BUITENLAND. TOoipp 611 VerpcMiiei is Zeeland. Gemengde Berichten. Handelsberichten. 'Verkoopingen en aanbestedingen. Frankrijk en China. Graanmarkten, enz. ■werd de faience geboren, aldus genoemd naar Paënza in Italië, waar een bekende majolica-fabriek was in de 16e eeuw, en welke kunst met veel succes op Nederlandschen bodem werd overgeplant, zoodat bier voorwerpen werden vervaardigd, die wereldberoemdheid verkregen. Zoo spreekt men nog immer met een soort van diep ontzag van Oud-Delftsch-Amsterdamsch-Friesch-porselein. La ter is deze kunst te loor gegaan, maar komt nu, gelijk wij in de Holl. afd. gezien hebben, weder langzaam in eere. Uiterst schoone proeven van ceramiek vinden wij in de Belgische afdeeling. Uit de talrijke inzendingen, noemen wij in de eerste plaats die van Boch Frères, die bakkerijen hebben te Tournoï en Maubeuge. Onder deze inzending treffen wij een reusachtige vaas aan, die ongeveer twee meter hoog is. Onmogelijk al de schoone voorwerpen bij name te noemen. Ge durende de tentoonstelling is oen depót gevestigd bij de firma Schoon O, Kalverstraat. Voorts een naamlooze vennootschap te St. Ghislaine enz. Het midden der Belgische afdeeling, in de groote of wereldgalerij wordt ingenomen door een groeten koepel met drie dwarsvakken rechts, en drie ter linkerzijde, waarin en waaraan een Brusselsche naamlooze vennootschap een hoogst belangrijke en rijke inzending van bronzen, lustres, enz. heeft tentoongesteld. Binnen in den koepel hangen de fraaiste en kostbaarste kerkkronen, terwijl met elk hoekje of plekje winst is gedaan om de fraaiste beelden te exposeeren, en daardoor het bewijs te leveren dat ook deze tak van kunstnijverheid aller gelukkigste beoefenaars in België heeft. Munt dit nijvere land alzoo in de bewerking van kant boven alle uit, dingt het na China, nl. (oud-Chineesch) met Frankrijk om den prijs in porselein, in de bewerking van vermengd metaal begint het Frankrijk naar de kroon te steken, ofschoon wij ons haasten in een adem hier even te vermelden een kleine doch kieskeurige collectie bronzen in de Russische afdeeling, waarover later. Onder brons verstaat men koper met een toe voegsel van tin, om de massa gemakkelijker te doen smelten, vloeien of polijsten. Naar gelang van de hoeveelheid tin is de kleur roodachtig bruin, roodachtig geel, of grijs. Wegens den schoonen klank, worden er klokken van gegoten, zooals de gebroeders Causard er oen half dozijn hebben geexposeerd. Men kan zich van den schoonen klank overtuigen, doch daartoe moet men naar buiten gaan gedurig hoort men dan zulk een klok, als roept zij de levenden, of stemt zij in met den klaagtoon of jubelt zij mede op hoogtijd. Het klokken metaal bestaat gewoon lijk uit 80 deelen koper en 20 deelen tin, het geschutbrons 8 a 10 en het medaillonbrons 2 a 10 pet. tin. Het gieten van voorwerpen van metaal klimt op tot 700 j. vóór Christus. Wat die kunst thans is leert ons deze kolossale inzendingof zij even gelukkig uit den strijd zal treden als in 1878 te Parijs, met de gouden medaille, zal de jury hebben te beslissen. Wij noemden slechts éene inzending omdat deze zooveel schoons bevat. Toch zouden nog vele anderen op vermelding aanspraak maken, indien wij over meer plaats hadden te beschikken. Een vierde industrie, die wij mede in de wereld galerij rijk vertegenwoordigd vinden, is de kristal- lerie, het bewerken van fijn glas, dat verkregen wordt door kiezelaarde met kali, kalk of loodoxijde te vermengen en dit mengsel in vuur te smelten. Naar den opklimmenden graad van kleurloosheid en fijnheid noemt men glas slijp-, kroon-, spie gel-, kristal-, flint- en strass-glasdit laatste naar den uitvinder van den valschen diamant in de 18e eeuw. De verwerking van het vloeibare mengsel ge schiedt door blazen, gieten, persen, of trekken, waarvan hier zeldzaam schoone en talrijke proeven zijn geleverd door de Société de Cristallerie du Val St. Lambertwelke maatschappij op vier groote tafels honderde soorten van kristallen glazen en allerlei luxe artikelen heeft tentoongesteld, en wel op spiegelglas geplaatst, om de zuiverheid van het kristal beter te doen uitkomen. In 't midden dezer rijke inzending treffen wij een gebeeldhouwden preekstoel aan, door de sculp- ruerkte Mark gevat aan. Die opmerking geleek meer naar Kit dan naar hem maar Frenna begreep zeer juist dat hij nu liever niet al te ernstig wilde zijn, ten einde niet in beschouwingen te treden die hem verontrustten en angstig maakten. »Gij zult niet veronderstellen Mark dat dit een aangenaam onderwerp voor mij isen het is alleen om uwentwil en ter wille van degenen, die u en mij dierbaar zijn, dat ik er op doorga. Men kan niet weten waarheen dat esprit de corps, ge lijk gij het zoo liefderijk noemt, Kit kan voeren. Het is mogelijk dat hij zichzelf diets maakt dat deze zaak degelijk is en in dien waan kan hij al zijn overredingskracht aanwenden om anderen te overtuigenmaar ik bid u luister niet naar hein, al praat hij nog zoo mooi Mark. MarkIk be zweer het uzei zij, vatte hem bij de hand en zag hem smeekend aan. «Wees niet bang, Frenna lief. Het gevaar- is geweken, indien er ooit eenig gevaar geweest is. Nog geen week geleden bood ik hem al den bijstand aan, waarover ik beschikken kan en dat zegt nog niet veelen hij heeft dien afge wezen." „GoddankGoddank -Het is goed om voor de kleinste gaven dankbaar te zijn; maar waarlijk wie u hoorde spreken, Frenna en u beiden niet zoo goed kende als ik, zou allicht uw broeder voor een dief of een oplichter houden", sprak Mark op koelen toon. Zij werd doodsbleek. Het was zoo vreeselijk teurs de gebr. I. A. Goijers te Leuven vervaardigd voor een gravin. Naar dit gestoeltedat een kunstjuweel van snijden in eikenhout is, geleidt een trap, waarvan het artistieke ijzeren hek ver vaardigd is in de fabriek van de firma Wauters- Koecks te Molenbeek St. Jean, en aller aandacht trekt. Deze firma werd dan ook te Parijs voor de bewerking van grof metaal met goud bekroond, en zal ook hier den verkregen roem wel ophouden. Met de vermelding van een vitrine mei fraaie corsetten, om de vormen eener schoon gevormde vrouw goed te doen uitkomen, hebben wij alles opgesomd wat van België het beste en edelste is tentoongesteld. Aan de beperkte ruimte gehouden, is het on mogelijk al de fraaie inzendingen ook maar bij name te noemen. De lijst zou te lang worden, want honderden zouden op eervolle vermelding aanspraak maken. Wij kunnen alleen aansporen om de Belgische afdeeling vooral nauwkeurig te bezichtigen dan zal men zien, dat aan onze na buren ten volle de lof toekomtdat zij schitteren op deze wereldtentoonstelling; een vluchtige blik in de zes ruime zijgalerijen zal dit gunstig oordeel ook staven. Wat een rijkdom van delfstoffen treffen wij bijv. aan, in de laatste galerij, links. Wat al kunststukken uit marmer (mantels) zink, ijzer, welk een rijkdom van steenkolen, cementen, enz. Wilt gij weten hoever de ijzer-industrie, het gieten er van b. v., het gebracht heeft, sta dan een oogenblik stil bij de reusachtige balken, in gezonden door de Societé des forges de la Provi dence te Marchienne-Pont, om maar eene van die vele inzendingen te noemen. Verzuim niet de havenwerken van Antwerpen hier te zien. Het stedelijk bestuur zond een plan en relief in waarop o. a. ook de dokken zijn aangegeven, zoodat men een goed begrip verkrijgt van de enorme vaart en van den handel op de stad. Gij zult in de na bijheid een bed vinden voor een stoomer, dat alle waarborgen tegen zeeziekte aanbiedt. Sigaren, tabak, likeuren, bier en chemische zaken in overvloed ingezonden, zullen zeker wel voor treffelijk zijn, doch zij munten zeker niet uit. Wel weder de onovertroffen Belgische rijtuigen. Deze inzending, door de eerste Belgische fabri kanten, is zoo groot dat zij voor den kenner en liefhebber dagen zal vereischen. Tal van fraaie rijtuigen prijken reeds met het aanhangselVendu a Monsieur Een inzending, die veel op de Tilburgsche in de Holl. afd. gelijkt, is die van fabrikanten te Verviers, die niet onopgemerkt zal worden voorbij gegaan, evenmin als de talrijke inzendingen van uiterst fijne linnen- en katoenengoederen, garens enz., alsmede van het schoenmakersbedrijf. Schoe nen en laarzen van krokodillen, beeren- en slangen huiden zijn even sierlijk als blijkbaar solide ver vaardigd. De tweede galerij, rechts van den hoofdingang, is rijk voorzien van tal van schoone meubels, lusters en voorwerpen van wit glas in duizenderlei vormen, gedreven koperwerk. Men zie vooral de inzending van A. Arens, te Antwerpen, en enkele go belins, waarover wij in Frankrijk zullen spreken, aangezien die daar zoo schoon en rijk vertegen" woordigd zijnen last not least muziekinstrumen ten. Des middags tusschen 1 en 2 uur is het hier altijd druk, daar de fraaie orchestrion uit de fabriek van Imhof en Gusgen te Brussel, alsdan de schoonste airs laat hooren of op Guenthers 'vleugels en pianino's, door kunstvaardige handen overheerlijke muziek wordt gemaakt. Wij konden niet al het schoone opsommen dat België heeft tentoongesteld, en herhalen dus: kom, zie en oordeel zelf. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebrachtte Groede 6,49, te Sint Kruis 4, te Sluis 18,57, te Aardenburg ƒ20,41, te Oost burg, ƒ7,45, te Zuidzande ƒ5,60, en te Nieuw- vliet 4,33. De heeren Godard en Crommelin zijn Don derdag met hun ballon te Utrecht te 5 uren op gestegen en te half tien uur te Apeldoorn neer gekomen. Een reiziger maakte den tocht mee. om zulk een liefdevol vertrouwen zoo zeer mis plaatst te zien, dat zij terug deinsde voor de tegenspraak welke hij van haar verwachtte. «Indien hij dat ware", sprak zij gejaagd met een gedwongen glimlach, „zou hij de geheele wereld om hem heen bestelen, eer hij u bestal. Neen Mark, hij zou nooit met opzet u of een der uwen benadeelen. Maar hij zou het zijns ondanks kunnen doen, zelfs in den waan dat hij u voordeel bezorgde. Er staat immers in den Bijbel dat men nooit borg moet blijven, zelfs niet voor een vriend „Ja, dat weet ik allemaal wel", viel Mark nog altijd zeer ontstemd in, „dat heeft Kit mij ook altijd verteld en dat is het eenige punt waar over wij het nooit eens kunnen worden." ,,'tls mogelijk; maar ik zeg dat Salomon toen hij die spreuk schreef niets af wist van onze hedendaagsche maatschappijen, anders zou hij zich zeker nog veel sterker uitgedrukt hebben. Ik weet er niet veel van maar zooveel wel. Gij zegt dat gij niet veel hadt om hem aan te bieden, maar ik zeg u dat het even noodlottig zou zijn om honderd gulden in die Kreek te wagen als duizend." - „Frenna, gij moet de schrijver zijn van dat artikel „City" in de Mogadionsche Courant. Gij spreekt als een boek de „Vlugge rekenaar", vei hij lachend. „Mark, Markriep zjj handenwringend, „in naam van alles wat u dierbaar is, tel deze zaak niet licht!" Te Amsterdam is een man in de Warmoes straat door hem onbekende personen aangevallen en met een mes verwond. Dat de kunst niet altijd den smaak veredelt, bewijst de 68jarige Rotterdamsche pianojuffrouw M. A. P. die zoo herhaaldelijk dronken over de straat zwiert, dat het O. M. bij de recht bank aldaar eergisteren 21 dagen celstraf en daarna 3 maanden herstellingskuur in Veenhuizen voor haar heeft geëischt. Amsterdam verkrijgt nu weer een feestge bouw, tegenover den Parkschouwburg in de Park- laan, waar het, langs den weg, eene breedte van 50 meter beslaan zal, terwijl het geheel een opper vlakte zal hebben van 1100 Ms. Het wordt op getrokken in gewijzigden renaissance stijl en be looft, althans naar de teekening te oordeelen, een alleszins sierlijk aanzien te zullen krijgen. Het wordt bestemd voor tooneelvoorstellingen of mu ziekuitvoeringen, en tevens zóo ingericht, dat er niet enkel zoowel comedies, opera's en concerten als groote vergaderingen in kunnen gehouden worden, maar het geheele materieel zal er in voor handen zijn om er een smaakvol ingericht circus van te maken met stallingen voor 40 paarden, in den 29 M. langen tuin, die langs de groote zaal loopt. De zaal zelf biedt plaats aan voor 1200 perso nen en heeft tegenover het zeer ruime tooneel een gaanderij, terwijl een foyer van groote afme ting, vestiaires, retraites enz. den bezoekers alle mogelijke faciliteiten zullen aanbieden. Bovendien wordt er naast den hoofdingang, en geheel afge scheiden van het overige gedeelte van het gebouw, een café ingericht, waar zoowel de bezoekers van de zaal als anderen zich kunnen verpoozen. Yoor de bezoekers van het lokaal is die gelegenheid ook in den tuin, of onder de breede er la.ngs loopende veranda. Het gebouw, waaraan eerstdaags wordt begonnen, moet met April a. s. voltooid zijn, en komt dan onder directie van den heer Jacobus Grader. Gisternamiddag ontstond te Aken in een winkel brand, en in korten tijd stonden de Büchel, de Anto?iiusatva,a,t, de klein ATó'lrastraat en het raad huis in vlam. Tegen 5 uur waren de beide torens van het eerwaardigein de geschiedenis zoo be roemde en bekende gebouw afgebrand. De Keul- sche brandweer is 's avonds om 6 uur nog met een sneltrein vertrokken om te helpen. De kei- zerzaal is gered en eveneens de kostbare verza melingen. De vereeniging van republikeinsche journa listen te Parijs is bezig een buitengewoon pikante tentoonstelling te organiseeren. Zij brengt alle merkwaardige werken bijeen, schilderijen en beeld houwwerken, die sedert een zeker aantal jaren door de jury's van den salon zijn geweigerd. Donderdag werd alhier, ten overstaan van den notaris D. Verhulst in het openbaar te koop aangeboden Een heerenhuis en erve, op de Dwarskaai te Middelburg wijk G 111, verkocht voor ƒ7103. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 2 Juli. Duivendijke, Afbraak Wrak, Burgemeester. 2 Eekloo, Hofstede, Tak. 3 Westkapelle, Vruchten te velde, Loeff. 3 Domburg, Verh. Wei- en Bouwland, "Woutersen. Wissenkerke, Vruchten te velde, Huvers. Middelburg, Huis, Tak. Sedert weken gaat Europa met groote belang stelling na in welke verhouding Frankrijk komt tot het Hemelsche rijk tengevolge van de Tonking- quaestie. Herhaaldelijk reeds konden wij er op wijzen hoe onbetrouwbaar de berichten zijn die „Maar Frenna, heb ik u dan niet gezegd dat Kit mjjn hulp afgeslagen heeft?" „Beloof mij dan dat gij die nooit meer zult aanbieden." „Heel goed, dat beloof ik." „En dat, als hij uw om geldelijken stenn vraagt niettegenstaande hij dien eens afgesla gen heeft gij dien ook weigeren zult." „Neen, dat gaat te ver. Mijn beurs is die van mijn vriend en zoover die strekt „Ik meen natuurlijk voor dit bijzonder doel. Gij kunt hem alles geven wat gij bezit en er be trekkelijk goedkooper afkomen, dan wanneer gij bij voorbeeld uw naam op het papier zet, in ver band met deze onderneming. Beloof mij op uw woord van eer dat gij dat nooit doen zult." „Waarlijk Frenna, gij zijt hardvochtig voor mij, maar nog meer voor Kit." „Beloof het mij zie 1 daar is de hittewa gen met uw moeder en Maud 1 beloof het mij vóórdat zij hier zpn en indien gij het niet doet zal ik zoowaar haar hulp inroepen om u voor u zei ven, te redden 'en haai- voor u. Beloof het mij zeg ik." De ernstige, dringende uitdrukking van haar gelaat was ontzettend om aan te zien het was duidelijk dat zij woord zou houden indien hij weigerde. «Nu, ja dan ik beloof het Frenna. Ik wil in letterlijken, noch overdrachtelijken zin iets met die mijn te maken hebbenofschoon ik u aeer hardvochtig tegenover Kit vind. Dat meen ons van het oorlogstooneel geworden, en tevens hoe het gerucht omtrent een aanstaanden Fransch- Chineeschen oorlog met den dag verandert. Zoo zijn de laatste berichten weder minder gunstig daar de Chineesche onderhandelaar niet vriende lijk door den Franschen gezant schijnt bejegend. Wat er voor het oogenblik van zij, weten wij niet: ad hoe sub judice lis est. Maar met het oog op een eventueelen strijd met het Chineesche rijk is het goed de quaestie van naderbij te beschouwen. De invloed van een oorlog op een Europeeschen staat staat niet gelijk met de uitwerkselen van die ramp in China. In het eene geval is de geheele natie zoo nauw verbonden, dat een toe gebrachte slag min of meer door het geheele politieke lichaam wordt gevoeld; terwijl in het onmetelijke, los verbonden China-rijk de slag zich niet veel verder doet gevoelen dan het aangeval len punt. Toen de Engelsche troepen in i860 naar Peking trokken ondervond de handel in de havens geen verhindering van den kant der mandarijns. Wanneer men dus veronderstelt, dat de Tonking- expeditie zal eindigen in een oorlog met China, dan zal de handel daardoor zooveel niet ljjden, zoolang ten minste het volk in vriendschappelijke verhouding blijft met de andere Europeesche staten. De uitgestrektheid van het rijk is zeergroot, en de punten, die door een Europeesch leger kunnen worden aangevallen, zijn weinige. Neem hij voor beeld alleen de provincie Kwang-tung, welker oppervlakte even groot is als die van Engeland met twee derden van Schotland erbij gevoegd veronderstel, dat de Franschen de voornaamste stad van dit gebied, Cantonwilden nemen hoeveel invloed zou dit uitoefenen op den buitenlandschen handel van het land Zeer weinig, waarschijnlijk, behalve gedurende eenigen tijd in de haven zelf. Geheel anders zoude het zijn, wanneer de Franschen de havens gingen bombardeeren en blokkeeren, hetgeen zij echter evenmin zullen doen als de bedreiging ten uitvoer brengen, die den Franschen gezant te Shangai werd in den mond gelegdwij zullen eiken Chinees fusilleeren die zich in de gelederen der Anamieten vertoont. De partij, die zich verzet tegen vreemde onder nemingen, stelt in den laatsten tijd alle pogingen in het werk om haar doel te bereiken. Voor deze partij zoude een blokkade van de handelshavens zeer welkom zijn, want hun invloed zoude er door vermeerderen. De tegenwoordigheid van vreem delingen wordt in China, zelfs nu nog, beschouwd als een noodzakelijk kwaad, en elk middel, waar door zij tijdelijk van de baan komen en tevens hatelijker worden in de oogen van het volk, zoude door de oude patriottische partjj in China zeer worden toegejuicht. De laatste mail uit China bracht nog bewijzen van de vijandige houding van de regeerende klasse tegenover vreemden handel. Zoo ontvingen de provinciale autoriteiten uit Shangaï orders orn alles te doen wat in hun macht was om den in voer van vreemde producten te belemmeren, en begonnen zij met de belasting te verhoogen op de cocon, die aan de vreemde zijdemakers wordt geleverd. Verder werd bevolen, dat de telegraaf lijnen van Shangai naar Woosung en van Amoy naar Hoihow enkel door Chineezen moeten worden aangelegd. Uit deze bepalingen kan men opmaken uit welken hoek de wind waait, en dat het voor uitzicht van oorlog met eene vreemde mogendheid bij eene overheerschende partij in China blijde gedachten moet opwekken. Middelburg, 30 Juni. Raapolie 39i, patent olie 45|lijnolie J 25,--; zachte lijnkoeken 13; harde 11 per 104 stuks. Zwolle, 29 Juni. Tarwe 9,25 a 9,50rogge 6,75 a ƒ7,boekweit ƒ6,50 a ƒ7,gerst 6,a 6,50 paardenboonen 7,50 a 8, aardappelen ƒ2,50 a ƒ4,25, alles per HL. Boter. Per KG. ƒ1,—a 1,40; per 20 KG. of vat pr. qual. 26,— a 28,—afw. soort 24, a 25,tweede soort 20,a ƒ22,50. Eieren ƒ3,a 4,— per 100 stuks. Vee. Aanvoer pm. 1100 stuks. Handel vlug. Prijzen iets williger. Vette runderen zeer duur en schaarsch. Er was heden groote vraag voor vette kalveren naar Holland en het buitenland. Varkens. Aanvoer ruim 300 biggen en pm. 150 andere soorten. Prijzen in dalende stemming. ik natuurlijk niet," voegde hij er haastig bij want tot zjjn groote ontsteltenis barstte zij in tranen uit. „Wees niet boos op mij Frenna ik weet immers hoe veel gij van hem houdt." «Ik ben niet boos op uMark," snikte zij »ik ben u dankbaarder dan ik zeggen kan en er zal misschien nog wel eens een dag komen, waarop gij mij, met het oog op die twee dierbare personen daar ginds, zegenen zult dat ik zoo hardvochtig voor Kit geweest hen en dan zal Kit mij ook zegenen." (Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS IE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 6