K I T. MIDDELRURGSCHE COURANT FEUILLETON. Middelburg 7 Juli. Gemengde Berichten» IViengelwerk. BIJVOEGSEL Maandag 9 Juli 1883. N3. 159. Onderwijs. Rechtszaken. Een bezoek aan Amsterdam en zijne tentoonstelling, VAN DE VAN Prof. Buijs Ballot uit Utrecht schrijft ons Gaven de tien laatste maanden des vorigen jaars weder meer water dan gewoonlijk, de vijf eerste maanden van 1883 waren alle drooger dan men verwachten kon. Vooral Juni, die verleden jaar op sommige plaatsen, bijv. te Utrecht, driemaal zooveel regen gaf dan gemiddeld het geval is, gaf nu over het algemeen slechts een tweederden gedeelte. Wel vielen op enkele dagen, zooals den 9,10,15, slag regens neer, maar toch slechts op enkele plaatsen. In Zeeland, dat zoo krachtig medewerkt en waar zoovele medewerkers gevonden worden, heeft,voor zoover de waarnemingen leeren,die heden, den 6en, bij mij aangekomen zijn, alleen Brouwershaven 71 m. M., dus iets meer dan gewoonlijk, ontvan gen tengevolge van de regens, die den 10 en 11 afgetapt zijn. Mag ik bij deze vermelding nog eens algemeen eraan herinneren dat het mij zooveel tijd be spaart als de waarnemingslijsten, die den eersten eener maand over de vorige worden afgesloten, onmiddellijk aan de post worden toevertrouwd Al wordt het uitgeven der verslagen door omstan digheden soms vertraagd, toch geef ik op menige vraag dadelijk antwoord en mis dan ongaarne de opgaven van de belangstellenden, evenals zij zeiven zich ongaarne zullen vermeld zien. Men schrijft ons uit Rotterdam Wie zou gedacht hebben, dat in onze dagen, nu het electrische licht alle andere veilïchtings- middelen begint te verdringen, het oude steenko- lengas de gemoederen nog in beroering kan brengen Wij beleven hier thans eene gas-agitatie, waarbij vergeleken de bekende plan C-agitatie maar kin derspel was en die bij de heerschende warmte bepaald verontrustend is. De agitatie is ontstaan naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad om aan de bestaande gasfabrieken de leverantie van gas aan de ge meente op te zeggen en eene gemeentelijke gas fabriek op te richten. Daartegen komen de gasverbruikers, vooral de winkeliers, in verzet, omdat zij vreezen dat zij het gas nu duurder zullen moeten betalen. De oude gasfabriek na melijk had aangeboden om, wanneer de gemeente van haar het gas bleef nemen, dit voortaan te leveren, ook aan particulieren, voor 6| cent, ter wijl zij nu 10 centen zich betalen laat en de ge meentelijke fabriek het zal leveren voor 8 centen. Daar de fabriek der gemeente eerst over twee jaren gereed kan zijn, zullen de gasverbruikers dus die twee jaren 3( cent en later 1.l meer moe ten betalen, dan wanneer het voorstel der oude gasfabriek ware aangenomen. Men schijnt niet te begrijpen, dat het aanbod dezer fabriek zeer verdacht is. Een plotselinge prijsverlaging van 10 op 6§ cent, hoe kan het mogelijk wezen Kan de fabriek het gas leveren voor 6§ cent, dan zou zij, door tot dusver 10 cent te berekenen, ons hebben afgezeten is dat van eene fatsoenlijke maatschappij te onderstellen Kan die belofte van levering voor 6| cent niet een valstrik zijn Wat daar echter van zij, ons gasconsumeerend publiek gelooft aan het 6§ cents gaslicht der toe komst, en neemt het den raad hoogst kwalijk, dat hij van dit goedkoope gas niet gediend wil K E A E HEHIKSKRIie, DOOR James Payn. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XI. Ken stoutmoedig plan. .Ongetwijfeld, antwoordde Kit, maar dat zal niemand gelooven dan wij. Wij waren de eenigen die het voorrecht genoten den heer Garston van nabij te kennen, weet ge «OKit hoe kunt gij met zoo iets den gek steken. Is er dan geen enkel onderwerp heilig voor u?" Heilig? Noemt gij een man, die zijn eigen vleesch en bloed verloochent, heilig Maar gij gevoelt er niet al het vreeselijke, al het afgrijselijke van, KitGij hebt niet geleden wat ik geleden heb. Gij hebt hem niet gezien en gehoord." «Dat is waar en dat was zeker hoogst on aangenaam. Nu, maar gij zult niet bevreesd ge maakt worden, zelfs niet door een schaduwbeeld, lieveling. Ik zal wel alleen gaan. Ik zal van middag vroeg gaan, terwijl het nog dag is." zijn. Er worden adressen aan den raad gericht en er bestaan plannen om eerstdaags eene meeting te houden, aan de gasquaestie gewijd. Deze plannen gaan uit van de besturen onzer kiesver- eenigingen die daartoe de hoofden hebben bijeen gestoken, met uitzondering van het bestuur der antirevolutionaire kiesvereeniging, dat in materieele verlichting al even weinig belang schjjnt te stellen, als in intellectueele ontwikkeling en, ofschoon mede uitgenoodigd, de vergadering der genoemde besturen niet heeft bijgewoond. Tot een conclusie kwam die vergadering echter niet. De besturen kwamen overeen binnen drie of vier dagen hun besluit mee te deelen, of zij het houden van eene meeting wenschelijk vinden^ al dan niet. Voegen wij er nog bij, dat het bewuste besluit van den gemeenteraad genomen werd met eene meerderheid van ééne stem eene omstandigheid die aan de tegenstanders hoop geeft, dat de raad nog te hewegen zal zijn om op het besluit terug te komen. Axel, 7 Juli. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de be- ëediging en installatie plaats van de heeren J. Wolffert en C. N. Jansen van Rosendaal, nieuw benoemde leden, terwijl in de plaats van wijlen den heer S. A. de Smidt, zooals gisteren in 't kort werd gemeld, tot wethouder is benoemd de heer P. van Fraaijenhove, met 7-van de 9 stemmen. De graaf en de gravin van Vlaanderen zijn Vrijdag namiddag te Amsterdam aangekomen. Zij hebben uitdrukkelijk verzocht hun incognito streng te eerbiedigen. Het zou dan zeker ook gewenscht wezen dat er zoo min mogelijk over hun doen en laten werd geschreven. Op het a. s. Woensdag te Rotterdam te houden nijverheidscongres zal de voorzitter der maatschap pij van Nijverheid, de inspecteur van den water staat J. F. W. Conrad, eenige mededeelingen doen betreffende den Rotterdamschen waterweg. Hij zal vooral trachten de oorzaak van de vertraging in het gereedkomen van den waterweg en het stelsel, dat thans bij de voltooiing van het kanaal gevolgd wordt, klaar en duidelijk uiteen te zetten. De mededeelingen van den heer Conrad zullen op het terrein zelf toegelicht worden, daar op dienzelfden dag, des namiddags, een stoomboot- tocht naar den waterweg ondernomen wordt. Donderdag middag is te Nieuwediep- op het kerkhof te Huisduinen het grafteeken onthuld, geplaatst op het graf van een groot aantal slacht offers der ramp van de Adder. Het is van hard steen en eenvoudig van bewerking. De voorzitter der commissie voor het gedenk- teeken, mr IC. J. C. Stakman, hield eene rede en ook de schout-bij-nacht, directeur der Marine te Den Helder, voerde het woord. Het staf muziekkorps der marine deed zich hooren. De minister van marine was bij de plechtigheid tegenwoordig. Onderscheiden bloedverwanten en vele corporaties waren op het kerkhof aanwezig. De bemanning van de werf had een vrijen dag en velen woonden de plechtigheid bij. Of deze plechtigheid nu wel aanleiding gaf om een vrijen dag tot genoegen der bemanning te geven zijn wij zoo vrij te ontkennen. De heer inr A. E. J. Modderman heeft met goed gevolg de voorgenomen operatie ondergaan, welke verricht werd door prof. Langenbeck te Wiesbaden. Er is geen oogenblikkelijk gevaar. De Juli-aflevering van de Indische Gids bevat De handel op onzen »Grooten Oost." Naar aan leiding der Amsterdamsche koloniale en uitvoer handel-tentoonstelling, door jhr M. E. F. Elout van Soeterwoude. De Indische oorlogsmarine (slot). Yaria. Correspondentie. Koloniale literatuur. Iets over de koloniale tentoon stelling te Amsterdam, door Elise Soer. Prof. «Heel goed. Als gij toch erheen wilt gaan doe het dan hoe eerder hoe beter. Maar gjj zult niet alleen gaan, Kit. Ik ga mede.' «Dat zou ik natuurlijk liever hebben, als gjj er niet tegen hebt," antwoordde hij vriendelijk omdat het beter is dat er een getuige bij is." Waarom? Waarbij vroeg zij alweer gejaagd. «Wel van mijn inbraak in het huis natuur lijk ofschoon dat niet veel bezwaar zal opleveren." Zij scheen hem niet te zien, noch te verstaan haar gelaat was doodsbleek en hare oogen drukten de grootste angst uit. Wanneer wilt gij gaan «Terstond na het dejeuner." «Dejeuner?" Het klonk zoo verbazend dat hij met zulk een bezoek voor oogen van het de jeuner kon spreken. „Nu, met andere woorden om half twee. Vindt gij dat goed «Ik zal gereed zijn." HOOFDSTUK XII. Onbewoond. Al was er in het Grijze Huis, gelijk Kit gezegd had niets dat hen zou bijten, er was toch bepaald iets terugstootends, iets dreigends in den aanblik van dat oude huis, zooals de broer en zuster het op dien winterdag aanschouwden. Het was nooit een vroolijk huis geweest zelfs niet bij leven (dat wil zeggen toen het bewoond was) maar na De Louter over Godsdienstige- wetten, volks instellingen en gebruiken," door dr C. Snouck Hurgronje. Minahassa-to^tanden, door J. N. Wiersma. Een lief blondinetje, door M. C Frank. De Globe voor Juli bevat: Uit Monaco, de kardinaal Mazarin in zijn bijzonder leven, de stadsbibliotheken van Parijs en een Spaansch boekenliefhebber. Door mej. J. Knol alhier is met goed gevolg het toelatingsexamen voor den cursus in kunstnaald werk aan de rijksschool voor kunstnijverheid afgelegd. Kantongerecht te Tholen Vrijdag zijn veroordeeld: J. G., te St. Plhlijisland, wegens overtreding dei- wet op de jacht en visscherij tot f 3 boete sub. 2 dagen gev. A. E., te Stavenisse, wegens overtreding van het havenreglement, tot f 3 boete sub. 1 dag gev. - Job. G., te Stavenisse, wegens nachtelijk burengerucht, tot f 7 boete sub. 3 dagen gev. P. v. H. te St. Maartensdijk, wegens bet laten loopen van vee op een. anders in den oogst staanden grond, tot f 5 boete sub. 3 dagen gev. -en M. de W., te St. Annaland, wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij, tot f 0.50 boete sub. 1 dag gev. Men schrijft o. a. aan het Dagblad: Woensdag ochtend zag ik een toestel, uitge vonden door den heer G. Otte, werktuigkundige te Apeldoorn'; en door de bereidvaardigheid van het bestuur der Holl. IJz. spoorwegmaatschappij op het station Apeldoorn als proef toegepast, in werking. Door deze proef heeft die maatschappij wederom getoond, hoeveel zorg zij steeds over heeft voor het reizend publiek. Met den heer Otte als gids, bezochten wij eerst het bureel van den stationschef, waar een zeer net kastje de aandacht trok, voorzien van drie vakken met verschillende nummers en waarboven een electrische schel is aangebracht. De drie nummers (dezelfde van de drie wissels waarmede tot proef deze indicateur was verbonden) op een wit veld duiden in dien toestand aan, dat het hoofdspoor volkomen veilig is. Wordt dit hoofd spoor echter met een zijspoor verbonden, dan waarschuwt de op het toestel aangebrachte alarm- schel en verandert het witte veld in een groen. Is door een of andere omstandigheid iets tusschen de tongen der wissels geraakt, bv. zand, hout of sneeuw, dan vertoont het toestel het betrokken veld half groen en wit, terwijl de alarmbel weder zóólang in beweging blijft tot de wissel geheel in den gewenschten stand is gebracht. Buiten op het emplacement zagen wij daarna, boe elk der drie wissels verbonden en hoe de inrichting is, waardoor de wissels van den toe stand, waarin zij verkeeren, aan den stationchef onmiddelijk zelf kennis geven die kennisgeving geschiedt steeds, onafhankelijk van de weersge steldheid, door sneeuw nog ijs gestoord, nacht en dag, en niet alleen een geheele misstand, maar ook de geringste afwijking wordt dadelijk aange geven. Door deze uitvinding is dus voortaan elk ongeluk, dat vroeger, helaas, zoo dikwerf aan drukke stations voorkwam, ten gevolge van ver keerden wisselstand, geheel onmogelijk geworden. Met dezen nooit slapenden controleur houdt de chef zelf voortdurend op eiken wissel het oog, zelfs tot op een afstand van ruim 680 meters van het station, zooals met een der nu te Apeldoorn aangeslotenen het geval was. Reeds sedert vier maanden is een dergelijk toe stel aan de Gare de l'Ouest te Brussel geplaatst en ook daar zijn tot proef drie wissels met den indicateur verbonden. De heer G. Otte heeft octrooi voor zijn vinding voor gansch Europa en de vereenigde staten van Amerika. den dood zag het er barsch en zelfs spookachtig uit. De deuren en vensters waren door de hand des bewoners gesloten, die daarmede een ieder scheen te verbieden het te betredendoch deze twee waren gekomen om het in zijn verlatenheid te bespieden. Frenna beefde toen het tuinhek achter hen dicht sloeg en zij het pad langs gin gen, dat naar de voordeur leidde. »Is het bepaald noodig binnen te gaan, Kit fluisterde zij. „Gij weet het het best, maar «Dat weetik ook, kind; het is bepaald noo dig dat ik met eigen oogen zie, dat hij werkelijk weg is." Zij antwoordde niet, maar uit haar bleek, ang stig gelaat sprak duidelijk «Maar als gij nu eens met uw eigen oogen zaagt dat hij niet weg was In physiek gevaar en tegenover zedelijke moeie- lijkheden bezat Frenna een leeuwenmoed maar betgeen zij thans gingen doen kwam haar voor als een soort van heiligschennis. Het was toch mogelijk, dacht zij, dat het haar vader den vol genden dag, na haarvertrek, aan moed ontbroken had om Engeland te verlatendat hij zich over gegeven had aan overpeinzingen over zijn eenza men en verlaten toestand en, geheel alleen in dat sombere huis, een einde aan zijn leven ge maakt had. Terwijl zij voor het gesloten venster van zijn kamer stonden deelde zij haar broeder fluisterend mede wat zij vreesde. „Ik houd het niet voor waarschijnlijk, Frenna. Tegen een lid van den raad te Smilde, is proces-verhaal opgemaakt, omdat hij aardappels op de markt te Assen verkocht met een maat die te klein was. Te Joure heerschen zoo algemeen de maze len, dat het aantal voorhanden bordjes met «be smettelijke ziekte" er op, niet toereikend was. De tegenwoordige paus is naar men weet een schrijver, maar hij is tevens dichter. Hij had echter de goede smaak om zijne poëtische ont boezemingen aan de Latijnsche taal toe te ver trouwen want zij moeten niet bijzonder uitblinken. Als arbeid van den paus vinden de verzen natuur lijk niettemin aftrek. Het vierde eeuwfeest van Martin Luther's geboorte zal binnen kort gevierd worden in bet protestantscbe Duitschland, en zeker zal het de algemeene aandacht vestigen op de twee jonge Thuringers, die de eenige overgebleven afstam melingen zijn. Het zijn broeders Heinricb Luther is een 32jarige timmerman te Kloster-Altendorf, en Karl, de jongere, is student in de theologie aan de boogescbool te Jena. Hun vader stierf in ar moede als metselaar te Berlijn. Hun moeder was een meisje van zeer voorname familie, die ge trouwd was uit eerbied voor den uitnemenden voorvader Martin. Zij werd door harén vader onterfd, en leeft thans zeer armoedig. door een Zeeuw. Vervolg). V. Alvorens onze wandeling door het hoofdgebouw te kunnen vervolgen, dienen we ons een weinig te verfrisschen en wij maken daartoe gebruik van het bierhuis van De Haan en Sleutels, waar men niet uit maar in twee vaten tegelijk tapt. Of schoon onze zitplaats niet gemakkelijk is, 't is een ton, laten we ons het schuimend gersten brouwsel goed smaken en loopen daarna langs het paviljoen der stad Amsterdam dat, evenals dat van Parijs, reeds in de courant beschreven werd, naar de Vergulde Crakelingh, om onze maag ook wat vaste spijs te genieten te geven. Dit ouderwetsche winkeltje, met meester span riem in het pothuis ervoor, trekt heel wat bezoe kers 't is dan ook alleraardigst gedacht. Door een ouderwetsche deur komt men in een even ouderwetschen winkel, waar alles aan de eigen aardigheden onzer voorouders herinnert. Tot zelfs de bakker is antiek. Jammer dat de jonge juf frouwen, die de hongerigen spijzen, ook niet met een neepjesmuts en een stemmig kleedje getooid zijn't zou haar uiterlijk geen schade doen en de illusie verhoogen. Zoo ouderwetseh als de winkel is, zoo nieuwerwetsch is de bakkerij neen de fabriek. Alles toch wordt er fabriekmatig bereid men vindt er de nieuwste werktuigen voor de bakkerijzooals braak-, kneed- en zelfs deeg- verdeelmacbines, een graanmolen en een heetwa- teroven. We koopen er wat zoute en zoete krakelingen en keeren dan op onze schreden terug naar 't hoofdgebouw, om in de eerste plaats de Perzische afdeeiing te bezoeken. Sinds eeuwen is Perzie beroemd om zijne tapijten geen wonder dat dan ook de zaal, waar de etalage van dat rijk bijeengebracht is, een zeldzame ver zameling van moderne en antieke tapijten van onschatbare waarde te aanschouwen geeft. Behalve deze vindt men er prachtig gegraveerde voorwerpen uit goud, zilver, staal en koper vervaardigdeene schoone collectie wapens, benevens de producten van het land. Yan daar begeven we ons naar China. De magazijnen, die zich vooraan in de afdeeiing bevinden, bevatten kostbare porseleinen, gouden en ivoren voorwerpen, rijke zijden stoffen, artikelen voor huiseljjk gebruik, Chineesche speelgoederen Maar zelfs indien het zoo ware, is het toch beter om de waarheid t'e weten." Toen begreep zij dat hij even als zij voorzag dat er wellicht in dat verlaten, donkere hui9 iets kon liggen of hangen. Die voorstelling was zoo afgrijselijk dat zij er niet bij durfde stil staan, maar gejaagd aan Kit vroeg of het niet beter zon zijn om den smid te roepen om hen te helpen het huis open te maken. «Neen, neen men moet zijne familiezaken onder elkaar afdoen. Het zou nu juist mijn onder gang zijn als er artikels over mijn huiselijk leven in de courant kwamen." «Maar als als er iets gebeurd ware «Dan zal er misschien nog wel een middel zijn dat er ons uit redt." Hij bedoelde dat als zijn vader dood was en een testament had nagelaten, hij zijn erfgenaam en dus onafhankelijk zou zijn. Frenna zelf bad nooit veel van baar vader gehouden dat kon ook niet, maar zij huiverde toch bij die koele redeneering. „Het is stevig genoeg gesloten", zij hij, zijn schouder tegen de deur zettende. «Om Godswil! Schel niet!" riep zij, ziende dat hij tusschen de klimoptakken zocht. Het denkbeeld van het klinken der schel in dat ver laten huis, waarin zich niemand bevond dan wel licht een lijk, deed haar sidderen. „Och komIk zoek naar den sleutel", antwoordde hij verachtelijk en toen herinnerde zjj zich dat wanneer Kit of zijn vader 'savonds uit gingen, de sleutel vaak op die plaats verbor- i

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 5