N° 159. 126* Jaargang. 1883. Maandag 9 Juli. Middelburg 7 Juli. Onderwijs, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.^» Bij deze courant behoorcn twee BIJVOEGSELS. „De Grenadiers." De proeftocht met de Willem, Prins van Oranje. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te YlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Al werkt het op de vergadering van het depar tement Middelburg der Maatschappij tot nut van het algemeen gesprokene niet anders uit dan dat de quaestie van het pensioenfonds voor werklieden weer eens ter sprake komt dan toch reeds hebben, nieenen wij, zij die dit punt nog eens aanroer den bun doel bereikt. Op de in 1882 gehouden algemeene ver gadering werd een voorstel aangenomen, waarbij de leden te kennen gaven dat zij hunne, ten vorigen jare in zake de vestiging van een alge meen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden, gegeven machtiging introkken maar het hoofdbe stuur uitnoodigden nieuwe maatregelen voor te stel len, indien de mogelijkheid blijkt een zelfstandig fonds tot stand te brengen op zoodanigen grondslag dat voor de aangevoerde bedenkingen geen ruimte overblijft. De afdeeling Rotterdam had een ander voorstel gedaan, dat zij echter daarna.introk, waar in werd aangedrongen om de bewuste zaak op nieuw aan eene commissie op te dragen, ten einde zoo noodig op andere grondslagen, in elk geval met in achtneming van het sedert voorgevallene, een plan te ontwerpen en aan de algemeene vergadering van 1883 nieuwe voorstellen te doen. Dit voorstel was van meer gewicht dan het ten slotte aangenomene. Nu kan het hoofdbestuur de zaak van het werklieden pensioenfonds laten rusten, en steeds aanvoeren dat haarde mogelijk heid nog niet is gebleken om zulk een zelfstandig fonds op de aangegeven grondslagen tot stand te brengen. Breedvoerig is in ons blad de quaestie van dit pensioenfonds besproken en in het vorig jaar is nog gewezen op de weinig afdoende motieven, die het hoofdbestuur aanvoerde om geen ondersteu ning aan het plan te verleenen. Het zwaarst woog vooral de bonding, door par ticuliere maatschappijen aangenomen, die alleszins beschikbare tarieven, in het bijzonder voor werk lieden bestemd, in het licht gegeven hadden. Te gen dit bezwaar werd destijds in ons blad de ge gronde opmerking gemaakt, dat particuliere maat schappijen steeds werkzaam zijn met het doel om winst te behalen. Is dit het geval dan zou die winst, wanneer er een zelfstandig fonds werd opgericht, ten bate der verzekerden aangewend kunnen wordenwas er weinig of geen winst, wat niet te verwachten was, dan zon dit onderdeel van den werkkring dier particuliere maatschappijen van zelf met minder belangstelling worden ter harte genomen. Dit bezwaar van het hoofdbestuur mocht dus geen reden heeten om de zaak te laten rusten. Maar er waren nog andere moeielijkheden: o. a. de quaestie der geldelijke aansprakelijkheid. Deze zou de maatschappij niet van zich kunnen schui ven indien de kosten de ongetwijfeld te lage raming overschreden, of indien verliezen geleden werden, die bij ontstentenis van eenig waarborg kapitaal misschien door de maatschappij zouden moeten worden gedekt. Het gemis van het waarborg-kapitaal woog, en niet ten onrechte voorzeker, zeer zwaar. Dit bezwaar nu had geheel of gedeeltelijk kun nen opgeheven worden bij gelegenheid van het a. 8. eeuwfeest der maatschappij. Zij zelve zou door hare bezittingen een waarborgkapitaal voor het goede doel kannen vormen en daardoor de gelegenheid aanbieden tot het in het leven roepen van een verzekeringfonds, waaraan een groote behoefte bestaat en dat, zooals het hoofd bestuur zelf erkende, voor land en volk van het grootste belang is. De Maatschappij tot nut van t algemeen zou dan, ondér medewerking van zoovele mannen die in deze zaak hunne belang stelling toonden, zulk een fonds kunnen oprichten en blijven besturen. Wij willen hopen dat deze zaak ook in andeïe departementen zal besproken worden. Het plan Voor een kweekschool voor bewaarschoolhouderes- sen heeft bezwaren, waarop reeds in de Middel- burgsche afdeeling is gewezen, inzonderheid door het bestuur zelve. Het gebruik maken van die school zal, vooral voor haar die daarvoor in aanmerking komen, bezwarend wezen en wij vreezen dat langs dien weg nog niet de gewenschte 'verbetering te verwachten is. Het rijk, aan wiens zorg dit deel van het onder was, het best is toevertrouwd, zou door het ver leenen van bijdragen aan dat bezwaar kunnen te gemoetkomen; niet alzoo de maatschappij tot nut van 'J algemeen. Wat men ook doe hetzij men geheel of ge deeltelijk een waarborgkapitaal voor een werk lieden-pensioenfonds wil stichtenhetzij men een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen wil oprichten, men doe het uit eigen krachten. Dan eerst handelt men in overeenstemming met het voorrecht dat de maatschappij ten deel valt. Kapitaal-vermindering geeft renteverlies maar door inkrimping van andere uitgaven is, dunkt ons, dat wel te vergoeden. De subsidie aan het volks blad De Zwaluw geven wij daarvoor gaarne, vooral wanneer het tot standkomen van een werklieden pensioenfonds daardoor wordt bevorderd. Een goed volksblad zal zijn eigen weg wel vinden en het is van meer practisch belang den werkman de gelegenheid te openen voor den ouden dag te zorgen dan hem lectuur te bezorgen, waarin op zoovele andere wijzen, o. a. door de bibliotheken van de afdeelingen der maatschappij, ruimschoots wordt voorzien. Onze omgeving is twee bladen rijker geworden. Het een is het Zeeuwsch volks- en advertentieblad en zal wekelijks bij den uitgever, den heer Steen- meijer te Middelburg verschijnen, van het andere het Domburgsch badnieuws en vreemdelingenlijst is het bureau te Domburg gevestigd. Beide blaadjes zijn net bewerkt. Het laatste vraagt slechts jaarlijks gedurende het badseizoen eens per week belangstelling en ondersteuning, die wij het gaarne verleend zouden zien wanneer het bevordelijk kan zijn, wat zeker het hoofd doel wezen zal van deze uitgave, aan den bloei der badplaats, die meer en meer belangstelling verdient van hen die een rustig verblijf aan zee zoeken. Het Zeeuwsch volks- en advertentieblad heeftin een eenvoudig woord vooraf te kennen gegeven voor het volk te willen schrijven. »Hoe meer het volk zoo schrjjft het ontwikkeld en voor waarts geleid wordt, des te meer zal ons volk zijne plaats waardig bekleeden." Als het aan die goede zaak wil meewerken dan hopen wij dat een lang leven het daartoe alleszins in staat zal stellen, want dan zal tevens blijken dat die poging in onzen kring ondersteund wordt. Het ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt, samengesteld door den heer H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot, vindt meer en meer bestrijding. In de N. Rott. Ct schrijft de heer A. Moll, notaris te Arnhem, daarover artikelen die ongunstig luidden, terwijl de heer Th. van Uije Pieterse, notaris te Vlissingen, in een brochure zijne meening erover heeft kenbaar gemaakt. Hij komt daarin tot deze slotsom. Het door den heer Sannes bewerkte ontwerp geeft blijken van gemis aan practische kennis, waaronder ik meen te moeten verstaan uitvoerbaarheid van hetgeen de wetgever voorschrijft." Het tooverwoord had de harten der Zeeuwsche muziekvrienden reeds weken lang doen kloppen, en de kansen van goed of slecht weer waren be rekend met al de juistheid, aan weervoorspellers eigen. En zij zijn gekomen, de 52 man van Völl- mar, en een zomersche avond heeft hun concert begunstigd. Het was er natuurlijk zeer volmeer dan dui zend menschen hadden zich gisteravond in den tuin van het Schuttershof De Hdele Handboog ver- eenigd, en van het begin tot het einde werd er met gespannen aandacht geluisterd. 'tWas dan ook een schoon programma. Wij noemen slechts de vijfde simfonie van Beethoven, een van de heerlijkste scheppingen van den meester; en het voorspel uit het jongste werk van Wagner Parsifal, door den heer Yöllmar gearrangeerd. Om déze beide nummers alleen te hooren zouden zeker velen een reisje naar Middelburg gemaakt hebben. Over de bijzondere verdiensten van ons eerste muziekkorps zal ieder het wel eens zijn éen toch waren alle instrumenten, zij verstonden elkaar en werden uitnemend geleid. Voegt men bij de ge noemde stukken nu nog het vioolconcert 64- van Mendelssohn door den moedigen Dunkier voor harmonie-muziek bewerkt eene Hongaarsche rhapsodie van Liszt, de ouverture-ALjmon en een schoone fantaisie van Dunkier over Weber's Oberon, dan moet men den heer Völlmar lof brengen om de keuze van zijn programma. De boeiende romance vanRobaudi Alia Stella confidente zal voor velen nieuw zijn geweest. Dat de koninklijke kapel met de uit-vering van de verschillende nommers rijken bijval inoogstte, behoeft haast niet te worden ge zegd. Trouwens de stilte die in den ganschen tuin heerschte was bewijs genoeg voor het genot dat gesmaakt werd. Allen, die het concert bijwoonden, verlangen naar eene herhaling van dergelijke uitvoeringen. Zij zijn der commissie voor de zomerconcerten dankbaar voor het initiatief, dat zij nam, om Middelburg zuiver muzikaal genot te geven. Die commissie moet daarom gesteund worden door allen, die goede muziek wenschen te hooren, en die zijn er, naar het aantal bezoekers van dit concert te oordeelen, niet weinigen Begunstigd door het prachtigste zomerweder, bij weste bries, verliet heden morgen te half tien het voor de maatschappij Zeeland, ten behoeve van den dienst tusschen Vlissingen en Queenboro nieuw gebouwd stoomschip Willem, Prins van Oranje, de haven van Vlissingen, om een proefreis te doen in de Noordzee. De inrichting van dit prachtig zeekasteel is reeds in ons nomtner van gisteren beschreven, zoodat wij ons kunnen bepalen tot de mededee- ling dat niets is nagelaten om het gemak der reizigers zooveel mogelijk te bevorderen. De salon prijkt met schilderijen van J. Reijn- vaan, Van Lokhorst, H. Mesdag, Van Heerdt, Mesker, Von Keller, Van Kettner, De Bock en anderen. In de fraaie rookkamer zijn de wanden met schilderijen van Delftscb aardewerk, naar stukken van Van de Velde, Van Ostade, Potter en Hac- kaert versierd, terwijl de fraai geschilderde glazen een kleurig licht doorlaten. Van Vlissingen stoomden wij langs de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen en die van België, waar we in de verte de bekende badplaatsen Heijst en Blan- kenberghe passeerden, verder voorbij de licht schepen op de Wielingen en de Wandelaar en zoo de Noordzee in. Een helder zomerzonnetje spiegelde op het woelige water en deed het als een zee van dia manten flonkeren. Na de Walcherscbe kust ver laten te hebben, kregen wij spoedig een vloot van visscherspinken in 't gezicht; daarna doemde aan den gezichteinder een brik op, die steeds in afmetingen toenemende ons statig voorbij zeilde> dan weder trok een driemaster de aandacht, of werd het prachtig zeegezicht door een ranke steamer verlevendigd. Het nieuwe stoomschip, dat gevoerd zal worden door den heer P. Joha, vroeger gezagvoerder van de Prinses Marie, voldeed op de proefreis uitstekend. Er werd bij 36 omwentelingen van de machine in de minuut gedurende geruimen tijd, met 3950 paardenkrachten, een vaart geloopen van 18 knots. Het vaartuig stuurde uitstekend en voldeed in alle opzichten aan de gestelde eischen. Wederom toonde de firma John Elder en c° te Glasgow haar goeden naam op het gebied van scheepsbouw en engineering eer aan te doen. Te half een werd den genoodigden een lunch aangeboden, waarbij de restaurateur Howe op nieuw toonde dat hem volkomen de bediening der buffetten is toevertrouwd. Aan het dessert werd door den directeur der maatschappij Zeeland een dronk gewijd aan Z. K. H. den Prins van Oranje en tevens de hoop uit gesproken dat de naamdrager van dien vorst goed succes moge hebben. Onder de verschillende toosten, die vervolgens uitgebracht werden, meenen wij nog die op den voortdurenden bloei van de maatschappij Zeeland te moeten vermelden, daarbij de hoop uitspreken de dat men de goede verwachtingen, door dezen proeftocht opnieuw opgewekt, verwezenlijkt moge zien. Gisteren en heden werd aan het Middelburgsch gymnasium, ten overstaan der hoogleeraren Bierens de Haan, Spruijt en Valeton het eindexamen ge houden. De twee leerlingen der zesde klasse C. E. Breeman en L. M. van Leeuwen, die zich voor het examen hadden aangemeld, zijn beiden geslaagd. Voor hen die in Zierikzee kaarten genomen hadden voor het concert, Vrijdagavond door de kapel van de grenadiers en jagers gegeven, was het zeker een groote telem-stelling dat door onvol doende deelneming de extra-boot niet voer. De bezoekers uit Beveland moesten nog, gelukkig slechts even, vóór het einde van het concert het Schuttershof verlaten. Dezer dagen was L. v. d. H. te Wlsse- ïterlte aan 't ploegen, toen een der paarden door 't slaan naar de vliegen in 't tuig verwarde. Bij de poging om het dier te bevrijden, geraakte v. d. H. onder den voet en bekwam, behalve eenige kneuzingen aan hoofd en arm, van het beest een trap op de borst. Ofschoon veel lijdende is de man gelukkig aan de beterhand, De nog aanwezige meestoven op Kuid- Ilevelancl zullen vermoedelijk weer met een worden verminderd. De eigenaren van de mee- stoof te Ellewoutsdijk zijn althans tot het be sluit gekomen ten aanzien van dit pand tot slooping overtegaan. Daarentegen vernemen wij dat te Wolfaartsdijk door een grondeigenaar dit jaar ruim 9 hectaren met meekrap zijn bezet. Het zesjarig dochtertje van een schipper, die met zijn vaartuig te Arnhem aankwam, viel des avonds over boord. De vader maakte zoo spoedig mogelijk de boot los en zou misschien het bereikt hebben, zoo niet de roeispaan ware gebroken. Hij zag het kind op korten afstand vóór zich weg zinken. Een dertienjarige knaap, die zwemmen kon, wierp zijn bovenkleederen uit en zwom er heen, maar ook hem gelukte het niet, de kleine drenkelinge te redden. In hoever het dit jaar een »drooge" zomer is, kan blijken uit de verzekering van een mole naar, die sinds 22 jaren een polder van ruim 500 HA. bemaalt, dat hij het nog geen enkelen zomer zoo gemakkelijk heeft gehad als nu. Sedert den 28»teB Maart staat de molen stil; geen slag be hoefde hij te draaien. De laatste week was de vischvangst teWou- drichem bijzonder schraal: 21 stuks zalm van gemiddeld 10 halve kilos en verkocht tegen 50 a 60 cent de h. k. De vorige week ving men 200 stuks zalm van dezelfde zwaarte en prijs, henevens 4 steuren van 218 tot 121 h. k., die 12 a 14 et. per h. k. opbrachten. Ook de vangst der kleine visch is slap. De leerlingen in de werkplaatsen en kan toren aan de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek, die goed hebben opgepast, ontvingen dezer dagen van den directeur de verrassende mededeeling, dat zij onder de leiding van den leeraar in huisvlijt- en herhalingsonderwijs een uitstapje mogen maken naar de Amsterdamsche tentoonstelling. Bij gun - stig weder begint de tocht Vrijdag 13 Juli\ '3 morgens vroeg, te voet, van Delft over Voorburg, Leidschendam en Voorschoten naar Leiden. Hier wordt overnacht en den volgenden morgen vroeg de voetreis voortgezet over Hillegom, Lisse, Heem" stede, Bennenbroek naar Haarlem. Des Zaterdags avonds na aankomst te Haarlem, gaat de reis per spoor naar Amsterdam. Zondag en Maan dag wordt besteed om de tentoonstelling en het merk waardigste van dehoofdstad te zien, en des Maandags avonds reist het jonge gezelschap per spoor terug naar Delft. Na de terugkomst maakt ieder der reisgenooten een opstel over al wat hij gezien en gedaan heeft; het mooiste van deze opstellen wordt in De Fabrieksbode geplaatst. In de afgeloopen week heeft de Amsterdam sche journalistenkring aan allen, die meegewerkt hadden om het paviljoen der pers in orde te brengen, en aan binnen- en buitenlandsche col lega's een feest aangeboden, waar het zeer prettig en gastvrij moet zijn toegegaan. De heer Martin Kolff, wien was Opgedragen dank te betuigen aan allen die tot het welslagen van den avond hadden meegewerkt, zeide dat hij de hoorders niet vermoeien wilde met de lange ljjst van namen, maar slechts een paar voor beelden zou aanhalen. Zoo gold al dadelijk de vraag: „Hoe bieden wij al onzen gasten een zitplaats aan?" En zie, juist bij de behandeling van dat punt in den boezem der commissie voerde het toeval haar den heer Geselschap te gemoet, die in zijn vroegere betrekking (inspecteur van politie) zoo lnenigeeft tot zitten" had gebracht op minder aangename manier, dat hij er zich thans zeker een feest van zou maken eens oen prettig zitje te bezorgen, in verband ook met zijne nieuwe betrekking bij de Erven Lucas Bols, die op zoo onbekrompen manier haar huis en kelder ter beschikking had gesteld. Maar om te zitten, heeft men zetels noodig. En daarvoor kwamen wij vervolgde spreker terecht in de armen van den Tod^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1