N° 160. 126® Jaargang. 1883. Dinsdag 17 Juli. K I T. es FEUILLETON. Middelburg 16 Juli. J Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. JOH. LUTEIJN. Mr W. A. VAN HOEK. D. JERAS- Mr J. A. VAN HOEK. Mr A. P. SNOUCK HURGRONJE. M. FOKKER. MIDDELBURGSCH COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Rruinmgen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Voor de gemeenteraads-verkiezingen herinneren wij in het algemeen dat de stembus morgen ^Winsdag) tot vijf uren is geopend de stembriefjes niet onderteekend mogen zijn; voor de kiezers nieuwe biljetten aan de stem- bureaux zijn te bekomen voor bet geval zij hun biljet mochten hebben verloren dat doorhalingen geoorloofd zijn. Yoor Mïtltïelïiiirg' dringen wij in het bijzon- zonder aan op een talrijke opkomst. "Wat hij gemeenteraadsverkiezingen nog niet voorviel ge schiedt thans eene zekere partij zal alle krachten inspannen om te beproeven een of meer zetels machtig te worden. Zij doet dit vooral nu, meenende partij te kun nen trekken van bestaan hebbende verdeeldheid, welke thans gelukkig is geweken. Eensgezindheid en eene talrijke opkomst zijn thans dringend noodig. Ter bevordering van de eerste verzoeken wij allen, die het wel meenen met de gemeente, zich aan te sluiten bij de Zaterdag avond gedane keuze en te stemmen op de heeren WIT 'STEMBRIEFJE BLAUW STEMBRIEFJE: w. j. SPRENGER. en ROOD STEMBRIEFJE P. M. DE LIGNY. Elke stem, die men op een ander dan de aangegeven candidaten uitbrengt, vergroot de kans van slagen der tegenpartij. Dit is ook het geval met stemmen, op de wet houders Dronkers en Yan Eekelen uitgebrachtzjj kunnen geen doel treffen daar het besluit dier heeren, om niet meer in aanmerking te willen komen, onherroepelijk is. Men vuile vooral de witte, blauwe en roode stembriefjes volgens bovenstaande opgaaf in. Dit is te meer noodig, wijl in vroegere annon ces wel een paar van dezelfde namen voorkwamen, doch voor andere briefjes dan nu is opgegeven. TE K HËRIIXKRI1V6. doob James Payn. "W EEBE DEEL. Voor iedereen, op een na, was het vertrek van Kit een groote teleurstelling, daar men begrepen had dat hij eenige weken te Mogadion moest zijn, ii voor zaken." Frenna alleen wist dat hij het hoofddoel van zijn komst bereikt had, toen hij een goedklinkenden naam voor zijn lijst en een goed adres voor de onderneming gevonden had. Zelfs mevrouw Medway speet het erg dat bij weg was, ofschoon het meeste ter wille van Mark, die in den laatsten tijd weer veel stiller was geworden zooals hij steeds een ander mensch werd, zoodra Kit in huis was. Kit had zeer juist gezien toen hij Mark opdroeg Om zjjn zaak bij mevrouw Medway te bepleiten. Alles wat van Mark kwam was haar welkom, zelfs hetgeen haar anders onaangenaam zou ge weest zijnmaar deze tijding was haar lang niet onwelkom, zjj had zich Kit reeds meer dan eens als haar schoonzoon voorgesteld en dan Wan altjjd het hoofdbezwaar geweest, dat hjj geen Vult men bij vergissing zijne briefjes verkeerd in, dan werkt men zijne eigen bedoeling tegen. Alle persoonlijke consideratiën dienen nu te blij ven rusten, wijl bet onderling overlegin de vergadering van liberale kiezers gehouden, duide lijk den weg heeft aangewezen die ditmaal moet worden ingeslagen. Bij advertentie wordt heden nog opnieuw de heer Van Tejjlingen aanbevolen als candidaat voor den Middelburgschen gemeenteraad. Wij betreuren dit, en vinden zulk een tactiek hoogst onvoor zichtig. Alle beschouwingen omtrent de geschiktheid van den heer Van Teijlingen daar gelaten, is eendracht, vooral in de gegeven omstan digheden, meer dan noodig. Nu er Zaterdagavond overleg onder liberale kiezers heeft plaats gehad is het plicht dat men zich met den daardoor verkregen uitslag vereenige. Ook op die vergadering kreeg de heer Van Teijlingen een zeer aanzienlijk aantal stemmen bij eene volgende gelegenheid zal dus ook zeker zijn candidatuur wel wêer ter sprake komen, maar het doel van zulk een bijeenkomst wordt gansch en al te niet gedaan wanneer men nu nog wêer van voren af aan begint met elk zijn eigen can didaat aan te bevelen. Wij meenen dat men thans zedelijk verplicht is om zich aan de Zaterdagavond gedane keuze te onderwerpen en, afgescheiden van alle verdere overwegingen, regelrecht op het doel af te gaan. Dat doel is de overwinning te verschaffen aan de liberale beginselen door eenstemmig zich te ver eenigen op de candidaten die gesteld werden als gevolg van onderlinge bespreking, waarbij ieder het recht heeft gehad zijne meening te zeggen en zijn stem uit te brengen. Men zij voorzichtig. Het gevaar wordt drei gender naarmate men versnippering van stemmen verkrijgt. Men schrijft ons Door tusschenkomst van den burgemeester hunner woonplaats hebben vele onderwijzers in Zeeland eene circulaire ontvangen van den commissaris des konings in deze provincie, waarin Z. Ex. namens de minister van binnenlandsche zaken en van marine den wensch uitdrukt, dat de onderwijzers de aanwerving van jeugdig scheepsvolk voor 's lands vloot zooveel mogelijk zullen bevorderen. Nu de betrekkingen van doodgraver, klokluider enz. enz. langzamerhand aan anderen dan aan onderwijzers worden opgedragen, wordt van hoo- gerhand het oudtijds niet eervolle baantje van «werver" met de betrekking van onderwijzer ge combineerd. Of de onderwijzers voor bet waarnemen daarvan ook de goedkeuring van gedeputeerde staten noodig zullen hebben De beer C. H. J. van Bentkem Jutting, Sint Pieterstraat alhier, heeft weer de gelegenheid ge schonken om een paar schilderstukken •'"te zien, bestaan bad. Öm rijkdom gaf zij, noch voor zich zelf, noch voor hare kinderen zij had dien in der tijd zonder hartzeer opgeofferd aan haar ge weten, maar zij waardeerde een onbezorgd leven. Mand was niet gewoon zich te behelpen; om met moeite haar stand op te houden, om elk dubbeltje om te keeren eer zij het uitgaf en zij zou haar ongaarne daaraan blootgesteld zien. Maar zij wist hoe degelijk haar dochter was en zij zon haar, zonder op een groot inkomen te zien, geven aan den man die haar hart veroverd had. Zij had een zeer goede meening van Kit, vooral van zijn menschenkennis en ondanks de minder gunstige berichten, welke er van hem in omloop waren, vond zjj altijd dat hij zulk een goed hart bezat. Hij bad zich nog nooit met ernst op iets bepaalds toegelegdmaar zjj was overtuigd dat zijne vooruitzichten zeer goed waren. De kooplieden, met wie hjj in aanraking was geko men, schenen hem op prijs te ëtellèh. Die prach tige ring, waarvan Mark met zooveel ophef gewaagde, was er immers het bewijs van en zij haalde dit telkens aan wanneer mijnheer Penrijn of anderen hun twijfel aan die schoone vooruit zichten te kennen gaven. Misschien is de diamant valsch", zei mijn heer PeUrjjn, op zjjn gewone spotachtige manier. Waarom niet? Wat hjj aan waarde verloor, zou hij in beteekenis winnen, als een geschenk van de ondernemers der Kreek van Cook." Maar zij wist dat de diamant niet valsch was Mark had hem immers in de hand gehad. Als van wie de meeste beschouwing overwaard zijn. Het zijn Louis Meijer Woelend water Schelfhout Winter, Stroebei Binnenhuis, Waldorp Water, Roosenboom Winter en Voorn Boers Stilleven. Vooral de vier eerstgenoemden zijn stukken van groote waarde. Louis Meijer beeft niet veel geschilderd, er zijn dan ook vele valsche stukken onder zjjn naam in den handel, maar vo.oralün zeeschilderen munt hij uit. Dat Schelfhout'» stukje een juweeltje is spreekt van zelf. Men lette vooral hjj zjjn Winter eens op het ijs en op de lucht. Waldorp's schilderij munt uit door teekening en koloriet. Zjjn schepen en de daarin voorkomende figuren zijn flink afge werkt. Het Binnenhuis van Stroebei draagt weer geheel het kenmerk van den kunstenaar, den ken ner van perspectief en licht. De beide andere zjjn lieve stukjes, maar munten niet zoo uit als de overige. Wjj bevelen een bezoek aan bet kunstmagazijn van den heer Van Benthem Jutting zeer aan. Men meldt ons dat te Arnemniden, Nienwland en Kleverskerke een aantal lieden, die afkomstig zijn van Oud-Beierland waar de pokken epide misch zijn verklaard, bezig zijn met vlasplukken. Zelfs droegen enkele dier personen teekenen van de pas doorgestane ziekte, terwjjl allen gezamen lijk in een schuur overnachten en een hunner heden morgen bovendien ziek is geworden. Zij werken thans bij de weduwe Mesu te Kle verskerke om morgen weer elders te vertoeven, totdat het werk is afgeloopen. Men vestigt hierop de aandacht niet om noodeloos ongerustheid te wekken maar om ieder bedachtzaam te maken. Wij weten dan ook dat reeds van de zijde der bevoegde autoriteiten hierop wordt gelet; het publiek dat met deze bezoekers in aanraking komt doe ook het zijne om niet door onverschil ligheid of vooroordeel het gevaar in de hand te werken, dat uit een en ander zoo licht kan voort komen. Men weeteene kleinigheid kan in zulke gevallen de ernstigste gevolgen hebben. Volgens de N. Rott. Crt is dezer dagen aan bet postkantoor te Middelburg een brief bezorgd, die een adres bevatte van twaalf regels. Een gewoon sterveling, die niet geestig tracht te zijn, adresseert zijne brieven meestal veel korter. Het adres was verder zoo verbazend laf, dat het ons verwonderde hoe iemand zulk een product nog waardig keurde om publiek gemaakt te worden. Wij zouden er niet over schrijven zoo wij geen aanleiding hadden tot eene enkele vraag. Dient zulk een brief, waarvan het uitvoerige adres van postambtenaren en bestellers zooveel meer tjjd vordert dan dat van een gewonen brief en die daar door vertraging brengt in de bezorging van andere stukken, niet met meer port bezwaard of later be steld te worden? Wij geven dit ter overweging aan de betrokken autoriteiten. Wij vreezen anders dat het voor beeld van dien briefschrijver navolging zal vinden, men nagaat hoe boos Kit reeds geweest was toen Frenna eens naar dien ring vroeg, kan men be grijpen hoe bet hem zou geërgerd hebben, als hjj wist hoeveel thans onder zjjne oude vrienden daarover gepraat werd. Dit alles nam echter niet weg dat mevrouw overtuigd was dat Kit goed op weg was om for tuin te maken en zeer geneigd om zjjne be langen bjj haar dochter voor te staan, Zjj zag er zeer tegen op om van Maud te scheiden en dit huweljjk gaf alle hoop om haar in de buurt te houden. Zjj hechtte niet veel waarde aan hetgeen Mark gezegd had van het afwijzend ant woord dat Maud aan Kit gegeven had en schreef dit alleen toe aan het slecht gekozen oogenblik want al vermoedde zij niet dat Maud Frank be minde, zij kon zich toch zeer goed voorstellen dat die liefdesverklaring hoogst ongelegen was gekomen, bijna geljjktijdig met bet bericht dat Frank misschien op zjjn sterfbed lag. Zjj veront schuldigde die onhandigheid van Kit met de zelfzucht, die aan verliefden eigen is en meende dat hjj onder den indruk van het plotselinge weerzien, na een langdurige afwezigheid, zjjne gevoelens niet meester was geweest. Toen zjj tot die gevolgtrekking gekomen was, besloot zjj hare dochter ten opzichte van Kit te polsen en begon «De arme Kit scheen zeer terneergeslagen toen hij ons verliet, mijn kind." «Zoo waarlijk? Het kwam mij voor dat hij zeer welgemoed was oyer zjjne zaken," vooral als men kans beeft zijne quasi geestig heden in de courant te kunnen lezen, en dat de post ambtenaren nog hun tjjd zullen moeten besteden aan het lezen van adressen, in proza of in rjjme- larij, die zoo groot zijn als een half vel schrijf papier. Door burgemeestèrjen wethouders van Middelburg is benoemd tot brandmeester de heer W. P. van Page, thans onderbrandmeester en tot onderbrand meester de beer J. Worrell. Bjj de heden avond te houden oefening der dd. schutterij alhier zal tegen 7 uren aan het korpsvaandel de bij den schietwedstrijd te Vlis singen behaalde medaille worden gehecht. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging in Vlissingen zjjn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren A. Loois, J. P. Laernoes, aftre dende leden, alsmede de heeren J. Le Sage van Hoeve, C. M. Dommisse en J. A. De Wolff. De commissaris des konings in onze provincie zal deze week eenige gemeenten in ZeeuwschVlaan deren bezoeken. Donderdag a. wordt jbr A. P. C. van Kame- beek te Axel, Vrijdag te Hontenisse verwacht. Men heeft het plan 's konings vertegenwoordiger met de noodige eerbewijzen te ontvangen. Oosfburg, 16 Juli. De mazelen-epidemie is in deze gemeente aan het afnemen. Sedert den aanvang der ziekte (begin van Juni) heeft zjj in p. m. 150 gezinnen geheerscbt, enkele gevallen uitgezonderd, alleen onder de kinderen. Een jeugdig kind is in het begin der ziekte daaraan overleden. Tweederden gedeelte der ljjders is reeds hersteld, en de gemeenteschool, die op het laatst van Juni door slechts p. m. 30 leerlingen werd bezocht, telde er in het laatst der afgeloopen week weder een 100 tal. De school met den Bijbel is gesloten, omdat de ziekte ook kinderen van het hoofd dier school heeft aangetast. Hoofdplaat, 16 Juli. Het gemeentebestuur is opnieuw bij deurwaarders-exploit gesommeerd tot betaling aan den aannemer Macbet, thans van de aannemingsom der bestrating in de kom der gemeente. Op de eerste sommatie, in zake den weg naar den Nieuwlandschen molen, is nog geene betaling gevolgd. In de op Zaterdag jl. gehouden zitting van het college van burgemeester en wethouders moet het weer zoo onstuimig zjjn toegegaan, dat de burgemeester tot sluiting overging en toen den wethouder Cammaert do or den veldwachter de zaal deed uitleiden. Wel een treurige toestand, waar tot zulke uiterste middelen moet worden overgegaan I De heeren D. Tool O. te Hoorn, hebben aan de regeering het verzoek gericht tot spoedigen aanleg van den dam door het Slaak, en tevens om «O ja, wat zjjne geldelijke vooruitzichten betreft, die zijn veel beter dan hij verwacht had j het is haast een wonder dat hjj het in zulk een korten tjjd zoo ver gebracht heeft; maar in een ander opzicht was hij verdrietig." «Dat spijt mij." Er lag niet veel medelijden in haar toon en haar gelaat Was koel, bijna tar tend. Zjj zat met gevouwen handen en staarde in het vuur, als wilde zij den blik barer moedeir ontwjjken. «Lieveling", begon mevrouw innig, «wilt gij niet openhartig met mjj spreken Ik had altijd gehoopt dat gij nooit een geheim voor mjj zoudt hebben." «Een geheim, moedei'riep zij blozend uit.- «Welk geheim «Wel, heeft Kit U dan niet ten huwelijk gevraagd, en hebt gjj hem niet afgewezen „Dat is volkomen waar," zei Maud op eeii bijna luchtkartigen toon, zoo gevoelde zjj zich verlicht, «maar ik wist niet dat dit een geheim was. Ik dacht dat gij gekomen waart om erover te spreken." Wordt vervólyj)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1