N° 165. 126* Jaargang!! 1883. Maandag 16 Juli. buitenland: Laatste Berichten. De aanstaande Middelburg 14 Juli. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. JBolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Dinsdag a. s. zullen de kiezers voor de derde maal in dit jaar worden opgeroepen om zich van hun plicht te kwijten. Al wordt de kring, waarop die verkiezingen betrekking hebben, beperkterhet getal van hen, die daaraan kunnen meewerken, wordt uitgebreider, en de verkiezing zelve verkrijgt een ander karakter „dgn die voor de prov. staten en de tweede de r' ner. maf- ,J-een hoogere politiek behoeft daarbij op den ga orgrond te tredener zijn in elke gemeente sp' oovele belangen die buiten de politiek staan, da it men over het geheel meer kan letten op bf\iannen van praktische bekwaamheid, van over leg, dan op personen die een bepaalde richting zijn toegedaan. Toch zij het verre van ons om alle overwe gingen op dat gebied buiten te sluiten. Die zelfde politieke overtuiging hangt zeer nauw samen met de gansche levensopvatting van hen die geroepen worden om de belangen der ge meente te behartigen. Men slaat naar onze meening dus een ver keerden weg in door in een ander uiterste te vervallen en de politieke meening van een candidaat geheel te laten rusten. Juist van de zijde, waarvan het meeste gevaar kan worden geducht voor instellingen van onderwijs, van maatschappelijk welzijn of van inrichtingen tot nut en genoegen van het algemeen, tracht men op de meest gemoedelijke wijze de meening op den voorgrond te stellen dat men de poli tiek voor de gemeenteraadsverkiezingen maar moest laten rusten. En middelerwijl toont steeds de keuze der candidaten dat men zelf daarvoor volstrekt niet blind is geweestal neemt men, om den schijn te redden, dezen of genen aftredenden candidaat, van wien men meent het minst gevaar te mogen duchten, in genade aan. Op deze wijze tracht men zich langzamer hand meester te maken van het terrein in gemeenten, waar men nog geen vasten voet heeft gekregen, terwijl men stouter optreedt daar waar men reeds meer macht heeft. Het op zij zetten van de politieke gevoelens der candidaten is niets meer dan eene krijgs list. Men zij daarop bedacht. Het hoofdorgaan der anti revolutionaire partij stelde onlangs de zaken zoo voor dat zelfs liberale candidaten gekozen kunnen worden, maar de ervaring leert toch in deze dagen dat men daardoor zich niet mag laten misleiden. De volgelingen doen anders en zij hebben van hun standpunt gelijk. Er zijn vraagstukken, o. a. betreffende Zondagsrust en onderwijs, waarover men eene bepaalde meening moet zijn toegedaan, en waarbij eene bepaalde richting zich als van zelf moet openbaren. Wil men dit alles laten rusten en zich alleen bepalen tot eenige algemeenheden, men loopt dan gevaar van teleurstelling te ondervinden aan beide zijden, zoowel aan die van kiezers als van gekozenen. Het is dus noodig dat men elkaar op hoofdpunten goed verstaat. De tegenwoordige taktiek om onder eene algemeene leuze van bezuininging candidaten te stellen is eene gevaarlijke taktiek, zoolang niet duidelijk kan worden aangegeven waarop die bezuiniging kan gemaakt worden en of zij mogelijk is. Er dient goed opgelet dat men zulk eene bezuiniging niet beproeve ten koste van andere,-ernstiger belangen, voor welke vermindering hoogst nadeelig zoude zijn. In elke gemeente zijn er bovendien quaestiën aan de orde, die zoo licht ontaarden in per soonlijke geschillen. Deze zijn een der gevaar lijkste klippen waarop eene vrije, onpartijdige keuze vaak schipbreuk lijdt. Het is daarom wel degelijk goed dat men ook bij zulk eene verkiezing een beginsel in het oog houdtwijl dit kan meewerken om de personen-quaestie op den achtergrond te dringen. Wij bepalen ons in 't algemeen tot deze en kele regelen, en vragen slechts van de kiezers dat zij, nu het de belangen geldt van de ge meenten waarin zij leven en werken, vooral de moeite zich mogen getroosten om even te gaan stemmen. Hunne belangen zijn daarbij het nauwst betrokken. Elke gemeente heeft hare eigenaardige eischen, die als van zelf aanwijzen welke keuze men moet doen, maar daarbij verlieze men vooral niet de twee groote beginselen uit het oog: de ontwikke ling der jeugd en handhaving van het bur gerlijk gezag tegenover het kerkelijke. Hoever men kan afdwalen als men die beide uit het oog verliest bewijst wel de gisteren avond te Middelburg gehouden vergadering, waarvan in ons bijblad een verslag voorkomt. Zelden woonden wij een treuriger vertooning bij. Geen enkel leidende gedachte was er bij het stellen van candidaten te bespeuren. Al leen het enkele woord bezuiniging scheen daarbij dienst te doen. Waarop en hoe be zuinigd moest worden, werd volstrekt niet nader toegelichtmen vroeg daaromtrent zelfs geen nader licht. Noch hetgeen de aftredende leden hebben verricht noch hetgeen men van de nieuwe can didaten kon verwachten werd met een enkel woord bloot gelegd. Trouwens, het bleek spoe dig dat het slechts de bedoeling was om te stemmen volgens een vooraf beraamd plan. Wij weten niet of het wel een goede taktiek was dat zoovele liberalen heengingen; zij had den door te blijven polemiek kunnen uitlokken, en de uitslag ware wellicht geheel anders ge weest. De vergadering op heden avond kan nog veel goedmaken. Vooral betreuren wij de houding van den heer Snijders, niet omdat hij een lijst van can didaten gaf waaraan eene bepaalde leidende gedachte ontbrak, hij kon daardoor mis schien discussie hebben willen uitlokken maar wijl hij ten slotte verklaarde dat al de door hem gestelde candidaten hem even ge schikt voorkwamen. Hebben dan al de mannen, met wie hij als raadslid zitting heeft, zoo weinig verricht dat zij gelijk kunnen gesteld worden met personen die geheel vreemd zijn op dat gebied Wij hebben geen vrees dat de kiezers te Middelburg zich zullen laten influënceeren door hetgeen op die vergadering is besloten. Wij achten hen verstandiger, maar wij hopen dat zij ijverig zich zullen toonen. Er wordt hoogst gevaarlijk spel gespeeld, Dubbelzinnigheid van enkelen werkt samen met het berekenend over leg van anderen en daaruit kunnen, zoo men niet op zijne hoede is, verrassingen voortko men die nog ernstiger gevolgen kunnen hebben dan men voor het oogenblik vermoeden kan. Men schrijft ons uit Rotterdam Eerst heden, vier dagen vóór de verkiezing, zijn alle candidaten voor den gemeenteraad gesteld. De vier liberale kiezersvereenigingen gaan niet samen. Burgerplicht en de Vrijzinnige kiesvereeni- ging hebben elf van de aftredende leden opnieuw candidaat gesteld en voorts, ter vervanging van twee leden die bedankt hebben, de beeren mr J. A. van Gilse en jhr Martini Buys, ingenieur bjj de staatsspoorwegenAlgemeen Belang de elf met de beeren A. Van Vollenhoven en Torley Duwelj terwjjl Rotterdam alleen candidaat stelt die af tredende leden, die tegen de oprichting eener gemeentelijke gasfabriek hebben gestemd, met inbegrip van een lid, dat verklaard beeft geen nieuwe candidatuur te willen aanvaarden. Eene nog zonderlinger houding dan deze ver- eeniging met bare zeven candidaten voor dertien plaatsen, nemen de katholieke en de anti-revolu tionaire kiezersvereenigingen aan, die slechts twee candidaten aanbevelen voor de dertien plaatsen. Van de aftredende leden beeft geen enkele genade kunnen vinden in de oogen dezer vereenigingen; bare candidaten zijn de beeren Altona en Gillesen, een anti-revolutionair en een katholiek. Men beeft dus de twee plaatsen, die men veroveren wil, eer- Ijjl; verdeeld. Of bet bescheidenheid is, dat slechts die twee plaatsen begeerd worden, of wel gebrek aan ge schikte personen, daarover zjjn de geleerden bet niet eens. Misschien ook wel is de mathesis in bet spel, en hoopt men door slechts twee namen op bet biljet te plaatsen, de kansen voor die twee te vergrooten. Veel strijd is er nietde gemoederen schjjnen zoo kalm mogeljjk gestemd te zjjn. Door een twintigtal kiezers voor den gemeente raad alhier zjjn liberale kiezers in deze ge meente tegen beden, Zaterdag, avond 8 uren in bet Schuttershof opgeroepen tot eene bjjeenkomst ter bespreking van de verkiezingen voor den raad. Door gedeputeerde staten van Zeeland is tot adjunct-commies ter eerste klasse bjj de tweede afdeeling ter provinciale griffie benoemd de beer D. Stigter, te Goes. Door de commissie tot bet oprichten van een gedenkteeken te Vlissingen voor Betje Wolff en Aagje Deken is ook aan bet Zeeuwsch genootschap der wetenschappen eene bjjdrage gevraagd tot ver wezenlijking van baar plan. Aangezien bet Zeeuwsch genootschap indertijd eene bjjdrage verleende om bet denkbeeld te ver wezenlijken onzen Bellamy eene hulde te brengen, vertrouwen wjj dat bet ook nu niet zal achter- bljjven, waar bet geldt voor de verdiensten der beroemde schrjjfsters een bljjvend gedenkteeken op te richten. Vlissingen, 14 Juli. Tegen bet midden der volgende week zal van de werf der kon. maatschappij de Schelde te water worden gelaten de salonboot Luctor et Emergo, in aanbouw voor den dienst tusschen bier en Middelburg voor reke ning, van den beer G. Alberts. In deze gemeente is een geval van roodvonk voorgekomen. De heer I. P. Roger te Vlissingen wien, tot nu toe onder-inspecteur, is benoemd tot inspecteur, bjj bet Belgisch loodswezen aldaar. Tholen, 14 Juli. Naar men verneemt worden de anti-revolutionaire kiezers alhier, hoewel nog gering in aantal, aangespoord bij de verkiezing op a. Dinsdag hunne stem niet op de aftredende raadsleden maar op eigen candidaten uit te brengen. De aanbevelingen geschieden geheim, althans men beeft tot heden geen enkele openbare in nieuws bladen of elders aangetroffen. De volgende studenten der politecbniscbe school zjjn tot bun practische vorming gedurende de zomermaanden door den minister van waterstaat H. en N. als buitengewoon opzichter aangesteld, te weten J. J. De Mujjnck, bjj de werken tot verbetering van bet kanaal van Gent naar Ter Neuzen A. M. Peman Kakebeeke, bij die van bet kanaal door Zuid-Beveland H. Van Gorsel, bij die van bet kanaal door Walcheren J. M. C. baron Quarles de Quarles, bjj bet doen van waarnemingen op de Zeeuwscbe stroomen. De heer jhr. C. Hartsen is teruggekomen op zjjn besluit om te bedauken voor bet voorzitterschap van de jury der internationale koloniale tentoon stelling. Voor de betrekking van hulponderwjjzer aan de nieuwe school B aan de Nieuwe Haven alhier die 1 Januari a. geopend zal worden, hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Aan de boogescbool te Leiden werd door den beer D. Quakkelaar, med. st., geboren te Sint Maartensdijk, met goed gevolg bet eerste natuur kundig examen afgelegd. De beer J. C. M. Hartman te Goes heeft te Amsterdam met gunstig gevolg bet eerste natuurkundig examen afgelegd. Ten vervolge op het verslag der onderwijzers vergadering te 's-Gravenpolder kan nog worden, medegedeeld, dat door de beeren A. Visser, C. J. Reisinger en Z. D. van der Bilt La Mottbe bjj- dragen werden geleverd, die met veel genoegen werden aangeboordo. a. droeg laatstgenoemde op onverbeterlijke wjjze voor bet gedicht van Ter Haar: „Aan den Jongen Graaf van Parijs." Het vraagpunt: „Is de nieuwere metbode in bet rekenonderwijs te verkiezen boven de vroegere?" werd ingeleid door den beer Kousemaker van Nisse, die tot de conclusie kwam, dat in de eerste twee schooljaren de nieuwe metbode (Versluis, Wisselink e. a.) dient gevolgd te worden, maar dat men in hoogere klasse, door schoolverzuim en. onvoltallige hulp, genoodzaakt is gedeeltelijk althans de vroegere methode te volgen. Uit de zeer geanimeerde discussiën kon men dit resultaat afleiden dat de oudere metbode niet onvoorwaar- deljjk af maar de nieuwere evenmin absoluut goed te keuren is. Ais de onderwjjzer de metbode bebeersebt, dan richt bjj die in naar de bijzon dere behoeften zijner school. Door bet provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den beer P. E. H. Bodel Bienfait, pred. te Zierikzee, op zjjn verzoek, wegens ongesteldheid, bet eervol emeritaat verleend, ingegaan den le Juli 11. Volgens de N. Rott. Crt. is Vrjjdag de officier van justitie bjj de rechtbank te Rotterdam in hooger beroep gekomen van bet geheele vonnis, den 29e» Juni jl. uitgesproken tegen Jantje Cornelia Struik en al bare mede-beschuldigden. De werkvrouw alhier, die zich eenigen tijd geleden aan diefstal van eene geldbeurs in een barer werkhuizen schuldig maakte, heeft thans uit een ander werkbuis een koperen ketel verduisterd. Maandag 11. bad de 20-jarige schippersknecht, D. Van der S., van den beer W. Vermeulen, beurt schipper van Tholen op Rotterdam, bet ongeluk in laatsgenoemde plaats overboord te vallen. Hij werd met een dreg opgevisebt en door toepassing der gewone methode weder tot bewustzjjn en schjjn- baar geheel herstel gebracht. Den volgenden dag te Dordrecht gekomen, voelde hij zich echter onwel en moest naar bet ziekenhuis aldaar gebracht worden, waar bjj reeds na weinige uren overleed. Zjjne ouders verliezen in hem een oppassenden zoon. loonden. De Standard meldt dat 3000 man der Cbineescbe troepen naar de grenzen van Ton- king worden gezonden. Na gehouden examen aan de middelbare meisjes school alhier zjjn bevorderd: uit de le tot de 2e klasse 9 leerlingen, uit de 2e tot de 3e kl. 7, uit de 3e tot de 4e kl. 7 en uit 4e tot de 5e kl. 4 leerlingen. De verhouding tusschen Engeland en Frankrijk wordt meer en meer koel. Aan den eenen kant draagt daartoe bjj bet feit, dat de voorloo- pige overeenkomst aangaande bet tweede Suez- kanaal, die in Frankrijk wordt toegejuicht, in Engeland een beftigen tegenstand ondervindt. Zoo spraken niet alleen de Londenscbe kamer, maar ook andere kamers van koophandel zich krachtig uit tegen de voorgestelde overeenkomst met denbeer De Lesseps, en de Standard meent, dat de regee ring tegenover eene zoo sterke oppositie niet an ders kan doen dan bet plan laten varen. Sir Staf ford Northcote, bet hoofd der oppositie, deelde dan ook gisteren in bet lagerhuis mede, dat bjj de verwerping der overeenkomst zal voorstellen. Doch ook een liberaal afgevaardigde, de beer William Fowler, sprak in gelpen geest. En de Times constateert, dat de mededeeling van den heer Childers in bet buis en in bet land is ontvangen met teleurstelling en zelfs met een gevoel dat grenst aan verontwaardiging: de meest volhardende aanhangers van bet ministerie nemen bet plan wel in bescherming, maar hun taal bewijst dat zij bet bewustzijn in zich omdragen dat bet mis lukken zal. De onderhandelingen met den beer De Lesseps, meent bet blad, moeten afgebroken worden, indien de goede wil van Frankrp en de vermindering der tarieven alleen kunnen gekocht worden door de al te groote, ja belachelpe con cessies der voorgestelde overeenkomst. En aan den anderen kant is van die scherpe verhouding tusschen de beide landen het incident in Madagascar de oorzaak. De Britten zp nu boos over de wpe, waarop de beer Challemel La- cour de zaak behandelt. De minister heeft, gelp wij weten, aan lord Lyons geantwoord dat bij niet begreep welke beweegredenen admiraal Pierre er toe hadden gebracht om dergeljjke doortastende maatregelen te nemen. De minister van marine heeft onmiddellp getelegrapheerd om uitvoerige berichten. Doch over 't algemeen schpt men te Parijs van meening te zijn, dat de in bet lager huis medegedeelde tijdingen niet weinig zp over dreven, daar admiraal Pierre om zpe voorzich tigheid bekend is. Engeland heeft, naar lord Fitzmaurice gisteren meedeelde, op dit oogenbp

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1