N° 168. 126* Jaargang. 1883J Donderdag 19 Juli. K I T. 8S FEUILLETON. Gemeenteraadsverkiezingen. Middelburg 18 Juli. Dit blad verschijnt, dagelijks,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. JiGWË M E se. a UT UT E K S IV MIDDELBUR6SGHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op "Vrijdag den 20en Juli 1883, des namid dags te half drie uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 17enJuni 1883. De burgemeester voornoemd, P I C K Het stuk van dr. A. W. Bronsveld, in de Stem men voor waarheid en vrede, "waarbij deze ten sterkste protesteerde tegen den steun, dien de anti revolutionairen, bij de jongste verkiezing in het district Delft, aan den katholieken candidaat ver leenden, vindt bestrijding van de zijde van den G-oeschen afgevaardigde ter tweede kamer, jhr mr A. F. de Savornin Lobman. Deze noemt in zijn schrijven de anti-revolutio naire partij een staatspartij, en niet een partij van geloovigen. Wanneer zij een partij van geloovigen ware, ja dan zoude zij nooit een Roomsche mogen stemmen, nu wel. Verder schrijft de heer LokmanMocht men ook op politiek gebied nimmer vrede met Rome sluiten, dan zonden op dat gebied onze Roomsche landgenooten steeds onderdrukt moeten worden, totdat zij de meerderheid zijn, ra. a. w. totdat wij niet meer bij machte zijn hen te onderdrukken. Want mogen wij nimmer stemmen op een Room sche, dan mogen de liberalen dat, volgens dr. Brons veld, zekerlijk evenmin, en zullen de Nederlan ders voortaan op politiek gebied tegenover elkaar staan als Protestantsch en Roomsch Een politiek als dr. Bronsveld voorstaat acht de heer Lohman dan ook verderfelijk, omdat zij onrechtvaardig is zoolang de Roomschen er van afzien hunne staatsrechtelijke beginselen in toepas sing te brengen, gaan zij z. i. met de anti-revo lutionairen mede, en niet laatstgenoemden met de Roomschen, en zoodra zij een andere handelwijze volgen dunkt het hem tijds genoeg om hen, waar het mogelijk is, uit te sluitendoch zoolang de Protestanten de meerderheid vormen is er z. i. weinig gevaar voor overheersching der Roomschen. Hun, die het gevaarlijk achten op politiek ter rein Roomsch en Protestantsch geheel gelijk te stellen, antwoordt de schrijver, dat zij over het hoofd zien dat men op politiek gebied een richting niet onschadelijk maakt door haar te onderdruk ken, maar door ook aan haar vrijheid en recht te verzekeren. »In ons land kan op den duur geen Roomsche partij, als zoodanig tieren, juist omdat de Roomschen volkomen vrij zijn. Dat dit thans anders schijnt, komt alleen daarvan, dat de libe ralen, zij het dan ook huns ondanks, gelijk zij voorgeven, ook het geloof der Roomschen door hun zoogenaamd-neutrale school ondermijnen." Voorts wijst de heer L. erop dat de antirevolu tionairen zich niet aan de Roomschen als zoodanig dook James Payn. TWKEiJE DEEL. HOOFDSTUK XVII. Met eirgste. De andere vrienden dachten, zooals vrienden ge woonlijk doen, dat de dokter het zich te erg voorstelde en verheugden zich over het goede dat hij kon berichten. Het speet hen dat de eerzucht van Frank zoo gefnuikt zou worden, maar hun leed werd aanmerkelijk verzacht door het vooruit zicht van hem weldra in hun midden te zien. Een paar dagen later kreeg Frenna een brief van haar broer, die er veel toe bijdroeg om de alge- sneene vreugde te verboogen. Hij vertelde dat zijn ontvangst bij de vrienden te Londen zeer hartelijk was geweest: „Zij hebben evenveel vertrouwen in mij als in de zaak, waarvan de aandeelenzooals gij uit bijgaand nieuwsblad kunt Zien, reeds a pari staan. Ik ben nog slechts provisioneel directeur, daar niemand op de lijst aansloten immers onder de Roomsche kamer leden zijn er verscheidene die, in nog erger mate dan vele liberalen, het revolutionair staatsrecht huldigendie, vaak onbewust, zweren bij de dwaze theoriën van Rousseau, en het zou de antirevo lutionairepartij onmogelijk zijn met dezulken éen partij te vormen. Zoolang echter de politiek fei telijk draait om éen groot maatschappelijk vraag stuk, moet men z. i. allereerst vragen hoe de candidaten daarover denken, en dan kan het ge beuren dat men aan den andersdenkende de voorkeur geeft boven den geloofsgenoot, ofschoon men zich volstrekt nog niet aansluit wanneer men bij herstemming tnsschen twee tegenstanders partij kiest. In het algemeen komt het den heer Lohman voor, dat vele zijner politieke vrienden niet genoeg doorzien dat de politiek binnen de sfeer van het recht ligt, en men daarom niet mag vragen of het de Roomschen versterken zal wanneer men hen aan hun recht helpt, want, zegt hij, wjj moeten strijden voor gelijk recht van joden, roomschen en atheïsten. Intusschen gaat ook hij den heer Lohman het evangelie boven de politiek en zou hij nooit een Roomsche steunen omdat hij Roomsch is, maar uitsluitend ter wille van het recht. Ook de politiek van de Dagbladmannen is niet de politiek van den heer Lobman, want die willen een algemeener, door den staat erkenden godsdienst, en de Christen verwerpt dien, omdat in de kerk waarheid boven recht gaat, elke overtuiging zich tot in haar uiterste- consequentiën moet kunnen ontwikkelen, en, om dat doel te bereiken, moet uit elkaar gaan wat zich niet innerlijk éen gevoelt. De staat heeft, naar schrijvers meening, slechts te zorgen dat niemand zijn geloof aan anderen kunne opdringen. Ten slotte zegt de heer Lohman dat hij geen bondgenootschap met Rome verlangt aan te gaan; zelfs niet tegen anarchie en ongeloof, en daarom verheugt het hem dat de Roomschen zich niqt ontzien om, ondanks het samengaan bij de stem bus, op de anti-revolutionairen te schimpen, want deden zij dit niet wegens dat samengaan, dan zouden zij bljjken geven den toestand niet te be grijpen. Geen bondgenootschap met Rome alzoo, maar te zamen gevochten tegen hen, die pogen anti-revolutionairen en Roomschen de noodige lucht te ontnemen en daardoor hen van 't leven te berooven. Vrijdag a. s., des namiddags te half drie uur, houdt de gemeenteraad van Middelburg vergadering. Daarop zullen behandeld wordenIngekomen stukken; Adres van den bij zonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, tot afschaffing der jaar markt; begrooting bestuur der Godshuizen 1884; rekening van den straatweg MiddelburgVlis singen 1883adres van den heer J. Markusse, om eervol ontslag als onderwijzer aan school Abe zwaarschriften tegen de inkomsten-belasting over 1883 en staat van oninbare posten voor de honden belasting over 1880 en voor de inkomsten-belas ting over 1882. mag staan, voordat hij een zeker aantal aandee len heeft, een moeielijkheid welke ik echter spoe dig hoop te overwinnen. Ik moet voor een bij zondere zending een paar dagen naar Parijs en als ik terug kom zal het huis, dat ik gehuurd heb, gereed zijn om u te ontvangen. "Wat zullen wij gelukkig samen zijn, lievelingMijne hartelijke groeten aan Mark, mevrouw Medway en Maud," Maud was hier bijna even blij mede als de anderen. Nu Frank buiten gevaar was kon zij haar deelneming ook elders besteden en die har telijke groeten, welke zij met moeder en broeder deelde, verontrustten haar ook niet. Zij wenschte Frenna van harte geluk met die goede berichten en was vol bewondering voor Kit's talenten. Mark was in den zevenden hemel en verdedigde hem tegen de beschuldiging van mevrouw Medway, dat hij niet beleefd was om den naam van Mark vóór dien van haar of Mand te zetten. »Dat is een van de weinige dingen die wij aan de academie leeren, moeder, dat het manne lijke meer beteekent dan het vronweljjke en dus voorgaat." Mevrouw antwoordde hierop dat een jongeling niet naar de academie behoefde te gaan om dat te weten. De eenige, aan wie de brief van Kit geen ver trouwen inboezemde, was Frenna zelf. Er waren een paar volzinnen in, die haar hinderden, en waar zij iets tnsschen de regels las. «Niemand kan op de lijst der directeuren ge plaatst worden, die niet een zeker aantal aandee Het muziekkorps der dd. schutterij zal Vrijdag 20 Juli. des avonds te 7 uren, op het Molenwater alhier eene uitvoering geven. Het programma bestaat uit: MarschWals LabitskyOuverture Giroflé-Girofla, Le Cocq Scène en Aria uit la Giraldci, (voor Solo Clarinet), AdamPolka Mazurka, Gartner Fantaisie uit de op. la Dame blanche, van Boieldieu, A. de JongParaphrase, Otto en Marsch. Volgens een heden bij het Nederlandsch loods wezen ontvangen depêche is de loodsschoener Vlissingen N« 3, schipper J. P. Baljé, in het En- gelsche kanaal door het stoomschip Hollandia aangevaren en gezonken. De bemanning is door het stoomschip gered en te Rotterdam aangebracht. Volgens de N. Rott. Crt. heeft de heer S. Brou wer jr, gezagvoerder van het stoomschip Prins Hendrik der maatschappij Zeeland, van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden een prachtige gouden doekspeld, bezet met diamanten en andere kostbare steenen, ten geschenke ontvangen, als aandenken aan den overtocht, dien H. K. H. eenigen tijd geleden met genoemd stoomschip naar Engeland maakte. Ook deze week zal de minister van binnenland- sche zaken geen audiëntie verleenen. Ter uitkeering, aan de Amsterdamsche kanaal maatschappij, van de bruto opbrengst van de op het Noordzeekanaal geheven kanaal- en haven rechten, ad f 283,245.04| in 1882 en ad 310,000 in 1883 en tot dekking van uitgaven voor de werken van het Noodzeekanaal ad ƒ814,000, zijn supple- toire begrootingen van waterstaat, over die jaren door de Regeering ingediend. v De minister van financiën acht het nog niet noodig tegenover deze hoogere uitgaven nieuwe middelen aan te wijzenzoo noodig zal in het ontbrekende worden voorzien door de uitgifte van vlottende schuld. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, heeft in een schrijven aan den burgemeester van Delft zijn leedwezen betuigd over het verbranden der feest tent, het verlies van vaandels enz. en verzocht aan heeren studenten mee te deelen dat Z. K. H. bereid is een nieuw korps vaandel aan te bieden, indien zij dit willen aannemen, onder de enkele voorwaarde nochtans, dat de uitreiking plaats hebbe op de wijze zooals de prins wenschelijk zal achten. Dit aanbod werd met levendig gejuich en het zingen van het Wilhelmus begroet. Een reclame voor Uilenspiegel. Sinds 1869 is het departement van binnenlandsche zaken geabonneerd op Uilenspiegel. Het dep, van waterstaat heeft behalve een abonnement op Uilenspiegel ook nog de Hollandsche Illustratie. De kosten werden steeds gekweten ten laste van het artikel van de begrooting der departementen, waarhij voor bureel- en lokaalb ehoeften gelden worden toegestaan. len bezit („met andere woorden", dacht zij „het geld om die te koopen) een moeielijkheid welke ik spoedig te boven hoop te komen." Hoe kon hij die te boven komen zonder het geld te vinden? En waar moest hij dat van daan halen Het was natuurlijk mogelijk dat Braithwaite hem de noo dige fondsen zou voorschieten maar dan zou Kit dit wel hebben laten doorschemeren. Hij was altijd zeer openhartig tegenover haartenzij hij iets te verbergen had, waarvan hij wist dat zij het zou afkeuren. Het bericht dat hij met een bijzondere zending naar Parijs moest, boezemde Kaar ook een onbestemde vrees in. "Waarom naar Parjjs voor een zaak in Cornwallis En waar om ver zweeg hij het doel van die zending. Zelfs de courant, waarin de aandeelen a pari stonden, maakte haar bang, als zij bedacht waar uit de bezitting dier maatschappij eigenlijk be stond, wie de agent was en wat dat adres van „den weledelen heer Christoffel Garston," op het grijze huis, te Mogadion, dat met groote letters onder de rubriek provinciale directeuren, op de lijst voorkwam, te beteekenen had. Waarom was zij hem niet gevolgd, toen hij het ouderlijke huis ontvluchtte. Wat voor goeds had zij uitgericht met daar te blijven Voor welke gevaren en verleiding had zij hem kunnen bewaren als zij aan zijne zijde was geweest Eiken dag, die zonder tijding voorbij ging werd haar angst grooter. Zij schreef aan zijn adres in de stad en kreeg haar brief terug met de aanmerking dei- hospita: „verhuist." Zij schreef naar het bureau Ditmaal heeft de algemeene rekenkamer voor het eerst op dergelijke uitgaven aanmerking gemaakt, omdat naar haar meening »de lezing van deze bladen niet wel als een behoefte voor de werkzaam heden in de bureelen kan worden beschouwd." De ministers waren zeer boos over deze aanmer king en verklaarden, dat de rekenkamer niet het recht heeft te beoordeelen of Uilenspiegel een bureelbehoefte is, maar het einde zal dan toch zijn, dat de abonnementen worden opgezegd. Hoe jammer voor de ambtenaren, die, als zij zich in het vervolg te veel vervelen, niet meer door Uilenspiegel en Hollandsche Illustratie kunnen opgevroolrjkt worden. Maar tevenseen bedroevend staaltje van de hooggeroemde zuinigheid aan de departementen (Vad.) De uitslag dier verkiezingen in onze provincie is als volgt, te Mjl nilELBlJRG. Aantal kiezers 809. "Wit Stembriefje (Periodieke aftreding.) Uitgebracht 602 stemmen. De volstrekte meer derheid bedroeg 302. Herkozen zijn de heeren JOH. LUTEIJNmet 593 stemm. D. JERAS508 Mr A. P. SNOUCK HURGRONJE. 418 Mr J. A. VAN HOEK405 Mr W. A. VAN HOEK 394 Voor de vacature-Van Eekelen is gekozen de heer M. FOKKER met 354 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren mrE. P. Schorer 223, mr O. Lucasse 192, K. J. H. Wasch 132, W. J. J. Koole 107 en C. J. J. A. van Teij- lingen 100 stemmen. Miauw Stembriefje (Vacature-Dronkers.) Van de 602 uitgebrachte stemmen waren 7 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 298. Gekozen is de heer W. J. SPRENGER met 367 stemmen. De heer A. A. Mes Gzn bekwam er 144. Nog werden uitgebracht op de heeren C. J. J. A. van Teijlingen 26, mr E. P. Schorer 16, P. M. de Ligny 6 en J. P. Fokker 5 stemmen. Rood Stembriefje (Vacature-Van Leeuwen.). Van de 602 uitgebrachte stemmen waren er 5 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 300. Gekozen is de heer P. M. DE LIGNY, met 376 stemmen. Op den heer D. J. Dronkers waren er 107 uit gebracht. Voorts verkregen nog de heeren C. J. J. A. van Teijlingen 29, mr C. Lucasse 24, mr E. P. Schorer 11 en mr J. P. Fokker 8 stemmen. De bij de onderscheidene stemmingen meer uit gebrachte andere stemmen waren over verschil lende personen verdeeld. van de mijn in Londen en kreeg geen antwoord. Zij was bijna op het punt van aan mijnheer Braithwaite ,te schrijven, doch de vrees dat Kit dit euvel zou opnemen weêrhield haar. Zij wist niet welk kwaad zij hem daardoor kon berokke nen en diezelfde schroom belette haar ook om haar angst aan de vrienden op de Terp mede te deelen. Het was ook mogelijk dat er niets aan haperde. Kit bereidde haar wellicht een verras sing voor ^en bijzonder buitenkansje en dan zou hij haar nooit vergeven als het uitkwam dat zij hem gewantrouwd had en dit had laten blij ken aan menschen, wie hij bovenal vertrouwen wenschte in te boezemen. Zoo verliepen er een paar weken zonder eenig bericht van hem en hare pogingen om zijn stil zwijgen voor de anderen te verklaren (en God wist hoeveel die haar kostte) begonnen hoe lan ger hoe zwakker te worden. »Er moet iets niet in den haak zijn", zei Mark, »ik zal eens naar de stad gaan." „O neen, neen, Kit heeft zeker een reden voor zijn stilzwijgen hij zal mij wel schrijven als het tijd is." Indien er iets niet in den haak was dat wil zeggen iets schandelijks voelde zij dat Mark de laatste moest zijn die er van hoordewant hoe weinig Kit om het oordeel der wereld gaf, dat van de vrienden op de Terp was hem zeer veel waard. Maar nu de vrees van Mark eenmaal was opgewekt was die zeermoeie- lijk in toom te houden. „Ik zal nog een week wachten en als we dan nog niets van hem hw«>-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1