Laatste Berichten. MerMsclie Mpol-Eipfift; Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Mijiiip ei TerpMiip In Zeeland. Burgerlijke stand. definitieve concessie te erlangen voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg over dien dam, als onderdeel van den ontworpen stoom tramweg BrouwershavenRozen daal Het bericht, onlangs voorkomende in de Zierikzeesche Nieuwsbode, als oorzaak van vertra ging der afdamming van het Slaak genoemd, gaf de Thoolsche courant aanleiding te onderzoeken in hoever dat bericht den toets der waarheid kon doorstaan. Dienaangaande wordt haar van geloofwaardige zijde het volgende medegedeeld Geene afdamming van het Slaak is uit te voeren zonder den dam te leggen op en aan te sluiten tegen de zeedijken van de polders Hen rietta en prins Willem Frederik Karei, zoodat mitsdien daarvoor de toestemming van de eige naren dier dijken wordt geëischt. Omdat de zeedijken van den prins Willem Frederik Karei polder, aan den Noord-Brabant- schen wal, rijkseigendom zijn, bestaat er ten dien- aanzien geen bezwaar met de uitvoering dei- afdamming aan te vangen. Iets anders is dit met den zeedijk van den Henrietta-polder, aan den St. Philipslandschen wal. Deze zeedijk is het eigen dom van mevrouw Weerst, geboren Schorer, am bachtsvrouw van St. Philipsland. Doordien deze ambachtsvrouw tot heden geen toestemming voor de aansluiting van den dam tegen haren zeedijk verleende, kan ook met de afdammingswerken niet worden aangevangen. Volgens mededeeling van den heer Haffmans in de prov. staten van Limburg is de regeering voor nemens een voorstel tot tariefhervorming in te dienen en bepaaldelijk de landbouwproducten door invoerrechten te beschermen. De heer Bahlmann, de bekende voorstander van het beschermend handelstelsel, was de overbrenger van die voor hem zoo blijde boodschap, maar dit geeft alle reden, dunkt ons, om die mededeeling onder eenige reserve aan te nemen. De redactie van de Gemeentestem is, omtrent de verkiezing voor de Eerste Kamer in de Staten van Utrecht, van oordeel dat de heer Van Heemstra onbevoegd was mede te stemmen. Ter toepassing van art. 46 gem. wet, waarmede art. 73 prov. wet volkomen gelijkluidend is, is zegt zij meermalen beslist, dat eene herstemming eene zaak is, die den daarin betrokken candidaten per soonlijk aangaat. De Staten hadden dus den heerv. H. niet tot medestemmen moeten toelaten. Nu zij dit wel deden, is het te verwachten, dat de gekozene de baron Aylva van Pallandt dooi de Eerste Kamer niet zal worden toegelaten, daar de onbevoegd uitgebrachte stem stellig op den uitslag der verkiezing van invloed heeft kunnen zijn. Men zegt dat heer Van Pal land zjjne be noeming niet zal aannemen. Te Zutfen zal op 20 Augustus en volgende dagen het examen plaats hebben voor hen, die dingen naar de betrekking van commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, waarvoor zich nu reeds ruim 350 personen hebben aan gemeld. De commissie, door den minister van financien benoemd, bestaat uit de navolgende hoofdambtenarenLid en voorzitter jhr. S. J. Kraijenhoff, provinciaal inspecteur in Gelderland, te Zutfenen leden de heeren W. H. Houwing, controleur der directe belastingen te Amsterdam en C. .L. Blaanboer, controleur te Sneek. Er is sprake van nieuwe stoomvaartlijnen van Amsterdam op Londen en Harwich, die in exploitatie genomen zulken worden door de Hollandsche spoorwegmaatschappij, in combinatie met de cargadoors, de heeren gebroeders Scheuer en Meijer c°. Onze koningin bezocht de vorige week de stad Echternach waar H. M. de fabriek van geschilderd porselein der heeren gebrs. Zens, de gebouwen die de voormalige beroemde, door Willebrord in de 7* eeuw gestichte, Benedicter abdij uitmaakten en de kloosterkerk, die uit de 10e eeuw dagteokent, in 1861 hersteld en een type van romaanschen stijl is. Aan bewijzen van belangstelling en har telijkheid ontbrak het H. M. natuurlijk niet. In de eerste weken wachten wij nu tijding, waar zich onze poolreizigers bevinden en of zij hulp noodig hebben. Het kan zijn, dat zij nog in het ijs besloten liggen in de Kara zee en niet ver van Vaigatz, maar dan zullen de stoomschepen ze weldra vinden. Ook is het mogelijk, dat zij naar Novaja-Semjla gekomen zijn, in welk geval wij alle waarnemin gen mogen verwachten, doch injdeze omstandigheid kunnen zij evengoed op het zuidelijk als op het noordelijk gedeelte daarvan zijn aangeland en dan kan het gebiedend noodzakelijk zijn opzettelijk een stoomschip af te huren om de expeditie terug te halen. Dit kan bovendien ook in een menigte andere denkbare gevallen noodig wezen. Tot het zenden van een stoomschip zijn maat regelen genomen, in de overtuiging dat velen voor dit geval geldelijke toezeggingen zullen doen. Reeds ontving ik eenige giften en voorwaardelijke beloften. Toch wensch ik nadere goedkeurig in den vorm van toezeggingen te ontvangen, omdat voor het zenden van een stoomschip en het uit loven van premies eenige duizenden vereischt worden, en ik gemachtigd wensch te zijn daarover te beschikken. Blijkt dat al of niet geheel noodig te zijn zoo zal ik van de toezeggingen geheel of gedeeltelijk gebruik maken, maar ik moet binnen kort het besluit kunnen nemen tot het definitief charteren, omdat er dan nog eenige tijd verloopt, vóór dat zulk een schip geheel is toegerust, om het noodige te kunnen verrichten. De zorg voor het een en ander is toevertrouwd aan de zorg van den Nederlandschen consul te Hammerfest, den heer Robertson. Met behulp van zijn ijverige leiding zal voor het noodige zorg worden gedragen en zeker mag niets verzuimd worden, indien de hulp noodig blijkt te zijn. Mag ik er dus op aandringen, dat spoedig aan den heer Volck op het meteorologisch instituut toezeggingen worden gedaan? Utrecht. Buus Ballot De heer Volck schrijft ons, dat er geen belang rijk nieuws te melden valt uit de Poolstreken. Het weder is gestreng geweest in de maanden April en Mei, doch bijzonder zacht in Juni. Aan alle betrokken autoriteiten in de Poollanden is het verzoek gericht, om elke bijzonderheid van belang met betrekking tot onze expeditie onmid dellijk over te seinen naar Utrecht. Dit staat trouwens in verband met het verdienen van de premie, gesteld op het geven van het eerste be richt omtrent de Poolreizigers. Den 10en Juli is kapitein Dallmann met de Louise vertrokken, doch hij zal waarschijnlijk nog een beetje moeten wachten voor de ingangen tot de Kara Zee, om dat in het begin Juli een walrusjager te Ham merfest is binnengevallen met het bericht, dat de straten nog gesloten waren. Dit is trouwens niet te verwonderen, daar het losgaan van het ijs maar zelden vóór de tweede helft van Juli plaats grijpt. Ook met het oog op deze omstandigheid (een handelsman vermorst niet gaarne tijd) heeft even voor de Louise ook kapitein Johannessen met de Nordenskjöld zee gekozen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van stad aan 't Haringvliet /nr. C. Van Mens, secretaris dier gemeente, van Weert A. J. Coenen van Oud- en NieuwGastel H. P Mastboom, en van Haskerlaud I. Rinkes. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het district 's Gravenhage W. Van Marken, thans schoolopziener in het arr. Delft, uit welke betrekking hem tevens eervol Ontslag wordt verleend, en tot schoolopziener in liet arr. Delft jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, te 's-Gravenhage schutterij. Benoemd totmajoor kommandant der dienstdoende schutterij te Zutfen C. C. Brnuings, thans kapitein. Na gehouden examen aan de rijks hoogere bur gerschool alhier, op 12, 13 en 14 Juli jl. werden bevorderd van de le naar de 2e klasse J. A. W. Baart, J. Bertel, S. Boasson, J. V. Geulen, J. C. Crucq, F. E. Dozy, II. van Hennekeler, J. M. van den Hoek, rH. Ketting, I. A. de Koning, J. M. J. van Lis, C. Proos, C. J. J. Sasburg, G. Smit Sibinga, H. W. Steenberg, A. D. A. Verbrugh, A. Verhulst, J. H. E. van der Wal, J. J. F. G. Weijmar en R. H. Whittaker, voor enkele lessen J. C. Blad en W. G. van der Heil van de 2e naar de 3e klasse J. M. Benteijn, C. Boudewijnse, H. A. Collot d'Escury, J. C. de Witt Hamer, C. Koppejan, P. Krijt, J. D. Leunis, P. J. H. van der Palm, S. A. Rochat, N. Verhulst, J. F. de Wijs, W. J. Wilkens, J. I. van Wuijckhuise en C. D. A. Zimmerman, voor enkele lessen A. K. B. J. Metz van de 3e naar de 4e klasse J. K. Crucq, P. J. Douw, W. M. Engelberts, J. Goossen, W. C. van Gorcom, W. A. J. van den Hurk, P. Jansen, T. van der Klip, J. F. C. van Meurs, W. Plugge, D. J. van der Horst Serlé, H. A. M. van Visvliet, L. P. W. van der Wal, voor enkele lessen W. H. Bal, H. A. Hackenberg, P. J. van den Hoek, J. W. le Nobel en F. de Wagemaker van de 4e naar de 5e klasse P. M. Dikkenberg, F. Gravestein, J. J. van der Harst, P. Koppejan, C. J. Tielenius Krnijthoff, voor enkele lessen J. C. van der Harst, J. C. P. de Baat Doeleman en J. F. Hondius. De leerlingen der le ea 2' klasse J. M. Slegt en J. O. Maenhoudt, die door ongesteldheid ver hinderd waren de overgangs-exainens bjj te wonen, kunnen eerst in September a. tot eene hoogere klasse worden bevorderd. Uitslag der overgangs-examens aan hetMid- delburgsch gymnasium. Van de Ie (7 leerlingen) naar de IIekl. werden bevorderdM. Pleune, P. J. Montagne, J. C. Al- torffer, J. L. Goemans, Ch. M. van Hoek; voor waardelijk C. F. Th. von Ziegenweidt en J. P. C. de Wijs. Van de IIe (5 leerl.) naar de IIP kl.T. de Jager, J. de Vrieze, J. C. Vethake, P. Dumon Tak voorw.J. de Witt Hamer. Van de IIP (9 leerl.) naar de IVe kl.A. J. Dronkers, W. P. Smit Sibinga, J. P. Plankeel, J. A. van Hoekvoorw.G. O. Altorffer, C. J. Hage en M. van der Beke Callenfels; afgewezen twee. Van de IVe (4 leerl.) naar de Ve kl.F. G. van Panhuys, C. de Witt Hamer en M. W. Snoep afgewezen éen. Van de V' (7 leerl.) naar de VP kl.P. Siegers, W. H. B. van Linschoten, J. de Hullu, J. A. A. Lisman, J. W. J. Porupe van Meerdervoort, J. Schorer en H. Lenshoek van Zwake. Bij het eerste toelatings-examen werden tot de laagste klasse toegelatenC. A. de la Parra, J. Smit, A. Schilham, J. G. Ph. Voegler, G. C. Nonhebei, J. H. Polak voorwaardelijkJ. Riemens en Snouck Hurgronje. Een aspirant voor de zesde klasse werd afgewezen. Volgens »het verslag van den toestand van het genootschap en de verrichtingen van het hoofd bestuur sedert de algemeene vergadering van 1882" is het getal afdeelingen van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap met 2 verminderd en be draagt thans 137. In het vorige jaar was het aantal gewone leden 2192, dit jaar is het 2345het totaal der algemeene leden was toen 230, 't is dit jaar 360. Het gezamenlijk bedrag van gewone en algemeene leden wijst alzoo eene vermeerdering aan van 283 leden. De provincie Zeeland telt 12 afdeelingen met 141 gewone leden, 10 honoraire leden en 26 voor standers. De heer D. Stigter, te Goes, heeft zijn eervol ontslag gevraagd als leeraar in de staatsweten schappen en het boekhouden aan de inrichtingen voor Midd. onderwijs aldaar. Vrijdag avond is te Zuiddorpe aangekomen monsgr. de bisschop van Breda, teneinde Zondag het Vormsel toe te dienen. Van Axel waren voor die plechtigheid een 50tal kinderen derwaarts vertrokken. Van de theologische school te Kampen is o. m. voor het litterarisch examen geslaagd de heer J. Tazelaar van Ter Neuzen. Gisteren avond is alhier aangekomen en aan het hotel de Nieuwe Doelen afgestapt de luitenant- generaal N. vau Willes, inspecteur van het wapen der infanterie, vergezeld van zijn adjudant. Heden is de generaal naar Vlissingen vertrok ken tot het houden van eene inspectie. De le luit. J, II. Kok, van het 3e reg. inf. te Middelburg, zal den cursus aan den geweer winkel te Delft bijwonen. Omtrent den luchtreiziger Lhoste, die Zaterdag avond met zijn ballon l'Eclair in de nabijheid onzer stad nederdaalde, kunnen wij nog het vol gende mededeelen. Hij is 23 jaren oud en ex chef du materiel de Vacadémie d'aerostation météo- rologique de Francehij maakte niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd reeds 47 luchtreizen en trachtte 5 malen te vergeefs den tocht over het kanaal naar Engeland te doen. Zaterdag avond steeg hij met zijp ballon, die 555 kub. meters gas kan bevatten, tot eene hoogte van 2500 meter. Aan de Walchersehe kust be merkte de luchtreiziger de visscherspinken en de naar Engeland vertrekkende mailboot, als ook de verlichting van Vlissingen en Middelburg, waarop hij langzaam begon te dalen. De ballon is 13 meter hoog en weegt, ongevuld, met mand en verdere benoodigdheden 140 kilo grammen. De heer Lhoste is dezelfde luchtreiziger die den 9en Juni jl., eveneens beproevende het kanaal over te steken, in de Noordzee neerkwam en door het Fransche schip Noemi opgenomen werd. Hij is thans voornemens nogmaals van uit Cherbourg den overtocht naar Engeland te beproeven. Zaterdagnacht meldde zich aan het politiebureau zekere De B. aan, die zich eene snede in een zijnet- polsen had toegebracht met het doel zooals hij zeide zich uit moedeloosheid van kant te maken. De snede is niet ernstig en de man zal wel binnen een paar dagen het gasthuis kunnen verlaten, waarheen hij is overgebracht. Zondag avond vond te Arnemuiden eene vrouw in de Langstraat, die na haar kind in de wieg te hebben gelegd een buurpraatje was gaan houden, bij haar terugkomst hare woning vol rook en het kind schreiende. Bij het opnemen van haar kind ontdekte zij dat de wieg en de bed steegordijnen aan bet branden waren. Dit begin van brand kon gelukkig spoedig met eenige emmers water worden gebluscht. In de, nabij IJzendijke gelegen, Belgische grensgemeenten beeft ook het onweer veel schade veroorzaakt. Werd onlangs een groot gedeelte van den oogst onder de gemeente Caprijcke en Bouchaute door hagelslag vernield, Zaterdag werd een gedeelte van Watervliet door dezelfde ramp getroffen. Daar gewoonlijk enkel koolzaad tegen hagelschade wordt verzekerd, zijn groote verliezen geleden. Welke zonderlinge argumenten men soms bezigt tot aanbeveling van candidaten bij gemeen teraadverkiezingen blijkt wel te IJzendijke. Van twee zijden worden daar twee der aftredende leden de heeren J. A. Bekaar en Y. J. Vermast aanbevolen. De heer C. Van Hijfte, het 3e aftre dend lid, vindt echter een tegencandidaat in den heer L. Groosman, omdat, zooals het strooibiljet te lezen geeft: 1° Men geen raadsleden moet kiezen, die dat baantje alleen uit hoogmoed waarnemen; 2° men er evenmin moet kiezen, die tegen alle wegsverbetering zijn en die altijd om halfacht naar huis moeten en dan de herbergen zouden willen sluiten. Zaterdag namiddag brak boven Axel een hevig onweder los. De bliksem is geslagen in den molen van den heer A. de Klerk aldaar. Een dei- wieken is vernield, terwijl er inwendig groote schade is aangericht. Een begin van brand is spoedig gebluscht. De molen is verzekerd. Bij den landbouwer S. onder Nieuwdorp stierven in den laatsten tijd twee werkpaarden aan droes. Door het nijverheidscongres te Rotterdam is besloten om bij de internationale landbouw ten toonstelling in 1884 eene gouden medaille in te zenden voor de beste inzending van minstens 50 kg. ingekuild groen voer, onverschillig of dit eene inzending is van een Nederlander of van een vreemdeling. Volgens de Luxemburgsche Annalen heeft Z. M. de koning een volbloed Durham stier aange kocht uit de fokkerij van den heer Van den Bosch, in den Wilhelininapolder. Deze stier heeft Z. M. de koning met twee prachtige springhengsten, Norfolker ras, ten geschenke gegeven aan de beide Luxemburgsche Landbouwkundige Vereenigingen. Het HandrisWad beschrijft volgenderwijze het feest ter viering van de vestiging der Fransche Re publiek, Zaterdag avond te Amsterdam Groote geestdrift verwacht men in het restaurant Paulez, in de St. Luciënsteeg alhier waar het Fransche element hier ter stede, versterkt door de belangrijke deelneming van Frankrijk aan onze tentoonstelling, in grooten getale wordt verwacht. De opening van het feest was aangekondigd tegen 10 uur. De zaal Paulez zag er lief uit. Schitterend licht. Onze nationale vlaggen en der stedewapen prijkten aan den wand. Tegen middernacht kwam het gezelschap van het Concert des Ambassadeurs de zaal binnen. Terstond was de eerste de beste Franschman in verrnkking. »Vous saves ce que nous manque a Paulez Virginie Ter wille van den restaurateur verdient deze woordspeling vermelding. Ten één uur was de staat van zaken aldus In het begin artistenaan bet eind der zaal artisten,; in het midden een goudvisch- vijver ter zijde een paar toeschouwers. Aan het bal nemen hoogstens drie bemantelde en bedekte paren deel. Het orkest weerde zichhet concert des Ambas sadeurs zweeg. Edoch het souper liep van stapel. De dag van den 14 Juli is herdacht. Vive la république De vennootschap van bet Panorama Mesdag zal tegen het einde van dezen zomer liquideeren. Het doek zou alsdan eerst te Brussel en daarna te Parijs worden tentoongesteld. Een der Surinaamsche inboorlingen op de tentoonstelling ligt op 't oogenblik ernstig ziek, tengevolge van gevatte kou. Het tekort door H. v. d. V., chef de bureau der Holl. spoorwegmaatschappij te Amsterdam, die in hechtenis is genomen, veroorzaakt, loopt over eenige jaren en bedraagt 10,000. Dit tekort had v. d. V. steeds weten te dekken door de ontvangsten van de eerste dagen der maand, waarbij bij dan zooveel mogelijk de gelden opnam, welke nog berustten in handen van zijn onder- hebbend personeel, tot eindelijk de som te groot werd om zoo te kunnen stoppen. De Fransche zeelieden, met het toezicht in de Fransche afdeeling van de tentoonstelling te Amsterdam belast, hebben Zondag bij gelegenheid van het feest van den 14en Juli, buide gebracht aan den waarnemenden vertegenwoordiger der Fransche republiek, den beer Aubert, en aan den kapitein, markies De Cauibefort, die het bevel over het detachement voert. Zij boden dien heeren ieder een bouquet aan met de betuigingen van hunne gehechtheid aan de republiek en van gene genheid en waardeering voor hunne chefs. De zaak van Léon Bernard, beschuldigd van ontvreemding ten bedrage van circa vijf millioen frank ten nadeele der bisschoppelijke kas van Doornik, is thans definitief naar de correctioneele rechtbank verwezen en zal nu spoedig in behan deling komen. Het openbaar ministerie had ook den bekenden tusschenpersoon Goodhue van Montreal (Canada) in de zaak betrokken; maar op grond van krankzinnigheid blijft deze voorloopig buiten vervolging. Volgens berichten uit Petersburg is de groot hertog Nicolaas Constantinoviteh, die voorzitter was van de commissie tot het maken van het kanaal-Ary in Turcostan, op bevel van den keizer in hechtenis genomen. Zonder machtiging zoude de groothertog zich gemengd hebben in zaken die uitsluitend de regeering van Turcostan aangaan. Generaal Seume, president van den spoorweg MorchanskSyzran viel, toen hij in een trein wilde stappen die reeds aan het lijden was, en geraakte onder de wielen. De generaal was on middellijk dood. De cholera is nu uitgebroken in de voorstad van Caïro, waar 5 personen aan de gevreesde ziekte stierven. In de 24 uren, die gisteren morgen om 8 uur eindigden, zijn gestorven te Damiette 43, te Mansurah 51, te Shirbin 7, te Menzaleh 20, te Talka 3 en te Chobar 13 personen. Gedurende twaalf uren stierven te Samanud 10, te Shibin- el-Kum 2 en te Zifteh 2 personen. Dezer dagen is te Rome een steenen gedenk steen aan 't licht gebrachthet zal worden ge plaatst vóór het Collegio Romano. Het is een obelisk aan een der oudste anti-Semieten gewijd, namelijk aan den Egyptiscben koning Ramses, dien de Grieken Sesostris noemden, den onder drukker der Joden. Het is een machtig stuk gra niet en draagt aan de vier zijden opschriften in hieroglyphiesch schrift. De opgraving geschiedde onder leiding van professor Lanciani. «Bonden. Volgens den Standard heeft de Japansche regeering het voorstel van den voor- maligen Franschen gezant tot bondgenootschap met Frankrijk tegen China afgewezen. Itaïro. De cholera is uitgebroken te Ghizeh, de voorstad van Kaïro. Datum. Plaats. Voorwerpen. luformatiëa. 17 Juli. Middelburg, Meubels, Notarishuis. 17 Middelburg, Huizen, Verheij. 18 Wisseukerke, V eldvruchten, Huvers. 18 Vrouwepolder, Boeren-inspan. Tak. 18 - Ter Neuzen, Huizen, Dronkers. 18 if Wissenkwke, Vrueliten te velde, Roelof, 18 Middelburg, Meubels enz., V erheij 20 - Middelburg, Hofstede, Verhulst, 20 Camperland, Vruchten te velde, Roelof. 21 i' Westkapelle, Verh. Bouwland, Loeff. 24 Colijnsplaat, Veldvruchten, Huvers. 24 i Westkapelle, Houtwaren enz., Wouter8eu. 25 Colijnsplaat, Huis enz., Huvers. 25 Middelburg, Huizen enz., Tak. 27 - Vlissingen, Huis, De Wolff. Wissenkerke, Vruchten te velde, Huvefs. Middelburg, Huï9, Tak. 1 Aug. Wissenkerke, Boeren-inspan, Huvers. 1 Serooskerke, Hofsteedje, Woutersen. 10 Groede, Huizen enz., Hammacher. Van 8 tot 15 Juli. Middelburg. Ondertrouwd A. Saaij, jm. 42 j. met J. S. Sarus, jd. 29 j. N. M. T. van Baker- gein, jm. 22 j. met A. A. Anthes, jd. 22 j. W. Bassie, jm. 26 j. met B. Polderman, jd. 23 j. Bevallen -. A. van Tatenhove, geb. van Ooijen, z. E. Bastiaanse, geb. Krijger, d. W. A. Kliuge, geb. Bosdijk, z. A. E. de Baare, geb. Vlieger, z. H. M. Sprenger, geb. Broeder, d. H. H. Carmejoole, geb. Jansen, z. H. J. Wiessner, geb. Gerritse, z. M. Davidse, geb. de Buck, z. J. vau Meerendonk, geb. Arnoldus, d. N. M. van der Weele, geb. van Geelkerken, d. J. M. J. Timmermans, geb. Lan- gejan, d. J. C. Oranje, geb. Adriaanse, d. (levenl.) Overleden: J. E. Schliiter,_ ongeil. d. 24 j. H. Cornelisse, man van A. Buijs, 39 j, A. Meeuwse,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2