N° 158. 126* Jaargang. 1883. Zaterdag 7 Juli. Rps-belastingen. In het boorden. Middelburg 6 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. A/b. Wm. Barents te Archangelsk. HIDDELBUROSGHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 4e® Juli 1883, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting n° 3 voor het dienstjaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 5en Juli 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ Zijn wij goed ingelicht dan werd er indertijd eens gesproken over een stoomvaart van Middel burgVlissingen op Zuid-Afrika. Dit plan is wellicht voor goed opgegeven maar mocht er nog energie, nog ondernemingsgeest bestaan onder ouderen of jongeren in die steden, wie weet of dien kant uit nog niet voordeel te behalen zoude zijn In die meening werden wij versterkt door een artikel in het Kaapsche Volksblad, waarin Zuid- Afrika voor emigratie ongeschikt wordt genoemd, maar tevens meegedeeld dat in dit werelddeel voor Hollandsche dus ook voor Zeeuwsche kooplui indien zij op de rechte wijze te werkgaan, een uit stekend veld te vinden is voor hunne operatiën. »Veel beter dan door het aanmoedigen van emi gratie, zegt het blad, zal Holland zijne belang stelling in Zuid-Afrika kunnen toonen door het aanknoopen van handels-relatien, waarmede zoo wel Nederland als Zuid-Afrika gediend zal zijn. Amerikaansche kooplieden hebben dit reeds lang ingezien en hunne artikelen concurreeren met goed gevolg met de Engel sche. Ook de Duitschers breiden al meer en meer hunne relatien met hun vaderland uit, en er bestaat geene reden, waarom- Holland hier op den achtergrond zou moeten staan. Slechts drie factoren zijn er noodigkapi taal, geestkracht en eene degelijke kennis van de Zuid-Afrikaansche toestanden." Zijn die drie factoren hier niet te vinden Zijn er geen jongelui die, door kapitaal gesteund, den moed hebben naar Afrika te gaan, en zoo, door ..connectiën aan te knoopen, in het belang van Zeeland's handel werkzaam te zijn? Die handel heeft behoefte aan nieuwe kanalen, omdat de oude zijn verdroogd en zoo men te lang wacht met handelen zal men in andere deelen van ons land zich van die nieuwe gelegenheid tot handeldrijven meester maken. Maar wil men iets doen, men doe het ook goed. Men dient te handelen op een breeden grondslag. Ziehier wat het bewuste Volksblad nog meer schrijft»Men richte hier een groot magazijn op, zegge met een kapitaal van 200,000 p. st., en als men dan een flinken voorraad heeft van Holland sche artikelen, behoeft men niet te vreezen voor eene mislukking. En Holland heeft artikelen, die het, indien niet beter, dan toch even goed leveren kan als eenig land ter wereld. »Aan boter," schrijft het blad, „importeerden wij hier verleden jaar 1,087,196 pond, aan kaas 1,326,804 pond, aan spek 395,023 pond, en welk gedeelte van deze echt Hollandsche stapelproducten was uit de Neder landen afkomstig? Wij gelooven al zeer weinig, Onder de andere producten, die hier eenegereede markt vinden en voor de waarde van duizenden ingevoerd worden, vermelden wij in de eerste plaats geestrijke dranken en bier. Van de eersten Werd er geïmporteerd van 18811882 voor een bedrag van 147,506 p. st., en men kan er zeker van zijn, dat onder anderen de jenever eene niet onbelangrijke som hiervan uitmaakte. Toch is de echte Schiedammer hier slechts bij uitzondering te verkrijgen. Het meeste is Engelsch fabrikaat en van slechte qualiteit. Wat bier betreft, dit jvordt meest uit Duitschland verzonden, en wel in flesschen. In het geheel werd er geïmporteerd, de Engelsche bieren inbegrepen, voor 177,926 p. st., en ofschoon de handelsmerken van de kleinste Duitsche brouwerijen hier aangetroffen worden, is het onmogelijk éen enkel glas echt Amster- damsch Beijersch te erlangen. Eene goede, niet te zware biersoort, waarvan de qualiteit niet tel kens varieert, kan hier steeds aan den man ge bracht worden. Het Bergedorf bier had hier een paar jaren zulk een debiet, dat aan de vraag nauwelijks kon voldaan worden. Sedert is het aan de kuststreken voornamelijk verdrongen door Uelsener, Dortmunder en Wiener bier, die minder zwaar zijn. In het binnenland wordt daar entegen nog veel Bergedorf verbruikt. Men neme in Holland slechts de proef en men kan er verzekerd van zijn, dat een goed artikel ruimen afzet zal vinden. Aan kaarsen werd in gemeld jaar inge voerd voor 243,154 p. st., en hoeveel heeft Gouda's koninklijke fabriek hieraan bijgedragen Wij zagen het handelsmerk slechts uiterst zelden. Tal van andere artikelen zouden wij kunnen opnoemen, die hier grif van de hand zouden gaan, zooals linnen stoffen, waarvoor Amersfoort zulk een goede reputatie draagt en waarvan maar eventjes voor 58,345 p. st. geimporteerd werdsigaren, waarvan ingevoerd voor eene waarde van 42,962 p. st. enz. enz.dan gewagen wij nog niet van de verschil lende andere artikelen, als Leidsche dekens, hier voorwerpen van weelde, of van onze bekende stok- visch, gerookte paling en zalm, zuurkool, haring en eene menigte andere, die öf uit Engeland worden geïmporteerd, öf, zooals de laatstgenoemde, hier slechts bij wijze van uitzondering te verkrij gen zijn. „Zulk een magazijn, met een flink kapitaal opge richt, moet een toko zijn in den uitgebreidsten zin van het woord. Men moet er in het kort alles kunnen verkrijgen. Het moet in staat zijn, zoowel den kleinen kooper te voorzien als de bestellingen te leveren voor de groote winkels in het binnen land, en zich niet bepalen tot een en hetzelfde artikel. „Al het benoodigde papier", schrijft het blad nog, „wordt ingevoerd, want papiermolens zijn hier niet, en al dit ingevoerde materiaal komt uit Engeland. Eerst eenigen tijd geleden knoopte iemand, die steeds zijn papier uit Engeland kreeg, onderhandelingen aan met een Hollandschen papier fabrikant, van wien hij nu geregeld zijn voorraad ontvangt, en hij verzekert, dat niet alleen de qua liteit beter, maar dat ook de prijs minder is dan die van het Engelsche fabricaat. Hadden Hol landsche kooplui hier zulk een magazijn gevestigd, dan zouden zij van den anderen kant onze Afri- kaansche producten in het moederland kunnen plaatsen. Wij hebben voornamelijk het oog op onze wijnen. In het geheel werd er gedurende 1882 aan Constantia en ordinaire wijnsoorten uit gevoerd voor eene waarde van 11,658 p. st.eene onbeteekenende som voorwaar, vergeleken bij het geen hier geproduceerd en in Europa gevraagd wordt. Slechts éen onzer firma's voert geregeld naar Holland uit, en sedert men op de Amster- damsche tentoonstelling eenigszins met ons product bekend is geworden, twijfelen wij niet, of de vraag zal grooter worden. Andere artikelen van uitvoer, die in Holland eene markt zouden vinden, zijn onze struisveeren, wol en gedroogde vruchten. Onlangs merkte iemand op dat Hollandsche kooplui hunne oude energie verliezen. Wanneer men hen spreekt over de eene of andere onder neming, wordt eerst alles zóo haarfijn uitgeplozen, met kwart en achtste percentjes, en worden er zooveel bezwaren en moeilijkheden te berde ge- gebracht, dat het plan meestal in het water valt." Dit is volkomen waar, en zoolang die geest de Hollandsche kooplui bezielt, bestaat er geen voor uitzicht, dat zij ooit hier slagen zullen." Dit is een der opmerkingen van het bewuste Volksblad, die wij ten slotte aanhalen. Het zou te wenschen zijn dat aan die opmerking eens een krachtig démenti werd gegeven van Zeeuwschen kant. Donderdag Werd door de leden der provinciale staten in onze provincie aan den commissaris des konings jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek in St. Joris een diner aangeboden. Zondag a. te twee uren zal het muziekkorps der stedelijke schutterij op het Molenwater alhier eene uitvoering geven. Het programma is samen gesteld als volgtMarsch Wals, BannerHar monie Ouverture, MendelssohnFant. uit Webers opera derPreischütz, A. de JongPolka, Lahan Adagio uit de Sonate Paikétique, Beethoven Potpourri uit de opera les Dragons de Villarsen Marsch. "Vlisging-en, 6 Juli. Heden morgen kwam alhier in de haven het voor de stoomvaartmaat schappij Zeeland, bij de firma John Elder te Glasgow gebouwde, stoomschip Willem, Prins van Oranje, bestemd voor de koninklijke postdienst-lijn VlissingenQueenboro. Den 3en dezer, des avonds 6 uren, van Glasgow vertrokken werd de reis tot Vlissingen in 56 uren afgelegd, niettegenstaande men van af het licht schip West-Hinder met verminderde vaart geloopen had. Het stoomschip heeft eene lengte van 300 bij eene breedte van 34 en een holte van 23 Engelsche voeten wat aangaat snelheid, vorm, comfort en pracht van inrichting wijkt het slechts in weinige punten af van de overige booten dezer maatschappij. Eenige dier afwijkingen zijn de navolgende De hut van den gezagvoerder bevindt zich op de Prins Willem op de brug, terwijl op de plaats, waar op de andere booten die hut is, een prach tig salon is gebouwd, speciaal bestemd voor hooge personages. Verder zullen in de salons geene kachels meer gevonden worden, daar de verwar ming daarvan en van de hutten geschieden zal door doelmatig geplaatste stoombuizen, terwijl eveneens de ventilatie der apartementen des zomers door buizen plaats heeft. De inrichting van salons en hutten, zoowel voor de eerste klasse passagiers, waarvan er 170 geborgen kunnen worden, als die voor 40 tweede klasse passagiers, is even als die van de overige booten uitmuntend. Op deze schepen is in dit opzicht een trap van volmaaktheid bereikt, die moeilijk overtroffen kan wordendit gevoegd bjj de stiptheid en netheid der bediening op deze booten is het zeer begrijpelijk dat het passagiers-vervoer op deze lijn zoo sterk toeneemt dat mogelijk de tijd niet ver meer af is waarop meerdere booten zullen moeten in de vaart ge bracht worden. Dit is slechts eene gissing, maar zeker is het toch dat de bloei dezer lijn o. a. dooi de directie der Harwich-booten met leede oogen wordt aangezien, terwijl deze, zooals dezer dagen werd gemeld, ernstig overweegt welke de beste manier is om onzen Queenboro-booten concurren tie aan te doen, en erover denkt booten op Vlis singen te doen loopen. Goes, 6 Juli. In de Donderdagavond in de Prins van Oranje gehouden vergadering van 35 liberale kiezers en belangstellenden voor de verkiezing van vijf leden van den gemeenteraad zijn tot candidaten gesteld, met bijna algemeene stemmen, de drie aftredende heeren C. E. Massee, mr J. W. C. De Jonge van Ellemeet en jhr. M. J. De Marees van Swinderen, terwijl de heeren J. van Sandbergen Buwalda, ontvanger der directe belastingen enz., en J. H. Hanninck, architect, mede tot candidaten voor den raad werden ge proclameerd. Als candidaten der tegenpartij hoort men noemen de aftredende leden mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, B. M. den Boer en H. de Wilde, bene vens de heeren C. Oranje en M. de Jonge, Jz. Axel, 6 Juli. Tot wethouder is heden dooi den raad benoemd de heer P. van Fraaijenhove. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de termijn voor de inzending van adressen om toelating tot het examen voor adspirant-administrateur wordt verlengd tot 25 Juli aanstaande. Donderdag is te 's Gravenhage in de Gothische zaal de Hollandsch-Indische bazar geopend, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Sophia-stichting te Scheveningen. De geheele zaal moet er keurig uitzien en vele geschenken zijn voor het goede doel aangeboden. Met het oog op de berichten, dat bijv. te Ant werpen een geval van cholera" zou zijn voorge komen, is het noodig erop te wijzen, dat dit niets verontrustends noch bijzonders zou beteekenen Immers in eiken zomer, en vooral bij een hooge temperatuur, komen overal, ook in ons land, ge vallen voor van cholera. Doch dat zijn dan niet gevallen van den Aziatischen, den epidemischen zeer kwaadaardigen vorm der ziekte, maar van den inlandschen, dien men het »bort" pleegt te noemen. Wel kunnen ook die gevallen hevig en gevaarlijk zijn, maar ze verspreiden zich niet ver der van den éenen patient op den ander. (N. Rott. Crt.) Jhr mr P. J. van Swinderen is herbenoemd als buitengewoon lid van ged. staten der prov. Gro ningen. 23 Juni 1883. Aan liet Bestuur der Vereeniging „Willem Barents Ten vervolge op mijn schrijven uit Vardö in Mei jl., meld ik u, dat wij 21 Mei des middags te 12 uren van daar vertrokken zijn met den wind Z.Z.-O. en koers stelden op Ganzenland op de Z.-W. kust van Novaya-Zemlya. De beste gelegenheid begunstigde ons en wij liepen 5 Juni in 71° 50' N.Br. en 48° 50' O.L. het ijs aan. Een opkomende dikke mist maakte dat wij den aard ervan niet konden onderzoeken. Den volgenden morgen, de lucht opklarende, verkenden wij het als te bestaan uit dicht opeengepakt schol- of baaijjs, meest kleine stukken, strekkende van N.N.-O. door O. tot ZWEr werd besloten te trachten er benoor den om te varen en Ganzenland aan te doen. Dinsdag echter, zoo ook den 7en, hadden wij bijna aanhoudend dikken mist, zoodat we niet veel vor derden. Den 8en klaarde de lucht op en het mid dagbestek stelde ons 7 mijl O. ten N. van Ganzen land nieuwe mist- en sneeuwbuien waren oorzaak dat wij eerst den 9en, na nog op de HW. benoorden onze koers ijs gezien te hebben, met opklarend weder de kust verkenden in het NO. Wij zeilden langs den wal langs den noordelijken ingang van de Kostenctharr, voor zoover zichtbaar de kust vrij van ijs. Dwars van het eiland Mesducharsky zijnde nam de N.N.-W. wind gaande weg in kracht tot dubbel gereefde M. Z. koelte. W. en ZW. van ons waren groote ijsmassa'sook in het N. was ijs gezien. Onwetend hoe verre het ijs zich in ooste lijke richting naar den ZW.-kant van N.-Zembla uitstrekte, was het met deze windrichting niet geraden verder zuidwaarts te zeilen; zoodoende hadden we kans tusschen het ijs en den wal bezet te raken. Wij stuurden dus om de W. en zeilden benoorden en vervolgens bewesten het ijs langs en, den rand daarvan volgende, om de Z. Zoo doende kregen wij den llen Juni zicht van het eiland Kolgueff. Hier boog de ijsrand zich eenigs zins in Z.-Oostelijke richting, en toen op de HW. van 12 Mei wij de Noord-Punt van het eiland West peilden en het ijs zich aan den Oosthoek van Kolgueff zagen aansluiten, werd besloten ver dere pogingen om de Karazee reeds nu te bereiken op te geven en naar Archangel te stevenen. Den 14ea Mei zagen wij Kanin Nos; den volgenden dag werd de kust van Russisch Lapland verkend en zeilden wij meestal met flauwe briesjes uit ver schillende hoeken, zooveel doenlijk de Laplandsche kust houdende, verder. Na den Paulanga-toren verkend te hebben, staken wij over naar Intsipunt, passeerden den 19'-" Juni den vuurtoren van Zim- negorshi en kregen op de P.V. den vuurtoren van Moudinga in 't zicht. Op den HW. van den 20en namen wij den loods aan boord en zeilden op zijn aanwijzing met eene frissche NO. bries over den drempel van het Archangelsk-Zeegat naar binnen. Op de D.wacht kregen wij het in den wind en waren genoodzaakt ten anker te komen en gun stige gelegenheid af te wachten. Een sleepboot die ons passeerde bood aan ons voor 25 roebels naar Solombola, de voorstad van Archangelsk, te sleepen. Yan dit zeer billjjk aanbod werd ge bruik gemaakt en wij meerden op den voormid dag van dien dag aan de kade, schuin tegenover het Custom-liouse. Na circa 1§ uur gewacht te hebben, kwam a/b. een der Custom-house-officers, met een adjunct-havenmeester, vergezeld van een translateur en een paar douanen. Nu werd het schip aan een zeer gestreng onderzoek onderwor pen. Het kostte zeer veel moeite dezen heeren te beduiden wat toch eigenlijk de Willem Barents voor een schip was. Zij begrepen er niets van, geen oorlogschip en toch ook geen handels vaartuig. Het Russische certificaat, hoewel reeds eenigszins verouderd, dat hun eindelijk als laatste redmiddel vertoond werd, had gelukkig eene goede uitwerking; toch werd echter alles nauwkeurig genoteerd, het doel der expeditie, hoeveel man schappen a/b. en van welke natie; een nauwkeu rige inventaris werd opgemaakt van alles wat a/b. was, en de heeren waren vooral zeer belangstellend omtrent de a/b. zijnde muziekinstrumenten, be staande in een harmonica, een speeldoos, en een paar occarinas, ook omtrent de a/b. zijnde zak uurwerken ze moesten precies weten van welk metaal ze waren vervaardigd. Ten laatste werd met een hoogst gewichtig gelaat afgevraagd of zich ook dynamiet a/b. bevond. Het kostte werkelijk moeite onzen gepasten ernst te bewaren, vooral toen éen der officieren de opmerking niet kon weerhouden, dat zulks zeker was vanwege het nihilisme, waarbij onze Russische beambten eeq

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1