ADVERTENTIÉN. De Crediet-V ereeniging, AANBESTEDING. Dl AHNBW HYPOTHEEKBANK BOEREN-INSPAN Gemeente-werken. Stearine Kaarsen, Harde, Witte en Zuivere A GE N T S C HAP T E MIDÜ E L B U R G - AANBESTEED: VERKOOPEN: 1. EEN WINKELHUIS, met vergunning aHet bouwen van een Gym nastieklokaal ten behoeve van de school (C) in de Lange Delft, en verdere werkzaamheden b. Het verbouwen van de school (A) op de Bree. De Hollan&sche Hypotheekbank TE AMSTERDAM, VOOR NEDERLAND, VERKOOPEN; BENEN KAPITALEN Tien Millioen Hectares tarond^ in Manitoba, Noord-Amerika, den Korentuin der Wereld. de Stearine KaarsenfabriekApollo" te SOtlIJBDAJM:. te Wcenen in 1873 met de Verdieosl-Mcdaille, te Parijs iH 1878 mei dc Gouden Medaille. den heer Boenders den heer A. P. van de Kamer- den heer Verweijs: den heer J. M. van Ditmars, en den heer De Zeeuwden heer C. J. J. A. van Teijlingen. De heer J. J. Van der Harst wilde ter aanbeveling van de candidatuur van den heer Jeras eene enkele mededeeling doen en wel uit de loopbaan van dat gemeenteraadslid als voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Toen de heer'Jeras in 1874- als zoo danig optrad bedroeg de begrooting ƒ37.200, zoodat dus over 9 jaren een bedrag van 334.800 was uitgetrokken. In die 9 jaren nu is slechts ƒ254.951.33 uitgegeven en heeft dus de gemeente een bate gehad van 79.848.77. Nu is het wel waar dat de voorzitter in zulk eene vergadering geen almachtige is, maar men zal toch moeten erkennen dat hij een grooten invloed daarbij uitoefent. De heer Snijders merkte op dat het misschien verwondering zou baren dat hij niets sprak tot aanbeveling van de door hem genoemde candi dates maar hij vond allen evengeschikt en waren er meer zetels vacant dan nu het geval was, hij zou hun gaarne allen eene zetel willen aanbieden. Men ging toen over tot stemming, terwijl besloten werd hen candidaat te stellen die de meeste stemmen verwierven. De uitslag was als volgt Voor het witte stembriefje werden gekozen de heeren J. Luteijn met 61, D. Jeras met 60, mr A. P. Snouck Hurgronje met 32, W. J. J. Koole met 30, mr J. A. van Hoek met 30 en mr A. J. van Eekelen met 28 stemmen. Voor het rood briefje werd met 10 stemmen de heer mr C. Lucasse als candidaat gekozen en voor het blauw niet 29 stemmen de heermrE. P. Schorer. De heer J. C. Frederiks vroeg het woord om te wijzen op eene bekendmaking in het Zuiden van heden avond, waarbij de heer Koole kennis geeft geen candidatuur te willen aanvaarden. Hij vraagt den heer Koole, die aanwezig is, of hem dit ernst is, en zoo ja, dan stelde hij voor in zijn plaats als candidaat te nemen den persoon, die in stemmental op hem volgt. De heer Koole, gevraagd zijnde om te spreken, verklaart geen candidatuur te kunnen aanvaarden uithoofde van zijne zaken, hetgeen hij herhaalt na een uitnoodiging van den heer Zip, die meende dat de heer Koole, nu een groot deel der aanwezigen hem als candidaat verlangt, terug moest komen op zijn besluit. De heer J. J. v. d. Harst neemt het den heer Koole hoogst kwalijk dat hij aan de vergadering geen kennis gegeven heeft van zijn besluit. De heer Koole verdedigt zich en meent, daar hij als journalist tegenwoordig was, niet het woord te hebben kunnen voeren. De heer V. d. Harst verklaart zich daarmee niet voldaan het Zuiden is uitgenoodigd niet de heer Koole. Het is louter eerzucht van dien heerhij heeft eens willen zien 4 hoever hij het kon brengen. De heer Frederiks verklaart dat de heer Koole de aanwezigen noodeloos werk liet verrichten, en nu hun taak nog lastiger heeft gemaakt omdat degene, die na den heer Koole het grootst aantal stemmen verwierf, is de heer mr C. Lucasse, die reeds voor het blauwe briefje is gekozen. Men gaat nu weer tot stemming over. Het resultaat daarvan is dat gekozen wordt de heer Wasch met 12 stemmen. Na dankbetuiging van den heer V. d. Harst aan de heeren Den Boer, Linschoten en Zip en aan den eerste in 't bijzonder voor de leiding der vergadering werd deze gesloten. Successievelijk waren reeds velen vertrokken. In de algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid kwam ook ter sprake de emigratie naar onze overzeesche bezittingen. Deze zaak was reeds voor eenige jaren aan de orde. Het onderzoek was niet gunstig en schier een parig luidde het advies, dat emigratie op groote sehaal van Europeesche werkkrachten naar de tropische gewesten niet raadzaam was. Geheel iets anders is het tegemoetkomen en bevorderen van de vestiging van bekwame Nederlandsche jonge lieden in voor hen geschikte betrekkingen in Oost- en West-Indië. Dit denkbeeld, ter nadere overweging aanbevolen aan een commissie, be staande uit de heeren W. F. Versteeg, C. Bosscher, C. C. L. Van Coeverden en F. W. Van Eeden, heeft aanleiding gegeven tot een breedvoerig ge motiveerd rapport van die heeren, waarin zij tot de conclusie komen, aan de algemeene vergadering voor te stellen 1° te benoemen een vaste commissie tot het verleenen van hulp aan jonge Nederlanders, die wenschen zich in Ned.-Indië door nijverheid of handel een bestaan te verschaffen, die hulp te doen bestaan in de verschaffing van overtocht, tijdelijk verblijf en aanwijzing eener werkzaamheid 2° aan de commissie de bevoegdheid te geven, zich namens de maatschappij in verbinding te stellen met zoodanige personen of vereenigingen, hetzij hier te lande, hetzij in Ned.-Indië, als noodig geacht mocht worden zocht; het wekte zijn eerzucht op en verdreef de zwaarmoedigheid. Daarenboven was hij veel aan hem verplicht. Hij had zoo zijn leven als zijn eer gered. Hij bewonderde zijne talenten bovenma tig. Bovendien was hjj overtuigd dat zijn gene genheid beantwoord werd en hierin vergiste hij zich tot op een zekere hoogte niet. Het was dus geen wonder dat mevrouw Medway wel eens half zuchtendhalf lachend tot haar zoon gezegd had: „waarlijk, ik ben bijna jaloersch van Kit." (Wordt vervolgd.) 3» aan die commissie en haar relatie n in Ned.- Indië een matig krediet te openen uit de geldmid delen der maatschappijbijv. 500. Slaagt de commissie in haar werkzaamheden, dan zou zij zelf een fonds kunnen vormen, zoodat de ondersteuning der maatschappij slechts tijdelijk zou behoeven te zijn. Nader werd medegedeeld, dat het krediet van 500 slechts strekt tot dekking van administra tie kosten. Hetdenkbeeld vond overigens algemeene instemming. Den Haag besprak de aangewezen categoriëen van beroepen, waaronder te weinig voorkomt aanmoediging van het ontginnen van den rijken Indischen bodem. De directeur Versteeg constateerde evenwel, dat geen enkele categorie is uitgesloten en dat het krediet hoofdzakelijk strekt om met de zaak een begin te maken. Het beginsel staat op den voorgrond, om voor slechts bekwame en soliede jongelieden op deze wijze plaatsen in Indië te vinden. Na eenige discussie werd overeenkomstig het voorstel van directeuren besloten. Het Algemeen Dagblad van N.-Indie levert een belangrijk artikel over Atjeh, waaraan het vol gende ontleend is. „Sedert ons laatste overzicht zijn op Atjeh dingen gebeurd van meer dan voorbijgaande be- teekenis. Het sneuvelen van den controleur van Oleh-leh, toen hij met eene kolonne uitrukte, was een treurig ongeval, maar ieder, die nadacht, be greep, toen te gelijk met die tijding het bericht kwam van de uitzending van het zoolang gereed gehouden 10e bataljon, dat dit ongeluk slechts een onderdeel van gewichtiger gebeurtenissen was. En inderdaad, de ernstigste tijding was die van den openlijken opstand der IV en VI Moekims en het bijeenblijven en uitbreiden der benden na den dood van haar voornaamste opperhoofd Njaq Has san. De IV en VI Moekims, deels van den aan vang van ons optreden, deels van Pel's tijd af, onze goede bondgenooten, hebben sedert het einde van het vorige jaar hier en daar valsch spel tegen ons gespeeld met de vijandelijke benden, hebben in de laatste maanden dien vijand geherbergd en geholpen en zijn geëindigd met de vriendschap op te zeggen. Zelfs de hoofden van Marassa, onze openlijke bondgenooten, worden geacht den toe gang der bende tot onze vestiging te Oleh-leh op 3 Mei bevorderd te hebben, al kunnen wij hen als bondgenooten ook na die zware verdenking niet afwijzen en al heeft ook hun eindelijk schieten op de reeds door ons verjaagde benden hen bij de partij van het verzet achterna dubbel gehaat gemaakt." Het Alg. Dagbl. stelt vervolgens de vraag, of wij thans voor eene blijkbare mislukking van de in de laatste jaren op Atjeh gevolgde bestuurs wijze staan, en het beantwoordt die vraag beves tigend. »De hoop schrijft het dat de beginselen van burgerlijk bestuur, met waardeering en bevor dering van den steun des legers in broederlijke samenwerking, hier den krachtigen arm doende gevoelen, daar de weldaden eener rechtvaardige leiding van zaken verspreidende, hot oorlogzuch tige, onrustige, in onderlinge veten en twisten opgaande Atjehsche volk allengs, hoe langzaam ook, verzoend zouden hebben met onze regeering, is door den eclatanten opstand van het oudst bevredigde deel des lands, onherroepelijk vreezen wij, tot eene illusie gemaakt. De toepassing van ons burgerlijk recht op de Atjehsche natie heeft gefaald. Het volk der IV en VI Moekims heeft getoond, dat zelfs het tot nu rustig deel van het Atjehsche volk vooreerst slechts door schrik en vrees te regeeren is. Het vertrouwen, ook door ons, zoo lang gesteld in de werking van mensche lijker beginselen van bestuur, is niet een, dat wij ons behoeven te schamen. Evenmin als de erken ning, dat thans dit vertrouwen is teleurgesteld." De proef, met het burgerlijk bestuur genomen, zal, naar het oordeel van het Alg. Dagbl., gestaakt moeten worden. »Evenmin aldus vervolgt het als wij ooit onze tegenovergestelde opinie verzwegen hebben zoolang wij de hoop houdbaar achtten, dat de proefneming gelukken zou om onze vestiging op Atjeh langs vredelievenden weg eindelijk tot rust te zien komen, zoomin weigeren wij ook thans te erkennen, dat wij die hoop opgeven, nu zelfs de rustigst gezeten bevolking op ons gebied, die de kigm zou hebben moeten vormen, van waar de rust zich langzamerhand herstellen zou, in opstand komt. Hoe jammer het zij, de IV Moekims zullen getuchtigd moeten worden gelijk eenige maanden geleden in het welvarend Lepong een tuchtigings- tocht gedaan is. En met ijzeren hand zal het door ons bezette gebied bestuurd moeten worden. Hoe spoediger de omkeer geschiede, hoe beter. »Wij hebben steeds de opinie verdedigd, dat de wapenen op Atjeh de vijandschap slechts dieper zouden wortel doen schieten, slechts tijdelijk den vijand zouden verjagen en steeds verder den tijd zouden verschuiven, waarin wij vrij zouden komen van de zware, te kwader ure ondernomen taak om een land als Atchin alleen door kracht van wapenen ten onder te houden daarom hebben wij voort zetting van een oorlogsbestuur zoo lang mogelijk bestreden. Maar het blijkt, dat het vredesbestuur slechts dezelfde uitkomst geeft. Wie weet, mis schien zal de Atjehnees ons eerder dank weten, als wij hem de vuist doen voelen dan als wij hem de hand toereiken." Hoofdplaat, 13 Juli. Hevig zal de strijd bjj de stembus op Dinsdag a. niet zijn. Van eenige voorbereiding in het openbaar is geen sprake. De overheerschende partij is zeker van haren slag bij de werkeloosheid der tegenpartij, die zich wellicht zal laten verschalken door de behendige tactiek van enkelen, die in de plaats van het aftredend lid J. Baars, een candidaat, wiens naam een goeden klank heeft, vooropstellen, doch dien de katholieken niet mogen steunen. Sedert het raadslid J. Baars de schellen van de Qogen zijn gevallen, is hij in een bepaalden kring geen persona gratameer en moet als een mo derne Jonas over boord geworpen. Dit is het parool, niet van de kiezers, noch van vele kiezers maar van de partij die een luchthartig spelen met de belangen der gemeente, blinde partijzucht en het voeden der onbegrensde eerzucht van enkelen die zich op het kussen willen werken, tot doel wit heeft. Aldus te worden uitgeworpen, kan den uitgeworpene die met zulke taktiek, als strijdig met eer en plicht, niet langer wil mee gaan, geen oneer zijn. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28). Weemt gelden aan a deposito, 't zij in eens, 't zij in gedeelten cqworderbaar, tegen ver goeding van rente, bedragende thans 3 pet. Heemt aanvragen tot Crediet-verlee- ning in ontvangst van f I500 tot f 60,000. De Agent DE KANTER. Op Maandag- den 88" Jfnli 1§§3, des namiddags te 5 uren, zal ten overstaan van de Directie der Onderlinge Brandivaarborg-Maatschappij, gevestigd te («roede, in de herberg bewoond door IZAaK VAN DALE, te CAOKAND, aan den minst inschrijvenden worden Het bouwen eener LANDBOUWERS- SCHUUR, op de hofstede bewoond door den heer Jacob Cappon, te Cad- zandmet leveriDg van de daartoe noodige MATERIALEN. De voorwaarden van aanbesteding en teekening liggen dagelijks in voormelde herberg ter inzage, terwijl nader onderricht is te bekomen bij den Timmerman ABRAHAM RISSEEUW, te «roede, door wien op Hinsdag den l«eI1 .Vuli, des namiddags te 3 uren, aanwijs in loco zal wor den gedaan. De Notaris B. A. VERHEIJ zal op Hinsdag den 4 7en Juli 1883, des avonds te 8 uren, op de bovenzaal der Sociëteit „de Vergenoeging", te VI 1 1» K I. at 1 li in het openbaar tot verkoop van sterken drank in het klein), PAKHUIS en ERVE, te Mid delburg, achter de Houttuinen, wijk Q nos. 250 en 41. 2. EEN HUIS EN ERVE aldaar, aan het Domburgsche Schuit vlot, wijk Q n°. 251. 3. EEN PAKHUIS EN ERVE aldaar, aan het Domburgsche Schuitvlot, wijk Q n°. 241. 4. EEN HUIS EN ERVE aldaar, aan de Korte Burcht, wijk D n° 15. Te bezichtigen daags vóór en op den dag der verkooping, des voormiddags van lO—13 en des namiddags van 3—4 uren, op vertoon vaneen permissiebiljet, verkrijgbaar ten kantore van gemelden Notaris, waar tevens nadere inlich tingen zijn te bekomen. VAN DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ffllDDELBllRlii zullen, Vrijdag den 37 Juli 1883, 's namiddags te Half twee uurop het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, AANBESTEDEN: De aanwijzing in loco zal geschieden den 14en en 35e* Juli a., te twee uren, te beginnen bij het gebouw in de Lange Delft, door den Gemeente-bouwmeesterbij wieneven als ter Gemeente-Secretarie, de voorwaarden met twee teekeningen ter inzage liggen en verkrijgbaar zijn tegen f 1.5(1. Middelburg, den 8eD Juli 1883. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PICKÉ. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. leent gelden onder eerste hypothecair verhand tegen 4f a 5 pCt. Interest. De aflossing geschiedt ter keuze van den geldnemer in eens, in termijnen of in annuïteiten. De annuïteit is de som van interest en aflossing tot een jaarlijksch onveranderlijk bedrag tot de geheele kwijting toe. Inlichtingen te beko men ten kantore der Bank en bij de HH. J. A. ZIP, te Middelburg; J. A. BEVIER DE FOUW, te WilhelminadorpMr. J. A. BOLLE, Renesse; C. VAN DER VLIET Dz., Zierikzee. verstrekt gelden ter leen, onder eerste hypothecair verband op OVROSSRISVIIK 5EAH.JËW en geeft 4 en 4% pandbrieven uit aan toonder. Informatiën te bekomen bij den Agent voor Middelburg en omstreken J. W. VERHULST, Markt, C n°. 9. De Notaris A. M. TAK zal, op Woensdag 18 Juli 1883, voormiddags te negen uren precies, op de Hofstede genaamd »Het Hof Gapinge", in de gemeente fKOlIWEPOIi- RER, in het openbaar bestaande in I Vos Merriepaard, oud 16 jaren, 1 Vos Ruinpaard, oud 13 jaren, 1 blauw Ruin- paard, oud 9 jaren, 1 bruin Ruinpaard, oud 8 jaren, 1 bruin Ruinpaard, oud 7 jaren, 1 bont Merriepaard, oud 5 jaren, 1 Vos Merriepaard, oud 2 jaren, 8 Melkkoeien 4- tweejarige Ossen en Vaarzen, 11 anderhalfjarige Ossen en Vaarzen, 7 eenjarige Ossen en Vaarzen, 1 tweejarige Stier, 1 jarige Stier, 10 Kweekkalvers, 1 vet Varken, 2 Varkens, 2 Schapen, 1 Weer, 6 Lammers, 2 Geiten, 30 Hoenders, 1 Dorschmachiue, 1 tweepaards Treemolen, 3 Menwagens, 1 Marktwagen op veeren, 2 Driewiels- karren, 1 Molbord. 2 Holblokken, 4 Ploegen, 13 Eggen, 2 Sleepdeuren, Voor sleper, 3 Veldgangen, 3 Kruiwagens, Kortmolen, Mangelrasp, 2 Snijbakken, Windmolen, Geeselstoel, Ladders, Ton nen, Zaadzeil, Wagenzeilen, Watervaten, Musterd, Vaamhout, Paardenwaut. Voorts een Kooktoestel, eene groote partij BOUW-, MELKERS- en ZOLÜERGE- REEDSCHAPPEN, eenig TIMMER MANSGEREEDSCHAP, MEUBELEN, waaronder Kabinet, Bedden, Tafels, Stoelen, Klok, Spiegels, Kachel en meer. De meest productieve graanvelden, de beste en goed koopste landen der wereld zijn gelegen aan de Pacific Spoorweglijn. Geene streek, welke zoo geschikt is ter oprichting van een veestapel, als die welke door den Canada Pacific Spoorweg doorsneden wordt. Scholen en Kerken worden daar overal gevonden. Bosch en Water in overvloed terwijl het Klimaat er volmaakt gezond is, de atmospheer helder, droog en weinig veranderlijk. In Canada verbouwde granen en zaden zijn op de Inter nationale Tentoonstelling te Amsterdam tentoongesteld. De Kegeering staat Kosteloos puik Gouvernements- land af aan personen die zich in Canadit als landbouwer veBtigon. Boeren die voor circa fi. 2000 hunne boaderij inrichtten, maakten daarvan circa fl. 4500 winst per jaar. De gemiddelde loonen gedurende 1881/2 in Canada waren voor Metselaars en Straatmakers, Stncadoors, Timmerlieden en Hoefsmeden van fl. 7l/a tot fl. 10 per dag. Overvloedig werk tot goede loonen verkrijgbaar terwijl de noodzakelijkste levensbehoeften goedkooper zijn dan in Nederland. Kaarten en omschrijvingen van Canada en Manitoba in Noord-Amerika worden aanvragers kosteloos toe gezonden en reiskaarten verstrekt door Prins Zwanenburg, Amsterdam, Prins Hendrikkade 140. Actieve Agenten gevraagd. VAN BEKROOND: Zijn verkrijgbaar bij alle voorname Winkeliers,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 9