N° 156. 12 6e Jaargang. 1883. 5 Juli. K I T. Donde^ag HANDEL ER NIJVERHEID. Nationale Militie. Middelburg 4 Juli. "9 FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Dit blad verschijnt di met uitzondering van Zon- e^esidagen: Prijs per 3/m. franco Afzonderlijke nommers zijn verkrij g Cent: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlolgangers der lichting 1880. DDIyUlRGSCHE COURANT. Advertentie n 20 Cent per regel. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdag», Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moon, te Tholen: W. A. va» Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. het Buitenland „„uf.,. n T Hoofdagenten voor Je Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1883, A n° 829/ 3e afdeeling (provinciaal blad n° 43) roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 1880, beboorende tot de le, 2e, 3e en 4e batterij van het le regiment veld artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van "kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde recht streeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 13 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 4 Juli 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat de gemeente Middelburg in het bezit is van een terrein, groot 5,48,10 H. A., over eene lengte van 800 M*, gelegen langs het kanaal door Walcheren en aan de andere zijde door den straat- en grintweg van Middelburg naar Kleverskerke begrensd, terwijl de rails van den staatsspoorweg in rechte richting van het station Middelburg op dat terrein kunnen doorgetrokken worden. Dit terrein (waarvan eene teekening voor be langstellenden op de gemeente-secretarie ter inzage ligt) alzoo met water-, land- en spoorwegen in verbinding, wordt door den raad der gemeente ter beschikking van handel en nijverheid gesteld. Burgemeester en wethouders vestigen hierop de aandacht van HH. handelaren en industrieelen. Middelburg, den 3en Juli 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg. PIC K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. Gedurende de maanden AprilJuni werden aan het bureau voor scheikundige onderzoekingen al KEIE M ERIKNKRII Cr. dook James Payn. T W EËDE DEO li. HOOFDSTUK XL Ken stoutmoedig- plan. Mark was een veel te trouw vriend en had een te liefderijk hart om jegens anderen den twijfel te openbaren, dien bij tegen Kit aangaande de mijn geuit had. Maar hij vertelde de familie op de Terp hoe welgemoed Kit er zelf over was en vooral hoe de maatschappjj zijne diensten op prijs stelde en gaf een schitterende beschrijving van den diamanten ring. Op de vertrouwelijke vragen van Frenna ant woordde hij naar waarheid dat haar broeder volgens zijn meening, oprecht in het welslagen der mijn geloofde. Frenna had op de lippen om te zeggen »Hoe weinig kent gjj hem I" maar zij was teeds ver genoeg, zooal niet te ver gegaan. Haar geweten begon zelfs een weinig te spreken toen Mark haar vertelde hoe Kit hem niet alleen geen geld gevraagd had, maar zelfs niet had willen monsters regenwater, waarvan uiver bevonden werden, 34 in meer- hier onderz 23 volkomeiJ1 dere of miné - -f minder onreimmate loodhoudend en 11 meer of in. 10 welwaters waren 4 vol komen zuiver o6 om.ein. 4 monsters cretonne, 3 monsters beha|klpapier en i monster gordijn stof bleken allen ,gee2ivrij dus onschadelijk te zijn. De minister vanfinanciën maakt bekend 1° dat bij de Ned. betaalbaar is gesteld de rente over het le \ifjaar 1883 (coupon n° 29) van de in 1868 dooi,je Amsterdamsche kanaal maatschappij gesloten obligatieleening groot 6,500,000, 2° dat bij ,?m ontvangen is een bank biljet van ƒ100, door Ipj.z. aa„ rijn dep. afge geven tot voldoening van te weinig betaald suec- recht. Aan de tweede kamer is bet voorloopig verslag uitgebracht over het wetsvoorstel Vermeulen (wijziging van art. 61 en 65 4er schoolwet.) Van meer dan éen zijde weiden bezwaren geop perd tegen de opportuniteit; de wet van, 1878 werkte nog niet lang genoeg, en mochten wijzi gingen noodzakelijk blijken, dan diende de reg. die voor te stellen. Anderen wezen er echter op, dat de reg. dit bad geweigerd en bet bief geens zins een reactie tegen de wet gold, terwijl bet gebrek aan onderwijzers zich reeds meer dan eens deed gevoelen. De tegenstanders vonden wel aantasting van het beginsel in de verlaging van bet peil der onderwijzers, en wenschten eerst het resultaat der kweekscholen af te wachten. Daartegen werd op gemerkt, dat zij, die de normaallessen bezoeken zich met den rang van secondant zuli® hebber te vergenoegen. Mits het examen zich tot de be/Hselen der wiskunde bepale, achtte men de ten deze niet te veeleischend. Enkele "wilden ten deze met den voorsteller medegfri wat betreft de hoofdonderwijzeressen. Tegenori de zeer vele tegenstanders stonden zij, die opje moeilijkheid bleven wijzen om ten plattelandizibh in de wis kunde te bekwamen. Meerdere stemmen verhieven Ach voor het art. betreffende de talen, waarteger«chter anderen er op wezen, dat de regeling va? 1857 oorzaak was dat de meeste hulponderwi/ri's om de talen de hoofdakte verwaarloosden. Het schrijven van prof. #uys Ballot, waarvan wij gisteren de korte inhiM mededeelden, luidt als volgt Landgenootem' De tijd begint nu te naderen, dat wij tijding kunnen verwachten van mannen, die verleden jaar naar het hoóge Hooiden vertrokken zijn als Nederlandsche expedtf'0: tQt het doen var> waar nemingen in DicksoB-3aven- Dat zij die plaats Met hebben kunnen bereiken, is bekend. Waar ZÜ en hoe zullen de be richten omtrent he"- luiden Hoewel deskmJ'g611 meenen, dat er geen reden vragen om zijn naam aan de nieuwe onderneming te leenen. had het moeten weten", zei zij, »dat Kit, al zaaakt hjj zich zelf nog zooveel diets, u nooit aas eenig gevaar zou blootstellen." Over den generaal en mijnheer Brabazon zei Mark nietSi zoodat zij werkelijk eenigszins gerust gesteld 1en mevrouw Medway ontving Kit met hartelijke gelukwenschen over zijn opkomend fortuin. „Het doet ons allen zooveel genoegen om u terug te zien, beste Kit", zei Maud, »en vooral onder zulke gunstige omstandigheden." Voor een ander zou die volzin»ons allen", onheilspellend voor zijn vooruitzichten als min naar geklonken hebbenmaar Kit vertrouwde ontzaglijk op zijn eigen overredingskracht en overwoog niet genoeg den invloed der afwezigheid terwijl hij van het bestaan van een medeminnaar geheel onkundig was. Hij verbeeldde zich dat Maud nog net was zooals op den dag van haar redding uit cïe riviereen zonderlinge vergissing voor zulk een verstandig man. Het kwam haar voor dat de hartelijke ont vangst Kit bijzonder scheen te treffen, na zjjn eenzaam verblijf te Londen, maar het gevoel der tegenstelling was in sommige opzichten sterker dan zij vermoedde. De Medways verbeeldden zich dat hij het grootste gedeelte van dien tijd bij de Braitwaites, te midden van weelde en overvloed, had doorgebracht en Mand plaagde hem daarmede, zeggende dat allerlei wat hem vroeger op de Terp voldeed nu te min voor bestaat om zich bijzonder ongerust te maken, kan het toch zijn dat onze expeditie hulp zal behoeven. Wij moeten natuurlijk op alle eventualiteiten beuacin. sijii. Het stoomschip Louisekapitein Dallmann, is nu naar de Kara-zee vertrokken en sedert eenige dagen zijn wij in onderhandeling met den Neder- landschen consul te Hammerfest, den heer Robert son, om het ook dezer dagen vertrekkend stoom schip Nordenskjöld, kapitein Johannesen, het noodige te doen verrichten tot opsporing van onze lands lieden. Reeds in vorige berichten maakten wij er melding van, dat onverwachte onkosten reeds nu op de expeditie drukkendat wij premiën hebben moeten uitloven aan hen, die bericht zullen brengen of hulp verleenen, en zeker zal er nog meer geld voor dergelijke doeleinden noodig zijn. Binnen zekere grenzen heb ik in vol vertrouwen op u reeds uitgaven gedaan. Ik moet dus weder bij u aanhouden om het doen toekomen van gel den, en daarenboven om van u de verzekering te ontvangen, dat ik indien noodig over meer zal kunnen beschikken, teneinde door mid del van de Nordenskjöld of eenig ander stoom schip hulp te verleenen. Reeds hebben wij een wachter in de Noordelijke zeeën, met name de Willem Barents-, veel zal, zoo geluk dient, haar moedige bemanning kunnen doen, doch gij begrijpt, dat afdoende hulp alleen zal kunnen verleend worden op en door een vaar tuig, dat grooter en zoo goed als onafhankelijk is van weer en wind, dus door een bekwaam stoomschip. Bijzonderen aandrang acht ik wel overbodig, daar niemand uwer een met zooveel energie be gonnen zaak zal willen laten varen en ieder het zijne zal wenschen toe te brengen om het eind in overeenstemming te brengen met tiet grootsche doel en de nooit volprezen opofferingen. De heer Yolck zal zich wederom belasten met al hetgeen betrekking heeft op hetgeen gij zult willen zenden of toezeggen, terwijl hij op de be kende dank der pers uitgebreide wijze zal voortgaan met de publicaties, waartoe wij in staat gesteld worden door onze regeering en door tal rijke relafiën in het buitenland. Nogmaals kan ik verzekeren, dat vooral ook in verband met de expeditie van den heer Ga- mél een tal van invloedrijke personen in Rus land, de Noorsche rijken en Engeland met belang stelling onze beide ondernemingen volgen, en het haar niet aan hulp zal doen ontbreken, indien deze mocht blijken noodig te zjjn. Buys Ballot. consuls. Z. M. heeft Ghalib bey erkend en toegelaten als coDsul-generaal van Turkije te Batavia. leger. De luit. t. z. 2e kl. J. W. Termijtele, dienende a. b. van Zr Ms schroefstoomschip Tromp, wordt met 10 dezer op nonactiviteit gesteld. hem was; hij liet haar in dien waan terwijl hij in werkelijkheid te veel met zijne gedachten en zorgen vervuld was om te letten op dingen die hem vroeger genoegen deden. En als hij niet zooveel zelfvertrouwen had gehad, zou hem dat ook omtrent haar aan het twjjfelen hebben moeten brengen, want het is niet de gewone manier van jonge dames om iemand, dien zij inderdaad bemin nen, na een lange afwezigheid met jokkernij te begroeten. Hij nam echter alles voor goede munt op, behalve eens toen Maud zinspeelde op dien jnweelen ring, dien, zooals zij zeide, de mijngeesten hem vereerd hadden, als toegift op de beurs met duizend zechienen," zooals zij zijn salaris noemde. »Die ring is een particuliere zaak, waarover Mark u niets had mogen zeggen." „Maar gij zult hem ons toch laten zien", zei Maud (alweer het meervoud bezigende waar zij, als zij hem bemind bad, in het enkelvoud zou gesproken hebben), maar Kit weigerde dit zelfs eenigszins kortaf. Waarom liet gij Maud dien ring niet zien vroeg Frenna hem toen zij alleen waren. Omdat het schending van vertrouwen zou zijn," antwoordde hij barsckj »ik had hem Mark ook niet moeten toonen." „Maar hij zei dat het zoo'n prachtige Ting was," zei Frenna eenigszins bezorgd. »Was hot een douceur Van de directeuren of wat was het »Och, niet precies; het was bjj wjjze van een heimelijke belooning voor bewezen diensten gij moogt hem natuurlijk zien; maar ik wil er Het vergelijkend examen voor kweekelingen aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers zal te Mid delburg gehouden worden op 23 Juli. op Ue voordracht voor hoofd der tweede openbare school te Alblasserdam staan o. a. de heeren Yan Weele, onderwijzer te Dreisckor en Kakebeeke, onderwijzer te Alkmaar. De kolonel van de artillerie Simon, gouverneur der K. M. academie, thans voor herstel van ge zondheid buitenslands, heeft, naar wij vernemen, aangevraagd om op non-activiteit gesteld te worden. Uit Zuid-Beveland meldt men dat er spo ren ontdekt zijn van de bekende ziekte in de aardappelen. Met den regen van Dinsdag en het daarop ge volgde stugge weder zal het kwaad ongetwijfeld in omvang toenemen. Kaa.msla.g-, 3 Juli. Heden morgen van elf tot éen uur werd hier de gewone jaarmarkt ge houden. Het was met recht eene droevige ver tooning! Een klein aantal paarden 29 samen, waaronder twee dekhengsten en het treurig getal van twee stuks hoornvee, dit was alles Yan jaar tot jaar vermindert bij de landbou wers in het z. g. land van Axel de deelneming in deze bij uitnemendheid nuttige zaak. Vanwaar die steeds afnemende belangstelling bij onze boe ren in eene gebeurtenis, die zoo nauw hun bedrijf raakt Yan waar die onverklaarbare onverschilligheid in een streek, zoo bij uitstek aan den landbouw gewijd, waar zoovele schoone kloeke werkpaarden gehouden worden en waar een flinke veestapel aanwezig is Ofschoon de gemeenteraad door het uitloven van verschillende prijzen het zijne doet om tot deelneming aan te sporen, zoo schjjnt dit weinig invloed te oefenen op den lust van de boeren om naar vermogen het hunne bij te dragen tot het welslagen van deze weinig kostbare tentoonstelling. Men mag vragenzonden onze landbouwers niet doordrongen zijn van het nut van zulk een jaar lijks wederkeerenden wedstrjjd, waarin het hun een eer moest zijn met het puikste, dat hun stallen opleveren, om den voorrang te dingen Of zou die geringe waardeering ook al een ge volg zijn van den achteruitgang van den landbouw in de laatste jaren Mocht dit het geval zijn Dan ten minste bestaat er hoop dat de kwaal maar tijdelijk is. Het gehalte van wat aangevoerd was kon ge lukkig voor een deel het kleine aantal vergoeden. De volgende prijzen werden toegekend M. de Bruijne, 2,50 voor het schoonste ljarig paard, P. v. Tatenhove, 2,50 voor het schoon ste 2jarig paard en een prijs van 5 aan P. Moens te Ter Neuzen voor het schoonste paard van 4—7 jaar, E. Dekker, voor den schoonstén hengst, Jac. Riemens, voor de schoonste melk koe en A. Riemens voor het grootst getal paar den na loting, met Jac. Dieleman Pz. Zij, bij wier namen geen woonplaats vermeld staat, wonen in deze gemeente. Hoewel er nog al vreemde kooplui aanwezig geen ophef van gemaakt hebben." Hij liet hem echter nooit zien. Verder sprak hij schjjnbaar openhartig met haar over de onderneming. »Daar gij de mijn gezien hebt, gelooft gij er natuurlijk niet aan, evenmin als Mark. Dat kan ik niet helpen en wij behoeven u ook geen van beiden te overtuigen. Onze ingenieur spreekt et gunstig over; het placht bepaald een goede mijn te wezen, doch zij is nooit behoorlijk ontgonnen. Het is natuurlijk een waag, maar ik voor mij ge loof dat er veel kans is. Mannen als Braithwaite steken hun geld niet in een kous, maar nog veel minder in een kuil in den grond. De aandeelen rjjzen gestadig. Maar wat wij nog noodig hebben, is plaatselijke steun. Het ziet er eenigszins suspect uit, wanneer er onder al de namen van aandeelhouders geen een voorkomt die in de na bijheid der plaats woont. Inderdaad beteekent bet niets, want evenals niemand een held is in de oogen van zijn kamerdienaar, wordt een zaak door haar naaste omgeving nooit naar waarde geschat, maar de leemte moet toch zooveel moge lijk aangevuld worden. En daar Mark bepaald weigert zjjn invloed te gebruiken, zie ik geen kans om den ouden generaal machtig te ivorden," Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1