N° 169. 12 6e Jaargang. 1883. V rijdag 20 Juli. K I T. 89 F E U I L L E T O N. Nationale IVIilitie. Middelburg 19 Juli. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f l,5l) iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Oproeping van verlofgangers der lichting 1881. Kit," Middelburg in 1882. \r MIDDELB11RGSCHE COURANT. Agenten voor dit Wad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/ 8e afdeeling (provinciaal blad n° 43), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting Ï88U, beboorende tot de 8e compagnie van bet 2e regiment, de le, 2e, 3e, 7e en 8C compagnie van bet 3e regiment en de le, 3e, 6e, 7e en 8e compagnie van het 4e regiment Vesting artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde recht streeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 27 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bjj hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij bun korps. Middelburg, den 18 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, P I C K Over de toepassing der arbeiderswetten in Engeland schrijft de Engelsche Economist het volgende, dat met het oog op de intrekking, door onze regeering, van het wetsontwerp-Modderman wel belangrijk is om geboord te worden. „Het is reeds sedert vele jaren, dat de fabri kanten hier te lande de vjjandige houding hebben laten varen, die zij in den regel hebben aangenomen tegen wetsvoorstellen, waarbij de werkuren van vrouwen, jongelieden en kinderen werden beperkt. Hoezeer zulke arbeidswetten in theorie schijnen in te druischen tegen de erkende regelen van staathuishoudkunde, kan er toch geen twijfel zijn omtrent haar feitelijk welslagen. Zij hebben in hooge mate de verkeerdheden verminderd, zooal niet geheel weggenomen, waartegen zij moesten waken, en niemand die eenige kennis heeft van het maatschappelijk leven der arbeidende klassen in dit land, en haren toestand van thans, verge leken met dien vóór den tijd der arbeidswetten, te K X K HEBIXlKFiRII Cr. doob James Payn. VWIIEHE DKEL. HOOFDSTUK XVII. Met ergste. Toen de termijn, dien Mark voor zijn geduld gesteld had, bijna verstreken was kwam de lang verbeide brief. „Liefste Frenna. Sedert ik u het laatst schreef, heb ik een reeks van komische ongeluk ken gehad. Ik begrijp boe mijn stilzwijgen 11 beangst zal hebbenmaar het zou u nog meer verdriet gedaan hebben, indien ik u alles ge schreven had. Over veertien dagen is alles weer in orde; doch intusschen zal het mij een rust zijn u bjj mij te hebben; ik wacht u morgen ochtend, met den sneltrein, alleen. Die laatste voorwaarde is bepaald noodzakelijk. Ik schrijf bij Braithwaite aan huis, die u mijn tegenwoordig adres zal geven. Steeds uw liefh. kan aarzelen met de erkentenis dat een zeer groote verbetering heeft plaats gegrepen in het peil van gerieflijkheid onder het volk, gedurende de laatste 40 of 50 jaar. Een aanzienlijk deel van die verbetering is ongetwijfeld te danken aan de werking en toepassing der arbeidswetten. De vrees, die de werkgevers een tijd lang koesterden, omtrent de gevolgen van een gedwongen beper king van de werkuren, is geheel en al ongegrond gebleken, en in de streken der weverijen zijn die wetten thans even populair onder de werkgevers als onder de werklieden". Door de heeren mr A. H. van Nierop en m' E. Baak, advocaten te Amsterdam, is een vorig jaar uitgegeven de Nederlandsche naamlooze Ven nootschappen, een handboek dat een overzicht bevat van ruim 600 naamlooze vennootschappen en dat door bevoegde personen op hoogen prijs werd gesteld als een onmisbare gids niet alleen voor de bezitters der aandeelen of obligatiën, maar ook voor notarissen, die zulke aandeelen in boedels vinden, voor erfgenamen en in de voornaamste plaats voor makelaars en commissionairs in effecten, die dikwijls geroepen worden om personen om trent geldbelegging in te lichten. De bewerkers nu wenschen een nieuwen jaar gang voor 1883 te doen verschijnen en doen een beroep op de besturen van zulke maatschappijen in ons land om hun alle mogelijke inlichtingen en gegevens aan de hand te doen. Ter bereiking van het goede doel, dat door die uitgave ook wordt beoogd, vertrouwen wij dat aan hun verzoek zal worden voldaan en de be sturen dier maatschappijen zooveel mogelijk zullen meewerken om het handboek volledig te doen zjjn. Een der beste muziekkorpsen in ons land, dat meer en meer overal wordt gewaardeerd en onder de uitstekende leiding van zijn bekwamen en ijverigen directeur, den heer W. A. Bouwman, groote vorderingen heeft gemaakt, is het staf muziekkorps van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. Deze goede bekende van het Middelburgsche publiek zal zich Vrijdag ,27 Juli in het Schuttershof alhier doen hoorenechter, naar wij meenen, onder voorwaarde dat de in omloop zijnde lijst voldoenden waarborg oplevert dat de onkosten, aan zulk een concert verbonden, gedekt worden. Wij willen hopen dat voor zulk een concert ook de belangstelling niet zal ontbreken en het be wuste korps ook thans dezelfde belangstelling onder vinden zal die het steeds hier en elders te beurt viel. Door het muziekgezelschap Ons Genoegen te Vlissingen werd Woensdag avond aan alle gekozen raadsleden eene serenade gebracht. "Wolfaartsiïïjk, 18 Juli. In de heden gehouden gecombineerde vergadering der polders Oud-Wolfaartsdijk, Oosterland, Heeren, Oost-Nieuw- land, Westerland, Westkerke en Nieuw-Sabbinge Geen woord tot verklaring! Geen woord over de mijnEn zijn adres uit de tweede hand te krijgen „Goede hemel! Wat moet dit alles bedui den zei Mark, wien Frenna genoodzaakt was den brief te laten ziendaar zij hem niet had kunnen weerhouden van haar te vergezellen, indien hij niet zelf gelezen had dat Kit haar alleen wachtte. Frenna kon slechts het hoofd schudden. Zij wist evenmin wat haar broeder overkomen was, als Mark maar zij kon beter gissen. Hare kleeren waren reeds gepakt dat waren ze reeds eenige dagen, in afwachting van een plotseling opontbodmaar zjj vlood naar haar kamer, onder voorwendsel van te pakken, ten einde de vragen, de deelneming en de raadgevin gen van haar gastvrouw en Maud te ontgaan. Van deze laatste voelde zij een bepaalden afkeer, ofschoon zjj wist dat die ongegrond wasbet was echter mogelijk dat Maud's weigering Kit tot een wanhopige daad gedreven hadin alle geval had zij hem van zich gestooten, toen hjj aan den rand van een afgrond stond. Frenna huiverde ook voor mevrouw Medway, omdat zij wist dat deze voor Kit zou terugdeinzen, als het ergste bekend werd. Maar Mark wiens gelaat verbleekt was en die tranen gestort had bij het lezen van dien brief Mark zou hem tot het laatste ter zijde staan. «Kindlief, vergeet niet dat gij hier altijd vrienden hebt", zei mevrouw toen zij hartelijk afscheid van haar nam, »die alles voor u en de uwen over hebben en op wie gij altijd kunt re- kepen, wat er ook gebeure." is niet 17 tegen 12 stemmen bet voorstel, om den weg, loopende van den Westkerkepolder naar het Sehenge, te begrinten, verworpen, terwijl het voorstel, om de waterleiding, loopende door den polder Oud-Wolfaartsdijk, gedeeltelijk te verbree- den is aangenomen. Dit werk is voorloopig be groot op ongeveer 4000. Amsterdam, 18 Juli. Bij de gehouden ge meenteraadsverkiezing zijn uitgebracht 2886 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 1444. Alle aftredende leden die zich herkiesbaar stel den zijn herkozen, behalve de heeren F. J. W. H. Sehmitz en Hend. S. van Lennep. Gekozen zijn de heeren Alex. Daniels (1.) en mr. L. J. G. van Ogtrop (anti-liberaal). Herstemming moet er plaats hebben tusscben de heeren mr Th. Heemskerk en J. W. Holzmann (aftr. lid) beiden anti-revolutionair, die respectie velijk 1223 en 1183 stemmen verkregen. Voor het roode stembriefje, aftreding 1887, is gekozen de heer Abr. Fock (1.) met 1586 stemmen. De heer H. Groenewegen (a.) bekwam er 1127. (Zie, in een deel der oplaaglaatste berichten van gisteren Te Rotterdam zijn alle aftredende raadsleden, die weer een candidatuur hadden aanvaard, her kozen op éene enkele uitzondering na. De heer W. C. Schalkwijk, aftredend lid, kotnt met den heer mr J. A. van Gilse in herstemming tegenover de beide anti-liberale candidaten, de heeren J. B. Altona (a.) en P. Gilissen (k.) De slechte opkomst der kiezers had bijna ten gevolge gehad dat in het liberale Botterdam een anti-revolutionair tot raadslid gekozen ware. Er ontbraken nog slechts 34 stemmen om hem de meerderheid te verschaffen. Van den vijfden tocht met de Willem Barents in 1882 naar de Noordelijke IJszee is een belang rijk verslag verschenen. Behalve een kaart van de Barentszee zijn er zes fraaie platen bijgevoegd naar teekeningen en aquarellen van den komman- dant, den luit. ter zee le kl. J. Dalen. Het is te wenschen dat velen daarvan kennis zullen nemen en door de lectuur bewogen mogen worden hun steun te verleenen aan de Neder landsche Noordpooltochten, die nog zooveel onder steuning behoeven en waardig zijn. Op de te Utrecht gehouden 8e algemeene ver gadering der Nederl. toonkunstenaars-vereeniging werd van gedachten gewisseld over de vraag of het wel de roeping is der vereeniging om de richting aan te wijzen voor bet volks-zangonderwjjs. De heer Vrugtman trad in een uitvoerig betoog en beweerde, dat, zoolang het zangonderwijs op de lagere school niet bij de wet is geregeld, er voor het volksgezang geene betere tijden te verwachten zijn. Intusschen moesten de toonkunstenaars de handen uit de mouw steken. Zij moesten eenvoudige (liefst tweestemmige) liederen schrijven, waardoor- de liefde tot gezang bij het volk worde opgewekt. «Zeg veel liefs van mjj aan Kit, Frenna lief", fluisterde Maud, Frenna aan haar hart drukkende. Maar die woorden klonken Frenna onaangenaam in de ooren, niet dat zjj aan de oprechtheid er van twjjfeldemaar omdat zij voelde dat zij in onwetendheid gezegd werden. Indien Kit ten tweeden male voor eene groote verzoeking be zweken was, (zoo noemde zij het bij zich zelf), zou dan de vriendschap dier vrouwen tegen den schok bestand zijn Zou die tegen zijn eerste misdaad bestand geweest zijn, als die ooit uitge komen was Maar Mark zou hem in nood en schande getrouw blijvenDaar zat hp in den hittewagen op Frenna te wachtenwant hij gedoogde niet dat de knecht haar naar het station reed. «Gij moet mij morgen schrijven, Frenna, en alles vertellen", zei hij zoodra zij wegreden. »Ik moet doen wat het beste voor Kit is", antwoordde zij ernstig. »Maar hoe is het mogelijk dat gij er mij buiten zoudt willen laten «Ik weet het niet, Markik weet niet meer dan gij maar gij hebt zijn brief gelezen. Hij zegt dat het noodig is dat ik alleen kom. De zaak is dus geheim van welken aard zij ook zijn mag." «Maar dat hij iets voor mij wil verbergen, Frenna zei Mark verwijtend, »ik heb altijd in zijn vreugde gedeeld, waarom ook nu niet in zijn leed Bedenk wat ik lijden zal, als ik hier machteloos zit, zonder hem te kunnen helpen en mij alle ongelukken voorstel, die iemand kunnen treffen, behalve het verlies yan zjjn eer," De heer Hevblom was het met den vorigen spreker eens en wenschte andermaal bij de regeering aan te dringen op verscherping der eischen, wat betreft het zangonderwijs, aan de onderwijzers te stellen. Hoewel langzaam, zag hij in de laatste jaren reeds verbetering; men moest dus op het aanbeeld blijven kloppen. Er werd besloten een request in te dienen bij de hooge regeering. Bij de bespreking eener gewenschte methode voor bet volks-zangonderwijs (voor volwassenen) werd met algemeene stemmen de zoogenaamde c ijfersmet hod e( C/ie re), vooral met het oog op verdere muzikale ontwikkeling, als ondoelmatig veroordeeld. Naar aanleiding van de vraag, welke middelen der N. T. V. ten dienste staan om invloed uit te oefenen op verbetering van het volks-zangonderwijs, werd met algemeene stemmen besloten tot het uitschrijven eener prijsvraag voor de geschiktste methode, waarop langs eenvoudigen weg het volks-zangonderwijs zal kunnen worden ingericht. Daarvoor wordt uitgeloofd eene premie van 100. De 9e algemeene vergadering zal te Purmerend worden gehouden. Door den minister van justitie zijn, bij circulaire aan de gemeentebesturen waar gevangenissen zijn, de noodige voorzorgsmaatregelen genomen hij het eventueel uitbreken van cholera, tot het verplegen van gevangenen voor rijks rekening in de stedelijke hospitalen of ziekenhuizen. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 14 Juli jl. is ge ëindigd, geen gevallen van longziekte waargeno men buiten het spoelingsdistrict. In de slachterijen binnen het spoelingsdistrict bleken de longen van 33 runderen van 18 veehou ders door longziekte te zijn aangetast. Met het stoomschip Batavia zal 21 Juli a. s., 's morgens te 11 uren, eene brievenmaal van Rot terdam naar Padang en Batavia worden verzonden. Blijkens bericht van den diplomatieken agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandria, is door hem van de Indische vegeering de mede- deeling ontvangen, dat de cholera, sedert den 14iea dezer, epidemisch heerscht te Palembang (Sumatra). Met zeven tegen vijf stemmen heeft de gemeente raad van Zutfen het besluit genomen, dat zedelijke lichamen, die een eigen vast inkomen hebben, voortaan ook in de gemeentebelastingen behooren, bij te dragen. Vervolg.) Het aantal leerlingen aan de openbare lagere scholen bedroeg op den 31en December 1881, 737 jongens en 652 meisjes, en op 31 December 1882, 724 jongens en 654 meisjes. Op de bijzondere scholen waren op 31 Dec. 1881, 299 mann. en 282 vrouwel. leerlingen, terwijl dit Er volgde een langdurig stilzwijgen. Die laatste woorden van Mark hadden haar bloed doen ver stijven. Zij wist wel dat Mark niet den minsten argwaan koesterde aangaande het gedrag van zijn vriend, maar die uiting van vertrouwen in zijn rechtschapenheid, welke zij helaas! niet meer kon deelen, deed haar ontstellen. Zou die liefde van Mark evenals de hare stand houden, zelfs al werd hij overtuigd van de onwaardigheid van het voor werp zijner genegenheid Zij had eens gelezen van twee vrienden, die een makker in de gevan genis opzochten en waarvan de een zei«hoe sterk de bewijzen ook tegen u mogen wezen, ik ge loof niet dat gij schuldig zijt" en de andere «schuldig of niet, gij blijft mijn vriend." Zij voelde thans dat die laatste een vrouw moest geweest zjjn. Het rijtuig hield voor de bank te Moga- dion stil. „Waarom houdt gij hier op Mark?" «Om geld te halen." «Toch niet voor mjj, hoop ik." »Ja, gij moet een duizend gulden meenemetl. Ik kan u altijd meer zenden. Gjj weet niet wat er noodig kan zijn." „Maar Mark «Lieve God Wat is geld viel hij haar driftig in de rede. «Ik ben verbaasd over u. Frennaveronderstel dat hij het noodig heeft." «Dan zal ik er om schrijven. Dat beloof ik u. Maar voor mijn eigen uitgaven heb ik genoeg/' Wordt vervolgd lik-»* -

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1