoeg met de benden heulen Wij zouden daarom juist het vuur onzerzijds een weinig gevoeliger willen maken. Want het kan van de IV Moekiuis niet gezegd worden, dat zij uit vrees voor hunne landgenooten met deze gemeene zaak gemaakt hebben, maar alleen uit hoop van tegenover ons de kans schoon te hebben. De pacificatie van Atjeh moet, hoevele jaren nog een werk van geven en nemen zijn. De vraag is enkel, of thans de toestand niet zoo ge worden is, dat wij weer de tanden moeten laten zien, niet met veldtochten, maar met een kras bestuur. De benting Pakan Badak, die opgeheven was, is weer opgericht en bezet. Met de benting te Kroeng Raba zal waarschijn lijk ook hetzelfde wel moeten geschieden. Atjehberichten van belang zijn er sedert het telegram van den tocht, waarop de controleur van Oleh-leh sneuvelde, niet. Nog valt van die verkiezingen de uitslag te melden van de navolgende gemeenten in onze provincie Baarland. Aantal kiezers 37. Uitgebracht 18 stemmen. Herbozen is de heer S. Los met 15 stemmen. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gf. Moerdijk die 6 en Korn. Schipper IV'. (aftr. lid) die 5 stemmen verkreeg. Hengstdijk. Yan de 21 kiezers stemden er 14. Herkozen zijn de aftredende leden L. Rerk- haert met 13 en M. W. van Arenthals met 12 stemmen. Hoek. 64 van de 88 kiezers brachten hun stem uit. Met 41 stemmen werd herkozen de heer Jac. Dieleman Jz. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Hend. Wolfert (aftr. lid) die 82 en J. de Feijter Wz" die 23 stemmen verkreeg. Koewacht. Aantal kiezers 69. Ingeleverde geldige biljetten 38. Herkozen zijn de heeren J. J. van de Vijver met 36 en A. van Putte met 35 stemmen. Ter voorziening in een vacature, ontstaan door het vertrek van een lid, aftreding in 1885, is 's Morgens na het vertrek van Frenna reed de dokter voorbij en vond Mark bij het hek. „Ik heb goede tijding uit de stad, mijn jon gen, riep hij reeds van verre. »God dankl" zei Mark. »Wat is er?" «Wel, zij zeggen dat ik hem over een week hierheen mag brengen." »Zoo waarlijk!" riep Mark uit en verwon derde zich waarom Kit dan om Frenna gezonden had. »Maar wie zijn die zij »Wel de doktoren natuurlijk. De lucht te Mogadion zal het beste geneesmiddel voor hem zjjn en zij berekenen dat hij, als hij zoo voort gaat van daag over een week in staat zal zijn om te reizen. Maar gij zult den armen jon gen zeer veranderd vinden, Mark." »Hij zal voor ons dezelfde zijn en altijd even welkom", antwoordde Mark vriendelijk maar hij verweet zich zelf zijne dubbelhartigheid. Hetgeen hij zei was volkomen oprecht, doch hij was zoo danig met Kit vervuld, dat hij tot op dit oogen- blik geen enkele gedachte aan Frank gewijd had, of begrepen dat er over hem gesproken werd. »Gij zult het uw moeder en Maud wel ver tellen, want ik heb nu geen tijd om binnen te gaan en ik ben zeker dat Frenna even blij zal zijn als zij." Sedert zijn gesprek met Frenna, dien morgen van haar uittocht, was zij een lieveling van hem geworden misschien ook wel sedert hij de zekerheid had dat zijn zoon geen plan had om kaar ten huwelijk te vragen. gekozen de heer C. L. Allefs met 27 van de 37 uitgebrachte stemmen. Noor dweil e. Aantal kiezers 31 en uitge brachte geldige stemmen 19. Herkozen zijn de aftredende leden W. de Brüijne Jzn met 18 en P. Blom met 16 stemmen. Nieuwe r k e r k. Van de 69 kiezers stemden er 33, terwijl de aftredende leden J. Gaanderse en A. Capelle met 31 stemmen werden herkozen. R e n e s s e. Aldaar heeft geene verkiezing plaats gehad. Serooskerke (Schouwen) heeft dit jaar geene verkiezing gehouden. Stoppeldijk. De beide aftredende leden J. De Schepper en P. C. Serrarens werden, respec tievelijk met 42 en 34 stemmen, herkozen. Westdorpe. Van de 67 stemden 44 kiezers. Herkozen zijn de heeren N. Kerckhaert met 42 en C. van Waes met 30 stemmen. (Slot.) Het gymnasium eindigde het jaar 1881 met 31 leerlingen, van wie éen, na bij het einde van den cursus 1881/82 tot de 2e klasse bevorderd te zijn, de inrichting verliet, om in het seminarie voor katholieken te Culemborg te worden opgenomen, alwaar hij in de 2e klasse werd geplaatst. Op 7 en 8 Juli werd door 3 leerlingen der 6e klasse het eind-examen afgelegd, 's Lands re geering had zich daarbij doen vertegenwoordigen door eene commissie, bestaande uit de heeren dr J. G. van Eijken, inspecteur van het gymna siaal onderwijs, dr J. Woltjer, hoogleeraar aan de vrjje universiteit te Amsterdam, en d' D. G. Cramer, directeur der hoogere burgerschool te Zutfen. De uitslag was dat deze drie aspiranten tot de lessen aan de hoogeschool, en wel tot de studie der medicijnen werden toegelaten. Op 12, 13 en 14 Juli daaraanvolgende hadden de gewone jaarlijksche overgangs-examens plaats, waarvan de uitslkg was als volgt tot de 6e kl. werden bevorderd 2 leerlingen, 5e 5 leerl. en 2 voorw., »»4e» 3 1 »»3e» 7» >1» »»2e» 4 1 Aan éen leerling der 3e klasse werd op zijn verzoek toegestaan om nog éen jaar in die klasse te blijven, terwijl soortgelijk verzoek ook werd ingewilligd ten opzichte van een leerling der 2' klasse, die wegens voortdurende ongesteldheid een groot aantal lesuren had moeten verzuimen, en daarom gaarne nog gedurende een jaar de lessen in de 2e klasse wenschte bij te wonen. Het eerste admissie-examen had plaats op 18 Juli. Hiervoor hadden zich 7 jongelieden aan gemeld, en wel éen voor de 6e en zes voor de le klasse, terwijl reeds vroeger in de maand Juni éen aspirant, die door redenen van gezondheid verhinderd werd tot den daarvoor bestemden tijd te wachten, met goed gevolg het admissie-examen voor de le klasse had afgelegd. De uitslag dezer examens was dat aan den aspirant voor de 6° klasse, wegens onvoldoende kennis, de toegang tot die klasse moest worden geweigerd. Hij werd echter tot de lessen der 5e klasse toegelaten. Van de 6 jongelieden, die zich voor de le klasse had den aangemeld, voldeden slechts 2 in die mate dat zij zonder bedenking konden worden toege laten. Aan de 4 overigen werd de vrijheid gela ten, om vóór het begin van den nieuwen cursus, bij gelegenheid van het 2e admissie-examen, in enkele vakken her-examen te doen. Van die vrij heid werd door allen met goed gevolg gebruik gemaakt. Behalve deze 4 had zich niemand voor dat 2e admissie-examen aangegeven. Onze inrichting eindigde dus het jaar 1882 met 35 leerlingen. Omtrent den vlijt en het gedrag der leerlingen werden, op enkele uitzonderingen na, geene klachten ingebracht, zoodat we hopen dat het onderwijs, hetwelk in dat jaar, voor zoover het niet somwjjlen door gemis van leer krachten tijdeljjk werd bemoeielijkt, geregeld voortging, goede vruchten zal opleveren. Mark was zoodanig onder den indruk van zijn teleurstelling, dat hij den dokter liet vertrekken zonder hem te zeggen dat Frenna de Terp ver laten had en nauwelijks was diens lichte tilbury weggereden of daar hield de dominé stil, met een zeer somber gelaat en vroeg op plechtigen toon aan den ouden knecht of mijnheer Mark thuis was. »Ik wilde hem alleen spreken." Hp werd terstond in de eetkamer gelaten. »Gjj hebt tijding van Kit", riep Mark, zoo dra hij hem zag. „Slechte tjjding?" »Nu ja. Verwacht gij iets van dien aard Ja." »God dank, dan zal het niet zulk een slag voor u zijn, als ik vreesde. Waar is de arme Frenna »Bij haar broeder." «.Onmogelijk „Wat bedoelt gij Denkt gij niet dat zjj niet overal naar hem toe zou gaan, wat hem ook scheelde Denkt gij dat ik niet naar hem toe zal gaan? Wat is er dan toch? Kunt gij niet spreken »Dus weet hjj het toch niet", prevelde de dominé. »Ja Mark dat is een lange geschiedenis en een zeer, zeer treurige. Ik heb het van och tend in de courant gelezendoch het is misschien niet waar. Laat ons dat hopen maar Mark had hem het blad uit de hand gerukt en zijn oog was gevallen op het noodlottige opschrit. Inhechtenisneming van Christoffel Garston, Directeur burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan N'. S|jilleriaar, als burgemeester van Waarden burg. belastingen. P. De Bmyn, ontvanger der directe, be lastingen en accijnzen to Ruinerwolde c. a., is benoemd tot ontvanger derzelt'de middeleu te Balk e. a. Akte als hoofdonderwijzer verwierf te 's Gra= venhage. de heer A. Luban, te Haarlem. De heer J. W. Niessink, godsdienstonderwijzer te Zoutelandemoet met 1 October a. s. de pastorie aldaar verlaten. Met 6 Aug. a. s. worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Balide luit. t'z. le kl. P. H. Prager, als lea offic.; die der 2e kl. A. Seret en E. F. T. Blik; de adelb. le kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, jhr. E. G. Wichers en K. J. Ivarseboomde off. van gez. 2e kl. dr. T. M. Gumplowiezen de off. van admin. 2e kl. A. P. W. Imminkterwijl met bovengenoemden datum gedetacheerd wordt, aan boord van Zr. Ms. in structiebrik Pollux, de off. van gez. 2e kl. dr. G. H. Zahle. Kantongerecht te Goes Heden, v lijdag, zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen BI. K., te Heiukenszand, wegens het 2 malen gaan over eens anders in den oogst staauden grond, tot 2 boeten van f 3 elk, subs. 1 dag gev. voor elk- T. T. te Wolfasrtsdijk, wegens bet gaan als boven, tot f3 boete subs. 1 dag gev. J. M., te Wissekerke, wegens liet doen verblijven van drie paarden op een buitendijk tot fS boete subs. 1 dag gev. S. 1.)., te IJerseke, wegens bet openhouden van zijne herberg des avonds na 11 uren, tot f5 boete subs. 2 dagen gev.. J. S., T. v. A., J. v. A. en G. B, te IJerseke, wegens het zich ophouden in eene herberg des avonds na 11 uren, tot f3 boete subs. 1 dag gev. M. T', te lleinkens- zand, wegens het herstellen van een wildstrik, tot f 3 boete subs. 1 dag gev. C. II., te 's Heer Arendskerke, wegens als boven, tot f 20 boete subs. 3 dagen gev. P. de J., te Hoedekenskerke, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld zonder mach tiging of vergunning, tot 2 geldboeten van f20 subs. 3 dngen gev. voor elk. C. G., te Wissekerke, wegens het berijden van een weg inet een bond niet voorzien van een muilkorf, tot f 1 boete subs. 1 dag. gev. C. F te Gois, wegens het belemmeren van den open weg door een voertuig, tot f2,50 boete subs. 2 gev. -- C. v. d. Ij te. Borssele, wegens dronken- (recidieve), tot 3 dagen gev. B. v. E., te Hansweert, W. J. K., te Scherpenisse en ,7. D., te 's-Gravenpolder, wegens dronkenschap tot f I boete subs. 1 dag gev. en M. O. G., en C. A te Heinkenszand, wegens het gaan over eens anders ;n den oogst staauden grond, door den eerste 4 malen, door den tweede 2 malen gepleegd, M. O., tot 4 geldboeten van f 3 en C. A. tot 2 geldboeten van f 3 subs. 1 dag gev. voor elk. Alhn in de kosten. baren dagen schap In de heden gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden ia het arrest uitgesproken tegen Jan M. te Onderdendam, die verleden week terecht heeft gestaan, beschuldigd dat hij in den nacht van 6 op 7 Mei jl. zijne huishoudster Mar- garetha Meijer opzettelijk door verstikking heeft gedood. Ter terechtzitting van het hof is den hove wel gebleken dat genoemde vrouw op tijd en plaats voornoemd door verstikking is gestorven maar het heeft niet het wettig bewijs verkregen, dat die vrouw door toedoen van een ander is gedood verklaart mitsdien het aan besch. ten laste gelegde niet bewezen, spreekt hem vrij, en beveelt dat hij in vrijheid worde gesteld, ten ware hij uit anderen hoofde in hechtenis dient te blijven. Nu de kermis allengs begint te naderen zal bij sommigen onzer lezers en lezeressen, vooral hij de jeugdige, reeds meermalen de vraag gerezen zijn „Wat zal zjj dit jaar te zien geven?" We kunnen daarop thans antwoorden. Behalve de onontbeerlijke koek-, bollen-, wafel-, galanterie- en speelgoedkramen en behalve een vier- of vijftal draaimolen» zullen liefhebbers van dèr Mijnontginnings-maatscliappijbeschuldigd van diefstal „Dat is een leugenEen verd leugen Zulk een uitdrukking had in den mond van Mark een tienvoudige beteekenis. „Stil, stilvermaande zijn oude leermeester. Maar Mark hoorde er niets van. Hij haalde zjjn horloge uit en duwde het weer in zjjn zak. „De sneltrein is wegnu moet ik twaalf uur wachten" riep hij wanhopig uit - „Het is wel goed Mark, dat gij eenigen tijd hebt om na te denken, eer gij handeltmerkte mijnheer Penrjjn ernstig aan. „Wat? houdt gij hem dan voor schuldig", riep de ander driftig uit. „Gij waart altijd geneigd om kwaad van hem te denken, dat komt omdat gij Christoffel Garston niet kent. Hjj is ook nooit uw vriend geweest. Gij hebt ook niet uw leven eu uw eer aan hem te danken, zooals ik. Kit is niet in staat om kwaad te doen. 'Ik zou het nog eerder van mij zelf gelooven het is afschuwelijk. Maar wat moet de arme jongen lijden Mijn arme, goede Kit „Gij moest liever lezen wat er over hem ge zegd wordt of liever wat er van hem bekend ge worden is." „Wat kan het mij schelen, wat ploerten schrijven en dwazen zeggen Laten zij tegen hem uitvarenKit kan alles trotseeren." „Maar gij hebt het nog niet gelezen." (Wordt vervolgd.) messen 'werpen hun hart daaraan kunnen ophalen en ook schutters van hunne bedrevenheid in 't schieten op pijpenkoppen blijk kunnen geven. S. Schuitenvoerder zal, evenals Ëlanus en Cohen, de beminnaars van 't paardrijden tot een bezoek aan het cirque uitnoodigen. Heijraan zal de kermisbezoekers laten neerdalen in de catacomben van Parijs. Bos geeft een dwerg, De la Ruelle een reus, Illeker eene electrische dame en Jullien Levis een panorama te bezichtigen. Kinsbergen komt met lachspiegels en Ludwich met een spiegel des geheims. Ten slotte is ook Huiskens met een velocipède- tent eene standplaats verzekerd. 't Is niet veel, maar toch niet minder dan "vorige jaren. - De landbouwer L. in den Ameliapolder, die een kijkje wenschte te nemen naar de jongen van zijne kat, vond in het nest twee jonge haasjes, die door de kraamvrouw natuurlijk gevangen en naar het nest vervoerd waren. In het Schuttershof komt als naar gewoonte een flink concert- en operetten gezelschap onder direc tie van den heer Piekaneser. --Ter gelegenheid van een zilverenfeest van een der dames regentessen van het burgerweeshuis al hier zullen de burgerweezen bij eenigszins gunstig weder morgen een rijtoer maken naar Domburg. Gisteren middag trachten eenige vrouwen op den Kinderdijk alhier de Lijnch-yret toe te passen op een individu, dat onzedelijke gedragingen tegenover jeugdige kinderen te laste gelegd wor den. De vrouwen sloegen er zoo duchtig op los dat de dupe van de historie het hazenpad moest kiezen. De politie doet onderzoek naar de waar heid der te laste gelegde feiten. Te Leiden is Woensdag een wissel wachter, die bij aankomst van een trein nog even de baan wilde oversteken, door de locomotief overreden en op de plaats gedood. Door een schipper werd Dinsdag te Tessel een bootje aangebracht, waarmee een paar knapen op zee een roeitochtje hadden ondernomen. De jongens, weinig ervaren in het roeien, waren, door een donderbui overvallen, van de kust gedreven en zouden er zeker slecht afgekomen zijn, indien de schipper hen niet ondekt en meegenomen had. - Te Veur hebben de kiezers niet alleen jonger bloed (den heer J. A. Jongcrbloed) in den raad gebracht, maar zij hebben dat gedaan door ge- getrouw aan de voorschriften der Drankwet, Boone kamp (den heer G. W.) buiten het gemeente huis te zetten. Te Schijndel drong Zaterdagavond de bliksem een huis door den nok binnen, verbrijzelde een oplegger, daalde door den zolder in het woonver trek, wierp den zoon des huizes, die bij de kast op een bank zat, voorover op den vloer en ver wijderde zich door een hoek van het raam zonder verdere schade aan te richten, 't Duurde een groot half uur, eer de jongen teeken van leven gaftoch had hij zelfs geen uiterlijk letsel bekomen alleen de achterkant van zijn vestje was geschroeid. Van het huis, dat Maandagavond op het Rokin te Amsterdam afbrandde, was het bovenhuis eerst kortelings verhuurd. Jongelieden hadden daar hun nestje gebouwd en het keurig laten inrichten. Alles was gereed, de nieuwe meubelen geplaatst, de verschillende geschenken in de huishouding gerangschikt en dus alles in een staat om de jongelui, die op de huwelijksreis waren, waardig te ontvangen. De terugkomst zal echter zeer on aangenaam zijn, daar er van den geheelen inboedel nietB is overgebleven en naar men verneemt niets geassureerd was. De Geneesk Ct. geeft eenige cijfers, van Bucha nan, over de sterfte aan pokken te Londen (wijl er voor Nederland geen vertrouwbare en voldoende opgaven bestaan). B. dan meent bjj nadering te mogen aannemen dat op de 3,620,000 inwoners van Londen 190,000 niet gevaccineerd zijn. Diegenen, van wie men geen volledige inlichtingen omtrent de inenting heeft kunnen verkrijgen, onder de gevaccineerden meerekenende een zeer belangrijke concessie dus aan de tegenstanders komt B. evenwel tot deze eonclusiën op 1 millioen gevaccineerden stierven er 247 aan pokken, tegen 3550 of ruim veertienmaal meer op 1 millioen niet-gevaccineerden voor kinderen beneden 5 jaar is het gevaar nog veel grootertegenover 334 op 1 millioen gevaccineerden staan daar 5750 of ruim zeven- tienmaal meer overledenen aan pokken op 1 millioen niet-gevaccineerden. Aan de Enlchuizer Ct. wordt gemeld dat men in den Tielerwaard als middel tegen zoog. worm in ajuin en chalotten met goed gevolg aanwendt bestrooiing met roet en daarna begieten. Bij de uitreiking der prijzen, te Utrecht be haald bij de vijfde jaarlijksche harddraverij, deed zich het volgend incident voor. De commissaris des konings had zich bereid verklaard bij de prijs- uitdeeling tegenwoordig te bljjven. Niet zoodra had de voorzitter der commissie het woord geno men met de navolgende woorden »Het is heden de vijfde maal dat ik het genoegen heb of' de tribune, waarop Z.Ex. met de geheele com missie stond, zakte ineen, doch zoo, dat allen, rechtop staande, op den platten grond te recht kwamen. In het eerste oogenblik was men verschrikt doch toen men zag, dat ieder ongedeerd was, ging er gejuich en gelach op uit de talrjjk aanwezige menigteop eene andere tribune zette de voor zitter zijne toespraak voort. Het bericht, als zouden te Amersfoort Maan dag jl. tengevolge van misbruik van sterkedrank, een persoon zijn nek hebben gebroken en een ander aldaar gestikt zijn, wordt nu weer onjuist genoemd. Omtrent het eerste i» niets nader ge bleken en wat de ander betreft, daarmede is een

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2