126e Jaargang. 1883. Vrijdag 13 Juli. K I T. 8ï FEUILLETON. Middelburg 12 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regelmeer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze couranl behooren twee BIJVOEGSELS. O MIDDELRURGSUHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. ne Veil Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De heeren Snijders, Jeras en V. d. Harst, leden van den gemeenteraad alhier, noodigen bij adver tentie in dit nommer de kiezers uit tot eene ver gadering op morgen Vrijdag, des avonds te half acht uur in de bovenzaal der .sociëteit De Vergenoeging. Daarop wenschen zij hunne houding in zake de bekende quaestie tusschen de commissie van fabricage en het dagelijksch bestuur toe te lichten. Wij vestigen hierop de aandacht. Het hoor en wederhoor is vooral thans een dringende plicht, nu wij staan aan den vooravond van een gewichtige verkiezing voor raadsleden, waarbij ook de heer Jeras is betrokken. Wellicht zal hetgeen op die vergadering ge sproken wordt aanleiding geven om van gedach ten te wisselen over eventueele candidaten. Gelijk men uit de hierachter geplaatste adver tentie zien kan zal morgen ochtend om 9 uren de telephoondienst MiddelburgDomburg voor het publiek worden geopend. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden en verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de maand Juni 1883. P. E. Bellingwout, Amsterdam, Goris, idem, H. Mulder, Deventer, Van Nispere, Dordrecht, mej. Van der Steen, 's Gravenhage, Van den Berg, 's Hertogenbosch, Prince en zoon, Schoonhoven. Wellerchem, Utrecht, J. Jongepier, Zandweg. Briefkaarten. L. A. de Maagd, Amsterdam. Uit Veere, J. Wiss, Serooskerke. Naar België, W. Kosten, Antwerpen. Naar Duitschland, mej. J. van Velsen, Dusseldorp. Op de Dinsdag gehouden vergadering der Neder- landsche maatschappij tot bevordering van nijverheid kwam ook de quaestie ter sprake, door het depar tement Utrecht geopperd, of de maatschappij het adres zal steunen, door den heer R. van Wijck in Dec. 1882 bij de tweede kamer ingediend, waarbij in bet belang van steenfabrikanten en verveners verzocht wordt, dat bij 's rijks openbare werken het gebruik van gebakken steen worde gesteld in plaats van bazalt. Dat denkbeeld werd door den heer Van Wijck, alsook door don heer Koolemans Beynen uit Utrecht, met nadruk bepleit de steenfabrikanten verlan gen geen protectie, maar eenvoudig dat het bui tenland niet begunstigd worde. De voorzitter verklaarde, dat in de vergadering van het instituut van ingenieurs de steenfabrikan ten, toen deze zaak ter sprake kwam, niet verte genwoordigd waren. Hjj betoogde verder, dat de E E HERIXIS^RIBrG. door James Payn. VWEEHK I» E Ij. HOOFDSTUK XIII. Sleclite tijding'. De dokter was zeer getroffen door dit aanbod en zei. „Frank moet al heel ziek zijn als het bericht van zulk een aanbod hem geen goed doet. Ik dank u hartelijk ook uit zijn naammaar hij ligt in zijn eigen hospitaal en daar zal wel geen ge brek zijn aan goede Verpleegsters. Indien hjj her stelt" hier werd zijn stem erg heesch „zal ik hem thuis halen, om op zijn verhaal te komen en dan moogt gij zoo lief voor hem zijn als gjj wilt," „Is die ziekte zoo gevaarljjk, ook toor vol wassenen (Het kind was gestorven.) De dok ter knikte en klemde de lippen op elkaar. De tranen rolden mevrouw Medway langs de wangem „Arme Frank, arme Frankzei Mark zacht. grieven van de steenfabrikanten niet voldoende waren gegrond. Bij het bouwen der sluis te Vianen zal kunnen blijken wat voor den aanleg geschikter is, bazalt of gebakken steen. De aannemer is tot niets gehouden. Dat er aan den gebakken steen concurrentie door de bazalt werd aangedaan, achtte hij op zich zelf een goede zaak. Heden zou men op deze quaestie nader terug komen. Te Amsterdam werd Dinsdag namiddag de tweede algemeene vergadering gehouden der maat schappij tot bevordering van de handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Uit het door den directeur uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de toestand der maatschappij gunstig is, te meer wanneer men bedenkt, hoe weinig dankbaar arbeidsveld Zuid-Afrika was. Slechts langzaam zal men ginds dan ook den kring der werkzaam heden kunnen uitbreiden. Het ledental der maat schappij is voortdurend toenemend. De agent, de heer D. B. Scbuitema, is in October des vorigen jaars vertrokkeneen begin der handelsrelatiën is mogelijk geworden. Het financiële overzicht omvat de drie laatste maanden van het vorige jaar. De kosten van de oprichting, de handelsonkosten, de uitrusting en passage van den agent hebben 3000 bedragen; de gelden, sinds voor den agent noodig, benevens de bij de bankiers beschikbare sommen beliepen 11,000. Eene eerste storting van 20 pet. op de 100 aan- deelen, d. i. 10,000, heeft plaats gehad-, terwijl als bijdragen in de aanvankelijke onkosten van 40 leden f 4000 genoten werd. De gekweekte rente is uit den aard der zaak zeer gering. Ten behoeve van de verzending werd bet 3'm. schoenerschip Banda gecharterd, thans juist weder binnengekomen. De maatschappij acht het van belang de charterpartij niet te ontbinden. De commissaris, de beer J. H. Jansen jr., zal waarschijnlijk eene reis naar Z.-Afrika onderne men, teneinde lang gekoesterde plannen te ver wezenlijken. Z. M. de koning zal waarschijnlijk bij de ont hulling van het standbeeld van Jan van Nassau, te Utrecht, tegenwoordig zijn. Terwijl vroeger aan de inleggers in de rijkspost spaarbank door den directeur dier spaarbankte Am sterdam eene kennisgeving werd gezonden, telkens wanneer zij 10 gulden of meer hadden ingelegd, en wel binnen vijf dagen na zoodanigen inleg, geschieden die kennisgevingen, sedert 1 Juli jl., slechts voor bedragen van 25 gulden en daarboven, binnen veertien dagen na den inleg. Bij gemeld kon. besluit is aizoo èn het bedrag der inlagen, waarvoor kennisgevingen geschieden, èn de termijn voor die kennisgevingen uitgebreid. De bruto opbrengst van den bazar voor de Sophia stichtingte 's-Gravenhage gebondenis 11,700 geweest. „Ach dokter, moge God hem bewaren zelfs voor een heldendoodIs het niet juist hetgeen wij van hem verwacht zouden hebben, Maud?" Er kwam geen antwoord, ofschoon zij hare bleeke lippen even bewoog. „Frissche lucht 1" riep de dokter zijn per soonlijk leed vergetende nu zijne diensten vereischt werden. „Mark, haal een glas wijn Het open raam waardoor een stroom versche lucht binnen kwam, hielp om haar tot zich zelf te brengen maar zjj was op het punt geweest van flauw te valllen. „Ik dacht niet dat uw Maud zoo gevoelig was," was al wat de dokter tegen mevrouw Medway zei en eigenlijk ook al wat hij over het geval dachtmaar in het oog der moeder was het van meer beteekenis. Jonge dames zjjn in staat om bjj de minste aanleiding tranen te stortenmaar witte lippen en vooral de onmogelijkheid om ze te bewegen is een veel ernstiger verschijnsel. „Maud was zoo geschrikt" zei Mark, toen Frenna en Kit thuis kwamen, van dat bericht over den ar men Frank dat zij naar haar kamer is ge gaan." Het wa3 niet meer dan natuurlijk dat Frenna terstond naar haar toe ging om haar te troosten maar inderdaad was Frenna zeer blij dat zij een reden had otn zich aan aller oogen te onttrekken. Die oude dwaasheid van haar (zooals zjj het zelf genoemd had) ten opzichte van Frank, was nog niet zoo geheel uitgeroeid, of het bericht van zijn ziekte deed haar ontzaglijk aan. De gemeenteraad van Amsterdam besloot voor de levering van gas onderhandelingen aan te knoopen met de Imperial continental gasassociation, eigenaren der Amsterdamsche pijpgas-compagnie, de z. g. Engelsche fabriek. De brievenmalen uit Nederlandseh-Indië, den 7,n dezer per Britsche pakketboot te Brindisi aangebracht, worden in het lazaret te Varignano aan de ontsmettingsmaatregelen tegen de cholera onderworpen en zullen dientengevolge enkele dagen later in Nederland aankomen. Vrijdag en Zaterdag jl. 6 en 7 Juli werden, in tegenwoordigheid van verscheiden autoriteiten en genoodigden, de gewone jaarlijksche overgangs examens aan de tooneelschool afgenomen. Het eindexamen bleef ditmaal achterwege, daar inden afgeloopen cursus de hoogste klasse ontbrak. Bevorderd werden van afdeeling A. der eerste (voorbereidende) klasse naar afdeel. B. dierzelfde klasse: Henriëtte Vosteen en Willem Kremer; van afdeel. B naar de nieuw te vormen afdeel. C van kl. ISophie Dusault, Barend van Gorselen, Caspar Peek en Abraham Kremer, en van afdeel. B naar kl. II (de laagste der vakschool), Betsy van Gelder en Anna Beukers. Van kl. II gingen naar kl. III overJetje Roos en Jan Holtrop, terwijl aan Sophie Spoor en Bertus Smith, die wegens langdurige ongesteldheid verhinderd waren aan 't examen deel te nemen, na de zomervacantie gelegenheid zal worden gegeven van hunne vorde ringen te doen blijken. Adriaan van der Horst, om bijzondere redenen het vorig jaar bij zijne toelating in kl. II geplaatst, kan alleenlijk om zijn te jeugdigen leeftijd nu niet naar de hoogste klasse overgaan, terwijl de gemaakte vorderingen van 2 leerlingen van kl. I A te gering werden bevonden om ze naar een hoogere afdeeling over te plaatsen. Een leerling, Jan Poolen, woonde nog te kort de lessen in I B bij om aan het overgangsexamen te kunnen deelnemen. De cursus sloot alzoo met 16 leerlingen. Den eersten dag liepen de examens over de vakken van gewoon onderwijs; den volgenden waren aan de orde Kunstmatig spreken, lezen, voordracht en spel. Wat het laatste betreft, werden enkele scènes uit den Gijsbreght v. Aemstel gezegd, en verder vertoond Thuisgebleven van den heer M. B. Mendes Da Costa en Meisjesdroomennaar het Fransch van Pailleron Pendant le Bal door mr J. N. van Hall. Hunne welwillende medewer king in de beide stukjes verleenden de oud-leer lingen, de dames W. Weiman en S. Bos en de heer H. Schwab. De cursus 1883/84 begint Dinsdag 4 Sept.daar toe kunnen zich nieuwe leerlingen aanmelden bjj den directeur S. J. Boeberg Wilson, P. C. Hooftstraat 113, of gedurende deze maand dagelijks van 13 uren aan de school, Marnixstraat 150. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van «Dus moet de man, dien ik het hoogst acht van allen, wellicht sterven in de overtuiging dat ik een diefegge bendacht zij in wanhoop. Zij was zoo ontdaan dat zjj niet voor Maud durfde verschijnen, doch eerst een oogenblik in het bou doir ging zitten om eenigszins tot bedaren te komen. Die plaats was niet gelukkig gekozen, daar zij het tooneel was van het onderhoud met Lucy over de banknoot, waarin zij zelf zulk een bedriegelijke rol gespeeld had, en de herinnering daaraan sneed haar door de ziel. »Wat ben ik een laag, verachtelijk wezen", mompelde de ongelukkige Frenna, voor den spie gel staande en met haar zakdoek haar lippen en wangen wrijvende, om er weer kleur op te bren gen. «Zelfs de onergdenkende Maud zou schuld lezen op dit gelaat. Misschien denkt hij nu aan haar, terwijl hij op zijn sterfbed ligt en vindt zijn grootste troost in de beschouwing van haar onschuld en eenvoud. Indien hij aan mjj denkt, is het slechts met verachtelijk medelijden. En wat heb ik anders gedaan dan mijn broeder red den?" Zij sloeg de handen hartstochtelijk ineen en zag werktuigelijk omhoogdoch eensklaps stampte zij met den voet op den grond en riep driftig uit: «Neen, Kit heeft geljjker is geen hemel, want er is geen rechtvaardigheid Daarop streek zij zich het haar glad, wierp nog een blik in den spiegel op haar koud; strak ge laat en ging naar de kamer barer vriendin. den Nederl. Leeuto P. J. Haarman, apotheker te Rot terdam. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Har- lingen jhr. H. M. Speelman en van Batenburg A. L. Dijkman. Benoemd tot burgemeester van Bussum P. Langerhuizen Lz. van Meseh P. Tbeunissen, secretaris dier gemeente van St. Pieter J. P. H. CeuleD, secretaris dier gemeente van Uitbuizerraeeden H. Jonker, secretaris dier gemeente; van Buren J. T. A. Braams. universiteiten. Voor het studiejaar 18S31884 be noemd tot rector-magnificu8 van de rijksuniversiteit te Leiden, dr. D. Doijer; Utrecht, mr. H. J. Hamaker; Groningen, dr. H. J. van Ankum. Benoemd tot boogleeraar aan de polytechnische school P. van der Burg, thans tijdelijk leeraar aan die school. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot tweede luitenantbij het le reg., de cadetten M. Schultz en H. B. Pothoffhij het 2e reg., de cadetten H. Chr. A. de Block en J. C. Gilquinbij het 3e reg., de ca detten H. van Breen en A. van Sliedregthij het 4e reg., de cadetten W. P. Hartman, jhr. G. A. A. Aiting von Geusau en J. G. Kist; bij het 5e reg., de cadetten H. Croockewit, W. L. Overduyn en C. H. T. Kruythoff hij het 6e reg., de cadetten L. E. Hinrichs, A. Sielmrgh eD jhr. A. F. van Speuglerbij het 7e reg., de cadet J. J. van Peilecom hij het 8e reg., de cadetten J. O. H. Verschoor en W. Swart. Bij het wapen der cavalerie, tot tweeden luitenantbij het le reg. huzaren, de cadetten R. G. B. van Overveldt, E. W. baron van der Capellen en F. A. J. Pippenghe- genbij het 2e reg. huzaren, de cadet J. M. baron van Boecop. Bij het wapen der artillerie, tot tweeden luitenantbij het le reg. vest.-art., de cadetten F. de Fremery en C. Tromp bij het 2e reg. vest.-art. de cadet H. M F. G. Peltzer; hij het 3e reg. vest-art. de cadetten D. G. van der Voort Maarschalk, jhr. A. Ch. M. Alewijn, Ch. E. Baud en P. G. Verhaart; bij het 4e reg. vest.-art., de cadetten W. Verhey, J. Ch. E. van Deventer, H. G. de Brnync en G. P. Bouten. Bij het wapen der genie, tot tweeden luitenant, de ca detten J. E. Verbrugh, P. Reese en J. S. Baxallen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. telegraphie. Bij de rijkstelegraaf benoemd tot tele grafist 2e kl. J. N. Roeterink en C. S. de Wit, heiden thans telegrafist 3e kl. Voor het toelatings-examen aan de middel bare school voor meisj'es alhier hebben zich aan gemeld 13 leerlingen, waarvan 11 onvoorwaardelijk en 1 met her-examen zijn aangenomen. Door de commissie te Leiden, belast met het afnemen van het practisch apothekers-examen, is tot apotheker bevorderd de heer G. Krol van der Hoek, geb. te Goes. De benoemde tijdelijke off. van gezondh. 2e kl. dr E Mory, arts, wordt geplaatst in de rol van Zr M" wachtschip te Willemsoord, om dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. De off. van gezondh. 2e kl. C. T. Humme HOOFDSTUK XIV. Afgewezen. Beneden in het kleine salon zat Kit met eeii zeker ongeduld te luisteren naar de bijzonderheden, welke mevrouw Medway en Mark hem over Frank verhaalden. Het zou onjuist zjjn om te zeggen dat die hem niet interesseerdenmaar hij had altjjd gevonden dat er op de Terp te veel ophef van Frank gemaakt werd en meende dus dat de bezorgdheid over zijn ziekte ook wel overdreven zou zijn. «Ik dacht wel dat die tijding n even zoo zou treffen als ons", zei mevrouw Medwaymis schien wel omdat zij vond dat hjj wat weinig deelneming liet blijken. «Natuurlijk moeder", viel Mark eenigszins geraakt in, «wie zou daar niet door getroffen zijn en dan vooral onze beste Kit Niet alleen omdat Frank zoo'n oude vriend is, maar de om standigheden zijn zoo aandoenlijk. Hij heeft zijn leven opgeofferd voor een vreemd, onbekend kind. Het is edel. Het is groot." Kit knikte en zei«Ja, sedert de dagen vaö koningin Eleonore heeft men niet van zoo iets gehoord." »Kit wat kunt gij toch raar iets zeggen," zei mevrouw berispend, als zag zjj in die aanha ling een spottenjj. «Maar het is zoo", zei Kit met een ernstig gelaat. «Het is waar, in het geval der koningin bestond er geen gevaar, ofschoon het liefderjjkéf I

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1